Firma VAN STEUN Co., - Kassiers. fpF** De Fijnsle Limonade A a G. Buijsse, Middelharnis. Advertentien. Het Westlaodsch Koffiehuis, A. WATERMAN Kruidenierswinkel MIDDELHARHIS. 1b Assurantiën, Effecten en Coupons. Hotel en Restaurant van HENNESSE Hoogstraat 128, EÖTTEEDAM. Buitenland griekenland. Gemengd Nieuws. - keurige bergplaats voor Fietsen. SO SSoerenviscfomarkt SO, HOTVKHSSA.ft. FIRMA ARMSTRONG SOMMELSDIJE. OPGERICHT 1738, 71111 MM 0ude Ton9e, Vrijdags I0—12 uur Wed. KANTERS. Grenadine, Frambozen, Citroen, Nova o? sinaas appel limonade siroop. De grootste sorteericg ia Winter-Artikelen MI-SAMS, OVERJASSEN, JEKKERS, JOMEHS- 68 KINDERJASJES. vloot laten vervallen en toen de nood aan den man kwam, waren de Engelschen zoo absoluut meester ter zee, dat er geen schuit door koD. En 't werd al erger. Totdat in 1795 de Fianschen kwamen en alles zóó in verval was, dat hun optocht naar Amsterdam meer een militaire wandeling was dan een werke lijke krijgstocht. Dat het ons ter waarschuwing zij! Zeker er is veel nood g en 't geld is duur. Maar als 't straks winter wordt, dan moet, als de mond ges'opt is, alles wijken in 't huisgezin voor de behoefte aan steenkolen, turf en hout. Zonder vuur be vriest men. En zoo is 't noodig, dat. onze kust be hoorlijk beschermd zij. Dat is geen wegge gooid geld, zooals velen 't wel beschouwen. Dat geld wordt uitgegeven, om Nederland »ons Nederland* te doen blijven. God gaf ons dit land. Als we er voor terugdeinzen, off;rs te brengen, om te houden wat we hebben, zou 't onze schuld en onze straf zijn, als 'tons ontnomen werd. En wat dat zeggen wil, leert ons de tijd van 1795 18 13. De donkerste bladzijde uit ons volksleven UITKIJK. Laud- ess Tuin Sjouw. Overmaat van water. Het water speelt bij alle grondverbete ringen een groote rolliet is een der be langrijkste groeifactorenzonder voldoende water geen vruchtbaarheid. Maar evenzeer als watergebrek, is overmaat van water dikwijls een ernstige belemmering bij do verbetering van den cultuurtoestand van tien bodem. I)e groote Staring zcide liet reeds: »Te veel vocht is de gewone kwaal die den verbeterden landbouw in den weg staat. Men is van de nadeelen van overtollig water nog niet genoegzaam overtuigd on der de landbouwers, naar het schijnt; an ders zou men ter bestrijding daarvan krachtiger optreden, beter de handen in eenslaan, dan tot lieden op vele plaatsen geschiedt. Vooral nu in de laatste jaren de bemesting over 't algemeen zoozeer is ver beterd, kan het belanghebbenden niet ge noeg worden voorgehouden, dat zij daar mee slechts half werk verrichten, wanneer niet tevens den waterstand doelmatig wordt geregeld. Om de noodzakelijkheid hiervan beter te doen inzien, geven we een korte opsomming van de nadeelen, aan de over maat van water verbonden Wij kunnen ze in hoofdzaak aldus samenvattenTe veel vocht maakt den grond koud belemmert de bodemventilatiebemoeielijkt do be bouwing doet den grond vervuilen. Die 4 punten willen we even nagaan. 1. Dat de natte gronden ook koud zijn weet ieder land- of tuinbouwer, water ver warmt langzaam en bovendien de verdam ping van water onttrekt warmte aan den grond. Uit een 35-tal waarnemingen van J. Parkes berekende deze, dat drooggeleg de grond gemiddeld 5.5 Celsius iioogere temperatuur bezat dan niet-gedraineerde grond, 't Gevolg eener te lage temperatuur is, dat in 't voorjaar do groei en dienten gevolge ook de oogst laat intreedtnood zakelijke scheikundige omzettingen hebben in de bouwvoor langzamer en in minder mate plaats, omdat de bacterieën, welke tot die veranderingen moeten medewerken zich alleen bij zekere warmtegraad kunnen ontwikkelen. Door een en ander is de to taal oogst minder, blijft deze op hooiland vaak tot een enkele snede beperkt. 2. Waar te veel voclit in den grond is, is lucht te weinig. Bij een goede bodem structuur bevindt zich water in de kleine holten tusschen de aardkorrels, maar de groote holten tusschen de aardkruimels zijn met lucht gevuld. Is de grond echter overzadigd met water, zoodat ook tusschen de kruimels de lucht door het water is uitgedreven, dan zijn cleTiadeele hiervan velen. Onze cultuurgewassen moeten ook met hun wortels ademhalen, en is daartoe geen lucht aanwezig, dan worden zij ver drongen door minderwaardige planten, die door heur inrichting en samenstelling daar wel kunnen gedijen. Bij gebrek aan vol doende lucht (zuurstof) heeft geen voldoen de ontleding van bodembestanddeelcn plaats of wel een verkeerde scheikundige werking draadzwammen en bacterieën, welke bij die ontleding een rol spelen, zijn ook van de toetreding van zuurstof afhankelijkde humusvorming verloopt dan in een verkeer de richting, er ontstaat zure. in plaats van zg. milde humus. Dit alles te zamen heeft tengevolge, dat de voeding onvoldoende ïs en in de bouwvoor stoffen, scheikundige verbindingen, worden gevormd, welke in overmaat den plantengroei benadeelen, In zulk een met vocht doortrokken bouwvoor wortelen de gewassen niet diep, de wor tels gaan ijieer zijwaarts en profiteeren dus niet van het voedsel in den ondergrond. Men krijgt schrale gewassen met minder weerstandsvermogen de vlakke beworte- ling maakt ze voor weergesteldheid ge voeliger, men lieeft meer last van opvrie zen, uitwinteren, verwateren en in droge tijden zelfs van verdrogen. (Wordt vervolgd.) C. B. FRANKRIJK. In een groote meeting, heeft de algemeene bond van stokers en machinis ten tot staking op het Noorders oorvvegnet besloten. Êïe vergadering gnf bevel, dat te Paf-ijs na middernacht en op het platteland na de» morgens acht uur geen treinen nseer mogen vertrekken. Na afloop van de meeting, waarop tot ds staking beslo'en werd, is het Noorderstation door politie en troepen afgezet. Alle toegangen werden door soldaten bewaakt. Op de ljjnen van het Noordernet zijn door de staking groote stoornissen ontstaan. Op Dinsdagmorgen 11 Oct. te 4 uur ging het Nooi'dorstation te Parijs', open, maar geen enkele machine verliet de loods. Maatregelen zijn genomen om de post met automobielen te kunnen ver voeren. De staking wordt algemeen. Ook voor het Westerspoorwegnet is de algemeene staking verklaard. Al het mogelijke wordt gedaan, om de treinen te doen rijden. Groepen stakers posten de stations andere stakers op de overbruggingen dreigende machinisten, die op hun machines gebleven zijn, met revolvers. Telegraafpalen zjjn doorgezaagd, draden werden afgesneden. Bij de Belgische grens heerseht de grootste verwarring. Uit Sr. Quantin komt hot bericht, dat bij hel station Mons do raiis zijn opge broken en de telegraafdraden doorgesne den. Te Teignies zijn ongeveer 200 M. rails in de richting van de Beigische grens los gelegd. De regeeriug zal den spoorwegdienst door militairen doen regelen. Minister Briand verklaarde in den ministerraad, dat de staking steeds meer en meer een poiitiek karakter aanneemt. PORTUGAL. liet voorloopig Bewind publiceerde een proclamatie, waarin gedreigd werd, dat men het klooster Q telhas zou beschieten, waaneer de bewoners zich niet binnen 24 uur overgaven. Daar het klooster midden in de stad gelegen is en de naburige huizen zeBr van het bombar dement zouden te lijden hebben, zjjn de bewoners daarvan uitgenoodigd, die huizen te verlaten. De regeering is van plan alle oaderaardscho gangen in Lissabon te bewaken om de Jezuï.en op die wjjze te verhinderen, dat zij ont snappen. De Jezuïeten-orde en uliecou gregi ies zijn opgeheven en hun ver mogen is verbeurd verklaard. De regcering is voorneme; s de alge meene dienstplicht in te voeren. De burgerlijke overheid heeft bezit genomen van alle religteuse huizen. De monarchistische bla lea voeren een gematigden toon en eenige erkennen de republiek. Gemeld wordt, dat de Eugelsche koning George last gegever heeft, dat het koninklijk jacht Vic oria Albert" naar Gibraltir vertrekt om koning Manuel en koningin Ameiie aan boord ie nemen. ENGELAND. De her og van Coanaugiit, vergezeld van de hertogin, is naar Zuid-Afrika vertrokken, om het eers e parlement der Zuid Afrikaansche Unie te openen. ITALIË. De bladen melden, dat de regeeriog bevel gegeven heett, maatregelen te nemen om te beletten, dat de Portu- geesche congregaties zich in Italië zullen vestigen. Tot president der Grieksche Nationale Vergadering is benoemd de Atheensche advocaat Coustantijn llöfzlin, een Duit sober van afkomst. Zijn verkiezing was te danken aan een samengaan van de Bhallys- en theotokis-partijen. TURKIJË. In Anato ië wordt tusschen de opstan dige Drusan en de Turksohe pacificee rings;roepeti verwoed gestreden. Eenige dagen geleden viel de commandant der Turksohe troepen, Abdel Hamid bey, een sterke Druseumacht aan. Jlet gevecht, dat zich toen ontspon, duurde meer dan 40 uur. De Drusen-helden verdedigden zich met wanhopigen moed, maar kon don op den duu- het tooh niet uithou den tegen het vuur der kanonnen en machinegeweren. Meer dan 2000 gesneu velde Drusen en tallooze gewonden bedekten het slagveld. De Turksehe verliezen zijn vrij gering. Na dezen grooten Drusenslag, schijnt, do tegenstand van het dappere bergvolk gebrokeD. Een groot aantal dorpen bood hun onder werping aan. NOORDAHËRIKA. De hoschbranden in Noord-Minnesota breiden zich hoe langer hoe meer uit. Ten oosten van Warrond strekt zich over een aistand van 50 mijlen een totaal afgebrande vlakte uit. Tengevolge van de groote verwarring is het onmo gelijk, het aantal slachtoffers te schatten; het staat echter vast, dat honderden menschen vermist wordeD. Van alle kanten komen vluchtelingen de Kanadee8cbe noorder-spoorweg laat extra-treinen loopen om de menschen in veiligheid* te brengen. Niet minder dan 5000 personen zijn dakloos en heb ben alles verloren. Ia het geheele gebied van de branden is de krijgswet afge kondigd. Men schat de schade op 100 m llioen dollar. Een fijne dienstbode. De heer en zijn echtgenoote te Utrecht vertrokken 's morgens samen naar Nijmegen, om daar den dag door te brengen. Zooals in 'n dergelijk geval te doen gebruikelijk is, lieten zij het huis over aan de dienstmaagd. Gemelde dienstmaagd ze is de hoofdpersoon van het verschrikkelijke, dat volgen gaat, en mag dus wel even speciaal besproken worden was al gernimen tijd bij deze mevrouw in „dienst" en had tol vóór 'n drietal maanden ook geen aanleiding tot klachten gegeven, in den laatsten tijd was mevrouw evenwel niet zoo tevreden over de jeugdige gedienstige, die, zooals duidelijk bleek, ia slecht gezelschap was verzeild. En er was al eens aanmerking gemaakt op de bezoeksters die aan de deur verschonen, om de diensbode te spreken. Evenwel men vertrouwde 't meiske toch genoegzaam, om haar zonder eenige vrees de bewaking van de woning toe te vertrouwen. Toch toonde zij zich dat ge schonken vertrouwen on waardig en hoe Toen meneer en mevrouw goed en wel vertrokken waren en 't dienstmeisje alleen achterbleef, kwam er bezoek. Vriendin nen van de keukenprinses en dat niet alleen ook vrienden. Zo werden in alle vriendschap ontvangen en keuken en kelder voor hen opengesteld. Die vertrekken bleken do noodige consump tie te bevatten en 'n ware zwelgpartij werd aangericht. Plessehen met boeren jongens en morellen werden geledigd, een kruik jenever, op naam van den heer des huizes gehaald, verging hel niet beter. Echter was er behalve derst ook honger te bevredigen en ai wat men aan eetbare waar kon ontdekken, ver dween in de hongerige mageD. Welken naam moet men toch wel toekennen aan iiet verzwelgen van twintig eieren en een pot met zuur, besprenkeld met boe renjongens en dergelijk alcoholia Natuurlijk was 'c resultaat be'zelfde, dat menigeen.ondervindt, die voor'teerst, een zeereis maakt. Maar terwij! die in dat geval het ruime sop voor zich heeft om daarin zijn oflbr aan de ze'egoden te deponeeren, hadden de vandalistische bezoekers van het rusiige huis in de kal me straat der deftige stad slechts vloer- kleeden en kleedjes om op te offeren. Dit deden ze dan ook ijverig en ver oorzaakten aldus een toes and, die on mogelijk in zijn walgeljjke détails te be schrijven is. Toen de losgelaten bende was uitge raasd, vertrokken ze, alles in denzelfden toestand achterlatend. 's Avonds kwamen de bewoners, ver gezeld van een familielid, thuis. Eu ze vondeu een ontzettende herrie. Alles lag overhoop en was bevuild, verdwenen was 't eet- en drinkbare. Tot zelfs in ie gang lagen de sporen van morellen en jenever. Mevrouw kreeg 't van pure schrik op 'r zenuwen. Natuurlijk liet de bewoner het er niet hij. Ilij maakte „werk van de zaak en die wordt thans onderzocht. Maar 't aller brutaalste deid de ge- diens ige den volgenden morgen. Om halfacht meldde ze zich kalmweg aan, evenals ande's Natuurlijk bleef het antwoord niet uit met glans en glorie werd de jongedame weggejaagd. Op den weg naar een nieuwen dienst. Met nieuwe avonturen Krasse maatregel. Dinsdagmorgen vond de manufacturer Jonas in de Ferdinand Bolstraat te Am sterdam p ditieposten voor zijn winkel, die wel hem en zijn personeel naar bin nen lieten, doch het publiek den toegang ontzegde. Genoemd winkelbuis bevindt zich volgens den commandant der brand weer in een brandgevaarlijken toeeland en de eigenaar heeft aan de herhaalde aanmaningen van B. en "W. om dien gevaarlijken toestand op Ie heffen, geen gevolg gegeven. Het verkoopen zal zoo lang worden verboden, tot de eigenaar de geëischte maatregelen heeft genomen. Deze krasse maatregel van B en W. berust op art. 307 der Bouwverordening en art. 180 der Gemeentewet. Haar trein verbabbeld. Een juffrouw uit Leeuwarden op reis naar Louden, verliet Maandagavond te Haarlem een oogenblik den trein omdat ze op het perron een kennis zag. Al pratend werd de trein vergeten, die ver trok met medeneming van haar tasc'n, waarin geld en plaatsbewijs. Daar zij niets bij zich had, werd haar op haar verzoek nachtverblijf verschaft in het polidebureau te Haarlem Door de zorg der politie werd haar vrij ver voer per stoomtram naar Leiden ver schaft. Haar tasch was inmiddels per spoor aan den Hoek aangekomen. Nieuwe kwartjes. De „Asser Ct.'' schrijft: „De nieuwe kwar'jes zijn onlangs in omloop gebracht, maar het nieuwe is hier niet het betere. Door den broederen, plat ten band, aan de zijde waar de waarde der 25 ceats-st: kken wordt vermeldt, is het onderscheid tusschen een nikkelen stuiver en een zilveren kwartje nog verminderd waartoe ook de groote letters op het nietiwgee'agen rounlUuk medewerken. Men kan dit het best zien door een stuiver een oud en een nieuw kwartje naast elkaar te leggen. Vergissing kan nu nog gemak kelijker plaats hebben. Het grootste on derscheid bestaat in den gekartelden rand welke ook het nieuwe kwartje omgeefr, terwijl bij de nikkelen stuiverstukjes de smalle rand glad is. Het beeld der Koningin aan de keer zijde is bij de nieuwe kwarij's fijner dan op de onde." Practisch. De eigenaar eener schommelgelegen heid kwam per spoor te Groesbeek aan De losplaats 10 Groesheek is zoo ui ste kend, dat de man geen kans zag zijn woonwagen van den spoorwagen af te krijgen. Hij liet hem er op staan en gedurende de kermis woont hij op den wagen in zjjn wagen. Das 2 hoog(Geld.) Onderzeeboot voor Ned.-Indië. Aan de Kon. maatschappij „doSehelde" te Vlissingen is de bouw opgedragen van een onderzeeboot, groot mod 4, bestemd voor den dienst ia Ned. Oost Indië. Het mes Te G leen ia Zondagn ic'it zekere D. bij een vech partij levensgevaarlijk ge wond. De macht der verbeelding. Nadat Atns erdam is begonnen water (e leveren aan Heerns ede, is een officieels klachi ingekomen bij het Gemeentebestuur tr Heems ede* van een bewoner da 8chouwlj 'slna a!daar, da' het Arasier- damsche water veel slechter is dan het Haarlemsche. He' geval wil nu aldus meldt de Tijd dit do klager in de straat woont, die buiten de Amsterdam- 8cho wa erleiding is gevallen en het Haarlemsche water heeft behouden. Wat de vert eelding al niet doen kan! liet beste in de stad voor Logies. Voor Dineeren speciaal ingericht. Munt uit door lage prijzen; vlugge, ette en zindelijke bediening. 3784 Let vooral op Hoogstraat hot naar de eisohen des tijds (volgons de wet bepaald) ingerichte Logement voorzien van een le klas Biljart, uit de beroemde fabriek van Cuijck, wordt bij deze beleefd bij het publiek aanbevolen. Nette bediening. Ruime gelegenheid. Billijke prijzen. 2e huis vanaf 7 SpoorviaduJci. 3666 Aanbevelend, F. Nl.fSÖ\S. L=0"t W6l I °nze Haarlemmer<->lie is alleen de beste. Citroen, Frambozen, Grenadine, Ananas, Limonade, Bier, Spuitwater, Kwast, Kogelfleschjes Bessensap, diverse soorten mineraalwater, Rijnwijnen, Slaolie, Wijnazijn, Gemberbier, Roode en Witte Bessenwijn, Frambozen, Appel, Kruisbessen en Meiwijn, Ananas en andere vruchten in blik, Tafelzuur, Jams, Gember, Eau de Cologne, en nog vele andere artikelen worden in goede kwaliteiten tot billijken prijs geleverd door de Prijscouranten op aiHivritag gualis ess franco. Firmanten W. VAN KASSEL ea F. D. VAN STEIJN Jr. MIDDEL HARNIS, OOLTG ENSPLAAT, Hing A 113. Telefoon Int 19. Kade. Telef. Interc. No. 4. Telegram-adres Steiju Middeiharnis, Telegram-adres Steijn Ooltgensplaat. CredietenHypothekenEffectenAssurantiën en Administratiën. ïncasseoring op Binnen- en Buitenland. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten. Sluiten prolongatiën en lïeleeningen op Binnen- en Bnitenlandsche Effecten, Verzilveren Coupons tot de meest concurreerende prijzen. Geven Voorschotten en Bedcfifskapïtaal. Verstrekken gelden onder hypothecair verband op huizen en landerijen tegen billijke rente en voorwaarden. Koopen en Verkoopen alle Chè<j[ues en vreemde banknoten tegen koersen concurreerend tegen de Rotterdamsche. Administreeren Gelden en onroerende goederen van tierden tegen zeer billijke conditiën. Assureeren op inboedel Casco, gebouwen, enz. enz. 3405 Verzekeren op het leven en tegen On elukken en brandschade. Nemen Gelden deposito tegen de hoogste rente koers. Oluflyj 31 D'rks,andi Donderdags 10—12 uur llóiol „DE KOOPHANDEL." &tlHnuSi!i OucLdorp, Donderdags 1,50 5 uur Hótèl „BELLEVEU." zuiver van smaak, kost c.a. 2 cent per glas, wanneer U ze smaakt met Verkrijgbaar tot zeer lagen prijs bij Tel.-Adres „Penning." gj> I ft S L I». Interc. Telephoon 4. Wlwit prolongatie en heieen ln«r ep ftffeclen. 2125 vindt men bij 3670 ALS Verder een groote keuze in witte en gekleurde ilantclties, Stapjes, Hoedjes, Snoeken, Sjaals, Bonten en de nieuwste kleuren in Flanellen- Tricot- en laakenrokken.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2