Zaterdag 12 November 1910. oorwegen unie J assiers. 25ste Jaargang |N°. 1606. 2 2 3 1 Antirevolutionair Orgaan voor de Ziiiflliollafticlsclie en ^eeuwsche Eilanden. msii blad. hoven. ;k. IN HOC SIGNO VINCES jaar. bekering Zo CP SOMMELSDIJK. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. ijn spoorkaartje? emen, dat nu ook enz. enz. t boekje getiteld tekende verkrijg- (Sumatra]) Vorstenlanden sigaren. 3877 ADELT" (Sumatra) sigaren. RIJN Jr. PLAAT, tere. No. 4. in ©oltgensplaat. Administration. mdsche Effecten, en en landerijen en tegen koersen rden tegen zeer 34-05 ichade. e-koers. HANDEL." U." 1 tot de firma M 2.Z. »4. aar 1850 wer- leverd. n, inboedels enz. Ik. 3308 li voor den ïn Prof. DR. AAR :n in drie- prijs allicht Christelijke n den [t werkt* door rden toege- JER JAAR- in het bezit we uitgaven gbaar. wordt ook IVykerk. O 22 DO ["O •-ö ro 2 2 DO h-3 O DO Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder aO Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f7,50zonder ƒ4,50 per jaar. U"zouderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. HïTttEYEB T. BOEKHOVEN. Telefoon Intercom». So. 2. Advertentie» 10 cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V, maal. I Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan i Advertentie» worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «ie ttedactle bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te %eead@ëi den Uitgever. Een schat van kennis. Zonder godsdienst kan een volk niet blijven bestaan. Waarom niet? Omdat in den doolhof van 't sociale leven, van alle leven, de verwarring zoo ontzettend groot is. En 't is de A godsdienst, die gezichtspunten opent, welke gemeengoed worden kunnen. De godsdienst geeft een basis, een fundament, waarop millioenen tege lijkertijd kunnen staan en zich bewe gen. En al moge dan de een herwaarts, en de ander derwaarts gaandoor den godsdienst wordt op elk pad licht verspreid en dat licht kan genoegzaam zijn om hem voor dwalen te behoe den. Wie godsdienst belijdt, dat is, den dienst van God aanhangt, vindt in die belijdenis een grondslag van zijn denken en doen. De godsdienst en we hebben nu 't oog op den Ch riste lij ken, ligt in Gods Woord vast. En Bijbel en Kerk zijn de twee machten, die den mensch in den doolhof des levens den weg aan wijzen. De Bijbel geeft voor alle leven een schat van leering en kennis de grond beginselen liggen er in verscholen als goud in 't erts; maar ook som wijlen aan de oppervlakte en zijn ze voor ieder voor 't grijpen. Niet genoeg kan de Bijbel gelezen en herlezen worden niet genoeg kan in huisgezinnen en scholen en kerken die Bijbel worden gebruikt. Omdat hij een schat van kennis aanbiedt voor jong en oudvoor leek en ge leerde; voor den goddelooze als voor den God zoekendevoor allen en voor eiken leeftijd en elke kunne. En de Kerk is 't instituut, dat dien Bijbel ontsluit. Barer is de we'en- schap en de gunst om aan de Ge meen te den Bijbel uit te leggen en er voor hart en hoofd alles uit te halen, wat in 't leven der personen en der familiën, van Maatschappij en Staat dienen kan om in den doolhof den weg te vinden. Wat is een mensch zonder Bijbel Een schipper zonder kompas? Een wandelaar zonder gids Maar met den Bijbel en met dè leiding der Kerk staat hij sterk, Tenzij alle werk door den Heiligen Geest wordt gesteund. Blijft die uit, dan is veel onnut en waardeloos. Maar als de Bijbel ernstig wordt gebruiktwordt gelezen en herlezen en de Kerk laat op de Goddelijke uitspraken het juiste licht vallen, en de H. Geest wil een en ander genadiglijk met zijn zegen achtervolgen, dan zal in Bijbel en Kerk een dubbele macht ten goede zijn voor een gansch volks bestaan Een schat van kennis is uit den Bijbal voor alle terrein des levens °p te diepen. En Je Kerk versta haar taak voor al in onze dagen om uit dat Gods woord het volk te onderrichten, hoe ln de stoomingen onzes tijds, het vaartuig veilig landen kan. Een schat van kennis voor hoofd er) hartén voor 't sociale leven uiet 't minst! 40 Millioen. Er heeft zich te Middelburg een Gornrnissie gevormd om te protesteeren tegen het wetsontwerp der kustver dediging; der 40 millioen. We begrijpen die actie niet. Een protest alleen is toch nooit voldoende. Wat wil men „dan. Het is een goedkoope liefhebberij om te zeggen dat en dit wil ik niet maar als men daarbij niet zegt, wat men dan wel wil, is al zulke actie dwaas, en leidt tot niets dan een oppositie in den Lande, die geen andere dan negatieve resultaten heeft. De 40 millioen zijn te veel, zegt men. Accoord, maar welk bedrag wilt gij dan, op goede gronden na tuurlijk afstaan. En of gij ze al inkrimpt die som, mag een Regeering die zich reken schap heeft gegeven van den ernst der zaak, met een koopje zich van de zaak afmaken. De Commissie uit Middelburg zal gewis te goeder trouw optreden zij heeft beslist zich rekenschap gegeven van de gevolgenzij overziet die, mogen we aannemen. Maar als dat bedrag van 40 millioen te veel is Wat kan zij den volke aanbieden om de kustverdediging in orde te krijgen. Welk plan heeft zij Tot heden lazen we daar nog niets van. En toch, daar komt het krek op aan. Getrouw. Niets onwaardiger dan ontrouw te zijn aan de vlag, waaronder men dient. Wat er ook gebeure en hoe droef 't lot van eenige partij ook in een zeker tijdstip moge zijn: het vaandel vast houden is eisch. Getrouw aan den Koning tot aan den bedelzak, was een leuze der Geu zen. Getrouw aan de vlag, waaronder men welbewust dient. Wie gaat dienen zonder vooraf overwogen te hebben, waarom hij die en geen andere keuze deed Niemand trekt ten strijde dan met een doel. Met een plan. Na beraad. Uit een oorzaak. En als we welbewust ons rekenschap gegeven hebben, waarom we de anti revolutionaire vlag als de onze gekomen hebben, blijven we daaronder strijden, tenzij blijke, dat de kleuren verbleeken of ze gesmeurd wordt door 't slijk. Getrouw zoolang mogelijk En noch personen, noch persoonlijke kwesties, noch veronzachtzaming, noch achteruitzetting of kwade bejeging van partijgenooten mag ons weerhouden om onder de vlag te blijven dienen. Getrouw zoolang mogelijk 1 OP UITKIJft. Dat was schoone toekomstmuziek Ik had D.l. kennis gemaakt met de wijze, waarop de bekende Hneenschakelingscom- missiec het onderwijs geregeld zou willen zien. Indertijd kon ik dat gansche Rapport eens ter leen krijgen van een der weinigen, die er uit den aard zijner betrekking een exem plaar van bezat. Ik bofte dus. Maar toen ik 't zaakje een veertien dagen in huis had en er maar niet toe kon komen de honderden bladzijden geregeld door te lezen, niet uit gebrek aan belangstelling, maar wel uit gebrek aan tijd toen heb ik 't maar teruggebracht, met verzoek het te mogen raadplegen, als ik wat weten wou. Toch had ik 't wel zoowat doorgekneusd, zooals 'n kranteknipper de dagbladen doorvliegt, maar 'n mensch moet zich eigen lijk schamen, dat-ie 't resultaat van zooveel arbeids, onderzoekens en besprekens zóo durft behandelen Edoch 't is zulk een ongelukkig ding dat een dag maar 24 uren heeft, waar dan nog de tijd voor slaap af móét Als ik nu es aan de redactie van een heel groot dagblad verbonden was en dan voor één rubriek, ja Maar 't staat met onze christelij ke pers nog zóó, dat de man van de krant van alle markten thuis moet zijn. De christen journalist doet denken aan den schoolmeester, uit vroeger eeuw, die teffens, baardschrapper, lijkbidder, kloklui der, korter en nog veel méér was 1 Hij moet voor alle mogelijke rubrieken een artikel schrijven kunnenover alle wereldsche en geestelijke zaken in zijn krant kunnen meepraten aller alles kunnen zijn waarvoor is-ie anders aan een krant En dan wórdt weieens »neuzen«, wat lezen en bestudeeren zou móéien zijn Maar ik weid uit. Ik las in een der bladen een mooi schema van de wijze, waarop de Ineenschakeltngscomm siie in de toekomst ons gansche onderwijs lager, middelbaar en hooger zou willen regelen. De lust bekru pt me, om 't hier eens over te nemen, maar 't is ook eigenlijk meer iets voor de vakmenschen. Doch dit staat vast, dat deze commissie een mooi, treffend gehéél heeft ontworpen en dat er htel wat water naar zee zal moeten stroomen, eer ons onderwijs zóó is ingericht, als zij 't zich dacht. Op eiken trap van onderwijs heeft ze scholen voorgesteld, die vormen voor bi- zondere doeleinden. Zoo brengt ze bij 't Lager Onderwijs; handels- zeevaart- en zeevisscherij scholen; land- en mijnbouw- scholen ambacht-nijverheids- en nijverheids kunstscholenvakscholen voor meisjes cursussen ter opleiding van verplegers van zieken k aokzit nigen en zenuwlijders; kweekscholen voor vroedvrouwen. Bij het Middelbaar Onderwijs komen kweek- en normaalscholenhandels- en zeevaartscholen land en mijnbouw scholen technische scholen, industriescholen en scholen voor DÏjverheidskunst. Het Hooger Ouderwijs, dat nog onder scheidt lusschen „hoogescholen", „acade miën" en „universiteiten" zal ik nu maar laten rusten. Nu zal denkelijk wel geen der lezers, noch ikzelf, 't beleven, dat de laatste steen van dit onderwijsgebouw ingemetseld wordt Langzaam gaat zeker in Nederland èn er valt heel wat te bouwen, te ver- en herbouwen eer dit alles in orde zou gekomen zijn Maar toch zal in de eerstvolgende jaren onze wetgeving zich waarschijnlijk in deze richting bewegen. En zoo zal er, ook voor kinderen van christen- ouders heel wat meer en beter gelegenheid komen, om zich voor de taak huns levens te bekwamen, dan bv. hun grootouders hebben gehad. En waar onze groep de laatste vijftig jaar zeer in aantal én in beteekenis won, daar wachten we straks van de „nieuwe richting" in ons onderwijsstelsel ook veel goeds voor de verbreiding onzer beginselen. Mits ons volk zijn roeping versta. In bedoel daar dit mee. Toen de christelijke, lagere school, zich begon uit te breiden, begrepen onze vrienden in stad en land, dat ze de vraag of een kind christelijk onderwijs ontvangen zou, niet mochten laten afhaDgen van de om standigheid of de ouders dat schoolgaan konden bekostigen. De school moest haar schoolgeld hebben, dat sprak vanzelf Maar ons Christenvolk, hoewel 't soms al zwaar viel, om de school zelf te onder houden, richtte allerwegen nog weer sup pletie fondsen op, om minvermogenden te kunnen helpen in 't betalen van schoolgeld. Nu zal 't de vraag zijn en 't is lang zamerhand de vraag al, of ons volk zich óók alzoo gedragen zal ten opzichte van onze kleine burgerij. Laat men dit nader uitwerken. De weinige gegoeden onder ons kunnen natuurlijk zelf wel voor hun kinderen zorgeD. Wie een lapje van duizend niet hoeft om te keeren eer hij het uitgeeft, heeft geen hulp noodig en is integendeel, desgevraagd vaardig, om anderen bij te springen indien hij een getrouw rentmeester is. Maar die „gegoeden" zijn weinigen in getal. En het is voor onze richting en voor de doorwerking der Chr. beginselen zoo noodig, dat begaafde jongelui uit de kleine burgerij middelbaar en hooger onderwijs ontvanger). Daar hebt gij bijv. Indië. Om van ons eigen land nu niet te spreken. Wat zou het niet veel waard zijn als er nu, in Ind waar de zending steeds krach tiger gedreven wordt, eenige honderden amb'eDaren bij den binnenlandschen dienst uit onze beginselen leefden. En als dan nog op plantages en fabrieken en in allerlei ondernemingen andere honderden werkzaam waren, die ook met ons ééns geestes zijD. Vroeger dacht men daar in onze kringen niet aan. Och, men zat er toen nog zoo onder de plak van het liberalisme, dat het als een axioma gold wie niet wil meehuilen met de vrijzinnige wolven in 't bosch, die wordt toch opgegeten. Maar dat is aan 't veranderen. Het herhaalde optreden eener Christelijke re geering heeft de overtuiging doen post vatteD, dat er ook voor óns een plaats is. Nu komt echter steeds meer het vraag stuk naar voren, op welke wijze begaafde jongelieden uit de kleine burgerij" in staat zullen worden gesteld om zich voor allerlei publieke ambten en particuliere betrekkingen zoo hier als in Indié te bekwamen. Dat moet anders dan met suppletie fondsen. Dat moet op de wijze, waarop met name predikanten wel studeeren terugbetalen, als ze eenmaal in de pastorie gekomen zijn. 't Moet zijn „tijdelijke hulp". Zooals men iemand helpt die 'n goede zaak drijft, maar tijdelijk gebrek aan kasgeld of aan bedrijfskapitaal heeit. Hier echter is er ons beginsel en de doorwerking van dat beginsel mee gemoeid en niet slechts het particulier welvaren van bepaalde personen. UITKIJK. Laiid- en Tuinbouw. De Algemeene Handelsvoorwaarden. De meeste landbouw- en aankoopveree- nigingen kochten tot dusver heur kustmest- stoffgn en voederartikelen onder Openba re Controle. Deze zal nu wel binnenkort verdwijnen, daar door liet college van Directeuren der Proefstations aan den Minister tot opheffing is geadviseerd. Tot dat advies bestonden gegronde redenen. Er kleven aan het stelsel der openbare controle verschillende nadeelen. Allereerst was de naam oorzaak van misverstand bij velen. Het misverstand bestond en bestaat hierin dat men meent, dat de handelaars, die hun waren verkoopen onder controle der Proefstations, door deze worden gecontroleerd, en dat men dus bij die handelaars veilig kan koopen. De zaak is echter anders. Een handelaar, die bij contract zich onder «Openbare contróle« heeft gesteld, geeft daarmee aan zijn afne mers het recht van de gekochte waar, wan neer dit voor minstens f 25.is, kosteloos een monster te laten onderzoeken. De contröle strekt zich dus alleen uit over hetgeen tot onderzoek wordt aangeboden, en zij mag in zooverre openbaarheeten, dat de resultaten van die onderzoekingen door de Proefstations worden gepubliceerd. Voorts zijn er in de bepalingen, onder welke de Rijkslandbouwproefstations zich met het onderzoeken in openbare contröle belasten verschillende voorschriften omtrent rechten en verplichtingen van kooper en verkooper, maar dit alles heeft met het begrip con troleeren door proefstations^ niet te maken. Behalve dat het woord Openbare Contröle menigeen op het dwaalspoor heeft gebracht, heeft het stelsel nog de nadeelen dat het te veel omslag, te veel formaliteit eischt, zoowel van den handelaar als van den kooper; dat het vaak een zekere sanctie, een officieel cachet geeft van reclamebena- mingen, welke deze niet verdienen en ten slotte, dat het wantrouwen wekt, doordat de Directeuren" der Proefstations uit den garantiebrief kunnen weten, wie de lever ancier is en welk gehalte gegarandeerd wordt. Al deze bezwaren te zamen hebben reeds lang doen overwegen of het niet wenschelijk zou zijn de instelling der »0. C.« op te heffen, ofschoon moet worden erkent, dat zij in hooge mate nuttig heeft gewerkt, vooral ook doordat zij vele landbouwers er toe gebracht heeft hun artikelen te laten onderzoeken, en velen ook door de »0. C.« tot het gebruik van kunstmeststoffen en voederartikelen zijn gekomen. Eerlang zal dan nu de »0. C.« verdwijnen hoe de aankoop dan in 't vervolg zal kunnen of moeten geschieden, zoodat de belangen van beide partijen behoorlijk worden in acht genomen 't Is daarop, dat we wilden wijzen. In 't laatst van 1909 zijn, na lange voorbereiding, door de Besturen van de Vereeniging van Pabrikanten van en Handelaars in Kunst meststoffen en Voedingsstoffen en van deVereenigingvan Koopers onder Algemeene Handelsvoor- waarden deze A. H. V. vastgesteld en reeds 1 Janunri '09 in werking getreden. Bij die Vereeniging van Koopers, welke provinciale afdeelingen lieeft, kan men zich dus aansluiten en men koope dan volgens de »A. H. V.«, welke gelden bij den koop en verkoop van voeder-, hulpmest- en chemische hulpstoffen voor land- en tuin bouw nog niet voor zaaizaden, en die bepalingen bevatten omtrent de hoeveelheid, de hoedanigheid en het gehalte der te leveren artikelen over de levering zelf over de vergoedingen en over de wijze, waarop geschillen zijn op te lossen name lijk door arbitrage (scheidsrechters). De bezwaren van de »0. C.« zijn nu ondervangen. Ieder kan van iederen handelaar koopen volgens de Algemeene Handelsvoorwaarden. Bij het opzenden van 't monster behoeft aan het Proefstation niets aangaande naam van den leverancier en gegarandeerde ge halten worden medegedeeld Het onderzoek is niet kosteloos, doch geschiedt tegen het geldende tarief. Wij achten het in 't belang van kooper en verkooper, dat aankoopvereenigingen zich nu alle bij bovengenoemde Vereenigin- gen aansluiten zij, die zich terughouden, kunnen geen invloed oefenen bij herziening der „A. H. V." en dus heur belangen niet behartigen, terwijl zij bij geschil met den handelaar voor de tusschenkomst van de Commissie van Arbitrage tweemaal zooveel betalen als de leden. Men vrage aan den Directeur van het Proefstation de nadere inlichtingen, welke men behoeft om zich aan te sluiten. C. B. SSultenSaiMf BELGIË. De Koning van België, vergezeld van een schitterenden staf, heeft op 8 Nov. het parlement geopend. De Koningin, de gravin van Vlaan deren en de beide prinsjes waren even te voren in de Kamer aangekomen. Bij dit binnentreden riep iemand op de perstribune„Leve de Koningin" Dit was het sein tot eene stormachtige ovatie. De socialisten, die roode anjelieren dragen en gekleed zijn in wandeleosmum, protesteerden heftig. De socialist Hubin vraagt zelfs uitdrijving vin den persoon, die op de perstribune had geroepen, doch zijn woedende protestatiea worden ver smoord onder het geroep: Vive la reine 1 T>' L"

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1