Zaterdag 15 October 1910 258ie Jaargang IS". 1598. Antirevo lit Orgaan voor de ZiiitlliollaitdNelie en Zeeuwsehe Eilanden, IN HOC SIGNO VINCES Invoerrechte». i.ieze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f7,50 zonder ƒ4,50 per jaar, tfz ouderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UJTGSYEB T. BOEK HO VEN. SO MM ELS DIJK. Teleloon Intercom. So, 3. Adrertestiëss 10 e&nt per regel en 3/j maai. Eêelamss 20 per regel, ij Boekaankondiging 5 Cent per regel an «saai. j! DienstaanTragen en IMeBSÊaaubiedingesi 50 Cent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Adverteiitiën worden ingewacht tot Dinsdag- eu Vrijdagmorgen 10 uur. ,411e stukken voor de fteilwriie tieslesifitS, tdverleislion ca verdere Administraile fmaco i€?e fte ■Eemiea aaw ale sa Uitgever. Emu m De Troonrede sprak over de in voering van een nieuw tarief van in voerrechten. Onder 't kabinet Iiuyper is door min. Harte ook reeds een poging ge waagd om een andere tariefwet te krijgen eu ieder herinnert zich nog de dure petten en klompen, waarover de Liberale sprekers zich zoo druk maakten. Gevolgen heeft die agitatie tegen het Tarief niet gehadwas de aanval tegen 't Kuyperkabinet alleen op de invoerrechien gericht geweest, dit kabinet had niet behoeven af te tredenmaar 't was de Kuyper-hetze de Kuyperhaat, die met leugens en verdachtmakingen gemengd, het «52- 48 hi ha-hoct aan de vrijbuiters kon ontlokken, na alloop van den stem- busstrijdr Het Taiiel Harte is tot de neder laag niet de aanleiding geweeet, het volk liet zich door de dure petten niet van de wijs hrengen. Thans zal minister Kolkman ander maal een nieuwe tariefwet indienen. Kr worden al schema's van gegeven door buitenlanders, die oogenschijulijk meer weten dan de politici uit ons eigen Land. Maar binnen enkele maanden krijgen we zekerheid. Nu dus beantwoorden we slechts èèn hoofdvraag, die bij de Invoerrechten voorop!reedt. En dat is deze: Welke middelen zijn er om onze industrie een hooger vlucht te doen nemen dan ze thans heelt. En 't antwoord is tweeërlei. Vrijhandelaars zeggen hoo ger vlucht is mogelijk door beter vakonderwijs en als de industrieele kennis en durf toeneemt, krijgt ze ook hooger vlucht De protectionist^) antwoorden hooger vlucht is mogelijk door beter vakonderwijs, meer durf en daarbij nog invoerrechten. Voor- en tegensta' ders van protectie zijn 't dus wel eens over het beter vakonderwijs; over den durf der fa brikanten om eens iets aan te pakken over den moed der fabrikanten, om ook eens afzetmarkten te gaan zoeken buiten de grenzen van Nederland en zelfs van Europaover het inzicht, dat de fabrikanten de nieuwste ma chines moeten eigenen de beste werk krachten moeten veroveren de beste chefs en ingenieurs moeten kiezen of aanstellen enz. Maar zoodra 't gaat over de wacht bij de grenzenover den tol; dan gaan de voorstanders van betere vakontwikkeling uiteen in protectionist en vrijhandelaar. Na is de kwestie van vrijhandel in al zijn breedte hier niet te be handelen elk boek van economie wijdt er talloos vele bladzijden aan en deze hier te citeeren gaat niet aan. Maar op éèn hoofdpunt wijzen we. Op dit: Welken weg wilde Vrijhan delaar betreden om de door Engeland, puitscbland en Frankrijk en Amerika ingekorte markt grooter te maken. We bedoelen dit: De vreemde vol ken overstroomen ons Land met hun wtheemsche productenhoe kunnen we zonder invoerrechten die verloren markt terugkrijgen Nederland voor de Nederlanders, zooveel als dat mogelijk is. Maar als de buitenlanders van onze markt een gedeelte rooveu. is de Nederlandsche fabrikant dat gedeelte kwijt. Hoe moet markt terug hun verloren markt terug ingevoerde hij dat verloren stuk krijgen Zeg niethij moet dan maar een economischen inval in de andere Landen doenwant die andere Landen heften zulke hooge invoerrechten, dat onze fabrikanten hun waar niet over de grenzen kunnen krijgen die aanval onzerzijds kan niet geschieden. Zij kunnen onze markten wel in nemenmaar wij kunnen hun markten niet bereiken omdat de grenzen pot dicht gesloten zijn. Nog eens dus hoe moeten wij den buitenlander beletten op onze markt te komen om alzoo onzen eigen fa- orikanten te geven. De Vrijhandelaar heeft daar geen antwoord op; ja toch: hij zegt: laat die buitenlander maar blijven, wat geeft dat; je krijgt daardoor goed- kooper artikelen en da's gewonnen. Alzoo de vrijhandelaar weet geen antwoord te geven op de vraag, hoe we de Nederlandsche markt voor den Nederlander zullen handhaven maar hij redt zich door een zijsprong en wil, om de goedkoopte zoogenaamd den buitenlander onze markt laten vervullen met allerlei goederen. De Ingezetene mag] niet winnen neen het Hollandsche geld moet naar 't Buitenland. Konsekwent door geredeneerd, zou de Vrijhandelaar heel de Nederlandsche markt aan den vreemdeling cadeau doen, als de petten en klompen, en jassen en broeken, en kachels en ploegen maar een paar centen goed- kooper werden. Uf dan de Nederlandsche fabrikant omkomtdat kan den vrijhandelaar een beetje schelen alles moet maar goedkoop wezen. En nu is goedkoop wel aan te be velen wie zou er op tegen zijn maar als daardoor onze Industrieele zaken geen hooger vlucht kunnen nemen, keuren wij die goedkoopte beslist af, Als een onzer nationale takken van bestaan ijïet genoegzaam uitspruit, moeten we zijn bloei bevorderen en dat kan door een tariefverhooging, zeifs zoo, dat de goedkoopte er weinig onder lijdt. Hoe verwijdt ge onze Nederlandsche markt voor onze Nederlanders? Door vakopleiding? Ja. Maar ook door matige invoerrechten. En aan de goedkoopte doen deze geen af breuk. Godsdienst. Er is wel een godsdienstig gevoel, zonder Godsdienst; maar er is geen Godsdienst zonder godsdienstig gevoel. 't Godsdienstig gevoel leidt tot een sympathiebetuiging, tot een eerbiedenis voor een Hoogere Macht. Men »voelt« het: er is rondom en in en boven ons toch een macht, die van de menschelijke zeer verschilt in omvang en invloed. Een macht, daar men respect voor hebben moet. De naastenliefde dijt uit tot sympathie voor den niet-naaste, die ver van ons af, ergens tronen en wonen moet en die 't menschelijk hart zoo vredig stemmen en er zulke teedere snaren raken kan. Ei' is een mysterie in den Hooge en 't hart. voelt zich zoo weeig aangedaan door de erkentenis, dat er zoo'n Ge heimzinnigheid bestaat. En men koestert dat gevoel't kan zelfs dwepen. Maar met al dat gevoel kan men ijskoud zijn voor den Gods dienst d. i. den dienst van den persoon lijken God, geopenbaard in't vleesch- geworden God, van welken Vader en Zoon en Geest uitgaat. Met «godsdienstig gevoek kan men den Christus der «Schriften loochenen en voorts alle dogma's des* Christen- doms ontkennen. Met «godsdienstig gevoek kan men den Godsdienst haten met een gewel digen haat. Kan men haten 's Heeren volk's Heeren Kerk. 's Heeren leidingen in 't gezins- en volksleven of er kan men absoluut ontkennen den schouder over ophalen. Godsdienstig gevoel 't Is geenszins te verachten, noch te veronachtzamen, maar 't is slechts ge voel en geen overtuiging. En alleen overtuigingen brengen een leven tot z'n doel. Heeft de prediking vat Waarom is 't Socialisme zoo in trek Omdat 't den vinger op de wonden legt. We zeggen niet, dat 't Socialisme ze heelt en geneestverre van dien. Maar 't wijst de ellende aan en dat reeds brengt in 't volk 't bewustzijn, dat de Socialisten de ware geneesmees ters zijn. Zeker: 't volk zal't wel gaan inzien dat ook de Socialist de gebreken aanwijzen kan, maar ze in de verste verte niet verbeteren kan, ja ze nog vermeerdert: maar dat neemt niet weg, dat 't volk opmerktmet twee heldere oogen ziet, dat 't Socialisme de fouten ziet en daarom is 't bij 't Volk in trek. Het volk spreekt 't uit't Socia lisme is achter de kwaal. En nu weet 't Volk ook wel, dat 't daarom de kwaal nog niet geneest; dat er tusschen aanwijzen der ziekte en genezen een hemelsbreed verschil is Maar tochdie geneesheeren zijn in trek. En nu moet de prediking des Woord Volks-ellende. üp 't voetspoor der Materialistische leer, wordt dagelijks nog aan den uitwendigen nood der werklieden ge dacht eti over den uitwendigen rijk dom der kapitalisten gesch even. De Sociale kwestie is in ieders mond een broodkwestie. Spreekt over de sociale toestanden met wie en waar en wanneer: zeiden hoort gij 'tgees- te ijk element naar voren schuiven 't s steeds 't volk in zijn buitenkant; 'tis zijn daggeld; zijn k leedingzijn huisvesting zijn rust. Maar op den kansel dan Cok daar eenzijdigheid: bekeering en nog eens bekeering en nog eens bekeering en dan zells met hand gebaren naar degenen die reeds be- keeid zijn en als »'t vulk« bekend ge maakt zijn in hunne omgeving. In den Volksmond dus is de Volks ellende een uiterlijke zaak; op den kansel een totaal innerlijke en raakt men 't uiterlijke, als iets onheiligs op den kansel, zells niet aan. Maar de Volksellende heefi twee kanten. En wel degelijk dient in de Pers en op den kansel steeds en onophou delijk de geestelijke en de stoffelijke zijde naar voren gebracht, willen we geen gevaar loopen, dat zelfs trouwe mannen van Rechts in materialistische gedachten opgaan of over de pre diking des woords den schouder op halen als een prediking naast, niet over en uit 't leven. en '90 alle Euro- hun geschut ver- hier gemoedereerd het Volk geven, wat de Socialist geeft maar meer. De prediking wijst de ellende ook aanmaar heeft er tevens de zalf voor. De prediking kent de oorzaken der ellendemaar kent ook de bron dei- verlossing. De prediking dient er dus op gericht te zijn, om 't Volk zijn s'offelijken nood te openbaren en er 't tegengif van te openbaren. Dan krijgt de prediking vat op verstand en geweten des Volks. En zoo niet, dan laat de prediking 't volk in zijn groot aantal koud. OI» JU» 12* t-I S'ftUJft. Voorloopig slaat ons staalkuudig ieven in het teeken der «Veertig milhoen-s:. Daar wordt over gepraa en gedacht daar wo^dt van gedroomd. En ais niet a'le voorteekenen bedriegen, dan zal er iu de Kamer een storm opsteken, zooals niet gezien is van den tijd af, dat het derde christelijk Kabi net geboren werd, tot nu toe. De wind fuilt al door 't geboomte. Het is een ongelukkige historie Als da liberalen aan 't bewind zijn, dan laten zij roosje maar zorgen en zija zij dan gewipt, dan moeten de mannen van Rechts hun schade inhalen. En in plaats dat zij dan met passenden deemoed, de schaamte op de kaken, 't hoofd buigend hun nalatigheid erkennen, steken zij den politieken kop op en komen met het ver wijt aandragen, dat wij de Natie maar op kosten jagen. De »Standaard-r herinnerde terecht aan de snelvuurkanonnen. Toen tusschen '80 peesche mogendheden nieuwden, hielden wij onze antieke vogelverschrikkers iu waarde goed voor de parade, maar kinderspeel goed, bij de moderne kanonnen onzer moge lijke vijanden vergeleken. Het kabinet Kuyper voelde geen vrij moedigheid om dezen toestand te besten digen en vroeg gelden aan voor snelvuur- geschut. Dat heeft er toen gebraden Vooral de werklieden werden opgehitst, die voor pensoen in plaats kanonnen kregen, om hun ouden dag wat op te vroolijken. Toch zette de Regeeving door. En bracht zoodoende in orde, wat onder de liberale Kabinetten was verzuimd. Nu gaat het wederom zoo. Toen in 1905 het kabinet Kuyper was omvergeramd, lagen op de regeerings- bureaux de overtuigende bewijzen, dat onze kustverdediging totaal onvoldoende is. En toch liet het kabinet De Meester rollen wat rollen wou en kikte niet van wat er voor die kustverdediging noodig was. En 't is van dat kabinet in elk geval een daad van moedige plichtsbetrachting, dat het geen schuilevinkje speelt, maar rondweg tot het Nederlandsche volk zegt Veertig millioen mceten er aan de verdedi ging onzer kust worden te koste gelegd en anders kunnen wij voor die verdediging niet instaan. Dat is 'n moedige daad. Want wie geld vraagt voor militaire doeleinden maakt zich tn ons land waarlijk niet populair! Hij geeft zijn politieke vij anden met eigen hand een koker vol scherp gepunte pijler). Pijlen, die nu al vliegen. De vele, verwoede anti militaristen brullen het natuurlijk uit en stellen het voor, alsof die veertig millioen in een put zonder bodem geworpen worden. Maar ook de mannen van Links, die leger en vloot wel willen verzorgen, wikken op deze wet voordracht. De een wou zus, 'n auder ZOO gedaan hebben. De een kan 10, 'n ander 20 mil lioen uitzuinigen. En een gedeelte des volks gaat gelooven, dat onze ministers 'n aanval van razernij gekregen, hebbende," nu maar gooien met 's lands millioenen als een suikerbaron met rijksdaalders. En natuurlijk wie in dezen waan verkeert, gaat op z'n achterste beenen slaan. Die knijpt z'n knuisten samen. En als ze er kans toe zagen, dan zouden ze de gansche Regeering onder curateele laten zetten of ter observatie 'n jaar lang opzenden naar In sanatorium. Wij moeten zu n;g doen foeteren ze met de suiker en de thee, omdat er zooveel accijns af moet voor 't arme vader land eu onze regeering gaat 40 millioen verkwisten aan graaf- en bouwwetk langs de kust Ieder begrijptdat pakt. Het gaat er in als koek. En dat de RegeeriDg met deze aanvraag komt van te voren a! te verstaan gevende, dat het ernst is en geen spelletje en er dus niets te marchandeeren valtbewijst wel hoe vast zij staat in de overtuiging, dat ons- land aan de zeezijde vrijwel onverdedigt ligh Nu wil ik op de behandeling niet voor- locpeD. De Staten Generaal hebben ook een ernstige roeping. Ze hoeven en mogen maar geen ja en amen zeggen op alles wat de regeering voorstelt, maar moeten het voor en tegen wegen en eerst zelf van de nood zakelijkheid overtuigd zijn, eer ze vóór stemmen. Maar 't spijt me dezer dagen meer dan ooit, dat ons volk zoo weinig van zijn geschiedenis kent. 't Kan een waarschuwing zijn voor thans Van dat ons Nederland een eigen slaat is, heeft telkens weer misplaatste zuinigheid ons volk parten gespeeld en in groote moeilijkheden gebracht. Laat me eens voorbeelden geven Toen in'tjaar 1568 Prins Willem, met eigen middelen, een leger op de been had gebracht, werd hem uit Holland nog niet het tiende deel gestuurd van 't geen hem belocfd was, zoodat na 'n paar maanden zijn leger ontbinden moest en van zijn schuldeischers nog jaren werd geplaagd. Wie weet, als hij 't in plaats van drie eens negen maanden had kunnen volhouden Later was 't gedurig hetzelfde. Stad na stad, gewest na gewest ging aan Parma verloren, omdat de karige Staten voor de Nederlandsche bruid liever eeu buitenlandsche vrijer gingen zoeken, dan dat ze Duitsche speerruiters en koene Berg schotten huurden, die den Spaanschen land voogd konden tegenhouden. Maurits en Erederik Hendrik zouden tweemaal zooveel tot stand hebben gebracht, als ze niet op de meest ongelegen tijden »kort« waren gehouden. En na 1648 begon 'teerst recht. Onder Willem II wilden Holland's Staten 't land ontblooten, ook al omdat het zooveel kosten en na zijn dood zag men 't omgekeerde gebeuren van thans De zes- kust werd verdedigd, maar de landgrens schandelijk verwaarloosd. Zoo dat Frankrijk ons helpen moest, toen een nietig vorstje als de bisschop van Munster onze Oosterlijks proviciën afliep. Hoe in 1672 Lodewijk XIV in enkele weken was doorgedrongen tot in 't hart van ons land, is van algemeene bekendheid. Het landleger en de foitificatiën hadden tijdens t bewind van De Witt weinig ge kost, da is waarMaar de inval der Franschen, die een groot deel des lands anderhalf jaar bezet hielden, kostte ons eindeloos meer. Een eeuw later was 't weer zoo. Toen ter zee. Na 1713 hadden we de

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1