SS*1* Jaargang N°. 1609. voor de ZnidliollandNcIie est Xeeuwsche Ëilanden. Woensdag 23 November 1910 A n tirevohi lion Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Hoor «ie geesten zeil. Binnenland. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n zonder 50 Buitenland bij TOOraitbetaling met Zondagsblad f7,50zonder 1,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon SEttercoBtsM», Me, 8. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. G roote letters ons vignetten warden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. .Ille stukken v««r «Se Siedaetie i»e$tem«S, /telverieistiën en verdere ^«SsMiMistpatie toe ie zenden aan slem 1 lisrever. We hebben dit jaar voor onze lezers een keurige Kalender gereed gemaakt, die he den de pers verliet. Een in 6 kleuren gedrukt geheel welke het oog streelt. Het in driekleuren gedrukt ver gezicht, waar den landbouwer de goudehalmen thuishaalt, verhoogd niet weinig den aanblik. Zij die zich nu abonneeren ont vangen ook deze kalender tegen nieuwjaar gratis terwijl de nog vóór i December verschijnende nummers niet in rekening worden gebracht. Adm. Officieel tiedeelte. Sciiuren ties* straten. Burgemeester en Wethouders van Som- melsdijk brengen ter kennis van belangheb benden, dat op Vrijdag 25 November a.s. de straten binnen deze gemeente moeten worden geschuurd en dus de bij in art. 70 der Poli- tie-Verordening bedoelde personen, ieder voor zooveel hem telreft worden uitgenoodigd hieraan gevolg te geven zullen deze werk zaamheden moeten volbracht zijn vóór des middags 12 uur. Ingeval van nalatigheid zal de strafbepaling van art. 70 der Politie-verordening dezer gemeente op hen worden toegepast. Sommelsdijk, 22 November, 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. J. BOUMAN. Een coalitie, de Regeering merkte dit in haar memorie van Antwoord, terecht op, wordt niet door haar ge maakt, maar komt op door de werking der geesten in het volk zeil. Wie zich dan ook tegen eene Coalitie verzetten wilwil haar wil doen bre ken, moet het Volk omwerken Maar hoe? Dat Volk is niet zonder redeft tot coalitie overgegaan. De Antire volutionairen, de Christelijk-Histori- schen, de Roomschen zijn zoo maar niet eens bij toeval, zóó op goed geluk af bij elkaar gekomen. Voor zulk een bond moesten in 't verleden oorzaken liggen En moesten voor 't heden en de toekomst gronden bestaan, waarom men meende nu vooral tot elkander te naderen. Wie dus een Coalitie ondermijnen wil, moet de oorzaken trachten weg te nemen, waarom men samenkwam in gezamenlijk verbond. Wanneer de Liberale partij de Coali tie gram is, dan kan ze haar kracht vernietigen door precies te willen en te doen wat de Coalitie wil en dnet. Maar daar zit era juist de knoop, dat de Liberale partij aan de Coalitie geen af breuk kan doenZij kan het niet, omdat doel en uitgangspunt der Liberale partijen gansch verschillen van die der Coalitie. En omdat 't Volk dat weet, valt 't zoo moeilijk voor de Liberale Pers om in dien bond bres te schieten. Zie,^ er is een verleden. En daarin heeft 't Liberalisme zich zeec hatelijk be oond tegen 't Christendom. En dat wetennu niet een paar enkelingen; maar 't oudere en't jongere geslacht, dat van Christelijken huize is, weet ervan mee te praten. Dit verleden beeft zijn onvergetelijke Schoolkwestie gekend en die is een van de diepste oorzaken, waarom de Coalitie niet alleen ontstond, maar moest ontstaan. Door de geesten zelf, bewerkt door de onverdtaagzaamheid der Liberalen door de geesten zelf, uitgelokt door de liberale hardvochtigheiddoor de geesten zelf aangevuurd door het ge schokte rechtsgevoel, is die Coalitie deels ontstaan. En zal nu de Liberale Pers ooit bres schieten in de coalitie, dan moeten er twee dingen gebeuren of de Coalitie zelf moet voor 't Volk niets doen om 't onrecht te herstellen of de Liberale Partij moet krek het zelfde doen als de Coalitie en volle recht laten weervaren aan de vroeger benadeelden en in den hoek gezetten. Wat 't eerste punt betreft, heeft de Coalitie 't doel bereiktze heeft veel, zeer veel gedaan om der Christe nen recht te erkennengetuige de Onderwijswetten voor Hooger-, Mid delbaar- en Lager onderwijs 't Volk ziet dus, dat de Coalitie doet wat vroe ger nagelaten werd. En wat de Liberale partij betreft! Ze heeft nog geen lust om dat geëischte recht aan ons christenvolk te verschaf fen. Ook dat ziet het Volk. Het ziet, dat het Liberalisme mokkend en wrok kend ons het geld laat, dat we voor onze Scholen noodig hebben. En daarom zijn de geesten door de Liberale P vs op dat punt niet te bewerken. Alle pogingen stuiten op 't onwrikbare feit, dat de Coalitie recht doet en de Liberale Partij geen recht wil. Precies zoo is 't met de benoemin gen Zoolang de Liberale partij meent, dat harer alleen de baantjes toekomen, zet ze de geesten des volks te haren voordeele niet om. Eerst dan gelukt dat misschien, als ze ridderlijk erkent de Coalitiemannen moeten hun voile deel hebben in ambten en bedienin gen. Maar dat doen ze niet. En daarom zai ook op dit punt al haar actie ver lammen. Neen, nog erger Hoe meer verzet, boe meer de Coalitie tot samenwerking prest. Hoe harder de Liberalen ^schreeu wen, des ie meer sluiten de Coalitie mannen aan een. Want dat Liberaal gelamenteer is voor 't Volk een bewijs, dat ze hun vorige fouten nog niet hebber verleerd. Door de geesten om te werken, werkt men de Coalitie om. Maar dan moet de Liberale partij anders liberaalworden. iSyesiseeit. De bijen die wél verzorgd zijn, zijn weinig aan ziekte onderhevig. Zijn ze goed gehuisvest, in een niet te koude woning, waar toch, zonder tocht, een behoorlijke luchtverversching is, en weike van geen vochtigheid te lijden heeft; geven wij steeds gezond voedsel op gepaste tijden: onderzoeken wij de bijenwoningen niet te vaak en slechts bij gunstig weer, dan zullen wy van buikloop, verstopping of andere ziekten bij onze volken niet licht last hebben. Vijanden der bijen: De ergste vijand der bij is de onwetende en inhalige imker, die wil oogsten zonder te zaaien, het grootste deel van den honing wegneemt en zijn ijverige bijtjes van honger laat sterven. De wasmot vestigt zich in de weinig bevolkte korven en kasten, en in zulke, welke meer raten bevatten dan de kolonie kan bezetteD. Spinnen en mieren zijn insgelijks vijanden der bijen, welke men uit den stal moet verwijderen. Men houde ook de knaagdieren uit de wODinged, omdat zij raten en bijen vernielen en dooden, en door hun gerucht de bijen uit den tros verjagen,welke dan door de koude omkomen. Wilt gij veel honig oogsten, neem dan deze drie zaïren in acht 1. Zorg voor sterke volken bij 't begin der hoofddracht of grooten honigoogst I 2. Tracht zooveel mogelijk vóór de hoofddracht uw volken van zwermgedaohten af te honden 1 8. Vernauw het broeduest in de dagen der hoofddracht 1 Om de wasmot van te bewaren raten af te houden, worden verschillende middelen gebezigd notenbladeren zijn een gosd middei, maar beter nog is het de raten in een droge kast te leggen en deze goed te sluiter)men verzuime niet te luchten om het beschimmelen tegen te gaan. Heb meelij 1 Dat mag menig imker, die nog durft beweren veel van zijn bijen te houden, wel worden toegeroepen. Hoe tal van bijijes worden gedood door de onverschilligheid en ruwheid, of dooz 't ongeduld, vau den bijenhouder. Deze licht bv. het deksel eener kast op, vele bijen komen naar boven en laten zich niet zoo gauw naar binnen jagen: flap! het deksel wordt neergeslagen en menig arm bijije wordt soms tusschen rand en deksel doodgedrukt of zit zwe vend tusschen leven en dood, er tusschen ge klemd. Ook bij het haastig, onvoorzichtig neder zetten van den korf komt menige bij onderden bodemrand en verongelukt. Eu dan bij 't weder- in-plaatsen der raampjes, wanneer deze als ze oneffen zijn, dichf op elkaar komen, zelfs tusschen de stijlen der ramen en de wanden, worden de diertjes vaak dood gedrukt. Bij het uitsnijden van den honig, het inkorten der raten, wordt ook niet zelden het mes onbarmhartig, zonder dat men op de bijen let, er doorgehaald. En hoe vaak spartelen niet de diertjes op of zitten vast gekleefd aan den honig, die men bezig is te oogsten; een berg van honig ligt hun vaak 0111 't lijf, zoodat zij zich niet eeus kunnen bewegen. Bevrijd dan de diertjes! Doe ze dan nooit noo- deloos pijnl Spaar ze zooveel mogelijk 1 En ziet ge ze lijden, dood ze dan liever dan ze in de pijn te laten. Een rechtgeaard imker zal zijn volken steeds met zachtheid behaudelen en ze niet dooden, als de noodzakelijkheid het niet gebiedt. Honig wordt het best bewaard op een koele droge plaats, in glazen of aarden potten, gesleten met papier of dierlijk vlies: aoe de honig niet in aanraking komen met ijzer en bewaar het niet in ruimten waar zeep, haring, tabak sigaren of andere sterk riekende stoffen aanwezig zijn. Zuivere echte honig versuikert meestal, de eene soort echter spoediger dan de andere; dit kris- talliseeren 13 de beste waarborg, dat de honig niet vervalscht is. B. 'fuin- e»s Mjg&iidbuuw. Let op dea tijd Deze waarschuwing mag ten opzichte vau de aanwending der kunstmeststoffen nog wel eens gehoord worden. 't Zijn vooral de beginners, maar ook de anderen, die reeds jaren kunstmest gebruikeu, die deu juisten tijd der aanwending vaak niet in acht nemen en ten gevolge daarvan schade beloopen, 't zij direct door vei keerde werking van den mest, 't zij indirect doordat de mest te laat werd uitgestrooid en alzoo zijn volle werking niet kou toonen. Enkels voorbeelden moge onze waar schuwing illustreeren. Wij vijn nuiu den tijd der bemesting met kainiet en slakkenmee). In 't najaar of in den voor winter moeten deze mest stoffen wo-den aangebracht, zullen zij by den eerstfolgenden oogst het best werken. Want daartoe is noodig, dat zij zich door do geheele bouwlaag verspreiden en innig met de grond- deelijes worden vermengd: hoe eer dus uitge strooid, des te beter. Voor wegzakken van deze stoffen behoeft men niet de minste vrees te koesteren. Wie nu den goeden lijd laat voorbij gaan, doet zich daardoor allicht schade. Vooral vele graslanden worden ts laat bemest. In den herfst, wanneer weer en weg het nog toelaten met paard en k ir de lage velden te bezoeken en deze zeil ook nog niet te nat en drassig zijn, komt uien er dikwijls niet toe: men heeft er öf met de mestbesteliiug niet op gerekend, öf men heeft, meent men „wel wat anders, dat dringen der is", te doen; de bemesting van het hooiland heeft nog al den tijd, Dat zou ook zoo zijD, indien weer en weg en grond maar steeds die nende waren, doch dat is gewoonlijk niet het geval en dan is niet zelden het voorjaar reeds ingetreden, sis de mestkar naar het land kan rijden. Geen wonder, dat de bemesting dan vaak weinig uitwerkt, vooral als de stoffen door een dikke gras- of vilten moszode moeten dringen om bij den wortel te komen. In't volgende jaar ziet men er dan vaak nog meer van. Voor kainiet bestaat nog een bijzonder reden om ze vroeg'ijdig aan te wenden. Die meststof bevat behalve kali, waarom wij haar aanwenden nog heel wat schadelijk® chloorverbindingen, pl m. de helft, welke gelegenheid moeten hebben met bet, regenwater naar den ondergrond te zakken, zullen zij zaad en plant niet schaden. Granen en grassen zijn er niet zoo gevoelig voor als andere gewassen, maar toch is het onvoorzichtig om, zooals zeer velen nog doen, de kainiet in te eggen of onder te bouwen bij de zaaiing van 't graan. Zeker, dat kan goed gaan bij genoeg- zamen neerslag, maar volgt een periode van droogte, zoodat de jonge, teere plantjes zich ontwikkelen vóór het chloor is weggezakt en met deze in aanraking komen, dan blijven de gevol gen niet uit. Wy hebben het dit najaar op vele akkers kunnen zien, en niet alle herstellen zich, en ook waar dit schijnbaar wel* het geval is, daar is men er niet zeker van, dat de oogst even groot zal zijn als deze zou zijn geweest, wanneer het kwaad niet was gesticht. Men houde daarom als regel, en richte er zijn werkzaam heden er naar ii^ om minstens een paar weken voor het zaaien te mes!en, ook al kost dit wat meer moeite door een keer vaker boawen. Dat kainiet nu ook niet kan dienen als overbemesting, is duidelijk. Menige landbouwer strooit niettemin zijn kainiet over de rogge uit, alsof het chili ware. Volgt er flink regen, dan gaat dal goed, maar blijft het een poos droog, dan is het misère. Schade dan genoeg I 't Is echter dan eigen schuld, die den boer plaagt. Wie verzuimt heeft te mesten en het gevaar eener overbemesting met kainiet wi! riskeeren, neme dan regenachtig weer te baat. 't Blijve evenwel uitzondering! Regel zij: op tijdmesten I O. B. Aviatiek het leger. Men denkt er ter bevoegder plaatse over plannen te ontwerpen, om ook in ons leger ter navolging van andere landen, zij het dan op bescheidener voet, de aviatiek in te voeren. Nadat de Begrooting 1 911 zal zijn behandeld, zullen zeer waarschijnlijk de Tweede Kamer in dien geest voorstellen bereiken. Reeds werd onze Nederlandsche aviateur Henri Wijnmalen officieus uiigenoodigd om met zijn vliegtoestel deel te nemen aan de groote manoeuvres, die in het voorjaar van 1911 in ons land zullen worden gehonden. Bij eenige officieren zoowel in hef leger als de marii e, bestaat het voornemen, zich weldra, op ten der Nederlandsche vlieg kampen, onder Wijnmaleu's leiding, in het vliegen te bekwamen. (»Tei.«) Btiifeftiancl ENGi.LAND. Met zeer groot») belangstelling is de zitting van bet Ltgerhuis op VTijdug 18 Nov. tegemnoet gezien. In verband met de verklaringen van A.fquitb, die heden verwacht worden, was hot Huis dicht bezor. De toeloop der parlementsleden was zoo groot, dat verschillende heeren op den grond moes ten zitten, Balfour en Asquith werden bij hun binnenkomen geestdriftig toege juicht door hunne respectieve partijge- nooten. Asquith nam nu het woord en verklaarde dat er absoluut geen verandering gekomen was in de plannen der regeering, die nooit het denkbeeld gekoesterd had, de begrooting te laten varen. De regeering stelde zich voor, het Huis ta verzoeken, de voornaamste punten van de begrooting, namelijk da belasting op de thee, de inkomstenbelasting en het amortisatiefonds te behandelen, Voorts verklaarde Asquith, dat de regeering den koning geadviseerd heeft, ou), wanneer de zooeven genoemde parlementaire arbeid gereed zou zijn, de zitting van dit parlement te doen eindigen en dit parlement zelf te ontbinden. (Luide toejuichingen der ministerieele partij.) Asquith gaf te kennen, dat de ontbin ding vermoedeljjk 28 Nov. a.s. zal plaats hebben. Balfour, de aanvoerder der unionisten, die daarop het woord voerde, dreef den spot met het besluit der regeering, om slechts een gedeelte der begrooting in behandeling te nemen. De suffraget ei hebben Vrijdag weer van zich doen spreken. Ongeveer 500 dames van verso.nllende leef»ijd en stand begaven zich in groepen van 20 naar het parlemensfgebouw. Door da politie werden zij echter geweerd. Dit gaf een groote herrie, die 6 uren duurde. De onsympathieke menigte behandelde de suffragettes op hardhandige manier en duwde en trok haar vaak op schande lijke wijze. De poiitie trad met wonderbaarlijk geduld op en arresteerde slechts een 80-tal dames, oftchoon er honderden smeekten, om toch maar te worden gevangen genomen. FRANKRIJK. In den Franschen Senaat is het wets ontwerp op het onderzoek naar her vaderschap aangenomen. De tekst van de wat, welko nog door de Kamer moest worden goedgekeurd, geeft da volgende gevallen aan, waarin het onderzoek wordt toegelaten 1. In geval van ontvoering, zoo het tijdstip hiervan overeenstemt met dat der conceptie. 2. In geval van verleiding met behulp van bedriegelijke handelingen, misbruik van gezag, belofte van huwelijk of ver loving, terwijl er tevens een begin van bewijs door geschrift aanwezig is. 3. Indien er blieven bestaan of eenig ander geschrift van de band van den vermeenden vader, waarin op ondubbel zinnige wijze het vaderschap erkend wordt. .4. Iu het geval de vermeende vader en de moeder in openlijk concubinaat hebben geleefd, gedurende de wettelijke termijnen voor do coat <ptie igmotnen. 5. ten slofte i .dien de vet meende vader voorzien heeft in of deelgenomen heeft aan het onderhoud en de opvoeding van het kind in de hoedanigheid van vader. DUITSC5ÏLANR. Le Rijksdag neef Dinsd tg 22 N »v. na een rust van meer dan zes m«anden hare zittingen weder hervat. Het om breekt den Rijksdag in de a.s. zittingsperiode niet aan werk. De nieuwe begroo iug waarvan wij reeds melding maakten, zal nog vóór Kerstmis in eene eerste lezing den Rijksdsg worden aan geboden. Maar nog voor de discussies over het budget aanvangen, zijn eers enkele in terpellaties te verwachten, die, met h8t oog op den oogenblikkel jken toestand, tot ze9r stormachtige tooneelen aanleiding kunnen geven. Want het is inderdaad mogelijk, dat, behalve de van 't sociaal democratische zijde aangekondigde inter pellatie over de door den keizer te Ko ningsbergen gehouden rede, ook zeer spoedig de veelbesproken verkoop van het Tempelhofer veld, als ook de onlus ten te Moabit, op het tapijt zullen komen. Terwjjl het wetsontwerp, betreffende de uitbreiding der waterwegen en de heffing van seheepsvaariollen, dat de Rijksdag, als hij bijeenkomt, reeds zal vinden eerst in het komende jaar zal worden behan deld, hoopt men nog vóór Kerstmis met de wet op de Kamers van Abeid en de aanvullingswet op het Wetboek van Strafrecht gereed te kunnen komen. PORTUGAL. Do voorloopige regeoriug in Portugal heeft besloten het spelen geheel te ver bieden. Verschillende te Lissabon ge vestigde speelhuizen zullen ingevolge dit besluit tot sluiting moeren overgaaD. De regeering kon minder goede be sluiten nemeD. Als het met dat besluit nu maar niet zoo gaat ais met wetten in Portugal die slechts op papii rsiaan. OOSTENRIJK. Do Oostenrjksehe delegatie nam de eremieten voor de oorlogsbegrooting aar. Do Minister van Oorlog, zeide, dat van de 10 groote oorlogen, welke Oostenrijk gedurende de laatste eeuw heeft gevoerd stond de monarchie, van versshillende zij den belaagd, 7 maai geheel alleen ondanks de verbonden, waarvan men zoo hoog had opgegeven. Wij moeten dus op onze eigen krachten rekenen, want onze vrien den zouden op het oogenblik dat er ge vaar dreigt, wel eens geheel zich moeren bezig houden met de bescherming van hun eigen grenzen. NOORD AAIERKA. Thecdore Roosevelt is nog steeds zeer op imistisch gezind ten aanzien vau den eind-uitslag zijner ijverige bemoeiingen om de teugels van het gezag weer in handen te krijgen en verdiept zich in zijn blad, „The Outlook", in breedvoe rige commentaren betrtffende de resul taten der verkiezingen. Hj zegt dat hij niets af of toe heeft te doen aan de redevoeringen die hj te Osawa'omie heeft gehouden, noch aan zijn andere

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1