Woensdag 21 September 1910 25sle Jaargang N". 1501. A n tirevoLu air Orgaan ¥@©r ile Znidliollandselie en Keenw§che Eilanden IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, de President. >rd Gods. (heid. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor «ie ileilaetle bestemd, Advertentiëu en verdere Administratie franco fee ie zegadciB aan den Ofjgever. Officieel f£edee!te. Volksleger. Tui ad en Landbouw. Winterrogge. FRANKRIJK. De Mormonen hebben in 2 afdeelingen zedek en de lagere rang Aaron. Tot de eersten apostelen tot de twee 's. leeraars en diakenen, fdeelingen van priesters der Danieten, die een lienst der Kerk vormt, ■dt wel beschuldigd van is natuurlijk moèilijk •lijk is liet om aan te .liging (o.a. in Kurtz, geschiedenis, ter neer leden dezer secte van ite dagen zich, hoewel liet verborgen, schuldig schap en zedeloosheid. is hun veelwijverij, hen velen die het ver zien. Reeds in I860 die ijverde voor het man met éene vrouw, eg Woodruff, deopvol- t bestuur, de Mormonen elwijverij. Dat dit 900rt lien tijd verdween leert en in 1895 en ii> 1904. rmonen mochten leeren H. Schrift, neemt niet clijke overleveringen en iven het Woord Gods. en op de wederkomst j den Zaligmaker niet, arom behooren wij tot ion ons uw geloof uit n wij dan niet vergeten En ik zal u uit mijne toonen. gebed moeten zijn dat 'ii tot rechte zondeken- rlossing door het bloed deelachtig te kunnen •ikkelijken burgeroorlog en van Amerika. Noord jen elkaar met felheid. Lincoln beleefde een ig met smart hoe broe- volk er op uit waren en. Wat vermocht hij Zijn stem was als die woestijn. chen niet bewegen tot andere hulp. Hoe hij ns iemand, die in die Huis, de woning van rde als, gast. herinneringen het vol- i drie weken doorge ls bij Abraham Lincoln, ikeren nacht, het was Bull Run, was ik erg slapen. Is over middernacht. Ja reeds aan te breken, ner zachte stem meen- ide uit een particulier isident sliep, tond op een kier. On er door en nu kreeg zien, dat ik mijn leven n int, die ik aanschouw- een opengeslagen Bij - kamer brandde laag. lar mij toegekeerd, lef ik roerloos staan, ■ring en verwondering, eekende en klagenden e en mijn God Die en nacht, toen hij om ook mij Ik kan dit ■li de zaken dezer natie uwe hulp Ik ben g. 0 God Die Salomo vijsheid riep, hoor mij ilat ook zij, die in het n gezeten niet vergeten oning der Koningen. an 't Boek der hoeken en, dag aan dag, ord wil onderzoeken, betrouwen mag. ijsheid kan hier baten, iid hier volstaan. 1 dient verlaten met opengaan, begeeft tot lezen, .1 uw God te voet, j, heilzaam vreezen, ik van uw gemoed rder gaat, een zegen >ren en een hart ome u tegen, i bij vreugd en smart. Da Costa. iene ervaring, dat de ichaamelijk leven ge- jing van zijne behoef- ■televen, hetwelk een 3 in die richting, niet punt van behoeften ik daarbuiten. Daarom i altoos beseft en de aandrongen, dat niet als geheel, maar de enschen zouden wor- tigen van liet lichaam k geschiedt wel verre t te verzwakken, tot vereen doen stemmen rkzaamheden, en geeft en het bestuur, dat ntbreekt. van matigheid wordt begrepen, waarom de en worden niet oin- ler, waartoe die lust vaad is, maar omdat ht over de lusten ver- t, die lichamelijk en haft. W, Loïtus hars..' Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zonlag.iblad 75 Cent. zonder 30 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cant, Met Zondagsblad 7 Cent. uitgeyer: Telefoon Injcrccmai. Aio. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en s/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groots lettors en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. -i v 'MAÏL"~ LANDWEER. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sommelsdijk maken, ingevolg<- art. 30, tweede lid, der Lai dweerwet, hekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangersregister dezer Qemeent» ingeschreven verlofgangers van de Landweer zal worden gehouden te Middelharnis, in het lokaal Bewaarschool, op Dinsdag 15 November 1910 en wel De lichting 1910, des voormiddags 9'/, ure. De lichtingen 1904 tot en met 1909, des voor- -aiddags 11 ure. Tot de verlofgangers, die verplicht zijn aan het onderzoek deel te nemen, behooren ook de bij de Landweer geplaatste verlofgangers van het reser- vepersoneel der landmacht,zoomede de verlofgan gers die bij de Landweer dienen krachtens verbintenis tot vrjjwilligen dLnst. Zie voor nadere onderzoeken het aauplakbord. Sommelsdijk, den 19 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, N1JGH. J. TIMMERMAN Mz. Een der sluimerende onderwerpen sinds 't rumoerige de Meester-Kabinet is 't Volksleger. Zoo druk als er in de Kamers, in de Pers. in Vergaderingen, in brochures over werd gedebateerd, zoo rustig en stil is 't nu. Is dan 't mooie er alOf was 't gansch niet mooi? Of zijn we al, voet voor voet, stappend, aan 't eind der baan gekomen? 't Zou niet vreemd zijn, indien we ''bij de Algemeene Beraadslagingen weer eens iets hoorden. De 40 milli oen voor de Kunstverdediging geven er gereede aanleiding toe. Toch hebben zulke debatten weinig waarde, want waar is 'fc wat een schrij ver als motto voor zijn brochure nam Propaganda maken voor een volks leger heelt succes, zoolang '1 publiek zich met algemeenheden vergenoegt, maar mislukt geheel, zoodra het goed gedocumenteerde cijfers eischt. Wat is een volksleger? 'tls één der vormen van dienstplicht; van landsverdediging. Er zijn meerdere vormen. Zoo spreekt men ook van 't staande leger, dat uitsluitend uit* vrijwilligers bestaatmen spreekt ook van volks wapeningal of niet georganiseerd, maar zonder vaste kern van vrijwil ligers men spreekt ook van een mi- lithleger, bestaande nagenoeg gehe -1 uit weerplichtigen en men spreekt ook van een kaderleger, beslaande uit een kern van vrijwilligers en uit miliciens door de losing daartoe aan gewezen. Ons leger is een kaderleger met verplichten persoonlijken dienst en beperkt, jaarlijksch contingent van opgeroepenen. Maar men wil een volksleger, d.i, is een zuiver militie- leger met algemeenen dienstplicht d.i. men wil de vrijwilligers uitschakelen en iedereen doen dienen. Om tot dat volksleger te komen, moet er dus voldaan worden aan den eisch van algemeenen dienstplicht en verkorting van diensttijd. En gevolg is daarvan, dat in 't leger meer burgerlijke begrippen komen, en m de burgerij meer militaire aspira ties zoo is er dan wisselwerking van burgerij op 't leger en van 't leger op de burgerij't leger als organisatie met eigen wetten, eigen inzichten, eigen rechtsbedeeling, eigen opvattin gen van tucht en gezag moet vervan gen worden door een organisatie, die feilt en zeilt zooals de burgers onder elkaar leven. En men gelooft, maar 't heeft nog steeds aan cijfers ontbrokenmen gelooft, dat een volksleger goedkooper zal zijn dan 't huidige militie- of kaderleger. Men gelooften ziedaar de reden de eenige reden, waarom men heden ten dage zoo weinig meer van een volksleger hoort spreken. Want im mers hadden wij cijfers op waarheid gegrond, dan was er een fundament van discussiedan kon heel 't Neder- landsche Volk op z'n gemak die cijfers eens uit gaan pluizenop de basis van die cijfers kon dan gedebateerd worden en ten slotte kon men dan tot de overtuigmg komen, dat een volksleger al of niet wenschelijk ware. Men gelooft in de mogelijkheid van een volksleger, maar de propagandis ten lieten tot heden na cijfers, bere keningen te geven, en als die ontbre ken heeft »'t geloof'« bitter weinig waarde. Geeft 't volksleger geldelijke verlich ting Geeft 't economische verlichting, d i.gaat de maatschappij er mee vooruit? Geeft 't minder persoonlijke lasten Is dat volksleger bekwaam om onze vrijheid te verdedigen? ünze neutra liteit te handhaven? Wat voor offi cieren en wat mannetjes hebben we om den strijd tot een goed eind te brengen Is 't kader van officieren en ondergeschikten bekwaam om tegen een gedrild leger 't uit te houden Altemaal vragen, die om antwoord roepen en waarop nog nooit een goed antwoord gegeven is. Daarom, als er aanstonds in de 2e Kamer over volksleger gesproken wordt, luistere men goed toe naar cijfers. Niet naar algemeenheden, want die zijn er bij 't legervraagstuk al te veel verkochtmaar naar cijfers, die immers zijn de thermometer van wat mogelijk en noodzakelijk is. Drank. Ik, Jonker Sixinga, Van Grunia Sla deze henza In ééne flenza Door mijn Kraga In mijn maaga. Een edelman had bovenstaand op schrift op zijn beker. Maar betere tij- den zijn aangebroken. Noch edelman noch burger, noch werkman zou thans den moed hebben om zulke woorden op een beker of glas te laten ingrif- fen of inslijpen. Neerlands Volk wordt wakker en alle teekenen zijn er, dat de Drank talloos vele bestrijders en vijanden krijgt. Een allergelukkigst verschijn sel. En de mannen, die altijd hun mond zoo vol hebben van de Sociale kwestie en zoo roerend over de Sociale ellende kunnen spreken of schrijven, hebben in de Drankkwestie een onder werp, die met hun sociale ideeën in 't allernauwst verband staat. Wie over Sociale toestanden wil spreken, moet studie maken van den Drank, want anders is zijn gepraat eenzijdig, en onvruchtbaar. Het Drank- vraagstuk bebeerscht voor aanmerke lijk deel 't Sociale leven, en zonder te vervallen in de twee uitersten, die ook in onze dagen gehoord worden, zal ieder toestemmen de Drank ver woest levensgeluk. De twee uitersten zeiden we. Ja' er zijn er, die zeggen ruim den huidigen kapitalkchen staatsvorm op en dan is de Drank duivel ook vermorseldwant 't Kapi taal met zijn productievormen is de oorzaak van 't drankmisbruik. Maar er zijn er ook, die beweren Ruim den Drank op en dan is er geen Sociale ellende meer. Alzoo: de een schrijft alle ellende aan 't Kapitaal toe en de ander aan den Drank Onzes inziens ligt de waarheid in 't midden, maar 't zou ons te ver afvoeren, indien we daar van bewijs leverdentrouwens de kwestie is zeer ingewikkeld Dit staat voor ons vastdat er wisselwerking is er is óók (niet uitsluitend dus) ellende door 't drinken en er wordt óók (niet uitsluitend dus) gedronken om sociale ellende te vergeten. Maar er zijn nog tal van andere factoren, die op die sociale ellende betrekking hebben, niet waar Hoe dit zijhet drankgebruik neemt af en de oogen gaan open voor de drank ellende Dat is al een begin van op lossing der Sociale kwestie, die met 't drank vraagstuk iu onlosmakelijk verband staat. En op dat verband houde ieder 't oog. De tijd van zaaiiug hiervoor is aanstaan de, want van half Sept. tot half October is de beste zaaitijd. Men kan zoowel te vroeg als te laat zaaien geschiedt het eerste, dan ontwikkeld het gewas zich te veel, wordt al te bladrijk en het gevolg is rotting of uitwintering, inzonderheid als in den winter sneeuw valt op onbevroren grond het tijdstip voor de zaaiing kan echter te laat worden gekozen, zoodat het gewas vóór den winter niet voldoende uitstoelt. In onze zandstreken geschiedt de bewer- icing der roggeakkers vaak niet naar behooren, getuige ook de vele vooral door kweek vervuilde akkers. Het doel der bewerking moet zijn de bouwvoor tot een behoorlijke diepte los te maken, maar ze aan de oppervlakte kruimelig te doen blijven. Men moet dus niet zooveel ploegen en eggen, doch een diepere grondbewerking toepassen, wat het best kan gebeuren met den ondergrondsploeg, waarbij de onvrucht bare ondergrond slechts wordt losgemaakt en dus niet naar boven wordt gebracht. Men zaait zoowel op bezakte als versche voor, de rogge houdt meer van de eerste, tocli zaait men dikwijls in de versche voor, wanneer men, op drogen grond, vreest, dat het zaad geen voldoende vocht zou vinden om te ontkiemen. Vóór de zaaiing wordt in den regel (voor) geëgd. Het zaad wordt natuurlijk door eggen ondergebracht, maar men wacht zich hierbij meer te eggen dan noodig is, waaraan velen meenen goed te doen teneinde den grond terdege te ver kruimelen. Dichtslibbing bij regen en een tragere ontkieming kunnen hiervan evenwel het gevolg zijn. Men zaaie vooral niet te dichteen te dichte stand, legering, een geringe zaadoogst enz. zijn de nadeeien er van. Op goeden, vruchtbaren grond, welke behoorlijk bemest wordt, mag men dus geen 34 mud zaad per Hectare uitzaaien met de helft kan liier worden volstaan. Natuurlijk reken ik hierbij op goed schoongemaakt, liefst getrieurd zaad. Tegenwoordig heeft men verschillende veredelde roggesoorten, die bij een goede bemesting heel wat meer opbrengen dan de eigen soort. Wie echter schraal land heeft, houde zich vooreerst maar aan de oude soort, b.v. de Geldersche Kruiprogge. Roge wordt verbouwd zoowel in stal- als in kunstmest, beide kunnen een goed gewasch geven, ofschoon de laatste jaren is gebleken, dat kunstmest alleen of half om half beter voldoen dan enkel stalmest, bij welken laatste het gewas eerder gaat legeren. Niet zelden kan men naast een halve stalbemesting alleen slakkenmeel zien aanwenden, ook wel enkel slak aan z.g. aardappelrogge. Dit kan ook voor één of twee jaar heel goed gaan, wanneer namelijk door jarenlangen roggebouw in stalmest het land phosphorzuurarm is geworden althans meer behoefte aan die stof heeft dan aan stikstof en kali. Overi gens vereischt ook de rogge, zal zij een behoorlijken oogst leveren een volledige bemesting van slakkenmeel, kainiet en chili I (of zw. ammoniak) en, bij kalkgebrek, ook 1 van kalkmergel of gewone kalk. Men geve per bunder gemiddeld 8 baal slak, 8 baal I kainiet, 2 baal chili en, zoo noodig, 8 baal mergel. Op schraal land wordt bij de zaaiing reeds 50 a 75 K. G. chili uitgestrooid, de rest in 't voorjaar Wie van de kainiet bij j droogting na de zaaiing geen schade wil ondervinden, inoet deze meststof minstens 14 dagen te voren uitstrooien. Een rijkere bemesting is noodig op arme akkers en daar, waar men de rogge als dekvruclit (voor serradella b.v.) uitstrooit. C. B. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Uitslag van de zaaigranenkeuring, ge houden op Maandag 12 Sept. te Rotterdam. Aangegeven waren 80 inzendingen, waar van 16 niet werden ingezonden. De kwaliteit der monsters was over het algemeen zeer goed. De handel zeer leven dig, waarbij door de koopers druk gebruik gemaakt werd van het nemen van een verklaring van zuiverheid en herkomst der granen. Bekroond werden met een prijs van f 10 T. Lodder Czn., Goedereede, voor Verb. Willi, tarwe J. Timmers, Middelharnis voor ruwari- ge Essex tarwe. Met een prijs (bronzen medaille of f 5) Jac. Breen Pzn. Ouddorp voor Willi, tarwe, get. klei. Jac. Breen Pzn. Ouddorp voor Willi, tarwe get. zavel. A. A. Mijs, Sommelsdijk, voor Willi, tarwe. J. Tanis Jzn., Goedereede, voor verb. Willi, tarwe. M. P. Hage, Zuidlaiid voor verb. Willi, tarwe. D. Lodder, Goedereede voor verb. Willi, tarwe. P. Voogd, Goedereede voor verb. Willi, tarwe. A. A. Mijs, Sommelsdijk, voor ruwarige Essex tarwe. J. Timmers, Middelharnis voor Witte Monarcktarwe. D. Lodder, Goedereede, voor Petküser rogge. Met een diploma J. Timmers, Middelharnis voor Wilhel- minatarwe. J. W. Romeijn, Ouwerkerk (Z.) voor Veb. Wilh. tarwe. J. W. Romeijn, Ouwerkerk [L.) voor Petküser rogge. J. W. Romeijn, Ouwerkerk (Zvoor Zeeuwsche rogge. Gebr. Fleumer, Oldenzaal voor Rimpau Schlanstedter rogge. R. J. Mansholt, Westpolder voor Orig. Mansh. Gron. wintergerst no. I. R. J. Mansholt, Westpolder voor Orig. Mansh. Gron. wintergerst no. II. B. C. Algra, Stiens, voor wintergerst, vroeg rijpe, get. zachte klei. B. 0. Algra, Stiens, voor Wintergerst, vroeg rijpe get. zware klei. J. van der Koogli en J. van Schouwen te Middelharnis, voor ruwarige Essex tarwe met aren, dezen zomer in Essex in Enge land aangekocht. Het Hoofdbestuur, C. P. Zaaijer, Voorzitter. D. A. Klev, Secretaris. BtaïtefiIaiMS. Tusschen Frankrijk en Turkije schijnt de vroeger zoo goede verstandhouding niet meer in dezelfde mate te bestaan. Bijna isderen dag moet de Parijsche pers melding maken van allerhande inciden ten, dia, weliswaar niet van ernstigea aard zijn, maar er toch op den duur de stemming niat op zullen verbeteren. Dat is ook schandelijk! To Havre hebben de siakorri een boot werker vermoord. Waarom Omdat hij wilde werken,. Hij was vader van drie kindeven hij had jbezwaac om te staken en omdat hij niet staakte is de beklagenswaatdige man vermoord. De afschuwelijke misdaad geschiedde met voorbedachten rade. Er was een ve;gaderir>g belegd van het syndicaat daar werd tot den dood van don onder kruiper, zooals de man door socialistische lastertongen werd genoemd, besloten. En toen het vonnis was uitgesproken, werd aan eenige leden opgedragen, den braven huisvader, die om zijn bloeden van kinderen niet wilde staken, te ver moorden. Teneinde de politie op een dwaalspoor te voeren, en een onderzoek zoo moeilijk mogelijk te maken, weid aan eenige leden opgedragen, hot vonnis gezunelijk uit te voeren. Deze menseben hebben er dan ook geen been ingezien, den kameraad te vermoorden. Zij wachten hem o overvielen hom verraderlijk, en hebben hem zoo gruwelijk getrapt, dat hij in het hospitaal bezweek. En zoo worden dus in het belang van den arbeider desluipmoordónateu op een arbeider afgezonden, om hem van kant te maken Een kreet van afgrijzen ging in Fran krijk op, toen de lafhartige moord bekend werd. Maar waarover verbaasd men zich toch Als men niet meer wandelt bij het licht van Gods Woord, dan sort de menschheid van het eene uiterste in het andere uiterste. We hebben gehad de fyrannie van den rijken man, aan wiens poort de arme Lazarus lag; we zien thans een andere tyrannic, die het bloed van den onscbul- digen Abel vergiet, zonder de winpera te bewegen. Waarom schrikt Frackiijk op? .Waarom zeggen de mannen van het intellect, van de wetenschap thans „Dat feit daaj in Havre ia een monster achtigheid P" Deze mannen, deze Voliaires der twin tigste eeuw, die met Gol en godsdienst spotten, hebben zeiven den storm, die thans over Frankrijk heen davert, ont ketend. OOSTENRIJK IIONG AR «JE wordt bedreigd door een gror.te agitatie onder de spoorwegbeambten. Hun eischea van gsldeiijken aard, zijn onder de oogen der belanghebbenden gebracht door de beambten van den Zuiderspoorweg, die in dezen ais mandataris hunner kame raden optreden. Het bestuur dezer maat schappij had beloofd, op 15 Sept. te zul len antwoorden. Daar deze laals'e echter weigert op de eisehen dor spoorwegbe ambten in te gaan, zijn dezen overge gaan tot het toepassen van lijdelijk ver zet, hetgeen bestaat in het vertragen en tenslotte onmogelijk maken van alle vsr- fceer, door een pijnlijk nauwkeurig, naar den leiter opvolgen van de voorschriften, Te Grata en te Innsbruck heefc de op stopping van waggons op de stations reeds een zoodanigen omvang verkregen, dat iedere verbinding met Tyrol onmogelijk is. Men vreest, dat dit lijdelijk verzet nog zeer lang zal kunnen aanhouden, wanneer de spoorwegmaatschappij in kwestie niet toegeeft. TURKIJE. Het boycot-comité te Saloniki heeft de grootste strengheid ter zake van den anti-Griekschen boycot en het nalaten van alle toegeeflijkheid voorgeschreven. Zelfs in geval eener diplomatieke tus- schenkom8t zal het niet meer veroorloofd zijn, koopwaren te laten uitgaan of te transporteeren, die met Grieksche vaar tuigen zijn aangevoerd. Alle Turksche havens hebben biervan bericht gekregen. -4- W

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1