Sods diensteen in gen. MEDEDEELIHSEH. Officieel Gedeelte. Ned. Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerk. Oud Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Evangelisatie. Sommelsdijk. Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet. Den Bommel. Langstraat, (Gem. Ooltgensplaat.) Ooltgensplaat. Oude Tonge. Herkingen. Dirksland. Stellendam. Goedereede. Ouddorp. Jongelingsvereenigingen. Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet. Stellendam. Ouddorp. Stichtelijke Overdenking, UIT HET GELOOF. Onder Redactie van Ds. A. VAN DER KOOIJ te Ouddorp. Met medewerking' van H.H. Predikanten. Behoorende bij No. 1602. Zaterdag 29 October 1910. Week van 30 Oct.—6 Nov. 1910. SOMMELSDIJK. Toorrn. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Westrik. MIDDELHARNIS. oorm. 9,30 (collecte voor de Gustaaf Adolfvereeniging) en 's avonds tl uur üs. Bruining. STAI) AAN 'T HARINGVLIET, oorm. 9 en nam. 2 uur Ds Polhuijs. DEN BOMMEL, oorm. 9 (Herdenking der Hervorming) en nam. 2 uur (Doopsb.) Ds. Emmen. LANGSTRAAT. Voorin. 9 (Herdenking der Hervorming) en nam. 2 uur dhr. Hack. OOLTGENSPLAAT. Voorin. 9 en 's av. 6,30 uur Ds. Luteijn. (A.s. Woensdagavond 6 uur Ds. van Vliet van Poortvliet.) OUDE TONGE. kam. 2 uur Ds. Wentink van Nieuwe Tonge. NIEUWE TONGE. Voorin. 9,30 Ds. Wentink en nam. 2 uur dhr. v. d. Boogert van Middelharnis. HERRINGEN. Voorin. 9 uur (Dankstond voor den Oogst) üs. Addinlc. DIRKSLAND. Nam. 2 uur Ds. Addinlc van Herkingen. MELISSANT. Voorm. 9 uur Ds, Kroese. STELLENDAM. Voorm. 9,30 en 's av. 6 u. Ds Hoogendijk. GOEDEREEDE. Voorm. 9,30 en 's av. 5,30 uur Ds. de Gidts. (Doopsbediening.) OUDDORP. Voorm. 9 (Bidstond voor de Kerk) en nam. 2 uur Ds. van der Kooij. MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. van Katwijk, Theol. Gand. te Kampen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voorm. 9.30 en 's av. 5.30 uur leeskerk. DEN BOMMEL. Voorm. 9 (Bed. H.-Avondm.), nam. 2 (Dankz.) Ds. Dekker van Ooltgens- plaat en 's av. 5,30 u. Cat. (Zondag 43,) leeskerk. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9 leeskerk en 's av. 6 uur Ds. Dekker. STELLENDAM. Voorm. 9.30 en 's av. 6 uur leeskerk. OUDDORP. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. v. Duin. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9, nam. 2 en 's av. 6 u. leeskerk. DIRKSLAND. Voorm. 9, nm. 2 en 'sav. 6uur leeskerk. MELISSANT. Voorm. 9, nam. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. HERKINGEN. Voorm. 9, nam. 2 en 's av. 6 u. leeskerk. OUDDORP. Voorm. 9 uur Ds. Róssing. Nederl. Hervormde Kerk. MIDDELHARNIS. Voorm. 9.30 en 's av. 6 uur dhr. Vroegin- dewei. Nederl. Hervormde Kerk. Attestaties ingekomen van Anna Vermaas van Kralingen en van Jacoba Snijders van Middelharnis. CatechisatieDonderdag 's morgens van 9,30-10,30 en 10,30-11,30 uur Nam. van 1,30-2,30 uur schoolgaande kinderen. Ned. Hervormde Kerk. De opbrengst der Oogstcollecte langs de huizen gehouden, bedraagt f 196. Catechisatie Dinsdag vm. 9-10 en 10-11, nam. 2-3, en 's av. 7-8 en 8-9 uur. Gereformeerde Kerk. De op Zondag jl. gehouden Oogstcol lecte heeft opgebracht f 150. Catechisatie Dinsdag van 4-5 uur meis jes beneden 16 jaar; van 5-6 uur jongens beneden 16 jaar van 6-7 uur meisjes boven de 16 jaar van 7-S uur jongens boven de 16 jaar. Deze catechisaties zullen gehouden worden door Ds. Esselink, te beginnen op Dinsdag 1 November. Gereformeerde Kerk. Catechisatie Maandag nam. 3 uur jon gens en meisjes van 12-15 jaar, 's avonds 6.30 uur groote jongens Woensdagmiddag 1 uur kinderen, 2 uur groote meisjes. Kerkeraadsvergadering elke 1ste en 3de Dinsdag der maand 's avonds 6,30 ure. Ned. Hervormde Kerk. Attestatie gevraagd naar Oude Tonge doo 01. van der Meide. Zondagschool „Samuel" vm. 11-12 uur. Catechisatie Dinsdag vm. 9-11 uur voor de schoolkinderen; meisjes van 13-18 jaar 1-2 uur; van 18 jaar en daarboven 2-3 uur jongens van 13-18 jaar 3-4 uur 18 jaar en daarboven 6-7 uur. Woensdag van 1 —2 uur schoolkinderen in de Zuidzijde. Gereformeerde Kerk. A.s, Zaterdag 29 Oct. 's avonds 6-8 uurZitdag tot ontvangst van zitgeld en verkoop van plaatsen en bestellen warme stoven voor het winterseizoen. Kerker aadsvergadering Woensdagavond Ned. Herv. Kerk. Catechisatie. Woensdag van 2-3 ure. Zondagschool, van 4-5 uur. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool van 2-3 uur voor de meis jes en van 3-4 uur voor de jongens. Gereformeerde Kerk. Zondagschool van 1,30-2,30 uur. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool Nam. van 4-5 ure. Catechisatie Maandag voorm. van 11-12 en nm. 1-2 ure, Dinsdag vm. van 11-12 ure. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool: Nam. 12,30-1,30 uur. Ned. Hervormde Kerlc. Zondagschool Vm. van 9,30-10,30 uur. Geen catechisatie. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering iederen eersten Maandag der maand, 's avonds 7 uur. Zondagschool Van 1,30-2,30 uur meisjes boven 10 jaar van 2,30-3,30 uur meisjes beneden 10 jaar van 3,30-4,30 uur jongens. Geen catechisatie. Ned. Hervormde Kerk. Verbeterd bericht. De collecte gehouden Woensdagavond 19 Oct. voor de Gerefor meerde Zendingsbond heeft f 14,65 opge bracht. Catechisatie voor de schoolkinderen. Ned. Hervormde Kerk. Geen catechisatie. Gereformeerde Kerk. Catechisatie. Dinsdag vm. 8,45 school kinderen nam. 2 uur meisjes van 12-16 jaar nam. 3 uur meisjes boven 16 jaar 's avonds 6 uur jongens van 12-16 jaar. 's avonds 7 uur jongens boven de 16 jaar. Doopsgezinde Kerk. ZondagschoolNam. van 1-2 uur. Bij Koninklijk besluit van 13. Oct. jl. is ingesteld eene Staatscommissie, met de opdracht om te dienen van advies omtrent de vraag, welke maatregelen zullen zijn te nemen om te komen tot herziening van de bestaande verhoudingen tusschen het Gou vernement en do Protestantsche Kerk in Ned. Oost-Indië, met het doel aan die kerk door meerdere zelfstandigheid beter gele genheid te geven zich naar den eisch van haar eigen leven in te richten. Van deze commissie zijn: VoorzitterMr. -J. C. de Marez Oyens, lid der Eerste Kamer. Leden Ds. W. T. Breyer, Evangelisch predikant in N.-Indië. H. Colijn, lid der Tweede Kamer. Ds. J. W. Gunning, Zendings-director. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, refe rendaris. Dr. H. H. Kuyper, hoogleeraar aan de V. U. Ds. A. Loeft', Em. pred. Dr. J. W. Pont, hoogleeraar aan de Ge- meente-Univ. te Amsterdam. Dr. F. Pijper, hoogleeraar aan de Rijks- Univ. te leiden. Ds. J. Roolter, Evangelisch pred. in Ned. Indie, met verlof. Ds. W. L. Weiter, pred. Secretaris J. Hulshof! Pol, Oost-Indisch ambtenaar met verlof. Verwondering wekt, dat geen Gerefor meerde uit de Herv. Kerk in deze commis sie is benoemd. Ned- Hervormde Kerk. Beroepen: Te Haarlem, G W. C. 'Vunde- rink te Amersfoort. Te Leiden, W. J. Roscarn Abbing, te Overschie. Te Noord broek (Gr.), J. L. van Appeldoorn, te Peize (DrTe Nieuwolda (Gr.), A. Graves van Willenswaard, te Goudriaan. Te Gieten (Dr.), G. A. Sterringa, te Webbe (Gr). Te Garijp (toezT Jonker, te Haskerhorne. - Te Sloterdijk, J. W. P. Ie Roy. te Purmerland. Te Huderkerk aan den Ysel, J. P. Paauwe, te Bennekom Te Gouda, J. C. H. Soholteu, te Dieren. Te Ilpendam (N.-H.), J. N. Drost, te Moor drecht. Te Retranchement, B. Nieuwburg le Winkel. Te Baambrugge, P. C. IJs- seling, te Makkum. Te Hedcl, A. C. Enkelaar, cand. te Utrecht. Aangenomen: Naar Bruchcm, G. van Montfrans, te Rouveen. Naar Zwolle A. H. Scholte, te Zutphen Naar Gar deren (toaz.). J. G. Lekkerkerker, cand. te Zoeterwoude. BedanktVoor GiessenOudkerk (toez.) J. G. Lekkerkerker. cand. te Zoeterwoude. Voor Vlaardingen C. A. Lingbeek te Spijk (Gron.), Voor Bruchem (met Kerk wijk en Delwijnen), G. van Montfrans, te Rouveen. Voor Diepenveen, E. G J. Bal, te St. Phillipsland. - Voor Retran chement, B. Nieuwburg, te Winkel. Voor Harmeien, G. Bolkestein te Harich (Fr.). Voor Midwolda (toez.), L. de Baan, te Beetgum. Voor Rotterdam, P. Veen, te Zutphen. Gereformeerde Kerk. Tweetal: Te Waarder C. A. van Nood, te Blokzijl en G. Verrij, te Giessen-Oudkerk. Drietal: Te Dwingeloo, H. H, Binnema te Munnekezijl, F. Bruinsma, te Scharen- dijke en H. Fokkeus, cand. te Stadskanaal. Beeoepen Te Andel (N.-B D. B. Ha genbeek, te Ouderkerk aan den Ysel. Te Poortugaal C. Diemer te Pijnacker-Noot- Dorp. Aangenomen: Naar Epe (Geld), Dr. J G. Geelkerken, cand te Hilversum. Naar Oostcrend (Texel), J. C. Dagevos, te Zuid- Beierland. Naar Kateudrecht, C. B. Schoemakers, te Alhpen aan den Rijn. Bedankt: Voor Nieuw-Amsterdam, It. J, Schoemaker, te Heemsc. Voor Glaner- burg -J. C Dagevos, te Zuid-Beierland Voor Oldemarkt, Dr. J. G. Geelkerken, cand. te Hilversum. Voor Waardhuizen en Uitwijk, N. Diemer, te Dronrijp. Voor Woudsend, K. Dijk, cand. te Wolvega. Voor Tweede Exloermond H. N. Boukema te Neede dir. Geref. Kerk. Beroepen: Te Groningen, A. Janssens, te Delft. Vergadering der .Jongelingsvereeniging op G. G. »Pred. 12: 13bZondagmiddag van 3-4,45 uur. Agenda voor a.s. Zondagvoor de pauze art. 29, Geloofsbelijdenis, na de pauze De plaats van de Jongeling en zijn invloed op het huisgezin. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. „Immanuel" Zondagnamiddag om 1,30 uur in de consistorie der Geref. kerk. Voor de pauze: A. K. A. inleiding over Hand 14: 120, leiddraad no. 37 van 't Jongelingsblad; na de pauze: P. de W. inleiding over Willem III tegenover Bode wijk XIV. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. »Timotheus« Vrijdag des avonds 7 uur in de Geref. Kerk. Vergadering de. Knapenvereen. op G.G. Samuel* Donderdag des avonds 7 uur in de Geref. Kerk. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. „Thiinotkeus" elke Vrijdagavond 7 uur in de Geref. Kerk. Vergadering bondsring »FlakJcee« van J. V. op Geref. grondslagD. V. te houden op Dinsdag 1 Nov. des avonds 6 ure in de Ger. Kerk te Ouddorp. Onderwerpen zijn 1 Ringleven door vr. J. H. Dijkers van Sommelsdijk. 2 De J. V. en het Geestelijk leven door vr. C. van Wezel Cz. van Stellendam. Trouwe opkomst zeer gewensclit. Vr. denkt om de bestuursvergadering welke om 4.30 aanvangt, alle bestuursleden moeten daarbij present zijn, 't is een be langrijke vergadering. Het slagen van liet. werkplan dezen winter hangt af van deze vergadering. De afgevaardigden gelieve de contributie zijnde 15 ct. per lid te betalen op deze vergadering. Voor het Bestuur Sommelsdijk. -J. H. Di.jkkrs. Maar de rechtvaardige zal uit het geloof leven. Romeinen 1 17b. Bij de herdenking van den 31 Octo- 1517 worden wij herinnerd aan dit woord der H. Schrift. Met dit woord mochten Luther de schellen van de oogen vallen en aanschouwde hij de ongenoegzaamheid zijner goede werken en de genoegzaamheid van het werk van Christus. Toen werd het hem duidelijk, dat niet hij zich de rechtvaar digheid moest verwerven met eigen middelen, maar dat hij zich moest laten rechtvaardigen uit genade van God, door de verlossing, die in Christus Jezus is. Hij zag, hoe hij niet zich waardig moest maken, het eeuwige leven te ontvangen, doch dat hij als een onwaardige moest gezaligd worden. Hoe toch zal iemand door zijne goede werken den hemel beërvenIs er wel iemand in staat tot volmaakte wets- betrachting? Welk een genade dat zoo menigeen in de H. Schrift mag onder zoeken om een zeker antwoord te he komen op deze vragen. Luther worstel de met zijne zonden en zocht vrede, maar miste het licht van het Woord Gods. Den bijbel te hebben wordt recht gewaardeerd als het pad des menschen door die lamp verlichting ontvangt. Wie, gelijk Luther, zich zondaar er kent en tracht naar ontheffing van het pak der zonde, zal zich verheugen in het Boek der boeken, meer dan een, die nog geen blik in zijn hart heeft geworpen. Een liefelijke verkwikking was het voor Luther te vernemen van Boven niet door uw werk maar door Mijn werk zult gij leven. Gods werk en gave is het ware geloof. Geloof is er noodig van den aanvang van den weg des Levens en in den verderen voort gang geheel dit aardsche leven door. Totdat aanschouwen in de plaats treedt, is geloof onontbeerlijk voor de levend- gemaakte ziel. Het woord, tot Luther in zijne ziele gesproken, stelt het geloof tegenover de werken, de rechtvaardigmaking uit vrije genade zonder de werken der Wet. Naar die beteekenis blijve dan hier onbesproken wat het geloof nog meel is en werkt, als de vereeniging der ziel met Christus, de reiniging der ziel, de wereldo vei winnende kracht des ge- loofs, het leven op de belofte, enz. Door afdwalenden en verwerpers van de Waarheid Gods wordt vastgehouden aan den vrijen wil des menschen. Ech ter is deze dwaling zoo in des menschen hart ingeweven, dat zij bij ieder wordt gevonden. Tenzij de Heere een zondaar bekend maakt met zijn onwil, zal hij nog meenen te willen ten goede. Ook daar in wordt duidelijk, hoe weinig de ge bondenheid van den wil wordt verstaan, dat wel een beroep op onmacht zich laat hooren, doch niet de onwil als oorzaak zich uitspreekt. Voorzeker, met de onmacht wordt in de eerste plaats kennis gemaakt

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 15