Eilanden. Woensdag 19! October 1910 25sle J aargang Nfi. 1597. A ntirevo lutionair Til til® de Zaidhollaiiilsclie en Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, aren. ingen, SÖMMELSDIJK. Alle slBikken voor «8e Ke«lactie 8>esfetsï«I, Advertenfiën e»s ver«!ere Administratie franco foe ie zenden aan «less Uitgever. Grondwetsherziening. fLnnd- ess Tuinbouw. Uit «le Pers. Buitenland. Ier zegen mocht hij zag hij 1000 chris- ■onil zieli verzameld, echt werd hem ge- 846. Toen vond hij wie hij was gerukt Lars. Hij nam haar ïg. Nog langen tijd vruchten van den Welk een blijsehap oen ook zij tot keu- niet volgen in zijne Laat ons nog mel- versiteit van Oxford 11 de Godgeleerdheid onden gewijd werd p (volgens ordening uk). Tot in hoogen in den laatstee tijd edikanten uit zijne en tijd dienstknecht hij vele jaren als aat.) et bonte kleuren, liet meer fleuren, sch en veld, vrijgesteld even kijken klevren prijken, van 't arbeiïlskleed, agen deed st ge u redden, koolzuur scheppen an bloem en vrucht uit de lucht, ui, 't was een jagen, lange dagen oest gij doen stemmig groen, kleuren gansch niet beuren, zwakjes door at ging voor, "st begonnen gewonnen ;edaan rusten gaan. st zich neigen, lar kleuren krijgen i reeds begeerd, overheerd. [noestige eiken en prijken den tuin ernstig bruin )one linden de vinden, lgenrijs het stemmig grijs, n bont gebladert, fstgetijde nadert: der slavernij tr maakt ons vrij!" wind zich hooren, de ooren onte kaf boomen af akken rukken ui zelfs in stukken, kleuren niet; lij groot verdriet, e, gele, l zoo vele, - grijze, allen prijze, bruine, de tuinen, roode, ten doode, korten tijd, ijn blaadren kwijt". al u gelukken! sken rukken, zoo bont, langs den grond, dan klagen uw vlagen, t ontvlood, an den dood. niet blijven, u weer verdrijven, weer tot lust, aan winterrust. ;e naadren, groen der blaadren kleuren al, s geven zal. ALBERT. ;ewoonlijk den weemoe- herfst op het gemoed is gesteld onder den in de herfst geeft, en de dgroen hebben verloren, drukken arbeid van lente ichoone maar kort, want :ren, bevrijd van het ar- loomen, en dan komt de n lezer zij even medege- olzuur uit. de lucht op- d der plant te zorgen. zoovele, door ons at Gods zegen ver- owel als in heldere Iroefd gemoed, wat en somberen hemel. >ing geen doel En is aangelegd op het den hemel. dag, die ons dagen waarop door ons n tot het geslacht ze komen ook wel irmen. en onzer jeugd zijn na hun heengaan LAUR1LLAND. f Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. ronder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder f 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER ïelefooa Intercom»». So. S. Adverteatiën 10 Cent per regel on 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en *j3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters eu vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Adverteiltiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Een herziening der Grondwet kan algemeen of gedeeltelijk zijn. Bij een algemeene haalt men verschillende artikelen overhoop; bij een gedeelte lijke slechts één artikel en dan tevens die, welke met dat ééne in logisch of redactioneel verband staat. Het kabinet de Meester diende in een gedeeltelijke herzieninghet wilde het kiesrecht uitbreiden en was dus verplicht verschillende artikelen, die daarmee in verband staan, te wijzigen. Maar van Oorlog, Marine, Onderwijs, Eeredienst bleef ze al. Groen van Prinsterer was geen voor stander van algemeene herziening en de vraag is ook al eens gedaan of de opdracht, die Minister Heemskerk aan de geinstalleerde Herzieningscommis sie schonk, niet te groot was, waar uit zijn woorden viel af te leiden, dat ze al de artikelen en hoofdstukken onder 't mes mocht nemen. Groen schreef in 1851 over die herziening Wij verlangen geen «nieuwe her ziening®, geene Grondwetsher ziening, gelijk ze door onze vrij zinnige codificateurs (wettenmakers) jaren achtereen, in overeenstem ming met den aard hunner theorieën en mét de voorbeelden hunner ge loofsverwanten alders, begeerd wordt. Geen algemeene herziening, waar door, te midden eener alsdan onver mijdelijke crisis, de geheeleinricbting van den Staat aan het wankelen gebracht wordt. Integendeel. Een traps- en stuksgewijze herzie ning. Een partieële hervorming (gedeelte lijke) die voortstuwende en wettige kracht der staatsregeling onderstelt een herziening, gelijk in den zin en geest van art. 19Ö, de Grondwet zelve bedoelt. Wij verlangen, dat 't gebrekkig werk, in 1848 met overhaasting, zonder vrijheid en rijpheid van be raad, tot stand gehouden, niet als afgedaan en onherroepelijk worde beschouwd. Dat het veeleer, met nauwgezet onderzoek, ter toetse worde gebracht. Afgedacht nu van 't strenge oordeel, door Groen over de Grondwet van 1848 geveld, zijn we 't toch in zooverre eens, dat, al zijn de tijden van 1848 en 1910 gansch verschillend, wat de rust in Europa en Nederland betreft dat nochtans aan partieele herziening de voorkeur dient verleend te worden. Geleidelijke hervorming van de Grondwet. Voorzichtige reparatie van 't fundament des Staatskundigen levens. Want wie met 't breekijzer overal die fundamenten gaat onder graven, loopt gevaar.dat muren, binten en balken loswringen en loslaten. Een algemeene herziening zet 't Staatsleven oplosseschroeven en grijpt machtig in, in de verhoudingen van Volk en Overheid. Wie tegelijk met 't Kiesrecht ook wijzigen wil de ver houdingen tus-'chen Hervormde Kerk en de Staatssubsidie én daarbij nog de verhoudingen tusschen Openbaar Onderwijs en Rijksgeld brengt een radicalen omkeer in allerlei levensver houdingen, die we niet zoo voetstoots voor onze rekening zouden durven nemen. We noemden die driepunten slechts, (maar er zijn er nog meer) omdat die thans de spil zijn. waarom t politieke leven draait. Kiesrecht, Kerkelijke Subsidie en Sehoolsubsidie zijn nu de twistpunten en zelfs deze drie zouden heel wat beroering in 't land brengen, als ze eens radicaal werden herzien. We zouden huiverig zijn ze alle drie tegelijk onder 't mes te zetten, maar achten 't wijs politiek oeleid, een voor een ter hand te nemen. Geen algemeene, maar een gedeeltelijke her ziening blijft ons toelachen En dan van die drie allereerst 't Onderwijs vraagstuk. Z)<3 geest in 't leger. Er wordt geklaagd over den geest in 't leger, pas nog openbaar gewor den bij de manoeuvres. Een geest van verzetvan onverschilligheid. Is het wonder Is 't jonge geslacht over 't alge meen niet door dien geest aangesto ken Kom, waar je komje hoort klagen over 't verdwijnen van 't gezag over verzetover praats en onver schilligheid der jonge mannen en vrouwen. Knechten of dienstmeiden hoeve- len zijn met èèn sop overgoten met èèn aandrift bezieldlaat ie (en die »ie« is zijn heer of haar mevrouwcc) dit en dat; laat ie We zullen niet invullen. Zulk [een booze geest vaart in onze jonge menschen. Een geest van anarchie: »laat ons hunne banden verbreken.Want ze willen baas, vrij zijn en de zachtste band is ze nog te drukkend. Mijnheer moest knecht zijn en deze de menheer. Mevrouw moest meid wezen en de meid mevrouw, Met een vrijmoedigheid, die U doet terugdeinzen, durven ze alles en nog wat in je aangezicht te zeggen. Be scheidenheid en voorzichtigheid zijn weggevlucht. 't Kan ze »niks bommen«voor »die een ander;® hij of zij kan zien dat ie weg komt.« Die onverschillige geest vaart rond overal en dus ook in het leger. Uit de maatschappij wordt die vuile geest in het leger meegedragen en de officieren moeten met zulke lui wer ken. Prsats tegen honderd-en-tien-op Al verdienen ze al een heelen gulden op een dag, nog praats. Al verstaan ze hun vak maar half, toch praats En onverschillig. Kinderen zijn baas over hun oudersEn vele knechts en meiden zouden het huis willen besturen. Dat zijn toestanden van verwildering, die we 'beleven. Dat is geen onopgevoedheid't is veel erger't is een zich losrukken van gezag en machten, die God boven ons geplaatst heeft. Overal vindt ge die anarchie. Om dat God vergeten wordt en dies zijn ingestelde levensverhoudingen. Los van God. Los van zijn meerdere. De mensch z'n eigen baas. Noch God, noch meester! ziedaar de leus van velen onzer jongeren. Treurige toekomst, die we met zulk een geslacht in moeten Een geest van gezagsondermijning en fnuiking van wettige macht Een geest van brute onverschillig heid, waarmee een Volk ter, onder gaat. Zondagstreinen. Met ingenomenheid wordt begroet de vermindering van het aantal zon dagstreinen. Dat liberale bladen daarover kunnen klagen, is ons onbegrijpelijk. Al hecht men geen gewicht aan 't gebod Gods, dat de Zondag is de dag der heiliging, der afzondering, der loslating van 't dagelijksch gedraaf en gezwoeg; dat de Zondag den Heere gewijd behoort te zijn toch kan men van economisch en sociaal standpunt bezien, zulk een vermindering toch nog van harte toe juichen. De goede gevolgen van Zondagsrust aan te wijzen, is hier ten eenenmale overbodig; ze zijn voor 't grijpen. En de arbeiders en de arbeidersgezinnen met hun heele reilen en zeilen, ervaren van Zondagsrust de guustigste uitkom sten. Waar een rustdag in de wtek den vader nog naar buiten brengen kan en tot allerlei karweitje prest, daar is de Zondag werkelijk zyn rustdag- Meer dan eenigen dag is de Sab bath aangewezen om lichaan en geest te verlrisschen en te verkwikken. En een Sabbatsrust heelt veel meer dan een stilstand van arbeid in de zoogenaamde wérkdagen den aard en het karakter om met nieuwe krachten toegerust te worden. Wie op Zondag niet werkt rust uit. Wie door de week niet werkt, rust nog niet uit. Maar afgedacht daarvande Zondag is des menschen dag niet. 't Is'de dag Godes eu de ineusch heelt totaal niets op dien dag te eischenhij heeft er absoluut geen ziggenschap over. Over dieti Zondag is God volkomen eigenaar, Heer eu Meester.' En de mensch volkomen dienaar. Marhinnal melken. Slechts in een enkel veebedrijf wordt, voorzoover wij weten, ten onzent het ma chinaal melken toegepast. De meeste vee houders hebben er waarschijnlijk nooit van gehoord en zullen het, er van hoorende, misschien een onmogelijkheid of dwaze nieuwigheid achten. Toch is het noch het een noeh het ander. Men heeft er elders reeds zooveel ervaring mee opgedaan, dat men de voor- en nadeelen heeft Ieeren ken nen, terwijl de practische uitvoerbaarheid vast staat. De voornaamste redenen, die tot het machinaal melken hebben geleid, zijn Ie de stijging der arbeidsloonen, ge paard gaande met een steeds toenemend gebrek aan werkkrachten 2e de wensche- lijkheid van tijdsbesparing, vooral in groote bedrijven3e de eisch melkhygiëne. De laatste kan ongetwijfeld in niet geringe mate dooi' het machinaal melken worden bevorderd, daar zoodanig melken reinheid bij het vee vereischt, de noodzakelijkheid den veeho uder dwingt met zijn dood mate riaal op wat betamelijker wijze om te gaan dan hij pleegt te doen met liet levende. Men heeft tegenwoordig reeds melkma chines, welke aan hooge vereischten vol doen. In een opstel in Ned. Tijdschr. melkhy giëne werden onlangs de resultaten ver meld, aan verschillende landbouwproefsta tions verkregen. Aan dat te Wisconsin (Amerika) loopt de ondervinding over 4 jaren. Men inolk daar met een Burrell- Lawrence-Kennedy-apparaat een zuigma- chine, waarbij de zuigbeweging van liet jonge kalf wordt nageboodtst: daar echter onafgebroken zuigen voor de koe nadeelig is gebleken, wordt door een vernuftige vin ding liet zuigen per minuut een 60-maal onderbroken, zoodat alle abnormale inwer king op speen of uier vermeden wordt. Gelijktijdig worden 2 koeien gemolken. De onderzoekers oordeelden, dat het ma chinaal melken eenige verlaging in melk en boter opbrengst ten gevolge heeft, maar dat wat reinheid van melkwinning betreft, de machine een vooruitgang beduidt. Bij 't machinaal melken werd een lager bacteriëncijfer verkregen op de gezondheid en 't welbevinden van 't vee had het geen merkbaar nadeeligen invloed de uier werd er niet door geschaad. De onderzoekers Woll en Humphrey hebben bij een aantal veehouders navraag gedaan naar hun bevindingen Van de 41 antwoorden, zich uitstrekkende over een proeftijd van 1 maand tot 2 jaar, luidden er 31 gunstig, 2 ongunstig. Na 15 maanden werd nog eens gevraagd toen waren van de 16 ingekomen ant woorden 8 gunstig, en 5 ongunstig voor de machine. De verschillende onderzoekers verklaren eenstemmig, dat van de behan deling der machine zeer veel afhangt, en Woll en Humphrey concludeeren dat op dit oogenblik 't. machinaal melken slecht aan te bevelen is in die gevallen, waarbij de veehouder persoonlijk toezicht houdt of zeer vertrouwd personeel bezit, dat zeer zorgvuldig de opgaven der fabrikanten over behandeling van den uier, namelken en bediening der machine opvolgt. Overi gens worden door Prof. Hitscher, Prof. Albert en anderen enkele geopperde bezwa ren weerlegd, b.v. dat de koeien hardmelksch zouden worden, niet of uiterst moeilijk tochtig zouden zijn te krijgen, een ongun stige werking in dit opzicht niet kon wor den erkent. Genoemd opstel besluit met te conclu deeren, dat voorzoover er van de machine zelf sprake is, het vraagstuk van het ma chinaal als opgelost beschouwd kan wor den, al moge een enkele technische verbe tering, die ongetwijfeld ook binnenkort zal aangebracht worden, nog wenschelijk zijn. C. B. Sprekende Cijfers. De Vaderlandsche Bond tegen het Alco holisme in Belgie publiceert in zijn brochure verspreidt op den Brusselsche Tentoonstel ling, de volgende cijfers JaarKjks wordt in België 40 millioen liter jenever gebruikt en meer dar. 'l mil lioen likeuren. Aan gedistilleerd alleen wordt per jaar uitgegeven too millioen guldend. i. per dag 175.000 gld. Bier en wijn zijn dus hierbij niet meegeteld. Er zijn in België 211617 herbergen; 99.050 verkoopen alleen bier; 112.567 bovendien Dog gedistilleerd. Er is een her berg op 34 inwoners. Ieder jaar zijn er 200 000 ziekte geval len en sterven er 20.000 Belgen door alco holgebruik. Van de 800.000 armen zijn er 600 000 bij w;e het alcoholgebruik de hoofdschul dige van hun armoede is. Bij 75% der misdaden werd als oorzaak het alcoholgebruik genoemd. 5O°/0 der zelfmoordenaars kwaaien door overmatig alcoholgebruik tot hun noodlot tige daad. Voorwaar, veelzeggende cijfers. Met recht mogen we hier vragenIs het haast ge noeg De bovengenoemde Bond heeft zich dan nu ook om steun tot de Regeering gewend teneinde het steeds wassend getal der kroe gen te doen verminderen. In een adres aan den koning wordt verzocht, of deze zijn invloed wil aan wenden, om België aan een wetgeving te helpen, waarbij de beper king van het aantal drinkgelegenheden wordt voorgeschreven. Alhoewel een goede wetgeving in dezen zeer zeker iets kan uitwerken, gelooven we toch dat, willen onze zuidelijke naburen blijvende resultaten zien, «ij den strijd wat radicaler moeten aanpakkeD. De strijd tegen den alcohol wil daar slechts zeggen strijd tegen sterke dranken. En de Vaderlandsche Bond vraagt van zijn leden eigenlijk niets meer dan de denk- betlden van den Bond le helpen verbrei den (het zich onthouden (van sterke dran ken) wordt den leden alleen aangeraden. Weascht men er ernstig naar testieven deze droeve cijfers belangrijk te doen ver mindereu, dan zal men ook daar moeien beginnen met het krachtigste eneenig afdoend m-ddelpergooiiiijke onthouding van alle alcoholhoudende draohcii. A. J. H. V. De Leidenaar) PORTUGAL. Koning Manuel is ontkomen en in veiligheid. Uit Gibraltar is een depêche van hem ontvangen, dat bij met de koningin-moeder en den hertog van Oporto aldaar is aangekomen. Hij be vindt zich in volkomen welstand. De vorst rept geen woord, róch over de revolutie noen omtrent zijn voornemen. Volgens de laa s e omvangen berich ten ia geheel Lissabon rustig. Het nieu we regime wordt overal welwillend door de bevolking ontvaugen. Te Porto werd de republiek geproclameerd zonder dat één incident piaais vond. In 't gekeele land heerscht rust eu de orde is ver zekerd. De commandanten van da verschillen de garnizoenen hebben zich voor de re publiek verklaard. Te Lissabon zijn de banken weer ge opend het fiuantieei verkeer is weer ongeveer normaalde douanekantoren en de handelshuizen zijn weer geopend. Op bevel van den militairen gouver neur van Lissabon werd het politiekorps afgedankt op 'c oogenblik, dat de revo lutie uitbrak. De poliiieburaux werden door hei; voik vernield. De rood en groene vlag van de Portugeesche re publiek wappert van het hotel waar seahor Magalhaes Lima, de officieels vertegenwoordiger van da rebubliekein- sche partij in Portugal verblijf houdt. Een Portugeescb uitgewekene, te Pa rijs woonachtig en correspondent van een groot republikeinsch dagblad te Lis- stbon, sprak over verschillende plaanen der republikeinsche, nu regeerende partij betreffende de economische opheffing van het verarmde land. O.ui. bracht bij het plan ter sprake van Lisaaboa een vrij haven te maken, waartegen Engeland waarschijnlijk echter bezwaren zal ma ken. Hij verklaarde, dat in de kringen der republikeinen een sterke neiging bestaat, om tot verkoop van het Aziati sche koloniaal bezit over te gaan. De voornaamste Portugeesche bezittingen zijn Macao, Goa (westkus; van Berma- nië), het eilandje Diu (in de golf van Oman, bij do zuidkust van het schier eiland Gudjarat) en Portugeesch Timor. De andere helft van Timor behoort Nederland toe, zoodat hst ons geen on verschillige zaak is, als den een of den anderen dag Duitschland, de Vereenig- de Siaten of Japan Portugal op Timor vervangen zou. Het denkbeeld aangaande den verkoop der Aziatische bezittingen moet Biet be schouwd worden a's een plan der nieuwe regeering, maar wel, dat er voor dit denkbeeld een stroomiog bestaat in de republikeinsche partij, die de opbrengst van den verk-iop der nu weinig of Diets opbrengende kolooien zou willen beste den tot de economische opheffing van het moederland. Het huis Braganza is dus gevalleD. De laatste koning, een jonge man vau nauwelijks 21 jaar, gevlucht. Europa telt een republiek meer. De historie wreekt zich op een vorstenhuis, dat ge durende de laatste tientallen van jaren zwak, egoïst en weinig eerbaar over Portugal geregeerd heeft. Het huis Braganza zat nu juist 270 jaar op den troon.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1