IAAS" EN Zaterdag 12 November 1910. No. 1606. Twee Bladen en Zondagsblad. IN HOC SIGN07IKSES Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. SPOEDEISCIlENDE 8 oor Huis en Hof. Uit de Pers. Wettig en onwettig. 't Lastert. De liberale» en de 46'/2 utilioeiien. Heclames, flededee- lingen ens. (20 Cents per regel EEN NIEUW ONDERZOEK TE PAPENDRECHT. Het bezoek van een reporter aldaar. En wat hij vernam. Wij nemen hier in zijn geheel over het relaas, dat afgedrukt is in het «Dordrechtsch Nieuwsblad® van Don derdag 10 November. De Papendrechtsehe strafzaak, welke de kolommen van alle bladen heelt gevuld, heeft zeker de belang stelling op dit bekende dorp bij Dordrecht gevestigd. Toen onze verslaggever van een belangwekkend geval in die plaats vernam spoedde hij zich daarheen en de mededeelingen, die hem gedaan werden door Mejuffrouw A. v. D. HERIK a'daur drukken wij hierbij woordelijk af, opdat een ieder daarvan kennis kan nemen. Mejuffrouw' A. v. d. HERIK., wonen de dicht by bet, Gemeentehuis te Papendreclr, dee'de het volgende mede nMijn echtgenoote is 33 jaar oud en ijzerwerker van beroep. Meer dan 5 jaar werd hij geplaagd door een zwaren en was benauwd op zijn b u-t Alles heeft hij gedurende dien tijd aangewend om van dien verve lenden hoest bevrijd te worden. De slijm zat hem zoo vast als een muur op de borst. Vooral in den morgen was de pijn ondragelijk door het ge- vorceerde boesten. De slijm wilde maar niet loskomen. Wij lazen in een boekje over de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, en hoorden deze door die en gene roemen en besloot mijn man ook dit middel voor zijn kwaal aan te wenden. Wij koch ten de Abdijsiroop bij den Winkelier W. van Dalen en ik kan verklaren, dat bij het eerste gebruik de slijm met massa's loskwam in groote grove groene stukken, terwijl de hoest, welke hem meer dan 5 jaar geplaagd had, gaandeweg verdween. Daarom kan ik dan ook de Abdijsiroop als een probaat werkend middel aan een ieder aanbevelen.® Wij achten de bovenstaande ver klaring zóó belangrijk, dat we niet aarzelen ze aan al onze lezers voor te leggen. Drankbestrijding'. Waarom juist op Maandag Een Anierikaausche prentbriefkaart Zending en drank. Hij sliep er in. Eet gij houdt Plaatselijk Nieuws, Soinmelsrtijk. De heer Bouman, be noemd Burgemeester dezer gemeente en Nieuwe Tonge zal D.V. reeds a s, week Donderdag 17 dezer, in onze gemeente zich vestigen. Ooltgensplaat. Bij publicatie is door de varkensvereeciging De Voorzorg alhier bekend gemaakt, dat nieuwe leden zich aan kunnen melden van 1 Nov. tot 1 Maart 1911. Oude Tonge. Het Kohier no 4 der Personeele belasting over het belastingjaar 1910 is aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Dirksiaud. Verleden week Zaterdag werden de bewoners der Hofstede »Even Buiten* verblijd doordat hun zoon D. A. Buth uit Amerika ze met een bezoek kwam vereeren. Herkillgei). Door het Bestuur dezer gemeente zal aan den ingang der pas bestraatte Elisabethstraat een ijzeren hek aan beide zijden worden geplaatst, wat hoogstwaarschijnlijk gevaren aldaar zal voorkomen en daarenboven tot versiering der straat kan medewerken. mm ml Gemeenteraadsvergadering. De Burgemeester der Gemeente Somme sdijk maakt bekend, dat een Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Vrijdag, den U November 1910 des namiddags ten 7 ure. Sommelsdijk, den 10 November 1910 De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. De fotografie kan niet zonder vergiftige stoffenalleen cyuankalium, een hevig vergif zou men kunnen vermijdenmet de andere dient men voorzichtig te zijn en te zorgen, dat zij steeds op hun plaats worden gebor gen. Het voornaamste is dat men zorgt dat fotografische oplossingen nooit ergens wor den neergezet waar inen ze voor drinkbare waar of midicijn kan aanzien, eene vergissing die reeds menige doodelijk ongeval ten gevolge heeft gehad. Dr. Röse vond bij kunstmatig gevoede kinderen 25 pCt. meer zieke tanden en kiezen dan bij natuurlijk groot gebrachte. Ook borstomvang en lichaamsgewicht waien bij de eersten aanzienlijk minder. Het minder doelmatig toebereid voedsel en het stijgende verbruik van suiker worden mede als oor zaak van het toenemend tandenbederf aangezien. Onze voeding lijdt o ra. schade doorhet schillen en het vele uitwasschen der aar dappelen, het vele wasschen en uitkoken van de groenten, waardoor een goed deel der voedingszouten verloren gaat. Maar vooral het gebruik van wittebrood in plaats van het ongebuilde grauwe brood doet schade het bruine brood bevat de zemelen, dat zijn de vliesjes der tarwekorrels, welke hoofdzakelijk de zouten bevatten en in meer dan één opzicht voor de spijsvertering nuttig zijn. Er zijn verschillende manieren om kool te bewaren in een luchtigen kelder kan het, maar wekelijks moet men ze daar goed nazien en van de rotte deelen ontdoen ook op een zolder gaat hetonderstboven neer zetten en droge turfmolm tussohen en over de kooien strooienop een luchtige vorst- vrije plaats, zoo koel mogelijk, kan men de gave roode kooien, nadat ze luchtdroog zijn geworden, met den kop naar beneden ophangen; sommigen bergen ze, als reeds de turf op de zolder ligt, boven op de turven, waar ze droog en luchtig liggen. In ieder geval wake men tegen de vorst en zorge voor een drege, koele bewaarplaats. Heeft uw hond last van vlooien, leg dan onder zijn strooleger kalmoesbladeren, of goed gewasschen kweekgraswortels, of vet zaagsel" van dennen en sparren. Yoor konijnenhoudersHoud konijnen van een goed ras, gebruik voor de fokkerij de mooiste en beste dieren. Neem geen oude konijnen daartoe. Fok niet te veel konijnen een bepaald getal, goede geven meer voor deel dan een groot aantal. Houd het hok zindelijk, wit de wanden meermalen per jaar met witkalk, gemengd met carbol. Zorg voor een zachte ligging, op turfstrooisel, hooi of zaagsel. Het laatste mag het Angora-konijn niet gegeven worden. Inzonderheid vóór het werpen moet de stal of 't hok schoonge maakt worden en met carbol worden ont smet. Bloedvergiftiging is bij konijnen niet zeldzaam. Een warme, zachte ligging op hooi en zuiver water of melk wordt voor het werpen de voedster gegeven. Verzuimt men bij droge voedering drinken te geven, dan geeft men daardoor aanleiding tot liet verslinden der jongen. Men wake tegen bevuiling van het hok, als de voedster pas geworpen heeft. Geschiedt dit toch, dan neme men de dieren er uit en reinigen en onsmette de plaats. Het nagelbijten is in verschillende opzich ten gevaarlijk micro-organismen, als tuber kelbacillen, komen in den mond en het hoorn der nagels veroorzaakt maag- en darmstoringen. Ook ondergaan deeindkootjes der vingers een eigenaardige vervorming, het tastgevoel wordt er door verminderd voor fijn werk blijken in vakscholen nagelbijters meermalen niet bruikbaar Straffen helpt niet het inwrijven van de toppen der vingers met een bittere zelfstan digheid, het doen aantrekken van hand schoenen en des nachts vastbinden van de handen, - bleek alles vergeesch. Dr. Bérillon paste hypnose toe met het beste gevolg. De beste wijze om de kinderen van het kwaad af te helpen en daardoor op hun hchaam en geest gunstig te werken, is bij velen suggestie gebleken. Men spreke de hinderen rustig toe en wijze hen op het kwaad. Men toone belangstelling in hun pogen om zich te beteren en prijze hun vlijt Dit heeft bij velen tot het doel gevoerd, al was 't bij sommigen langzaam. Met veel lof is in het buitenland over Joodtinctuur gesproken en geschreven. Dr. Iieclus zei Een volmaakte asepsis bij wonden aan vingers eii hand verkrijgt men door de wonde, zonder voorafgaande was- sching, eenvoudig te bestrijken met tincture jodü en er vervolgens verbandwatten op te leggen. Herhaalt men deze bestrijking da gelijks, dan voorkomt men bijna zeker iedere ontsteking en bevordert men een spoedige genezing. De joodtinctuur moet versch bereid aangewend worden ten einde blaarvorming te voorkomen. Dr. Knoke prees de tincture jodü hoogelijk als huidontsmettingsmiddel. Hij heeft 350 operaties verricht, daarbij de huid der patiënten enkel desinfecteerend door ptnseeling met joodtinctuur, en beveelt deze methode met warmte aan vooral in oorlogstijd aan boord van schepen, op het platteland en elders, waar men genoodzaakt is zonder voldoende assistentie zijn chirur gische ingrijpingen te verrichten. Zelfs de zindelijkste huismoeder heeft soms over hoofdonrijn bij haar kinderen te klagen. Ter vernietiging neemt men een theekopje goedkoope olie (Delftsclie bijv.) en evenveel petroleum en vermengt dit daarmee wordt het behaarde gedeelte van het hoofd ingesmeerd (niet dicht bij een lamp of bij 't vuur gaan staan), daarna wordt het ho«fd ingepakt in een hand doek. Na zes uren zijn alle luizen en neeten dood. Dan moet het hoofd met zeep en warm water worden afgewassen. De doode neeten verwijdere men door de haren met azijn te wasschen en vervolgens uit te kammen met een fijne stofkam. Dit moet herhaald worden, want de neeten zitten zeer vast aan de haren bevestigd. Droge en vochtige uitslagen op de huid en tusschen de haren, óók zweren, al schijnen ze ons nog zoo licht toe, moeten door een dokter behandeld worden. Al deze aandoeningen worden vaak aan „klieren" toegeschreven, en zoo komt men er eerst toe zich onder behandeling te stellen, als het kwaad al ver of diep is uitgebreid. Men denke er om vele van die huid- en haar- aandoeningen zijn besmettelijk, zoodat het geheele gezin er door aangetast kan worden, en verwoesting der haarwortels, kale plek ken, het gevolg kunnen zijn. Obsbevatoe In 1903 brak in ons land een spoor wegstaking uit. Bij de eerste staking erkende de regeerrag, dat zij niet kon optreden. Men beschuldigde haar, dat zij werkeloos bleef. Minister Kuyper zeide echter toon mij aan, welke wettige middelen ik kan gebruiken. Men bleef het antwoord schuldig. Toen zorgde Dr. Kuyper, dai de wet gewijzigd werd. Hij, de Christen-minister, stelde zich niet boven de wel. In 1910 brak in Frankrijk een sp orweg- staking uit. De Fransche minister president, een oud-revolutionair, keerde de staking en handhaafde gezag en orde. Hij riep in de Kamer zelfs uit: als 't had gemoeten had ik onwettige middelen gebruikt. En de liberalen juichen Briand toe. Dr. Kuyper werd gelaakt, omdat hij binnen de perken der wet bleef. Briand wordt geprezen om zijn kranig heid, omdat hij zeide niet terug te deinzen voor het gebruik van onwettige middelen. E11 Briand is de man, voor wien bijv hei liberale Handelsblad* respect heeft. Zeer leerzaam en om te onthouden. (N. Prov. Gr. Ct.J Het lastert weer De Haagsche Cour. weet te vertellen, dat het,e althans aan sommige departemen ten, tegenwoordig vrijwel regel is alleen geloofsgenooten van den minister te benoe men. Het oude praatje weer Vroeger was het aan vele departemen ten regel alleen parlijgenooten van den minister te benoemen. Die alleen waren geschikt en bekwaam.1' Nu is dit aan sommige departementen zoo veranderd, dat er ook geloofsgenooten van den minister, alleszins geschikt en bekwaam worden benoemd. Dat steekt Daar 't schijnt de heeren. En nu maken ze verdacht. De H. C moest es noemen man en paard". Misschien zijn er dan wel Recht- sche rekenmeesters," die ,t es na wilien tellen Onze Courant. J De liberale pers is fel gekant tegen de aanvrage van 4ö,/2 milioen (+0 mihoen plus de rente) voor de kunstverdediging. Als men hare organen leest, zou men denken dat bij de linksche politici de zui nigheid thuis hoort en de rechtschen onvergevelijke verkwisters zijn. Luister echter wat het socialistisch Ka merlid Duijs dienaangaande schrijft >Wij allen weten nog maar al te goed op welk een schandelijke wijze de vrijzinnige partijen hun bezuinigingsleuze op militaire uitgaven hebben geschonden. Zóó erg zelfs, dat het aan leden van de eigen regeerings- meerderheid ten slotte toch al te bar werd ea zij mede deze schenners van eigen stembusbeloften naar huis zonden. Het is het gewone bedriegelijke spel der heeren liberalen en vrijzinnig-demokrateD. Nauwlijks zijn zij in de oppositie, en gaat het tegen de klerikalen, of zij spelen de vermoorde onschuld, blaken van liefde voor bezuiniging enz,, doch zeiven aan het roer, maken ze het minstens even bont. Men vergete niet, dat het ministerie- De Meester, voorgekomen uit een stembus overwinning onder de leuze >bezuimging op militaire uitgaven* een zelfde soort marine plan ontvouwde onder minister CoheD Stuart als thans de heer Weniholt, evenwel met dit veivchil, dat dit vrijzinnige „bezuinigings plan" (sic!) ons land niet 46 Yj milioen zou hebben gekost, maar vier en tachtig en een half millioen. Men kan dit alles vinden in de door het vrijzinnige ministerie-De Meester ingediende Maiinebegrooting voor 1 907. En het mooiste van alles is, dat deze liberale minister in 1909 bij de toelichting dezer begrooting nog verklaarde, dat voor dat peulschilletje van 84 l s milioen nog maar een zeemacht kan worden verkregen „die voor de ver vulling vau haar taak als een minium kan gelden, en welker aanschaffing, onderhoud en bemanning niet gaan boven de draag kracht der natie" 84'^ millioen niet boven de draagkracht der natie wanneer een vrijzinnig ministerie du aanvraagt, 46^2 millioen een schandaal wanneer een klerikaal ministerie daarmede komt aanzetten, 't Is fraai Afbeelding van het Gemeentehuis te Papendrecht. Er zijn dingen die vooral op Maandag gebeuren. Prof. Hochenegg heeft er kort geleden met nadruk op gewezen. Het was naar aanleiding van een ongeval, dat in het Algemeen Ziekenhuis had plaats gegrepen. Een bediende, die de „lift" schoonmaakte, raakte gekneld tusschen rad en leidingsdraad en werd zeer ernstig gekwetst. Gelukkig was er spoedige hulp en had de man een krachtig gestel. Bovendien behandelde hem Prof. Hochenegg met groote zorgvuldigheid, zoodat deze na enkele weken den genezene aan zijn studenten-toehoorders kontoonen. Bij deze gelegenheid wees de hoog leeraar ook op de oorzaak van het onge val. „De bediende had vergeten, voordat hij aan 't werk ging, de „lift" in de rust te zetten" zoo iets vergeet men natuur lijk alleen op Maandag „Hij had bovendien onder den draad door, in pleats van over den draad heen, naar de oliekan gegrepen" zoo iets doet men natuurlijk alleen op Maandag 1 Zulke dingen gebeuren toch altijd weer op Maandag I" Aldus Prof. Hochenegg. En waarom is nu Maannag zulk een ongeluksdag Omdat Maandag op Zondag volgt. En omdat Zondag de Christelijke rustdag is. Fin omdat vele menschen den Christe- lijken rustdag gebruiken, om aan hun drinklust bot te vieren. En omdat de verderfelijke werking van den drank langer duurt dan alleen den dag dai men dien drinkt. De dochter van Mevr. Mayne was ver huisd naar York, een siadje in den Ame- rikaanschen Staat Nebraska. Na eenigen tijd ontving zij een schrijven van haar moeder met de vraag, hoe 't haar in haar nieuwe woonplaats aanstond, of 't een goede plaats was om er verblijf te houden. Het antwoord van de dochter bestond in een eenvoudige prentbriefkaart met een gedrukt opschrift. De afbeelding op de kaart stelde voor een politie-agent, een onderschrift luidde DE GANSCHE POLITIEMACHT (BIJ DAG EN BIJ NACHT) VAN YORK (NEBRASKA) EEN PLAATS VAN 8500 ZIELEN. Verder bevatte de kaart o.a. de volgen de mededeehngen Geen kroegen reeds gedu rende acht en twintig jaren. Geen vergunningen voor apothekers sedert 1906. Eén politie (voor dag en nacht), sala ris 60 dollar per maand, geen fooien. Aantal veroordeeld wegens dronken schap in een jaaracht. Gearresteerd wegens rustverstoring en wanordelijkheid zes. Geeu gemeente-armen en 9 districts- armen, allen boven 60 jaar. Openbare bibliotheek van 5000 deelen. Twee Gemeenteparken. Vier spaarbanken, totaal der inge legde gelden 2 040.372.24 dollar. Postkantoor in aanbouw 80.000 dollar. Christel. Jonge Mannen Vereeniging 25.000 dollar. Dertien kerken. Enz. Mevr, Mayne zal zeker wel een goeden indruk gekregen hebben van de woonplaats van haar dochter. En dit zal zij naar wij hopen hebben begrepen, dat de ver klaring van de welvaart der stad grooten- deels gegeven wordt door het eerste punt van de lijst op de prentbriefkaart vermeld geen kroegen reeds gedurende ach en twintig jaren. Gelukkige gemeenten, waar geen be dwelmende drank te koop is In het laatste Zendingsjaarboekje kwam een droevige vergelijking voor, die duidelijk moest maken wat ons godsdienstige volk uitgeeft voor de Zending onder heidenen en Mohammedanen. Tegenover elkander stonden namelijk de uitgaven voor de Zending en de uitgaven voor bedwelmende dranken, tabak en sigaren. De ,eerste bedroegen nog geen zeshon derdduizend gulden. De tweede bedroegen honder-vijf-en- zeventig millioen gulden. Laat ons hier nu tabak en sigaren eens buiten rekening laten. Wij nemen alleen de bedwelmende dran ken en berekenen heusch niet te hoog dat daarvoor jaarlijks per hoofd (ook vrouwen, zu'.geliDgen en geheelonthouders meegeteld) ongeveer twintig gulden wordt uitgegeven. En als wij daarentegen zeer ruim be rekenen, wat de Protestantsche Christenen gemiddeld voor de Zending bijdragen, dan krijgen wij de kapitale som van zeventien centen per hoofd. Dat is voor de Zending nog niet zooveel centen als voor den bedwelmenden drank guldens. Zoo is het in Nederland. Maar nu vinden wij in een Amerikaansch Zendingstijdschrift, T'he Missionary Ro- vieuiu of the World, een aanhaling uit een rede van Dr. O. P. Gifford die een soortgelijke berekening voor de geheele wereld geeft. Verleden jaar zoo schreef hij brachten de 150 millioen Protestanten, die er in de wereld zijn, 17 millioen dollars samen voor de zending onder de heidenen. En de drankhandelaars in de Staat New- York alleen die acht milioen menschen van bedwelmenden drank voorzien, betaal den 17 millioen dollars aan vergunnings recht. Dat wil dus zeggen, dat één Staat jaarlijks evenveel betaald voor het recht om bedwelmenden drank te mogen ver- koopen als de gansche Protestantsche Christenheid geeft om het Evangelie te brengen aan de geheele wereld. Welk een diepe droeve prediking houden toch altijd weer feiten en cijfers. Een dominee gaf een armen knaap een pak kieeren, en de stakker was er blij mede alsof hij een vermogen had geërfd. Na een week ontmoette de predikant zijn kleinen vriend weder en 't verbaasde en verheugde hem tegelijk dat deze de kleederen nog droeg. Immers hij kende de levenswijze van diens ouders en wist hoe zij aan den drank waren verslaafd en alles wat in hunne woniDg eenige waarde had naar de bank van leening hadden gebracht. „Héb-je 't pak nog vroeg hij. En de oogen van den jongen schitterden, toen hij antwoordde „Ja meneer, maar ik slaap er 's nachts in 1" Iemand wilde een neger, die tot CHRISTUS bekeerd was, tot drinken overhalen, zeggende dat de drank een goede gave Gods was. Misschien had de man een meer weten schappelijk antwoord kunnen geven, maar afdoend was het zeker toen hij zeide „God heeft hond gemaakt eet gij hond God heeft vergif gemaakt eet gij vergif Te 1 2 uur per „Onderneming" arriveerende zal zijn Edelachtbare direct worden geïn stalleerd om daarna ten raadhuize gelegen heid te geven om met de inwoners kennis te maken. Zijn we wel ingelicht zal er niet worden „gefeest" althai-s niet in dien zin, als velen „feesten" verstaan. Ook de heer B. is ie uit principe en ten 2e met het oog op het onaangename voor de familie van den overleden titularis, tegen groote drukte. Sliddelhttrnis a.s. Maandag hoopt de oudste inwoner dezer gemeente den heer A. Koudijzer zijn 93ste verjaardag te her denken. Hij is nog zeer kias, en neemt ziju wandeling nog geregeld waar. De Woensdagavrrnd gehouden vei ling van z woningen van den heer J. Kor- teweg in eene koop ingezet door den heer J. Zaaijer op f 2800. Woensdagmiddag viel van de vee handelaar M. de Haas bij de Onderne ming een vaarsje in de kaai na veel moeite en inspanning gelukte het beest weer op den wal ie krijgen. Het huis van de Erven L. Knaape heeft bij veiling opgebrachtperceel I de som van f2810, perceel II f830. Langs het terrein aan de gedemte Gooi zal eeD rij boomen worden geplant, hetwelk zeer zeker in deze buurt een aardige ver fraaiing zal opleveren. Gaarne verwijzen we ingezetenen dezer gemeente naar achter staande adver tentie van mej. M. Holleman te Oolgens- plaat die in het Hotel Brooshoofd een kripcursus wenscht te openen. In hunne gehouden vergadering Don derdagavond, van het Mannenkoor zijn tot Bestuursleden gekozen C. M. Grevenstuk Voorz. L v. Prooijen Vise Voorz. J. v. Broekhoven Sec. J. Be:te Penningmeester en J. Koppelman Com, Vrijdag 18 Nov. a.s. zal de algemeene groote dorpsschuring plaats hebben. -Den bietenaanvoer is thans alhier geëindigd. Op de kaai liggen evenwel grootte partijen opgehoopt. Door het stormachtige weer ondervinden de schippers den laatsten tijd veel tegenstand wat trouwens aan deze zijde van het eiland aan alle buitenhavens het geval zal zijn. Scheen het in den be ginne alsof de bieten vroeg aan de fabrieken zouden zijn door deze weergesteldheid zal het nog vrij laat worden. -De loteüng C. v. Eek die te Dirksland voor de Nat. Mil. werd goedgekeurd is laatstelijk ook voor de keuring te 's Gra- venhage voor den dienst geschikt bevonden. Dinsdagavond a.s. 15 Nov. om halfzes ure zal in de concistoriekamer de-

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3