Zaterdag 15 October 1910. No. 1598. Twee Bladen en Zondagsblad. IN HOC SIGNO WSES Dit nummer bestaat uit Officieel faedeelte. Voor 8®of en BSuis. Uil de Pers. K£ra&iËi bestrijding". iiinnenland. ï^laatsslffte üVleuws. "tweede blad/ 's morgens en 's avonds uw gedachten naar binnen. 10. Neem dikwijls aan on schuldige sport deel en tracht gelukkig te zijn in uw dagelijksch leven. Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Somme'sdijk maken hekend, dat op Ponderdag, den 20e Oct. a.s., des n.m. te 2 uren, de gelegenheid zal zijn openges'eld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in het gemeen tehuis aanmelden. Sommelsdijk. de 13 October 191 o. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. J. TIMMERMAN Mz. WATERSCHOT W. Dijkgraaf en Gezworens van den Polder ST. CHRI3TOFFEL maken bekend, dat zij op Dinsdag 25 October 1910 schouw zullen houden over weg- en dijkslooten, welke overeenkomstig art. 19 der Keur van dezen Polder behooren te zijn ge zuiverd van alle ruigte vuil en riet en alle verder daarin groeiende planten behooren te wordeu uitgehakt. Gelasten mitsdien alle Ingelanden en Brui kers te willen zorg dragen dat hieraan worde voldaan ten einde alle bekeuringen overeen komstig dit Art. te voorkomen. Sommelsdijk, 11 Oct. 1910. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Secretaris, De Dijkgraaf, F. C. ARMSTRONG. K. DE GRAAFF Oude handschoenen gebruikt men, behalve voor het omhullen van bezeerde, met pleis ters bedekte of met een lapje omwonden vingers, nog voor allerlei and*re dingen. Afgeknipte toppen van glacé-handschoenen worden wel in de vingertoppen van zijden of halfzijden handschoenen genaaid, om liet snelle slijten of scheuren te voorkomen. Voorts kunnen oude handschoenen gebruikt worden voor het poetsen van zilver. Ook kan men glazenwasschers maken van oude glaoé-handsclioenen, in repen gesneden, met naald en draad aaneengestoken en in een krans samengebonden. „Tim Bits" zegt: willen vochtige schoe nen bij liet poetsen niet glanzend worden, doe dan een paar druppels paraffine bij liet schoensmeer, ze worden dan terstond glanzig. Petroleum meet ook helpen. Wilt ge uw linoleum zoo lang mogelijk goedhouden, kom er dan zoo min mogelijk met water op maak het schoon met een flanellen lap in warm zeepwater gedoopt, en droog het goed af, opdat geen water doordringt naar den achterkant, want dan zou het gaan rotten, 't Moet gewreven worden met een flanellen lap met was en terpentijn of een weinig lijnolie, en daarna met een wollen lap goed worden opgepoetst. Afwasschen met een in melk gedoopte lap houdt het linoleum zuiver, in goeden staat en voorkomt het slijten. Honig, welke dit jaar nog al gewonnen is, moet bewaard worden op een droge koele plaats. Te groote koude is niet ge- wenscht, veel minder nog te groote warmte, want hierdoor gaat de honig licht gisten waardoor de smaak minder wordt. Vooral de honig op koolzaad gewonnen, is licht aan gisting onderhevig men gebruike dien dus het eerst. Druiventrossen bewaren Zie vrucht voor vrucht na en verwijder schimmelige ge kwetste of aangestokenebind dan iederen tros aan een draad, dompel hem een oogen- blik in kokend water en hang hem zoo, dat hij geen andere tros raakt in een koele vorstvrije ruimte 't Is goed deze ruimte na het ophangen der druiven te zwavelen. Plaats eenige bakken met water, om de lucht voldoende vochtig te houden en de druiven voor uitdrogen te behoeden. Zie de trossen een paar malen per week na, °m zich vertoonende schimmelvorming te verwijderen is deze erg, dan zuivere men de lucht door zwavel te verbranden. Aldus kan men de druiven lang goed houden. De volgende voorschriften zijn aan de Japansche postambtenaren gegeven mij dunkt, voor ons ambtenaren en niet-amb- tenaren, is er ook wat uit te leeren 1. erk met ernst en nuchterheid en span al uw krachten in. 2. Verlaat u niet op mor sen doe lieden het werk, dat heden gedaan moet worden. 3. Wees openhartig en vrij moedig in het dagelijksch verkeer vervul al uw plichten tegenover uw vrienden. acht u er voor andere menschen in on gelegenheid te brengen. 4. Neem stipt alle voorschriften in achtwees punctueel houd alle beloften geef geleende zaken ®P den juisten tijd terug. 5. Vergeet niet aan u bewezen vriendelijkheden. 6. Wees Vriendelijk tegen iedereen, deelnemend in ®®od, behulpzaam in ziekte. 7. Blijft steeds blJ eenvoudige levenseiscken. 8. Let op uw gezondheid, houd uw lichaam krachtig. 9. Let op u zelf, ook als ge alleen zitricht „Kolynos", een vloeibaar preparaat', heeft in de apotheek zijn intrede gedaan als mid del tegen influenza. Het bestaat uit ben- zoëzuren, eukalyptusolie, pepermuntolie en thymol. Een oplossing van 6 pet. moet, als spoelsel voor neus, mond en keel ge bruikt, binnen 2 a, 3 dageii den toestand van den lijder aanmerkelijk verbeteren bij de onderzoekingen van dr. Thresh en dr. Beale, twee Londensche artsen, bleken den 4en dag geen influenza-bacillen meer aan wezig te zijn. Laat dit uw diensmeisje lezen Ga iederen morgen schoon gewasschen, met glad gekamd haar, met niet krakende schoenen, netjes aangekleed, aan den ar beid. Zeg den lieer en de vrouw des huizes vriendlijk »goeden morgen«. Maak bij uw werk zoo min mogelijk geruiscli, sla niet met deuren, werp niets op den grond zet niets hard neer. Pak geen deuren of gepolijste meubelen met natte handen aan. Wasch uw handen en doe een schoone schort voor eer ge het bed opmaakt. Poets in de keu ken geen schoenen en maak daar geen kleeren schoon, maar doe dat in een afzonderlijke ruimte of buiten. Maak den bodem van de kookpan nen ook van buiten schoon, daar anders bij het koken een onaangename lucht wordt verspreid. Melkpannen moet ge niet gelijktijdig niet andere vette pannen schoon maken kook ze dikwijls met soda uit, spoel ze na met friscli water en zet ze in de zon. Zijn de spijzen uit de pannen ge daan, doe er dan dadelijk warm water in opdat de resten beter loslatenmet dit water mag echter nooit worden omgewas- schen, daar reuk en smaak dan den vol genden dag nog te bemerken zouden zijn. Leg messen en vorken nooit met de hand vatsels in het water, de lijm zou zich kunnen oplossen en het lemmet uit het handvatsel gaan. Doe nooit zilver met an dere voorwerpen, vooral niet met scherpe blikken lepels, gewone messen en vorken, in hetzelfde wascliwater. Neem bij fijn por selein het water niet al te heet, daar an ders liet glazuur te lijden heeft, doe bij het afdrogen van het porselein eerst de j vuile schort af en wasch de handen om I de keukendoeken te ontzien. Weet ten slotte dat ge niet aan de deur moogt luisteren en niet met de keukenschort in in de kamer moogt komen. Wat wij allen moeten leeren Leer lachen. Een hartelijken lach is beter dan medicijn. Leer uw eigen zaken behartigen dat is zeer belangrijk, Leer goed vertellen. Een mooi verteld verhaal is even welkom als een zonnestraal in de ziekenkamer. Leer hatelijke opmerkingen en al wat een goede harmonie kan verstoren, vóór u houden. Leer de kunst om vooral tegen jongeren goede en aanmoedigende dingen te zeggen. Leer niet te morren. Als gij niets goeds in de wereld vinden kunt, praat alsjeblieft niet over al het verkeerde. Leer uw moeheid en pijn onder een vrien- deüjken glimlach verbergen. Hoevelen geven er om dat gij oorpijn, hoofdpijn of rheu- matiek hebt Onnut en ijdel is neuswijze kakeling. Het zeggen is maar wind, maar doen, [dat is een ding. Rijmspreuk van Anna Roemers. Observator. Een kracht ten goede. Men spreekt van de sstille kracht. 't Is ons een reden tot verheugenis, ais we bemerken, hoe nog steeds christelijke onderwijzers in hun veigeten dorp of hun afgdegen stadswijk een >stille kracht« ten goede ziju. Dezer dagen jubileerde de heer J. L. Sloff, hoofd eener christelijke school in den Zwaanshals te Rotterdam. Bij die gelegenheid schreef een liberaal blad De heer Sloff vervult in de geschiedenis van dat vroeger zoo lugubere stadsdeel, dat Zwaanshals heet, een eigenaardige sympathieke rol, In de jaren, dat er op donkere hofjes en in de nacht-duistere sloppen nog maar al te vaak gevochten werd, was het meester Sloff, die de orde wist te herstellen. Bij zulk een verwoede vechtpartij, als de politie aarzelend voor den ingang van zoo'n slop bleef staan en zich liever niet aan de in stikdonker vechtende bewoners waagde, dau kwam de meester uit zijn woning, gewapend met een lantaarn, heel bedaard en gemoedelijk, naar de plaats van 't gevecht en kalmeerde de vechtersbazen met een enkel woord. De meesterdat was het woord, dat allen, zelfs de meest verwoede vechters bazen, ontwapende. De meester dte was in den ouden zwaanshals de troost, de toevlucht voor menig bewoner, die in moeilijkheden verkeerde of raad en hulp behoefde Welk een schoon getuigenis. Onze »oude garde« is wel heengegaan, maar gedurig blijkt toch, dat jongeren haar plaats innemen. De gaven zijn verschillend. Ook de toe standen. Ook de menschen. Maar nog altijd en overal kan de meerster der chris telijke school tot een zegen zijn, ver buiten de grenzen van zijn eigenlijk koninkrijk (»Onze Courant* De Standaard schreef naar aanleiding van een stuk uit »onze Eeuw.* Oiericale overheersching. Telkens hoort men van liberale zijde, zoo nu weer in Onze Eeuw, de klacht over »Clericale overheersching, waaraan het lieve vaderland zou zijn overgegeven. Wat bedoelt men met deze klacht Heeft men daarbij op niets anders het oog dau op het notoire feit, dat de meerderheid der kiezers, zich tegen het Liberalisme keerde en zich voor het Christelijk beginsel uitsprak, dannatuulijk is het niet anders dan een klacht over eigen tegenspoed, en wordt er slechts mee geconstateerd, dat in den constitu- tioneelen S:aat partijen onmisbaar zijn; Dat slechts een partij de meerderheid kan hebbenen dat de partij die in minderheid is, het lijdelijk heefi aan te zien, dat de macht van het bewind in h. i. ohgewenschte handen is. Dan steekt er geen klacht in tegen de regeeringspartij, maar alleen een klacht over eigen fiasco, en heeft men onzerzijde aan die klacht geen waarde te hechten. De gekozen uitdrukking echter van »Clerica!e overheersching* doet vermoe den, dat er meer mee bedoeld is, en dat men ons wil aantijgen, dat we van de machtspositie die we verwierven, mis bruik maken om anderer recht te verkor ten, en voor ons zelf meer te nemen dan ons in constitutioneelen z n toekomt. Zoo nu opgevat, zou het beduiden, dat we ons aan onderdrukking schuldig maken en ons aanmatigen wat ons niet toekomt. Is dit nu metterdaad het geval, dat men het dan zegge, maar dan ook man en paard noeme, Men behoort dan dui delijk te formuleeren, waarin dit machts misbruik bestaat, en aan welke verkorting van anderer rechten we ons schuldig maken. Zoo hebben wij gedaan. Toen, na het ten onderbrengen van de Conservatieve macht, het Liberalisme op alle terrein zegevieide, hebben wij duidelijk gefor muleerd, welk misbruik van macht de Liberale partij zich ten laste liet komen, en dit nog wel in strijd met haar eigen beginselen. W e wierpen ons toen op de School quaestie. We loonden aan, dit hierin het onaantastbaar ouderrecht ge schonden werd, en dat men van Liberale zijde in zijn schoolstelsel een theorie door dreef, die vloekte met het vrijheidsbegin sel waarvan het Liberalisme zelf steeds beleed uil te gaan. Van Liberale zijde erkent men thans, dat dit een ergerlijk machtsmisbruik geweest is. Er was toen alle oorzaak en aanlei ding, om ten gevolge hiervan te klagen over Libera 'e overheersching. Heeft men nu de stukken in handen waaruit te bewijzen valt, dat ook wij ons gelijksoortig misbruik van macht lieten ten laste komen, 't zij onder het Kabinet Mackay, 't zij onder het Kabinet Kuyper, 't zij onder het Kabinet-Heeros kerk, dat men dan spreke en bewijs voor zijn bewering leveren. Greep misbruik plaats, dan is spreken zelfs plicht. Het vaderland heeft daar recht op, en wij zelf zullen er slechts profijt van kunnen trekken. Maar wat men niet mag doen, is zich verschuilen achter een algemeenen term, die niet zegt, zoolang het bewijs voor wat men beweert, unblijft, GEHEELONTHOUDING EN LEVENS DUUR. 't Is reeds 70 jaar geleden dat een achtenswaardig Engelsch kwaker Robert Warner zich aanmeldde bij een welbekende maatschappij om een levensverzekering te sluiten. Op het formulier, dat hij had in te vullen, kwam ook de vraag voor »Zijt gij matig in het gebruik van bedwelmende dranken En zijn antwoord wasNeen ik ben geheelonthouder. De agent zag het formulier door en zeiIk denk niet, mijnheer Warner, dat onze maatschappij zoo uw leven zal verzekeren. >Waarom niet?* vroeg de Kwaker. »Gij benadeelt uw gezondheid door uw geheelonthouding*. In 't geheel niet, ik ben er daardoor des te beter aan toe. Maar de directeuren der levensverzeke ringmaatschappij waren het met hun agent eens. Toen zij bemerkten dat Warner geheelonthouder was, schudden zij ernstig hun hoofd. Dat ging toch niet aan, onder de verzekerden iemand op te nemen, die aldus een van Gods goede ga-en verwierp. Daar echter enkelen van hen Warner per soonlijk kenden als een in alle andere opzichten uitnemend man, besloten zij hem toch aan te nemen, maar op voorwaarde dat zij bij de berekening der premie enkele jaren aan zijn leven zouden toevoegen, waardoor het door hem te betalen jaargeld werd verhoogd. Zij liepen dan, meenden zij, minder gevaar, door zijne geheelont houding schade te lijden. Toen de agent [dit besluit der directie aan Warner meedeelde, weigerde deze beslist op zulke voorwaarden in te gaan, en hij zeide »In plaats van mij hooger premie te laten betalen, moest gij mij op voordeliger voorwaarden dan anderen aan nemen juist vanwege mijn geheelonthouding. Had Mr. Warner gelijk Maar dat bewees de uitkomst. Immers, nog in dat zelfde jaar 1840 stichtte hij met behulp van een aantal andere geheelonthouders, grootendeels Kwakers, de Uni ted Kingdom Tempe rance Life Institution (Geheelonthouders Levensverzekeringmaatschappij in het Ver- eenigd Koninkrijk.) Warner zelf kreeg polis no i. In het begin werden enkel geheelonthouders toegelaten, maar nadat een zestiental jaren waren voorbijgegaan, werden de deuren wat wijder opengezet en ook matige drinkers aangenomen. De naam der maatschappij werd deswegen een weinig veranderd. De twee klassen van Verzekerden werden van den aanvang af zorgvuldig uit elkander gehouden. Zij werden afzonderlijk beheerd, maar beide volgens dezelfde beginselen en op dezelfde wijze. Rubert Warner, die den 17 December 1896 gestorven is, heeft met eigen oogen mogen zien, dat zijne siichtmg een der grooiste levensverzekeringmaatschappijen in Engeland werd, welke jaar aan jaar voor millioenen levensverzekeringen afsluit. Maar wat hem oorzaak van veel grooter blijdschap en wat ook inderdaad veel belangrijker was, de ervaring dezer maat schappij werd een krachtig pleit voor geheelonthouding. Op meer dan een wijze. Vooreerst zoo de verzekerden hebben aandeel in de winst, maar ieder in zijn eigen afdeeling. En nu blijkt het aan het eind van iedere vijf jaren, dat er voor de geheelonthouders meer te verdoelen valt dan voor matige drinkers. Dat stond tot elkander in de verhouding van 10 tot 8 '/2. kn vanwaar dit verschil Wij! er naar evenredigheid van de onthouders mmder sterveu dan van de matigeD. Natuurlijk maken dat de eenvoudige sleifiectjfers zelf ook uit. Nauwkeurig is berekend hoe veel sterfgevallen men op een brpaald aantal personen ongeveer heeft te verwachten, afgezien van bijzondere omstandigheden als besmettelijke ziekten. Eu nu is het gebleken dat de sterfte onder de geheelonthoude s altijd verre beneden de verwachting en beneden de siertie onder de matige drinkers blijft. Over een tijdruimte van veer tig jaren verwachtte men in de onthoudersafdeeling 10.463 sterfgevallen, daarvan stierven er inderdaad 7.484, d.i. 71 percent, In de niet- onthouders- afdeeling verwachtte men 13 514 sterfgevallen, waarvan er 12810 d.i. 95 percent plaats hadden. Opmerking verdient hier dit de sterfte ouder de matige ddnkers meestal niet zoo ver beneden de verwachting blijft, ja, er een enkelen keer boven uit gaa', terwijl die onder de geheelonthouders bijna altijd meer dan een vierde deel beneden het verwachtte aantal blijft. Duidelijker kan wel niet bewezen worden, dat geheelonthoudng voordeeitg en matig drinken nadeelig is voor de gezondheid des lichaams. Of dat nu de hoofdreden was waarom reeds vele menschen geheelonthouder werden Dat zij verre De eerste strijders hadden een heel wat hooger en heerlijker beginsel. Zij hebben niet vermoed, dat hun gezondheid er wel bij zou varen, toen zij den strijd aanvaardden. En zij zouden den strijd volgehouden hebben, even krachtig en even moedig, ook al hadden zij geweten, dat een weinig alcohol hun lichaam goed deed. Maar opmerking verdient hier, dat God altijd weer ook met aardsche zegeningen wil kronen het werk dat verricht word tot Zijne eer en tot heil van den naaste. Tweede Kamerverkiezing in het district Rotterdam V. Woensdagavond is vanwege de Centrale Antirev. Kiesvereeniging in devac.-Mr. A. de Jong (antirev.) candidaat gesteld de heer H. Ch. Vegtel te 's Gravenhage, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor ons district en lid van den Gemeente raad van 's Gravenhage. Middeiharnis. Woensdag viel het zoon tje van Joh, de Waard in de kaai daar spoedig hulp aanwezig was had men hem weldra op de kant. Een zelfde lot onderging C. Groen, beiden kwamen er met een nat pak af. Woensdagavond werd er door de inuziekvereeniging »Sempre Cresendo* een serenade gebracht, voor de woning van het bruidspaar J. Sala en Echtgenoote die dien dag hun 65 jarig huwelijksfeest vierden. Door de Weesvader van het Prov. Ger. Weeshuis alhier is tegen 1 April 1911 ontslag aangevraagd. Woensdagavond had het zoontje van G. Onderdelinde het ongeluk op de West- dijk te vallen met 't gevolg dat 't kind zijn arm brak. Stad aan 't Haringvliet. In de Don derdag j.l. gehouden Raadsvergadeting is besloten een lantaarn te plaatsen op den Zeedijk en een op den Achterdijk. Dat de peeën campagne dit jaar wel vroeger klaar zal zijn als't vorige jaar blijkt wel hieruit dat 8 Oct j.l. reeds even veel peeën rooien gewogen als verleden jaar 2 November en wel ruim 5000.000 K. G. Een groot schip geladen met suiker bieten geraakte Maandag j.l. bij het varen uit de haven aan den grond. Dit veroor zaakte een groot ongerief aan eenige andere schippers die hun schepen, geladen met pulp, nu de haven niet konden binnenvaren. Doordat een viertal mannen twee dagen rond het vastliggend schip grond weggroe ven, geraakte het Woensdag vlot en kon den de andere schepen binnen komen. Den Bommel. Met ingang van 1 Nov. a.s. zal de heer H. Quast, thans fungeerend Secretaris, deze gemeente verlaten. Van uit deze gemeente wordt thans een geregelde wekelijksche beurtdienst ge varen naar Dordrecht door schipper C Jongeling. Ter aigemeene kennis is gebracht dat wederom de Kerk-regenbak der Ned. Herv. Kerk moet worden verhuurd en wel voor de jaren 1911, 1912 en 191 3 Inschrijvingsbiljetten moeten vóór den 15 Nov. a.s. worden ingeleverd bij den heer A. Bom, Secretaris der Kerkvoogden alhier. Lotelingen, die voor de Zeemilitie wenschen in aanmerking te komen, moeten zulks ter gemeente-secretarie voor 1 No vember a.s. aangeven. De Burgemeester van den Bommel brengt ter openbare kennis, dat de in deze gemeente voor de militie ingeschreven lotelingen, die bij de bereden korpsen wenschen te worden ingelijfd, daarvan voor 30 November a.s. ter Secretarie moeten kennis geven. Ooltgensplaat. Dezer dagen zou C. H, Metaal eens probeeren zijne fiets aan eene motorfiets te verbinden. Het viel hem niet mee toen de motorfiets, welke bere den werd door C. Framboise een eindje gereden had, sloeg de fiets van C. H. Metaal tegen den grond. Hij werd er afgeworpen en bekwam een bloedige wonde aan het hoofd. 't Was maar probeeren! De 17 September 11. ingelijfde loteling P. van Kempen, is dezer dagen door Heeren Gedeputeerde Staten voor den dienst afge keurd. Oude Tonge. De heeren Dk. Mooij- aard en H. Hobbel zijn herbenoemd tot zetters bij 's Rijks directe belastingen. In het huis wijk A No. 62 komt besmettelijke ziekte, Diphtheritis voor. Xieuwe Tooge. Zeker tengevolge van het mooie weder, dat wij in den laatslen lijd gehad hebben, had de heer C. Bouwens onder deze gemeente het genoegen, in het begin dezer week, nog rijpe aardbeziën te plukken. Part. Corresp. Door B. H. een is meed met mangel- wortela gekocht, waarvan er velen bij zijn die de kolosale gewicht hebben van 12 Kilo. Bij den landbouwer M. V. was er deze week een vreemde vogel in zijn tuin ter groote van een koekkoek. De kleur was geheel grijs, met zwarte kop en sfaart en zwarte punten aan de wieken met witte plekjes, hij sprong dikwijls van tak op tak en dan hing hij weer ten onderste boven aan de takken te schommelen. Dirksland. Door de Commissie van het beheer van den grintweg van het Dirks- landschë Sas naar Herkingen is eene inschrij ving geopend naar een partij hout zijnde af komstig van de Molenheining bij de haven, aldaar liggende. Biljetten voor den geheelen koop in eens moeten voor 17 Oct. as. v.m. 10 ure ingeleverd zijn op het Secretarie Nadere inlichtingen geeft den opzichter J. Vijfhuizen. Het van ouds bekende Mannenkoor is voornemens binnenkort weder zijne zang avonden te houden. Herkingen. Tot leden der vereeniging ^Nationale Feestdag*, die bij de te houden feestelijkheden als feestcommissie optreed, zijn gekozen, de Heeren M. Keijzer en P. C. Koenradie. 5 Jongens dezer gemeente, hebben, naar uit vertrouwbare bronnen ons is mee gedeeld, den Inspecteur der Infanterie te 's Gravenhage bij request verzocht, hen alsnog toe te staan, deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht. De loteling F. Struik, lichting 1 909, welke j I. week foutief is opgegeven is deze week officieel ongeschikt verklaard voor den Militairen Dienst. Door het Bestuur dezer Gemeente is thans aan een groote behoefte, voor de schippers voldaan door n.l. op de oostzijde der kaai ook een lantaarn te plaatsen Zaterdag j.l was voor den landbouwer J. v, d, V. alhier een ongelukkige dag. Een van zijn beste paarden had hel ongeluk in een gieppel zoodanig te geraken, dat het hen schijnbaar onmogelijk was daaruit te komen. Het gevolg was het dier zich zoo hee.it beseevd, bij de pogingen overeind te komen, het een geruimen tijd zalduuren dat het niet aan de werkzaamheden zal kunnen deelnemen.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3