Godsdienstoefeningen. MEDEDEELIKGEM. Zaterdag 1 October 1910. Behoorende bij No. 1594 Onder Redactie van Ds. A. VAN DER KOOIJ te Ouddorp. Met medewerking1 van H.H. Predikanten. Officieel Gedeelte. Week van 29 October 1910. Ned. Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerk, MIDDELHARNIS. Oud Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. OUDDORP. Evangelisatie. Sommelsdijk, Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet. Den Bommel. Langstraat, (Gem. Ooltgensplaat.) Ooltgensplaat. Oude Tonge. Nieuwe Tonge. Herkingen. Dirksland. Stellendam. Goedereede. Ouddorp. Jongelingsvereenigingen. Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet. Stellendam. Ouddorp. Stichtelijke Overdenking, GIJ WEET DE GEBODEN. SOMMELSDIJK. Voorm. 9,30 uur Ds. Westrik. MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur (Doopsbed.) Ds. Bruining. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Nam. 2 uur dhr. Hack uit de Langstraat. DEN BOMMEL. Voorm. 9 en nam. 2 uur (Doopsbediening) Ds. Emmen. LANGSTRAAT. Voorm. 9 uur dhr. Hack. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9 en nam. 2 uur (Doopsbed.) Ds. Luteijn. OUDE TONGE. Nam. 2 uur (Doopsbed.) Ds. Westrik van Sommelsdijk. NIEUWE TONGE. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur (Doopsbed.) Ds. Wentink. HERRINGEN. Nam. 2 uur Ds. Hoogendijk van Stel lendam. DIRKSLAND. Voorm. 9 uur (voorber. H.-Avondm.) Ds. Lammers. MELISSANT, Geen opgaaf, STELLENDAM. Voorm. 9,30 uur Ds. Hoogendijk. GOEDEREEDE. Voorm. 9,30 en 's av. 5,30 u. Ds. de Gidts OUDDORP. Voorm. 9 en nam. 2 uur (Doopsbed.) Ds. van der Kooij. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Mol van Zwartewaal. STAD AAN 't HARINGVLIET. Voorm. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Es- selink. DEN BOMMEL. Voorm. 9, nam. 2 (Cat. Zondag 40) en s ay. 5,30 uur leeskerk. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. STELLENDAM. Voorm. 9.30 en 's av. 6 uur Dsj Taal. OUDDORP. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. van Duin. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9, nam. 2 en 's av. 6 u. leeskerk. DIRKSLAND. Voorm. 9, nm. 2 en 'sav. 6uur leeskerk. MELISSANT. Voorm. 9, nam. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. HERRINGEN. Voorm. 9, nam. 2 en 's av. 6 u. leeskerk. Voorm. 9 uur Ds. Róssing. Nederl. Hervormde Kerk. MIDDELHARNIS. Voorm. 9.30 en 's av. (3 uur Ds. Hupkes van Staphorst. (Dankz. v. d. Oogst.) Nederl. Hervormde Kerk. Catechisatie Donderdag 's morgens van 9,30-10,30 en 10,30-11,30 uur Nam. van 1,30-2,30 uur schoolgaande kinderen. Ned. Hervormde Kerk. CatechisatieDinsdag vin. 9-10 en 10-11, nam. 2-3, en 's av. 7-8 en 8-9 uur. Gereformeerde Kerk. Catechisatie Maandagavond 6.30 ure Jongens en meijes van 14-18 jaar Woens dagmiddag 1 ure Kinderen tot 14 jaar. Kerkeraadsvergadering elke 1ste en 3de Dinsdag der maand 's avonds 6,30 ure. Ned. Hervormde Kerk. Attestatie gevraagd naar Oude Tonge, door Adrianns van Loon. De collecte voor noodlijdende kerken en personen bracht op f 5, Zondagschool „Samuel' vin. 11-12 uur. CatechisatieDinsdag vm. 9-11 uur voor de schoolkinderen. Gereformeerde Kerk. De Uniecollecte bracht alhier op de som van f 170.30. Kerkeraadsvergadering Woensdagavond. Ned. Herv. Kerk. Gecollecteerd voor pastoriebouw in Middelharnis f 17,85. Catechisatie. Woensdag van 2-3 ure. Zondagschool, van 4-5 uur. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool van 4-5 uur. Gereformeerde Kerk. Zondagschool van 1,30-2,30 uur. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen naar deze gemeente, Ds. P. van Toorn te Sprang. Met attestatie overgekomen van Den Bommel Johannes Mijs Dz. en Jacomientje Breen, Maria Mijs, Baaltje Jacomina Mijs. Attestatie aangevraagd naar Gouda Jo hanna van Beeknaar Nijmegen Jan A. Habig en Johanna Wilhelmina Margaretha Judith van Oven. Zondagschool Nam. van 4-5 ure. Catechisatie: Maandag voorm. van 11-12 en mn. 1-2 ure, Dinsdag vm. van 11-12 ure. Ned. Hervormde Kerk. G. de Geus, J. Breur Gz. Y. den Braber en J. den Engelsman hebben hun benoeming als leden voor het Kiescollege aangenomen. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool: Nam. 12,30-1,30 uur. Ned. Hervormde Kerk. Gedoopte kinderen Vaders Moeders Doopelingen P. C. Machielse T. Bruggeman Johanna C. J. Koppelman M. de Jong Johannes A. H. van Lenten M. Doorn Bastiaan S. Tamboer L. v. d. Wekke Hendrik H. Witvliet C, Hamete Pieter Zondagschool Nam. van 1,30-2,30 uur. Catechisatie. Dinsdag van 10.30-11.30 voor schoolkinderen. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering iederen eersten Maandag der maand, 's avonds 7 uur. ZondagschoolVan 1,30-2,30 uur meisjes boven 10 jaar van 2,30-3,30 uur meisjes beneden 10 jaar; van 3,80-4,30 uur jongens. Catechisatie: Woensdagmiddag van 1-2 uur kinderen van 8-12 jaar. Ned. Hervormde Kerk. Catechisatie voor de schoolkinderen. Ned. Hervormde Kerk. Catechisatie: Dinsdag vm. 8.30—9.30 9.3010,30 uur voor de schoolkinderen. Nam. 2- 3 uur meisjes van 12-16 jaar. Gereformeerde Kerk. Catechisatie. Dinsdag vm. 8,45 school kinderen; nam. 2 uur meisjes van 12-16 jaar nam. 3 uur meisjes boven 16 jaar 's avonds 6 uur jongens van 12-16 jaar. Doopsgezinde Kerk. ZondagschoolNam. van 1-2 uur. Ned. Hervormde Kerk. Drietal: Te Rotterdam (vac.-Itoose) P. Veen, te ZntphenJ. C. H. Scholten, te Dieren, en P. J. Couvée te Nijmegen. Beroepen: Te Harmeien, G. Bolkestein, te Harioh ca. Te Oude Tonge, P. v. Toorn, te Sprang. Te Garijp (toez.), G. J. Meijer, te Sloten (Fr.). Te Leerdam, M. Jongebreur, te Veenepdaal. Tn Heerenveen (toez.), H. Visser, te Oosthuizen c.a. Te Wieringerwaard (toez.), A. J. Reinders, te Oosterland en Wieringen. - Te Ameide en Tienhoven, P. Kruyt, cand. te Hekendorp Te Vlaardingen, C. A. Lingbeek, te Spijk (Gr.). Te Doetinchem, C. M. Briet. te Hall (gem Brammen). Aangenomen: Naar Middelbert, 0. Tid- dens, te Ezinge. Naar Schettens en Lon- gerhouw, B Dijkstra, te Holysloot (N -H.). Naar Oost Zaandam. C. Met, te Zuid- Zijpe. Naar Idsegahuizen c.a,, R. ten Kate, cand. te Sliedrecht. Naar Assen (toez A. J. Werner, te Noord-Schermer Naar Langezwaag J. M. Natzijl, te Berk hout. Naar Wirdum (Fr), F. H. G. van Iterson, te Pieterburen. - Naar Wolvega (als hulppredD. v. Maanen, cand. te Meppel. BedanktVoor Ter Apel, C. Pb F. Ab- bing, te Zweeloo. Voor Krommeniedijk, H Bax Jr. te Hippolytushoef c. a., op Wieringen. Voor Lobith, A Groeneveld te Noord-Sijpe. Voor Bruchem, P. Kruyt, cand. te Hekendrop. Gereformeerde Kerk. Tweetallen: Te Tholen, A. Voogel, te Puttershoek en H. v Dijk, te Zwammerdam Te Glanerburg, J. 0. Dagevos, te Zuid- Bijerland en H. Koffijberg, te Muiden Te Meliskerke, K. Veen. te Oostburg en A. P. Lanting, te Oud-Loosdrecht. DrietallenTe Zwijndrecht, H. Meijer, te Kollum, J. D. v. d. Velden, te Kralingen en J. E. Vonkenberg, te Barendrecht Te Groningen (A), Dr. T. Hoekstra te 's Hertogenbosch, K. J. Kapteyn, te Giessen- dam, en R. W. dn Jong, te Hoofddorp. Te Nieuw-Amsterdam, N. G. Kerssies, te Den Ham, R J. Schoemaker, te Heemse en J. Tonkens, te Langeslag Beroepen: Te Meliskerke K. Veen, te Oostburg. Te Oosterend op Texel, J. C. Dagevos, te Zuid-Beijerland. Te Epe, Dr. J. G. Geelkerken, cand. te Hilversum. Aangenomen: Naar Nieuwe-Pekela, T. J. Hagen te Ridderkerk. Naar Scharne- goutum, G. H de Jonge, te Dwingeloo Naar Ooevorden.ML Roorda, te Idsega huizen. Bedankt: Voor Warns en Scharl, K. Veen, te Oostburg. Voor Hindeloopen en Stavoren, J- Visser, te Hijum Voor Baarland, E. Schouten, te Bolnes. Voor Oudehorne, G. Noordhof, te Lippenhuizen. Voor Witmarsum, Tj. Petersen, te Win sten. Voor De Wilp, G. Groot Nibbeling, te Haulerwijk. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. »Pred. 12: 13b«, Zondagmiddag van 3-4,45 uur in de Chr. School. Agenda voor a.s. Zondagvoor de pauze S. v. S. Verbond der werken A, na de pauze Organisatie-onderwerp. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. Emanuel" Zondagnamiddag om 1,30 uur in de consistorie der Geref. kerk. Vergadering de; Knapenvereen. opG.G. »Samuel« Zondagmiddag 1,30 uur in de Geref. Kerk. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. „Thimotheus" elke Vrijdagavond 7 uur in de Geref. Kerk. En Jezus zeide tot hem Wat noemt gij mij goed Niemand is goed, dan één, namelijk God. Gij weet de geboden Gij zult geen overspel doen gij zult met dooden gij zult niet stelen gij zult geene valsche getuigenis geven; gij zult niemand te kort doen eer uwen vader en uwe moeder. Doch hij antwoordende, zeide tot Hem meester al deze dingen heb ik onderhouden van mijne jonkheid af. Markus 10 18-20. De vraag is gedaan en de overste wacht met spanning het antwoord des Heeren af. Jezus laat echter eerst voorafgaan een onderwijzing, die den vrager noodig heeft om het antwoord op rechte waarde te schatten. De Heere legt hem ook een vraag voor, n.l.Ziet gij in mij slechts een mensch, zij het dan ook een boven de anderen uitstekend waarom noemt gij mij dan goed, daar toch alleen God goed is Bij het zoeken naar het eeuwige leven kan geen uitspraak eens menschen, maar het woord Gods zekerheid geven. Chris tus wil alleen hetgeen God gezegd heeft den jongeman voorleggen, om hem aldus van het zoeken bij zichzelf en anderen af te brengen. Hij dwingt hem daarom tot het overwegen van zijne beschouwing van den Heeremensch of God en mensch. Daarop volgt het antwoord, dat te rugslaat op de vraag. De Heere zegt tot den vrager Gij weet toch wel wat gij moet betrachten. Immers de geboden des Heeren zijn u niet onbekend. Enkele van die eischen worden den jongeman voorgehouden en wel die van de 2e tafel der wet. De eerste vier geboden worden niet vermeld. Daarmede bedoelt Christus niet de liefde tot God te stel len beneden die tot den naaste, neen, Hij wil er op wijzen dat hij, die zijnen broeder niet lief heeft, God niet kan liefhebben, dien hij niet heeft gezien. De overste wordt gewezen op de Wet, van welke Mozes sprak Wie deze dingen doet, zal door dezelve leven. Zijne ver houding tegenover de geboden des Heeren moest openbaar worden aan den Heere. Dan zou het mogelijk zijn hem den raad te geven, dien hij behoefde. Door zijn vraag had hij getoond groot gewicht te achten aan een leven en sterven met God. En nu wilde Christus van hem vernemen, hoe hij stond tegenover de Wet. De Zone Gods kwam op aarde niet om de Wet te verbreken, maar om de Wet te volbrengen. De volmaakte on derhouding der geboden en volmaakte gehoorzaamheid aan God heeft Hij betracht. Voor hen, die te kort schieten in de onderhouding der geboden en in de gehoorzaamheid, heeft Hij verworven de genade om door Hem vrijen toegang tot den troon te verkrijgen. Zou de Heere den vrager kunnen helpen, dan werd geëischt, dat hij alle wensvervulling aan Christus overliet, niet gedwongen, maar verheugd over de bevrijding van een plicht, die hij niet kon volbrengen. Het eerste woord van den Zone Gods stelde den jongeman voor de vraag Wat dunkt u van mij en dit antwoord geeft hem te overdenkenWat dunkt u van de wet Gods En wat antwoord nu de overste Meester, al deze dingen heli ik on derhouden van mijne jonkheid af Van jongs af had alzoo deze man geijverd en gewerkt om te leven naar het gebod Gods. Welk een heerlijk getuigenisZelfs in den tijd, dat de kinderen voor 't grootste deel slechts oor en oog hebben voor het zich verblijden in spel en vreugd, werd hij hem al gevonden de begeerte om bij alles te handelen naar de wet. Niet in vijandschap en onverschilligheid, maar nauwgezet had hij geleefd. En toch, zijn antwoord deed hem geen lof toekomen. Het eerste woord zegt reeds, dat hij Christus niet kende als de beloofde Messias, als het Lam Gods, dat de zon den der wereld wegneemt. In dit we derwoord laat hij vallen, hetgeen hij eerst zeide en spreekt thans alleen van meesterZoo toont hij zijne bereidheid om te leeren van Christus, doch geeft tevens te kenuen, hoe hij in Hem niet zien kan den Zone Gods. Wat Deze zegt, wil hij opvolgen, maar hij verstaat niet, wie het is, die met hem spreekt. Christus is hem nog verborgen, laat ons zien of hem de wet duidelijker is. Hij heeft alles van jongs af onderhouden, zoo antwoordt hij. Alzoo, hij vermag in volmaakte gehoorzaamheid te leven. Geen kennis draagt hij van de waarheid wij overtreden in gedachten, woorden en werken. Hem ontbreekt zonden kennis. Oppervlakkig geoordeeld, mag er niets op zijn wandel zijn aan te merken, hij nader onderzoeken zou in hem een boos hart gevonden zijn. Ach, welk een blindheid hij dezen man, dezen ijveraar voor goede werken van jongs afBij al zijn pogen was hij nog niet gekomen tot het inzicht van de onmogelijkheid om door stipte on derhouding der W et te geraken tot het volmaakte en heilige leveu,

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 11