Woensdag 19 October 1910. 25sle Jaargang N". 1599. A ntirevo Orgaan voor tl© Zuidliollaiiflsclie en Zeeuwsohe Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES REN. T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stukken voor «ie lleilaetie beMemd, Adverlenliën eis verdere Administratie tranco toe ie zenden aan den Uitgever. Officieel C-dedeelte. Overtreding of niet-nakoming de zer voorschriften wordt gestraft niet gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Plaatselijk Aiieciws. a in. Bij die aardbe- rschrikkelijk brand macht deed zien, lg, in de bewaring uit een brief over- "eeselijke gebeurte- is sprake van het 'ken van de Duit- :rschen. Het luidt it. gebed. Als door kerken gespaard, gebeden, toen de 3 en de eene stou Toen de woedende kant af tot aan de alles hadden ver van een half uur nagazijnen hotels, peelholen en drank- 3i' tot onzen vooi int, onmogelijk inv hij antwoordde in ;e gebeden verhoo- redden.« En onmid- b wind en werden ichting gejaagd, ren doen. Mochten nerken. Is ook dit scliied in dezelfde beving. Toen men it naar mogelijk ok een klein kim gedeerd. Een hoop over de wieg ge was gevormd. Ziet g. Naast de wieg ergevallen op den -gen juist hij Psaln te lezen Al ging er schaduwen des ,d vreezen. .-.V "i- 1 mieren, en, 'ermen wennen tnd'laar treedt, als wijzen ijzen, eeren leeren, kvvijls vergeet. of spelen, n. de en met vlijt. oegen noegen. gen dagen middagzon steekt in haar schuren ontbreekt dan een mier, op de proef, naak van wat ik behoef, menden nood ralt mij de dood elen het best van mijn dagen, ie dwaasheid be klagen, i van mijn jeugd en mijn kracht, ient als een ziek bed mij wacht ist genaken, doen, zij met ijzer volbracht Is ootmoedig ver wacht, ken en waken. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Bnitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder f 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEYER Telefoon Intercoasgm. A'o. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Geut per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nor. Gemeenteraadsvergadering. De Burgemeester der Gemeente Somme'sdijk maakt bekend, dat een Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Dinsdag, den 18 October 1910 des namiddags ten 7 ure. Sommelsdijk, den 15 October 1910. De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. VERVOER VAN BUSKRUIT en andere ontplofbare stoffen. De BURGEMEESTER van Somme'sdijk: Gezien de kennisgeving van den Heer Com missaris der Koningin in deze Provincie d.d. 17 October 1910 betreffende een voorgenomen trans port van schietkatoen aanvangende op Woensdag den 19 October 1910 van den Grooten Ypolder naar Hellevoeislnis langs Merwedekanaal, Lek, Nieuwe- en Oude Maas, Spui, Haringvliet, welk transport zal gschiedeu per werkvaartuig „Trek vogel". Gelet op artikel 23 van het Koninklijk besluit van 15 October 1885 (Staatsblad No. 187); BESLUIT vast te stellen de volgende voorzorgsmaatregelen op het vervoer te water van voormeld transport dooi of langs deze Gemeente: 1. Zoolang doorvaart duurt, zorgen de schippers van de daar varende of aan den wal gemeerd liggende vaartuigen, ieder voor zooveel zijn vaar tuig aangaat, dat de schoorsteenen ot rookuit- gangen van die vaartuigen behoorlijk gedekt worden, om het inwaaien van vonken te voor komen, eu dat de op het dek aanwezige vuur- iasteD, kisten, poiten of dergelijke, voor zoover die vuur bevatten, geheel gesloten worden gehou den, een en ander binnen den afstand van mins tens 150 Meter van het transport. 2 De eigenaars of bruikers van aan het vaar water gelegen erven zijn verplicht te zorgen, dat, binnen den afstand van minsten 15 Meter van het transport, alle vuren, anders dan tot huishoudelijk gebruik, uitgedoofd of gedekt wor den en blijven. 3. Gezagvoerders van stoombooten, die het transport voorbijvaren of daardoor voorbijgevaren worden, zijn verplicht te zorgen, ieder voor zoo veel zijn boot aangaat, dat de vuren van de machines dier stoombooten niet geopend of ge roerd worden binnen den afstand van minstens 150 Meter van het transport en verder, dat bij het voorbijvaren tusschen het transport en de stoomboot de grootst mogelijke ruimte gelaten worde. 4. Wanneer door onvoorziene omstandigheden het transport bij het doorvaren der Gemeente door eene opstopping van schepen wordt opge houden, moeten de gezagvoerders van stoomboo ten op de eerste aanzegging der politie hunne booten doen stoppen zoolang de verwarring duurt of totdat zij door een politie-beambte worden voortgeleid. 5. Venters of kramers met schuiten mogen het transport niet aanklampen, maar moeten min stens 10 Meter daarvan verwijderd blijven. 6. Het rooken, zoowel als het uitkloppen of wegwerpen van brandende pijpen en sigaren op de bruggen, waar het transport doorvaart, is ver boden. Onder „bruggen" worden verstaan alle aanhoo- righeden dier kunstwerken, de opritten daaron der begrepen. 7. Bij atwezigheid van den schipper of gezag voerder is degene, die tijdelijk diens plaats be kleedt, verantwoordelijk voor de naleving der in deze verordening aan schippers of gezagvoerders gegeven voorschriften. Sommelsdijk, 18 October 1910. De Burgemeester voornoemd J. TIMMERMAN Mz. SCHOUW. Het Bestuur van het Waterschap de Oude Polders, loozende op de haven van Middelharnis maakt bekend dat het op Woensdag 2 Nov. 1910, en volgende dagen zal doen een schouw °T®r het kroozen en schoonmaken van al de in het Waterschap gelegen Dijk- en Wegslooten. Het Bestuur gelast mitsdien alle eigenaren van landen m het Waterschap gelegen om voor 2 Nov. 1910 alle dijk- en wegslooten tot den bo venkant toe goed schoon te maken van alle ruigte en vuil, en het riet eu alle daarin groei ende plaDten tot op den bodem uit te hakken alsmede om de zijlen en de dammen goed schoon eu gangbaar te maken, terwij! al het uitkomende vuil en riet dat op den weg wordt geworpen onimddelijk moet worden opgeruimd. Bij niet voldoening wordt boete toegepast. J. VAN DER KOOG, NIJGH, Voorzitter.Secretaris. Overvloed en toch gebrek. Lijden on ontberingen zijn niet abso luut d.w.z. men kan't behoorlijk goed hebben bij vroeger vergeleken en toch lijden. Wie vroeger straatarm was en er door zijn kinderen wat boven op komt, kende eertijds lijden en ontbe ring maar hij kent ze nog, en ge voelt ze nog, als hij zich vergelijkt met een buurman, die in weelde en genot baadt. En dat is thans de kwaal van onzen tijd. De armste mensch heeft tegen woordig genietingen, die zijn ouders en voorouders nimmer hebben gekend; maar bij al die genietingen kan hij nog gebrek hebben en leed ervaren, omdat ook de heele samenleving die genietingen ervaart, en dus de tegen stellingen in 't meer of minder toch nog dagelijks voorkomen en kunnen schrijnen. Tegenwoordig zijn de daggelden gestegen. Maar de levenspositie is ook hooger geworden. Het huis moet ruimer. Het behangsel moet duurder. De gordijnen voor de ramen fijner. De karpetten grooter. De Zondagsche kleeren. kleuriger, c Het uitgaan met boot en tram me- nigvuldiger. De pijp tabak of sigaar beter. Het heele meubelair prijziger. Zie; nu is de levenspositie wel beter door de hoogere daggelden er is wel bij vroeger geleken overvloed maar toch komt 't gebrek om den hoek van de deur kijken. Daar komt nog bij, dat Jan naar Piet kijktbuurvrouw A. kan 't niet hebben, dat buurvrouw B. zooveel mooiere gordijnen heeft en baar kin deren zooveel mooier kleeren dus nu gaat buurvrouw A. er ook op uit 0111 cie ander weer te overtroevennu gaan ze concurreeren in mooie klee ren, gordijnen, stoelen en tafels en dito, dito. Waar blijven de hooge daggeiden Ze hebben net züo min een gunstigen invloed als vroeger de lage. De centjes gaan op. Vroeger kwam men tekort bij 5 guldenen nu komt men tekort bij 9 gulden; maar in beidegevallen te kort. En zoo is er nog net zooveel lijden als vroeger. Met dit verschil vroeg leed men geduldig en tegen woordig balt men de vuist, omdat men er niet komen kan. Niet komen kan, waar buurman is, die 't veel beter heeft dan wij. Ontevreden gaat men zijn weg; want die en die klasse heeft meer dan wij. 't Is wel treuriger is bij vroeger vergeleken overloed, maar bij vroeger vergeleken veel meer gebrek. En on rust En onvrede En jaloezie Hoe zou een sober leven bij dezelfde daggelden toch een onmetelijken voor uitgang kunnen brengen. En een sober leven geeft tevreden heid maar al dat haken naar meer en meer en meer, geeft onrust en haat. Volksvrijheden Vindt ge het niet een teeken des tijds, dat ge zoo zelden hoort spreken over de Volksvrijheden Leest de historie van ons Land Bladzijde na bladzijde kunt ge dat woord vinden. Ep onophoudelijk leest ge van strijd om de volksvrijheden. 't Woord lag bestorven in alle man in onze goede Republiek. En tot 1795 gaan de burgers en de'provinciën enz. prat op hun vrijheden. Na 1795 verstomt 't volk. Leest weer de historie en bladzijde na blad zijde zwijgt, 't is of't begrip avolks- vrijhedenct met vreeze ^n beving nog wordt gebezigd, 't Is of men een adder ziet schuifelen en men haast zich van 't ondier weg te komen. De gouden eeuw onzer Republiek eischte volksvrijheden in onze moderne eeuw van 't Koningschap is men huiverig om dat woord zelfs te gebruiken. Volks vrij heden Vraagt 't eens een flink werkman, wat dat voor goederen zijn. Tien tegen één hij weet het niet. De man zit al zijn heele leven inge roest in de idee, dat er geen goederen zijn, dan die van en door den Staat zijn geschonken. Dat hij als mensch zelf »goederen« bezithij denkt er niet aan. De S.taat is hem een Alverzorger geworden hij, als burger, heeft niets te zeggen; niets te deen; veel na te laten, want de Staat is zijn vader en voogd. En met geduld wacht hij nu maar, wat Vadertje over hem beschikt en beslist. Volksvrijheden? Mensch, maak je niet belachelijk en gebruik tegenwoor dig dat woord maar nietVolksvrij heden? Eilieve. Staatsdwang bedoelt U. De burger slaaf van den Staat! Een zware strijd. 't Is geen wonder, dat de minder waardige liberale persorgaantjes zoo schelden. Hun strijd is zeer zwaar. Eenerzijds moeten ze de Autirevoltio- nairen afkammenanderzijds de Roomschen en ten derde staan ben de christ. Historischen in den weg Nu komt bij dat geraas dier liberale orgaantjes nog wat taktiek. Door veel te tieren op de tegenpartij willen ze hun eigen lezers de innerlijke verdeeld beid en hopeiooze tweespalt eigener partij verbergen als eertijds Sequah, die de rheumathieklijders ontzettend wreef, maar wier pijnlijk geschreeuw overstemd werd doop eeu oorverdoo- vend muziek geschal zijner trawanten. Bij zoo'n strijd als de Liberale partijen tegenwoordig te voeren hebben, kan hen zejr veel vergeven worden. Onmacht maakt schreeuwerig. Wie de macht heelt gaat daarentegen kalm zijn weg; kijkt eens even op, waar't geschetter vandaan komt eu gaat voorts siillekens zijn weg. 't Is een zwgre strijd, dien de Libe ralen te strijden hebben. En de mach teloosheid doet hun de tanden knersen. Maar wat b rat het Noch schelden, noch lamenteeren brengt victorie. Slechts een aanhoudende propogan- da van beginselen. Maar als de Libe ralen daarmee komen, zinken ze nog dieperdaarom propogeeren ze hun beginselen niet, maar razen en dit zonder vracht. FRANKRIJK. Omtrent de spoorwegstaking beginnen betere berichten in te komen. Behalve de reeds in ons vorig overzicht genoemde maatregelen der Regeering zij nog ver meld, dat verscheidene leden van het stakingscomi gearresteerd zijn en dat vele kwaadwilligen tijdelijk zijn opge borgen. Werd reeds een klein deel ge vonden, die het bevel tot staken niet opvolgdeD, nu komen weer tal van stations beambten, werklieden bij het eleeiricuoils- bedrijf en station-arbeiders den arbeid hervattan. Meerdere treinen beginnen te rjjdeD. Zoo konden op 13 October 13000 reizigers uit Parijs vertrekken tegen 6600 den dag te voren. Ook de goederendienst is weer hervat. Vooral voor een stad als Parijs begon dit noodig te worden, daar aan alles eu nog wat groot gebrek begon te komen. Treinen met voedingsmiddelen en levend vee komen aldaar opnieuw in menigte aan. Een voelbare ontspanning heeft alzoo zich voorgedaan, die hoe langer hoe meer toeneemt. Belangrijke militaire en politiemaat regelen zjjn genomen om een anarehis- tfche beweging te beletten. Mea weet nameljjk, dat de auarchisten roerig wor den en zich revolvers aanschaffen, ten einde zich tegen de justitie te ver weren, wanneer deze de hand mocht leggen op gezochte individuen. Indien er onlusten mochten uitbreken, zullen deze zoo krachtig mogelijk worden onderdrukt. Minister Briand heeft verklaard, dat de s'aking al aan het verloopen is. Hij weet wol, dat m9n zal trachten de agitatie gaande te houden, door andere stakingen. Hij verwacht zelfs, dat nog pogingen zullen gedaan worden om on lusten te verwekken. Alle maatregelen zjn echter genornoa om de orde en vei ligheid te Parijs en in ai de overige gedeelten van Frankrjk te verzekeren. PORTUGAL. Do nieuwe minister van FLaneiën heeft verklaard, dat de regeering twee voorname binnenlandsche hervormingen op het oog heeft, n.l. verplicht openbaar onderwjs en do scheiding van kerk en 3taat. De regeering was echter tevens voornemens, de verplichtingen inzake de nationale schuld en alle beslaande ver dragen, contracten en accoordeu te eer biedigen. In 't begroo ingaiekort zou zij trachten te voorzien door belastingaker- vormingen en door aan de koloniën financieele autonomie te verkenen, met uitzondering van Angola. Leger en vloot zullen versterkt worden. Bovendien zal men alies in het werk stellen, om de koloniën tot ontwikkeling te brengen het behoud der koloniën namel jk wordt door de regeering van groot belang ge- acht. Het verbond met Engeland zal gehandhaafd bij ven, terwjl de goede betrekkingen met de Romaausche landen in het bjzonder zullen aangekweekt worden. Bittere jammerklachten worden geslaakt over gruwzame wreedheden ge pleegd op de Portugeesche geesteljken. Vele van die verhalen schjnen echter pure verzinsels te zjn. Nergens is een druppel bloeds vergoten, nergens geweld gebruikt, nergens diefstal gepleegd. Zoo althans bericht de heer Hedeman van de Parjsche „Matin" die op dit oogen- blik in Lissabon vertoeft. Uit is echter waar Het anti-clericaüsme van het Porlu- geesche volk is voornameljk gericht tegen de congregaties en de JezuieteD, omdat zich daaronder veel vreemdelingen be vinden, die hardnekkige tegenstanders waren van elke ontwikkeling, De v jand- schap is geenszins gericht tegen de ge wone geesteljkheid. De bevolking is absoluut niet ongodsdienstig, maar de haat tegen de congregaties ia zeer groot. OOSTENRIJK HONGARIJE. Da Oostenrijksche-Hongaarsehe dele gaties zjn 1.1. Woensdag weder haar jaarljksche bijeenkomsten begonnen. Onder de talrjke voorstellen, welke door de gemeenschappelijke regeering aan de delegaties zjn voorgelegd, bevindt sich ook een aanvrage van het ministerie van Oorlog om inwilliging van 180 mil- iioen mark als buitengewoon crediet voor deels ingevoerde, deels nog in staat van wording verkeerende bjzondero militaire maatregelen. Het voorstel bevat een specifica",ie van dit credief, maar naast de ioopende uit gaven wordt een niet-gedetailleerde uit gave inééns van 144,225 000 kronen aangetroffen. Nederland staat nog niet alleen met zjne aanvrage om 40 miljoen. GRIEKENLAND. Het Grieksche kabinet is afgetreden. Men gelooft algemeen, dat. Venizelos met de vorming van een nieuw mini sterie belast zal worden. ARGENTINIË. Pena en Plaza hebben hun zetels als president en vice-president van de Argen- tjsohe republiek ingenomen. In de presi- dentieele boodschap wordt verklaard, dat de nieuwe regeering een politiek van vriendschap jegens Europa en een poli iek van broederschap jegens Amerika zal voeren en den vrede duurzaam zal maken. Vervolgens worden verschillende om- worpen van binnenlandschen aard op gesomd. Soilinieisdijk. Terwijl de knecht van J. Slis met een met paarden bespannen wagen op de Kaai voor het schip van P. Ruitenberg stond om aardappelen te lossen, schrokken op eens de paarden door het wip pen van een handkar met oud ijzer. Ue paarden begonnen te steigeren en te slaan waardoor de wagen in beweging kwam en vervolgens van den kant m de kaai viel, de paarden medesleepende. De landbouwersknecht I. van den Nreu- wendijk sprong terstond bij de paarden en wist deze behendig van het tuig ie ontdoen waai door ze vrij kwamen en in de haven begonuen rond te zwemmen. Met behulp van de schippersknechts van beurtschippers Joppe en Ruitenberg werden de diereu zwemmende, door middel van roeibooten tegenovet het slop van den winkelier T. Langejan gebracht alwaar ze met vereende krachten op den wal werden gehaald. Een der paarden had aan de achierbeeren twee gapende wonden aan het andere was niets te bespeuren. Verders liep de zaak wat msterieele schade betreft vrij goed af, doch de aardappelen, zijnde ongeveer 15 mud, zijn in de haven achtergebleven. illirïduiharnig. Wegens den lagen water' stand vertrok de stoomboot Goedereede en Overflakkee j.l. Vrijdag 's morgens 10 uur van de schutsluis, en nam om dezelfde reden Zaterdag van die plaats de dienst waar. A. C. Koning welke een onbedui dend wondje aan zijn hand bekwam lette daar in t begin niet op, doch later zetie de hand zoodanig op, dat hij zich onder geneeskundige behandeling begaf, en een begin van bloedvergiftiging door den dokter werd geconstateerd. Heden Dinsdag had het zoontje van W. van Es het ongeluk te vallen waardoor hij zijn arm brak. Dr. De Wilde, vroeger alhier, 1 hans te Rotterdam, is benoemd tot Eere-ridder in de JohaDniterorde van Spanje. Stad aan 't Haringvliet. Doordat men met dit mooie weder, het meeste landwerk heett vei richt, loopen nu reeds enkele werklieden zonder werk. Bij de gehouden keuring te Dirksland werd voor deze gemeente afgekeurd de lo- teling C. de R. getrokken hebbende No 1 Den Bommel. L. M. kreeg Zaterdag een zoodanige klap van een koe, tegen het hoofd, dat hij ernstig werd verwond en g neeskurrdige hulp moest worden ingeroe pen. De heer A. Smits hoofdopzichter der dijkring Flakkee en wonende alhier is door B. en W. van Sommelsdijk als No. 2 op de aanbeveling geplaatst voor lid der Gezondsheidscommissie in de vacature Bijlevelr. Oude Tonge. Een kind van J. C. van Sint Annaland had verleden week het on geluk te vallen en zijn arm te breken. - Vrijdag j.l. waren 11 stuks hoornvee i\

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1