Zaterdag 28 October 1910. 25stc J aargang IS 1600. 1 voer ft© Bsiiilli©llii!ifls©ii€ en Zeenwichc Ët!<iiiden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES SOMMELSDIJK. W UITHUI*. IJ II Ooze Conrant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag, iboaaeBientsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50 zonder 4,50 per jaar, Afzoaderlijfee KHiaasers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UJTÜÜ2YKB T. BOEK HO VEN. Telefoon lH«ercosM»s. So. S. AdrerÉentiëa 10 «ent par regal ea lii maai, Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 O ent per regel en 4/j maal. DiesigtaaiïTragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten morden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Adyertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 aar. »(ukh(ii foor «Ie il.©fSa€*lle «sesfenaiï, %«svertentfi£» ©si verdere AdtBlnlstraWe franco loe t© zenden aan den Ulïarever ÜT1I.4F. Straf is leed, Leed toegebracht na vrijwillig plichtsverzuim. En de straf is te ernstiger, naar mate het verzuim ernstiger was Straf is vergelding voor het verzuim. Elk verzuim wordt gestraftis 't niet door den aardsehen, dan door den hemel- schen Rechter. God weet alles en al ontglipt allerlei kwaad aan de oogen der menschen, aan Zijn alziend oog ontgaat niets. Al is de schijn er voor, dat zooveel op deze aarde ongestraft blijftdat zelfs de aardsche rechter te licht straftde tijd komt, dat de Rechter van hemel en aarde alle verborgen zonden met zijn oordeel treft. De verborgene en de openbare, die door den aardsehen rechter niet berecht kunnen worden. De Goddelijke gerechtigheid spaart niets en niemand; dat zou met Zijn in rechtvaardigheid en heiligheid flagranten strijd zijn. Wie God niet dient ontvangt straf. Maar 'tis niet altijd de aardsche rechter, die mag optreden. Duizenden zonden worden bedreven, die de rech ter ongevonnisd laatwaar hij zich gansch niet mee bemoeit. Vloeken is niet strafbaar Buren gerucht wel. Overspel is niet straf baar, tenzij nut minderjarige kinderen 'tLoopen op een verboden voetpaadje wel. Hoe komt dat toch, is wel eens gevraagd Hoe komt het, dat de Overheid vloeken en Sabbatschenderij en overspel en andere groote zonden niet straft en wel vergeldt het plicht verzuim bij luttele zaken als we boven noemdenburengeruchtmatjes klop pen na verboden uur; neerwerpen van vuil. Moord wordt gestraftmaar zede lijke moord door slechte oeken enz. wordt niet gestraft. Dronkenschap wordt gestraftmaar de kerk verwaarloozen en haar onder mijnen door verkeerde leerstellingen wordt niet gestraft Diefs al van een konijntje wordt gestraftmaar luiaards, die den tijd stelen, gaan vrij uit. En zoo zouden we kunnen blijven vragenwaarom wordt 't peuterige wel gestraft tn wat hoogst ernstig is, als vloeken en spotten enz. blijft on gestraft. De oorzaak zit em in de roeping des Staats De vraag, die beantwoord moet worden, is dezeWelke plicht heelt de Staat hier te vervullen Ligt het op zijn weg als in Mozes' dagen om den Sabbatschender te dooden Moet de vloeker als in den Oud testamentischen dag gestraft worden door de Overheid De roeping van onzen Staatwelke is die Die vraag beheerscht 't antwoord op de andere vraag Wat moet de Overheid straffen en hoe zwaar. Wordt vervolgd Conservatief. Het mooie van den strijd tnsschen Conservatisme en Democratie gaal|er af, Is die strijd dan ooit mooi geweest Wis en zeker. Wanneer een deel des volks vooruit wil eu een ander deel blijft staan, is 't beslist mooi de po gingen gade te slaan, die de Democraat in t werk stelt om den conservatie! een duw te geven, dat hij vooruit moet. Die tijd is er vroeger geweest. Maar tegenwoordig behoeft dat niet meer. Wie is nu nog conservatief? Natuurlijk, er zullen altijd har dloopers blijven draven op's Heeren straten en er valt een aardig centje door die lui te verdienen, als ze ia hun opzichte- lijkokleeding en met hun belletjes allerlei geklinklank maken. Maar 't verschil tusschen Democraten en Con servatieven iii onze dagen is luttel. Alles wil vooruit. De een nog meer dan de andernatuurlijk, er zijn altijd meesters boven- meesters haantjes- de voorstenuitstekers- boven- den middelmaat; om- in-den kijker te loopen om opmerkzaamheid te trekken als de reizigers in de flesch of de toeristen met een blok aan der been. Maar die fortuinzoekers nu niet meegerekend - och, dan wil tegenwoordig alles vooruit, 't Mooie van den vroegeren strijd is er af. En Minister Talma behoeft voor zijn democratie niemand naar de oogen te zien. Alles hapt er in. Dat is misschien verdacht, zegt er een. Politiek, zegt een ander, 'tzij zoo Maar democratie tegenover Conservatisme is geen leus meer. Onze lijd staat in het teeken der »lots- verbetering*. Sommigen achten dit een veeg teeken en vinden elke actie* in die richting sooaüstisch, revolutionair en weet ik wat. Niet zelden zijn dit menschen, die zelf geens dings gebrek hebben en bang zijn dat zij aan die verbetering het huane zulien moeten bijdrager). Al te ernstig moet men hun klacht dan ook niet op- Denien al zijn er ook weer bij aan wier ernst en oprechtheid niemand twijfelen kan. Ook is 't waar, dat er tal van menschen zijn, die maar niet gelooven willen, dat op deze zondige aarde ons lot steeds voor velerlei veibetering zal vatbaar blijven dat we ons ideaal niet zoo gauw zullen bereiken of liever er als de reiziger van de verre lichten der avondstad, waarheen hij den weg niet weet, een heel eind van verwijderd zullen blijven. Toch is veler streven naar Motsverbete- ring* ons sympathiek, omdat we zien en ia ens hart overtuigd zijn, dat het geen weelde is, die ze begeeren, maar dal ze slechts streven naar een heel gewoon, ordentelijk bestaan. Niet geheel sympathiek isonsech'er het adre3, dat door verschillende onderwijzers verenigingen thans weer aan de Regeering gezonden is, Zij wenschen daarin o.m. Een aanmerkelijke verhooging van 't aanvangs-salaris Negen 2-jaarlijksche verhoogingen van f ioo Bij 't behalen der hoofdakte f 200 Bij bevordering tot hoofd eener schoei f 300 Ter verduidelijking meik ik nog op, dat zij ook vragen gelijke minima bij eerste benoeming en gelijke periodieke verhoo gingen voor allen, zoowel hoofden als niet-hoofdeD. Laten we nu eens een kleine telsom op zetten en in voorbeelden en cijfers nagaan, wat hun door de onderwijzers gevraagd wordt. Ze wenschen een ^aanmerkelijke* ver hooging van 't aanvangs salaris, doch achten het niet gewenecht, tot het bepalen van een bedrag over te gaan. Dat moeten we dus 2>stellen*. Welnu als we dat (het papier is geduldig) op 700 gulden brengen, dan is de verhooging wel „aanmerkelijke, maar nog niet ^bespottelijk". Volgens bovengenoemde regeling zou dan een jongmensch van 18 jaar, die voor 't eerst in de klas komt, krijgen een trakte ment van f 700, Dat zou wordenop 20-jarigen leeftijd f800; op 22-jarigen leeftijd f 900, tot het voor den gewonen onderwijzer zonder hoofdacte op 3 6-jarigen leeftijd f róoo zou zijn. Voor de hoofdakte zouden al deze cijfers (behalve 't acnvangs-trakte- ment dan) met 200 gld. worden verhoogd en de 36-jarige dus f 1800 krijgen. Staat hij aan 't hoofd der school, dan komt er nogmaals f roo bij en staat hij dus op 1900 gulden, waar dan nog voor gehuwden (zoowel hoofden als onderwijzers) een vrije woning of vergoeding daarvoor bijkomt. Aan deze salaris-actie nemen allerlei onderwijzes-vereenigingen deel. Alleen de bekende »Bond* staat er buiten. Maar de „Christelijke onderwijzers" doen mee. Al weet ieder, dat daartegen op den landdag te Apeldoorn, in de Pmkslerweek ernstig verzet rees. Ik wou wel, dat men toen naar het waarschuwend woord der minderheid had gehoord. »Lotverbetering* blijft, ook voor onze onderwijzers, aan de orde van den dag. En terecht. Hun salarissen waren, enkele jaren geleden, droevig iaag. Sinds kwam er wel verbetering, maar wijl alles duurder wordt, zijn ze er nog lang niet bovenop en kan 't dus ook in de Christe lijke onderwijzers niet gemaakt worden, dat, ook zij hun positie trachten te verbeteren. M=ar ik heb er van 't begin af een zwaar hoofd in gehad, toen ik las, dat ze dit in bond met openbare onderwijzers gingen beproeven. Ia theorie is daar wat vóór. Hel Rijk keert tegenwoordig voor ille onderwijzers gelijktijdig de minima en de verhoog ngen uit; tegenover het Rijk ver- keeren dus alie onderwijzers in dezelfde posi'ie en kunnen ze dus wat voorheen onmogelijk was een gezamenlijke actie voeten, om die positie te verbeteren. '1 Geldt bovendien een actie, om louter stoffelijke verbetering, zoodat in beginsel tegen een bondgenootschappelijk samen werken geen bezwaar bestaat. Maar toch is dat niet ongevaarlijk Gelijk blijkt uit dit adres. Geen enkele poging zelfs wordt gedaan om uit het kielzog der neutrale school mannen te blijven. Ook zonder de samen werking met de Christelijke onderwijzers, hadden die van de openbare school 't precies zoo kunnen opstellen. Het lijkt zoo heelemaa! met op een poging onzerzijds gedaan, om te vragen of de toepassing der christelijke beginselen ook iets te zeggen heeft voor de salanëering der onderwijzers. Laat me dit even mogen aantoonen. 'k Wil op 't oogenblik niet twisten over de vraag, of de voorgestelde salanëering te hoog of te laag is 'k neem ze zooals ze daar ligt. Dan mis ik allereerst 't beginsel van geleidelijke vooruitgang. Met sprongen bereikt men niets. Stel eens, dat dooreengenomen het salaris der onderwijzers met f 300 wordt verhoogd en die onderstelling is niet zoo mal, gezien de cijfers dan geeft dit voor 10,000 onderwijzers reeds een jaarlijksche vermeerdering van 3 mill. gld. Krijgen de onderwijzers hun zin, dan kunnen andere ca'egorieën van ambtenaren moeielijk worden afgewezen en zoo zou deze verbetering ettelijke millioencn kosten. Men voelt dat gaat niet opeens. Een ma tiger vraag had vee! meer kans op ver hooring gehad. Erger nog acht ik het, dat de salarissen van hoofd en onderwijzer bijna gelijk ge regeld worden en de eerste als hoofd slechts een simple too gld meer zou krijgen, dan hij als onderwijzer ontving. Dat past geheel in het stelsel der ge lijkmaking, waarbij het hoofd is de on derwijzer, aan wien de administratie is opgedragen en die daarom een douceurtje van 100 gld. voor ^bureau behoeften* krijgt. Maar naar óns beginsel is dat nog niet. 't Geeft ook een zonderlinge verhouding. Een hoofd van 25 jaar zou bij een minimum van 100 gld slechtst 1300 krijgen en zijn 34-jarige onderwijzer zonder hoofdacte 1500 gld Terwijl in de derde plaats in 't geheel niet met de bekwaamheid gerekend wordt. Ook dat past iu 't kader van de smoderne vakbeweging,* maar christelijk dunkt ons dit beginsel niet. De minima gelijk accoord Als ze op 18 a 19 jarigen leeftijd voor 't eerst zelfstandig een klas krijgen, zijn de meeste onderwijzers(essen) gelijkelijk onbekwaam. Die gelijk monniken en nonnen kan men een gelijke kap opzetten. Maar dan gaan ze zich ontwikkelen. De een wordt 'n puik onderwijzer een tweede recht goed; een derde is heel gewoon een vierde blijft een kruk. Toch worden voor allen dezelfde verhoogingeu gevraagd op verdienste ot bekwaamheid wordt niet gelet. Precies op tijd krijgen ze allen dezelfde verhoogingen. Geen enkele poging is gedaaD, om den kraan ook maar iets meer te geven dan den kruk. Vau christelijke onderwijzers hadden we ver wacht dat ze dat tenminste hadden beproefd. j Misschien wilden ze wel. I Maar ze zaten vast. Daarom hebben ze echter hun positie 1 niet versterkt. En dat spijc me. UITKIJK. j Haiienlaad Het Noodweer 111 het Buitenland. Aan de kusten der Baltische zee woedde een hevige storm, die nu en dan overging in een orkaan en groote verwoestingen aanrichtte. In' de buurt van Riga werden drie zeilschepen op de kust geworpen een gedeelte der bemanning kwam om. Het aantal schepen dat averij geleden heeft is groot De zware storm, die gisteren op de Noorp-Europeesche zeeën woedde, heeft heel wat ongelukken veroorzaakt. Bij Leenstrup, aan de N.O. kust van Jutland- is gestrand het te Dantzig thuis behoo- rendn stoomschip Sophie.De reddings booten konden het vaartuig door de woeste zee niet bereiken. In den voormiddag slaagde men er echter in, 7 man van de equipage te redden. Van de reddingsboot verdronk de bootsman, terwijl cok de rest van de equipage den dood in de golven vond. Op de hoogte van Sheringham verging het stoomschip //Heath field,» uit Glasgow. De uit 18 koppen bestaande bemanning trachtte zich in de booten te redden Twee kwamen te Ely aan land men gelooft dat de 16 overige verdronken zijn. Uit Fishguard wordt gemeld, dat de reddingboot uit St. Davids in de Ramsey Sond, waarheen zij gegaan was om de bemanning van een aldaar gestranden schoener te redden, omgeslageu isdrie mannen verdronken. De Engelsche bladen bevatten berichten over verschillende scheepsrampen tengevolge van den hevige storm, die aan de En gelsche kust heeft gewoed. Ter hoogte van Hartlepool is een Londensche boot vergaan, waarbij vermoedelijk de geheele bemanning, twintig koppen sterk, is om gekomen. Zes lijkeji zijn reeds aangespoeld. Bij Leysdown is een scheepje vergaan, waarbij de kapitein, zijn vrouw en kind verdronken. Nog tal vsn andere vaartuigen hebben schipbreuk geleden, maar in de meeste gevallen waren hier geen verliezen van mensehenlevens te betreuren onder de visscbersvloot echter heeft de storm duchtig huisgehouden en hier zijn ook nog verschillende opvarenden verdronken. Het is dan ook een lange lijst van rampen die de E-igelsche bladen geven. Het onweder, dat zich over Cuba ont lastte, heeft verscheidene millioenen dollars schade aangericht. Duizenden boêren uit de drie oostelij ke provincies zijn zonder dak. Tengevolge van de vernieling van de pisangboomen en van het koren zal het waai schijn ijk noodig zijn, hulp te vragen uit het buitenland. Over een vierkante mijl staat de resi- dentiewijk van Havana onder water. Men schat, dat de tabaksoogst niet boven 10 °/0 van de normale opbrengst zal gaan. De suiker heeft miuder geleden. FRANKRIJK. De spoorwegstaking iu Frankrijk is nu iu werkelijkheid geëindigd. Het stakings-comite besloot met alge- meeue stemmen, dat de arbeid op 18 October op alle lijnen zou worden hervat. De werklieden meldden daarop zich weer iu menigte aaD. Toch zijn er nog enkele .plaatsen waar de stakers besloten de staking door te zetteu, ondanks de beslni'en van het nationale syndicaat. Administratieve en militaire straften zullen echter worden toegepast voor hen, die weigerachtig blijven en die zich niet op den bepaalden tijd op hun post bevinden. Alle personentreinen loopen wederom geregeld. En zoo is, dank zij de krachtige maat regelen der Regeering, inzonderheid van den m-nister-president, den ex-socialist Briand, een einde gekomen aan deze'/mis dadige woeling.'/ Briands besliste houding heeft natuurlijk de woede opgewekt der revolutionaice arbeiders en hem worden heel wat ver wijtingen gedaan. Het Volk ten onzent noemt het op treden van Briand een wandaad en zucht "het schijnt wel altijd waar te zijn, dat renegaten steeds de ergsten zijn.» Maar als Mr. Troelstra in Erackrijk minister ware geweest, zou hij anders hebben kunnen doen Eu hier in 1903 onder Dr. Kuyper èn nu weer in Frankrijk onder Briand blijkt het, dat een regeering niet anders kan, dan den wetsovertreder ten slotte met geweld te keer te gaan en zij het dan ook op krasse wijze eerbied te eischen voor de wet. SPANJE. De vrees, dat de Portugeesche revolutie een weerklank zou vinden in bet geheele Iberische schiereiland en misschien ook de Spaansche republikeinen zou aansporen, om hun kans te wagen, behoeft niet langer te bestaan. Het Spaansche republicanisme blijkt niet sterk genoeg te zijn. Het Spaansche volk is in overweldigende meerderheid zoo niet monarchistisch, dan toch zeker Alfousistisch gezind. Op het oogenblik bestaat er geen reden, waarom men tegen koning en'regeering te keer zou gaan. Bovendieu is het Spaansche leger absoluut trouw aan de monarchie. De groote kwestie in Spanje is de kerkt-lijke. Naar scheiding van Kerk en Staat wordt door velen vurig verlangd.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1