Zaterdag 29 October 1910 ins. 25sle Jaargang N°. 1602. >n. ÜER. A n tirevo lu tion air Orgaan CEN. Irjasjes. IN HOC SIGNO VINCES voor de Knidhollandsclie en Zeenwsclie Eilanden. Drie Bladen en Zondagsblad. TWI11 ML lil .stand T. BOEKHOVEN, en 93. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor «le üedactfe inesSeaiidï, Advertentiën ess verdere Administratie franco toe te zenden aan «less I ïmever. Officieel <*edeeite. Foor Huis en Mof. FlMt^elUk Aieuws. ^emeeiileraiifl. Gemengd Aieuws. K I I II if. sb sloven es. stoepen irantle. 31-26 Iselijk. Cvoor Stad roote Mark 21 "«'J'ÊIBBÜWE». loderne lijke eri pj 1en roiihetipii. |rHorloges. i huis te komen brgd. 4021 iui'd. geruild. rkoop verzekerd I ekantoot jlandsohe BsurzeD ten men. uilschade van ge- Ibiljetten en per puiten. 3303 lecifes, luren in .reaux, Buf- ede Rietmat-, n, Fauteuils, 3507 (jzen. 13—SO gedreven, zaak. >1 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Ihonneinentsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent,. UITGEVER Telefoon Intercom». No. 2. Advertentiën 30 Cent per regel ea 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters ea vignetten worden berekend naar dë plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit BEKENDMAKING Kerkvoogden der Herv. Kerk le Sommelsdijk maken bekend ie dat de lijst der stembevoegde leden gedurende acht dagen, en wel van den 26 October tot en met den 2 November a.s. des namiddags van 12 tot twee ure ter inzage is nedergelegd in de Kerkekamer. 2e dat bezwaren tegen genoemde lijst tchriftelijk moeien woiden ingeleverd bij den Voorz. voor 3 November daaraan volgende. Sommelsdijk 26 Oct. 1910 De Voorzitter, De Boekhouder C.J.MOSTERDIJK. F. C. ARMSTRONG. INVORDERING '8 Rjjks directe belastingen. De Burgemeester der Gemeente Middelharnis maakt bekend dat de Kohieren der personeete Be tasting No. 3 en 3b, over het dienstjaar 1910 invorderbaar verklaard op den 23sten October 1910 aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en dat ieder daarop voorkomende be lastingschuldige verplicht is zijner aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Middelharnis. den 25 October 1910. De Burgemeester, IJLBO J. Mijs. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Ooltgensplaat brengt ter keunis dat de Raad dezer gemeente op Maandag 31 Oct. 1910 's namiddags 2 uur openbaar zal vergaderen. Ooltgensplaat 26 October 1910. De Burgemeester, (get.) JOH. VAN PUTTEN. Bestrijd waar ge kunt de vliegen Een enkele vlieg toch draagt meer dan 6 millioen bacterieën met zich rond, waar onder uiterst gevaarlijke, van allerlei be smettelijke ziekten. Alles, waar ze met haar vieze pootjes over heen loopt, kan ze daarmee besmetten. Wie éen vlieg op ruimt, doet al heel veel, want elk van die gedierten zorgt voor de voortplanting van het geslacht door een 120 eieren te leggen. Dr. G. H. Kellogg over 't rooken »Een bekwaam geneesheer kan bijna altijd op 't eerste gezicht aan verschillende kenteekenen een jongmensch dat rookt her kennen: voorkomen van 't gelaat, vervor ming van den mond, eet Bij een rooker lijkt de beweging van het hart op de be weging van de tong van een kind dat stottert: het hart functioneert slechts en onregelmatig. Jongelui die vroeg begin nen te rooken, beginnen met hun geheu gen te verliezen. Met zeker instrument valt gemakkelijk te constateeren bij iemand, die rookt, dat de snelheid van zijn gedachte vermindert. Er is niets goeds in de tabak. Sommige ouders maken van hun kinderen 'afgodjes enko- m n dan later tot de treurige ontdekking, dat zoo'n afgod vaak pijnlijke offers eischt. Hoenders in NovemberDe ruitijd is voorbij. De hokken moeten nog eens goed worden uitgemest, de nesten met droog stroo, de bodem met droog turfstrooisel zand worden voorzien tegen de inwin- tering. Reten worden toegestopt, ventila- hegaten verkleind; ochtendvoeder moet nu warm verstrekt, worden en water lauw 8egeven. Bezorg de dieren beweging door veel gehakt stroo en voeder in de ren der hokken te werpen groen voeder moet nu worden gegeven in den vorm van kool, aardappelen en rapen. In DecemberOf schoon hoenders over 't algemeen goed tegen de kou kunnen, is het toch beter het niet geheel er op te laten aankomen, doch voor warme overwintering te zorgen. Verwarmde stallen zijn niet noodig, tocht is echter nu zeer schadelijk. De schuif van het nachthok kan men een weinig sluiten, doch niet geheel. Voedsel en drinken moet men warm blijven verstrekken. Hoewel velen 's avonds nog even, wegens de lange nachten, bij lamplicht voederen en daar van goede resultaten hebben verkregen, is dit toch niet door ieder altijd geregeld vol te houden. Zij, die het doen kunnen, zullen er zich echter goed bij bevinden. Jonge hennen blijven dan doorleggen. Mais voe deren kan nu geen kwaadtarwe is een uitstekend wintervoedsel, dat veel vetdee- len bevat. Zet nooit planten en bloemen in uw slaapkamer. Zij bederven des nachts de lucht. Des daags is het precies andersom, dan ververscheiVze de lucht. Een kind van 1 jaar heëft_ in een etmaal 20 uur slaap noodig, van 3 jaar 15 uur, van 7 jaar 10 uur, van 10 jaar 9| uur, van 13 jaar 8| uur. Volwassen behoeven gewoon lijk 7 uur; oude menschen hebben meer slaap noodig, maar lijden veel aan slape loosheid. Een vingerring die vast zit, d.w.z. niet van den vinger kan geschoven worden, geeft dikwijls aanleiding tot allerlei angst en pijnlijke toeren. Men omwikkelt den vinger van den top tot aan den Ting, na onge veer 5 minuten neemt men het omwindsel er af, houdt de hand eveneens ongeveer 5 minuten in de hoogte en de ring gaat er dan gewoonlijk makkelijk afzoo niet, dan herhaalt men het. Observator. Middelharnis. Dinsdag ontstond er ten huize van schipper G. Wuste door dat de vlam in een ketel met olie sloeg, een begin van brand. Daar de vlammen reeds uitsloegen liet dit zich nogal ernstig aanzien. Doch daar vele personen ter hulpe snelden, was men het vuur spoedig door afbreken en water te werpen weldra meester en liep dit nog gelukkig goed af. Als een bewijs dat de bietenoogst hier niet tegenvalt kunnen wij melden dat bij den landbouwer A. Struik bieten zijn gerooid tegen 4.0 000 kilo per gemet. Dinsdag had de conducteur lijnwer- ker der R.T.M. het ongeluk zijn hand te klemmen tusschen de buffers, en bleek dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Tot bestuurslid der Z.H. Vereeniging s-Het Groene Kruis,is herkozen Ds Brui- ning, en tot afgevaardigden zijn gekozen de heeren A. A. Mijs en Ds. Bruining. Donderdagavond kwam de zoon van M. Faasse (welke diende als schippersknecht bij schipper J. Hers) thuis met de tijding dat de schuit waar hij aan boord was, voor de Oude Tonge was gezonken. Dat hij en de schipper gelukkig waren gered, met achterlating van alles wat. zich van hem aan boord bevond. Ooltgensplaat. Een nieuw kerkorgel. Woensdagavond werd in de Ned. Herv. kerk alhier het nieuwe orgel in gebruik genomen. De predikant dier gemeente hield eene toepasselijke toespraak, waarbij door hem werd dankgebracht aan hen die in de kosten hebben bijgedragen en aan de inder tijd opgetreden orgelcommissie als ook aan de firma A. S. J. Dekker te Goes die het instrument heeft geleverd. De Heer van Krieken van Rotterdam bespeelde het orgel. Het orgel dat aan een sier'ijk uiterlijk eene schoone klank, paart, voldeed zeer goed. Nieuwe Tonge. Door de Christelijke zangvereeniging »Euphonia« van Sommels dijk is een verzoek gericht aan H. H. Kerkvoogden om binnen enkele weken, des avonds gebruik mogen maken van de Kerk voor hun gezelschap om aldaar zich te doen hooren tegen een zeer billijke intre. Dit verzoek is naar wij vernemen toegestaan. Dirksiautl. Nog slechts enkele dagen en het bietenvervoer van het land naar de kaai zal zijn afgeloopen. Ook aan de kaai is de voorraad niet groot meer. Tengevolge vau het schoone weer zal du werk, ongeveer een maand vioeger afgeloopen zijn dan verleden jaar. Het gaat voor sommige arbeideis dan ook al zeer moeielijk aan 't werk te blijven, wat er dus niet al te rooskleurig uitziet, en dienaangaande eene vroege en lange winter het gevolg zal zijn. Onze vroegere dorpsgenoot H. C v. d. Sluis onderwijzer te Rotteidam, is deze week als zoodanig benoemd te 's Gra- venhage. Donderdag is tot gernachtig ien in het Kiescollege dec Ned. Herv. Kerk ge kozen, den Heer D. Mooiaard. Verslag van het verhandelde in de Openbare Raadsverga dering der gemeente MIDDEL HARNIS gehouden op Woens dag den 26 Oct. 1910 nam. ter 2.30 ure. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en weuscht de nestor den heer J. Nipius ais oudste lid van den raad geluk daar 't in den loop van dit jaar 40 jaar is geleden dat de heer Nipius als lid van den raad is gekozen en 31 eeds inet grooten ijver de belangen der gemeente heelt behandelt. Niet iedereen geniet het voorrecht zoo'n lange reeks van jaren door de kiezers tot lid vau den raad te worden gekozen. De heer Nipius dankt den voorzitter en hoopt dat zijn Edelachtbare 't geluk inoge hebben 40 jaar in deze gemeente te inogeu werkzaam zijn. Hierna verzoekt de voorziuer den secretaris de notulen voor te lezen, waarna dezelve wordt goed gekeurd. Aan de orde is ingekomen stukken, le Procesverbaal van de boekeu en kas van den Gemeente Ontvanger. 2e van H. H. Ged. Stalen mededeeling goed keuring besluit subsidie Burgerlijk armbestuur. 3e Een schrijven van den Bond van Ned. Onder wijzers om over te gaan tot bet benoemen van een schoolarts. Da voorzitter. B. en W. hebben goedgevonden dit in handen te stellen van de schoolcommissie van welke commissie esu antwoord is ontvangen 't welk door den sec.-, word voorg.-lezen. Waar na de voorzitter den raad voorsteld hier afwijzend over te beschikken, waartoe wordt Desloten. 4. Een adres met, memorie van toelichting van de Ned. Geheel-u.nth ouders vereeniging voor Mid- delharn.s en Omstreken, inhoudende verzoek om subsidie uit de gemeentekas. En een adres van Chr. Geheel onthouders-vereeniging voor Som melsdijk en omstreken, beide adressen worden door de secretaris- voorgelezen. De voorzitter geeft dit verzoek van adressanten over aan 't oordeel van den raad. Waarom (Jhr. Korviuk in 't midden brengt om deze beide ver- eenigirjgen als waardeering voor hun streven voor dat doei al was bet maar eene kleine subsidie van f 5 per jaar te verleenen. Ook dhr. van der Koog juicht dat streven toe doch met 't oog op de financieele toestand van de kas der gemeente en dat er mogelijk soms nog meer vereenigingen z-iuden volgen zoo als de volksbond bij voorbeeld of andereu is bij toch tegen het verleenen van subsidip. De heer fcchilperoord kan zich heel goed ver eenigen met 't voorstel Korvink. Daar de geheel onthouders veel goeds tot stand brengen dat zij zelf wel post vatten voor de deur der herbergen om de bezoekers op minzame wijze aan le spre ken. Na nog eenige discussie wordt het voorstel in rondvraag gebracht en wordt verworpen met 6 tegen 5 voor. De Voorz. deeld mede dat een schrijven is ingekomen van den inspecteur van de post en Telegrafie 't welk door den secretaris word voor gelezen, en in hoofdzaak inhield indien de ge meente als nog genegen is een postkantoor te bouwen dat dan volgens aanwijzing van den in specteur de beste plaats zou wezen aan de nieuwe stationsweg. De voorz. 'achte het 't best omreden van per soonelijken aard dit schrijven aan de beosrdeeling van den raad over te laten en vroeg wie daarover het woord verlangde: Waarvan de heer Van der Koogh gebruik maakt door te zeggen iudi n hij goed geluisterd had ol de genie nte alsnog genegen was een postkantoor te bouwen. Doch dat hij v( o z'ch zeiven nog dezelfde gedachte daarvoor had als met de vorige bespreking daar over namelijk dat als bet rijk een postkantoor wilde hebben zij zelve dan maar een postkantoor moeten bouwen. De dhr. KorviDk zon het betreureh indien er een postkantoor buiten de kom der Gemeente gebouwd zou worden doch zoo veel mogelijk, in de kom der Gemeente er zou een prijs opstellen indien de Gemeente voor een zeer billijke prijs grond beschikbaar stelde- aan 'trijk zooals het oude gasthuis, of de gedempte Spui. De dhr. Kolft kan wat 't bouwen van een postkantoor betreft de plaats daarvan geheel overlaten aan het rijk, schrikte hij in 't eerst daarvan bij nader denken kan hij zich daar heel goed mee vereenigen daar er verscheidene plaat sen in ons land zijn daar 't postkartoor veel verder is. Den dhr. Born. Daar de schrik bij den dhr. Kolff nog al gauw over schijnt te zijD, slaat de schrik mjj zooveel te harder om het hart daar ik geen ongelukkiger plaats voor een postkantoor uit weet te denken als juist daar, en ik ben na hetgeen den dhr. Kolff gesproken heeft bang, dat het er wei zal komen zeer ter ongerieve van het publiek. Niet ieder heeft altijd tijd om zooveel te gaan loopen naar 't postkantoor, misschien heeft de dhr. Kolff meer tijd. Na nog eenige discussie brengt de Voorz. het voorstel Korvink in roDdvraag en word dit aangenomen met 6 stemmen voor en 5 tegen. Hierop deelt de Voorz. mede, datis ingekomeD een verzoek van de Onderw. van Noord om een cursus te houden in een der schoollokalen, 2 uren per week, wordt toegt staan. Ingekomen van de regenten van 'tweeshuis de begroot,iog van het weeshuis over 1910, dat wordt aangehouden. Hierna is aan de orde verhooging subsidie Burgerlijk armbestuur. De Voorz. daar gebleken is dat de subsidie Burgeilijk armbestuur niet voldoende is za! meerdere subsidie worden verleend. Wijziging gemeeutebegrooling word door den raad vastgesteld. Als nu aan de orde. Overdracht van de tramweg aan de gemeente. De Voorz. deelt ter toelichting aan den raad mede, dat door B. en W. overeenstemming is verkregen met den directeur der Trammaat schappij. De overdracht der trams eg aan de gemeente moet plaats hebben door Oed. Staten. En het resultaat is dat de weg in onderhoud moest komen voor de gemeente. Nadat hier door den Voorz. een breedvoerige verklaring aan was gegeven kwam het ten slotte hierop neer dat de Trammaatschappij, een stuk grond geeft aan de gemeente tot demping dei- sloot en grint tot in orde brengen der weg, en dat de maatschappij zooveel mogelijk steun zal verleenen en medewerking, en dat de gemeente van de aangeboden voorgaarde voor 31 Dec. gebruik diene te maken en de raming der kosten voor de gemeente zal bedragen f1180. Hierna geeft de Voorz. dit den raad ter over weging wie daarover het woord verlangd. Den heer Born zegt, daar de Voorz. den raad mede deelde dat namens B. en W. overeenstemming was verkregen, met de trammaatschappij, doch dat de Voorz. daar met hem van te voren in 't geheel niet over heeft gesproken. Hij voor zichzelf is er dan ook beslist tegen. De Voorz. wijst dhr. Born er op dat nij toch ook tegenwoordig was op de vergadering van B. en W. toen er met den directeur mede aan wezig over is gesproken en dat hij toen niets gezegd heeft, dat hij er tegen was. Doch dhr. Born bleef er bij dat de overname van die weg enkel ten gerieve voor diegene die daar in den omtrek land hadden en ten koste van de ge., eenta is. dhr. Kolff juicht het voorstel toe en vraagt of de gemeente ook de verlichting dier weg in orde kan laten maken als het gelegen komt, waarop de Voorz. antwoord, dat het onderhoud der ver lichting voor de gemeente is, en het in orde brengen der weg een termijn is gesteld tot 31 Dec. 1912, dat het dempen der sloot zoo moge lijk met de winter zal geschieden omdat er dan veel menschen zonder werk zijn, en de werkman er nog een broodje aan kan verdienen, en of het niet mogelijk zal zijn om van de grond welke de trammaatschappij heeft afgestaan een straat te behouden om als het kan daar een voetpad van te maken van het Marientjespad tot desteenen- weg. dhr. Schilperoord vraagt aan de Voorz. dewijl er nog gesproken is over een mogelijk aan te leggen wrg, waaraf die dan komt? waarop de Voorz. hem de teekening laat zien, waarop dhr. Schilperoord voldaan is. dhr. Slis: Waneer ik de zaak goed heb begre pen, dan komt het mij voor wanneer wy deze gelegenheid voorbij laten gaan dat wij dan mis schien nooit meer in de gelegenheid gesteld zuilen worden, zoo'n aanbod gedaan te worden, en stem ik dit voorstel volkomen toe. dhr. Born: dhr. Slis schijnt wel dankbaar gestemd als bet op een overnemen van een weg op aankomt, eerst met de toenmalige weg door den Voorz. gegeven en nu weer met deze weg doch zulke Oadeau'jes gun ik hem, daar zulke cadeautjes de gemeente op eenige duizenden guldens komt te staan. Hierop antwoord dhr. Slis, hoe of dhr. Born er toe komt om te zeggen dat ik dit voorstel dankbaar aanvaart weet ik niet daar ik deze uitdrukking in 't gansch niet gebezigd heb. De Voorz. stelt den raad voor de discussie hierover te sluiten en het voorstel in rondvraag te brengen, waaruit blijkt dat 8 stemmen voor zijn en 3 tegen. Aan de orde is nu Begrooting gasfabriek. De Voorz. ve:zotkt de Commissie daarover haar rapport uit te brengen, waaraan bij monde van dsn heer Slis aan wordt voldaan. Daarna worden door enkele leden nog eenige vragen gesteld welke door den Voorz. worden beantwoord en wordt de begrooting der gasfabriek onveranderd goed gekeurd Daarna wordt behandeld de Gemeente-Begroo ting voor 1911, waar ook door de commissie bij monde van dhr. Slis verslag wordt uitgebracht. Bij de behandeling hadden enkele kleine opmer kingen plaats, zooals vaststelling havengeld, vooral met het oog op 't volgend jaar daar er dan 2 sloepen minder vare zullen en het erna staat dat de stoomboot „Onderneming" 't volgend jaar waarschijnlijk niet in de vaart zal blijven, wat door den Voorz. voidoeude wordt weerlegt. De post „uitgaaf aan krankziiinigenbestediug" kwam ork ter sprake. Doch de Vourz. zegt hierop dat B. en W. dezen post zoo hebben gelaten, daar dit waarschijnlijk weer noodig zal zijn,daar op 't «ogenblik den zoon van Labije door den rechter naar het krankzinnigengesticht is over gebracht, en deze niet toereikende is de kosten van verplegiDg te kunnen betaler), ten tweede, dat een dochter van Vermaas verpleegt wordt, waaraan de uloeder, zoolang ais die heeft geleeit jaarlijks ƒ100 betaalde. Nu is door den Voorz. aan Gebr. Vermaas gevraagd of rij dit nu wilden doen doch zij hebben niet geschroomd, dit te weigeren. Er wordt door dhr. Korvink aan den Voorz. verzocht alsnog de Gebr. Vermaas uamens den raad te vragen of zij dit willen doen.De Voorz zegt dit gaarne te willen doen, doch bij vreest dat dit zonder resultaat zal zijn. Na nog eenige dis cussie werd de begrooling vastgesteld op ont vangsten en uitgaaf f 65.975 83'/2. Alsnu komen de twee laatste punten der agenda in behandeling, doch de Voorz. acht die met gesloten deuren te behandelen doch alvorens daartoe |over te gaan heeft hij den p-aaii nog eene mededeeling te doen, n.J. dat met de be spreking over het postkantoor, somstijds aanlei ding zou kuunen geven dat er van die fabel sprookjes in rondgang gebracht werden zuoals dat door courantengeschrijf al meer heeft plaats gehad op een minder nette manier. En dat het zijn streven steeds geweest is en nog om in het het elang der gemeente werkzaam te zyn. Door den aanleg van die weg een gioote verbetering voor de gemeente is geweest. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat men over tot geheime zitting. Een dure appel. Op do Viuchtenmarki van Eugelands Metropolis, Coveirt Gardens, is dezer dagen één appel bij opbod vei kocht voor f 176 en 4(J et. Het was een reuzen exemplaar van de verscheiden Leid Gloria Mundi". Hij had een omvang van ruim 40.cM. en een hoogte van 13 cM. en woog 27 Eng. onzen. Gloria Mundi werd ingezet opeen pond aterling en werd tenslotte verkocht aan de heeren Aduais en Co., voor 24 guinjee. Een vlieger doodgevallen Kapiiein Madiot, dia Zaterdag gevlogen heeft te Bruzclie, bij Douai, steeg tt-gen half vier op en kwam tot 100 M. hoog. Het weer was mooi. Hij wilde in zweef vlucht dalen, toen men hem plotseling met groote snelheid zag vallen. De kapitein bad een schedelbreuk, het toesiol was verbrijzeld Terstond was hij dood. De ovet-ledende was 46 jaar. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Hjj is hot 24ste slachtoffer vau de vliegsport, het 19e van dit jaar. Uit den verkiezingsstrijd te Rotterdam. Op het, controle-bureau was rijkelijk gelegenheid om zich te verkwikken. Broodjes met vleesch en kaas, flescójes gerstenat, sigaren, limonade In de korte poozen dia hem restten tussehen zijn bezoeken aan de verschil lende kiezers had ook hij zich niet geheel onb9tuigd gelaten. Eerst was het bier aaogesptoken, waren een paar sigaren gero-jk'. Toen lonkte hem het fonkelend toode kogelflescbj-sna t, en hij dronk, voud "t heerlijk en dronk nog eens! Dan moes: hij weer de straat op met kaar,je.4 van „Stem toch vroeg" en „Nog is u niet ter stembus geweest" en in woeste verkiezingsagenteD, ijver haastte hij zich sïraat in straat uit. Toen is het gebeurd. Het bier, en het roede koolzure nat klotste in zijn maag dooreen en de nicotine uit de verkiezingssigaren deed de rest. Op den West Varkenoordschenweg werd T hem zoo raar, zoo vreemd en 't volgend oogenblik gutste hem een breedo roede golf den mond uit, griezelig als bloed neerklo'send op de straatstsenen. Versuft staat bij daar, wijdbeens, met bleeke, bevende lippen, tusschen de verschrikt aangeloopen menschen, die niet anders denken dan met een bloed spuwing te doen te hebben. Er wordt al -

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3