Woensdag 2 November 1910 Antirevolutionair §55ste Jaargang N°. 1603. Orgaan voor de Kuidhollandsclie en Zeeuwsehe I^iflaiideii. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. ,411e stukken voor «ie Hedactie bestemd, Adverteutiën en verdere Administratie franco toe te Menden aan den Hoever. Officieel €-£ecleeite. ITIIAF. Landesa TuioKwuw. ioor Huis en Hof. Buitenland. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. D n n n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nnmmers 5 Cent Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom»». No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en i/3 maal. Bienstssanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. KENNISGEVING. Ilohier van de belasting opdehonden BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk, maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier der belasting op de honden voor hei dienstjaar 1910 gedurende vijf maanden, van den le November 1910 tot en met den le April 1911, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk, den 39 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NtJGH. J. TIMMERMAN Mz. Verkooping Rietgewas. De BURGEMEESTER der gemeente Oolt- gensplaat maakt bekend, dat hij op Woens dag den 9 Novenner 1910 des namiddags ten 7 ure in het Hotel Ho tüel te Ooltgens- plaat publiek zal verkoopen het rietgewas, groeiende op het gorsje aan de haven alhier. OoUgensplaat, den 29 October 1910. De Burgemees er voornoemd, (ge JOH van PUTTEN. Verkoopnig Rietgewas. Da Dijkgraaf van het Bezomerkade Rietveld onder Ooltgensplaat zal op Woensdag den 9 No"ember 1910 des namiddags ten 7 ure in het Hotel Ho mei te Ooltgen^plaat publiek verkoopen, het rie'gewas, groeiende vóór de kaden van het voornoemde Rietveld om te mijden in den a.s. winter. Zegt het voort IV (Vervolg.) Moderne Strafleer. Wat is dat? De Staat, de Rechter straft. Maar men hoort tegenwoordig zoo vaak spreken, dat er moderne theorieën gehuldigd worden. Dit is hethet Christelijke strafrecht erkent den vrijen wil; het moderne strafrecht ontkent dien. Het Christelijk strafrecht legt op den mensch de volle verantwoorde lijkheid zijner dadenhet moderne strafrecht haalt die verantwoorde lijkheid er voor een groot deel af en legt die op de maatschappij, waarin de mensch leeftop het gezin, waarin hij verkeertop de omgeving, waarin hij zich dagelijks beweegt. Het Christelijk strafrecht zegt met Nathan, den Oud-Testamentischen profeet tot den schuldigen David Gij zijt die man, en gij moet boeten. Het moderne strafrecht spreekt met Adam de vrouw, die Gij mij gegeven hebt, die heeft mij verleid. Het Christelijk strafrecht erkent de vrije wilsbepaling van den misdadiger. Bij het moderne strafrecht is de misdaad een product van maatschappe lijke invloeden en omstandigheden. Ziehier eenige citaten van schrijvers over 't moderne strafrecht Men acht niet verantwoordelijk het rotsblok, dat naar beneden stortend, alles verplettert, wat het in zijn val ontmoet. Men acht niet verantwoordelijk den tijger, die een mensch aanvalt. Men moet niet verantwoordelijk achten den mensch, die een handeling verricht, want hij is evenzeer automaat als de tijger en als het rotsblok. Mooie leer, niet waar De mensch is een rotsblokis een automaathij werkt als een machinenaar dat de levensraderen in hem afloopen. En die raderen kan hij niet stil houden. Zoo- a|s ze loopen, moeten ze loopen en d mensch is totaal willoos. Hij leeft met, maar wordt geleefd en dies valt alle verantwoordelijkheid absoluut weg Wie steelt, moest stelen; hij was automaat. Wie moord, moest moorden hij kon op dat oogenblik niet anders. En vraagt ge dan dien modernen strafrechtleeraars, of die dieven en moordenaars dan geen verstand be zaten en geen begrip van goed en kwaad en geen vrees voor straf, dan antwoorden zijdie mensch kor. niet anders doen dan hij deed en dus is hij onschuldig. Heel de moderne strafrechtleer be rust op deze ontzettende dwalingde Mensch heeft geen vrijen wil en zoo als hij doet moest hij doen. Gansch anders is de Christelijke belijdenis. Ook wij belijden dat de mensch aan zijn zaligheid niets af en toe kan doendat God alle wil des menschen bestuurt; maar dat er toch in den mensch leeft en is een ver antwoordelijkheid voor al zijn daden. En wij zullen geoordeeld worden naardat we gedaan hebben, hetzij goed dan kwaadal is 't waar, dat God al ons willen bepaald heeft en elk onzer daden Hem van eeuwigheid af bekend was. De moderne strafrechtleer verwijst de schuldigen naar't gekkenhuis, zoo - als tegenwoordig gebeurt. De Christe lijke leer verwijst hem naar de ge vangenis. CS lot volgt.) Ziekenfonds. Het Midderharnis-Sommeldijksche ziekenfonds is een der nuttigste orga nisaties in onze omgeving. En het is flink van 't bestuur, dat het door progaganda meer kennis wil versprei den omtrent doel en grondslag van dit fonds. De grootste vijand van den werkman is den werkman zelf. Met de grootste moeite krijgt ge hem naar bovenhij moet met sterke zelen opgehaald worden en houdt ge hem dan nog niet onder zijn oksels, dan zakt hij nog inkaar. Hij wil wel vooruit maar, maar en dan komen er allerlei bedenkingen, zoodat hij ten slotte liever maar achteruit gaat zonder inspanning dan vooruit met krachtig aanpakken voor eigen belangen. Laat het onder ons aldus niet zijn. Het Eestuur van MiddeJharnis- Sommelsdijk is zeer actief, het doet alles wat in zijn vermogen is om het Fonds te doen groeienlaten de arbei ders nu zelf meewerkenhun eigen belang begrijpen en toetreden. Krachtig sporen we hiertoe aan. Bakkerswet. Wat is er al ontzettend veel geschre ven en gesproken over de Bakkerswet. En er is in de laatste dagen zelfs getwijfeld of Minister Talma haar wel in veilige haven zal brengen. Toch beginnen na zijn uitstekende verdedi ging in de Kamer de kansen weer te rijzen en is 't best mogelijk, dat ze wel in 't Smatsblad komt. Het zou te betreuren zijn, indien deze echt democratische wet moest duikelen. De knechts in de bakkerijen hebben recht op rust in den nacht. Het gezinsleven van duizende farni- liën staat hier op 't spel en of nu tai van menschen 's morgens geen versche cadetjes hebben, doet er minder toe. üp 't platteland eet men eiken morgen ook geen versche broodjes en in de steden is dat ook niet noodig. En als het huiselijk leven der nachtarbeiders kan verfrisschen door de afschaffing van dien arbeid en de rust op Zondag moeten alle versche broodjes daaraan opgeofferd worden. Ook opgeofferd worden de moeilijk heden voor 't Grootkapitaal. Gaat dit er iets mee ach eruithet gamits dan maar de werkende middenstand ermee vooruit gaat. We hopen van harte, dat de wet in 't Staatsblad komt. Naar aanleiding van een vraag. Of ooftboomen ziek kunnen worden ten gevolge van kaligebrek Zóó werd er gevraagd. En een afdoend antwoord is te vinden in een der boekjes van Prof. Dr. Ritzema Bos over «ziekten en beschadigin gen der Ooftboomen*. Het luidt: „Alle ooftboomen hebben behoefte aan tamelijk veel kali: de kerseboomen meer dan pruim en peer, en deze meer dan de appelboom. Inzonderheid ook de kruis- en aalbessen ontnemen veel kali aan den grond en bij onvoldoende bemesting die maar al te vaak wordt toegepast, lijden de bedoelde boomen en struiken dikwijls aan kiliarmoede de bladeren worden voel te vroeg geel, zij vallen af, en worden vaak in 't seizoen vervangen door andere, veel kleinere blade ren, die spoedig weer 't zelfde lot deelen. Zoodanige kaliarme boomen en bessenstrui- ken zijn zeer vatbaar voor allerlei parasi taire ziekten. Soms ziet men, dat appelboomen, die door kanker waren aangetast, na een doel matige bemesting van den bodem zich lang zamerhand herstellen, en dat bessenstruiken welker bladeren jaar op jaar door cer- cospora glocosporiuin en andere zwammen werden aangetast, van dergelijke bladziek- ten verschoond blijven, wanneer ze eene flinke bemesting hebben ontvangen, en met name zoodra zij niet meer verstoken zijn gebleven van do voor ben zoo noodige kalibemesting. «Daar door bekalking van den grond de kali kan losraken eu voor plantenvoedsel beschikbaar worden, kan soms reeds een bekalking alleen in bot bestaande kali gebrek voorzien, maar niet altijd.« Wij meenden wel te doen, op boven staande door Prof. Ritzema Bos meege deelde feiten eens de aandacht te vestigen. Ze sluiten mooi aan, bij wat we reeds vroeger opmerkten over bemesting van vruchtboomen ook met kali. Bij sterke neusbloeding laat men den patient recht opzitten en den arm, aan den kant waar de neus bloedt, in de hoogte beffen. Men maakt de kleeding los, verbiedt bet snuiten, houdt de neusgaten met de vingers dicht. Houdt de bloeding niet op, dan legge men in koud water gedompelde linnen lappen op den neus en vernieuwt ze iedere minuutook in den nek. Helpt ook dit niet, dan roepe men schielijk geneeskun dige hulp in. Iemand, die flauw valt, make men alle benauwende kleedingstukken los en legge hem horizontaal, dus vlak languit op den grond, met bet hoofd iets hooger een weinig maar, daar flauwte vaak ontstaat, doordien de hersenen te weinig bloed bevatten. Dan waaie men hem versche lucht toe, b. v. met een waaier, besprenkele zijn gezicht met koud water, laat hem Eau de Cologne of azijn ruiken, en beproef hem een weinig sterke koffie of eenige Hoffman's droppels in te geven. Klitwortelolie bevordert den haargroei eu is onschadelijk. Ze wordt aldus bereidde droge wortels worden in dunne schijfjes gesneden, met slaolie overgoten en met deze een half uur zacht verwarmd. Men giete de olie door een linnen lapje, laat ze dan een paar dagen staan en laat ze door filtreer- papier doorzijgen. De neerslag moet op den bodem achterblijven. Om ze welriekend te maken, indien men dat wil doe men er wat bergamatolie of andere welriekende olie bij. Men bewaar ze, goed gekurkt, op een don kere, koele plaats voor 't gebruik vuile men telkens een klein fleschje er mee. Klikwortels koopt men bij den drogistmeu vindt ze in ons land ook in menigteze moeten, als men ze zelf zoekt, zonder ze te wassclien van de aarde gereinigd worden en op een beschaduwde plaats gedroogd. Voetbalclubs van jongens van 6, 7, 8 jaar, ze bestaan niet alleen in de steden, doch men vindt ze tot in de kleinste nes ten Het gezonde en edele voetbalspel is ontaard in een razende jacht naar „goals", 't Gezonde spel wordt niet meer gespeeld ter verkrijging van een' gezonden geest in een gezond lichaam. Neen, daaraan denken de meeste voetballers niet meer. Hersenen, armen en been worden gewaagd, om doel punten te maken 't Ligt in de eerste plaats op den weg der ouders, hun kinderen te matigen in bun hartstocht voor dit spel en verder aan de leeraren bij het M. 0. en de onderwijzers bij bet L. 0. bun leerlingen op 't onzinnige gekkemanswerk, waarin dit zoo nuttige en gezonde spel langzamerhand is ontaard, te wijzen. Laat de jeugd onder leiding de verschillende openluchtspelen beoefenen, waardoor zij er voor lichaam en geest grootste voordeel uit trekken. Verwende kinderen zullen, ouder gewor den, zich zelf natuurlijker wijze tot last zijn. Zij worden niet gehard voor den levensstrijd en men maakt, met al die ver- wijfheid, bun ziel ziek. En slechts weinig is er dan meer toe noodig ook het lichaam ziek te maken. Ziel en lichaam zijn onafscheidelijk zij sluiten in elkaar. GEDACHTEN Met overleg is „weinig" voldoende. Zon der overleg is »veel« niet genoeg. Wie véél luchtkasteelen bouwt, is later vaak dakloos. Men moet geen kuikens tellen, vóór ze uitgebroed zijn. Onkunde is een slechte leidsvrouw, Wat niet goed wordt gedaan, moet overgedaan. Dit geldt voor uw ondergeschikten, maar ook voor u zelf. Observator. FRANKRIJK. In een der vorige bijeenkomsten van den ministerraad heelt de minister van Openbare Werken, Millerand, zijn col lega's een wetsontwerp voorgelegd, waar- bi] voor conflicten tasschen spoorweg beambten en spoorwegdirecties een verplicht scheidsgerecht wordt ingesteld. Viviani is de eenige minister van het kabinet-Briand, die tegen het oniwerp- Millerand principieele bezwaren heeft. Verwacht wordt, dat Viviani weldra zal altreden. SPANJE. In de Kamer hield de socialistische afgevaardigde Iglesias een interpellatie aangaande de arrestatie en opsluiting van verschillende sprekers, op de Zon dag 1.1. gehouden meeting tegen de her vatting van den Marokkaanschen veld tocht. Minister Canalejas, den spreker beantwoordend, trok te velde tegen de antipatriotsche campagne, die zelfs tot in de kazernes gevoerd wordt en tegen de campagne, welke gevoerd wordt tegen een oorlog, voor welke de regeering nog absoluut geen plannen heeft opgevat. Het komt niet te pas aldus verklaarde Canalejas dat men enkel op grond van een eenvoudig verzinsel een cam pagne gaat voeren, die leidt tot het zaaien van onrust in het land. Canalejas ver klaarde nog, dat omstreeks 5 November de kwesties betreffende Noord Afrika zulten zijn opgelost. ITALIË. Het Vaticaan heeft den nuntius, mons. Tonti uit Lissabon teruggeroepen. Wol woot niemand in Rome nog te vertellen, of die terugroeping mons. Tonti beschouwd moet worden als een volledig afbreken van de onderhandelingen met de jonge republiek, dan wel enkel als een voorloopig protest. Dat protes van het Vaticaan is zeer begrijpelijk. Onmogelijk kan de Paus goedkeuren, dat den Jezuieten bevolen werd, dadelijk Portugal te verlaten, en andere geestelijke orden eveneens worden verdreven .en evenmin dat de nieuwe regeering niet voorkwam, dat vreemde en Portugeesche priesters door de re- volutionnairen mishandeld werden. We gaan langzamerhand naar een volledige scheuring tusschen de laiijnscbe landen en den H. Stoel, want de nun tiatuur te Parijs is reeds O' geheven die van Lissabon wordt erns'.ig bedreigd, en als Canalejas in SpaDje aan het be wind blijft, loopt ook die van Madrid groot gevaar. Ea bet gaat hier nog wel om drie eerste klas nuntiaturen. Alleen van Weenen (de vierde eerste klas nuntiatuuria men op het Vatikaan thans nog zeker. TURKIJE. De „New-York-Hera!d" verneemt uit Berlijn, dat de onderhandelingen tusschen Turkije eu een groep Duitsche en Oostenrijksche bankiers, in zake de te siuiten ieening re8ds zoover gevorderd zijn, dat. een definitief resultaat eerst daags kan verwacht worden. De Oosten rijkers nemen voor 20°/0 aan de leening deel. Al de voorname Duitsche banken doen mee en eveneens de Oostenrijksche, uitgezonderd de „Landerbank". GRIEKENLAND. De door Venizelos doorgedreven ont binding van de Grieksche nationale ver gadering, de handige coup d'état, waar mede hij getracht heeft orde ie scheppen in den Helleenachcn chaos, wordt door verschillende kopstukken der Griekeche partijen ten sterkste afgekeurd. Enkele van de voornaamste partijen hebben vergaderingen gehouden, waarin besloten werd niet aan de verkiezingen voor een nieuwe vergadering deel te nemen. Griekenland beleeft dus een politieke staking of boycot, al naar men het noemen wil. Intnsschen blijft Venizelos vol goeden moed. Hij hoopt het ook zonder Tiieo- tokis, Rballys en Mavromichaelis klaar te spelen. Zijn plan is van de nieuwe nationale vergadering een legislatieve te maken en het denkbeeld van een con stituante geheel te laten varen. Vql belangstelling wordt afgewacht of hij dit tot stand zal kunnen brengen. Er bestaat wel hoop, want voor dreige menten gaat hij niet gemakkelijk op zij. OOSTENRIJK. De leger-commissie van de Oosten rijksche delegatie heeft de oorlogsbe- grooting en het buitengewone crediet van 180 millioen goedgekeurd, Uit Serajervo wordt aan de „Novoja Wremja" bericht, dat de agrarische troebelen zich in Bosnië onrustbarend uitbreiden. De verwoede kweten (voor name boereü) maakten zien aan allerlei gewelddadigheden, als brandstichting, schuldig en begingen handtastelijkheden tegen de edellieden en huune vertegen woordigers. In het district Toezla zijn Katholieke priesters aangevallen en door messteken gowond. Verscheidene andere bladen ontvingen gelijkluidende berichten. HONGARIJE. In het Huis der Afgevaardigden deed de minister van Financiën bij zijn exposé van den financieelen toestand opmerken, dat de gewone ui'gaven met een bedrag van 1161 millioen waren vermeerderd. Dit vindt zjjn oorzaak in de verhoogde

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1