Godsdienstoefeningen. MEDEOEEIWGEH. Zaterdag 24 September 1910. Behoorende bij No. 1592 (Onder Redactie van Ds. A. VAN DER KOOIJ te Ouddorp. Met medewerking van H.H. Predikanten. Officieel Gedeelte. Week van 25 Sept. tot 2 Oct. 1910. Ned. Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Oud Gereformeerde Kerk. Evangelisatie. Sommelsdijk. Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet. Den Bommel. Langstraat, (Gem. Ooltgensplaat.) Ned. Herv. Kerk. Ooltgensplaat. Oude Tonge. Nieuwe Tonge. Herkingen. Dirksland. Stellendam. Goedereede. Ouddorp. Jongelingsvereenigingen. Middelharnis. Stellendam. Ouddorp. Stichtelijke Overdenking, OPDAT IK HET EEUWIGE LEVEN BEëRVE. SOMMELSDIJK. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Westrik. MIDDELHARNIS. Voorin. 9,30 uur dhr. Hack uit de Lang straat en 's av. 6 uur Ds. Bruining. Voorm. Collecte voor de Pastorie (Langstraat). STAD AAN 'T HARINGVLIET. (Geen opgaaf. DEN BOMMEL. Voorai. 9 uur Ds. Emmen. LANGSTRAAT. Nam. 2 uur dhr. Hack. OOLTGEN SPL A AT. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Luteijn. OUDE TONGE. Geen opgaaf. NIEUWE TONGE. Voorm. 9,30 Ds. Wentink. HERRINGEN. Nam. 2 uur Ds. Emmen van Den Bom mel. DIRKSLAND. Voorm. 9 en nam, 2 uur Ds. Lammers. üoopsbediening. MELISSANT. Nam. 2 uur Ds. Emmen van Den Bommel STELLENDAM. Voorm. 9,30 uur Ds. Hoogendijk. GOEDEREEDE. Voorm. 9 uur Ds. P. de Gidts. Doopsbediening. OUDDORP. Voo-rm. 9 en nam. 2 uur Ds. v.d. Kooij. (Collecte voor de Chr. School). MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 en 'sav. 6 uurDs. Diemer van Bussem. STAD AAN 't HARINGVLIET. Voorm. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Es- selink. (Maandel. colleete ten behoeve der Kerk). DEN BOMMEL. Voorm. 9 leeskerk, nam. 2 Cat. Zondag 38 en 's av. 5,30 uur leeskerk. Nam. Collecte opleiding Dienst des Woords. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. STELLENDAM. Voorm. 9.30 en 's av. 6 uur leeskerk. OUDDORP. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. van Duin. Collecte voor de Theol. School. MELISSANT. Geen opgaaf. HERRINGEN. Voorm., nam., 's av. dhr. V. d. Goude van Opheusden. Dankz. v. d. Oogst. OUDDORP. Voorm. 9 uur Ds. Róssing. OOLTGENSPLAAT. Geen opgaaf. DIRKSLAND. Voorm, 9,_nm, 2 en 'sav. 6uurleeskerk, Nederl. Hervormde Kerk. MIDDELHARNIS. Voorm. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Leeu wen van Friezeveen. Nederl. Hervormde Kerk. CatechisatieDonderdag 's morgens van 9,30-10,30 en 10,30-11,80 uur Nam. van 1,30-2,30 uur schoolgaande kinderen. Gedoopte kinderen Jannetje d. v. G. in 't Veld en W. Dupré. - Johanna Cornelia d. v. S. T. Koote en A. Aupperlee. Dirkje, d. v. A. Nelis en S. van Wezel. Adriaantje, d. v. W. Har- tensveld en L. van der Sluis. Job, z. v. B. van der Gijze en M. van der Sloot. Marthijntje Jacoba, d. v. J. de Korte en C. Schol. Jacob, z. v. C. Volwerk en J. van Gelder. Maria, d. v. A. Kloet en B. de Gast. Pieter, z. v. W. C. Luijendijk en H. W. Zeedijk. Gerrit, z. v. J. Verbiest en M. van Lente. Klaas, z. v. C. Vroeg- indeweij en van Brussel. Leendert, z. v. P. van der Meide en P. Verweij. Ned. Hervormde Kerk. CatechisatieDinsdag vra. 9-10 en 10-11, nam. 2-3, en 's av. 7-8 en 8-9 uur. Gereformeerde Kerk. Catechisatie Maandagavond 6.30 ure Jongens en meijes van 14-18 jaar Woens dagmiddag 1 ure Kinderen tot 14 jaar. Kerkeraadsvergadering elke 1ste en 3de Dinsdag der maand 's avonds 6,30 ure. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool „Samuel" vm. 11-12 uur. Catechisatie Dinsdag vm. 9-11 uur voor de schoolkinderen. Attestatie gevraagd naar Oude Tonge door: Joh. Mijs Dz. Jacomintje BreeuMa ria Mijs Baaltje Jacomina Mijs. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering Woensdagavond Catechisatie. Woensdag van 2-3 ure. Zondagschool, van 4-5 uur. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool van 3-4 uur. Gereformeerde Kerk. Zondagschool van 1,30-2,30 uur. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool Nam. van 4-5 ure. CatechisatieMaandag voorm. van 11-12 en nm. 1-2 ure, Dinsdag vm. van 11-12 ure. Ned. Hervormde Kerk. Tot gemachtigden van het Kiescollege zijn gekozen: G. de Geus, J. Breur Gz., IJ. d. Braber, J. d. Engelsman. Ned. Hervormde Kerk. ZondagschoolNam. 12,30-1,30 uur. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool Nam. van 12,45-1,45 uur. Catechisatie. Dinsdag van 10.30-11.30 voor schoolkinderen. Attestatie ingekomen van Jakob de Graaf van Leiden. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering iederen eersten Maandag der maand, 's avonds 7 uur. ZondagschoolVan 1,30-2,30 uur meisjes boven 10 jaar van 2,30-3,30 uur meisjes beneden 10 jaarvan 3,30-4,30 uur jongens. Catechisatie: Woensdagmiddag van 1-2 uur kinderen van 8-12 jaar. Ned. Hervormde Kerk. Catechisatie voor de schoolkinderen. Ned. Hervormde Kerk. De Uniecolleete bracht tot heden op /"34L75. Catechisatie: Dinsdag vm. 8.30—9.30 9.3010,30 uur voor de schoolkinderen. Nam. 2- 3 uur meisjes van 12-16 jaar. Gereformeerde Kerk. Catechisatie. Dinsdag vm. 8,45 school kinderen nam. 2 uur meisjes van 12-16 jaar nam. 3 uur meisjes boven 16 jaar 's avonds 6 uur jongens van 12-16 jaar. Doopsgezinde Kerk. ZondagschoolNam. van 1-2 uur. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: Te Gieten, Dr. R. Ruibing, te Wildervank. Te Boxum en Blessum, B. Klein Wassink, te Leeuwarden. Te Ouder kerk aan den Ysel, Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, te Putten op de Veluwe. Te Krommeniedijk, H. Bax Jr., te Hippolytus- hoef c.a. op Wieringen. Te Polsbroek, P. Kruyt, cand. te Heken dorp. Te Roode- school, G. 0. Scheepsma te Boornbergum (Fr.) - Te Middelbert, H. Tiddens, te Ezin- ge. Te Oostburg, B. Nieuwbrug, te Winkel. Te Brakel, te Zegveld en te Hedel, P. Kruyt, cand. te Hekendorp. Te Kats, P. Moerman Sz. cand. te Hillegers- berg Te Langerhouw en Sehettens, B. Dijestra, te Holysloot. Te Aalst (Geld.), toez., P. Kruyt cand. te Hekendorp. Aangenomen Naar Langweer (toez.), P. Nauta, te Ritthem. BedanktVoor Heerenveen, I). Sijpkens te Krommenie. Voor Ameide c.s. P. van Toorn, te Sprang. Voor Retranchement, G. W. Kobus. te Rockanjc. Voor Asperen (toez.), I. Voorsteegh, te Acquoy. Voor Rijssen (toez.), A. M. den Oudsten, te Wezep (GeldVoor Hedel, A. Dekker Gzn., te Gameren Voor Waddingsveen, C. Bout hoorn, te Dordrecht. Voor Glanerburg (toez.), G. J. v. d. Flier, te Ootmarsum Gereformeerde Kerk. Tweetallen Te Roodeschool (Gron G. H. de Jonge, te Dwingeloo en G. I) Scheep sma, te Boornbergum. Te Velp, A. R W. Huizing, te Koudekerk aan den Rijn en R, K. M. Hummelen, te Hoogkerk. Beroepen Te Hindeloopen en Stavoren J. Visser, te Hijum. Te Westeremde, E. van der Laan, te Wijckel en Balk. Te Nieuwe Pekela, T, J. Hagen te Ridder kerk. Te Wolfaartsdijk, H. Buitenhuis, te Vreeswijk. Te Waarder (Z.-H.), J. schoonhoven, te Scherpenzeel. Te Roode school, G. D. Scheepsma, te Boornbergum (Fr.) (Verb, bericht.l Terwispel, G. Noord hof, te Lippenhuizen. Te Velp (A), R. K. H. Hummelen, te Hoogkerk. Aangenomen: Naar Kooten (Fr.), B. van Mourilc te Hollum op Ameland. Naar Yselmonde, D. Steenhuis, te Ulrum. Bedankt: Voor Hollandsche Veld, P. H de Jonge, te Sleeuwijk. Voor l'trecht, 1). Hogeubirk Jz., te Nederhorst-den-Berg. Voor Poortugaa 1, A, Brummelkamp, to Vrijhoeve-Capelle. Voor Willemstad, A. Scheele, te Veere. Doopsgez. Gemeente. Aangenemen Naar Hindeloopeu en Kou- dum, A. de Jong, te Noordhorn. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. »Pred. 12: 13bZondagmiddag van 3-4,45 uur in de Chr. School. Agenda voor a.s. Zondag voor de pauze J. B. No. 38, 19e Jrg. na de pauze Vader- landsche Geschiedenis. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. »Timotheus« Zondagmiddag 1,30 uur in de Geref. Kerk. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. „Thimotheus" elke Vrijdagavond 7 uur in de Geref. Kerk. En als Hij uitging op den weg liep een tot Hem, en voor Hem op de kuieën vallende, vraagde Hem: Goede Meesier! wat zal ik doen, opdat ik het eeuwige leven beërve Marcus 10 17. Nadat de Heere Jezus de kinderen, die bij Hem gebracht waren, gezegend had, trok Hij weder verder. Steeds was Hij werkzaam nu hier, dan daar, om te helpen en te spreken. E11 altijd vond men Hem bereid te antwoorden op vra gen aangaande het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid.-De kranken en 011- gelukkigen riepen niet tevergeefs tot Hein, die het land doorging, goeddoende. Ook nu, terwijl de Heere over den weg gaat, komt een man tot Hem om raad. De evangelist Lucas deelt ons mede, dat hij was een overste, alzoo een aanzienlijk man. Deze loopt naar Jezus, niet in 't verborgen gelijk Ni- codemus, maar openlijk op den dag voor 't oog der menschen. Hij vreesde niet om ten aanhoore van de menigte, den raad des Heeren in te winnen. Duidelijk toont zijn ge drag, hoe hij niet overdenkt wat het oordeel der menschen zal zijn, maar alleen vervuld is met de begeerte een antwoord te verkrijgen, op de vraag, die hem geen rust laat. Toen hij den Heere genaderd was valt hij neder op de knieën. Zoo han delden geen Farizeërs en schriftgeleerden, zoo kwamen de verachters van den Zone Gods niet tot Hem. Zij legden den Heere ook vragen voor, doch stonden dan bij Hem met vijandschap in het harte. Vurig verlangend een woord te hooren, waarop zij Hem zouden kunnen aanklagen, dachten zij er niet aan voor Hem neer te buigen. Deze overste maakt ernst met zijn vraag en hij schaamt zich niet op den weg te knielen voor Jezus. En terstond geeft hij de reden van zijn komst te kennen. Zoolang reeds heeft hij rond- geloopen met deze vraag en nu hij Hem aantreft, van wien hij een antwoord verwacht, ontlast hij zijn gemoed en roept het uitGoede Meester, wat zal ik doen, opdat ik het eeuwige leven beërve In Jezus erkent hij zijn meerdere, die hem kan onderwijzen. Hij ziet tot hem o]) als een vertrouwbaren raadgever. Hij beroept zich op des Heeren bereid willigheid om te helpen, waarvan hij zooveel heeft vernomen. Daarom klinkt het van zijne lippen, opgeweld uit zijn hartGoede Meester, o zeg mij, wat moet ik doen om het eeuwige leven te verkrijgen De overste begeerde geen aardsche goe deren of een gelukkig leven op deze wereld zonder te denken aan zijn lot na den dood. Voorop stond bij hem de vraagHoe toch zal ik komen tot vaste kennis van mijne zaligheid. En hoe hij ook werkte, zocht en peinsde, tot heden had hij de zekerheid noodig om het hoofd gerust neer te leggen aan het eind van zijn leven, nog niet kunnen vinden. En toch hij kon niet rustig zijn zoolang hij dat niet bezat. Toen dan ook Jezus in de nabijheid verkeerde kon hij niet anders dan heensnellen om van dien Raadgever een antwoord 1e bekomen. Nog had hij in wanhoop niet onge- loovig zich afgewend en het zoeken op gegeven. De vraag bleef om antwoord roepen en hij bleef getrouw in het onderzoe ken. Zoozeer verlangde hij zekerheid te hebben, dat' bij zich onderwierp aan eiken arbeid, die hem zou worden op gelegd. Niets was hem te veel 0111 het eeuwige leven te beërven. Overtuigd van de noodzakelijkheid van vrede met God te hebben, wilde hij van zijne zijde alles doen om de goede werken te betrachten. Zijn vraag wijst, ons er op, hoe hij met verstand en overleg te werk gaan de, geen vastheid aangaande het toe komstig leven had verworven. Uit het vervolg zal dit nog meer duidelijk worden. Nu echter willen wij bij deze vraag blijven staan. Voorzeker een vraag van gewicht werd hier tot den Heere gericht. Het eeuwige leven, het leven zonder einde in gemeenschap met God, vvas verloren gegaan, toen de mensch het oordeel over zich deed komen»Ten dage, als gij daarvan eet, zult gij den dood ster ven. Van toen aan was het voorbij met den zaligen omgang van Schepper en schepsel. Sinds dien werd het stof felijke de eereplaats in het hart der menschen bereid en strekte begeerte zich uit naar het van God verbodene. Alzoo leert ons de beschouwing van alle menschenkinderen. Waar toch is het hart bekommerd over de vraag Hoe het eeuwige leven te verkrijgen Wel doet het werken en arbeiden in woord en daad 011s verstaan, dat de mensch handelt als zou hij leven blijven. Het schijnt op hem geen indruk te maken als nu deze, dan gene, valt als prooi in handen van den dood. Hoe weinigen zoeken te komen in den staat des eeuwigen levens De vraag van den overste wordt maar weinig vernomen. Hetzij uit onverschilligheid omtrent het Woord Gods, hetzij omdat men zegt, toch niets te kunnen doen het hart is niet ontrust over het verlies. Deze man «geloofde een eeuwigleven* gelijk de apostolische geloofsbelijdenis in hét 12e artikel spreekt. Hoevelen kennen deze artikelen spreken er over, gelooven ze en komen toch nog niet tot het onderzoeken Hoe geraak ik tot de wetenschap van de zekerheid des geloof,s. Geeft het verstandelijk weten van

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 9