Godsdienstoefeningen. MEOEDEELINSEN. Behoorende bij »OQ Zaterdag 15 October 1910 Jongelingsvereenigingen. Correspondentie. Stichtelijke Overdenking, Met medewerking" van H.H. Predikanten, Onder Redactie van Ds. A. VAN DER KOOIJ te Ouddorp Doopsgezinde Kerk. Officieel Gedeelte. Week van 16—23 October 1910. Ned. Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerk. Oud Gereformeerde Kerk. DIRKSLAND. Evangelisatie. Sommelsdijk. Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet. Den Bommel. Langstraat, (Gem. Ooltgensplaatd Ooltgensplaat. Oude Tonge. Herkingen. Dirksland. Stellendam, Goedereede. Ouddorp. Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet. Stellendam. Ouddorp. Het volk, dien het - - - alzoo gaat. De Herfst. OUDDORP. Voorna. 9 uur Ds. Róssing. SOMMELSDIJK. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Westrik. MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 (voorber. H.-Avondmaal) en 's avonds 6 uur Ds. Bruining. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Polhuijs. DEN BOMMEL. Voorm. 9 uur Ds. Einmen. LANGSTRAAT. Voorm. 9 uur en nam. 2 uur dhr. Hack. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9 en 's av. (3,30 uur Ds. Luteijn. (Collecte voor noodlijdende kerken én personen.) OUDE TONGE. Nam. 2 uur Ds. Emmen van Den Bommel. NIEUWE TONGE. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Wentink. HERRINGEN. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Addink. DIRKSLAND. Voorm. 9 uur (üankuur voor 't gewas) en nam. 2 uur (Doopsb.) Ds. Lammers. MELISSANT. Voorm. 9 uur Ds Kroese. STELLENDAM. Voorm. 9,30 en 's av. (3 u. Ds Hoogendijk. GOEDEREEDE. Voorm. 9,30 en 's av. 5,30 u. Ds. de Gidts OUDDORP. Voorm. 9 (bed. H.-Avondmaal) en nam. 2 uur (Dankz.) Ds. van der Kooij. MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Diemer, Emer. pred. te Bussum. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voorm. 9.30 (Dankuur voor den oogst) en "s av. 5.30 uur (Catech. Zondag 51) Ds. Esselink. (Oogstcollecte.) DEN BOMMEL. Voorm. 9, nam. 2 (Cat. Zondag 42) en s av. 5,30 uur leeskerk. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. STELLENDAM. Voorm. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Taal. OUDDORP. oorm. 9 en nam. 2 uur leeskerk. OOLTGENSPLAAT. oorm. 9, nam. 2 en 's av. 6 u. leeskerk. Voorm. 9, nm. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. MELISSANT. oorm. 9, nam. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. HERRINGEN. oorm. 9, nam. 2 en 's av. 6 u. leeskerk. Nederl. Hervormde Kerk. MIDDELHARNIS. Voorm. 9.30 en 's av. 0 uur Ds. Bakker van Resteren. Nederl. Hervormde Kerk. CatechisatieDonderdag 's morgens van 9,30-10,30 en 10,80-11,30 uur Nam. van 1,30-2,30 uur schoolgaande kinderen. Ned. Hervormde Kerk. Catechisatie Dinsdag vm. 9-10 en 10-11, nam. 2-3, en 's av. 7-8 en 8-9 uur. Gereformeerde Kerk. Attestatie gevraagd naar Rotterdam door Merkus Wesdijk en gezin. Catechisatie Maandagavond 6.30 ure Jongens en meijes van 14-18 jaar Woens dagmiddag 1 ureKinderen tot 14 jaar. Kerlceraadsvergadering elke 1ste en 3de Dinsdag der maand 's avonds 6,30 ure. Ned. Hervormde Kerk. De gehouden collecte voor de Zending heeft f5,opgebracht. Zondagschool „Samuel" vm. 11-12 uur. CatechisatieDinsdag vm. 9-11 uur voor de schoolkinderen. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering Woensdagavond Ned. Herv. Kerk. Catechisatie. Woensdag van 2-8 ure. Zondagschool, van 4-5 uur. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool van 2-3 en van 3-4 uur. Gereformeerde Kerk. Gedoopte kinderen Vaders. Moedors. Doopelingen. C. Dekker A. van Twisk Afina Tonia. Zondagschool van 1,30-2,30 uur. Ned. Hervormde Kerk. Ds. P. van Toorn van Sprang, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt Attestatie gevraagd naar Stad aan 't Haringvliet: Lcendert Soldaat. Zondagschool Nam. van 4-5 ure. Catechisatie Maandag voorm. van 11-12 en nm. 1-2 ure, Dinsdag vm. van 11-12 ure. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool: Nam. 12,30-1,30 uur. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool Nam. van 12,45-1,45 uur. Catechisatie. Dinsdag van 10.30-11.30 voor schoolkinderen. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering iederen eersten Maandag der maand, 's avonds 7 uur. ZondagschoolVan 1,30-2,30 uur meisjes boven 10 jaar van 2,30-3,30 uur meisjes beneden 10 jaarvan 3,30-4,30 uur jongens. Catechisatie: Woensdagmiddag van 1-2 uur kinderen van 8-12 jaar. Ned. Hervormde Kerk. Catechisatie voor de schoolkinderen. Ned. Hervormde Kerk. Catechisatie: Dinsdag vm. 8.30—9.30 9.3010,30 uur voor de schoolkinderen. Nam. 2- 3 uur meisjes van 12-16 jaar. Gereformeerde Kerk. Geen catechisatie. Doopsgezinde Kerk. ZondagschoolNam. van 1-2 uur. Ned. Hervormde Kerk. Drietallen Te Leiden (vac.-Dr. G. üort- liuys). 1'. Veen, te Zutfen J. C. II. Scholten, te DierenW. J. Roscam Abbing, te Over- schie. Te Haarlem, (1. Posthumus Meyjes te ZandvoortA. de Visser, te Groningen en G. W. C. Vunderink, te Amersfoort. Beroepen Te Oud-Beijerland, Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, te Putten op de Veluwe. Te Veendam en Noordbroek (Gr.) (toez.), J. L. van Apeldoorn te Peize. (Dr.) Te Kamperland, D. S. van Veen, hulp- pred. aldaar. Te Doesburg, (toez.). A. A. Dönszelmann, te Uien en Ilodewaard. Aangenomen Naar Doetinchem, C. M. Briët, te Hall (gein. Brammen.) Naar Heerenveen, H. Visser, te Oosthuizen (N.-H.) Naar Kamperland, I). S. van Veen, hulppred. aldaar. Naar Zegveld. P. Kruyt, cand. te Hekendorp. BedanktVoor Polsbroek, Hedel, Brakel, Aalst en Ameide en Tienhoven. P. Kruyt, cand. te Hekendorp, Voor Garijp (toez.), C. J. Meijer, te Sloten (Fr.) Voor Boxum en Blessum, 13. Klein Wassink, te Leeuwar den. Voor Ouderkerk aan de IJsel, Dr. •J. 1). de Lind van Wijngaarden, te Putten op de Veluwe. Voor 01de- en Nijeber- koop, F. de Boer, te Irnsum. Gereformeerde Kerk. Beroepen Te Tholen, A. Voogel, te Puttershoek Te Katendrecht, C. B. Schoemakers, te Alphen aan den Rijn. Te Groningen, (A.), Dr. T. Hoekstra te 's-Hertogenbosch. Te Oldehove 0. Boers- ma te Ezinge. Te Witraarsum, G. Cli. Aalders, te Tzummarum. Bedankt Voor Velp (A.), R. K. M. Hum- melón, te Hoogkerk. Voor Bunschoten (A.). B. v. d Werff, te Harlingen Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. »Prod. 12: 13b«, Zondagmiddag van 3-4,45 uur. Agenda voor a.s. Zondagvoor de pauze Geloofsbelijdenis art. 28, na de pauze Orga nisatie-onderwerp. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. „Emanuel" Zondagnamiddag om 1,30 uur in de consistorie der Geref. kerk. J. v. S. inleiding over art 7 der Geloofs belijdenis. Vergadering de. Knapenvereen. op G.G. SamuelZondagmiddag 1,30 uur in de Geref. Kerk. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. „Thimotheus" elke Vrijdagavond 7 uur in de Geref. Kerk. Aan Mej. N. G. Dank voor de toege zonden stukjes, die iu de „Zondagsbode" zullen worden opgenomen. Welgelukzalig is het volk, dien het alzoo gaat; welgelukzalig is het volk, wiens God de Hee- re is. Psalm 144 15. Alles heeft zijn bestemden tijd. Tot Noach sprak de Heere, dat lente, zo mer, herfst en winter, koude en hitte, dag en nacht niet zonden ophouden. En steeds is het een wenteling van komen en gaan tot op den huidigen dag. Daarmede rekent de mensch. Zijn werken en plannen zijn gericht op den vasten loop der dingen. Wanneer de dagen korten en de nachten zich len gen, gedenkt hij aan den naderenden winter. Maar reeds vroeger heeft hij zich voor oogen gesteld den tijd, waar in geen inzameling van den akker kan geschieden. Toen ging hij zaaien en planten om voorraad te hekomen voor het dorre jaargetijde. Hij arbeidde op hoop van zegen. Op hoop van zegen Want, hoeveel ook wordt ingespannen en gearbeid, daar is zonder Gods zegen geen oogst te verwachten. Ledig blijven de schuren, als van den hemel geen wasdom wordt geschonken. Kapitaal en arbeid mogen onmisbaar zijn tot werken, nog meer onmisbaar is de hand Gods. Beide, arbeid en kapitaal, kunnen machteloos gemaakt worden door Hem. die alle dingen heeft geschapen en nog onderhoudt. De akker moet gedrenkt van den dauw en den regen des he mels: de arbeid behoeft gezondheid en krachten van den Heere, het kapitaal eischt de voorzienigheid Gods, opdat het niet verloren ga. Rijk en arm, be zitter en niet bezittende, zij staan on der den Heere. Zoo komt uit de waarheid, door den psalmdichter gesproken, aller oogen wachten op U, en Gij geeft lnm hun ne spijs te zijner tijd. Gij doet uwe hand open en verzadigt al wat er leeft, naar uw welbehagen. Wanneer dan ieder mensch, door de zegenende hand Gods mag ontvangen wat hij noodig heeft, dan betaamt het uit te roepen: welgelukzalig is het volk, dien het alzoo gaatwelgelukzalig is het volk, wiens God de Heere is 1 Hierin ligt besloten de dank des har ten voor de ontvangen weldaden. Het bevat erkenning van de zegeningen, die afdaalden van Boven en onmisbaar waren om vervulling te geven aan de hoop, zoolang gekoesterd. Het eerste gedeelte van dit psalm woord prijst hen gelukkig, die voor spoed zien op hun arbeid, die het wel gaat in hun leven. Wie zou daarmee niet instemmen V Vooruitkomen, wel slagen van zijne pogingen aanschouwen gelukkig zijn wie begeert het niet? Vreugde wordt gevonden als bereikt wordt, wat eenmaal werd gezocht. Hoe is het iemand te moede als zij ne plannen niet met den gewenschten uitslag worden bekroondAls de akker is bewerkt zoo langen tijd en moeite noch geld is ontzien, welk eene te leurstelling levert dan de uitkomst, als geen winst, maar schade aan het eind overblijft O zeker, elk mensch stemt in met dit woord van David, Een ieder houdt liever over, dan dat hij voor een tekort staat. Een ieder ontvangt gaarne meer dan hij uitgeeft. Doch na deze uitspraak volgt een andere, die ook moet kunnen nagezegd worden, Het is dit woord, dat schei ding maakt onder de menschenWel gelukzalig is liet volk, wiens God de Heere is. Hier loopen de wegen uiteen der beweldadigdener zijn er, die God als gever der goede gaven niet erkennen en er worden er gevonden, die van den Heere alles dank weten. Voor deze laatsten is de Heere hun God, de Be stuurder van hun lot, Zij stelden zich onder des Heeren hoede, als zij Hem zegen afsmeekten over hun werk. En niet alleen voldoening aan hunne wen- schen, maar ook verbreking van wat hun ten nadeele zou zijn, al was het hunne begeerte, vraagden zij van Hem, wiens toezicht over alles gaat. Voor die erkenning van God als Heere is noodig te weten, hoe na den zonde val het menschdom en de aarde onder den vloek ligt en geen aanspraak kan doen gelden op eenig gewin of eenige gaven van genade voor den tijd. Dan wordt de ziel overstelpt hij het gezicht van de groote goedheid Gods, die nooit doet met den mensch naar zijne zonden. De belijdenis kan dan niet achterwege blijvenBarmhartig en genadig is de Heere, lankmoedig en groot van goe dertierenheid. I)e uitspraak van den psalmdichter neemt het hart nu over: Welgelukzalig is het volk, wiens God de Heere is. En wordt nogeens een terugblik ge worpen in het verleden, hoe blijken dan bekommernissen, klachten, zuchten en overleggingen van den mensch door des Heeren genade ten goede gewend. Te veel geklaagd zonder reden en ge arbeid zonder God, blijft beschuldigend in het harte spreken. De mensch wordt alzoo openbaar in zijn kleinheid te genover den Almachtige en des Hee ren goedheid wordt oneindig groot. Zoo kan niet anders dan dit heieden worden wij maken de schuld dagelijks grooter: welgelukzalig is het volk. wiens God de Heere, de drieëenige God is. Niet voldoende is het God den Schep per, Onderhouder en Regeerder te hee- ten, neen -y het psalmwoord eischt meer: ook geloof in Jezus Christus en in den H. Geest. Aldus kan blij gezon gen worden van de zaligheid des volks voor wien de Heere zorgt. Gods werken te aanschouwen in de natuur, leert de H. Schrift heter dan het verstand. Het levende woord Gods in de harten doet de zichtbare dingen juister doorzien in het licht der eeuwig heid. Het moet niet ophouden bij een be schouwing van de aardsche zegeningen en weldaden Gods: bij deze betrach ting mag niet vergeten, hoe de Heere Schepper is ook van den hemel. Komen van den Hooge blijken van Gods goedheid over zondaren af in dit leven Hij geeft liet als Zijn eigen dom aan wien Hij wil. Geen verdien ste in eenig mensch doet. Hem bewe gen tot geven Zijner gaven. Waar Hij aldus handelt voor het leven hier beneden, zal Hij dan ook niet de gaven des eeuwigen levens schenken, aan wien Hij wil Alles is genade zoowel voor den tijd als voor de eeuwigheid. Zijt gij gezegend hier op aarde Zijt gij behandeld naar uw verdien ste als afgevallen mensch in Adam Hoe dan ook en wie gij ook zijt, ijvert naar de beste gaven Naar de gaven, die den tijd verduren Op den heerlijken zomertijd volgt, de herfst van afsterving. Dag aan dag predikt ons

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 9