voor «Ie Xiiitlliolhimlsrlie en Xeeuwsclie Ellandfii. Woensdag 30 November 1910 35sle Jaargang N°. 1611. A n tirevo lu tionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Anti-p apisme. Lil lie Pers. DezfTCourant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Telefoon Intercom». No. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Ilie voor de Redactie besleieid. tdverlenliën en verdere Idmisiiülralie Iranco loe Ie xenden aan ilen t ilsrever. Wij lezen in het Tijdschrift ter be oefening van het administratief recht van 15 November 1.1. het volgende. In eene gemeente op een der Zuid- Hollandsche eilanden heeft zich het geval voorgedaan dat de Raad, ter vervanging van den wegens ziekte afwezigzijnden Secretaris, den Burge rmester tot tijdelijk Secretaris be noemde. Gelijktijdig besloot de Raad op de begroeting een bedrag uit te trekken ter belooning van den Burge meester als tijdelijk secretaris, geëven- redigd aan de door den ongestelden Secretaris genoten wedde, om dan ook Gedeputeerde Staten voor te stellen den Burgemeester voor het tijdelijk waarnemen van het secretariaat eene belooning toe te kennen. De Burgemeester aanvaardde de benoeming onderwijl het raadsbesluit tot wijziging der begrooting, vergezeld van het voorstel om den Burgemeester als tijdelijk secretaris eene wedde toe te kennen, aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring werd aangeboden. De benoeming werd inmiddels bij Konink lijk besluit goedgekeurd, waarna de Burgemeester begon de werkzaam heden ter Secretarie te verrichten. Heeren Gedeputeerde Staten konden hunne goedkeuring evenwel niet hechten aan het ingezonden raadsbi sluit en evenmin de gevraagde wedde voorden Burgemeester-lijdelijk Secre taris vaststellen. Hun College was toch van tneening dat krachtens art. 105 der Gemeentewet de wedde van den ongestelden Secretaris onverminderd aan dezen zelf moest blijven uitge keerd. De Burgemeester nu, tot Secre taris of tijdelijk-Secretaris benoemd, mocht dan, blijkens art. 73 der wet, wel de wedde, verbonden aan het Gemeente secretariaat genieten Thans werd die wedde evenwel door den ongestelden Secretaris genoten zoodat de voorgestelde belooning niet was de wedde van den Secretaris, maar eene wedde uitgekeerd voor de t ij d e 1 ij k e waarneming van het Secretariaat Deze wedde mocht nu de Burgemeester niet ontvangen. Er bestond wel geen ver bod voor den Raad om eene belooning voor het tijdelijk secretariaat van ge meentewege uit te keeren, maar er bestond voor den Burgemeester een positief verbod om die belooning te aanvaarden Zoo was nu de Burgemeester belast met het t ij d e 1 ij k Secretriaat wat later bleek van langen duur te zullen zijn, zonder daarvoor eenige vergoeding te mogen ontvangen. Wel werd den Burgemeester een Ambtenaar toegevoegd, die zéér zeker wel een groot deel van het werk ver richten, maar nog niet geheel zelf standig werken kon. De Burgemeester zag zich alzoo gedurende twee jaar, bijnh als een ambtenaar, op de secre tarie geplaatst, ten einde de gemeente- a(lroinistratie bij te houden. Zéér goed had hij als t ij d e 1 ij k- becretaris ontslag kunnen vragen en verkrijgen, maar aangezien het zich n'et liet aanzien, dat de Secretaris zóó lang afwezig zou blijven, en het bovendien in eene kleine gemeente Jjjet gemakkelijk zou gaan een tijde hjk ambtenaar te krijgen die geheel zelfstandig werken kon en dat op eene Wet hoog gestelde bezoldiging, kwam daar ■*"- niet van. Wij huldigen de bepaling in de Gemeentewet dat bij ziekte de Secre taris zijne wedde blijft genieten. Vooral voor minder-ver mogenden is zoodanige bezoldiging, bovenal in tijden van ziekte, een ware uitkomst Hoe zeer betreuren we daartegen over dat de Gemeentewet in het geval als het onderhavige den Burgemeester tijdelij k-Secretaris geene bezoldiging toekent. Waarom zou toch een Burge meester-secretaris WEL, en den Burgemeester-tijdelijk Secretaris bij ziekte van den titulair NIET mogen worden bezoldigd. De werkzaamheden zullen bij tijdelijke waarneming wel even omvangrijk zijn als anders Het ware gewenscht dat ook eene wijziging der wet tot stand kwam die hier naar behooren in voorzag! We zullen hopen! Dit stuk heeft zeer waarschijniijk betrekking op een der kleinste ge meenten in Oostfiakkee. De positie der Coalitie is tot heden stevig. En, zoo schreven we in ons vorig artikelde Schoolstrijd is daar niet één van de gewichtigste oorzaken van. Omdat de Liberale Partijen een halve eeuw van wettelijke onderdruk king pleegden in zake onderwijs, was daardoor in 't Christelijk kamp een tegenstand onstaan, die zich ten langen leste wreken moest en zich ook heeft gewroken. Nu was er echter één beletsel. Roomsch en Onroomsch voelden allen den liberalen druk, maar deze was niet zwaar genoeg om de klove te dempen tusschen Katholicisme en Protestantisme. Het mokte en wrokte tusschen die twee beginselen. Niet bij allen, niet bij hen, die 't wel zagen, dat er tus schen Protestant en Katholiek op politiek en kerkelijk terrein aankuoo- piugspunten lagen, die ten eenenmale bij 't Liberalisme werden gemist. Niet bij allen. De kopstukken der Christelijke partijen als Groen, Kuyper, Lobman, Fabuis, Schaepman e.a, zagen 't zeer goed iu en staken 't niet onder stoelen en banken, dat de Roomschen op alle terrein ons veel nader stonden dan de vijandige Liberaal. Zij zagen 't in en toonden 't aan, dat 't Chris telijk geloof in een Almachtig God, Schepper des hemels en der aarde in de Kerk van Rome nog even schitterde ais in de zuivere Protestantsche kerken en dat dus op den grondslag van die belijdenis een samenwerking kon ge oefend worden, die roet 't Liberalisme ten eenenmale was uitgesloten. De Roomsche Staatspartij rekent met God Almachtig op alle terrein. De Liberale Staatspajtij wil van God niets weten, zij verzaakt Hem en geeft aan de rede alle macht en beteeke- nis. Doch al zagen de kopstukken der Christelijke partijen dat ter dege in bij 't volk zat nog een wrong. Mar telvuren, schavotten, brandstapels en meer van die enge woorden, lieten niet na invloed te oefenenen de Liberale pers, vooral de minderwaar dige was er op uit week aan week dat vunrtje warm te houden, al waren zij er zich van bewust, dat in ons Land en in deze eeuw in Nederland geen martelvuurtje iemand ooit roosteren zou. Maar terwille van hun politiek succes hielden zij toch hun lezers die brandstapels voor oog en ieder herinnert zich hoe nog niet lang ge leden op Flakkee verspreid is »de priester met den dol k« en dat andere pamflet over de actie der Jezuieten en der Ultra-Montanen. De Liberalen zijn er nog niet van genezen em in hun minderwaardige kleine Pers de Roomschen op klein eerende wijze aan te vallen .maar 't een noch 't ander heeft hen mogen baten. Het volk begon ook in te zien, dat de Roomschen in den politiekea strijd onmisbare bondgenooten waren en dat 't Liberaal geraas op de Roomschen niet anders was dan een valsche streek om zóó aan de Regeering te kunnen blijven. En 't volk haastte zich om dat anti papisme van zich af te schud den. Toen was de tijd der Coalitie rijp. De twee factoren waren er om een Bond tot stand te brengen. De Schoolstrijd had voorbereid't anti papisme had zijn scherpen kant verlo ren waarom zou men nu niet geza menlijk optrekken om 't Regeerkasteel te veroveren. En die verovering nam epn aan vang. 't Liberalisme werd geslagen en de Christelijke Kabinetten kouden optreden. Zal nu die coalitie blijven bestaan Niemand, die zeggen kan wanneer ze zal worden ontbonden. Dat hangt af van allerlei oorzaken. Niet't minst van de houding der Liberalen tegen over School en Kerk. Niet 't minst van hun politiek optreden in Maat schappelijke vraagstukken. Niet 't minst ook van de houding der Roomsche Staatspartij. In één woord de levensverhoudingen kunnen zich zoo wijzigen, dat de coalitie eindigt. Maar h >e en waardoor is tot op heden niemand bekend. 't Anti-papisme kan weer gaan op laaien en de vijandschap tegen de Roomsche kerk weer toenemen. Een klein vuur kan veel houts aansteken. Hoe dit zij heden is de coalitie sterk en 't anti papisme zwak. En met 't heden hebben we thans 'e rekenen. Moge ze lang bestaan tot zegen van 't Vaderland. Coalitie der liberalen. Alles moet groeien. Dat is zoo ge gaan met de R chtsche coalitie en 't gaat zoo ook met de Linksche. Al lang zijn er pogingen in de maak om de liberale partijen tot een krachtig geheel saam te voegen j't Lukt nog niet erg. In 1905; 21 Jan had men reeds een aardige samenvoeging Unie libe ralen en Vrij zinnig-Democraten, ge scheiden sinds 1900 om de urgentie van 't Algemeen Kiesrecht, kwamen tot elkaar met 't oog op 't feit om in de zome, verkiezingen 't Kuyper-Kabi net 't beentje te lichten, wat hen in samenwerking met Troelstra en Ty - deman gelukte (52 48, hi, ha, ho Maar na dien tijd ging de room weer van de melk at. 't Hokte en mokte alweer in 1909; de Vrijzinnig- Democraten maakten zich weer los van de Unie Liberalen door de Staats- pensioneering te beschimpen en 't Kabinet De Meester te helpen duikelen. En zoo heeft tot heden èn Vrijzinnig- Democraat èn Unie-Liberaal zich nog niet kunnen verzoenen. Maar alles moet groeien. Onmogelijk is 't niet, dat in 1913 een geharnaste coalitie van Links optreden zalte meer, waar de So cialisten hun politiek niet meer scherp laten uitkomen, maar in zoogenaamd revisionisme openbaren Niet onmogelijk, dat in 1913 Troel stra de leidsels in handen neemt, om met alle man van Links, de coalitie van Rechts ten onder te brengen. Wat dan gebeuren zal bij de stem bus valt niet vooruit te zeggen. Maar op een mogelijke coalitie van Links dient gerekend. Tenzij de eischen van 't Socialisme bij 't deeien van den buit te zwaar zijn 1 De liberalen gekastyd. De liberale pers maakt op Mr. Troelstra's bcgrootingsrede maar weinig commentaren. Dat is merkwaardig, want de socialistische leider heef', de vrijzinnige politici nu juist niet gespaard. Gij werpt u, zeide hij tot deze heeren, nu weer op als bezuinigers op militaire uiigaven. Maar zijt ge vergeteD, dat gij de dure Militiewet er hebt ^doorgejaagd Weet gij niet, dat uw minister Cohen Stuart een vlootprogram had, dat $4 zegge vier en tach'ig millioen zou hebben gekost Dat is nog iets meer dan 40 millioen hè Ook hebt gij geen recht, vervolgde de heer Troelstra, tot scherpe criiiek op de belastingpolitiek, die thans wordt gevoerd. De tariefs^erhoogiug werd immers als fiscale maatregel ook door den heet Pierson in uitzicht gesteld. Er is ten aanzien van dit vraagstuk tusschen Rechts* en Linkse slechts een verschil in graad, concludeerde Mr. Troelstra. Zoo werd de felle critiek van liberale zijde in Kamer en Pers op het Kabinet geoefend, door den afgevaardigde van Am sterdam III in sterke mate ontzenuwd. Dat politiek gedoe kastijdde hij naar verdienste. •Geen wonder, dat de liberale pers er het zwijgen toe doet! De Vrije Westfries. Zoo gaat het goed. De bladen maken meldiDg, dat de ge meenteraad van Schcoarewoerd besloten heeft, om met ingang van 1 Januari de openbare school te sluiten en schoolwoning en schoollokalen rret schoolinventaris te verhuren voor een tweede Christelijke school Zoo gaat het goed. Het openbaar onderwijs takelt af, het bijzonder onderwijs heeft de toekomst. Wie had dit voor een 30 jaren gedacht, toen de heeren van het openbaar onderwijs zoo minachtend konden neerzien op onze Chris telijke onderwijzers. Die openbare onder wijzers waren toen zoo wat de toonaan- gevers. Snelle afloop der watereD. Het openbaar onderwijs heeft zijn tijd gehad. Openbare school na openbare school wordt gesloten. Daar dragen wij geen bij zonder leed over. De openbare school geeft niet wat zij dacht te kunnen geven. Zij is niet de school, waar Christenouders hunne kinderen kunnen laten onderwijzen; en wel omdat de openbare school geen onderwijs geeft overeenkomstig de richting en begin selen dier ouders. Daarin voorzien de bij zondere scholen veel meer. In elk geval blijkt dan nu toch, dat die bijzondere lietde voor de openbare school toch lang zoo groot niet was, als men wel wilde doen gelooven. De natie was niet aan haar gehecht, maar zij was aan de natie gehecht. Dat wordt nu duidelijk. Maar ook wordt duidelijk, op welke wijze ons volk dan toch jaren lang gelyranniseerd is door het liberalisme, toen het de openbare school opdrong, en aan het bijzondere onderwijs allerlei moeilijkheden in den weg lag. Ge- lukk'g beleven we nu betere dageD. (Üe Hilver- en Vechtbode). liuileitSasBifi. ENGELAND. De kiesrechtvrouwen maken het der regeering en den poliiieagenten nog moeilijk! Dit bleek weer op een avond, toen Asquith uit het parlement kwam ea zich te voet naar zijn officieele woning wilde begeven. Plotseling werd hij door een onstuimig troepje suffragettes omringd. De h8m volgoude detectives wisten hem goed en wel in een taxi cab te krijgen, doch zij konden niet verhinderen, dat een cuffragette een der raampjes met een stok stuk sloeg. De ridderlijke minister Birrell echter, secretaris voor Ierland en een trouwe verdediger van vrouwenkiesrecht (hij was een der weinige ministers, die van het voorjaar voor der vrouwen „bill" stemde) kreeg een leeljjke pijp te rookeD. Hij begaf zich te voet naar zijne club in Waterloo plance, toen hij in de Mali door een twintigtal opgewonden suffra- gattes werd omringd. Zjj gaven hem stompen en stooten en sloegen bru ealweg zijn hoed af. Zonder een der wilde dames ieis terug te doen, wist hij uit haar midden te ontkomen. Doch daardoor vers'uikte hij op den gladden weg een enkel, met het gevolg, dat hij gedurende eenige dagen zijn kamer zal moeten houden. Naar gemeldt wordt, lijdt hij veel pijn. In de particuliere wouingen der overige ministers werden de ruiien siuk geworpen. Gok John Burns moest het in zijn wo ning te Battersa ontgelden. I den nacht om haif drie maakte een troepje suffia- gettes gebruik van het mistige weer, om naar Asquith'a woning in Downingstreet te sluipen en daar de ruiten stuk te wer pen, met groote steenen. Een der dames wierp door de ruiten van hot home-office een viertal ijzeren pondsgewichten. In het geheel werden 160 suffragettes gearresteerd. Zjj werden tegen borgstelling voorloopig weer vrij gelaten en verschenen later beurtelings voor bet poiitiegerecht van Bowatreet. OOSTENRIJK. De begrooting voor 1911 werd aan de Kamer voorgelegd. De totale uitgaven worden daarin vastgesteld op 2,818,196,736 Kronen en de ontvangsten op 2.818.507,772 Kronen. De regeering vraagt machtiging tot het opnemen van etn crediet van 135 millioen kronen voor beleggingen in spoor wegen en de aflossi g van de algemeene Btaatsohuld. PBRTUGAL. Berichten uit Portugal, welke langs een omweg Parijs bereikt hebben de cen suur wordt weer streDg gehandhaafd melden, dat de ontevredenheid in het leger steeds toeneemt. Het misnoegen van het officiers-korps is vooral opgewekt door het feit, dat het huidige bewind zeer willekeurig handelt en onbekwame offi cieren tot hooge rangen bevordert. Ook is er geen- volkomen overeenstemming meer tusschen de voorloopige regeering en het reeds tijdens de monarchie ge vestigde republikeinsch bestuur. Zon er misschien een nieawe revolutie in Portugal op handen zijn P KRET V. Dat de Kretenzers altijd nog rijkhal- zend uitzien naar eene vereeniging met Griekenland, bleek bij vernieuwing, toen de vorige week de nationale vergadering Woensdag in tegenwoordigheid van alle militaire en burgerlijke autoriteiten uit naam van koping Georg van Grieken land, plechtig werd geopend. DeMuzel- mansche afgevaardigden woonden de plechtigheid niet bij. Onmidd8lijk na de voorlezing van de openingsboodschap werd het besluit der vergadering tot ver eeniging met Griekei land bekend ge maakt. De Turken zijn echter nog niet van

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1