Zaterdag 22 October 1910. No. 1600. Twee Bladen en Zondagsblad. Dit nummer bestaat uit fuift" en Landbouw. Hooiland bemesting. iSyenieell. Lil de Pers. Plaatselijk Nieuws. Oeineenleraad. IN HOC S1GN07INSES "tweede mi, Pro!, dr. Paul Wagner schreef hierover laatst een belangrijk artikel in de Deutsche Landwirt-sehaftliche Presse en hij besprak in 't bijzonder de vraag»Met hoeveel Kali is de weide te bemesten Wij noe men het artikel daarom belangrijk, omdat het ons voor de hooiland bemesting een houvast geeft, welke thans blijkbaar nog door velen wordt gemist. Wij kunnen het geheele betoog niet weergeven, maar slechts, in beknopten vorm. de conclusies, waartoe Prof. Wagner na zorgvuldige proeven kwam. Hij gaf dan deze regelen Een grootere kali bemesting is overbodig, wanneer het hooi (met 15 pet. vocht) meer dan 2 pet. kali bevat, want dan is het oververzadigdbe vat het 2 pet., dan kan het verzadigd heeten en is ook rijkere bemesting nog niet noodig. Daalt het kaligehalte tot 1.8 petdan is het m o g e 1 ij k, dat een sterkere kalibemes ting rendeeren, de opbrengst verhoogen zal die mogelijkheid wordt waarsc h ij n 1 ij k- heid bij een kaligehalte van 1.6 pet., en zekerheid als dit tot 1.2 pet. of lager daalt. In bovenstaande hebben we voor onze zand- en veengronden een houvast Immers, deze zijn kaliarm, de weinige kali welke zij bevatten, komt niet in aanmerking, men dient ze dus, bij de bemesting te geven, wat men er in den vorm van hooi, van terug wenscht te ontvangen. En nu stellen we de vraag wordt dit, tot dusver, in de praktijk algemeen gedaanAntwoord volstrekt niet! We zullen dit aantoonen, of liever voorrekenen. Door gemiddelden hooioogst (6000 K G.) wofdt aan den grond onttrokken 100 K G. kali, door een opbrengst in 2 sneden, van 6000 K G. 120 K. G. kali, door een rijken oogst zooals veen- en zandhooiland kunnen opleveren, 160 K.G. kali. En hoeveel wordt nu door do bemesting, zooals die door velen wordt toegepast, teruggeven? Meermalen blijft een kali-be mesting geheel achterwege, uit onkunde natuurlijk, zooals men vaak ook slakken- meel geheel weglaat, en waar men wél mest daar volstaat men ze.r dikwijls nog met 4 tot 6, 7, 8 baal kainiet. Hierin geeft men dan aan het gras 50 tot 75, hoogstens 100 K.G. kali't Is duidelijk, dat dit in vele gevallen hoogst ontoereikend is en bij zulk een bemesting geen normale hooioogst kan worden verwacht. Acht baal kainiet is reeds noodig voor een middelmatige op brengst5000 KG. Waar men een oogst van 6000 a 8000 K.G. hooi aan den grond wil vergoeden daar dient men 1013 baal Kainiet uit te strooien. Meenigeen zal dit ongehoord voorkomen, want een goede, wetenschappelijk juiste bemesting onzer hooilanden komt in de praktijk nog maar schaars voor, bepaaldelijk ook wat de kaligift betreft en de verhou ding daarvan tot de slakkenmeel-bemesting. Die verhouding is meestal zeer ongerijmd, daar men vaak evenveel zakken, of meer, slak als kainiet uitstrooid, en daarin vaak v»#l te veel phosphorzuur. Een gemiddelde hooioogst ontrekt n 1. aan den bodem 26 K.G. phosphorzuur terwijl in 8 baal slak- kenmeel pl.m 130KG. wordt teruggegeven. Is dat niet dwaas Hier zou 23 baal al genoeg zijn, en voor een rijkeren oogst 4 5 baal. Alleen de eerste 23 jaar moet vrij wat meer worden gegeven, wel 23 maal zooveel, opdat de plantenwortels in de aardmassa overal voedsel zullen vinden. Is de bemestingstoestand eenmaal goed geworden, dan achten wij een normale bemesting voor een rijken oogst1213 baal kainiet en slechts 45 baal slakken- meel. Dat men tot heden naar dezen regel niet heeft gehandeld, is zeker een groote fout geweest, welke men duur heeft betaald. C. B. Wy vervolgen onze wenken omtrent de inwin- tering. Op drie dingen vooral moet hierbij wor den gelet: 1. Ieder volk bezitte een goede, vruchtbare koningin2. de kolonie besta uit veel jonge bijen; 3. de voedselvoorraad zij vol doende. 1. Voor het eerste, zoo noodig, nu nog te Borgen, is het eigenlyk te laat. Vervangt men een koningin die niet aan goede eischen voldoet, 'eat in het najaar, door een andere, dan wordt "e verhouding tusschen deze en de byen niet veer zooals die moet zyn en moederloosheid van "et volk in 't voorjaar is dan zoo licht het ge volg. Eerder dus, in den loop van den zomer, ouderzoeke de imker de bruikbaarheid der koningin daartoe lette hij er op of het broed aaneengesloten is, er du3 niet veel ledige cellen Z!Ja, of ook gebocheld broed (darrenlarven) voor komt in de werkbijencellen. Is dit wel Let ge- Val, dan neme men de koningin weg. Uit de aanwezigheid van darren besluite men niet dade- njk, dat de kolonie moerloos is, want in een goed honigjaar treft men ze vaak nog in den 'aten nazomer en herist aan: ze worden dan iet slechts gedeeltelijk door de byen weggejaagd, «b zoo ia het zelfs wel voorgekomen, dat de «arren den winter mee overbleven, hoewel toch 2 ^oningin alleszins aan de eiBChen voldeed, Eet» volk moet sterk z^jn. Met arme volken ga men niet den winter ïd zij zijn in den regel voor een goede overwintering te zwak, terwyl zü naar rato meer kosten dan steike volken. Dit laatste feit, op juiste waarnemingen berus tende, is niet by alle imkers bekend. Zy, die het weten, vereenigen hun zwakke volken, en doen dit zoodra het winnen gedaan is. Door prikkelend voeder -bevorderen zij tevens den aanzet van jonge bijen, want deze zijn het, die in het voorjaar de kolonie kracht geven, het meest bijdragen tot de opvoediDgen de vermeer dering van het broed. Het toedienen van prik kelend voeder is natuurlijk niet noodig, waar van boekweit of heide nog laat wordt gewonnen, maar d&4r dient men bytjids te zorgen, dat er voor bet broed plaats kome. Is men hierop niet bedacht, dan wordt ten slotte het broed zoo sterk ingesloten, dat er maar weinig jonge bijen komen en men goeddeels met oude versleteu bijen overwintert. 3. Over de voedselvoorraad spraken wij reeds. Behalve honig of suikerstroop moeten de bijen nog stuifmeel (polleD) bezitten voor de aankweek van broed in het voorjaar: minstens éen raampje zij dus deels van stuif meel voorzien, 't Gebeurt wel, dat de bijen in een kast van gebrek omkomen, terwijl de honig- voorraad nog niet i» opgeteerd; die zit dan in de buitenste raampjes, waarby de bijen niet of niet licht konden komen. Men houde daarom niet te veel raampjes in de kast, maar die er in zyn moeten voldoende voedsel bevatten. En dan make men het den byen mogelyk van het eene raampje naar het andere te komen. Som mige imkers zorgen hiervoor door in het bovenste deel der raten, onder het draaglatje, eenige gaten tot doorgang te maken. Wij deen het eenvoudiger, door dwars over de ramen enkele latjes te leggen. Komt hierover de stroomat of het winterkussan, dan is tusschen dit en de latjes voldoende ruimte voor de byen om zich te verplaa sen. Dekt iaën de kast met plat.kjes, dan is er gewoonlijk een voldoende doorgang boven de raampjes, maar dan lette men er wel op de plankjes iets van elkaar te schuiven, opdat de damp kan uittrekken. B. Darwinisme en „neutrale" B. S. Het r.k. Huisgezin schrijft 'n Jaar of twintig, dertig, geleden zekerNeen, neen, 't is een heel recent geval, 't Gebeurde voor veertien dagen, dat de jongens van de zooveelste klas der H. B. S. hun diclêe kregen in de natuurlijke historie. En het ging zoo waarlijk over de nieuwsle(theorie van aap-mensch of mensch-aap. De geleerde leeraar, die zich een van Bolland's dicipelen noemt, zette natuur lijk voorop, dat men voor het aanvaarden van deze nieuwe(P) wetenschappelijkheid het oud geloof even moet opzij zetten Geloof en wetenschap ziet u dat gaat niet. Maar eenmaal dat geloof opgeruimd, is iedere sta-in-den-weg ver vallen om tot de wetenschappelijk be wezen bevinding te komen dat de mensch van den aap afstamt. En de jongens luisterden en schreven wijselijk de wijze woorden en velen lachen stillekens bij de gedachte aan wat hun Roomsche vaders en moe ders bij 't zien van dit dictèe straks zeggen zouden. Die Roomsche jongens zijn nog zoo dom niet en veroorlooven zich de weelde om bij des leeraars woord ook zelf nog wat te denken. En zij lieten het vader en moeder eens kijken En vader en moeder lieten het den heer directeur der H. B. S. een kij ken En een, twee, drie werd.n alle cahiers opgevorderd, om door nieuwe blanco cahiers te worden vervangen, zoodat ik jammer genoeg niet in staat ben de lezers van dit blad op het origineel van deze natuur-historische schets te vergas ten. In gemoede. Waar was des heeren oordeel als opvoedkundige, toen hij trachtte, het zaad van den twijfel uit te strooien in de blije ziel dezer ronde jongens van christelijke huize p Waar bleef's mans wetenschappelijk heid, toen hij in het jaar Onzes Heeren 1910 als wetenschappelijke theorie ver kondigde, wat reeds in 1892 bij monde van den bekenden prof. Virchow uit Berlijn absoluut werd gedesavoueerd door het congres der prehistorische ar cheologie te Moskou En waar schuilde in dezen weer de hooggeroemde neutraliteit van ons open baar onderwijs Zóó wordt dus op sommige H, B. S. de natuurlijke historie gedoceerd Revolutionaire neigingen. Er is leering in voor ons. De omwenteling in Portugal en de spoorwegstaking in Frankrijk toonen duide lijk aan, dat de revolutionaire gezindheid onder de volkeren van Europa nog steeds toeneemt. Ook de spoorwegstaking. Minister Briand, de radikaal met socia listische donsveeren, de man dus die 't weten kan, heeft zelf gezegd, dat het niet in de eerste plaats gaat om verbetering van arbeidsvoorwaarden, maar om de heerschappij in den Staat, over het stellen van de wet. Bij ons is 't niet beter. 't Jaar 1903 heeft het getoond. Troelstra sprak het nog onlangs duidelijk uit, dat ter verkrijging van het algemeen stemrecht desnoods ook de weg des gewelds zou behandeld worden. Men wacht slechts zijn tijd af. Laten wij er op letten. En steeds weer allen nadruk leggen op ODze beginselen. Die inprenten aan ons volk ook door de »Pers«, En het kras uitspreken, dat de beginselen der Revolutie van God vervloekt zijn. (»Onze Courant.*) Middelharnis. De heer J. Korteweg heeft zijn Timmermanszaak overgedaan aan zijn knecht G. v. Eek welke vele jaren bij hem werkzaam is geweest. Door onze vroegere dorpsgenoot J. v. Kassei is Dinsdag, theoretisch leerling, Monteurs examen afgelegd. Stad aan 't Haringvliet. Door den lotehng H. Fris, is aan de beurt liggend nummer ter inlijving voor de Notionale Militie, herkeuring van den loteling C. J. de Ruiter bij Ged. Staten aangevraagd. In deze gemeente begint de handel in aardappelen weer levendig te worden voor de eigenhemers besteed men reeds f 3 het mud. Vrijdag had de landbouwer D. Born het ongeluk dat een zijner paarden stierf. Dien dag wilde hij naar de beurs te Oude Tonge, toen het beest onderweg overvallen werd door een beroerte. Daags daarna was hel reeds dood. Den Hommel. J. G. had het ongeluk zoodanig te vallen dat hij zijn voet zoo ernstig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk, alhier hebben besloten om het Kerkorgel te laten nazien en wel in het begin van 1911 Door den gemeenteveldwachter C. Hoefnagel is proces verbaal opgemaakt tegen E. B, wegens overtreding der Drankwet. Naar men uit goede bron verneemt is door den Directeur der Chr. Zangv. »Exelcior« alhier vergunniug gevraagd om op 21 November a.s. eene uitvoering te geven in de Ned. Herv, Kerk. Tevens kan gemeld worden, dat de repetitie's en oefe ningen thans worden gehouden Maandags avonds om 6Vj uur en niet meer op Woensdagavond, Door den rijksveldwachter E. D. Piquillet is procesverbaal opgemaakt tegen G. H. wegens mishandeling van C. v. Z. De mishandeling geschiedde met een pee- spade, zoodat een bloedende verwondiug werd toegebracht. In de vacature vanBijlevelt is voor lid der Gezondheidscommissie door B. en W. op de aanbeveling geplaaist de heeren E. H, de Ruiier te Sud aan 't Haringvliet en Dr, H. v. d. Meer alhier. Oultgeiisplaat. Op de Viijdag te Diiks- land gehouden militieraad zijn de lotelingen G. van N euwaal en J. Troo:t voor den dienst afgekeurd. Oude Tout;». Op de aanbeveling voor lid der Gezoudhe.dseoinmissie zijn geplaaUt: No IJ G. van Putten, Burgemeester te Oohgensplaat en Nu. 11 Z. Vreeswijk te Oude Tonge. Woensdag j.l viel een wagen beladen met suikerbieten van deu landbouwer G. H. in de slootduor spoedig toegeschoten hulp werd d- wagen op het droge gebracht en liep dit ongeval rnet eenige waterieele schade af. Nieuwe Tonge. Door A. v. d. Sluijs van een gedeelte tuingrond groot 45 roeden 145 hektoliter zoogenaamde Jaapjes pten gedolvtn, üirksland. De varkensmesterij kan hier dit jaar wel bevredigend genoemd worden en brengt menigeen ofschoon het voeder duur i", zeker wel een voordeel'je op. Varkens van 400 pond zijn geen zeldzaam heid, De slager Dunweg maakte deze week zoo'o beestje fchoon, wegende bruto 536 pond, het dier koste hem ook niet minder dan f rót. De zoogenaamde vlekziekte deed zich tot dusver niet voor. Hoe of het eigenlijk kwam, of de weg te smal dan wel te slibberig was kun nen we niet zeggen, doch de fietsrijder van Berkel van Oude Tonge geraakte er af en kwam Donderdagmiddag seker tegen zijn zin, pardoes met fiets incluis in den Boezem terecht. Een droog costuum was dus raadzaam. De hceien P. H. van Alphen en G. S. Nieuwenhuizen slaagden deze week voor het Examen vrije en orde oefeningen der gymnastiek. Ilerkiiigcii. Dinsdag 1.1. was voor deD heer J. Witvliet alhier een minder aangename dag. Hij had n.l. het ongeluk te vallen met zijn wagen, door het breken van zijn tuigage, waarbij zijn hit zoodanig aan een der pooten werd verwond, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen, en het dier voorloopige rust werd voorgeschre ven. B. en W. dezer gemeente roepen sollicitanten op naar de betrekking van tijdelijk onnerwijzer(es) aan de O. L. S. alhier op jeen, jaarwedde ven f 600. Solli citaties moeten voor 24 Oct. zijn ingeleverd. Een dubbele oogst. Bij den land bouwer M. Keijzer alhier wordep vaneen sttik land waar reeds een beste schoof vlas is gehaald, nog een flinke sneede klaver gemaaid en als hooi gewonnen naar binnen gehaald. Melissant. De begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor het dienst jaar 1911, is door den gemeenteraad iD ontvang en in uitgaaf vastgesteld op 1845 8.19. Aan A. van de Klundert is door H. H. Ged. Staten een logementsvergunning verleend. Door den gemeenteraad is tot gemeen tegeneesheer herbenoemd de Heer G. van Terwisga. De lotelingen A. Bechtum en H. Overweel zijn door den Militieraad voor den dienst afgekeurd. Het voorbereidend militair onderricht is in deze gemeente aangevangen met 31 leerlingen, De lotelingen, die in aanmerking wenschen te komen om te dienen bij een bereden korps, moeten daarvan vóór 30 Nov. a.s. aangifte doen ter gemeente secre tarie. Zie voor verdere inlichtingen aanplak bord. Aan de milicien verlofgangers L. van Oudenaren en A. Krijger, is voor deu tijd gedurende welken zij voor herhalingsoefenin gen zijn onder de wapenen geweest een vergoeding toegekend van respestievelijk f 0.60 en f 0.50 per dag. Ouddurp. Bij den landbouwer J. Br, ontstond in den nacht van Woensdag op Donderdag in het woonhuis een begin van brand Gelukkig dat een der huisgenooten door den rookdamp ontwaakte, anders ware de ramp niet te overzien geweest, De metselaar J. v. R. had deie week het ongeluk van een stelling te vallen. Genees kundige hulp meest worden ingeroepen. Bij C. A. ontstond ook dezer dagen begin van brand. Assurantie dekt de schade. Verslag van het verhandelde in de Openbare Raadsverga dering der gemeente SOMMELS- DIJK gehouden op Dinsdag 11. den 18 Oct 's avonds 7 ure_ Aanwezig alle leden 1 Notulen worden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Brief van Ged. Staten, waarbij goedge keurd wordt teruggezonden het raadsbesluit der vorige vergadering tot wijziging in de Gemeentebegrooting. Brief van Frederiks, daarbij zijn dank betuigende voor de jaarlijksche toelage in zijn uniformkleeding. Adres van den heer J. v. d. Velde, onderwijzer alhier inhoudende verzoek om een der lokalen in de 0. L. S. één uur per week te mogen gebruiken voor de afd. van de Ned. Ver. »Hoop der Toekomst.» Hij vraagt het lokaal vrij verlicht en ver warmd voor een 15 tal jongens van 1015 jaar. De Voorz. vraagt wie daarover 't woord verlangt. dhr Joppe vraagt of de school beschikbaar is op de gevraagde tijd. dhr De Graaff is bang, dat meer vereenigin- gen bij den Raad zullen aankloppen, als dit toegestaan wordt. Hij denkt, dat dan de brug gelegd wordt voor meer aanzoeken. Uit dit oogpunt heeft liij er bezwaar tegen. De Voorz. merkt op, dat de kosten zoo groot niet zullen zijn. dhr De Graaff zegt, dat er ook toezicht dient te wezen. Sluiten de bezoekers de zaak zelf of wordt dit aan een ander overgelaten. De Voorz. meent dat de bezoekers daarvoor moeten zorgen. dhr De Graaff denkt, dat er toch toezicht moet zijn op ventilatie enz. dhr Van Dorssen is het eens met de heer de Graaff, dat men zich begeeft op gevaarlijk terrein. Hij adviseert, niet toe te staan. dhr Joppe zou als het toegestaan werd vergoeding vragen voor vuur en licht. De Voorz. weet niet hoe het met hun kas staat. dhr Joppe zegt dat ze dan maar eens moe ten collecteeren. De Voorz. vraagt nu of een schoollokaal zal worden afgestaan, waarop dhr de Graaff antwoordt, dat dit niet is zijn bezwaren oplossen. De Voorz. merkt op, dat uit de stemming zal blijken of de heeren ook zijn (n.l. die van dhr de Graaff) deeleu. Voor afstaan stemden de heeren, Joppe, Bom, Van Beek en Timmerman, tegen De Graaff, Peekstok, en Van Dorssen. De Voorz. brengt nu in stemming of vuur en licht betaald moeten worden. dhr Joppe stelt voor tien cent per uur, waarvan de Voorz. echter 50 cent maakt. Het laatste in stemming gebracht zijnde wordt met 6 tegen 1 aangenomen. Vóór waren Born, Joppe, Van Beek, Timmerman, Van Dorssen, tégen was De Graaff. Verzoek van dhr C.J. Mosterdijk, op nieuw verlenging vragend tot 1 Mei 1911 van den tijd, dat zijn onbewoonbaar verklaarde woning op den Oostdijk bewoond mag worden. De Voorz. vraagt of de heeren den heer Mosterdijk ter wille, willen zijn. Indertijd werd het al vreemd gevonden, dat er voor een alleenwonend man, geen huisvesting te vinden was. dhr De Graaff merkt op, dat dit al zoo dikwijls ter tafel is geweest. De oorz. zegt, dat de vorige keer de gezondheidscommissie al geadviseert heeft, het niet toe te staan. Toch wordt met algemeene stemmen besloten het nog weer toe te staan. Nu volgen brieven van verschillende brandwaarborgmaatschappijen. Stemmen waren opgegaan om aan de Maatschappijen eenige vergoeding te vragen in de kosten der Gemeente om den laatsten brand te beperken. Tilburg geeft niets, doch beloont wel buitengewone diensten voor bescherming van belendende perceelen der Maatschappij. De Assurantie-Compagnie te Amsterdam geeft niets. Wel als de brandweer er in geslaagd was haar pand te bewaren. Utrecht geeft niets. De Onderlinge- Brandwaarborg- Mij. zal er nader op terugkomen. Opname van de Gemeentekas is geschied, In kas was 1820,26§. Brief van dhr Van Buren, daarin den diep gevoelden dank overbrengende van de familie De Graaff voor het gedenkteeken op het graf van den overleden burgemeester. Punt 4 van de agenda wordt than» behandeld. De afd. Overflakkee en Goeree van de Holl. Maatschappij ran Landbouw is opge heven en in liquidatie. Het plan bestaat een landbouwcursus op te richten en er bestaat behoefte aan een lokaal. Dit wordt nu gevraagd, vrij verlicht en verwarmd. De cursus zal gehouden worden 's avonds, buiten de schooluren. dhr Joppe zou willen hebben, dat daarvoor ook betaald werd. dhr Peokstok meent, dat dat het vorig jaar al gedaan is. De Voorz. merkt op, dat er ook van buiten de Gemeente dien cursus zullen bezoeken. Hij vindt het niet onbillijk als daarvoor eenige vergoeding gegeven wordt. dhr Joppe noemt 144 uur nog al aardig wat De Graaff zegt, dat deze aanvraag wel verschilt met de vorige. Het Landbouw- onderw. heeft vroeger 25 genooten van de Gemeente. Nu wordt gevraagd vrij vuur en licht. Wij zijn in een landbouw streek. Het zou niet in den geest wezen van 't geheel als wij zoo'n cursus moeten missen. Hij wil verlof geven tot weder- opzeggen toe. Daarbij komt nog, dat de leermiddelen in deze school geplaatst zijn. Het is dus voor de ingezetenen van belang, dat ze dit hier kunn,en genieten. De Voorz. gelooft, dat dhr Peekstok zich vergist heeft en wijst nog eens op de personen van buiten de Gemeente en ook, dat die cursus het vorig jaar geheel verliep. Hij wil dat het lokaal schoon gehouden zal worden. De heer Joppe vindt de bestrijding van den drank een vraagstuk, dat niet met onverschilligheid mag worden aaDgezien. Misschien kunnen toch door het onderwijs daarin enkele menschen in de toekomst gered worden en om dan te zeggen, dat Va* der Velde voor één uur per week tien stuivers moet betalen, dat vindt hij niet billijk. Die toestand kan hij niet goed noe men. Hij is er natuurlijk voor er landbouw onderwijs gegeven wordt. Hij wil alleen eenige vergoeding in verband met de vori ge aanvraag. Eerst wordt in rondvraag gebracht of in beginsel wordt aangenomen een lokaal af te staan. Allen zijn er voor. Nu worden de voorwaarden vastgesteld. Het spreekt vanzelf, dat het lokaal na gebruik in ordelijken toestand moet worden gebracht. De Voorz. vraagt, wie daaraan een geldelijke vergoeding toe wil voegen. De heer Joppe wil, dat ze 25 huur geven. De heer Van Dorsser zou gaarne zien dat ze de schoonmaakster daarvoor wat gaven. De prijs komt de heer Born wat hoog voor. De heer Van Beek kan niet zeggen, dat het zoo onbillijk is. De heer Peekstok zou er vóór zijn, als er veel uit andere Gemeenten kwamen. De Voorz. kan niet zeggen, hoe die verhouding is. Vóór het voorstel Joppe zijn den heer Van Beek en den heer Joppe, tegen, den heer Bom, den heer Timmerman, den lieer Peekstok, den heer de Graaff, en den heer Van Dorsser. Het voorstel van den heer Van Dorsser om de school schoon te houden wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, n.l. vóór den heer Born, den heer Timmerman, den heer Peekstok, den heer De Graaff. en den heer Van Dorsser, tegen, den heer Van Beek en den heer Joppe. Komt aan de orde begrooting Armbestuur. Het bedrag der uitgaven komt overeen met dat der ontvangsten, zijnde ƒ10976 50!. De heer Van Dorsser merkt nog op, dat de te verhalen post staat uitgetrokken voor memorie en vraagt of dit wel de gewoonte is of dat daarop een uitzonde ring is gemaakt. De Voorz. zegt, dat het zoo goed is. Allen zijn er voor, de begrooting goed te keuren. Volgt bespreking over overname van grond van verschillende eigenaren. De gelegenheid is daar om den doortocht te verbeteren. Door den architect is bepaald, wat iedere eigenaar moest missen. P. van der Sluijs vraagt ƒ400, A. van der Sluijs 130, M. J. van Driel 25, C. Joppe 200, L. Joppe 100 en L. van den Broek 120 samen 975. Dat is geen kleine opoffering voor de gemeente, maar de Voorz. zou zeggen nu of nooit. Het is wenschelijk, dat op dit verzoek ingegaan wordt. Misschiet! zijn er bij, die ieder afzonderlijk besproken moeten worden. Bij den heer De Graaff valt de zaak rauwelings op zijn hart. Hij heeft het deze week voor 't eerst gehoord. Hij vindt het moeilijk een beslissing te nemen. Het had hem gewenscht voorgekomen, om de raad op de lokale plaats te hebben. Hij acht het niet raadzaam verder op de zaak in te gaan voordat allen op de hoogte zijn van den toestand. Hij is er vandaag geweest en heeft niets kunnen vinden, dat eenige aanwijzing geeft. De Voorz. zegt, dat het in de eerste plaats aan B. en W. staal de rooilijn aan te geven, en dat deze zich daarvan gekwe ten hebben. Bij het vaststellen van die lijn zagen B. en W. dat er grond zou moeten worden gekocht om de gewenschte verbetering tot stand te brengen. De grootte, die genomen moet worden is bij B. enW. en architect bekend. De vraag is, gaat de raad er met mee daar verbetering aan te brengen.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3