voor de Zuidhollaiidsclie en %eeuwsche Eilanden. SUST! Mi Zaterdag 96 November 1910. 25sle J aargang .S 1610. 1 A n tirevolu air Orgaan kenimoorraad inwatertanden IKH0VEN. IN HOC SIGNO VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. v n zonder 50 Buitenland by rooruitbetaling met Zondagsblad f7,50 zonder f 4,50 per jaar. tfzorïderiijbe nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. tJITGBY if R T. BOEKHOVEN. SOMMËLSDIJK. Telefoon Infereonsn». Ne. 3. Advertentie» JO cent per regel en i/i taaai, Eeoiaaaes 20 per regel. Boekaankondiging Cent per regel en maai. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groot® letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan Adïertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Jie stukken imv rie iie«ifsel<e tifKiemd, ^dverte-nfiën en verdere tdHifnlstratfe franco toe te /eioten den UMjrever f 0.35. f 0.75. f 0 90. EK HOVEN te tiding van een Maatschappij 4157 n prachtband in prachtband f 1.75 3.25 1.75 1 75 1.90 2 25 1.75 1.75 4.50 2.40 2.40 1.75 2.25 1T75 0.90 5.50 2 90 1.10 0.75 3.60 2.— 1.50 2 1.80 1.50 0.75 0.75 1.— 1.— 0.75 0.75 0.75 0.75 0.75 0.75 0.75 0.75 0.75 0.75 0.75 0.75 0 75 0.75 0.75 1.— 0.75 1 imberg, Werner, De Geoestet en )t een complete» n. ILa&ig «aam Het was te begrijpen; waarvoor zou len er anders ook Algeuieene He - schouwingen zijn in de 2e Kamerdat de Sociale wetgeving nommer een zou staan op de agenda. En dat het luiden zou aan 't adres van dit Kabinette langzaam Maar ook, dat aan de liberale Ka- (binetten een pluim op den hoed zou gezet worden Vanzelf dat een vooruitstrevend libe raal zich aldus uitliet. Wat zou in zijn oog ook een Christelijk Kabinet kun nen goed, en vlug doen. Wil je sociaal werk zien, dat was de slotsom, waartoe de spreker kwam, dan mori naar 't Kabinet Borgesius of naar 't Kabinet de Meester gezien. Herhaalde malen hebben we ge legenheid gehad in ons Blad over dien Socialen arbeid van Liberale Kabi netten te schrijven. Maar zelfs hij, die totaal een leek op dat terrein zijnde, de zaken over ziet, zal, zonder eenige politieke kennis moeten erkennen, dat wat 't Kabinet Borge«ius heeft gegeven iets was, maar niets dat wat 't Kabinet de Meester in 't Staatsblad bracht. En wat ieder wel weet, is dit, dat 't Christelijk Kabinet door zijn onder- wijswetgeving den lof heeft verdiend, die alle man der Coalitie te recht aan hem toezwaait Nu weten we wel, dat de Onder- wijswetgeving door de Liberale par tijen niet als een onderdeel der Sociale kwestie wordt beschouwd dat die wet geving niet een Lands- en Volksbelang wordt geheeten dat ze dit noemen een partijdige wetgeving, die slechts een deel des volks ten goede kwam en komt. Hier is verschil in inzicht en waar deering en er valt niet veel over te debateeren. Maar wij die de Onderwijswetgeving wel dege ijk noemen een der hoofd- bestanddeelen der Sociale Kwestie, wij achten, dat 't Kuiperkabinet meer dan eenig Liberaal Ministerie zich voor Land en Volk heeft verdienstelijk ge maakt. En nu weer dit Kabinet I Ge zien de omstandigheden achten we 't een voorrecht een Kabinet te bezitten, dat én de Ziekteverzekering én de Pensioneering zeer waarschijnlijk zal in t Staatsblad brengen. De Sociale arbeid gaat, voor zoover de Ministers er iets aan kunnen doen, Wet te langzaam. En wanneer de Kamers willen op schieten. kan vóór 13 heel wat tot stand gebracht zijn. Dat men over langzaam klaagt is een vanzelfsheid. Er is al zooveel jaar geroepen om verzekeringallerlei ka binetten hebben elkaar opgevolgd en t bleef al bij 't oude. Geen wonder las, dat er een brandend verlangen °iIï^at. om °P te schieten en aan ejk Kabinet zal 't worden gezegd Gij Werkt te langzaam. Maar daarom is tzoo nog niet. Sociaal werk moet de jaren kunnen oorstaan en men diene dus met be- jeid op te treden. Een juist standpunt? Det standpunt, dat de Unie-libera- n innemen aangaande de Staatspen sioneering is eigenaardig n de dagen der verkiezing was 't overal door die mannen, verkondigd Staatspensioneering. En veel kiezers bebben in dat lokaas gebeten Maar ueluistert ge die heeren builen de verkiezingsdagen, dan is 't zoo Geef 't Kabinet gedwongen verzeke ring 't is goed geef 't Staatspensi oneering, ook goed Ze zijn met alles te vree, als er maar pensioneering komt. Nu moge zoo'n uitlating den on noozelen kiezer verlokken om te zeg gen 't is den Unie-Liberalen alleen om de schapen te doen maar wie wat verder kijkt, kan niet ontkennen dat ook de wol zelf gaarne geschoren wordt Ons 'dunkt 't een halfslachtig stand punt: in verkiezingsdagen steeds de Staatspensioneering Voorop schuiven en daarbuiten de keuze laten tusschen 't Deensche of 't Duitsche stelsel Late men voor een van beide partij kiezen. Maar voor beide kan niet. Of huivert men in werkelijkheid voor de gevolgen Voor de finantieële, die de Staatspensioneering na zich zal slepen 't Is verstandig. Maar dat men in de verkiezings dagen dan ook steeds klaren wijn schenke. Op die gevolgen met alle klem wijze. Scheiding Het was een der grieven tegen 't Kabinet de Meester, dat 't de Ouder- domsverzekering scheidde van de Invaliditeit. En die grieven waren gegrond. Waarom geholpen de mannen van 70 jaar, die nog gezond en frisch zijn terwijl de duizenden onder de 70, die niet meer werken kunnen onder vele verdiensten, worden uitgesloten. Hardvochtiger wetsontwerp hebben we nimmer gekend, dan dat van den liberalen Minister. Natuurlijk niet dat minister Veegens hardvochtig over de mannen onder de 70 dachthij heeft een warm hart voor de ellende, 't is bekend. Maar dit neemt niet weg, dat zijn wetsontwerp hard was. We herhalen het; duizenden zijn er van 40 tot 70 jaar, die door allerlei lichaamsgebreken en lichaamslijden het volle loon niet meer kunnen verdienen en aan de liefdadigheid zijn overgegeven. En toch, zij allen vielen buiten de Pensioenwet en de 70 jarigen alleen werden geholpen onder zekere voor waarden. Neengeen scheiding van Pensioen en Invaliditeitsrente. Maar allen geholpen, die óf door ziekte óf door lichaamszwakte niet kunnen voldoen aan de eischen huns levens. op a»sKi uithui*. 't Is gebeurd in onze Oost. Zooals men weet is een der grondstel lingen, waarop onze bestuursinrichting aldaar berust deze, dat het oppergezag, het op pertoezicht en opperbewind worden uitge oefend door Nederlauders, msar dat de lagere ambten, waarbij onmiddtlijke aan raking met de inlanders noodzakelijk is, ook door inlanders wordt bekleed. Aan 't hoofd staat de gouverneur-gene raal. Naast hem heeft hij den Raad *an Ind:ë, de departementen van Bestuur, tal van ambtenaren enz. Voorts is b.v. Java verdeeld in een goede twintig residentiën, aan 't hoofd van welke een Europeesch resident staar. De residentiën zijn verdeeld in districten, die bestuurd worden door districts-hoofden, in den regel uit den Javaanschen adel gekozen. Zulk een in- landsch districtshoofd heeft echter als toe ziende voogd een Europeesch assistent re sident naast zich, die hém de eer laat, maar zelf de teugels houdt, terwijl ten slotte de dorper ot dessa's elk hun ei^en dessahoofd hebben, uit de dorpsbewoners gekozen. Zulk een dessahoofd is dus zooveel als een inlandsch burgemeester, die als zoo danig ook hoofd is van de plaatselijke politie altijd weer onder toezicht van het Nederlandsch gezag. En nu begint het verhaal. Er was dan, ergens op Java, waar doet er mirder toe, een dessahoofd, wiens been bij het verrichten van politiediensten werd gebroken of gebrijzeld Aangezien de me dische hu'p op Java nog steeds zeer pri mitief is, kwam dat been niet terecht het moest worden afgezet en de man moest op krukken zijn verdere weg door dit leven voortzetten. Hij had, dat stond vast. het ongeluk in dienst van den lande gekregen en 't was dus niet meer d in billijk, dat het land ook wat voor hem deed. Dat vond de res d«ot ook. 't Minste, wat voor dezen brave kon woideu gedaan, dacht hii, was wel dat men hem een kunstbeen kocht en hij deed daartoe 't voorstel aan de Regeering. En nu begon de klucht. Want een klucht werd het. Dat verzoek ging langs al de officieele en bureauc atische kachelpaadjes en kon maar niet tot een beslissing worden ge bracht. Het werd her eu derwaarts om advies gezonden, het werd in en door allerlei »lichamen« besproken, die er dan ueer een rapport over uitbrach'enhet reisde met den trein en met de au'ohet wan delde langs honderd bureau-:afe:s en nog was het eir de niet. Dat verzoek rolde zich dik. Eik nieuw »stuk« werd bij het reeds bestaande >dossier« gevoegd zonder succes. De Regeering was niet onredelijk. Zij wou wel 'n kuusibeen geren, maar er doemden bezwaren op, ernstige, bepaa'd staatsrechtelijke vragen moesten tot een beslissing worden gebrachten dat kunstbeen kon worden gekocht en geschon ken. Ten eersteer was geen post op de Begrooting, waaruit het been kon worden betaald. Misschien uit »on- voorziene ui'gasent? .Ja, misschien Maar daarover moest óók alweer advies worden gevraagd, rapport uitgebracht Ten tweede er bestond geen bepaling inzake het verstrekken van kunstbeenen aan dessahoofden, die in 's Lands dienst hun natuurlijk been kwijt raak'en. Ieder be grijpt de moeielijkheid der situatie. Men ging op die manier iets nieuws doen en dan is oppassen de boodschap 1 Ten derde er was geen »anticedent«. Ja, zulk een »anticedent«, dat wil wat zeggen aan 't hof van vorst Bureaucratius. Als er maar èèn keer, in voortijden, iets dergelijks is gebeurd, dan gaat het nemen van een beslissing gauw genoeg 't Hoeft dan juist geen kuns'óeen te zijn a's er voorheen maar eens 'n kuDslanw. 'n kunst- OOgal was 't maar 'n kunst tand, in een dergelijk geval verstrekt, dan kan men zich daarop beroepen Maar eilaci 1 dat was er niet. En zoo waren reeds de Algemeene Rekenkamer, de directeur van Financiën en tal van autoriteiteu meer in de zaak gekend. Toen reeds was de portefeuille met papieren, ongelogen een halven meter dik Ten einde raad zochten de Indische wijzen, waar hun verstand te kort schoot, de wijsheid overzee en zoo werd het gevoelen ingewonnen van den heer minister van Kolomër. Die vond, dat het verminkte dessahoofd een kunstbeen hebben moest. En aldus werd toen beslolen De zaak had toen een-ge jaren gehangen. Of het kunstbeen werkelijk gekocht is, kan ik niet u tmaken, doch zooveel weet ik, dat toen de gunstige beslissing viel, de man die er van genieten zou al geruimen tijd op 't kerkhof lag. Maar het paparassen-dossier wordt ge trouwelijk bewaard en is er 't Archief bekend onder den naam van »de bundel van 't houten been«. Dat is nu »je« bureaucra'ie Trouwens, 't s aaltje is geen uitzondering De heer De Meester verhaalde nog pas in de Tweede Kamer, hoe hij als vice- president van den Raad van Indië ook zulke een halven meter dikke portefeuille ontvan gen had over de belangrijke vraag of een hoofd van gewestelijk bestuur, een openbare muziekuitvoering bezoekende, ntvangen moest worden met het »Wilhelrrus« of met het „Wien Neerlands bloed" 't Is om te gieren, zegt een lezeres. Neen 't is om te schreien. Alleen men kan z'n tranen niet op commando laten vloeien 't Is toch, goed bezien, een allerdroevigst verschijnsel. Als zoo Ind.ë geregeerd wor ft, dan bekru-pt me de vrees, dat te avond of te morgen de een of andere buitenlandsche Sarribaidi met z'n rui.erlaarzen de gansche paperassen-kraam door elkander trapt en zijn vechtjassen met de proppen gooien laat, terwijl de laatste Nederlanderzee in gejaagd worden, vanwaar ze gekomen zijn. 'k Wil daarmee niet zeggen, dat er geen puntere energieke lieden meer in Indië gevonden worden Maar voor hen is die zelfde Bureaucratie de plaag van hun leven de nachtmerrie die hun op de keel zitde oorzaak soms dat ze teleurgesteld en ont goocheld de boel er bij neergooien. De Bureaucratie is een dochtereen leelijke, manke, gebochelde en scheele doch ter eener te ver gedreven Centralisatie waarin alles, groote en kleine dingen zooveel mogelijk over een schijf moet wijzen en er aan den verren, wijden omtrek geen lucifer kan worden aangestreken, die in het mid delpunt niet is goedgekeurd. Decentralisatie is een der krachtigste middelen om de Bureaucratie de giftanden uit te breken. Alles kan nu eenmaal niet over dezelfde hoofdraderen loopeD. Mozes wou dat ook, maar Jethro, zijn schoo va der lichtte hem beter in, zoodat alleen de „groote zaken" tot Mozes werden gebracht. In ons land geeft de ongevallenwet en de Rijksverzekeringsbank een droevig staal - tje van te ver gedreven Centralisatie. De Bureaucratie volgt haar op den voet. En beiden omarmen het leven. Maar zij drukken dat leven dood. Zij verstikken het. UITKIJK. Land- en Tuinbouw. Een lesje ook voor niet landbouwers Een klein bemestingslosje willen wij geven, vooral bedoeld voor hen, die geen boer of tuinman zijn, maar toch een lapje grond bezitten, waarop zij eigen groenten en aardappelen, vaak ook wat rogge enz verbouwen Het boeren en tuinieren is hun vak niet, zij bewerken hun stukje grond in de vrije uren, brengen daarop den mest, welken zij van hun varkens, en soms nog een enkele koe verkrijgen, en komen zij tekort, dan wordt er, althans den laatsten tijd, een beetje kunstmest bijgekocht Over dat laatste willen we het even hebben Dat bijaanwenden van kunstmest geschiedt meestal luk-raak, omdat men niet weet, wat men doet Van bemestingsleer heeft men niet de minste notie en men strooit één of meer meststoffen, toevallig deze of die omdat A. of B het zoo geraden heeft De hoeveelheid is even toevallig of wille keurig om dezelfde reden of omdat men geeft wat de beurs lijden kan Als het re sultaat betrekkelijk goed is, dan is dit niet minder toevallig, maar vaak is dit natuurlijk anders en voldoet de bemesting niet aan de verwachtingdan wordt soms op den kunstmest niet weinig afgegeven en zóó komt deze dan in miscrediet Voor zoodanige gebruikers zijn eenige wenken niet overbodig »Ik heb tamelijk goed gemest, maar wat voor kunstmest en hoeveel moet ik nu nog over mijn land uitstrooien om een goed beschot aardappelen te krijgen, en wat en hoeveel moet ik geven op mijn roggeland Ik zal 't u zeggen Veronderstel dus dat uw bemesting vrij toereikend is en ge dus al leen hebt toe te voegen, wat het gewas 't meest behoeft, dan zult ge uw voeraard- appelen het best kunnen helpen met per Are (10 bij 10 Meter) uit te strooien en onder te werken4 a 6 K G kainiet, in 't najaar reeds aan te brengenvoor eet- aardappelen 2a3 KG patentkali, welke vroeg in 't voorjaar nog kan worden aan gewend Uw rogge heeft meer behoefte aan phosphorzuur en zal heel dankbaar zijn voor een slakkenmeelgiftminstens 4 Kilo per Are Ik geef gemiddelde cijfers op wat meer is niet weg, maar kan goede rente geven. Misschien is uw stalbemesting slechts een halve dan kunt ge met éen meststof niet volstaan, maar moet ge voêraardap- pelen geven per Areminstens 6 K G kai niet en 5 K G slakkenmeelvoor eetaard- appelen inplaats van kainiet 3 K G patent kali benevens het slak voor rogge 4 a 5 Kilo kainiet en 5 Kilo slakken Volledig of voldoende is uw bemesting dan nog niet, er ontbreekt nog min of meer stikstof welke ook in stalmest zit, maar in de halve bemesting niet voldoende is aange bracht Het ontbrekende kunt ge nu aan vullen in den vorm van Chili-salpeterbij aardappelen per Are(l Are is een half spint) 2 a 3 K G, waarvan ge de helft uitstrooit vlak na het poten, de andere helft bij liet opkomen, bij rogge 1 a 1V» KG, waarvan op schraal land al in den herfst vóór het uitzaaien der rogge een deel, b v 7» kan worden aangewend, de rest in 't voorjaar Kunt gij met uw mest heel niet rond komen, zoodat ge volledig kunstmest op een of ander stuk land wil geven, dan is de gemiddelde bemesting voor aardappelen 5 a 6 K.G patentkali (of voor voederaard appels dubbel zooveel kainiet), 10 KG slakkenmeel en 3 a 5 KG Chilisalpeter de slakken geeft ge, als 't kan, reeds in den herfst, in ieder geval zoo spoedig mogelijk Voor rogge is de volledige be mesting minstens 8 K G kainiet minstens 8 K G slak en 2 a 3 K G chilisalpeter Koop nooit gemengde meststoffen, als aardappelmest,t roggemest, knollenmest enz Ge zijt er duur mee uit, weet niet wat ge hebt en mest veelal niet doelmatig Ook guano-mest is veel te duur en daar deze meststof zeer weinig kali bevat, moet er beslist een flinke portie patentkali of kainiet bij Dat is ook het geval, als ge op uw land uitsluitend privaatmest (beer) brengt C B Landbonwlezingen. 't Is nu de tijd hiervoor en overal ziet men ze aangekondigd. Maar niet overal worden ze druk bezocht, in vele kringen hoort men klagen over gebrek aan belangstellingbehalve het bestuur verschijnen er soms maar enkelen, en lokmiddel tjes, als verlotingen, moeten soms worden gebe zigd om de menschen ter vergadering te krijgen; op een enkele plaats moesten zelf worstebroodjes daartoe dienst doen. Vanwaar dat verschijnsel 't Vindt, dunkt me, zijn verklaring in verschil lende omstandigheden. Ten eerste: tal van land bouwers waardeuren de lezingen zoo weinig en kunnen ze ook niet naar behooren waardeeren, omdit zij, wegens hun gebrekkige ontwikkeling, niet beseffen, welk profijt zij uit zoo'n lezing kunnen trekken. Het is namelijk tot velen hunner nog niet doorgedrongen, dat er zoo iets als een la db mww etenscbap bestaat, en dat hetgeen op zoo'n vergadering wordt geleeraard niet maar zoo in de lucht hang', maar door wetenschap pelijk onderzoek en deugdelijke proeven is vast gesteld. Zij begrijpen het verband niet tusschen die „geleerdheid" en hun bedrjjf, hetwelk het zonder dat, meenen ze, best kan stellen. Jffn dat zoo'n zoogenaamde landbouwkundige, een man uit de studeerkamer, hüu wilde leeren boeren, -?!

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1