rwor de ^iiidliolliiiiil^eiie en Keenwsclie Eilanden. Woensdag 16 November 1910 25slc Jaargang N". 1607. pM Antirevolutionair Orgaan IN HOCSIGNO VINCES STAAT, T. BOEKHOVEN, Psalmlied. ïloof. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor «Ie Stedactie bestemd, Advertentiën es» verdere Administratie franeo fee te «enden aan den litsrever. Officieel Gedeelte. lodenien. Indië. Wat we te wachten hebben. BELGIË. FRANKRIJK. RUSLAND. NOORD-AMERIKA. dichter van Ps. 74 2, Waarheidsvriend.) •lit is onzen God, diild en wapen, it het bangste lot, sta geschapen, and mist ooze list. enkleeding, ter vertreding. cht wordt niets besteld. 1 zeer verloren strijdt de rechte Held heeft verkoren, ij wie Hij is? ja gewis gerscharen bewaren. ons de wereld bang. lie ons drukken, blij triuinfgezang ons gelukken, ivereld vorst 2en dorst. gesproken, acht verbroken God zal blijven staan, st ook ballen oudt de hand daaraan laten vallen, ij ons goed, n kind en bloed, och niet baten, rijk ons laten. DA COSTA. ■v ider Gods banier, staan wij pal, t, want God is hier, lossen zal. ntbloot van macht, van 't geloof; held in 's Heeren kracht zijn roof. om Eliza heen, 'iet pijl en boog, heirmacht staat meteen lopend oog. landen hangen slap, die gelooft, tnkelt elke stap, aed verdooft. en de oogen dicht, genade en macht tan zij buiten 't licht, enkele nacht. leed ons aangedaan, s toegetast g uzelf toch aan, lust tot last. handen 't hart omhoogi in 't gebed, geloof het oog, f gered 1 ade is ons geen roof, ons groot gewin, erder ons 't geloof, tragen zin. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder f 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. No. 3. Ad verten tiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Roekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. AANWIJZENDE Het door elke Gemeente op OVERFKAKKEE en GOEDEREEDE te dragen gedeelte in het aandeel in de lichting der Nationale Militie van lOU met aanwijzing tevens hoeveel van dat aandeel zijn bestemd om ter volledige en hoeveel om tot korte oefening te worden ingelijfd. GEMEENTEN. Aantal op 30 Juni 1910 nogin leven zijnde ingeschrevenen na aftrek van hen, die voor hunne inschrij ving invrijwil- ligen dienst ge treden zijn en zich nog daarin bevinden. SS I a a? I 5; >o co cf P 03 O) n g CUD E O p 5 00 p CU 13 a Getal manschappen van nevensvermeld aandeel in te deelen O) p oj 'SrS S C fl Q) OJ o i Qi Q <V n 1 T3 53 T7 .2 o - I Sag l s Qt W) 03 0) a S ■S-K-3 8 Ja hÜ'O n Ui 9» M |44 P qj St U 28ste KANTON. Dirksland Melissant Nienwe-Tonge Herkingen Bommelsdijk Middelharnis Stad a. 't Haringvliet Ooltgensplaat Den Bommel Oude Tonge Stellendam Goedereede Onddorp !6 5 3 8 18 6 4 2 13 4 ■WSL 3 1 8 3 i .i. 2 1 32 10 7 3 44 14 10 4 11 4 3 1 31 10 ÏN, 7 3 23 7 l'ük 3 2 32 10 7 3 19 6 4 2 16 5 3 2 29 9 6 3 Kosteloozc Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Middelhavnis maken bekend, dat op Donderdag, den 17e Nov. a.s., des n.m. te 2 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting ten huize van Dr. J. A. de Vries Reiling alhier. Middelharnis, de 12 November 1910 De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. Kohier van den iloofdeüjkcn Osnslag BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelharnis maken bekend, dat een afschrilt van het aanvuliingskohier van den Hoof- delijken Omslag voor het Dienstjaar 1910, gedu rende vijf maanden, van den 14 Nov. 1910 tot en met den 13 April 1911 ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter leziDg ligt. Middelharnis den 12n Nov. 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH, ULBO J. MIJS. Velen in de Ned. Herv. Kerk spelen met de Liberalen onder één hoedje. In de groote steden en ook op tal van plattelandsgemeenten is én de Hervormde dominee én zijn ouder lingen én zijn diakenen én zijn kerk voogden én zijn notabelenalles wat de organisatie, plaatselijk uitmaakt, een vriend en metgezel van 't Libera lisme. Met de Liberale partij kunnen ze 't steeds vinden ze gaan er mee door dik en dun, Bij verkiezingen voor Ge meente Provincie en 2e Kamer kan de Liberale partij cp hen rekenen. Vijandig staan ze tegenover de Gereformeerden in eigen kerk; niet minder tegen die in een andere kerk- formatie. En wat Gereformeerd is of politiek gesprokenwat antirevolu tionair zich heet, kunnen ze niet zetten of luchten. Het schijnt, dat die groep in de Hervormde Kerk, men noeme ze dan ót Hervormd öf Eth sch den kop be gint op te steken. Althans 't moder nisme, daarvan getuigen de kerkelijke berichten, laten zich in menige stad krachtig gelden. Dat komt beslist het Liberalisme ten goede. Overal waar de modernen voet krijgen, wordt het Evangelie der Genade afgebroken en het volk in banen geleid, die nooit anders dan op de welvaart van een partij des ongeloofs uitloopen kan. Inliet modernisme heeft eertijds ook zijn gouden eeuw gekend50 jaar achteruit vierde het zijn triomfen. Maar door de opkomst van 't Calvi nisme is 't gaan tanen. Na de uittre ding in 1886 is 't verscholen gebleven, maar thans komt 't weer op. En de Ned. Herv. Kerk zal de gevolgen daarvan ervaren, als alles wat Gere formeerd heet niet kloek en flink kleur bekent en op de bres gaat staan. Kerkelijk raken zulke dingen alleen hen, die tot de Ned. Herv. Kerk be- hoorenmaar voor de politiek raken ze ons heele Vaderland. Immers, als de modernen met socialist en liberaal de handen in een slaan als overal de Kerk ervoor gespannen wordt van moderne zijde om invloed te krijgen, wordt daardoor de macht van 't Liberalisme gaandeweg versterkt. De politiek wordt dan beheerscht door de coalitie van modernen en half en in-'t geheel niet-geloovigen. En waar nu de Liberalen zoo ge beten op zijn n.l. op de politieke Gereformeerde dominees, vindt ge dit terug in de politieke liberale en mo derne predikanten. De Liberalen gaan de kerk gebruiken als instrument voor hun politiek Ziende, dat het volk toch nog van godsdienst houdt, wagen zij 't om de Ned. Herv. Kerk te spannen voor hun gareel om zoo den verspeelden invloed te herwinnen. De Kerk in dienst der Liberaiepartij 't zal in de toekomst als de mederne denkbeelden veld gaan winnen, 't wachtwoord zijn. Dat de Gerefor meerden daar tijdelijk last van zullen 'hebben, is niet te ontkennen. Dat duurt maar zoolang, tot ze zich hun roeping meer bewust worden en met de Gereformeerden van de andere formatie tot één geheel saamsmelten. Wat door de actie der modernen gebeuren zal in de toekomst, valt nog niet te beslissen. Maar de uitslag kan voor Land en Volk zeer verrassend en voor de religie niet onschadelijk zijn. Mits maar alles wat Gereformeerd heet en is elkander weten te vinden en te waardeeren. Kunnen die elkaar niet ontmoeten, dan zullen de gevolgen hoogst treurig zijn voor de Religie en de Kerk en de Politiek. Dat de Indische begrooting niet pas- seeren zou zonder dat de Religie ter sprake kwam, is te begrijpen, nu een man als Idenburg Gouverneur is. Hij belijdt als in Nederland ook voor Indië den God des hemels en der aarde, en wat dienen kan om de or dinantiën Gods naar wijs en tijd in te dragen in de Mohammedaansche maat schappij werdt door hen gebezigd. De Zondag is door hem ook in Indië erkend als de dag des Heeren en de Zondagsi ust vindt bij hem ook in Indië een warm voorstander. Vanzeit dus dat ziju regeeringsbeleid in verband met verzonden circulaire's over Zondagsrust ter sprake kwam. Er is ook ni de Pers overgeschreven en de Indische liberale Pers liet zich zeer kleineerend over die Godsdienst openbaring uir. Maar de Gouverneur laat zich niet van de wijs brengen Ook wat in de 2eKamer werd gesproken zal hem koud laten. Hij VOig t zijn geweten en zal Indië oproepen tot belijdenis van God Al machtig, zoover hij als Gouverneur daarop invloed uitoefenen kan. Mogen zijn pogingen niet verijdeld worden. Ail ffe i-ers. Kerkelijke bibliotheken. De idéé van de »Maas- en Scheldebode«, ook door ons blad warm aanbevolen, schrijft de »Hilver- en Vechibode«, vinden wij ook bepleit in een artikel »Lectuur« van »De Standaards van 22 October. Ons hoofdor gaan voert zeil het pleit voor een kerkelijke leeszaal. »Wel mag er«, zoo heet't, »met nadruk op worden aangedrongen, dat, althans in de groote steden, de kerken er op bedacht zijn, zulk een leeszaal te openen, opdat het particulier initiatief uit een bepaalden kring zich er op toelegge, om de opening van zulk een niet-neutrale leeszaal te bevorde ren. De hooggeachte schrijver wijst daarbij op Amerika. Onder de Christelijke kringen in Amerika heeft men veelal aan zijn kerk zulk een leeszaal verbonden. »Wel te verstaan, niet een leeszaal voor religieuze lectuur, maar echt practisch, voor letterkunde, op allerlei gebied. Wie iets na wil zien, vindt daar wat van zijn gading is. Wie voor zijn beroep ot examenstudie iets nader van den stand der wetenschap wil weten, vindt daar wat hij noodig heeft Een uitnemende instelling, waarvan druk gebruik wordt gemaakt. Dit Atnerikaansche voor beeld kan dan ook niet genoeg ter navolging worden aanbevolen. Goed ingericht, werpt zulk een leeszaal ongemeen groot nut af. En tegelijk bindt het aan de kerk.i Al moge dit in ons land wat vreemd schijnen, zoo vinden wij dit toch een voor treffelijke idee. Waarom zou ook in ons land deze gedachte niet verwezenlijkt worden We hopen, dat spoedig een der groote kerken dit goede Atnerikaansche voorbeeld zal volgen. Ook zulks is een sociale maat regel, die het volk tegen zijn afzwerven van de kerk uitnemend ter hulpe kan komen. Deze week werd in de Belgische Kamer een allertreurigst tooneel afgespeeld. De sympathieke koning Albert zou het Parle ment openen. Zijne vrouw met beide kinde ren waren reeds vooraf gegaan. In de tegenwoordigheid der koningin schreewden de socialisten, klapten met hunne lessenaars, dat hooren en zien ver ging. De jonge prinsjes drongen zich tegen hunne moeder aan, arme jongens bevreesd en ontroerd. Ellendig laf, zulke kinderen den schrik aan te jagen. Ellend'g, zich zoo te gedra gen tegenover vrouwen, als de koningin van Belgie, waarvan ieder moet erkennen dat zij zeer hoog staat. Onderwijl trok de koning te paard naar het Parlement. Onderweg wierp men hem met allerlei witte biljetten. In het Parlement gekomen, ontstaat een vreeselijk tumult. Vijf minnten lang moet de koning wachten totdat deze >mannen« met hun kwajongens- gedoe gereed zijn. Welk een geringe eer bied voor het gezag. Vorsten en overheden niet meer veilig Dat doet het volk niet. Dat doen de socia listen, die het volk opzweepen. Waarlijk het gevaar dat dreigt is groot. Dat schijnt men maar niet te beseffen. Ook in ons land niet. Dat bleek bij de behandeling van de bakkerswet. De socia- listenzweep knalde over links en rechts. Als 't zoo doorgaat zijn we mooie din gen te wachten. En 't zou ons niets ver wonderen, als ten slotte ook onze konin gin hetzelfde zal beleven als de koning van België. Laat men niet denken, dat het vrouw zijn dit wel zal beletten. Dat bleek in België waar men ook allerminst de koningin heeft ontzien. Hilver- en Vechtbode. Buitenlaiad ENGELAND. Officieel werd gemeld, dat de besprekin gen tusschen de leiders der regeering en der oppositie die reeds verscheidene maan den in gang zijn met het doel om tot overeenstemming te geraken in zake het constituiie-vraagsfuk een negatief resultaat hebben opgeleverd. Minister Asquith is bij den Koning op bezoek geweest. Het schijnt het meest waarschijnlijk, dat de audiëntie van As quith bij den koning ten doel had, te trachten hem over te halen, gebruik te maken van zijn koninklijk recht om nieuwe peers te benoemen ten einde de aanneming door het Hoogerhuis van de, voorstellen regeering over de beperking van het veto recht der lords te verzekeren. Waarop dit alles zal uitloopen Op aftreding van het Kabinet, of ontbinding van het parlement De on'usten in het stakingsgebied worden steeds minder en zijn in sommige plaatsen niet meer voorgekomen, sinds de laatste groote troebelen. De stad Tonypandy ziet er uit alsof zij in staat van beleg ver keert. Overal in de stad ziet men patrouilles om de orde te bewaren. De herbergen blijven nog steeds op bevel van de regee ring gesloten. De directeur der Ctmbrian-mijn ver klaarde iu een interview, dat de arbeiders die trouw gebleven zijn, door de stakers met den dood bedreig worden. De directeur beklaagde zich er over dat er niet eerder troepen waren gezonden dan zouden alle ongeregeldheden voorkomen zijn en tal- looze winkeliers niet zooveel schade gele den hebben. Toen er volk te krijgen was om be hulpzaam te ziju bij het redden der paar den, die nog in de mijn waren, begon men direct met het werk om de arme dieren uit hun benarde positie te verlossen. De mannen die voor het reddingswerk in de mijn waren afgedaald, moesten op som mige plaatsen tot de borst door het water waden. Enkele paarden hadden zich van de halters losgerukt, de rest was jammer lijk hinnekend in hun stallen gebleven. Het eerste wat de redders deden, was d# paar den voederen eii drinken. De geheele linksche pers beklaagt zich er over, dat de troonrede zwijgt over de beide gewichtige hervormingen, welke bet volk verlangtkiesrechthervorming en leerplicht. In alle uitlatingen der pers treedt echter op den voorgrond de sympathie voor den koning. Van de zegeningen (11) van het alge meen kiesrecht en der leerplicht schijnt men rechts ook in Belgie nog niet diep doordrongen te zijn. Briand heeft in de Kamer verklaard, dat hij niet van zins is in de Kamer verklaringen te geven aangaande de stappen en onderhandelingen, welke aan de vorming van 't ministerie voorafgingen. Het ministerie is volkomen grondweitig gevormd. Dat is genoeg. Indien gij geen vertrouwen in mij hebt 200 zeide Bri and zegt het dan ronduit. Een motse van den afgevaardigde Grosdidier, waarbij vertrouwen in de regeering gesteld worde en de verkla ringen der regeering worden goedgekeurd zonder eenige bijvoeging, wordt daarop door de regeering aanvaard en met 296 tegen 209 stemmen aangenomen. Er gaan geruchten, dat de Fransche troepen in het Afrikaansche Wadai-ge- bied, een ernstige nederlaag geleden hebben. Volgens berichten teConstanti- nopel uit Tripoli ontvangen, zou de saltan van Wadai, in de buurt van Darfur, 10.000 a 15.000 met mannlioher- geweren gewapende krijgslieden verza meld hebben, waarmede hij alle Fransche militaire posten in Wadai overvallen heeft. Van de 1000 man Fransche troe pen zonden 300 man gesneuveld en de rest op de vlucht geslagen zijn. Alle Fransche blokhuizen en versterkingen werden verwoest. Verrchillecde stammen der Tolarega maakten gemeene zaak met de overwinnaars. De sultan van Wadai krijgt eiken dag meer aanhangers. Het Fransche ministerie van Koloniën zwijgt nog over de zaak. De Doema heelt met 201 tegen 137 stemmen don vorigen president Gutskow die in den loop van den zomer zijn ambt had nedergelegd, herkozen. De verkiezingen in de Vereen. Staten vallen voor Roosevelt niet gunstig uit. „Wij hebben geen geld maar wjj znllen de stemmen krijgen en onze tegenstan ders over de touwen slaan" zoo luidde de voorspelling van Roosevelt in een keizersbijeenkotnst in den avond voor de sremming. Deze boksersuitd-rukking heelt zich niet bewaarheid. Wel is er iemand „over het touw geslagen" waar mee de politieke kampplaats was afgezet maar, die iemand is Roosevelt zelf. In New-York is de demoeratischo candi- daat gekozen. Op vele andere plaatsen meer behaalden zij de overwinning, zoo dat hoogstwaarschijnlijk het Congres van samenstelling dermate veranderen zal, dat het een democratische meerderheid krijgt. Voor Taft niet pleizierig.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1