TW1ZDS ML Zaterdag 5 November 1910. No. 1604. Twee iüladen en Zondagsblad. feetyerslag yan Geld- en FoMseiimartt. IN HOC SIGrNO WSES Officieel t^edeelie. iSIjeiaieell. Uit de !*er§. Binnenland. Plaatselijk jtfieaws. Ing-ezonderi Stukken. ¥i§§cSiery. Posterijen. ilur^elifkeeii KlanU. lierk en School. scheepstijdingen. Marktberichten. Dit nummer bestaat uit WAARSCHUWING tegen het lokken Tan Nederlandsehe Werklieden naar DUITSCHLAND. De BURGEMEESTER der gemeente Sommels- diik waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heen reis ten behoeve van industrieele ondernemingen Nederlandsche werklieden naar Duitschland lok ken hij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. j Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, 6f zelf öf door tusschen- komst van den Burgemeester hunner woonplaats, zich tot den Nederlandschen Consul in die streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om in- liohtingen wenden, omtrent de vooruitzichten In het bekomen van werk, de loonen en de huur prijzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote Teleurstelling en Schade. Sommelsdbk den 1 November 1910. De" Burgemeester voornoemd, J. TIMMERMAN Mz. Verkoopisig Rietgewas. De BURGE MEESTER der gemeente Ooltgens- plaat maakt bekend, dat hy op Woensdag den 9 November 1910 des nam. ten half vijf ure eu niet des avond 7 uur in het Hotel Hobbel alhier publiek zal verkoopen hot riet gewas, groeiende op het gorsjc aan de haven alhier. Oogensplaat den 4 Nov. 1910. De Burgemeester voornoemd, JOU. VAN PNTTEN. Verknoping Rietgewas. De Dijkgraaf van het bezomerkade, rietveld onder Ooltgensplaat zal op Woensdag den 9 Nov. 1910 des nam. ten half vjjf ure, en niet des avonds 7 uur iu het Hotel Hobbel alhier publiek verkoopen, het rietgewas, groei ende voor de kaden van het voornoemde riet veld om te snijden in den a.s. winter. Zegt het voort! Wij hebben in een onzer vorige artikelen den honig als een heilzaam voedings- en geneesmiddel aangeprezen, 't Spreekt van zelf, dat wij hierbij alleen den echten bijen- honig op 't oog hadden, zij in de raat, of als slingerhonig, lekhonig. De eerste, de raathonig, is ongetwijfeld het lekkerst, en biedt bovendien den meesteii waarborg, dat men inderdaad het echte natuurprodukt ont vangt. Ook hiermee kan men echter als men geen kenner is, bedrogen worden. In prachtigen witte te witte raat wordt n.l. wel honig aangeboden, welke maar weinig met den echten bijenhonig te ma ken heeft, daar hij niet door de bijen uit de bloemen is gewonnen, dus geen nectar is, maar door den imker-bedrieger is ver kregen door zijn bijenvolk sterk met een suikeroplossing te voederen, welke oplos sing door de bijen in de cellen werd opge borgen. Zulke honig is natuurlijk een minderwardig produktdun en waterachtig zonder geur en smaak. Slingerhonig, welke verkregen wordt door het honigsap uit de raten te slingeren door middel van een z.g. honigslinger (centrifuge), heeft in 't alge meen een lioogere waarde dan de lek- of zeemhonig, ofschoon er gebruikers zijn, die den heide-lekhonig (kan niet of niet gemak kelijk geslingerd worden) boven den slin gerhonig prefereeren. Pershonig kan slechts als tafelhonig gebruikt worden, wanneer hij koud geperst en afkomstig is van stuk- raathomg, welke alleen wegens hun vorm onverkoopbaar waren, maar geheel zuiver dat wil zeggen vrij van broed en bijenbrood, In het artikel vloeibaren honig, zooals die in flacons en andere verpakking wordt aangeboden is veel knoeierij en bedrog. Be weerd wordt, dat 757. van den honig, welke ter markt wordt gebracht, geen zuivere bijenhonig is maar een vervalscht produkt vervalscht meestal met glucose. Glucose is een slijmerige, bijna kleurlooze zelfstandig heid, met een min of meer zoeten, doch zeer onaangenamen smaakze is weinig voedend en wordt door de maag van den mensch niet goed verdragen. Onzuivere en donkere honig wordt in Amerika, Duitsch land en in andere landen veel met glucose vervalschtdeze vervalsching maakt het produkt helderder en goedkoop, doch nadeelig voor de gezondheid. De glucose (druivensuiker, zetmeelsuiker) is afkomstig van aardappelen of van graande zuren, a's zwavelzuur en zoutzuur, welke worden gebezigd om het zetmeel in glucose te ver anderen, zijn alle zeer vergiftig. Wel heeft toen in de fabrieken allerlei pogingen aan gewend om die zuren te neutraliseeren d.w.z. onschadelijk te maken, doch tot nog foe is men daarin niet volkomen geslaagd. Hieruit volgt, dat de glucose, welke men ln de nijverheid bekomt, altoos met vergif tige stoffen blijft vermengd. Ook ten ontzent, in het Noorden, heeft (nen de bereiding van glucose als neven industrie der aardappelmeelbereiding, welke industrie dateert van ongeveer 1875. Binds dien tijd is zoowel de hoeveelheid van het geproduceerde in ons land toegenomen als ook de kwaliteit geleidelijk verbeterd. Een elftal fabrieken produceeeren thans glucose in vasten vorm (glucose masse) en in dik vloeibaren toestand (glucose liquide witte of blanke stroop). Sedert 1896 is de totale produktie van ruim 9) millioen tot pl.m. 20 millioen K.G. gestegen. Vrijwel alle glucose wordt in Nederland verbruikt vooral in suikerwerkfabrieken, koekbakke- rijen en jam-fabrieken. Het vorenstaande zegt ons zeker genoeg hoe voorzichtig wij bij den aankoop van honig dienen te zijnmen vrage naar be trouwbare adressen. B. Ook een „bescheiden ineeiting." Door don minister van Bionenlandsche Zaken is een post van f 30,000 op de begrooting gebracht voor subsidieering van bizondere hoogere burgerscholen. De mmister schrijft daarbij, dat deze som een globale raming is, en een nauw keurige becijfering thans niet mogelijk was, omdat nog niet vaststaat hoeveel bisoudere hoogere burgerscholen in 1911 op subsidie zullen aanspraak maken. »Dat kan Nederland geld kosten*, roept de Nieuwe Arnh. Courant uit, en in een naschnf'je geeft zij nog als volgt hare sbescheiden meeningc ten beste Naar onze bescheiden meening zijn de Nederlandsche belastingschuldigen ook op- dit stuk van het ^Bijzonder Onderwijs* aan de (we hadden haast gezegd) heidenen overgeleverd. Naar onze bescheiden meening moesten de liberalen nu toch minstens zoo beschei den zijn, om niet over de toelagen aan het bizonder onderwijs te klagen. Met de cijfers is aangetoond en niet eer sinds Maandag dat ie de bizondere school nog heel wat minder ontvangt uit de publieke kas dan de openb. school, en 2e dat juist het bestaan der bizondere school het Rijk en de Gemeente veel geld bespaart. Wanneer het bizonder onderwijs er niet was dan zou de begrooting in tal van gemeenten ondraaglijk zwaar zijn, en ook het Rijk aanzienlijk meer hebben af te schuiven. De belastingschroef zou dus nog veel sterker moeten worden aangedraaid. Maar toch is het de s-bescheiden meening* van de N. Arnh. Ct. en consorten, dat de Nederlandsche belas tingschuldigen op het stuk van de bizondere school »aan de heidenen* zijn overgeleverd Centrum. i)e herstemming in Rotterdam V. Bij de op Donderdag jl. gehouden her stemming in Rotterdam V voor een lid van de Tweede Kamer (vacature Mr. A de Jong) werden uitgebracht 5251 stemmen. Hiervan verkregen de heeren G. J. de Jongh (lib.) 2752, H. Ch. Vegtel (antirev.) 2464 stemmeD. Gekozen de heer G. J. de Jongh. Soinmeisdijk.* Voor de in 1913 te s'Gravenhage te houden wereldtentoonstel ling zijn reeds verschillende keuriDgscom- missiën benoemd waaronder voor de rubriek Akkerbouw* de heer A. A, Mijs te Sommelsdijk en voor de rubriek »Land- bouwwerktuigen en gebouwen* de heer Jac. van der Koogh te Middelharnis be noemd zijn. Op de veemarkt van Woensdag jl. werden alhier aangebracht 400 stuks hoorn vee, 30 paarden, 12 manden met biggen en eenige vette varkens. Tot Burgemeester dezer gemeente en Nieuwe Tonge is bij Koninklijk Besluit van 29 October benoemd de Heer J Bouman Secretaris der gemeente Oud-Beierland. Middelharnis. De nieuw gebouwde vischsloep voor rekening der Heeren Kolfi zal den naam dragen van Oranje Nassau. Een gemeene streek. Dinsdag toen H. Kootte bij zijn varkenshok kwam zag hij dat zijn varken zoo goed als geheel met carboleum was ingesmeer'. Ongerust zijnde dat zijn varken daar kwade gevolgen van zou hebben heeft hij 't Woensdag la'en slachten. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Door den hoogen waterstand vertrok Dinsdag de stoomboot Onderneming inplaats van half drie om half vijf van 't Hoofd. Woensdagmiddag was een inwoner dezer gemeente zoodanig onder den invloed van sterken drank dat de politie het noodig oordeelde hem tijdelijk in het arristantenlo kaal op te sluiten. Woensdagmorgen toen B. van Gelder zijn hond wilde halen om hem voor de kar te zetten vond hij het dier dood in 't hok leggen. Dinsdag vertrok alhier per stoomboot naar 't ziekenhuis de zoon van D. van der Slik bij welke per ongeluk een riek in zijn oog was gevallen waardoor hij waarschijn lijk voor altijd 't licht daarvan zal moeten missen. Stad aan 't Haringvliet. De loteling H. Onwijn ingezetene dezer gemeente, geloot hebbende voor Nijmegen, is na zes «eken onder dienst te zijn geweest afgekeurd. De laatste suikerbieten komen deze week nog op de kaai. Dat door deze vele regen, de laatste loodjes het zwaarts wegen valt wel te begrijpen, vooral nu door storm en hoog water de kaai iedere keer onder loopt. De wegens ziekte niet opgekomen verlofganger F. Wesdijk alhier is opgeroe pen om zoodra zijn toestand zuiks gedoogd te worden vervoerd naar het militaire hos pitaal te Breda. Ooltgensplaat. Naar men verneemt, is tijdens den hevigen storm van M randag op Dinsdag het schip van C. Beijer, welk ten anker lag, van anker geslagen en op het slik terecht gekomen. Met eenige averij kon hij door den hoogen vloed de Sluissche haven bereiken. Voor de zeemilitie hebben zich op gegeven de lotelingen P. C. van Gent en A. Waling. Nieuwe Tonge.* Op Zaterdag 12 Nov. a.s. zal de Chr. Zangver. voor gemengd koor »Euphonia< te Sommelsdijk, directeur de heer P. van Eijk, een uitvoering geven in de Ned. Herv. Kerk alhier. Wij, die een en ander maal deze vereenigiiig op uitvoeringen en repetities mochten beluiste ren en daar het schoone in haar muziek bewonderden, kunnen niet anders, dan haar een zeer groot publiek toewenschen, wat bij een laag entree van f 0,25 dan ook heel wel mogelijk is. Toegangskaarten met programma zijn te bekomen bij den hr. G. Kamphens Gzn. alhier. Maandag had de vrouw van J. B. het ongeluk dat zij haar voet verzwikte de pijn die zij daaraan had nam zoo toe, dat geneeeskundige hulp moest worden ingeroepen die constateerde dat er een beentje was gebroken. Maandagavond liep een jongen die uit de avondschool kwam zoo hard tegen een dochtertje van C. v. B. aan, dat zij op de straat viel en haar sleutelbeen brak. Door den landbouwer J. v. d. V. is op de gehouden verloting te Sommelsdijk een 2-jarige os gelood. DirkHland. Onzen vroegeren dorpsge noot W. v. d. Linde Wz. is deze week bevor derd tot Candidaat Notaris. De dienstbode G. O. had het buitenkansje met een lot in de verlotirg te Sommelsdijk eene jonge vaars te winneD, terwijl de kaaiwerkmari J. v. K. een joeg paard ten deel viel. Tegen Zateidag 5 Nov. v.m. ro ure is door den Raad der Gemeente eene openbare Vergadering belegd. Donderdag 10 Nov. hoopt de Zang- vereeniging »'t Mam enkoor* bare gewone bijeenkomsten te beginnen in het Koor der Kerk. Het Res'.uur der Gemeene Uitwatering Dirksland maakt bekend dat vanaf 15 Nov. a s. ten kat.tore van den Sec. ter visie ligt een ontwerp bes'uit van Provinciale Staten tot herziening van het atgemeene Regle ment voor de Polders in de Prov. Zuid- Holland met bijbehoorende toelichtingen. Bezwaren hiertegen kunnen voor 1 Dec. d. a. v. schriftelijk worien ingemeld aan het College van Gedeputeerde Staten der Prov. De stukken zijn tegen betal.ng van f 0,25 verkrijgbaar bij den Uitgever N. Samson te Alpher. Herkiugi'ii. Het kohier No, 3 der Pers. Bel. d.enstjiar 1910 in den Rijks. Ontvanger te Middelharnis ter invordering ter hand gesteld en is een ieder daarop voorkomende verplicht zijnen aanslag te voldoen. Nog al zwaarder. De landbouwer J. Wamaer alhier bracht deze week een wagen bieten ter iairbank wegende 3876 Kilogram. De boekhouder der Diaconie der N. H. Kerk alhier, hoopt Dinsdag 15 Nov. e. k. des avonds van 6 tot 7 uur zitting te houden in de consistoriekamer tot ontvangst van huren en pachten van de haar toebehoorende landerijen. Melissant. Als een groote bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den landbou wer J. C. een suikerbiet is gedolven, die de kolossaleJlengte had van 1.3S M. Het kohier No. 3 der personeele belasting, over het belastingjaar 1910, is aan den ontvanger te invordering ter hand gesteld. Voor de zeemilitie hebben zich in deze gemeente geen lotelingen aangemeld. L. K. had het geluk, dat hij op zijn lot der Sommelsdijksche verloting een 1-jarige os viel. Stellendam. Terwijl schipper P. S. Maandag te Stampersgat suikerbieten lag te lossen, had hij het ongeluk, van den last op de plecht van zijn blazer te vallen. Hij bezeerde zich zoodan'g aan het hoofd, dat hij met in staat was eenig werk te verrichten eo met behulp van anderen naar Stellendam moest varen. Hier werd bij aankomst dadelijk geneeskundige hulp in geroepen, omdat men voor hersenschudding vreesde. Dat was gelukkig niet het geval, maar toch zal hij wel eenige dagen rust tot herstel noodig hebben. Donderdagmiddag trof den landbou wer A. v. O. een groot verlies doordat een best paard van hem plotseling onge steld op den weg neerviel. Naar het lijden te oordeelen dacht men aan kramp. Reeds na eenige oogenbhkken was het beest dood. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijD, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur In aansluiting met het Ingezonden stuk over het Ziekenfonds te Middelharnis-Sommelsdjjk in uw nummer van 29 October verzoeken wij u vriendelijk plaatsing voor het volgende. Bi] voor baat onzen dank. Enkele maanden geleden kwam bij het Bestuur van het Ziekenfonds een vraag in, van een land bouwer uit Melissant, waarbij opneming zijner bouwknechts als lid werd verzocht. Het Bestuur moest den man teleurstellen, daar het Ziekenfonds uitsluitend werkzaam is voor Middelharnis en Sommelsdijk en zijn Statuten en Huishoudelijk Reg'ement niet toelaten uit breiding aan zijn werkkring te geven buiten ge noemde plaatsen, wat bij de tegenwoordige in richting met begunstigers en met de controle door het Bestuur ook niet gewenscht zou zijn. Het Bestuur heeft toen overwogen, of het toch ook niet wat doen kon voor andere gemeenten op ons eiland. Na de drukke zomertijd met de lange dagen weer voorbij is, meent het Bestuur het resultaat zjjner besprekingen langs dezen weg aan geheel Goeree en Overfiakkee bekend te moeten maken en aan belangstellenden ter overweging te kunnen aanbieden. Als één of meer personen, hetzij boerenarbei ders af handwerksgezellen, neringdoenden of groote en kleiue bazen en werkgevers, in een gemeente op o s eiland behoefte gevoelen aan eau Ziekenfonds, zooals hier bestaat, of daar van nader op de hoogte gesteld wenschen te worden om daarna te trachten bij genoegzame deelneming tot oprichting over te gaan, zoo verklaart het Bestuur van ons Ziekenfonds zich gaarne bereid daartoe de behulpzame hand te bieden. In een openbare vergadering kan dan in zoo'n gemeente de zaak eerst besproken, door één oi meer onzer bestuursleden loegelicht en tot deelneming opgewekt worden, terwijl daarna beslist kan worden over de mogelijkheid der oprichting bij genoegzame deelneming en over de wijze, waarop de zaak vervolgens tot een goed resultaat kan leiden. Voorbereiding en oprichting kosten de meeste moeite, zooals de ervaring ons heeft geleerd, die zoo goed als geheel onzen weg moesten zoe ken, doch ten slotte dan toch ook gevonden hebben. Met behulp van het Bestuur van een gevestigd Ziekenfonds, dat zeer goed werkt moeten pogin gen ter oprichting in andere gemeenten te zeker der en gemakkelijker slagen. Dat nog dezen winter in alls plaatsen van ons eiland fondsen tot uitkeering van ziekengeld tot stand gebracht mogen worden, wenseht van harte, en wil krachtig b vorderen Het Bestuur van het Ziekenfonds alhier, L. VAN dbb WEIDE Voorzitter, G. van ECK Az. Secretaris-Penningmeester. Middelharnis 1 November 1910. fcOMMELSDIJK Middelharnis. Van de Visscherij zijn te IJmuiden binnengekomen de vischsloepen Paul Kruger st. H. Langbroek 1600, Zee meeuw st. J. Boogerman 1500, Toekomst st. J, de Waard 840. STAD AAN 't HARINGVLIET. Aan het hulp-, post- en telefoonkantoor zijn in de maand October behande'd 184 telegrammen, en 84 gesprekken. NIEUWE TONGE. Op het hulp-telegraafkantoor alhier zijn in de maand October behandeld 244 tele grammen, en 247 gesprekken. MELISSANT. Gedurende de afgeloopen maand Oct. werden aan het hulp-, telegraafkantoor 1 10 telegrammen behandeld, zijnde verzonden 53 en ontvangen 57. OUDE TONGE. Geb: Elizabeth d. v. C. Lo3envanA. Hartog; OverlLena Simonse oud 50 jaar; Willem Wittekoek oud 77 jaar echtgenoot van Lode- wijka van Noord. DIRKSLAND. Geb: Leentje Elizabeth, d. v. JohannesBroos- hoofd en van Sijtje Stolt. Gehuwd: Arie v. Geest, j.m. 28 j. en Klaasje Bette j. d. 27 j. Ondertr: Beije den Baars j.m. 27 j. en Anna Arentje Soldaat j.d. 25 j. Overl: Eva Soldaat oud 78 j. echtgenoote van Cornells Knops. HERKINGEN. Geb: Anthonie z. v. Johannis van Mouriken Petronella Struik. Gehuwd: Hendrik Kievit j.m, oud 21 j. en Lena Doornheim j.d. oud 20 j. Predikbeurten op Zondag 6 Nov. a.s. NEDERL. HERV. KERK. Sominelsdjjk, vm. ennm. (Doopsbeb.JDs.Westrik. Middelharnis, vm. Ds. Bruiuing. Stad a. 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polhujjs. Den Bommel, vm. dhr. Haok. Langstraat (óoltgensplaat,) nm. dhr. Hack. Ooltgensplaat, vm. (Doopsbed.) 's av. en "Woens dagavond Ds. Luteijn. Oude Tonge, nm. Ds. Bruioing van Middelharnis (Colleote voor noodlijdende kerken eu gemeenten. Nieuwe Tonge, vm. (dankuur voor den Oogst) en nm. (Doopsb.) Ds. Wentink. Herkingen, vm. en nm. Ds. Addink. Dirksland, vm. Ds. Bokma van Schiedam. Melissant, vm. Ds. Kroese. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Hoogendijk Goedereede, vm. en 's av. Ds. do Gidtsc Ouddorp, vm. (dankuur voor den Oogst) en nm. (Doopsbediening.) en 'Woensdagavond Ds. v. d. Kooij. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. (voorber. Avondmaal) en 's av. dhr. Do Boer van Hoogvliet. Stad aan Haringvliet, vm. en 's av. Esselink. Den Bommel, vm en 's av (Cat.,Zondag 45) nm. (Dankuur voor den Oogst) Ds. Esselink van Stad aan 't Haringvliet. Ooltgensplaat, vm. (Dankuur voor den Oogst) en 's av. Ds. Dekker. Stellendam, vm. (voorber. H. Avondmaalon 's av. Dankuur voor 't gewas Ps. Taal. Ouddorp, vm. nm. en|Woensdagavond (Dankstond voer het gewas) Ds van Duin. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Ooltgensplaat, vm. nta. en 's av. leeskerk, Dirksland, vm. nm. en 's av. dhr. Schothorst van Lunteren. Melissant, vm. nm. en 's av. dhr. Barth van 's Gravendeel. Herkingen, vm. nm. en 's av. en Woensdag avond (Dankuur voor het gewas) dhr Hubreohts van 's Gravenpolder. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. Ds. Rössing. EVANGELISATIE. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Bekenkamp van Delft. (Voor uitvoeriger zie men onze Kerkbode.) MIDDELHARNIS. Tot Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zijn he kozen de heeren J. v. d Baan en D. Slis Jz. STAD AAN 'T HARIGVLIET. Voor hot Herhalingeonderwijs aan de O. L. Sohool in deze gemeente hebben zich opgegeven 10 jongens en 9 meisjes. De Kerheraad der Geref. Kerk alhier, zal de volgende week Dinsdag, inplaats van Maan dagavond 7.30 uur vergaderen. MELISSANT. Voor het herhalingsouderwijs op de openbare sohool hebben zich 10 jongens aangemeld. TRANSATLANTISCHE LIJNEN Het s.s. Rembrandt van Amsterdam naar Ba tavia vertrok 1 Nov. van Southampton. Het s.s. Oranje van Amsterdam naar Batavia vertrok S Nov. van Seuz. Het s.s. Sindoro van Rotterdam naar Java arriveerde 3 Nov. te Marseille. Het s.s. Sumatra van Batavia naar Amsterdam arriveerde 3 Nov. te Genua. Bij het schrijven van ons weekverslag meenen wij dat de afgeloopen week vrij wel aan onze verwachting heeft beantwoord. De Amerikaansche markt bewoog zich al dobberende op vrij wel eenzelfde, over 't geheel iets lager, niveau een gevolg zooals wij reeds aanstipte van de koersverliooging te Londen van het bank disconto. Sinds heeft ernstige vrees bestaan, dat nog verdere verhooging van het disc into zou noodig zijn, maar deze vrees is ongegrond geble ken. Integendeel is de positie der Bank van Engeland aanzienlijk verbeterd door ruimere toevloeiing van het goud. I)at dit besliste invloed had op de fondsenmarkt is niet tegen te spreken en hierdoor is men over het algemeen gunstiger gestemd. Spe ciaal koperwaarden zijn thans aan de orde van de rijzing tengevolge van de vaste koper markt en betere prijzen. Met het oog dat thans finantieele moei lijkheden steeds minder waarschijnlijk worden komt het ons inderdaad voor dat men op een flauwe dag zonder groot be zwaar wel eens in de markt kan gaan en gelooven wij ook, dat iemand, die een niet te groote winst weet te waardeeren, er ook wel bij kan varen. Ook de tabaksmarkt gaf weer aanleiding tot meerdere beweging en ware het niet dat de dure geldmarkt haar iuvloed deed gevoelen wellicht zou de beweging aan zienlijk grooter zijn. De komende oogst is wel niet zoo groot als dit het vorige jaar was. Hier staat tegenover dat men betere kwaliteit heeft en beslist betere prijzen doordat er geen voorraden zijn in le hand. Dit alles zal ons naar het ons voorkomt ook hoogere noteeringen doen zien van de tabakswaarden. Eenige beweging ten gunste der Rubber- waarden deed zich gevoelen en gelooven wij ook dat de meeste rubbersoorten te laag staan. Maar als er ergens de klad in is komt het er niet zoo gauw uit. Oliewaarden kunnen zich niet onttrekken aan den invloed van de groote strijd die gestreden wordt tusschen de Standaard- Oil-groep en de Koninklijke Steel combinatie. Een ding is een lichtzijde die zich thans reeds doet gevoelen n 1. goedkoopere olie prijzen voor den gebruiker. Staatsfondsen met goede tendenz. De rustige wijze waarop tot op heden de nieuwe republiek Portugal zich ontwikkelt de schitterende wijze waarop in Frankrijk de anarchistische spoorwegstaking is den kop ingedrukt dit alles heeft weer een ge voelen van vertrouwen bevestigd. Overige waarden vrijwel Stationair. Dagelijks nemen wij orders aan voor de beurs tegen middenkoers Amsterdam tot IJ uur daarna tot loopende prijzen tegen onze bekende billijke tarieven en voorwaarden. Rotterdam 6 Nov. 1910. Commanditaire Vennootschap. LOKKER, POMPE v. MEERDERVOORT Co. Middensteiger 7a. bij de Hoofdsteeg en te Gouda, Crabethstraat No. 8. Ingezonden door JAC. KNOOP, Commissionair in aardappelen, AMSTERDAM. Laagste Hoogste prjjs pry's per mud per mud Eeeuwsche Bonten f 2.50 f 3.40 Blauwen n 2.60 3.25 Spuische Eigenheimers n 3.30 3.50 FlakkeeBche D 3.30 3.50 Geldersche Blauwen 2.— 2.10 Bonten n 0.— 0.— Friesche Borgers 2 80 2.90 Blauwen n 2 60 n 2.90 Bonten 2.70 3.10 Eigenheimer Pooters 2.20 T> 2.30 Blauwen 1.60 1.70 Bonte n 1.50 1.60 IJpolder ronden 0.— 1) 0.— Andijker Muizen 0.— T> 0.— KI. Muisjes V 0.— »l 0.— Blauwen i) 2.70 J» 3.— Westlondsche ronden it 0- 0.— Schoolmeesters 0. 0.— Hiilegommer zand 0. 0— Beverwjjker D 4.20 4.40 Friesche Muizen 71 0 0.— Drentsche Eigenheimers. 2 10 n 2 50 Brielsche J» 3.50 3.60 Duitsche roode 2.50 n 2.60 Bravos 3.30 n 8.50

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3