Winkeliers en Kooplied! E. DAVIDSON, Advertentiea. I, DE WINTER, Oude h „'1 Wapiil ra DiMH," ENGELAND. DUITSCHLAND. SPANJE. NOORD-AMERIKA. IxieiiaciigNl Nieuws. Machinale Zuivering: en Bereiding van y Kassiers en Makelaars in Assurantiën, RENTEN VAN GELDEN A DEPOSITO Uewnring va» Waarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zjjn. Safe-Deposit. Geëmailleerde HuisBonflelijlce Artiteleii, Doet Uw voordeel Oppert 113, Binnenrotte 101 ROTTERDAM. II u i in voor li a n «i e h Waar de ongnrstige invlord dit jam- vooral in den uodem was gezeteld, tropen de opbrengsten zeer uiteen pii we] niet nilecn op de verfi'hït- iende grondsoorten, maar Ook in dezelfde streek en onder schijnbaar dezelfde omstandigheden, Ove- het geheel geven de lichtere gronden bi tere oogsten dan de zware. l>e granen geven weinig stroo, terwijl de op brengst aan graan per schoof evenzeer u et groot ia. De oogst van tarwe, gerst en haver kun door- eengenomen, h' ogsteus vrij goed worden genoemd. De roggeoost ia ook belangrijk minder dan in 19(9, t o-i) dit gewas zepr hooge opbrengst en gaf. De uilkomsten wisselen thans van vrij goed tot goed. De qualiteit van het graari is, dank zij het gunstige oogstweer, over liet geheel veel beter dan in 19>'9. Koolzaad gaf slechts eene vrij slechte tot matige opbrengs'. lie uitkomsten van ile leen van bruin mosterdzaad waren goed. die van geel mosterd zaad vrij goed, die van karwij 'vrij goed tot goed. Van bruine bonnen was de oogst in Zeeland y ;ied, in Noord- en Zuidholland vrij goed. Vlas was van goede hoedanigheid, doch de opbrengst per H A. valt zeer tegen. Van het erwtengewas is al heel weinig terecht gekomen. Op vele plaatsen moet men van mis gewas spreken. De oogst was op de klei over bet. geheel vrij slecht. Op het zand, waar echter wii- uig erwten geteeld worden, waren de resultaten beter. Ook de hoont u gaven v.'t inig bevredigende opbrengsten. In Groningen, waar veel boon n verbouwd worden, is de oogst slecht tot vrij slecht]; elders is bij vrij goed. 'feu aanzien vau de late landbouwgewassen valt het volgende op t,e merken. Consuv'tie-aardappclen. De aardappeloogst ge ft weinig redenen lot tevredenheid. Waarschijnlijk vooral ten gevolge van den ongezonden toestand van den bodem en door de vele regens in Juli wordt er veel geklaagd, dat de aardappelen te vroeg zijn afgestorven en dat de ziekte zeer schadelijk is geworden, hoewel de toestand zelis in dezelfde streek sterk uiteen loopt. Uit verschillende provincieën wordt bericht, dat het bespuiten met Bordeausche pap ditjaar uitmuntende uitkomsten heeft gegeven. Behalve de gewone ziekte is ook de kruiziekte m meer dere streken stuk opgetreden. in Groningen zijn de aardappelen over het geheel klein van stuk, noch goed van smaak. Het gewas was sterk door de ziekte aangetast. De stand wisselt van matig tot goed. Uit Fiiesland wordt bericht, uai npbreugst en qualiteit der aardappelen sterk uileenloopen, Qooteeugenomen kunnen zij op de klei goed, op het zand vrij goed worden genoemd. De qualneu van de Borgcis (Eigenheimers) munt boven die van de Blauwen en Muusterschen ait. Evenals andere jaren is men over de eerste soort (die erreweg het meest verbouwd woidt), tevreden, de qualiteit van de laatste is daarentegen over het geheel slechts zeer matig. in Drenthe is de stand der aardappelen op het zand, goed, in Overijsel slechts matig totvrtj goed. Zeer onbevredigend ia voorla de oogst in Gel dei land. Algemeen woiut bericht, dat de knollen ten gevolge van het te vroeg aisterven van het loof, niet goed uitgegroeid en te klein vau stuk gebleven zijn. Vooral de oude soorten zijn te vroeg afgestorven, de opbreDgst van de nienwe is belangrijk beter. Bovendien zijn vele aard appelen ziek. Op de hoogere gronden is de toe stand aanmetkeiijk beter dan op de lagere, waar tot de helft der knollen ziek zqu. In Utrecht treed de ziekte sterk op. D. Blauwen, die hier het meest verbouwd worden, gaven minder goede uitkomsten dan de Brayo's en Eigenheimers. Opbrengst en qualiteit wareu slechts matig. Iu Noordholland is de stand op de klei en het ve.n goed, op het zand matig. De qualiteit is daar goed. Ju Zuidholland liepen opbrengst en qualiteit sterk uiteen, over het geheel is de opbrengst op .de klei slechts matig, de qualiteit vrij goed, op het zand waren zij ieLS beltr. Het slechtst wareu Zeeuwkes en Blauweü, iets beter waren Kralen en Eigenheimers. De Bravo's waren zeer weinig aan ziekte onderhevig, terwijl deze in andere soorten zeer sterk optrad. In Zeeuwsch Vlaanderen, waar hoofdzakelijk Watten en Rijsselaars verbouwd worden, is de aardappeloogst slecht. In overig Zeeland, waar Biuuwen, Bouten en Eigenheimers de hoofdsoor ten zijn, kan de oogst vrij goed worden genoemd De verwachtingen omtrent deze drie soorten waren niet hoog, doch de opbrengst valt mede en de qualiteit is vrij goed tot go d. in Noordbrabant is de opbrengst vrij slecht tot matig, de qualiteit matig, uok hier wordt bericht, dat de Bravo's zich iu vergelijking met andere soorten goed gehouden hebben. In Limburg is de oogst zeer uiteenloopend. De Magnum Bouunr geeft onbevredigende op brengsten, daarentegen wordt de Industrie ge roemd. Omtrent de aardappeloogsten in naburige lauden kan het volgende worden opgemerkt. vlraot-ftritannie (Eapport van het Britsche De partement van Landbouw, dd. 1 September jl. De zeer goede vooruitzichten van den aardap peloogst zijn in den laatsten tijd niet onbelang rijk verminderd,' door het optreden der aardap pelziekte, vooral in het zuiden en westen des lauds, terwijl de noordelijke districten minder zijn aangetast. Toch wordt nog een meer dan gemiddelde oogst verwacht. Wanneer een gemiddelde oogst door het cijfer 100 wordt aangegeven, dan kan de stand van de aardappeloogst op I September over het geheele land met 103 worden aangeduid. Ier/and (Rapport van het Iersche Departement van Landbouw op 1 September 1910). Ten gevolge van de hevige regens zijn de aardappelen in Ierland reel te vroeg afgestorven en heeft de aardappelziekte vele velden in sterke mate aangetast. Hoewel de stand sterk uiteen loopt, zijn over het geheel de knollen klein van stuk gebleven, terwijl de qualiteit minderwaardig is. De oogst zal aanzienlijk bij die in de laatste jaren ten achter blijven. Duitschland (Rapport van het Keizerlijk Sta tisch Bureau van 15 Augustus 1910; het rapport van 15 September zal binnenkort worden gepu bliceerd). Wanneer 1 is zeer goed, 2 is goed, 3 is gemid deld, 4 is gering en 5 is zeer gering is, dan kan de gemiddelde stand van den aardappeloogst op 15 Augustus j.l. in geheel Duitschlaud worden weergegeven door het cijfer 2,8 tegen 2,5 op 15 Juli jl. en 2,0 gemiddeld iu de laatste 10 jaren. Sedert halt Juli is de stand der aardappelsdus iets achteruit gegaan, tengevolge van de vele regens in Juli. De kruiziekte heett vele velden sterk aangetast en algemeen is het loof vroeg afgestorven. Rotte knollen schijnen zeer veel voor te komen. Een later verschenen bericht, gepubliceerd door den Duftschen Landbouwraad, geeft den stand aan op 1 September jl. en wel in procenten van een normalen oogst. [Onder „normale" oogst wordt verstaan een oogst die zich ontwikkeld onder niet afwijkende omstandigheden. Een „normale" oogst is dus beter dan een „gemiddel de" oogst.] VolgeDS dezen maatstaf was de stand op 1' September 84 van een normalen oogst. Frankrijk. Hoewel een officieel bericbtointrent den staDd van den aardappelenoogst iu Frank rijk in den laatsten tijd niet is gepubliceerd, blijkt wei ui' verschillende gegevens, dat de aardap peloogst daar te lande, ten gevolge van de over vloedige regens ernstig beschadigd is geworden Het loof is zeer vroeg afgestorven en over het optreden van de ziekte wordt algemeen geklaagd zoodat volgens eeD bericht, de oogst bij die van een normale opbrengst ten achter zal blij ven. De consul te Htlvre vestigt er de aandacht op, dat ten gevolge van den slechten oogst de prijzen der aardappelen in den laatsten tijd sterk geste gen zijn, zoodat wellicht een loonende afzet van aardappelen naar Frankrijk nmgelijk zoude zijn. Zoo werden op de „Marclie Notre Dame" te Hftvre voor de volgende soorten de achter elk vermelde prijzen bedongen Hollaudes du Pays per J00 K.G. 18 (otSOfrs. de Bretagne 22 24 Rosa 10 12 Saucisses du Pays 16 16 hors Pays 16 18 BelgieEen berioht omtrent den stand van den aardappeloogst in België zal binnenkort worden gepubliceerd. Hoorwegen. [Rapport van den directeur van landbouw voor den tijd van 21 Juli—23 Augus tus. In het gansclie Ostland en Westland zijn de vooruitzichten veel belovend. Daarentegen heb ben de aardappelen in Romsdalsambt en de beide Troudhjemsamlen veel van droogte geleden, zoodat de oogst hier veel hij die van het vorig jaar ten achter zal blijven. In Nordland verwacht men een gemiddelden oogst. Fabrieksaardappelen. Over het algemeen zijn ook de tabrieksaardappelen te vroeg afgestorven. De opbrengst loopt zeer uiteen. De „Paul Krugers" enkele andere soorten, die sterk door de krui ziekte wareu aangetast geven een lage opbrengst,. Andere soorten zijn veel beter. Voorts stonden op hooge gronden de aardappels steer goedop de lage pikkerige gronden zijn ze vetial slecht-, daar hebben ze veel van de regens geleden en zijn Eoms nauwelijks het oogsten waard. Het zetmeelgebalte is gemiddeld hooger dan in 1909. De stand is in Groningen vrij goed lot goed, iu Drenthe vrij goed, in Friesland goed, in Overijsel matig. Suikerbieten. De bieten schijnen zich over het geheel niet zoo voordeelig ontwikkeld te heb ben als op grond van het oogalbericht van 15 Juli j 1 verwacht mocht worden. De stand is goed in Friesland, Zeeland en Limburg, alsmede op de klei iu Noordhollaud vrij goed tot goed in Groningen en Gelderland, vrij goed in Zuidholland en Noordhrabant en matig in Noordbolland op veengrond. Cichorei. De stand is iu Groningen vrij goed, in Friesland goed, in Zuidholland zeer goed lot goed. Uien. De Bland is goed op zandgrond in Zuid- holland, vrij goed. in Noordholland en Zeeland en matig op kleigrond in Zuidholland. Karwij. [oogst 1911]. De jonge karwij staat er over het geheel goed voor. Uit Noordholland wordt bericht, dat het gewas in Drechterland zich zeer goed ontwikkeld heeft. Daarentegen is de stand in de Anna-Paulowna-, Waard- en Groetpolders en de Haarlemmermeer slechts matig tot goed. In Groningen is de stand goed maar het gewas te fijn. Mangelwortels en Koolrapen. De stand is in de meeste streken goed, in enkele vrij goed. Klaver. De klavervelden staan er overal goed, of zeer goed voor. De jonge klaver is over T ge heel iets minder goed dan de oude. Kaweide. Evenals gedurende den geheelen zomer was de grasgroei ook iu deu iaatsteu tijd overvloedig. In verband daarmede is de naweide overal goed of zeer goed. Alleen uit het noord westen van Noordhollaud wordt bericht, dat de naweide ten gevolge van de langdurige.droogte slechts matig is. Voorts is langs de rivieren veel gras en hooi door den hoogen waterstand bedor ven. Grashooi 2de snede. In verband met den ster ken grasgroei was de tweede snede grashooi voor zoover die gewonnen wordt, zeer goedook de tweede snede klaverbooi was goed. Het natte weer belette echter dikwijls het ho i goed droog binnen te halen. In verband daarmede is de qua liteit over 't geheel matig. Omtrent den hooioogst iu Groot-Brittannië en Duitschland valt het volgende op te merken Groot Urittannië. [Rapport vat) het Britsche Departement van Landbouw van 1 Augustus], De oogst van gras- en klaverhooi is dit jaar overvloedig uilgevallen, behalve iu Schotland. Klaverhooi is over 't geheel in beteren toestand binnengehaald dan weidehooi, vooral indenoor- delijke districten. Wanneer een gemiddelde oogst door liet cijfer 100 wordt voorgesteld, dan kan de uitslag van den hooioogst in 1910 met 105 worden aangeduid. Duitschland. [Rapport van den Duitscheu Landbouwraad van 1 Augustus]. De oogst van voedergewassen is in Dui'schland rijkelijk uitgevallen, hoewel het hooi dikwijls in slechten toestand is binnen gebracht. In procenten van een „normalen" oogst was de oogst van: grashooi klaverhooi 1910: 101,5 101,5 190968,5 66,4 Herfstknollen en Spurrie. Deze belangrijke herfstvoedergewassen van het zand ontwikkelen zich voorloopig vry wel naar weuscb. De stand is overal vrij goed of goed. Alleen iu Groningen, Twenthe, de Graafschap en op de Veluwe staat de spurrie slechts matig tot vrijgoed. ÜSlifCililMSd. Lord Charles Beresford heeft een open brief aan minister Asquith gericht, waar in hij verklaart, dat de veidglieid van het rijk de onmiddelijke voorziening eischt in den bouw van nog 7 Dreadnoughts, naast de 5, die het voigend jaar op stapel zullen worden gezet. Hij haalt lot bewijs voor de noodzake lijkheid van den bouw aan het aantal Dreadnougis dat de Driebond in 1913, J914 zal bezitten, en toont aan, dat de positie van bet Britsche rijk anders een gevaar loopt dat niet te groot kan wor den voorgesteld. Om de kosten te dek ken vraagt hij de onmiddelijke uifgif e van een bijzondere leeniog. De edele Lord is wel pessimistisch De draadlooze telegrafie zal van nu af aan op alle Engelsche oaderzeo- sche booten ingevoerd worden. Proeven, die in de haven van Torbay genomen werden, gelukten volkomen Men slaagde er in, eene verbinding tot sfand te bren gen tusschen den kruiser „Bon A ven ture" en een monoeuvreerende onder- zeesche boot. De onderzeesche boot D.T. de grootste, die de Engelsche marine bezit, antwoorde, terwijl zij zich onder wa ter bevond, op de gestelde vragen. Nu deze proef geslaagd is, zal het voortaan mogelijk zijn de onderzeesche booten van verre orders te doen toeko men. Te Berlijn, in de stadswijk Moabit kwam het, tengevolge vau ongeregeld heden door stakende arbeiders eener steenkolenfirma teweeggebracht, tot ern stige botsingen tusschen politie en de opgewonden menigte. Volgens de bladen werden drie politie officieren, 40 politieagenten en talrijke onruststokers verwond. De politie trok blank, nadat uit de menigte ve-scheidene revolverschoten op de agen'en waron gelosf. J e oproer kraaiers vernielden verscbeid're lan aarns ca bes ruiden na middernacht de Re- formatiekerk, waar zij de deuren en de kostbare vensters insloegen. Tenslotte geluk o het aan de vers'nrkte politiemacht de menigte ui'een te drij ven. Opnieuw begint in Spanje de strijd dor kerkelijken partijen tegen het mi nisterie Canaojas, Zooals men zich zal herinneren, werd de groote Katholieken meeting, die te San Sabastano gehouden zou worden, op het laatste oogenblik door het uitvoerend comité verdaagd. Na lang onderhandelen heeft men thans van de regeering verlof verkregen den 2e October een betooging te houden. Een groep carlisten richtte 'n schrijven aan den panselijktn staats secretaris, om hem toestemming tot het houden der meeting te vragen. De kar dinaal antwoorde in den d"or de be- toogers gawoi echten geca RUSLAND. Een veelzeggend cijferIn den loop van het jaar 1909, zijn 61000 Joden uit Rusland g< ëmigreerd. TURKIJE. Telkens hebben nog grensgevecht tl plaats. Zoo b.v, te Mitrovitza lusschrn Turksche soldaten en een Servische bende. Waarschijnlijk zijn vier Serviërs gedood. Bij Elassoea heeft een gevprlit plaats gehad tusrehen Turksche troepen en eene Grieksche bende. Twee Grieken we'den gedood en een gewond. Hoe gespannen de toestand op het Bal- kanschiertilaud is, blijkt uit de groote troepenverplaatsingen, die voortdurend plaats hebbeu. Volgens de «Times" wer den alleen gedurende de laatste maand 13,000 man Aziatische troepen door Tur kije te Rodosto ontscheept. De geheele h geruucht, die onder voorwendsel van den Albaanschen opstand gemobiliseerd werd bevindt zich op het oogenblik langs de Bulgaarsche en Grieksche grens, intus- schen gaat Turkije voort met maatregelen te nemen, om, zoo noodig, nog grooter troepentransporten te kunnen uitvoeren> De republikeinsche partijdag kwam 26 Sept. en volgende dagen te Saratoga bij een. Na eene onstuimige zitting koos de republikeinsche conventie Roosevelt met 267 tegen 445 stemmen tot president der cotfventie. Voor de stemming deed knienel Gruber, de voornaamste woordvoerder van de oude garde, een bitter scherpen aanval op Roosevelt en verklaarde, dat door de redevoeringen van dien man een paniek was ontstaan in de handelswereld. De aan bangers van Roosevelt trachtten den re denaar te overschreeuwen, maar Roosevelt kwam tusschenbeide en verzocht dat men koleuel Gruber zou aanhooren, Na zijne verkiezing hield Roosevelt een toespraak, waarin hij wees op de vooruit- strevenden maatregelen van het congres onder Taft en in deu staat New York onder Hughes. Hij gaf echter toe, dat er personen onder de republikeinsche par tij zijn, die zich aan oneerlijkheden schul dig maakten. Het is dus onze plicht aldus Roosevelt een oorlog te beginnen tegen de oneerlijkheid in de politieke en commercieele wereld. De omkoopbaarheid is de grootste vijand der republikeinsche Partij. Inbraak. Te Hilversum is Vrijdagnacht inge broken in de diamantslijperij de Bloem, van de firma Asscber, aan de Diamant straat. Er is een partij brillanlen gestolen ter waarde van 5 a 600 gulden. De brandkast, welke een groote waarde be- va te, bad echter s'and gehouden tegen over de pogingen der inbrekers, van wie nog geen spoor gevonden is. Dat tras ook ivel wat kras Het moge soms waar wezen, dat „jong getrouwd is ras berouwd", maar een huwelijk op rijperen leeftijd gesloten is niet altijd een waarborg van geluk. Te Nottingham in Engeland heefc Woensdag een 84-jarige scheiding aangevraagd van zijn 75-jarige vrouw. Ze waren twee jaar geleden getrouwd, maar de man had er spijt van. Zij ie aan den drank, zei hij; ze schopt me, gooit me vorken, messen en potten en pannen naar het hoofd Dikwijls blijft ze ook heele nachten uif. De rechter scheidde het paar. Familie Botha. Men schrijft uit Oud-Beierland aan de „N. R Ct.":. In de „Volkstem" (van Pretoria) werd onlangs op grond van familiebescheiden omtrent de afkomst van generaal Botha medegedeeld, dat zijn geslacht uit Oud- Beierland s'atnt. Wel opmerkelijk it het dat er verschillende families Botha in deze gemeente zijn. Buiten deze gemeente vindt men op ons eiland den naam voor zoover mjj bekend, niet. Misdaad. Uit Kolman, gem. Slochte^en (Gron.) wordt gemeldEnkele dagen geleden heeft men den bejaarden landbouwer J, N. opgehangen gevonden. Omdat sedert gebleken is dat hij voortdurend in twist leefde met zjjn zoon, heef de justitie een plaatselijk onderzoek ingesteld. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Vlucht over de Simplon-pas. Reuter seint uit Doma-dossola De vlieger Chavez is over den Sim plon-pas gevlogen maar hier aangeko men, is zijn vliegtuig gekanteld. Chavez is gekwetst, zijn toestel is vernield. Chavez is Peruviaan. Hij waagde Maan dag reeds een poging. Zondagsrust in de sleepvaart. Zaterdagavond 1.1. hebben de Dortscbe sleep igeuten mat eenige belangstellende reeders vergaderd, tea einde te bespre ken, wat de resultaten zijn van de po gingen, die gedaan zijn om de algoheele Zondagsrust op de vaart „in te voeren. MedegetU werd, dit tot heden de ree ders vau 117 sleepbooten bereid zijn be vonden daaraan tnede te werken. Aan gezien do com missie van oordeel was dat nog meerdere reeders tot medewer king te bewegen zullen zijn, werd be sloten, om bij de sleepagenten lijsten te leggen, waarop alsnog door belangstel- Ie; den kan worden geteckend. De commissi wil met kracht werkzaam blijven, om de Zouda^srust op de vaart tot s'aud te brengen. („D. Ct.") Een gauwdief. Vtjjdjg, loea de bankbediende B. te Heerlen een aangeteekenden brief had ontvangen aan het loket aan bet post kantoor aldaar, legde bij dien ter zijde om de postbus te lichten. Toen bij daar mede klaar was, en den brief op wilde nemen, was deze verdwenen Een gauw dief had een onbewaakt oogenblik te baat genomen, out de brief, waariu hij veel geldswaarde vermoedde, te oatvreem deu. In de brief zat, naar de „L. Koer." meld', een cheque van eonige duizenden gu'dens. De noedige maatregelen zijn omtrent de uitbetaling der chèque geno men. Nader wordt gemeld, dat de brief aan de Heerlener bank ontvangen is. Hij was in Tilburg op de post gedaan. Na dat de dief gezien had, dat hij er wegens het ontbreken der bandteekening niets mede kon aanvangen, zal bij hem naar den eigenaar hebben teruggestuurd. Te veel hooi op hun vork Zondagavond even voor tienen meld den zich te Sassenheim bij de politie aan twee jongens van 11 en 13 j tar afkomstig uit Den Haag. Ze waren van plan naar Haarlem te wandelen, doch konden doodmoe, de reis niet verder voortzetten. Door bemiddeling van den gemeente-veld wachter zjjn de beide jon gens nog denzelfden avond bij de onge ruste ouders thuis gebracht. De ramp voor Scheveningen. De „Ver. tot ondersteuning, van we duwen en kinderen van in zee veron gelukte visschors te Urk" doet een be roep op de weldadigheid der landgen oo ien inzake de achtergebleven betrekkin gen van de vier visschers die in den avond van 13 Sept. voor de Schevening- sche buitenhaven door het omslaan tengevolge van een rukwind van de U. K. 72 op zoo tragbebe wijze verdronken. Per stuurballon over de Oceaan. l)e Ameriktan YVolie Wellman wil nu probeeren met stuurpallon „America" den Atlamischeu Oceaan over te s'.eken. Hij zal de Atlantic Ci y opstijgen en, zoo mogelijk, in Ierland landen Murray Simon, een der officieren van het passa- giersstoomscbip „Oceaiic„ van de Whi e Star Line zal den Ballon s'uren. De onder den gondel aangebrachte reddi ge boot is voldoende voorzien van vleeseh, scheepsbeschuit en ander proviand om 6 man 30 dagen lang ie verzorgen inge val de „Atnerici" op zee afgedreven zou worden. Zooveel mogelijk zal het luchtschip de lijn van de transatlanti sche stoomschepen volgen. Onder de manschappen zal ook een radio-telegra fist zjjn; de afstandswerking der draad loos telegrafische loestellen zal 100 tot 140 K.M. bedragen. Bovendien zal een optische signaaldienst gedurende den nacht door middel van electrisehe gloei lampen worden ingericht. Men hoopt door de inrichtingen gedurende de ge heele reis onafgebroken met de op den Oceaan aanwezige sootnsehepen in ver binding te kunnen blijven. Zware mishandeHng van een werk willige. Maandagmiddag kwam een werkwil lige van de firma Van Scbijndel, te Waalwijk, te Kaa'sheuvel, waar hij door een troep sehoenm ikers geplaagd eo genrl, zich een weinig on- eerbicding over den adviseur van den R. K. Lederbewerksbond uitliet. Dade lijk werd hij aangegrepen en zoodanig ge,8chopton geslagen dat hij voor dood bleef liggeD. De dokter gaf weinig boop op herstel. Per rijtuig1 is de man onder geleide van een sterke politiemacht naar zjjn woonplaats overgebracht. De politie stelt een st-eng onderzoek in. („N. R. G.") Een vrouw verbrand. Zaterdag is er te Wjjk (bjj Heusden) brand ontstaan in een landbouwerswc- ning, bewoond door 2 gezinnen, de ge zusters Baliegojjen en de familie Tn-ff rs. De brand breidde zich zoo spoedig uit dat vrouw Trefhrs en haar kind, reeds overdekt met brandwonden, uit het raam moesten springen Een d»" gezusters 11 die ziek te bed lag, werd Goor een buur vrouw uit Int. htiii gedragen; ,1 >ze |j0,( daarbij deerlijke brandwonden op. De beide anderen redden zich zeif maar een er van, niet toerekenbaar' schijnt weer teruggeloopen te zijn g„' werd na eenige oogenblikken verbrand voor de puinboopen gevonden. Het perceel is geheel afgebrand. Een varken en een geit kwamen in de v.ammen om. was niets verzekerd. Men breng de oor- zaak van den brand in verbind met dj ontoereke .baarheid van bet slachtoffer, Brand te Veenendaal. Zondagmiddag is er door onbekende oorzaak brand ontstaan in de wonin» van Alb. Middelhoven, te Veenendam Spoedig sloegen de vlammen oier op de naastliggende woningen van de wed G, van de Po!, W. van Manen merlid-kleermaker) en do wed. P. ylltl de Lustgraak Van het laaLte huis kon een gedeelte behouden blijven, do ami,;re zijn tol den grond oe afgebrand. [)e huizen en de inboedels behalve die van den heer Van Manen en het goed vau twee kostgangers der wed. van de Pd waren verzekerd. Met de Noorderzon verdwenen. De kassier van de Vrjje Groente-en Fruitveiling te Beverwijk E. d. V., heeft zieh sedert. Woensdag verwijderd, zouder orde op zjjn zaken te stellen. Omtrent de onder zjjn beheer zijnde gelden valt, volgens de „Tel.", niets met zekerheid te zeggen. Men vermoedt, dat een tekort van eenige duizenden moet worden ge constateerd. Vroege winter? In Friesland zijn uit het noorden groote koppels wilde ganien aangevlogen. Men beschouw! dit als een teekeu voor een vroeg invallenden winter. Wij zullen maar afwachten. Een pijnlijk geval Blijkens het Haarlemsclie politierapport heeft een onderwjjzeres zich beklaagd bij de politie over de hoofdonderwijzeres eener school in de Jansstraat, die haar Zate dagmorgen in de school heeft mishandel door haar met de vuist in het gezicht te; slaan en aan de li aren te trekken. Het «Ilaarl. Dbld." vernemen echter, dat de onderwijzeres, die aangifte van het geval deed, een zenuwpatiënte is, aan wie de hoofdonderwijzeres meende, haar klas te moeten ontnemen. Toen viel de juffrouw Mej. Van G. telkens lastig, zoo, dat de laatste haar afduwen moest, om niet met haar in aanraking te komen. Deze daad van zelfverdediging werd door klaagster aangegeven als «opzettelijke slagen tegen neus en mond en. trekken aan het haar." Concurreerende prijzen. 3671 Releeld aanbevftlen It. MEES Z00NKN, Rotterdam, Zuldblaak no. 4. met één dag opzegging 3% pCt. tien dagen S'/k Voorlangereu termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. in en bezoekt, alvorens Uwe inkoopente doen, de Magazijnen van Telel. Interc. 3975. Vraagt ons geïllustreerd modelboek 1910, hetwelk U gratis wordt toege zonden. "BYOUTEftlËÜ, J GOUD-en ZILVERWERKEN, GALANTERIËNenLEDERWAREN. SIGAREN en BIGARËTTEN' BOLDOOT's EAU DË COLOGNE, KORFF'b CACAO en CHOCÖLAAU Aanbevelend, 31" 11. v. <1 HEIJUE1

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2