Woensdag 9 November 1910. 258le Jaargang N°. 1605. An tirevo Orgaan i IN HOC SIGNO VINCES voop fle %ui<lli4illaii«l«(*lip en Zeeuwsclie Eilanden. T. BOEKHOVEN, ngen. over de rift. SOMMELSDÏJK. Alle stukken voor «Se itedaetie 8>estei««S, Advertentiën en verdere Administratie franco toe Ie zenden aan den lilrever. Sociale B&oepfiig «Ier Merk. V' Fanatiek. Buitenland. Plaatselijk JVieuw§. maar weet ge der Christelijke ■ondslag heeft st dan zelfs het ambulances het st een zwijgende iristus bracht? voor een recht- apostel, en zeker ,den van zelfop, enis der oudheid aar bij de meeste pgreden liefde tot tot het vader- uitbreiding dus tering voor d.n lijken vriend or. Liefde tot den e ze nietliefde id vóór de komst acht. an zelfzucht, die 00 goed kunnen tus de prediking dorp werd eer- astdag dat kruis 1 der wegen en d. En die predi- volstrekt niet de at het kruis is ondaars met God r luistert alleen, „O God wees aarvan verstond 1 wel hiervan kon dat kruis Iemand rijwillig gaf, om 1 begreep zij die werd haar toch ig, en langzamer stheid der nati tot den naaste, t den vijand iet iets grootsch is aan het gemoet; eugde schenkt zelfzucht. En in gevoelt de werehi id der reddende evoel om in een et u. I an zulk een voor- egreep het be- e staan, want het e van Christus in Desef der reddende racht. En wie l. ruis uit de wereld ik bedoel niet het des kruises die rugvoeren naar de Heidendom, wélk schap en industrie Ogen nemen. Albert. gelezen en gij zij1 houdt haar in uwe dikwijls bij uzelven ie op de schriften, zijn van den H. Clemens. God is het geschied, orspronkelijk in een ven, in een oneindig n vermenigvuldigd e zou kunnen ver- snschen God zouden zelfde taal, waarin :ken, en dat alzoo iw des hemels, de AuausTiNUSt Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs por drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent, zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50; zonder f 4,50 por jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Infercomm. lo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/B Reclames 20 per regel, maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. Bij de zoogenaamde oplossing der Sociale Kwestie werken menschen en organisaties mee. En 't is de groote fout geweest der Fransche Revolutie, dat zij uit den Socialen Arbeid juist de laatste, nl. de organisaties heeft uitgeschakeld en toen de Arbeid liet staan op de publieke markt des levens als een standbeeld, dagelijks onder worpen aan de ruwe stormen, en aan de kwade invloeden, waaraan de arbeid onderhevig is, zonder dat hij ook maar eenigzins dien schadelijken invloed kon temperen of afwenden. De Fransche Revolutie rukte de organisaties uit elkaar en toen hield zij, menschen, individuën, zonder band zonder weerstandsvermogen over en in de hitte des strijds, uitgeworsteld tusschen Kapitaal en Arbeid, moest wel de macht victorie kraaien over 't Recht en werd de Arbeid slachtoiïer. Het Kapitaal had beter inzichten zijn organisatie omvatte de gansche aarde zijn krachten waren niet verspreid, maar concentreerden zich, voegden zich bijeen, tot een macht, waartegen da Arbeid niet opgewassen was. In dien strijd der individuën en der Kapitaalorganisatie bleef een andere Organisatie 't hoofd omhoog heffen. 't Was de Kerk. Ook haar had rnen willen vernieti gen ook haar samenhang en unie breken ook in haar sterke muren bres willen schieten. Maar dat liep op teleurstelling uit. De invloed der Kerk was te groothaar wereldindringende macht te krachtig; haar leer te bezie lend, dan dat door éénig besluit van Keizers of Koningen, Wetgevende en Uitvoerende Machten die majestieuze organisatie ook maar in 't minst kon gedeerd. Gedeerd Gedeerd kon ze worden door nie mand dan door eigen halfslachtigheid. En als we dan ook de Kerk haar invloed zien ot zagen inboeten, was dit niet door een Koninklijk of republikeinsch decreet of besluit, maar was 't door haar eigen zwakmoedigheid Was 't door haar laat-maar waaien- systeem, waarin zij in de groote ■worsteling tusschen den Arbeid, ongeorganiseerd en 't Kapitaal, krach tig vereenigd, geen partij koos; geen richting aanwees; geen bedding groef, waarin de woedende baren een rustigen weg konden vinden. He Kerk vergat haar Sociale roeping en schaarde zich noch ter eener, noch ter andere zijde. Zij liet Gods water over Gods akker loopen. Zij, die Machtige Kerk, dat pronkstuk aller Vereenigingen deed niets om Kapitaal en Arbeid den weg ter verzoening te wijzen. Totdat de nood aan den man kwam Wat zijn fanatieke partijgangers. Dezer dagen lazen we van een benoemd burgemeester, waarvan een liberaal blaadje beweerdedie man was fana tiek antirevolutionair. Wat is dit toch voor een soort van mensch: een fanatiek antirevolutionair Het vreemde woord beteekent zooveel als dweper, 't Is dus een anti, die vol ambitie is voor zijn partij en zijn be ginsel; de volle liefde van zijn hart geeft hij aan de zaakhij heeft er geld en energie voor veilhaar belang ls 't zijnehaar achteruitgang doet bpm treuren haar bloei en groei ziet hij met onverholen blijdschap en on miskenbare vreugd. Een fanatiek antirevolutionair is een partijganger, die geen oog heeft voor de zegeningen, die de Liberale partij heeft afgeworpen voor 't Vader land Is een partijganger, die den onder gang van dat Liberalisme begeert. Die tegen dat Liberalisme en Soci alisme innerlijk en uiterlijk strijd voert. Die 't geen rust gunt voor 't hol van zijn voet. Maar ei lieve 1 dan is fanatiek toch geen oneerDan is 't geen scheld- noch schimpnaam, maar aen eereti- tel. Wat anders moet een antirevoluti onair hegeeren dan den ondergang eener partij, wier beginselen hij ver derfelijk acht? Wat anders moet zijn streven zijn dan om die partij af breuk te doen, wier leerstellingen in strijd zijn met de zijne Fanatiek Maar elk trouw antirevolutionair is fanatiek. Elke trouwe liberaal is fana tiek. Elke trouwe socialist is fanatiek. Geen van hen duldt de victorie des anderen, Fanatiek Och ware onze partij maar véél fanatiek. En ware de Liberaiist maar heel wat minder fanatiek. Geen erger fanaticus dan een LiberaalHij gunt niemand 't licht in de oogen. FRANKRIJK. 't Is alles snel in zijn werk gegaan. Niettegenstaande de Kamer de motie van vertrouwen met overgroote meerderheid had aangenomen na de stakingsdebatten heeft Briand den president der republiek het ontslag van het ministerie en bloc aangeboden. De zitting van den minis terraad, waarin dit besluit genomen werd, duurde slechts een kwartier. Daarop be gaf Briand zich naar het Elycèe, dat hij weldra verliet met de opdracht, een nieuw kabinet te vormen. Door de gebeurtenissen in de laatste weken schijnt Briand maatregelen te hebben voorgesteld, die geen sympathie vonden bij de andere ministers. Briand heeft spoedig een nieuw kabi net bijeengebracht. Rekent men de beide niet-po!itieke ministers van Oorlog en Marine niet mede, dan gaan slechts de ministers Pichon (Buitenlandsche Zaken) en Jean Dupy (Handel) over in de nieuwe com binatie. De nieuwe ministrieële verklaring wijst o.a. op in te dienen voorstellen, strekkende tot verzekering van bet doen voortduren der openbare diensten, die een levensvraag zijn voor de bewegings vrijheid der natie, en de bescherming der wettige belangen der arbeiders en alle categorieën, die bij deze takken van dienst geëmployeerd zijn. De wetsontwerpen der vorige regee- ring zullen aangehouden of omgewerkt worden. De regeeriDg zal de reeds in gediende ontwerpen handhaven, en nieu we ontwerpen indienen, met name dat gene betreffende de burgerlijke bevoegd heid der syndicaten, de organisatie van het arbeiderscredist, het collectieve ar beidscontract, da wettelijke bevoegdheid om tusschen kapitaal en arbeid vereeni gingen te vormen, waardoor aan dezen een wettig aandeel iu de winsten wordt verzekerd. Het staat alles in het teeken der sooiale vraagstukken. PORTUGAL. Minister-president Braga, hoofd van het voorloopig bewind in Portugal, is geïutervieuwd naar aanleiding van de geruchten, welke de ronde doen omtrent een eventueelen verkoop der Portugeesche pverzeesche bezittingen. De minister- aresident sprak alle berichten van dien oard met de grootste beslistheid tegen, SPANJE. De Senaat heeft de „Canadas" wet aangenomen. Minister Canalejas verklaarde, dat de nCadenat"-wet slechts zal worden toe gepast gedurende de twee jaar, volgende op haar afkondiging Intusschen zullen de ouderhandelingen tusseben Rome en Madrid, om de kwestie der kloosterorden te regelen, worden voortgezet. TURKIJE. Uit Saloniki komt bericht, dat de Turksche regeering, om een einde te maken aan de gevechten op de grens van Montenegro, een algemeeue amnestie heeft uitgevaardigd voor de Christelijke en Mohamir edaansche Albaneezen, die naar Montenegro uitgeweken zijn. Zij kunnen ongehinderd iu Turkije terug- keeren, maar zullen alleen ontwapend worden. In weerwil van die amnestie kwamen nieuwe bevechten voor nabij Varoee en Touzi. Aan beide zijden vielen dooden en gewonden. Nabij Avantly ontdekte men een groote hoeveelheid wapenen bommen, bussen met dynamiet, patronen eu belangrijke documenten, die aan de revolutionaire partij toebehooren. Velen zijn in hechtenis genomen en znllen wor den krijgsraad terecht staan. NOORD AMERIKA. De staking der vrachtkoetsiers en kruiers te New York breidt zich snel uit. Men vreest, dat de staking ook in andere steden der Unie zal uitgeroepen worden. Het aantal stakers bedraagt 200.000. Alléén te Nt-w-York staken 12,000 kruiers ea sjouwerlieden. Voort durend worden arbeidswilligen door sta kers aangevallen, en er is reeds her haaldelijk van revolvers gebruik gemaakt. Verscheidene bureaubeambten hebben zich reeds met de stakers solidair ver klaard. De handel lijdt door den Btil- stand van het vrachtverkeer grootesehade. CHINA. Een keizerlijk dekreet bepaalt, dat de opening van het parlement (met twee Kamers) over drie jaar verwacht kan worden. ZUIR-AFRIKA. De inwjjdings-plechtigheid van het eerste parlement der Zuid Afrikaanscbe Unie, had plaats, in tegenwoordigheid van den hertog en de hertogin van Connaught, prinses Patricia en lord en lady Gladstone. In zijn redevoering tot in wij ding van het parlement, vertolkte de hertog van Connaught de groote spijt van den koning, dat Z.M. zich voor het oogenblik het genoegen moet ontzeggen, een bezoek aan Zuid-Atrika te brengen. „Z.M. weet zeer goed," aldus de her tog, „dat gij smart en droefheid hebt doorleefd, en dat misverstand en strijd uw land ten bezoeking zjjn geweest, maar, dit alles is vreedzaam in het ver leden begraven. Z M. is er van overtuigd, dat alle Zuid-Afrikanen eerlijk zullen arbeiden voor h8t welzijn van dit groote en schoone land. „Z.M. smeekt er Gode genade over af, opdat de Unie allen een duurzame weldaad zij, en dat zij moge bijdragen aan de welvaart en voorspoed van Zuid- Af rika en het Brffec'ne rijk". Sommelsdijk.* Als een zeldzaamheid kan worden gemeld dat op heden nog niet bekend is wie en waar de eerste prijs der Sommmelsdijksche verloting, zijnde een waarde van f 900 ongeveer, is gevalleD. Middelharnis. Een huisgezin op den Westdijk zou voor den Zondag eens heerlijk smullen, daartoe had moeder de vrouw een flinke hoeveelheid rundvleesch met peeren klaargemaakt. Echter de honden van Jordaan waren ook belust geweest op zoo'n maaltje, en toen zij hun kans schoon zagen, op een oogenblik dat het vleesch zonder toezicht was achtergelaten, sloegen d» beestjes hun slag en lieten alleen eeni- ge beentjes achter. Van heerlijk smullen bij het huisgezin kwam dien dag niets. Weekblad.) J.l. Vrijdag had T. J. het ongeluk in zijn woning te vallen, met 't gevolg dat hij eene rib brak. Stad aan 't Haringvliet. Voor het gemak der schippers, zijn aan het einde der haven twee palen geplaatst. De Gemeente-Bibliotheek is Maan dagavond jl. weder geopend. Voortaan zal er gelegenheid zijn tot het halen van boeken 's Maandagsavonds tusschen 7 en 8 uur in de O. L. School. Voor deze gemeente heeft zich slechts één loteling opgegeven voor de zeemilitie en wel M. Braber Wzn. Het Kohier der Personeele belasting No 4 over het dienstjaar 1910 is den 5 dezer invorderbaar verklaard. De besmettelijke ziekte »Febris Ty- phoïdea-t is bij L. van Dijk geweken. Ook tot de ontsmetting der goederen is reeds overgegaan. Door de Christelijke zangvereeniging te den Bommel, directeur den Weled. heer Feenstra, is aan den Kerkeraad der Ger. Kerk het verzoek gericht om het kerkge bouw vcor een uitvoering op z8 November a.s. te mogen gebruiken. Den Bommel. Den door A. Hokke gewonnen prijs der laatst gehouding verlo ting zijnde eene 1 jarige merrie is door hem verkocht aan den landbouwer L. Ras voor den prijs van f 190. Terwijl J. G. bezig was met „kop- pensnijden" had hij het ongeluk zoodanig in den vinger te snijden dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Naar wij vernemen poogt men bij ver nieuwing een Psalmgezangvereeniging op te richten. Moge de anino groot zijn. Dat de vervolgers van 't schadelijk gedierte vele zijn blijkt hieruit, dat door den Heer Commissaris der Koningin verschei dene buitengewone machtigingen verleend zijn. Bij het lossen der vrachtgoederen van de stoomboot trof A. M. het ongeluk uit te glijden, waai door hij zijn been nog al ernstig bezeerde, zelfs zoo dat hij zich aan medische behandeling moest onder werpen. Hij is genoodzaakt gedurende enkele weken het thuis te houden. P v. d. M. had het ongeluk doordat hij door een of ander toeval de leidsels zijner paarden niet in handen had met wagen en al van den dijk te tuimelen met eenige matrieële schade liep dit ongeval af. Als een bijzonderheid kan zeker wel gemeld worden dat door J. W. bij het dakgooten schoonmaken een gouden oor ring gevonden is. Zeker door een of ande r vogel daarheen gevoerd. Oude Tongo. De besmettelijke ziekte (Diphtheritis) voorgekomen in hethuis staan de wijk A No. 62 is door den geneesheer geweken verklaard. Vrijdag j.l. waren 47 sluks hoornvee en eenige manden biggen ter markt aange voerd, De handel was traag. Het jaarlijksch onderzoek der land- weerplichtigen zal alhier in de O. L. School werden gehouden op Zaterdag den 19 Nov, 1910. Aan de vrouw van J. van Erkel is een vergoeding toegekend van f 0,60 voor eiken dag dat haar man onder de wapenen zal verblijven. Nieuwe Tonge. Vrijdagmiddag had de zoon J. van den landbouwer M. V. het ongeluk terwijl hij naast een wagenvracht met poters jiep zou hij onder het rijden een zak wat beter trekken, inmiddels giDg het voorwiel over-zijn voet waardoor dat lichaamsdeel belangrijk werd gekwetst. Vrijdagmiddag zou de schipper P. v. d. D. die de last had met suikerpeen, weg varen, hij was nauwelijks buiten of hij schoot met de kop van het vaartuig tegen de kant van het guil, zoodanig dat hij niet meer kon loskomen, al spoedig begon het een hellende houding te krijgen, van Bat- tenoord af werd het gezien waarop een ander vaartuig en eenige manschappen er heen gingen, om het zooveel mogelijk met overladen te verlichten. Na verrichten arbeid keerden beide vaartuigen weer naar Battenoord terug, schade aan het schip was hoegenaamd niet gekomen. Dirkslaud. Van den landbouwer P. vati Prooijen werd bij een rund z.g.n, koutvuur geconstateerd. Het dier, ter waarde van f 200.moest ongeschikt voor de consumptie worden afgemaakt en ver nietigd. De Coöperatieve Boerenleenbank „Dirksland" te Dirksland, verkreeg dezer dagen de koninklijke goedgekeurde Statuten, De heer D. Mooiaard benoemd tot gemachtigde in het kiescollege heeft deze benoeming aangenomen. llerkingen. Naar men uit goeden bron verneemt is door den Raad dezer Gemeente voorgestelde verhooging op de post uitgaaf gelden Wethouders door H. H. Ged. Staten goedgekeurd en gebracht van f 40 op f 80. Deze week trof den landbouwer P. van Prooijen onder deze gemeente een gevoelige slag. Een zijner beesten werd plotseling ziek in de weide aangetroffen en vervoerd naar stal werd het afgemaakt waarna door 's Rijk veearts koudvuur werd geconstateerd zoodat het voor de comsump- tie werd afgekeurd en begaven. Dat is nog niet zoo onaangenaam. Steeds meerder blijkt dat de heer J. G. alhier een jong varkentje in zijn bezit heeft dat stom blijkt te zijn. Tot op heden heeft het diertje geen geluid voorgebracht hoe of men door een en ander middel het ook aanspoorde. Ouddorp. Dezer dagen mocht de bak kersgezel L. S. het geluk smaken om een 7-jarig knaapje van voor de wielen zijner broodkar te rukken. Door deze vastbera denheid werd gewis een ongeluk voorko men. De bietencampagne lcopt alhier naar het einde. S echts enkele stukken moeten nog gerooid worden. Het Chr. fanfare-corps Hosanna" is met hare oefeningen begonnen. De ge legenheid om zich als asp'rantlid aan te melden is nog altijd open. Zuidiand, De heer P. C. Oosthoek te Spijkenisse, heeft verleden week zijn jonge stier oud 14 maanden afstammeling van de welbekende stier Pel Knol VIII, gestat oneerd te Hekelingen verkocht voor den kapitalen prijs van 1200 gulden. De werkzaamheden op het veld loo pen hier ten einde een enkele boer heeft nog wat suikerbieten af te leveren en de zomeiaibeid is gedaan. De vhsbereiding zal dus weldra aanvangeD. Hoewel nog niet begonnen weet men nu reeds dat de afkomst van het vlas beneden 't middelmatige in

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1