TWEEDE BLAD. Zaterdag 3 December 1910. No, 1612. Twee Bladen en Zondagsblad. Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. Uil de Pers. Binnenland. Plaatselijk Aieuws. (Gemeenteraad. IN HOC SIGNO WSES Aangifte ter Inschrijving voor de Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk breDgen tar kennia van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1292 geboren mannelijke personen, of van hun vader moeder, voogd of curator, dat bij de Militiewet 1901 (Staatablad No 212 van 1901) het volgende is bepaald: Voor deze bepalingen zie men het aanplakbord. Zij, die ingevolge bovenstaande wetsbepalingen in deze Gemeente voor de Militie moeten worden ingeschreven, moeten mitsdien hiertoe bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter Gemeentesecre tarie tusschen den lsten en Sisten Januari 1911 worden aangegeven. Voor het doen van de aangifte ter inschrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op Dinsdag den 10 Januari 1911 des voormiddags van 9'/, tot 12 uur. Men wordt dringend verzocht zich zoo mogelijk op een der aangegeven uren voor het doan der aangifte ter Gemeentesecretarie te vervoegen. Gedaan voor de eerste maal te Sommelsdijk, den lsten December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester. NIJGH. J. Boumap. Agitatie. Van Links gaat men heil in agitatie zoeken. We hadden reeds het petition nement voor Algemeen stemrecht. Thans komt er het petitionnement tegen de kustvereediging bij. Blijkbaar werkt 1878 na. In dat gedenkwaardig jaar van Kap- peijne's overmoed zetten wij ons peti tionnement inzake de schoolquaestie op touw, en de uitwerking van dit petition nement werkt nog na Op soortgelijke wijs wil men het nu van Links beproeven. Evenzoo een monster-peiitonnement in het leven roepen, en hopen dat ook daardoor een ommekeer in onze politiek volgen zal. Slechts een ding vergeet men hierbij, en dit is, dat wij agiteerden tegen een gansch onverdedigbaar onrecht. Dat onze strijd ging tegen de scherpe Resolutie. En dat we in vei zet kwamen tegen Kap- peijen's overmoedig woordDan moe ten de minderheden maar onderdrukt worden I Daardoor heelt ons petitionnement vat op het volk gehad. Voor herstel van dit onrecht sprak de volksconscientie, En al wat in den lande nog voor recht gevoelde, gaf ons ten slotte gelijk. Maar die onweerstaanbare kracht die in een petitionnement tegen onrecht schuilt, is geheel vreemd aan een peti tionnement, gelijk het nu ondernomen wordt, en dat weinig anders bedoelt, dan het zittend Kabinet te dwarsboomen en 't geld in den zak te houden, dat voor de onafhankelijkheid van ons vader land ten offer moet worden ge bracht. Een petitionnement, dat niet opkomt uit 't hart, maar uit pure berekening. En bovenal een petitionne ment, dat loopt over een vraagstuk, waarvan de onderteebenaars voor negen tienden geen verstand hebben. Een petitionnement moet om te slagen een kreet uit het hart zijn, die allerwe gen in het hart dat recht wil en recht bedoelt, weerklank vindt. Maar wat ter wereld hebben de leeraren van onze Hoogere Burgerscholen en wie er met hen zich voorspannen, verstand van de Lands verdediging door leger of vloot En is het iets anders dan stuitende aanmatiging, wanneer zulke weetnieten op militair ge bied in hoogklinkende phrasen u komen vertellen, dat wat de Ministers van Oor log en Marine, op het advies van des kundigen, volstrekt noodig achten, geen zin heeft en op niets dan geldverspilling neerkomt Dat officieren van vloot en leger hier over hun slem laten hooren, begrijpt men nog, ook al blijft het ook bij hen de vraag, of een officieren, die slechts bij één wapen hoort, en slechts van een wapen nauwkeurig kennis bezit, zich kan opwerpen als deskundige, om over zoo ingewikkeld vraagstuk als van onze lands verdediging ter zee en te land, door vaste weermiddelen en leven personeel een zoo beslissend oordeel te vellen. Toch, als een kundig officier spreekt, luistert men nog. Geen lichtstraal die °P dit vraagstuk vallen kan, mag ge doofd worden. Maar als nu heeren en dames, die van heel het vraagstuk geen a voor b Verstaan, |(in Middelharnis loopt een Openbaar Onderwijzer hooren we (Red.) ach opmaken om op hoogen toon de plannen der Regeering af te keuren loopt het toch al te dwaas, en in die dwaasheid schuilt de tering, waaraan dit opgeblazen petitionnement vanzelf zal sterven. Het is alleen het hoogklinkende cijfer van 40 a. 46 millioen, waardoor men schrik in de harten poogt te werpen, niet eens bedenkend, dat hier ruim 13 millioen bij zijn voor het gewone marinemateriaal, dat anders toch op de gewone begrooting zou zijn aangevraagd. Blijven over de ruim 25 millioen voor de forten en geschut, die over Z5 jaren verdeeld, cp goed 1 millioen per jaar te staan komen. En zou Nederland dan liever weerloos blijven, dan dat èène millioen per jaar te offeren? Niet onmogelijk ztlfs, dat er nog iets afgaat. Het is zoo volkomen juist, wat de heer de Savornin Lohman in zijn patro- tieke rede zei. (Zie hieronder,) In de 18e eeuw heeft men evenzoo de verde diging van het land verwaarloosd, en heb ban we dit vergrijp tegen het vaderland geboet met de Napoleontische ellende, die ons niet 25 millioen in 25 jaar, maar meer dan ons halve nationaal bezit gekost heeft. (Standaard.) Een nieuw werkwoord „Lobmannen". Het Volk is zoo gelukkig een nieuw we'kwoord te kunnen formuleeren. Gewag makend van onze krijgsverrichtingen op Atjeh plaatst het in zijn nummer van gisteren dit bericht onder het opschrifiHet nLoh mannen in Atjeh Deze geestige woordvorming moet dan dienst doen om aan den heer Lohman in verband met zijne laatstelijk in de Kamer gehouden voortreffelijke redevoering zekere hijper-militairistische neigiDgen te verwijten. Welnu we nemen dien schoonen term over. Wij wenschen wel dat bij hen die tot de bespreking van zaken 's lands defensie betreffende geroepen zijn, ja dat bij alle Nederlanders iets huisdeivan diens hoogen geest die Mr. Loman's redevoering door tintelde. Wij gaan >Lohmannen<. Ziet hier het slot van Mr. Lohman's koene oratie Ik heb toen de heer Kuyper in zijn redevoering hier doelde op wat wij aan ons land en aan God verschuldig zijn, hooren zeggen laat God er buiten. Mijn heer de Voorzitter, ik laat God er niet buiten. Er is ook een tijd geweest, in de achttiende eeuw toen de burgerklasse God er buiten lietde regeerende klassen al thans deden dit. En zij deden niets en lieten Gods water over Gods akkerloopeu. En toen zijn wij te gronde gegaan. Maar toen in 1813 ons land weer verlosi. werd, hebben wij God gedankt, teen is in alle kerken uit de volheid des harteD overal God gedankt. En dat doen wij nog voor vrijheid die wij hebben herkregen. Wij vergeten niet, dat wij ook tegenover God onze verplichtingen hebben, n.l. de bescherming van onze eigen landge- nooten, want het gaat om onze bezittingen niet alleen, maar om onze vrijheid, onze vrouwen en onze kinderen. Daarvoor heb ben wij te strijden omdat God ons die heeft toevertrouwd. Ik herinner er aan, dat in 1870 een geweldige veldslag is ge leverd, die van Sedan, en dat de Fransche schrijvers vermelden hoe men aan de overzijde, waar de Duitschers stonden, aan den vo«ravond van den slag, psalm gezang hoorde, en hoe de menschen, die zich daar ten doode wijdden, wisten wat ze deden. Ze streden niet voor het mili- laiisme Mijnheer de Voorzitter, maar voor hun eigen volk, voor hun vaderland, waar aan zij hun leven gewijd hadden, omdat God hun die verplichtingen had opgelegd. Daarom roepen wij ook in deze zaak de hulp van God in. Maar op de hulp van God kunnen wij geen staat maken, wanneer wij zelf als lammelingen ons gedragen, en niet de handen uit de mouwen durven steken om ons eigen land te verdedigen. {De Rotterdammer.) Een ouderwetsche redevoering van Dr. Kuyper! We kunnen de verzoeking niet weerstaan onze lezers te onthalen op enkele gedeelten uit dit meesterlijk betoog, zoo heerlijk af stekend tegen allerlei klein gedoe van links. Eerst werd het argument van de nood zakelijkheid eener andere partijgroepeering, wijl de schoolkwestie is opgelost, bestreden met de tegenwerping dat van finale oplos sing geen sprake is. En dan gaat Dr. Kuyper aldus voort Ik meen hieruit te mogen afleiden, dat reeds hierdoor de bekering alsof wij, indien wij een schoolwetpartij waren, konden desisteeren van verdere groepee ring, onjuist is. Ook al was het zoo, dat wij konden zeggen, dat de gelijkstelling bereikt ware, dan nog noopte het voor beeld van Waldeck-Rousseau in Frank rijk ons om op onze hoede te zijn. Gelijk men weet was in Frankrijk eenige jaren geleden aan het vrije onderwijs een vrij groot previlegie toegekend. Welnu zoodra de voorstanders van het openbaar onderwijs in het Fransehe bewind in de meerderheid geraakten, is een van hun eerste daden geweest om door alles een schrap te halen en eenvoudig alles, wat het bijzonder onderwijs verkregen had, te vernietigen. Reeds het handhaven van onze positie zou ons noodzaken dan bijeefi te blijven. Vervolgens komt de hoofdzaak, wordt glashelder bewezen dat het saamgaan van de partijen der rechterzijde veel dieper grond heeft dan gemeenschappelijk belang bij het onderwijsvraagstuk. Aldus vervolgt Dr. Kuyper Wij hebben te rekenen met het Neder landsche volk en wij hebben de vraag te stellen kan men zeggen, dat werkelijk het Nederlandsche volk uit eenzelfden geest leeft En dan is het men ontkent het niet en men kan het niet ontken nen door allen toegegeven, dat er in den boezem van ons volk metterdaad twee overtuigingen gedurig tegen elkander indruischen, overtuigingen, die veelal met het geloof samenhangen en daarom zoo diep in het huiselijk en familieleven zelf binnendringen. Ik weet in dit opzicht uit ervaring te spreken, omdat ik in mijn vroegere betrekking met het volk, ook in het huiselijk en familieleven, van nabij bekend werd. Ik kan den heeren de ver zekering geven, dat in het algemeen dat verschil van levensovertuiging zelfs be- heerscht de keuze van zijn vrienden, den omgang dien men heeft, de literatuur die men kiest, dat bij huwelijksluiten een der eerste vragen die gedaan worden steeds is, of nu de bruid en de bruidegom werkelijk in levensbeschouwing homogeen zijn. Ja, ik kan het nog sterker zeggen die geestesverhouding hereditairt, d. w. z. zij gaat van vader en moeder op het kind over, plant zich in het geslacht voort, en wanneer gebeurt, wat telkens voorkomt, dat er van links iemand naar rechts overkomt of van rechts iemand naar links overgaat, en een vader, die met veel zorg zijn kind in den rechtschen geest heeft opgevoed, het moet beleven, dat zijn zoon, op volwassen jaten ge komen, hem den rug toekeert, naar de overzijde overgaat, is dat voor zulk een man een oorzaak van zielsverdriet, en wanneer het niet vóór zijn sterven gelukt daarin een keer te brengen, dan kan ik den heeren de verzekering geven, dat zelfs nog in het sterven de pijn gevoeld wordt, die zulk een breuke tusschen vader en zoon heett teweeggebracht. Wanneer men nu vraagt: waar komt dat vandaan, dan zou ik zeggenWij staan hier niet voor een theologische, maar voor een anthropologische vraag. In het Staatsrecht heeft men te doen met den mensch het Staatsrecht regelt de vei houdingen van in eenzelfde ver band levend aamal menschen, en nu is de hoofdvoorwaarde voor het Staatsrecht: Als hoedan g beschouwt gij den mensch Is de mensch naar uw overtuiging een autonoom wezen, of is de mensch een heteronoom wezen De uitspraak, de formule is niet van mij, maar is, gelijk men weet, van Kant, en beteekent of de mensch iemand is die zichzelf de wet stelt, of wel iemand die onderworpen is en te gehoorzamen heeft aan een wet die over hem gesteld is. Een vraag, w aarmede tevens samenhangt die andere of wij de menschen in eenzelfden Staat levende, te beschouwen hebben als een aggregaat van indt.iduen, het uitvloeisel van de autonomie, of wel als vormende saam één organisme het standpunt van de heteronomie. Want in elk orga nisme wordt het lid beheerscht door de levensweg van het organisme. Eindelijk nog deze roerend schoone woorden De vraag is deze zij die nog bij de Schrift leven, ontvangen die uit de Schrift den indruk, dat de mensch een autonoom of een heteronoom wezen is En dan is er geen kwestie van, dat wie gevoelt voor zijn Heilige Schrift, geen andere overtuiging kan hebben dan dat wij zijn heteronomen, en dat er een hoogere orde, gelijk Bilderdijk het noemt een heilige orde, boven ons staat en dat wij aan die orde ons hebben te onderwerpen. Mag ik dan want het is voor de heeren van de overzijde ook goed, dat zij weten welke geest onder ons is en welke de motieven zijn, die in onzë kringen de geesten bewegen mij even veroorloven een klein uitstapje op een teeder en heilig gebied. In de overgroote meerderheid van ons volk wordt nog gebeden. Ik weet wel, dat er ook kringen zijn, waarin dat af geschaft is, maar niemand zal kunnen betwisten wat ik zeg, nl. dat bij de over groote meerderheid van ons volk het gebed nog standhield. En wat is het gebed nu anders dan een belijdenis van heteronomie, de belijdenis van een andere macht die boven ons staat, van een hoogere orde, waaraan wij onderworpeu zijn En het tweede waarop ik wil wijzen is misschien nog teederder. Dat is het zondebesef. Het is niet zoo, dat de overgroote meerderheid van ons volk enkel spreekt van evolutie of niet ge noegzaam volkomen ontwikkeling van personenwel degelijk bestaat er bij de groote meerderheid van het volk het gevoel, dat er is zonde. En wat is het zondebesef wederom Dat is de over tuiging, dat wij onder heteronomie staan dat er een hoogere orde boven ons staat, waaraan wij ons hebben te onder werpen, een orde die maakt dat wanneer wij met haar in strijd geraken, het zonde besef vanzelf in onze consciëntie opkomt. En nu de keerzijde. Ik zeide zoo straks, dat daar waar autonomie is, men heeft het aggregaat en daar waar men heteronomie heeft, men heeft het orga nisme. En wat zien wij nu ook weer in de Schrift P Ik behoef maar te herinneren aan het beeld van den wijnstok met de ranken, aan het spreken van het hoofd van het lichaam en van de leden van het lichaam. Wat is dit nu ook weer anders dan de erkenning van een orga- nischen band, die ons verbindt En wanneer men dan ten slotte komt tot wat het centrum is van de Chris telijke belijdenis, het Kruis van Golgotha, wie zullen dan ooit dat Kruis kunnen verklaren wanneer zij niet den organi- schen samenhang van het menschelijk geslacht als zoodanig op den voorgrond stellen en de voorstelling van een aggregaat van ind.viduen ten eenenmale verwerpen P Hebben wij te veel gezegd, toen wij spraken van eene echt-ouderwetsche rede voering van den grooten meester Rotterdammer. Dinsdag werd door de Staten van Zuid- Holland met 47 van de 70 stemmen tot lid der Eerste Kamer gekozen Mr. E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, burge meester van 's Gavenhage, Sommelsdijk. Tegen J. M. alhier is procesverbaal opgemaakt wegens het opspo ren van wild door een bij zich hebbenden hond. De heer J. J. Vegter, Inspecteur bij de R„ T. M, te Middelharnis, is met ingang van 3 Dec. a.s. benoemd tot lid van de Gezondsheidscommissie van de vereeniging vau Gemeenten, waarvan de zetel is te Middelharnis. Gisteren Donderdag was het voor de schooljeugd dezer gemeente feest. De heer Bouman Burgemeester trakteerde volgens beloften de kinderen, en opgetogen van vreugde waren ze reeds vroeg ter plaatse van bestemming. Zoo wel zij die de Christelijke school te Middelharnis bezochten, als zij die op Kralingen woonden en te Dirksland school gaan, waren vertegenwoordigd, Het was een g-:joel van belang. Begeleid door muziek deed men een rondje door het dorp om daarna volop tegenieten van melk en wat daarbij behoorde. Blijde kinders blijde moeders, 't was op haar gelaat te lezen. Middelharnis. Dinsdagavond viel de 12 jarige J. v. Gelder in de kaai. K. Schilperoord, de dekknecht der stoomboot had het geluk hem spoedig behouden op den wal te brengen. Dinsdag arriveerde alhier in de kaai de nieuwe stalen vischsloep, »OranjeNassau* wat ons een prachtig vaartuig toelijkt. Woensdag kwam bij S, v. Dijk en echtgenoote de ontzettende tijding dat hun 18 jarige zoon Gerard Maandag op de Noordzee aan boord zijnde van de visch sloep Vertrouwen* st. C. v. d. Hoek overboord gevallen was en jammerlijk ver dronken. Door Joh. Zaaijer is op de westelijke zandplaat in het Haringvliet een zeehond gevangen welke het gewicht had van 80 halve kilo's. Stad aan 't Haringvliet. Dat het in den tegenwoordigen tijd zeer gevaarlijk is met de fiets te rijden op de drassige buitenwegen, ondervond Z. die met zijn fiets boven van den dijk aftuimelde. Behalve een vuil pak en eenige schade aan de fiets liep dit ongeval nog vrijwel af. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat er over de afgeloopen maand geen zijn geboren, noch huwelijken zijn gesloten. Toen de landbouwer de W. deze week aan het ploegen was, werd zijn paard door een beroerte overvallen, waardoor het dier in de sloot terecht kwam. Na veel moeite heeft men het zieke beest eindelijk op het droge kunnen krijgen. Naar men ons mededeeld worden alhier pogingen aangewend tot het oprichten eener Christelijke Zangvereeniging voor gemengd koor en zulks als gevolg van de uitstekend geslaagde uitvoering j.l. Maandag door de Bommelsche Zangvereeniging alhier gehouden. üen Bommel. De suikerbietencampagne is afgeloopen, de laats'e vracht is deze week scheep gegaan. De stoomboot voer Dinsdagavond half 6 door de duisternis misleid op den Oost bermom half 11 ongeveer was ze weer vlot. Het netto gewicht der suikerbieten welke op de fairbank van het tramstation zijn gewogen, bedraagt 704.371 Kilo. Oude Tonge. Vrijdag twee Dec, 1910, hoopt de Wed. Machtel de Leeuw. Geboren Margrieta van der Mast haar 90ste ge boortedag te vieren. Zij is de Oudste vrouw, van Oude Tonge, en nog vlug ter been maar de gebreken, van den ouderdom doen zich bij haar gelden, ze is stokdoof, en kan niet best meer zien. Hopende dat door hartelijke belangstelling dien dag voor haar niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Dirksland. Een koe van C. Markenstein welke Dinsdagmorgen met de tram naar hier vervoerd werd ontsnapte toen zij uit de tram was onmiddelijk aan haar geleiders. Ze liep in groote vaart den tramweg op, vervolgens den weg naar het dorp, in, doch kwam van een over de sloot liggende brug daarin terecht, waardoor ze in haar loop gestuit werd, en daaruit weer met heel wat moeite op den kant werd geholpen. Het beest was nu weer bedaard en had er gelukkig niet van geleden. Donderdag 8 Dec, 's avonds half 8 hoopt de Afd. Dirksland der N. V. tot afschaffing van alcoholische dranken een feestvergadering te houden in het lokaal van den Heer J. Gaanderse. Als spreker zal alsdan optreden den Heer A. Roetman onderwijzer te Sommels- dijk. Een woonhuis met erf en schuur staande in de Paardenmarktstraat voorheen bewoond door de Wed. K. Tiggelman bracht ten verkoop bij veiling f 11 Z5,oo op. Herkiugen. Donderdag j.l. is door Heeren Jagers eene drijfjacht gehouden in de polders Oud-Herkingen en St. Elizabeth onder deze gemeente. Ooggetuigen deelden mede ongeveer 80 hazen waren geschoten. Melissant. De mannelijke inwoners dezer gemeente, die geboren zijn in het jaar 1892, moeten zich tusschen 1 en 31 Januari a.s. ter gemeente secretarie voor de militie doen inschrijven. Het zoontje van C. B. dat zich de vorige week wat vroeg op het ijs waagde zakte er door en verdween in de diepte. Gelukkig werd dit opgemerkt door M. v. d. S. die den drenkeling te hulpe kwam en hem nat en 'bemodderd op het droge bracht. De jongelieden die wenschen deel te nemen aan het onderzoek naar de geoefend heid van lotelingen, dat in Januari a.s. zal worden gehouden, moeten zich daartoe voor 10 dezer aanmelden ter gemeente secretarie. Stellendam. De gevallen van roodvonk die in deze gimeente voorkomen zijn ge weken, en de woningen deze week ontsmet. Ouddorp. Dinsdagavond gaf de Chr Zangv, »Looft den Heer* in het gebouw der Chr. School eene openbare uitvoering. Bij de opening der vergadering sprak de Directeur den heer A. v. d. Kemp een woord van welkom tot het talrijk opgeko men publiek. Over deze trouwe opkomst zijn blijdschap eenerzijds uitsprekende, en anderzijds zijne teleurstelling dat zoo weinig der Ouders hun belangstelling toonden voor het Christelijk lied. Nadat deze vergadering geopend met gebed begon men met de afwerking van het Programma. De Zangstuk ken werden vrij goed uitgevoerd enkele nummers zelfs zeer goed. Enkele Solo stukken werden begeleid met orgel of viool zoodat de Solo zangers in hun voordracht zuiver uitkwamen. De in de pauzen gehouden voordrachten of samenspraken werden zeer juist voor gedragen en gaven nagenoeg de werkelijkheid weer. Ons beviel meer de gedichten die wij ter gehoore kregen het eerste »De schat in den balk» door Mej. P. Luime en »De Laagste plaats* door den directeur. Met dit een der beste pennevruchten van »Huet« heeft men in Christelijke kringen altijd succes. Het is hier de taal des ge- loofs, en die der aanbidding welke uit het lied opstijgd tot Hem de Gave en Gever tevens. Verslag van het verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der Gemeente HERRINGEN gehou den op Woensdag j.l. 30 Nov. des nam. te 3,30 ure, Aanwezig alle leden. Voorz. den Edelacht- baren heer Burgemeester Mr. G. Zaaijer. Deze, de vergadering openende, deelt mede, met goedvinden van den Raad, het lezen der notulen wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Tot de benoeming overgaande van een Hoofd der O. L. School, zegt de Voorz. in overleg met den District-Schoolopziener eene slphabetische voordracht is opgemaakt, bestaande uit de heeren No. X J. Dolk No. 2 J. M. Verboom en No. 3 H. Zoon. Tot stemming overgaande bleeken te zij'n uitgebracht 7 stemmen, waarvan 6 op dhr. J. M. Verboom, 1 op dhr. H. Zoon en 1 ongeldige, waarop alleen No. 2 was geplaatst. Alzoo met meerderheid van stemmen benoemd dhr. J. M. Verboom. Volgt nu nog meededeeling Ingekomen stukken. Ie. Miss. van H. H. Qed Staten inhoudende goedkeuring van de voorgestelde verhooging salarisseering Weth. dezer gemeente ten bedrage van f 40. 2e. id. van voornoemde College, eveneens goedkeurende de Wijziging der verordening op ee traktementen bij het Lager Onderwijs. Wordt nog door B. en W. voorgesteld, vast te stellen, eene toelage op het traktement van het waarnemende Hoofd der School dhr. Van Over- beeke, groot f 25 per maand. dhr. Keijzer vraagt hieromtrent eenige inlichtingen, en zegt, dat gaarne in overstemming te zien gebracht met het juist bedrag van het voor het Hoofd vast gestelde salaris, om reden hij tijdelijk dezelfde werkzaamheden heeft te verrichten. De Voorz. antwoord, dat het salaris, met de bijgevoegde toelage voor dhr. Van Overbeeke, dat zelfs nog iets meer zal bedragen. In rondvraag gebracht wordt daarna met algemeehe stemmen het voor-

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3