r i van zal zijn. Een ding kan voor den vlasboer nog goed helpen, het lijnzaad is hoog in prijs reeds nu betaald men te Rotterdam aan de markt f 18per H L, om het bewerkte vlas wordt 63 stuivers betaald een prijs die weer aan de vroegere dure jaren doet denken. Een goed vooruitzicht voor de boeren om het volgend seizoen weer een stukje land met lijnzaad te zaaien daar de grondstoffen waarschijnlijk voer- eerst niet goedkoop zullen worden. ttiesneeiiSerasisS. Verslag van het verhandelde in de Openbare Raadsverga dering der gemeente OUDE TONGE gehouden op Dinsdag den 1 November, 1910 nam. ten 6 ure. Tegenwoordig al de leden. Voorz. J. Mijs Dz. Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedge keurd. 1. Worden gelezen de navolgende inge komen stukken a. Besluit van Ged. Staten dezer provin cie, waarbij de rekening dezer gemeente, dj. 1909 is vastgesteld. b. Missieve van hetzelfde college, daarbij goedgekeurd terugzendende de verordening regelende het O. L. Onderwijs. c. Missive van J. G. C. de Groot te Apeldoorn, dat hij 1 Dec. a.s. in functie zal treden, als hoofd der O L. school alhier. d. Procesverbaal van de opneming der boeken en kas van den Gemeente Ontvan ger. De stukken sub a tot en met d worden voor kennisgeving aangenomen. e. Verzoekschrift van A. C. A. Poots alhier, om te worden benoemd tot klokke nist in de plaats van zijn overleden vader. Met algemeene stemmen wordt tot klokke nist benoemd de beer A. C. A. Poots. f. Verzoekschrift van A. C. Baart alhier om verhooging van jaarwedde als helpster in de bewaarschool. Op voorstel van B. en W. wordt met 6 tegen 1 stem, besloten, de jaarwedde van Mej. A. C. Baart met ingang van 1 Januari a s. te bepalen op f 70. 2. Is aan de 01de bespreking vloeddeuren. De Voorz. ligt dit punt nader toe, waarna een breedvoerige discussie ontspon, waar aan al de leden deelnemen, en daarna inbe- ginsel wordt besloten mede te werken tot liet verkrijgen van vloeddeuren. 3. Worden gelezen ontwerp verordenin gen op de heffing en invordering van be- graafrechten. Deze ontwerpen worden alzoo na bespreking met algemeene stemmen vastgesteld. 4. Worden met algemeene stemmen tot onderwijzers bij liet herhalingsonderwijs benoemd, voor den curcus 1910/1911, de heeren: J. G. C de Groot te Apeldoorn, J. W. Leenhouts, 0. P. L. Hagens en M J. Steketee alhier. 5. Wordt besloten tot liet doen van eenige af- en overschrijvingen op de be- grooting dj. 1910. Daarna gaat de Raad over in geheime zitting. ingezonden Mgakkesi. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur, mag onderstaande s. v.p. een plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat hartelijk dank. P.F. Aan den Gemeenteraad van Som- melsdijk en Nieuwe Tonge. Het is zeker voor velen uit beider Gemeenten een blijde lijding geweest, toen officieel bekend werd,, dat bij Kon. Besl. van 29 Oct. als Burgem. van S. en N. T. is benoemd, de WeiEd. Heer J. Bouman, thans Gemeente-Secretaris te Oud- Beijerland, wien ik dan oók persoonlijk met die benoeming van harte heb geluk gewenscht, met den wensch dat het hem en zijn gade daar nog vele jaren goed moge gaai). Dat we zijn heengaan hier in O. Beijerland, met leedwezen zullen zien, behoeft voor ons Oud.B. geen betoog, want in hem vonden wij hier een man als particulier of als secretaris uit één stuk, ja die voor arm en rijk zijn deur wijd open houdt. Door z(jn vertrek van hier, zullen dan ook verschillende posten open komen, zoowel in Kerk en School als op Maatschappelijk lerrein, want zijn Ed. was altijd trouw en ijverig op zijn post, en steekt het vooral niet onder stoelen of banken wanneer het geldt „de" Christelijke belangen! Het ligt niet op mijn weg omj dezen man nu zoo eens in alles te verheerlijken, in geen geval I Uok hem kleeft de zonde aan, en hij ligt van nature onder den vloek der zonde, gelijk als alle and're menschen, want wij allen zonder onder scheid derven de heerlijkheid Gods, en er is niemand die goed doet, ja zelfs niet tot een toe, maar het is nochtans een zegen Gods als wij in dil alles nog een gezicht mogen verkrijgen, dat de mensch wik', maar God beschikt. Ik hoop dat er én de gemeente Sommelsdijk én de gemeente Nieuwe Tonge van moog getui gen, dat ze in hem een goed Burgervader hebben gevonden, die ten allen tijde, zoowel met de leden van den Raad als met ieder ander harmonieus mag samenwerken en dat het verder aan den Zegen Gods is gelegen, behoeft geen nadere omschrijving, alleen dit nog: Dat een Christenvolk een Christelijke regeering wil is een van zellsbeid, maar dat een liberaal durft beweren, zooals ik dezer dagen las in een fel liberaal blad, dat een regeering liberaal moet zijn wil 't iets goeds van duur tot stand brengen, dat is zoo liberaal als ik nog ooit geboord heb. Ik daarentegen geloof het geheel anders, en be treur zulk een gedachte, en zeker velen met mij. Een echt antirevolutionair man heeft over eenkomstig Gods Woord en ordinantiën] te rekenen, en uit dat oogpunt beschouwd kan alleen een Christelijke regeering zegen afwerpen. En al deden wij alles wat wij moesten doen, dan nog zijn wij ontrouwe dienstknechten, maar dan hebben wij OBzen plicht niet verzuimd, en het zal bij God in de weegschaal gaan, wiens wil en doen altijd goed is. Nogmaals dank ik U Mijnheer de Redacteur voor de verleende plaatsruimte Uw Lszer G. VOORMIK. Voorstander van Rechtsche Burgemeesters Oud-Beuerland, 7 Nov, 1910. Poslerüeii. DEN BOMMEL. In de maand October werden aan het hulp- telegraafkantoor bnhandeld 126 avonds 's avonds gesprekken, 8 telefoonoproepberichten en 158 telegrammen. lissclierü- MIDDELHARNIS Van de visscherij zijn te IJmuiden binnen gekomen s>Theodora Emerertia« st. J. v. d Hoek, f 1900, iPriDces Juliana« sf. Jac. v. d, Hoek f 1700. Verhoopiii^fH Op Woensdag 9 November 1910 des avonds 7 uur in de zaal van den heer E. J. Meijer te Middelharnis inzet van het Huis met Erf achter de kaai, henevens het Huis aan den Oostdijk, te Middelharnis, kad. Seclie B. nos. 2149 en 2150, ten verzoeke van den heet Jan Kor'.eweg Az. aldaar. Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 12 Novenner inzet 1 19 11 afslag 6 uur in het logement van Akershoek te Ouddorp van: a 8,34,00 H.A. geertiand in het Oude Nieuwland onder Ouddorp in 6 perceelen b 1,07 96 H.A bouw- en tuin grond aldaar in 3 perceelen. No'aris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 12 November inzet, 1 II 19 11 afslag J 5 uur van a 1,08,40 H.A. bouwland te Oml- dorp in den polder Oude Nieuwland, om dadelijk te aanvaarden b 'A» aandeel in do Oostdninen onder Ouddorp geheel groot, 143,71 70 H.A. in het logement van Akers- hoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 16 November 1910 des avonds 7 uur 111 de zaal van den beer K. J. Meijer te Middelharnis afslag van het huis met erf achter de kaai henevens het huisaan den Oostdijk, (e Middelharnis, kad. Sectie B nos. 2149 en 2150 ton verzoeke van den heer Jan Korteweg Az. aldaar. Notaris VAN BUUREN. Woen-dag 16 November 1910, 's avon Is 6 ure afslag van Een huis, genaamd //Dorp- zolil/l aan de Kaai, met erf en open grond te Oude Tonge, kad. Sectie C nos. 205 en 2190 samen groot 2 aren 50 centiaren voor de Erven L. Xnaape Ie Oude Tonge, bij van den Bogaard Co, aldaar. Notaris VAN ISPELEN. idemengd Nieuws. Fiets ongeluk. De arbeider Westerbeek, van Ekslooer mond (Dr.), per fiets huiswaart keereude, kwam tusschen de tramrails te vailen. Bewusteloos werd hij opgenomen, en is zonder tot bewustzijn teruggekeerd te zim aan de gevolgen overleden, een jonge weduwe en kinderen achterlatend. Het werk van een krankzinnige 9 Maandag had te Zuidlaarden een aller zonderlingst voorval plaats. Toen het zoontje van de wed. J. Dekker le Schultingsoord, 13 a 14. jaar oud, zich legen schemerdonker op weg begaf naar zijn baas te Lext, en zich halve: wego Ziuidlareu en Annen even in het bosch begaf, trad onverwacht een man van ach er etn boom te voorschijn en „nood zaakte den jongen met hem verder het bosch in te gaan. Een eind het bosch in zijnde, dreigde hij den jongen, hem te zullen ophangen, hetgeen bij gebrek aan een touw met gmg. tlij vioeg den jongen geld nitts van waarde vindende, greep hij den jongen aan, sneed h.m alle kooopen van zijn kleeren, de kousen aan flarden, en bracht hem verder eenige onbeduidende handwonaen toe, waarop hij de vlucht nam. Of men hier met een krankzinnige, O 7 dan wei met een bandiet te doen heeft, weet men niet. De politie doet ijverig oudetzoek. (»Ass, Ct.//) Dubbele moord te Spaarndam. Groote ontsteltenis heerscht in het anders zoo vredige dorpje Spaarndam. Toen Maan dagmorgen de melkboer als gewoonlijk zijn klanten bezocht, bleek bij den gemeente ontvanger geen gehoor te krijgen. Dat was vreemd. En naar binnen ziende, zag hij op den grond liet lichaam van den ontvanger liggen, badend in het bloed. Een der buren werd te hulp geroepen en te zamen stelde men een onderzoek in. Op den vloer van liet schuurtje vond men uitgestrekt liggen van den heer W. Melchior, een man van 67 jaren, met afgesneden hals en een roo- den zakdoek stijf om dea hals gebonden, alsof men hem eerst had willen wurgen. In de kamer vond men daarop naast den stoel het lijk van de 65-jarige zuster van den vermoorde eveneens met afgesne den hals en met wonden aan de handen, alsof zij eerst nog met den onverlaat geworsteld had. Ontzet over deze treurige ontdekking, ijlden zij 0111 politie hulp. Weldra verscheen deze en nu bleek, dat vermoedelijk zucht tot diefstal aanleiding is geweest voor den moord. De portemonnaie van den verslagene toch was ledig en evenzoo de kas. Hoeveel den buit van den dief is geweest, valt moeilijk uit te maken, wijl natuurlijk de kas eerst opgemaakt moest worden. De eerste geruchten spraken van f 800, later hoorde men van f 1000. In elk geval werd beweerd, dat de buit niet heel groot kon zijn, wijl juist de ambtenaren, onderwijzers, enz. hun salarissen hadden ontvangen. Het parket te Haarlem werd dadelijk gewaarschuwd en weldra waren de officier van justitie c.s. ter plaatste, om een onder zoek in te stellen en daaraan leiding te geven. Bijna den geheelen dag zijn ze gebleven. Uit het verder onderzoek is gebleken, dat de moord vermoedelijk is gepleegd in den avond van Zaterdag, omstreeks 9 uur wijl die bijde verslagenen, uit hoofde van hun leeftijd en in verband met het rustige dorpsleven steeds vroeg te bed gaan en meestal te half tien ter rusle lagen. Nu waren beiden echter nog geheel gekleed, zoodat de moord geschied moet zijn vóór half tien. Verder vermoedt men, dat de heer Melchior nog tijd en gelegenheid heeft gehad, na de hem toegebrachte wonde zich naar de deur te sleepen, 0111 zoo mogelijk hulp te krijgen. Om het bloeden te stelpen, zou hij zicli zelf de das 0111 den hals hebben gebonden. Echter heeft hij zijn doel niet bereikt, en schijnt hij voor de deur neergevallen te zijn. Dadelijk werden de politiehonden gere- quireerd. En alle drie aanwezige honden begaven zich oogenblikkelijk naar dezelfde woning, een eind' verder op den dijk en wezen daar zekeren R. aan, een jeugdig persoon, die daarop als vermoedelijk dader werd gearresteerd. De aangehoudene staat zeer ongunstig bekend en had, als hij onder den invloed van sterken drank vaak op het hek van de woning van den heer Melchior zat, dikwijls woordenwisseling met dezen gehad, omdat Melchior van die vriendelijkheid niet gediend was. Echter werd op liem of in de woning niets verdachts gevonden. De misdaad moet dus Zaterdagavond zijn geschied, ook wijl de bedden onbesla- pen waren en de oudjes nog gekleed waren. Um kwart over S had tie postbode tie beide slachtoffers nog in het keukentje aangetroffen. Na het vertrek van den postbode schijnt tie lieer M. onraad te hebben gehoord 111 zijn schuur en alles duidt er op, dat hij zich daarheen heeft begeven uit zijn keu kentje. Hij moet daar de misdader(s) hebben ontmoet en zich lievig hebben verzet, voor zoover dit den ouden man mogelijk was, wat blijkt uit de messneden, die liem in het gelaat zijn toegebracht. De zuster schijnt door een anderen misdadiger onmiddelijk te zijn overrompeld. Het schijnt den moordenaar of moorde naars 0111 niets anders te doen geweest te zijn, dan 0111 liet geld van de 2 kassen, die M. onder zijn berusting had. De zakken van beide slachtoffers bleken doorsnuffeld, vermoedelijk 0111 de sleutels te vinden. Melchior was vroeger zeilmaker, had zijn koetjes op het droge, was thans nog ge meenteontvanger en ontvanger van een polder en leefde met zijn zuster rustigjes voort. Vijanden hadden die twee totaal niet, wel tal van vrienden en vooral om hun weldoen stonden zij bij de dorpelingen en in hun omgeving bekend. Zij leefden zeer eenvoudig, liun gewone huiskamer was *ket keukentje, dat achter de mooie kamer lag en hun gewoon vertier zochten zij meestal in een schuurtje naast het huis, waar de zuster haar huiselijke bezigheden veriehte en voor haar kippetjes zorgde, waarvan de eieren vrijwel geheel ten goede kwamen aan de arme menschen en waar M. zelf zoo nog wat knutselde. De dochter van den vermoorde, die hoofdverpleegster is in een der ziekenhuizen te Amsterdam, had juist Maandag haar vrije' dag dien zij steedsbij haar vader doorbracht. De dokter van den vermoorde ging haar tegemoet 0111 haar eenigszius op de vreeselijke gebeurtenis voor te bereiden. De zoon van den vermoorde woont te Aalsmeer en kwam op het liooren der vree selijke tijding direct per auto naar de plaats des onheils. Het is waarlijk geen wonder, dat geheel Spaarndam en omgeving onder diepen in druk van dit gruwelijk misdrijf is. Moge de Justitie spoedig voldoende gegevens liobben 0111 de(n) dader(s) te kunnen straffen. De storm in West-Europa. Parijs ie 0 onbarmhartig geteisterd door den verschrikkelijken storm, die een paar dagen geledon iu geheel West-Europa gewoed heeft. De Noordwesten-wind, die vergezeld ging van hevige regenvlagen, bereikte een snelheid vaD 108 kilometers per uur. Zoowel in de stad als in de „banliue" heeft de orkaan groote ver woestingen aangericht en tal van onge vallen veroorzaakt. Op vele plaatsen in de s>ad moes»; men de hulp der brandweer inroepen, daar de kelders onderliepen Do Seine steeg voortdurend, gelukkig niet zoo erg, dat daardoor direct gevaar ontstond. In het Kanaal heeft de storm meedogenloos huisgehouden. De stoom- booen. die 't kust verkeer in Normandië onderhouden, waren genoolz akr den dienst re staken. Bij Havre weid de vissche'sschuit „Notre Daine de Gtaco" aan stukken geslagen. De bemanning is g red. Te Cherbourg verlieten alle koopvaardijschepen de reede, waar al leen da pantserscbepen „Charles Martel" en Bouviuia" bleven iiggen. Het voor den houw der groote havenwerken be stemde materiaal is zwaar beschadigd. Do Bre'oascha visschersbooten zochten ijlings de vluchihavens op Een aantal hooien worden vermist men vreest, dat ze zijn verongeluk'. UiL Londen wordt, gemeld, dat de orkaan in het Kanaal en aan de Engelsche ku t labjjko slachtoffers heeft gemaakt. De passagiersbooten hadden een zeer sto machtigen overiochl, de meeste kwa men verscheidene uren te laat aan. De kapireins verklaarden, dat zij in geen jaren zulk een weer beleefd hadden. Volgons een bericht van Lloyd uit Ply- mou tv zijn de stoombarkassen en vier booten van den Chileensohen kruiser „Blanco Encalada" in de Jennicliffe-bocht g s rand. In de haven van Ostende vluchtten Dinsdag tal van vreemde visschersbooten, die door het noodweer overvallen waren. Dit gaf aanleiding tot heftige en schan- deljjke tooneelen. De inheemsche bevol- ki ig viel de vreemde virsehers aan en duw Je Luetic h.o ca woei ia zee, na zo geplunterd te hebben. De Fransche consul heeft naar aanleiding van dit ergerlijk optreden een aanklacht ingediend. Waar schijnlijk zal langs den diplomatieke» weg genoegdoening worden gegeven. tiland. OOLTGENSPLAAT. Geboren Arentje d. v. Dirk Kammeraad én Lena Huijer. Cornells Pieter z. v. Jacob van Nieuwaal en Arentje de Vos. Laurens z. van Jan Neels en Jannetje Langeweg. Maria Catharina d. v. Nicolaas van Leent en Johanna Kerp. Overleden Elizabeth Bereaud, oud 66 j. Dingeman Go'otjes oud 17 mud. Maria Stoop wed. Bartliolomeus Gootjes oud 69 jaar. Lrentje Maria Oudzegel, oud 3 jaar. NIEUWE TONGE. Geboren Leenilert Marinus z. v. Gcrrit Jan Zweerus en Lodewica Verschoor. Cor nells z v. Nicolaas van Alphen en Adriaantje Vreeswijk'. Johannis Cornells z. v. Adrianus Buijs en Maria Pieternella Dorothea Jansen. Overleden Krijntje Gebraad 53 jaar gehuwd met Adrianus Holleman. MELISSANT. Geboren Machiel en Dirk (tweel.) z. van Jan Kardux en Teuntje van der Baan. Overleden Mattheus Visbeen 20 j. jm. z. van Cornells en Tona van der Vliet. ZUIDLAND. Geboren Hendrik z. v. II. Klok en Z. Rille. Neeltje Maria d. v. J. Muilwijk en M. Troost. Leuntje Elsje llilletje d. v. T. F. Luij nes en C. Paardekooper. Arij z. v. B. Landsman en N. Zevenbergen. Jacob z. van M. de Hoog en M. Horrewijnen. Abra ham z. vtn A. Quale en N. van Seventer Jannetje d. v. P. Buis en S. Goudswaard. Overleden Arie Ilerweijer, oud 4 mud. 14 er Si e« seSiooS. MIDDELHARNIS. Verbeterd bericht. Voor Nolabelen der Ned. Herv. Kerk is niet herkozen den heer J. v. d. Baan, doch in diens plaats geko zen den heer J. D. Sneep. DEN BOMMEL. j.l. Maandagavond te 6.30 is in het lokaal van Mej. de Wed Lokker eene besloten vergadering gehouden, met het doel eene vereemging le vormen tot verkiezing van Nolabelen der Ned, Herv. Kerk. DIRKSLAND. De in de vorige week Donderdagavond gehouden oogslcoliecte in de Godsdienst- o fening bij de Gereformeerde Gemeente alhier bracht f 187.op. HERRINGEN. De oogs'collecte, gehouden langs de huizen, en in de N. H. Kerk heeft voor de Diaconie opgebracht f 65.4.1, waarvoor diakenen hunnen dank betuigen aan allen die daaraan hebben bijgedragen. Ook aan hen, die dit jaar, evenals vorige jaren n et nalieten de bedeelden te bedenken met aardappelen en poters. Vinde ook hun voorbeeld meerdere navolging. Belanghebbenden zij megedeeid, dat op Donde dag a.s. ten 7 ure m de concistorie- kaner der N. H. Kerk alhier gelegenheid bestaat aangifte ie doen om hu: ne kin der. n den H. Doop te zien toegediend op a.s. Zondag. J.l. Zondag werd de gemeente der N H Kerk alhier meegedeeld, dat van de dit jaar om de z maanden gehouden collecte voor Chr. Belangen aan de volgende ver- eenigingen is toegekend; »De Zending on der Israel" f 1.De Ned. Zendings Ver- eeniging f r.Het Java Comité f t. Pastorie Bouw Langstraat f 2.Evange lisatie op Voorne en Putten f 1.Tot vestiging van Bijzondere Leerstoelen aan 's Rijks Universiteiten f r.50. Het Fonds voor Noodlijdende Kerken en Personen f 1 50. Gezamenlijk bedroeg dus de col lecte f9 Woensdag e.k. 9 Nov. zal in de O. G. Kerk alhier des avonds eene dankstond worden gehouden. STELLENDAM. Onze dorpsgen ot K. A. de Leeuw, ihans lijdelijk onderwijzer te Rhoon, is te Strijen benoemd als onderwijzer. ZUIDLAND. Aangenomen liet beroep naar de Nod. Herv. Kerk alhier, door Dr. Ds. Kool haas te Geuderen V Br.) R II E N E N. Zondag 11 werd onze nieuw beroepen predi kant Ds. J.M. Lammers van Dirkslnnd iu zijn dienstwerk bevestigd door Ds. Boerondana spre ker had voor deze gelegenheid tot tekst gekozen Jesnja 62:6a. De ernstige rede van Da. B. werd tot het einde toe met genoegen door de talrijk opgekomen schare gevolgd Na het voorlezen van het formulier en hot beantwoorden der vragen riohtte Db. B. eenige hartelijke woorden tot zijn medebroeder, die thans met hem naar wij hopen, eendrachtig zal samenwerken tot bloei der Ned. Herv. G m. alhier. Op uitnoodiging van den bevestiger zong do gemeente den nieuwen leerraar :oe Psalm 134:3. Des Damiddags to 3 uur hield Ds. Lammers zijn intreerede naar aanleiding van Haudelingen 8 35. Het sohoonc kerkgebouw was overbezet. Met smart dacht eproker terug aan zijn vorige gemeente, alwaar hij godurende zijn aohtjarig verblijf zooveel liefde, vriendsobap en medo- werking moohr ondervinden. Het scheiden was hem moeietijk gevallen en wanneer hij naar de stem van vleesoh en bloed had geluisterd, voor zeker zou hij voor 't beroep naar r n zo gemeente bedankt hehbon. Doch zijn oog en hart waren gericht op God, die houi tot deze nieuwe werkkring geroepen had. Aan het einde van zijn boeiende rede, die van hartelijkheid in gloedvolle overtuiging getuigenis gaf, riohtte spreker eenige toespraken tot de verschillende colleges en personen en wel in do eerste p'aats tot zijn bevestiger en medebroeder, n> onz-n geachte u Bu gem'cs'or d j als jaarverslagen noegen ook was opgegaan naar Gods huis, tot de ringbroeders, die op èén na alle togonwoordU waren, tot hot college vau ouderlingou, diakonen kerkvoogden eu notabelen, (ot den organist' vooi zanger, kost r enz. Gezongen werden Ps. 123:1; Pe. 65 2 en 3 Gezang 99 4 en Ps. 89 8. Wij hopen dut het Ds. Lammers gegeven mag worden vele jaren werkzaam te zijn tot heil van onze Nod. Herv. Gemeente. Bheneschs Courant.. Chr. Nationaal SchooloiKlcrwijH. Te Utrecht is het 5o-j'arig bestaan herdacht de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs Aan fï eigenlijke feestvergaderinggingde48tealgemeen, vergadering vooral, welke geleid werd door Prnf Dr. .1. Woltjer. u°rirof. De vergadering herkoos bij acclamatie de he. ren Prof. Dr. J. Woiljer en M. liremer leden der hoofdcommissie; de werden goedgekeurd. Te 2 uur had de eigenlijke feestvergaderinv plaats, welke eveneens geleid werd door Prof vVoltjer. Onder de talrijke auuwezigeu merkt-11 wij op Dr. A. Kuyper, Minister van Staat Mr Th. Heemskerk, Minister-President, de Eerst» Kamerleden J. O. de Marez Oyens (oud-Minisnó en H. Waller, het Tweede Kamerlij Van Hoov straten, het oud lid van Ged. Staten van Utrecht Mr. Van Beeck Calkoen, Prof. Rutgers en anderen Van Prof. Bavinck, Minister De Waal Malefiir baron Schimmelpenninck van der Oye en De Savornin Lohrnau waren berichten vau ver' hindering ingekomen. Dr. Kuyper en Minister Heemskerk werden met daverend applaus door de vergaderine begroet. Dr. Kuyper eu Minister Heemskerk drukten elkander hartelijk de hand. Prof. Woltjer sprak hierna de feestrede uit. Daarna was het woord aan degenen, die dó Vereen, wenschten te complimenteeren. Minister Heemskerk was allereerst aan het woord. Z.Exe. sprak ongeveer als volgtHet zij mii vergund U, mijnheer de Voorzitter, hulde te brengen voor het welsprekend en belangrijk openingswoord. Toen ik de uitnoodiging vau het hoo.'dbestuur mocht ontvangen, roes dadelijk de hoop dat ditmaal niets zich zou voordoen waardoor ik verhinderd zou zijn aan uwuitnutn diging gevolg te geven. Gaarne toch nam ik deze uitnoodiging aan. Ze deed mij herinneren aan jeugdiger leven, toen ik zelf lid van de hoofd commissie dezer Vereeniging was, zij het dan ook een bescheiden lid. Éu ik ben niet teleur- gesteld in mijn verwachting hier weer bekende gezichten uit dieu goedeu ouden tijd terug te zien. Ik kom hier niet zoozeer krachtens mjj'n ambt maar eigenly k ais oud-vriend en oud-medewerker' Maar ik mag mij verheugen, dat cr ook in mijn ambt niets is, dat my zou moeten beletten hartelijke woorden van gelukwensch tot deze Vereeniging te spreken, en ook deze Vereenigine toe te weoschen, dat zij nog lang in het belang van het vaderland moge werkzaam zün ju vroeger dagen heerschte min of meer bewust de stelling in regeringskringen, dal het bijzonder onderwijs geduld mocht, maar eigenlijk in aard en wezen minder moest geacht dun het openbaar onderwijs. In dat opzicht zijn de tyden veranderd. De iinancieele steun door de wet-Mackuy, later door de wet-Kuyper, toont de belangstelling van d "I Regeering iu dat onderwijs. Maar met dien'finah- cieelen steun is ook moreelen steun gepaard ge gaan, met de erkenning, dat hel Chr. onderwijs niet behoefde achtergesteld te worden by bet openbaar onderwije, ja dat het in aard en wezen gelijk was. De regeering kan persoonlijk voorliefde gevoelen voor het openbaar of bijzonder ouder wijs maar uit het oogpunt der landsregeeriug is het gelijkwaardig gesteld. Ook uit dieu hooide kau spr. zich iu den bloei der Ver. verheugen. Er wordt fluautieele steun geboden door de Regeering. Daarin zijn de tijden voor de Cbr. school veranderd. Thans behoeft niet meer die I zware strijd om het bestaan te geschied 11 als in I vroeger jaren. Maar spr. wil niet zeggen, dat 9 er niet meer zooveel inspanning noodig is, om I het Chr. onderwijs iu stand te houden. Het oog I moet niet alleen gevestigd op het geld, maar het I beginsel moet de ziel zyu, van wat de voorstau- I ders drijft. Spr. rekent het zich een groot voorrecht zoo- I veel bekende strijde s te zien. Maar een figuur I mist hij, Feringa, die zoo lang de ziel is geweest I van Chr. Nationaal, (applaus). Wat Spr. zoo getroffen heeft is, dat de ver. nog steeds haar oude statuteu heeft. Merkwaar- dig, dat door alle moeilijke tijden heen nog I steeds diezelfde statuten zijn blijven bestaan 9 waarin wordt uitgedrukt, dat Gods Woord I grondslag is der ver. en dat de ver. niet ot I anti-kerkelijk, maar ook niet op een kerkistich I standpunt slaat en is blijven staan, ludien deze I ver. niet zoo bovenmatig veel omvang heeft, ligt 1 dit zeker niet aan den grondslag, maar meer j aan het ontstaan van andere vereenigingen. Niettemin is duidelijk door u uitgesproken, boe H gewichtige taak Chr. Nat. nog in de toekomst 9 heeft. Ik zal net doen of ik de critiek op de stelliDg I van den rijksinspecteur niet heb gehoord (gelach) I Maar zoover in het verder heb gehoord zal door I u gestreeld worden naar g estelijke aanraking I tusschen de scholen onderling tot verh lderiug I ook van het inzicht, in de wijze waarop de be- I ginselen moeten worden toegepast. Ikwileimii- I gen met mijn beate wenscheu uit te spreken voor I de toekomst der Ver. eu de bij haar aangesloten I scholen. De strijd is wel auders geworden dan vroeger. Maar de strijd is gebleven bij alle verandering der tijden. Voor dien strijd is dagelijks meer geloofskracht noodig. Indien wij aan ons zelf zijn overgelaten, moeten wij onderliggen. Alleen door met God zullen wij triomfeeren. Ik wensch dat dat vertrouwen op God het deel moge zijn van aUe medewerkers, en dat de Vereeniging nog lange jaren moge bestaan tot heil van volk en vaderland. (Applaus). Prof. Dr. Rutgers dankte voor de specials uitnoodiging welke hij zeker gekregen heeft als oudste lid der hoofdcommissie. Als oudste lid, althans niemand zal kunnnen zeggen, dat hij lan ger lid is dan hij want Spr. is van de oprich ting af lid. (Gelach.) Bij zijn toetreding was hij predikant in de Ned. Herv. Kerk, doch niet een derzulken,over wien Groen te klagen had gelach Spr. heeftsteeds met warme sympathie Groen gesteuud in zijn streven. Herinnerend aan vroegere tyden, wijst Spr. op de veranderiDgen welke hebben plaats gehad. Vroeger waren de zalen te klein voor de verga deringen der Ver. Thans is dit anders geworden. Doch bpr. zal zich daarover niet bedroeven, ook niet over den achteruitgang in ledental. Immers er zijn zooveel redenen voor en een der voor naamste is wel dat er zooveel Chr. Vereenigin gen zijn, mede te danken aan het werk der Ver- Sinds 40 jaren is er een geslacht gekweekt, dat de Chr. belangen op hst hart draagt. Dat is de kroon op het werk de Ver., de zegen, door God haar geschonken. De betrekkelijk kleine opkomst bedroeve dan ook niet, maar stemme tot dank aan God. Spr. hoopte dat God nog lange jaren het werk der vereeniging zou zegeneE. De hoer W ij n b e e k sprak vervolgens namen' de Unie van Chr. onderwijzers en onderwijze ressen in Nederland en de Overzeesche bezit tingen. De heer Brandts sprak namens de Unie van Chr. onderwijzers en de heer Klein nametisden Schoolraad. Hierna vroeg D r. Kuyper het woord, die met daverend applaus werd begroet. Dr. Kuyper begon met te zeggen, dat al wa' de opkomst riet zoo groot, wij niet knorrig tuue- ten zijn over degenen, die wegbleveD, maar veeleer moesten roemen in degenen, die opkwa men. Het is waar zoo vervolgde Spr. Christelijk Nationaal takelt af, maar wanneer een moeder haar gouden huwelijksfeest viert dan is die vrouw persoonlik in W-e j- me 0:1 r-.teekenis ook rrindfr g worden, Eu zij 1 omrit dan 0,1 haar f"e'j in dn zoons en dochters wien zij hel leven Ine" CS 't

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2