J). BiiMfl Altai J.Wiidenboer il 11 liiiams. 11 Korit Ci. Advertentien. L. G. van Doorn „Middelharnis-Sommelsdijk." Wat theorie, docli ook een brok praktijk. Buitenland. ENGELAND. DENEMARKEN. SPANJE. GRIEKENLAND. NOORD AMERIKA. Tuinlieden te Middelharnis, w liet aanleggen en onrterlioiuleu yan tuinen, Scharen, lessen, Scheermessen en Wapenen. voorjaar Chili ontving. In het verslag van een Rijksproefveld te Pieterburen (Gr.) lezen we „Wat de Cliilisalpeter aangaat, heeft de vroegtijdige aanwending het ge wonnen van de late aanwending in Mei voldeed het minst en heeft zelfs de bemes ting niet gerendeerd, bij vroege aanwending een klein deel in den herfs, de rest vroeg in 't voorjaar zeer goed." Te Rozenburg oogstte men, bij tarwe door een herfsaanwending van Chili per H.A. 5 H L. tarwe en 745 K.G. stoo meer. Deze voorbeelden moeten onze lezers op wekken om ook dergelijke vergelijkende proeven te nemen. C. B. In ons artikeltje, getiteld „Chili in 't najaar", kwam aan het slot vooral, wat theorie om 't hoekje kijken. Maar daar zijn onze boeren nu toch ook niet meer zoo bang voor als voor 25 jaar We wagen het derhalve er hier nog een enkel woord aan toe te voegen. De namen cliilisalpeter en stikstof staan meestal niet ver van elkaar, 't Salpeter is een zout, dat stikstof bevat. De stikstof is een stof, die de planten niet kunnen missen. In de lucht zitten ontzag'lijke voor raden stikstof. En hoewel de planten met stengel en bladeren er zich midden in be vinden, kunnen de meeste gewassen de luchtstikstof niet gebruiken. Ze moeten de stikstof in gebonden vorm aantreffen, in den vorm van salpeterzure zouten. Er zijn ook wel andere vormen van gebonden stikstof, zeer veel zelfs. Doch die zullen de planten pas ten goede kunnen komen, wanneer ze zoodanig gewijzigd zijn, dat ze in samenstelling aan cliilisalpeter doen denkeu. Waar nu de wintergewassen ge zaaid worden op een akker, die een voor vrucht pas kort geleden opleverde, daar zullen de aanwezige salpeterverbindingen uit den aard der zaak zoo goed als ver bruikt zijn. En nu moge 't waar zijn, dat in de periode tusschen 't weghalen der voorvrucht en 't begin van 't groeien van 't nieuwe gewas weer wat stikstofverbin dingen zijn disponibel gekomen, even waar is 't dat men door wat cliilisalpeter aan te wenden, zeker gaat, terstond opneembare en bruikbare stikstof aan te bieden aan de volgvruekt. Ziedaar »wat theorie». En 't »brok« praktijk. Beproef op uw koolzaad, uwe karwij en uwe wintergranen eens een heele, drie kwart of een baal salpeter. 100 K.G. chili zal zich vooral nu de prijzen betrekkelijk heel laag zijn vrij stellig goed betaald maken, ook als na- jaarsmest op wintergewassen. M. De groote uitsluiting der ketelmakers van de werven der voreenigde Engelsche en Schotsche scheepsbouwers kan deze week eindigen. Zeker is dat nog niet. Maar de kansen eener oplossing van het geschil staan goed. Er wordt te Edinburgh daarover onderhandeld, tusschen verte genwoordigers der werkgeversledera'ie en der betrokken vakvoreenigingen. De uit gesloten leden van den Ketelmakersbond haken naar de hervatting van hun werk, omdat zij geen ondersteuning ontvangen van hun bond, wiens kas daarvoor te zwak. Daarentegen loopt het spaak onder de mjjnwerkers van Wales. Mede wordt voorbereid eene staking onder de zeelieden en dokwerkers. Ook wordt gevreesd een lock-out in de Katoenindustrie, en niet zonder reden, want op eene algemeene vergadering van leden der Federatie van katoespinnerspa- troons werd besloten, dat, wanneer het geschil, in het leven geroepen door de werklieden van de Infern Mill, te Oldham, niet voor 1 Oct. o.s. is opgelost, de fa brieken, aangesloten bij de federatie, op dien datum zullen stop gezet wordeD. Meer dan honderdduizend werklieden zouden door dezen maatregel getroffen worden. Bij de heden gehouden verkiezingen, ter vervanging van de aftredende helft der leden van het Landesthing, werden gekozen 12 rechischen, 10 linksehen, 4 vrij-oonservatieven en 2 radikalen. De partijen stonden vroeger als volgt 13 linkscheü, 9 rechtschen, en 6 vrij - conservatieven. In verschillende streken woeden herige stormen. Zeven dorpen in den omtrek van Murcia zijn ondergeloopen, de hagel bereikte te Foire en Esteban een hoogte van een meter. Het laaggelegen deel van Barcelona staat geheel onder water. Na lange en onvruchtbare debatten nam de Nationale Vergadering met 148 tegen 121 stemmen een motie aan, waarbij besloten werd, den constituiioncelen eed af te leggen, terwijl men zich voorbehoud, later te bespreken of de vergadering als een „constitueerende* dan wel als een revisionistische" beschouwd moet wor deD. Nadat de bureaux gekozen waren, ging men over tot het afleggen van den eed. BULGARIJE. Dit land heeft weer een nieuw minis terie. Het aftreden van het vorige kabinet kan blijkbaar tot een verbetering der Bulgaarsch Turksche betrekkingen leiden. Het feit, dat dit ministerie verantwoor delijk was voor de onafhankelijkheidsver klaring van Bulgarije, was niet geschikt, zijn populariteit te Konstantinopel te vergrooten, wijl het optreden van het ministerie ter zake de ontwapening in Macedonië de sluimerende hartstochten weer deed ontwaken. De val van het kabinet wordt door de Turksche pers algemeen toegeschreven aan het ingrijpen vau tsaar Ferdinant, die over de Macedonische politiek onte vreden was. In verband met de beschuldiging van corruptie tegen het ministerie van Bin- nenlar dsche Zaken zijn drie hooggeplaat ste amb'enaren gearresteerd. Hoe zal de veikiezingsstrijd in 1912 loopen Deze vraag nordt nu reeds gedaan en is ook volkomen gewettigd door het standpunt dat de populaire ex-president Roosevelt gaat innemen. Zich losscheurend van de republikeinsche fractie en naderend tot de democraten, tracht Roosevelt zich boven de in de Unie bestaande partijen te sttllen om aldus zijn ontzaglijke populariteit nog te vergrooten. Hij noemt zichzelf den profeet van het //nieuwe nationalisme'/ en zondereen nieuwe partij te stichten, po >gt hij zich den steun te verzekeren van alle bestaande partijen. Daar Roosevelt's program bij de reeds aangevangen verkiezingen nog dikwijls van zich zal doen spreken, laten wij hier ge deeltelijk volgen. //De grootst mogelijke openbaarheid in de zaken van alle naamlooze vennoot schappen. Alle maatschappijen, wier werkzaamheid zich uitstrekt over meer dan ééii Staat, moeten ouder toezicht van de bonds- regeering staau. Streng toezicht op de flnancieele ope raties der spoorwegmaatschappijen, in het bijzonder wat betreft de tarieven voor passagiers- en goederenvervoer. Persoonlijke verantwoordelijkheid van de commissarissen en hoofdimtenaren van naamlooze vennootschappen, ingeval wette lijke voorschriften overtreden worden. Instelling van een tarieven-commissie, samengesteld uit vakmannen en belast met het voorstellen van periodieke wijzigingen van het tarief van invoer. Uitgebreid onderzoek naar de steliegels die de Amerikaansche geldmarkt beheer- schen en uitvaardiging van wetten, die economische crisen voorkomen. Een krachtig land en zee leger, dat in staat is het buitenland eerbied jegens Ame rika af te dwingen. Bescherming der natuurlijke rijkdnn men van het land, maar op een wijze, die een redelijke exploitatie niet in den weg staat. Nieuwe wetten tot bescherming der ar beidersklasse, in het bijzonder van vrouwen en kinderarbeid, maatregelen om de be roepsongevallen te verminderen. Onmiddelijk keuze der politieke candi- daten door de leden der verschillende par tijen door verbod of beperking van het tegenwoordig systeem van politieke ver- eenigingen. Openbaarmaking voor de verkiezingen, van de lijsteu dersteungelden, ten voordeeie der candidaten gestort, met aangifte van de namen der inschrijvers en desommen door hen gegeven. Nieuwe maatregelen om den invloed der trusts op de wetgevende lichamen te bestrijden. Maatregelen, die het volk in staal sf' 1- len onmiddellijken invloed op de wetge ving uit te oefenen.// €4eineng-<l Nieuws. Gearressteerd. Men herinnert zich ongetwijfeld hoe wij inderdaad melding maakten van den aanslag die op 22 Juni 1.1. op het gemeen tehuis van Friedberg was gepleegd. Een hom vernielde een gedeelte van het gebouw. Tegelijkertijd deed een gemas kerde roover een aanval op deD directeur van het, dicht bij het gemeentehuis gelegen, filiaal van de rijksbank. De roover nam de vlucht, doodde verschil lende personen en pleegde ten slotte zelfmoord. Zijn medeplichtige, de man die de bom had gelegd, bleek'een zekere Werner te zijn. Deze Werner, die onmiddelijk het land uit gevlucht was is thans te Barmen in hechtenis genomeD. Werner is een jonge man van 20 jaar, die reeds een jaar gevangenisstraf achter den rug heeft wegens een horlogediefsta! bij welke gelegenheid hij uurwerken voor een bedrag van 4800 gulden wist te ontvreemden. Hij heeft bekend. Een meerval vau 64 pond. Vrijdagmiddag is door den visser G. Eveleens, te Aalsmeer, uit de Poel aldaar gevangen een z. g. d. meerval, we'ke het kolossale gewicht had vau 64 ponden. De visch zal naar het aquarium te Amsterdam worden gezonden. Zware brand te Bodegraven. Maandagnacht te 12 uur is te Bode graven het winkelhuis en pakhuis van den heer II. Ereriks in de Burgstraat totaal afgebrand, en ook gedeeltelijk het huis, bewoond door den heer A, Koojj. Ten bewijze van de groote vuurhitie meldt men ons, dat aan de overzijde der straat de ruiten van de apotheek van den heer Douwes Dekker en van de stalhouderjj van den heer van Rentem etuksprongen. Wegens den „gunstigen" wind is grooter uitbreiding van den brand voorkomen. De oorzaak is onbekend. Een oude bierkan. Door den heer A. de Boer, te De Rijp (N.-ll.) werd Vrijdag bij het baggeren een steencn bierkan gevonden, uit het jaar 1590 Het deksel is er af, overigens is het voorwerp ongeschonden. Op den orntiek ziet men teekeningen van een danspartij. Een zesregelig versje, in oud- Ned. schrift, geeft de be'etkenis der figuren aan. Over den Ailantischen Oceaan per stuurballon. Maandag zou Walther Welmar.n aan boord van zijn bestuurbaar luchtschip „America" van New-York vertrekken om te trachten den Atlantischen Oceaan over te steken langs den wig dcor hot luchtruim. Hij was voornemens zooveel mogelijk de route der groote transat lantisch! s oornschepen te volgen. En hij was op'.imischer dan ooit en gelooide wel dat de reis met succes bekroond zal worden. Met molorvliegers over de Alpen. Reuter seinde Maandag uit Brieg De aviateurs Chavez en Weyinan beproefde Maandagochtend den overtocht van den Simplon. Beiden moes'en kort na hun vertrek landen tengevolge van den dichten mist en een hevigen wind, welke in '(gebergte heerschte. Brutale aanrandhug. Zondagavond, omstreeks 10 uur, iade 25-jarige v. B, wonende in de Visscher- straat te Breda, in die straat aangerand, door 3 personen, een veldartillerist, een infanterist en een burger. Zij hebben haar met geweld op den grond geworpen, waarna de burger met de knieën op bet meisje is gaan zitten. Op haar hulpgeroep kwam er spoedig hulp opdagen, waarna de laffe apachen hals over kop vluchten. Bij de politie is aangifte gedaan. Treurig. C. Prins, te Oostzaan, is onder de as van zjjn watermolen bekneld geraakt en Zaterdag aan de gevolgen overleden. Brutale inbraak. Maandagnacht is te Enschedé door friklimming bij den aannemer Collet, aan de Kneebrug, een ijzeren geidikis'je met ruim f400 ontvreemd. Het stond onder het ledikant, waarin de bestolene sliep. Men zoekt met politiehonden naar den dader. Een oud geraamte. Maandagavond is tusschen de strand batterij te Soheveaingen in de helling van den duin een geraamte gevonden. Bljjkbaar waren het overblijfselen van een jonge man. Men vermoedt, dat het daar al wel honderd jaar heefc gels gen bij aanraking viel het geraam e in eikaar. Quarantaine. Men meldt uit Maassluis De ss. „Rooia" en „Lady Luis" zijn wegens verdachte ziektegevallen alhier opgehouden. Door eigen onvoorzichtigheid. Te Behing wolde is Maandag de 18- jarige zoon van W. Lohoff spelende onder een zandt rein geraakt en terstond gedood. Door een auto aangereden. De heer van S., te Delit, is Maandag onder Wassenaar aangereden door een automobiel, met het gevolg dat hem het linkerbeen op twee plaatsen werd gebro ken. Da auto nam den heer van 8. op en bracht dezen naar Delf-, waar hij in St. Hypolitusgesticht ter verpleging is opgenomen. Een zahnpje. Te Millingen is, zoo meldt de „Gelderl" Zaterdag door schipper Heemstede met de hand een zalm gevangen ter zwaarte van dertig pond, dien hij onmiddelijk tegen een gulden per pond verkocht heep. Verdronken. Donderdagavond hoorde do politie in het Wilhelminapark te Breda een gil. Bij onderzoek zag zij een hoed in den vijver drijven, waarop gedregd werd. Spoedig werd toen een drenkelinge opge haald, de J8-jarige II van der Jagt uit Teteringen. Dr. Hotman kan slechts deD dood constateeren. Het lijk is per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Er wordt onderzocht of er aan geweld moet gedacht worden. Het beroep van .krantenschrijver. In een typografisch vakblad lazen wij onlangs het volgende: Het beroep van krantenscbrijver is niet slechts een der moeilijkste, maar ook een der ondankbaarste beroepen, Laat zich de redacteur veel op straat zien dan zegt men: „Nou, die is er ook nog al veel uit". Werkt hij vlijtig thuis, dan verwijt men hem, dat hij „zich te weinig om het publiek bekommerd" en „niet verder kijkt dan zijn vier muren". Neemt hij een lang bericht niet op, dan maakt hij zich vijanden. Neemt hij het op: dan zegt men :„Nu, die weet ook weer niet waarmede hij zijn blad vol krijgt". Neemt hij onaangename berichten niet op, dan zegt men „hij is laf en ontziet zekere kringen". Bericht hij iets overeen schandaaltje, daa krijgt hij ruzie met de betreffende familie en haar vrienden. Noemt hij in een strafzaak op verzoek der f.rmilileden geen namen, dan l iat hij zich „omkoopen". Noemt hij de namen, dan vindt men bë' gemeen. Maakt hij schertsen, dan vindt, men bem „fliuw" of „onbeschaamd*. Schrijft bij ernstig c-n gemaiigd, dan is 't een „oude tante". Gebruik- hij scherpe kri iek, dan is hij een ,,gro' hout", een „lompe'd". Critiseert hij niet, dan is 't een schaaps kop. Openbaart hij tuislanden, dan is't een bemoeial. En wordt hij voor een to vrijmoedig oprreden gestraft, dan is 'i „een domme kerel". Men ziel hieruit, datniet gemakkelijk is, kranter.schrjjver te zijn. En dat een bee'je meer waardeering van de zijde van 't publiek voor een kranlenschrijvt r heusch geen weelde is. De moord te Renkum. De moordenaar v. Renes schreef van uit de gevangenis een brief aan de ou ders van zijn slachtoffer. Een brief, waarin hij on vergeving smeekt. Och, vervloekt mij niet, schrijft hij. Eu vooral, laat mijne arme ouders Let niet ontgelden heigeen ik misdreven hebBidt voor mij De vader van het meisje heeft op dit schrjven geantwoord, dat hij hem geen vergeving kon schenken. Hij hoopte in tegendeel, dat de moordenaar steeds in angst en wroeging het beeld van zjn lieveling voor oogen mocht hebben en dat de gevangenisdeuren zich nimmer meer voor hem mochten openen Een ontroerende correspondentie Of het berouw van den moordenaar oprecht is? Wj weten het niet. Maar ook de vader van het arme slachtoffer spreekt niet in den geest van onzen Heiland, die het verlorene zoekt. Waria. De houder van een bank van leening ging naar huis om te eten en liet den bediende alleen achter. Nauwelijks was hij vertrokken of een jood trad binnen en bood den bediende een dikken gouden ring met kostbaren diamaut ter beleening aan. De bediende overtuigde zich van de echtheid van een en ander en zeide //Ge kunt er f 80 op krijgen.// «Ach! mijn lieve mijnheer//, sprak de zoon van Abraham, «met f S0 ben ik niet geholpen. Ik heb f 100 noodig. Geef me er f 100 op, alsjeblief!// //Onmogelijk», antwoordde de, bediende, «wij geven nimmer meer dan tweederden van de waarde, welke voor uw pand f120 is. Tachtig gulden is dus het hoogst.» «Nu,» hernam de jood, „dan ga ik ongetroost heen en hij wilde vertrek ken. Nog had hij den deur niet achter zich dichtgetrokken, toen hij weder op den bediende toetrad en zeide «Afin geef er dan maar tachtig gulden voorbeter wat dan niets,» terwijl hjj het kleinood over reikte. De bediende nam den ring en betaalde het geld: de jood vertrok met vele slrij- kaadjes. Na verloop van een uur kwam de meester weder in het pandjeshuis. //Is er nog iets ingebracht vroeg hij. „Ja, Mijnheer," antwoordde de bediende, «een broek, een vest, een horloge en meer panden van weinig waardedoch ook een ring, waarop ik f 80 beleend heb.» «Waar is die ring?» hernam de mees ter. De bediende reikte hem over, maar nauwelijks had de meester hem gezien, of hij riep: »Die ring is valsch «Dat kan niet,// antwoorde de andere, »ik heb hem eerst getoest.» Weder werd de ring onderzocht, nu bleek het maar al te duidelijk, dat hij van koper, de steen van kristal was De jood moest, toen hij even achter de deur was geweest, snel den echten verwisseld hebben met dezen koperen ring, welke op den gouden geleek als de eene druppel water op den anderen. Zonder zich op te houden mèt het doen van verwijtingen, snelde de heer naar den commissaris van politie en stelde hem in kennis met het bedrog. „'t Zal niet gemakkelijk zijn den bedrieger in banden te krijgen," zeide een politieman //toch wil ik het beproeven.» Hij dacht eenige oogenblikken na en sprak; „Laat niemand iets van dat bedrog vernemen. Breek van nacht eenige ruiten stuk in uw bank van leening en kom dan morgenoch tend met veel drukte aan het bureau met de tijding, dat er bij u ingebroken en gestolen is." Ofschoon de bedrogene niet begreep, wat de commissaris op 't oog had, gedroeg hij zich nauwkeurig naar diens aanwijzingen. Den volgenden dag stonden vele menschen voor het pandjeshuis naar eenige ingeslagen ruiten te kijken en vertelden elkander, dat er inbrekers aan den gang geweest waren en vrijwat gestolen hadden. Ook de dagbladen maakten er natuurlijk melding van en vanwege de bankhouder verscheen een advertentie, dat zoo spoedig mogelijk zou bekend gemaakt worden, welke panden ontvreemd waren. Eerlang verscheen in alle bladen een lijst van vervreemde panden, met de uitnoodiging aan den eigenaar er van zich bij den com missaris van po'i'ie te vervoegen om éénderde van de waarde in ontvangst te nemen, daar zij bij de beleening slechts tweederde der waarde gekregen hadden. Natuurlijk hidden «de ontvreemde pan den» nooit bestaan, maar wie wist dat? Niemandook niet de jood, die met blijdschap zijn ring op de lijst vermeld zag. »llet mes snijdt van twee kanten riep hij uit. „Eerst ontving ik f 80 voor een koperen ring en nu ga ik nog f40halen. Voordeelige negotie!" Hij spoedde zich naar den commissaris, hij wien hij onmiddelijk toegelaten werd en klaagde steen en heen, dat hij dien «onbetaalbaren ring,» het erfstuk van zijn groutvader, voor goed kwijt, was. De commissaris liet hem jammeren en vroeg alleen, of hij den rii.g zelf beleend had. I)e bedrieger haastte zich bevestigend ie antwoorden en sprak alzoo zijn eigen vonnis uil. IIij ontging de verdiende straf niet. run jfiellen «V Xomi, bevelen zich beleefd aan voor leveren van alle soorten van bloemen, kamerplanten in soorten, vaste plan ten, Zonalen en Geraniums, Fuchsia in kleuren, Violen bolbegonia's en Ver- nons, Nagelbloemen, Dahlia's inkleu ren, enz. enz. Overal te ontbieden. BIEDT AAN Groote vroege Aardbeziënplanten in twee beste soorten van Luxton nobel en Jucunda k 50 cent per 100; Mooie Snijbloemen van Cactus en Pioen- Ualia met daarbij passend groen k fl,50 per 100. Verders dagelijks versehe gesneden Meloenen vanaf 40 cent tot fX,Alle soorten inmaak- groente. Verders vruclitboomen, Frambozen Bessen. Heesters, Vaste planten enz. enz. Houdt zich aanbevolen voor het aanleggen van Boomgaard-, Sier-en Fruittuinen. 3728 Overal te ontbieden. Beleefd aanbevolen. Het beste en voordeeiigste adres voor alle soorten Schoenwerk. 3828 Prijzen billijk. Beleefd aanbevolen. Oppert 144, ROTTERDAM. IBIiTS1 miB'Cs voos* Speciaal ingericht. voor het ffcïff13 blauwen van Wa penen vanaf f 1.50. Voor het scher pen van Koffiemolens, Scharen etc. extra ingericht. 3664 Tandarts REGENSBUKG Laan v. Meerdervoortl57 DEN HAAG, zal voortaan den eersten Woensdag van iedere maand bij den heer MEIJER te Middelharnis te consulteeren zijn voor alle Mondziekten, Kunst tanden enz. van 3®—f» uur. 3848 De Bank leent gelden aan leden tegen 4'/2 pCt. 'sjaars. Ze neemt gelden op tegen 3'"/100 pCt. 'sjaars, ook van niet-loden. Voorschotten kunnen dageljjks aangevraagd worden bjj een der leden van het bestuur. 3301 Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden eiken Maandag- en Vrijdagavond van 68 uur, tan huize van den Kasder D. JOPPE Cz., 8ommelbdijk Jnwcelen, Gloutl, /ilver, Horloges, Hralen enz. In-en VciKoop. ileparee- ren en Werg-ulden. Te spreken en te ontbieden 3140 Voorstraat A 17, MIDDELI1ARNI§.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2