ME BL4l7 Zaterdag 8 October 1910. No. 1596. Twee Bladen en Zondagsblad. IN HOC SIGNOWSES Dit nummer bestaat uit Têïifi' en Landbouw. De Wet vau het Minimum. 't Blijkt telkens weer gewenscht, ja noodzakelijk, om de aandacht onzer land en tuinbouwers bij deze wet te bepalen. De Wet van li e t Minimum (het min ste) leert ons, dat de oogst wordt bepaald door, zich regelt naar den groeifactor welke in de minste betrekkelijke hoeveel heid in de bouwvoor aanwezig is. Dat wil dus zeggen dat wanneer van de verschil lende noodzakelijke groeifactoren (water, lucht de verschillende voedingsstoffen, enz.) alle op een na bijv. in voldoende mate aan wezig zijn, maar die eene slechts gedeelte lijk, voor de helft of een derde bijv., dan zal ondanks dien betrekkelijken rijkdom de oogst toch maar een halve of een der- d e zijn. Men zietdit is een hoogst belangrijke wet, welke iedere boer en tuinman wel dient te kennen, waarmee hij voortdurend rekening moet houden. Want kent hij ze niet, houdt hij bij zijn bemesting en ove rige verzorging van den grond er geen of niet voldoende rekening mee, dan loopt hij gevaar den oogst deels of goeddeels te zien mislukken. Vroeger, toen men uitslui tend met natuurlijke meststoffen bemestte bepaalde de bemesting zich tot wat meer of minder, maar of men daarbij royaal was men gaf steeds de verschillende voedings stoffen in een bepaalde verhouding. Tegen woordig, nu ook kunstmest wordt gebruikt is er grooter kans, dat tegen genoemde wet wat wordt gezondigt, want daarin één meststof meestal ook maar één voedings stof wordt gegeven, moeten meerdere mest- soorten met zorg en oordeel, ook wat de hoeveelheid betreft, worden gekozen, zal er in den bodem voor een normalen oogst geen tekort aan één der voedingsstoffen ontstaan, 't Gevaar is natuurlijk het grootst op onze arme zand- en veengronden, maar bestaat ook op betere gronden. Op de eer ste vooral wordt men al gauw te zuinig, al te besparend. Wie uit zuinigheid maar eens een jaar met kainiet of slakkenmeel wil overslaan, of half zooveel als anders er van uitstrooit, hij komt zoo licht be drogen uit. Al is de oogst niettemin be vredigend, toch kan door vermindering daarvan en van de opbrengst van het vol gend gewas aanmerkelijke schade, als ge volg der zuinigheid, worden geleden. Want die zuinigheid wreekt zich ook later, als er geen «oude kracht« genoeg meer in den akker zit, deze min of meer is uitgeput. Onze bemesting zij dus zoo, dat de voeding der plant volledig kan zijn. Al dat probeeren, nu eens alleen met patentkali dan weer met enkel slak of chili of andere meststof, is meestal uit den booze en loopt slechts op schade uit Vaak komt men dan als 't niet meevalt„patentkali, slakken- meel of chili helpt op dezen grond (ofbij dat gewas) niet". Tot zulke verkeerde ge volgtrekkingen komt men dan, omdat men niet weet of bedenktdat het eene of niet genoegzaam kan helpen zonder het andere. Wie steeds de Wet van het Mini mum in gedachten houdt, zal ondervinden dat zijn grond ook dankbaar is voor de verzorging, en geeft naar hij ontvangt. C. B. l oör Biof en BSuis. Een Engelsch geleerde heeft den invloed nagegaan, welken groenten oefenen op aard en gestel van den mensch. Volgens hem werkt een diëet van wortelen verzachtend op zenuwachtige prikkelbaarheiderwten verwekken opgeruimdheid, rapen maken neerslachtigkool is goed voor longaandoe ningen sla heeft een bedarenden invloed wegens den opium, dien zij bevat. Uit de oude doos haalde ik deze recepten 1. Het blauw worden der melk wordt ver dreven door er eenige lepels gekarnde melk in te doen en goed te vermengen. 2. Om het beschadigen der wortels van vruchtboo- men te voorkomen, plante men om dezelve zwarte aalbessenstruiken. 3. Om de aardvloo te weren, bestrooie men het zaad eenige dagen vóór het zaaien met bloem van zwavel en zaaie vervolgens alles te zamen uit. Giftige en eetbare paddenstoelen kan men aan het volgende onderscheidende plaat jes of lamellen van de doodende, behoorende tot het geslacht Amanita zijn wit; die van het eetbare geslacht Psalliota, oudtijds kamperfoeli en nu meestal champignon geheeten, zijn eerst rose, later, naarmate de zwam rijper wordt, bruin on op het laatst zwartbruin. Licht men de geheele zwam uit den grond, dan ziet men aan de hoogst giftige Amanita's een op prei gelij- kenden stoel, van onderen door een zak omgeven en bij de soort Phalloides flink, bij Mappa minder sterk ontwikkeld. Bij setbare champignons is de steel onderaan niet veel dikker dan van boven, gelijkt op den top van een duim en is niet door een zak omgeven. De Amanita's hebben voorts een ring onmiddellijk onder den hoed, welke in manchetvorm om den. steel afhangt. De eetbare champignon heeft een gewonen, niet manclietvormigen ring om 't midden van den steel. Bij de Volvaria's, waarvan twee doodend giftige soorten in ons land voor komen, zijn de plaatjes eerst wit en later donker rosekleurig. Zij bezitten, evenals de Amanita's een zak om het uiteinde van den knolachtigen voet en missen den ring. Wij moeten door den neusniet door den mond ademen. Waarom Ie. Omdat de lucht die over de binnenvlakte der neusholte strijkt daar stof en andere onreinheden af geeft, welke met het neusslijm weer worden verwijderd 2e omdat de lucht door het in 't slijmvlies stroomende bloed verwarmd wordt en daardoor niet- zoo koud in de longen komt als wanneer zij door den mond gaat3e omdat men bij het ademen door den mond minder lucht naar binnen krijgt, 't Wordt hierdoor duidelijk waarom men- schen, die hun mond gebruiken voor de ademhaling veel meer blootstaan aan ver koudheden in de luchtpijpen en daarbij niet genoeg zuurstof krijgen waardoor zij er bleek uitzien, veel over hoofdpijn klagen en dikwijls van allerlei kwalen worden verdacht, die genezen, zoodra de neus weer in zijn rechten toestand van toeganspoort der ademhalingslucht is hersteld. OBSERVATOR. Uil de Pers. Naar aanleid ng van ons artikel, in het nummer vau j.l. week zegt de Hilver- en Vechtbode. „Een Kerk-Itibliotheek". >Ue Maas- en Scheldebode* doet de gedachte van een kerk-bibliotheek aan de hand. Onder onze rubriek Pers-overzicht vinden onze lezers wat ons orgaan voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden daarsver schrijft. De gedachte verdient waarlijk nadere overweging, en voorzoover wij kunnen inzien, ook instemming. Het volk heeft behoefte aan lectuur. Daarin zoekt men te voorzien door de oprichting van openbare leeszalen. Dit heeft zonder twijfel zijn bezwaren en zijn gevaren. De meest ideale weg lijkt ook ons de openbare leeszaal niet. Doch hoe dan te voorzien in de be hoefte Waarlijk de gedachte aan kerkbibiio- theken is aanbevelingswaard. De onkosten voor zulk een bibliotheek bedragen zoo veel niet. Dat zou verba zend meevallen. Dan had de kerk tege lijk eenig toezicht op de lectuur, en hare leden hadden dan meerdere waarborg, dat de lectuur die zij ontvingen, niet in strijd was »met God en de goede zeden* Nu mag men misschien er een boom over opzetten, of dit tot de taak van de kerk behoort. Heel goed. Wij mogen dat wel. Doch laat al dat »geboom« geen oorzaak of aanleiding zijn voor de kerk, om inmiddels te vergeten, dat zij ook tegenover »de lectuur* eene roeping van Godswege heeft te vervullen. Dat voelden onze vaderen heel goed, toen zij een zekere boekencensuur instelden. Een in stelling, die wij volstrek niet terug be- geeren, maar die ons toch terecht er op heeft gewezen, dat op den grooten weg der lectuur de kerk niet als de priesters en L eviet voorbij mag gaan, maar wel terdege geroepen is ona zich met wat zij op dien weg ontmoet, in te lateD. ttrankbestrüdin^. Onder vinding en raad van een werkman. Ik werkte in de hitteik werkte in de koude Ik werkte met jongen en ik werkte met onden; Ik werkte bij zon en ik werkte bij maan Tot diep in den nacht tot 't gekraai van den haan. En ik zeg je op mijn woord, hetzij laat hetzij vroeg, Ik werk veel, ik werk graag, maar kom nooit in een kroeg. Ik werkte in de laagten, ik werk op de hoogten; lk werk in de plassen, ik werk op de droogten Ik weik op het veld en ik werk aan de wal; Ik werk óf per uur, óf per dag, ja overal; En ik zeg je op mijn woord, alle gekheid op een stokje Ik werk zoo 't behoort, maar nooit neem ik een slokje. Ik werkte ook met rappen, ook met slaperige Ik werkte met stillen, en ik werkte met kwasten; Ik werkte aan de werf, en ik werkte aan huis, Ik werkte aan het meer, en werkte aan de sluis; Maar ik zeg je op mijn woord, grooter dwaas is er niet Dan die door zijn keel het jenevernat giet. Ik zag en bedacht, mocht hooren en spreken; Want ik heb op mijn woord ook de wereld be keken Eu bier was het kermis, ginds bruiloft, daar feest, Hoe vaak ben ik niet te begraven geweest; 't 3taat dus bij mij vast alseen paal boven water, De drank is een duivel, een volksgelukhater I Laat staan dan dat glas, waar je niets bij kunt winnen, Je slaat er allesn vloeiend vuur mee naar binnen Driuk water, drink thee (en drink er geen bier), Dat is ook te bekomen, doch ons licht wat dier, Doch God sahonk ons water om niet, overalj Voor onze gezondheid heilzaam en frisch bovenal. Laat staan dan dat glas, laat de drank aan den tapper, Hon dan je geld in je zak, kleed je kinderen wat knapper, Zend ze trouw naar de school, gun je zelf en je kroost, Wat vleesoh op zjjn tijd, dat is betere troost; Laat je vronw het bestier van de overige centen, Dan krijg je, is zjj kloek, uit de spaarbank nog rente. Want een schrandere vrouw, die haar ffid niet verdoet, Die niet babbelt, maar zorgt voor haar huis en haar goed, En een man die zijn ambacht of nering verstaat, Maar geen cent in de kroeg of aan borrelgeld laat, Die zullen ook trouw in hun kerkeboek lezen, Wat hun en hun kroost tot zeeg'ning zal wezen. O, zij dan dit woord aan geen dooven gezegd. Laat staat dan dat glas, sjouwer, werkman of knecht, Laat staan dat vergif, 't maakt je beest,'t maakt je dol 't Maakt je lichaam van streek, 't brengt je zin nen op hol; 'tls je dood, licht ja ongeluk, 't zij vroeger of later, Ei volgt dus mijn raad. Doe als ik: en drink water, ("n Oud versje, in onze tegenwoordige taal en spelling „ghetrouwelick" overgezet). 1 l&ataeiyk ftieuws. Sou»i»e«H«ti.jlt.* Gisteren vierde de Heer L. Gouswaart alhier zijn 90Sten verjaardag. Bij die gelegenheid ontving hij ouder meer bewijzen van belangstelling ook een felicitatie per radio-telegram uit de Mid Jel- landsche Zee, iets wat zeker niet alledaagsch is. -- Maandag a.s. zal het psalmzangge- zelschap, dlrec'eur de heer PI. Troost, met het zingen vt n psalmen in de bewaarschool alh er weder een aanvang nemen. itlitldelhariiis. Dinsdag had de besteller der R. T. M., J. Reevers het ongeluk dat op het perron een kist op zijn voet viel, waardoor hij zich ernstig bezeerde en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Door den heer L. Gouswaart is een aanklacht ingediend legen J. Hanson wegens beleediging. Onze dorpsgenoot J. de Koning ver trekt 29 Oct. a.s. met het s.s. >Noordam« naar Noord-Amerika. Dinsdag viel het zoontje van H. van Groningen in de Kaai, door toegeschoten hulp was hij weldra op de kant gebracht. Door VV. Vroegindeweij Mz. is met gunstig gevolg examen afgelegd voor tram conducteur. Stad aan 't Haringvliet. De goederen van de nu herstelde typhuslijder. G. K. zijn deze week onder politie toezicht ver brand. Een spannend oogenblik werd aan de haven doorleefd. Twee kindereu spelende op een scheepszeil werden door een ruk wind plotseling in de haven geworpen. H. v. d. G. had het voorrecht beiden te mogen redden. Bij den smid W. Nieuwland, onls'ond doordat een mand met papier vuur vatte eeu binnenbrand. De gemeenteveldwachter ontdekte de brand en met behulp van twee anderen bluschte hij de vlammen. Den Bommel. Tot zetters voor 's Rijks Directe Belastingen zijn opnieuw herbenoemd de heeren P. Mosselman en W. J. Rosmolen. Door den visscher M. Polak is de eerste winterpaling gevangen wegende niet minder dan 5 halve Kilos. Ter a'gemeene kennis is gebracht dat ter Gemeentesecretarie voor 1 November a.s. aangifte moet worden gedaan voor de Zeemilitie. OoitgeiiM|iIaat. Bij publicatie is ter openbare kennis gebracht, dat lotelingen, die wenschen ingedeeld te worden, bij de bereden korpsen zich voor 30 Nov. ter Gemeentesecretarie moeten aanmelden. Deze week is men begonnen met het houden van voorbereidend militair onderricht in dezt-n win:er. Ruim 30 jongelingen doen er aan mee. Oude Totige. Dinsdagmorgen j.l. had Jan Kievit het ongeluk in de kaai te vallen waarbij hij met zijn hoofd op een roeiboot terecht kwam, waardoor hij zulke wonden bekwam dat geneeskund-ge hulp moest worden ingeroepen. De in deze Gemeente voor de militie ingeschreven lotelingen, die, in geval van inlijving ter volledige oefening, in aanmerking wenschen te komen om bij een bereden korps te worden ingelijfd, worden uitgenoo- digd zich vóór den 30 Nov. e. k. ter Secretarie aan te melden. De loteling E. Stander is Dinsdag j.l. door H. H. Ged. Staten afgekeurd voor den Militairen dienst. Donderdag viel een meisje van 7 a 8 jaar in de kaai op haar hulpgeroep werd zij spoedig op het droge gebracht en kwam zij er met bemodderde kleeren af. Dirkslaud. Woensdag 12 Oct. des namiddags 4 ure zal op het Gemeentehuis gelegenheid gegeven worden tot in- en herin- enting der kinderen. Haastigen spoed is zelden goed. Dit ondervond in 't begin der week een peendrager die in een minimum lijd eene aanmerkelijke hoeveelheid peen aan boord wilde dragen. Het eerste vrachije het beste, ging hij de haven in waar oponthoud het gevolg van was. Door een effect aan wagen viel Dins dag van A van Dongen een voer stroo op de kaai omver, 't Geval liep zonder onge lukken verder af. G. Spanjer bracht deze week nog rijpe en overheerlijke frambozen mede uit den tuin. Zoo laat in den zomer, komt zulks zeker zelden voor. Ilerkiugen. De Burg. dezer Gemeente noodigt allen, die dat mochten aangaan, uit aangift te doen op 18 Oct. ter gemeente secretarie alhier van kinderen die dezen winter de dag of avondschool wenschen te bezoeken. Het Herhalingsonderwiis voor meisjes zal aanvangen op 2 Nov. a.s. dat voor jongens op 21 Nov. a.s. De door den Raad dezer gemeente op de voordracht geplaatste Heeren Mun ters en Den Boer onder No 1 voor het College van Zetters zijn thans als zoodanig benoemd. De vereeniging »Nationale Feestdag* alhier zou volgens hare publicatie gisteren avond hebben vergaderd teneinde haar bestuur aan te vullen noodig geworden door uittreden en vertrek van sommige personeD, Uleliggant. Tot leden van het College van Zetters zijn benoemd de heeren G. Joppe en L. van Beek, De lotelingen der lichting 1911, die weuschen in aanmerking te komen om te dienen bij de Zeemilitie, moeten zich vóór 1 November a.s. aanmelden ter gemeente secretarie. De loteling H. Tieieman, is door H. Ged. Staten voor den dienst afgekeurd. Aan de beurt van oproeping is nu de lo teling P. Nagtegaal. Ais een bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den heer H. een appelboom voor den tweeden keer in dit jaar in bloei staat. Door 't spelen van kinderen met lucifers geraakte Dinsdagmiddag een h oi- klamp, slaande nabij de hofstede van den landbouw^ J. Sieling in brand. Gelukkig werd dit spoedig opgemerkt door eenige ingezetene, die met inmiddels toegeschoten hulp, met emmers water trachten te stuiten Daar de spuit spoedig aanwezig was en direct water gaf was men den brand spoedig meester, waardoor de overige in de na bijheid staande klampen gespaard bleven. De levering van petreoleum ten behoeve der gemeente, voor de a s. winter is gegund aan Jan Goedegebuur voor 83/4 cent per liter. Ouddorp. De wielrijder J. K. kwam deze week in hevige botsing met een in snelle vaart aankomende motorfiets, zoodat hij zich zeer ernstig bezeerde. Het alhier vertoevende zoontje van J. D. had het ongeluk terwijl hij aan het spelen was, een arm te breken. Toen de voerman W. v. d. W met een kar naar het land reed waarop eenige ar beiders waren gezeten gaf hij onverwachts het paard een slag waardoor twee arbei ders door de schok, van de kar werden geslingerd. Ernstig bezeerd werd de eene naar huis gevoerd. De sedert eenige dagen alhier ver toevende kustverdedigers zijn Vrijdagmorgen wederom vertrokken, na een schijnaanval op Donderdagavond te hebben afgeslagen. Het voorbereidend militair onderricht is alhier aangevangen met 22 leerlingen Zuidiand. j.l. Zaterdagavond brak er een hevigen brand uit in de landbouw- schuur van den heer J. Stoof. Huis en schuur als mede het daarin zich bevindende hooi en koren werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Oud-Beijerland. Geslaagd aan de Univeisiteit te Amsterdam voor het Docto raal examen in de geneeskunde, den Heer F. Hers Jz. alhier. Hechl&zatien. Arrondlssements-Rcchtbank. Zitting van Dinsdag 4 Oct. De Arrondissements-Rechtbank te Rot terdam deed heden uitspraak in de zaak tegen den heer A. A. Mijs te Sommelsdijk tegen wien op verzoek van den Dijkgraaf van den polder het Oudeland aldaar, pro cesverbaal was opgemaakt, wegens het niet toestaan van de vergraving van een scheid sloot, zijn inziens ten onrechte door het Polderbestuur bevolen. De Rechtbank besliste, dat de heer Mtjs terecht zich tegen bedoelde vergraving had verzet, dat toch de onderwerpelijke sloot als zijnde leen scheidsloot, niet behoorde tot de slooten, waarover het polder-beheer zich uitstrekt, dat bovendien de sloot, zelfs al was die sloot aan polderbeheer onder worpen geweest, meer dan de bij de keur voorgeschreven breed'e had, zoodat het polderbestuur in geen geval het recht had aan het versieken der sloot te beginnen. De heer Mijs werd mitsdien van rechts vervolging ontslagenen de kosten ten laste van den staat gebracht. Verdediger in deze zaak was Mr. A. van der Hoeven, advocaat en dijkgraaf van den Prins-Alexanderpolder te Rotter dam. Posteryen. DEN BOMMEL. Aan het telegraafkantoor in deze gemeente werden in de afgeloopen maand behandeld 13 s gesprekken, 118 telegrammen. 12 oproepberichten en «Gemengd Nieuws. Overreden. Op het station Rozendaal is Zondag nacht de wisselwachter M. Kools bij het rangeeren onder een trein geraakt. Hem zijn beide beenen afgereden en hij is spoedig Da zijn aankomst in het gasthuis overleden. Een ergerlijk voorval. Men meldt uit Deventer d.d. 3 Oct. aan de „Tel." Een ergerlijk voorval speelde zich hier Maandagavond af. Een tweetai nog jeugdige maréchaus sees uit Zwolle, die hier aan 't passa gieren waren, geraakten o.tn. te land in een kroeg, tevens clandestiene dansge legenheid. Ze kregen het daar weldra te kwaad, Oorzaak de vrouw. Het werd een formeel gevecht, de inventaris moest het ontgelden de kastelein werd door een sabelhouw zwaar aan den arm ge wond, Onder geleide van een drietal agenten en den inspecteur van politie werden de ordebewaarders genoop zich naar het poli.iebureau te begeven, alwaar de com mandant der maréchaussee een onderzoek instelde. Dat de vreemdsoortige stoet (de beide mariccaussees waren in uniform) een geduchten volkse ploop veroorzaakte, kan men begrijpen. Door een trein gedood. Op de spoorbaan nabij Delft, is Maan dagmorgen ten vijf uur, het door een trein verminkte lijk gevonden van een 20-jarige verpleegde, H. de R., uit de Fundatie van Renswoude te Delft.) Het standbeeld van Tsaar Peter. In aanvulling op het bericht, dat de Tsaar aller Russen voornemens zou zijn een standbeeld van Tsaar Peter den Groote aan de gemeente Zaandam aan te bieden, kan de „N. R. Ct." mede- deelen, dat dit beeld zich reeds te Am sterdam bevindt en de volgende maand onthuld zal worden. De scheepsramp op den Hudson. Een stoombarkas van het oorlogschip wNewhampshire//, dat onder bevel van admiraal Shreder staat en tegenwoordig in de Hudsonbaai voor anker ligt, waarop zich 120 matrozen bevonden, die hun Zondags verlof aan den wal hadden doorgebracht, kenterde bij het terugkeeren in de onmid- delijke nabijheid van het oorlogsschip. Ongeveer 80 matrozen vielen in zee, waarvan, voor zooverre Dinsdag bekend was, 20 man verdronken zijn. Maar het aantal der om het leven gekomenen kan eveDgoed 50 hebben bedragen, daar men nog niet precies weet, hoeveel matrozen de barkas gebruikt hebben om weer aan boord te gaaD. De zee was zeer woelig en toen de barkas het oorlogschip naderde, drongen de ma trozen, waarvan er velen beschonken waren, naar de voorplecht van he*, stoombootje, dat daardoor omsloeg en zonk. Een eerste-kwartiermeerster van de >/JNewhamp»hire//, Ch valier genaamd, sprong met eenigen zijner kamerraden in zee, om degenen, die niet konden zwemmen, te reddeD. Hij alleen slaagde er in, 15 met de golven worstelende matrozen veilig aan boord te brengen. Maar toen verloor de dappere kerel "ook zijn bewustzijn. Toen hij uit zijn bewusteloosheid ontwaakte in het lazaret van het oorlogsschip, bleek de ongelukkige tot woedenden waanzin te zijn vervallen en slechts met moeite kon men hem beletten, de hand aan zichzelf te slaan. Het meerendeel der dooden kun niet zwemmen. Under de New- Yorksche bevol king heerscht tengevolge van het droevige voorval groote opwinding. Een later, officieel bericht schat het aantal verdronken matrozen op 29. Er moeten 90 matrozen aan boo:d geweest zijn, waarvan er 61 werden gered. Een Deensche graaf in Amerika teruggevonden Na een onderzoek, dat verscheidene jaren geduurd heeft, is het eindelijk gelukt, iu Amerika de afstammeling der Deensche graveufamilie Holsteiu weder te vinden, naar wien gezocht werd wegeus voor hem zeer aangename redenen. De nasporingen leidden de speurders door geheel Noord-Amerika, en golden graaf Olaf Holstijn, die verscheidene jaren ge leden als raa'roos uit Kopenhagen de wijde wereld was ingetrokken. Het eerst werd zijn spoor teruggevonden in Texas, waar hij arbeider op een boer derij was, en verder iu de goudvelden van Nevada en Alaska, waar hij onder een aangenomen naam als goudgraver werkte. Vandaar trok de Deensche gravenzoon naar Seattle, waar hij een baan'je bij een spoor wegmaatschappij aannam. Twee jaren geleden stierf zijn moeder, die sen zuster wjs van de zeer rijke gravin Hols eiu, en haar veid wenen zoon ettelijke miilioeneu naliet. Op instignatie van den Koning van Denemarken werd het beheer van dit reus achtige vermogen toevertouwd aan de zuster van de overledene, die niet rustte, voor haar neef terug was gevonden, ten koste vau duizenden.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3