rooi* «le Kaidhollandsclie en Keeuwsclie Eilanden Woensdag 26 October 1910 25sle Jaargang N°. 1601 An tirevo Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. officieel f*edeelie. Buitenland Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. V zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsb'ad 7 Cent. UITGEVER, Teïet©©!» Intercosnm. Ko. 8. Advertenliën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «le Hedaclie kesfeuid, Adverientiën en verdere Administratie franco toe le zenden aan den Uifgrever. IIVVRDËRme *ij!is directe belastingen. De b.-rgemeeater der Gemeente Sommelsdijb maakt bekeDd dat de Kohieren der personeele Be lasting no. 3 en 3b, over bet belastingjaar 1910 invorderbaar verklaard op den 22ten Getob r 1910 aan den Ontvanger ter invordering ia ter hand gestelden ieder daarop voorkomende belas- tingacliuldige verplicht is zijn aanslag, op den by de Wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdijk, den 25 October 1910. De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz, BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Middelharnis brengt ter kennis dat de raad dezer gemeente op 26 Oct. 1910 's namiddags 2.30 ure openbaar zal ver gaderen. Middelharnis 24 Oct. 1910. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. STRAF. II. Een napnsch wordt om zijn kwaad gestraft. De bezoldiging der zonde'is de dood: deze is dus de stral, die over alle menscheii en dieren en planten komt. Alles ligt onder dien vloek der zoude en daarom zal ook niets blijven t estaanmaar de ver gelding de eindvergelding toeft tot op den dag der dagen. Kan God de zonde dan niet onge* straft laten, vraagt onze Catechismus. Neen, is 't antwoord, maar Hij toornt schrkkelijk Eu .'oo groot was die toorn, dat geen ander dan Zijn Zoon dien toorn kon dragen en dan nog dragen moest aan het gevloekte hout des kruises. Vast staat duser is zonde en als gevolg daarvanals gevolg van dat vrijwillig plichtverzuim van onze eerste ouders Adam en Eva zijn zij, maar ook wij strafbaar. Tijdelijk en eeuwig. Die straf is in 't Paradijs begonnen door alle eeuwen en volken ervaren en duurt tot de wederopstanding des vleesches, wanneer de gelukzaligen Van de ongelukzaligen zullen geschei den worden. Hierov.r verder uit te wijden is niet noodig. Wie zijn bijbei maar ter ffeffte kent, weet een en ander even zeer en vindt daarin nog andere op merkingen over de straf der zonde en dies over den dood, den eeuwigen en het eeuwige leven. De kleinste zonde wordt gestraft door God met den dood En hier in 't leven al door gewetensknaging oordeelen over zijn persoon en gezin en werkkring tegenslagen in ambacht of akker, ziekten en lichaamslijden enz. In de Kerk doordat 's Heeren Geest wegblijft. In de Maatschappij door sociale onrustontevredenheid en op roerige bewegingen door achteruit gang en zedelijk en geestelijk verval. Ia den Staat door afwerping van 't juk der Overheid of ondermijning van haar gezag. En zoo op alle terrein komt God met straf over de zonde. Maar wat God doet, mag nog niet een mensch doen. En we eindigden ons eerste artikel met de vraag: Wat mag de Staat dan straffen Niet alles. Wel affes, wat zijn plicht verzuimt. Maar daarom vallen kinde ren, die geen plichtsgevoel nog kennen, buiten het bereik van den stralrechter. Ideoten, krankzinnigen, en kinderen zijn ontoerekenbaar én worden dus na misdaad niet in een gevangenis gebracht. Kinderen hoogstens in een Opvoedingsgesticht, maar dan moet de leeftijd ook niet te laag zijn. Straf' veronderstelt een vrijwillig plichtsverzuim Dus plichtsgevoel en verantwoordelijksgevoel liggen op den bodem van dit vraagstuk. Wie zijn plicht niet beseft door geestelijk onvermogen is onschuldig, maar nog niet schuldeloos. Maar iet wel opPlichtsverzuim alleen is niet stral baar. Iemand kan onder pressie van anderen zijn plicht verzuimen. Iemand kan van twee kwaden het minste moeten kiezen en 't andere dus door laten gaan. In beide gevallen is er iets schuldigs gebeurd, maar de straf des wereldlijken rechters blijft toch uit. Daarom lezen we of hooren we ook, dat derechter verzachtende omstandig heden pleit bij een beslist schuldige ol vrijspraak verleent als de beschul digde uit noodweer of iets van dien aard handelde. De Staat let dus op twee zaken én op 't plichtverzuim én op 't vrij willige van dat verzuim. En die straf heeft een vergeldend karakter. Ver geldend naar de mate van het verzuim én naar de kracht van den wil. Eeide dingen moeten om niet onrechtvaardig te worden, in 't oog gehouden worden. Beide dingen wat hebt ge misdreven én onder welke omstandigheden is dat geschied. Wie een zoodje aardappels steelt uit armoe in den strengen winter doei niet hetzelfde als we als rijkaard een arme weduwe haar spaarpenningen ontrooft op wat manier dan ook. Wie een trein laat derailleeren om de reizigers te kunnen berooven en plunderen staat oneindig veel schul diger dan die een kat van een buur man doodslaat, welke zijn kuiken heeft opgegeten. En wie brandsticht als ideoot staat gansch anders voor den rechter dan die zijn bezitting in vlammen op laat gaan na willens en wetens petroleum te hebben uitgegoten of de gaskraan expres te hebben opengezetzelfs maar op een spleetje. Ergode Staat straftvergeldt maar wat en wanneer 1 Dit hangt af van de vraag: Wat is de roeping van den Staat. Wordt vervolgd] Waarom boos 't Is van zelf, dat er bij de toename van Christelijke Scholen ook hoe langs zoo meer gewezen wordt op éèn on houdbaar feit ni. dat de Gemeenten nog zulke uitstekende steunsels zijn om een Openbare School te bevoor rechten. Wat 't Rijk betreft is er rechtsgelijkheid tusschen Bijzonder en Openbaar Onderwijsmaar wat de Gemeenten betreft niet. En nu er van velerlei zijde wordt aangedrongen orn daar een schol je voor te schieten en de Gemeenten te plaatsen niet tegenover de Bijzondere, maar haar ook helpende zoo goed als ze 't de Openbare School doet, nu komt uit het liberale kamp klacht. Die klacht is ongegrond Er> moet rechtsgelijkheid zijn. En geldt ze voor 't Rijk dan ook voor de Gemeenten. Er mag in het Land geen enkele organisatie zijn, die 't christelijk on derwijs ook maar één haarbreed in den weglegt. Er mag in 't Land geen enkel pu bliek persoon zijn, die de Bijzondere School ook maar een streep zou willen achterzetten bij de Openbare. Dertig jaar en langer is gestreden om Recht. En nu 't Recht aan de kim is op gekomen, nu moet het stijgen tot 't zenith, tot middaghoogte. Geen rust, geen vrede, zal er zijn, zoolang dat Recht niet in vollen luister praalt over Openbaar en Bijzonder Onderwijs. En 't. is nog geen vrede Dat we naar dien vrede verlangen is natuurlijk. Dat de liberalen dien niet begeeren is bekend. Ja, ze zijn boos nu we weer met meer aandrang kunnen om roepen doe ons recht tegenover onze weerpartij Maar waarom is ze boos Dan heelt ze geen rechtsgevoel óf ze heeft 't wel, maar wil de tanende macht niet laten schieten uit zelfbehoud Zelfbehoud Zelfbehoud dat is de grond van haar verzet. Maar 't zal niet baten. ILUBïCiU CBS 'ÏOinlMMiW, Overmaat van wafer, (Slot.) Wij noemden als bezwaren van te veel vocht dat bet den grond koud maakt, de bodemventilatie (luchtverversching) belem mert, de bebouwing bemoeilijkt en den grond vervuilt. Over het derde en vierde punt nog een eniiel woord. Wat een verdriet en scha vloeien niet voort uit de weekheid en drasheid van den grond, door de regens nog verergerd Terwijl op drogen grond geregeld wordt doorgewerkt en op tijd wordt gezaaid, gaat de zaaitijd op den natten grond ongebruikt voorbij en is het niet zeldzaam dat in een regenach- tigen herfst het zaaien en hot mesten op sommige perceelen achterwege moet blijven, 't Gevolg is, dat de werkzaamheden in zeker tijdbestek zich ophoopen, waardoor meer bespanning en meer volk noodig zijn dan wanneer men geregeld kan voortwerkenmen heeft bijgevolg grootere uitgaven. En heeft men geen geduld om te wachten tot de grond meer bekwaam is, dan lijdt liet werk hieronder, dat dan natuurlijk niet zoo goed kan zijn, terwijl ook al weer door den natten grond meer trekkracht wordt gevorderd en de werk tuigen meer hebben te lijden, 4. Vuilheid van akkers en weiden is ook veelal een gevolg van overtollig water. Ten eerste blijft er vaak, waar de werk zaamheden zoozeer worden verlaat, te weinig tijd over om het onkruid te bestrij den, maar ten tweede treft die bestrijding, op natte gronden veelal zoo slecht doel het onkruid gaat er zoo moeilijk dood. En dan, in de derde plaats, weten we allen ook, dat onze cultuurgewassen te veel vocht niet verdragen en dientengevolge minder weerstand kunnen bieden aan de onkruiden, die aldus de overhand kunnen krijgen, ook dewijl zij in natten bodem wel kunnen tieren Dit laatste zal menig een vreemd toeschijnen, maar vindt zijn verklaring hierin, dat vele planten, op natte gronden voorkomende, toch ondanks het vele water in den bodem niet in heur wortelademhaling zijn belemmerd, daar zij in heur wortels luchtaanvoerende holten of vaten hebben, welke in de stengels uitkomen. Zulke planten hebben ook zooals dr. Adolf Mayer heeft aangetoond - - niet zooveel lucht (zuurstof) noodig, dewijl zij minder stikstof bevatten en de behoefte aan zuurstof (ademhaling) evenre dig is aan het stikstofgehalte der plant. Hoe de onkruiden in de lage velden de moerasplant.en daar de baas kunnen zijn, hoe in laaggelegen hooilanden de goede grassen tenslotte goeddeels door minder waardige planten kunnen verdrongen worden weet ieder. Geen kalken, geen bemesting, geen eggen, geen vitrioolbesproeiing of welk middel ook kan daarin een afdoende verbetering brengen en daar 'een gezonden plantengroei te voorschijn roepen, indien niet gezorgd wordt voor 'een geregelden afvoer van het overtollige regenwater, 't Is moeite en geld goeddeels verspild als de waterloozing wordt verwaarloosd. Daarentegen kan de winst groot, ja enorm zijn, als het eene aan het andere gepaard gaat. De drooglegging of draineering der natte gronden, waardoor een behoorlijke cultiveering mogelijk wordt gemaakt, is een zaak van groote beteekenis, daar met haar de welvaart een er streek ten nauwste samenhangt, 't Zijn meestal de slechtste gronden niet voor ontginning, welke daar toe eerst moeten worden ontwaterd een doelmatige bewerking en bemesting doen daar dan vaak wonderen, 't Is dus een schromelijke nalatigheid, wanneer belang hebbenden in deze het werk der verbete ring niet aangrijpen en gebrek aan naastenliefde mag het worden genoemd, wanneer niet ieder, op wiens weg het ligt mede te werken, daartoe bereid wordt bevon den. Hier geld vooral ook Wie anderen te kort doet, b e na d e elt zich zeiven. C. B. ENGELAND. Manuel, de onttroonde koning van Portugal is met zjjee moeder te Plymouth gearriveerd. Zooals men weet, zond de koning van Engeland zijn stoomjacht naar Gibraltar, orn hem te haleD. Zij gaan wonen bij den heriog van Orleans, den broeder van koningin Amelia, die een klein slot. heeft te Wood Norton, in Worcestershire. Zij waren 's voormiddags reeds met bet Eogelscbe koninklijke jacht op de reede van Plymouth aangekomen, doch hunne landing werd tot de ingevallen duisternis uitgesteld, zoodat het jacht zeven a acht uur heen en weer moest varen. De jonge koning z ig er bij de landing bleek en zenuwachiig uit. Zijn keele wezen verried neerslachtigheid. Koningin Amelia, zijn moeder, in zwaren rouw gekleed, zag er opgewekter uit. Het voorloopig bewind in Portugal heeft op een vraag, door de Engel; cbe regeering gedaan met betrekking tot het vermogen van den afgezetten koning Manuel geantwoord, dat alleen het aan den staat toebehoorende bezit wordt ver beurd verklaard de particuliere eigen dommen van de familie Braganza en de haar toebehoorende kasteelen zullen ge respecteerd worden Naar schatting zal Manuel na attrek van zija schulden nog een jaarljjkseh inkomen van '20.000 pond sterling hebben. DU1TSCÜLAND. De Engelsche regeering heeft den mo gendheden voorgesteld paripasau tot de erkenning der nieuwe regeering in Portugal over te gaan. Dit voorstel van Engelsche zijde zal waarschijnlijk door alle betrokkenen gunstig worden ontvangeD. De Duitsche regeering heeft reeds, zoo verluidt, iu principe hare instemming met dit plan beiuigd. OOSTENRIJK. De commandant der marine, verklaar de in de zitting der marineenmmissie van de Hongaarsche delegatie, dat in 1911 een vlootprogram aan de delegaties zal worden voorgelegd, daar Oosteniijk- Hongarije niet bij de andere mogend heden mag ten achter blijven. De vlootcommissie der Hongaarsche delegatie nam de marinebegrootjng en een buitengewoon vlootcrediat ten bedra ge van 54 millioen kronen aan. ZWITSERLAND. Nadat langdurig onderhandelingen met stakende werklieden in het horlogema- kerabedrijf vruchteloos gebleven zijn, hebben de horlogefabrikanten van de Berner Jura besloten al hun arbeiders gedurende 14 dagen gedaan te geven. Door deze loek-out worden minstens 30.000 arbeiders getroffen. PORTUGAL. Reivas, de Porlugeesche minister van financiën, heeft aan het „Financial News" geseind, dat da repubiikeinscho regee ring in staat ia al da schatkist verplich tingen na te komen. De Portugeesche adminisria ie heeft een groote verandering ondergaan, de regeering stelt een aanzienlijke vermin dering der onnoodige uitgaven t oor, bet deficit-bewind zal een eind nemen en de rogeering zal alles iu het werk stel len om het land op h ebten financieelen grondslag te vestigen. In Portugal wordt onder allo vo ksklassen het denkbeeld druk bespre ken om een groote nationale ins brijvirg te houden, teneinde de buitenlandsche schuld af re lossen. Verschillende be zitters van kleine landerijen stellen hun bezit ter beschikking v tn de regeetir g en een groot aantal ambtenaren wil ai- stand doen van een maand salaris. GRIEKENLAND. Niettegenstaande de politieke tons and van Griekenland gedurende den laatsten tijd buitengewoon verward was, is de nieuwe premier Venizelos er toch vrij wel in geslaagd een ministerie te voimen. De moeilijkheid om een bekwaam minis ter van Buitenlandsche Zaken te vinden werd opgelost door den Griekschen ge zant te Kons'antinopel voor dat ambt te benoemen. De koning heeft nu de benoeming der verschillende ministers bekrachtigd. TURKIJE. Volgens 'n bericht uitKoastantinopel aan de „Lokal-Anzeiger" verkeert de Turk sche sehatkist in grooten nood ten ge volge van het uitstel van de sluiting van een leening. Het ministerie van Oorlog ban geen voorschot betalen op voor het leger bestemde levensmiddelen en deze dus niet in ontvangst nemeD. Meer dan tweehonderd schuiten, met eetwaren geluden, zijn aan het verkeer ontrokken daar de eigenaars de leverantie weigeren. De troepen lijden gebrek en de officieren ontvangen geen traktement. De ontevredenheid neemt steeds toe en het kabinet durft niet meer de verant woordelijkheid te dragen voor dezen uit geldgebrek ontslanen toestand. SERVIE. De berichten omtrent den toestand van den Servischen kroonprins luiden ongunstiger. Een Woensdagavond te Belgrado uügegeven bulletin meldt, dat het zeer ernstig met den prins gesteld is. De verklaring van professor Chwostek, die hem behandelt, bevestigd den ernst van den toestand 't hart is zeer zwak eu de symptomen aan de longen wijzen op complicaties. De prins is buitenge woon zwak en weigert alle voedsel. PERZIE. Een Britf.che nota heef de Perzische regeeriog medegedeeld dat, wanneer Per- zië niet voldoet aan de eischen, gesteld in de nota betreffende den toestand der handelswegen, Engeland do verantwoor ding voor het handhaven der orde op zich zal nnmen over den weg van Bushire tot Ispahan. De. Britscbe nota aan de Perzische regeering kan als 't ultimatum beschouwd worden, waarop wellicht een meer voort varende politiek van het kabinet van St. James zai volgen. De „Times" doelt mede, dat ook Rusland kennis draagt van het zenden der nota en dat de voor genomen maatregelen oommuue consillio

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1