4de LIJST Weetverslag m Geld- en FoMseiimarkt. Dirksland. Eenigen tijd geleden werd de dienstbode van C. Kardux (M. Koppenaal) door een koe op den voet getrapt. Zuidlaiid. De Uniecollecte heeft in deze gemeente dit jaar laDgs de huizen en in de Geref. kerk opgebracht f 94 ïó1^. dat is ongeveer 1 z gulden meer dan verleden jaar. Gemeenteraad. SleclamesMededee- limfen enz. mËfllimmmÊÈÈÈk Bierk en School. Predikbeurten op Zondag li Sept. a.s. van de 32ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Weerbericht van het Koninklijk Nod. Meteorologisch Instituut te l>e Bilt. Nieuwe Tonge Dinsdagavond was het in deze gemeente een, hoewel niet voorbe reid toch aangename avond. Dien dag hield dokter van Gelder in verband met zijn huwelijk receptie waar vele ingezetene gebruik van maakte. 's Avonds werd Z.Eds huis keurig ver licht en werd de feestvreugde zoo algemeen dat dit tot laat in de nacht duurde. De muziekvereeniging bracht hen een serenade; het gebruikelijke teertonnen branden bleef niet achterwege. Met van Beers kunnen we zeggen Het was feest in het dorp en de blonde boerinnen verzelden de juichen de boeren ten dans. Geen wanklank werd gehoord. Hoewel dit haar eenige pijn veroorzaakte, werd gedacht dat het geval zich nog al schikken zou. Dezer dagen echter begon de voet te zwellen en moest de Doeter geraadpleegd worden, welke Const.aieerde dezelve op een drietal plaatsen gebroken was waardoor zij voor eenigen tijd hare werkzaamheden met zal kunnen verrichten, Door D. Mooiaard is aan den Sta tionsweg een stuk bouwgrond aangekocht van de Wed. P. Vrijdag. Waar men verneemt zal nog dit jaar met bouwen worden begonnen. Zaterdag 10 Sept. v.m. 10 ure zal door den Raad der Gemeente eene openbare Vergadering worden gehouden. Aan de Heeren Jb. de Ruiter en J. Volderman viel bij de OudefoDgsche verloting zamen een jong paard ten deel. Terwijl heden Vrijdagmorgen de vrouw van J. Doorn, welke zich zeker naar haar werk wilde begeven, de Kaai zou overgaan kwam ze onverwacht in aanraking met een plank, gebruikt door kolendragers. Ze kreeg daardoor een stoot en duikelde met het hoofd naar omlaag de haven in. Gelukkig was ze weer spoedig op den wal gebracht en komt ze waarschijnlijk met hevigen schrik en natte kleeren er af. Melissant. Bij de ie Amsterdam ge houden keuring van zaaigranen werd door den heer J. A. Struijk alhier ingezonden Wilhelminatarwe bekroond, en als zeer goed aangemerkt. De begrooting voor het algemeen armbestuur, dienst 1911, is zoowel in ont vang als in uitgaaf goedgekeurd op f 4829.90. Ten kantore van de Secretarissen van de polders Roxenisse, Gabrielhna Oude- Melissant en den Vertegenwoordiger van den polder Oude-Melissant, liggen ter in zage de door Ged. Staten ontworpen con sept-reglementen voor de polders in Zuid- Holland. Bezwaren daartegen kunnen voer 1 December a.s. worden ingediend. Door den gemeenteraad is aan het algemeen armbestuur voor 1911 een sub sidie toegestaan van f 1025. De heer V. had jl. Dinsdag alhier geen pleizierigen dag. Toen hij van zijn Rötterdamsche reis 's 'avonds thuis kwam, werd hem meegedeeld dat's middags door de stoomtram zijn eenige beste hond ter waarde van zestig gulden te morsel was gereden en tevens dat zijn tweede zoon een dienstplichtig nummer had getrokken voor de Nationale militie. Voorwaar geen blijden dag. Jl. Vrijdag werd aan de Persoonshaven te Rotterdam, de eerste spade gestoken voor het graaf- en heiwerk der de op te richten Coöp. Melkfabriek van den bond van Ned. Melkveehouders. Dit eerste werk dat den heer Stelwagen te Rotterdam is gegund, zal plm. f 23.500 kosten, terwij1 de geheele fabriek ongeveer met den groDd om plm. f400.000 zal komen te staan Eene ieening van 5 ton zal voor het geheele zaakje noodig zijn. Op 2 April 1921 zal de fabriek in werking treden. Het Bestuur bestaat uit de heeren J, VrijlaDdt te IJselmonde als Voorzittei. J. Vos te' Numansdorp, 2e Voorzitter. G. S. Langerveld te Nieuw-Helvoet, Secr. P. Verburgh te Oudenhoorn, en C. J. Plaizier te Zevenhuizen. Terwijl de Raad van Commissarissen bestaat uit de heeren Mr. A. v. d. Spek Jz. te Rotterdam, Voorz. W. v. d. Giesen te H. Ido Ambacht, Vice-v S. de Hoog te Zuidland, Secretaris. H. K. de Raadt te IJselmonde. P. den Hartigh te Numansdorp. H. Noordermeer te Hekelingen. I. Klok Az. te Rockanje. J. C. de Haas van Dorsser te Rozenburg en D. de Snoo te Geervliet. Verslag van het verhandelde, in de Openbare Raadsverga dering der gemeente HERKIN- GEN, gehouden op Vrijdag j.l. den 2den Sept. des voorm. 10 ure. Aanwezig de voorz. Mr. Zaaijer, en al de Raadsleden. Er bestaat een vacature door overlijden van wijlen den Heer E. Kastelein. De voorz. opent de vergadering en doet door den Secretaris de notulen der vorige vergadering voorlezen. Op de vraag van den Voorz. of een der toen aanwezige leden daarop aanmerking heeft, vraagt de heer Keijzer of het woord beton daarin voorkomende, nu maar niet beter veranderd werd in steen. De voorz. zegt daarover later in deze zelfde vergadering een en ander zal worden megedeeld. Overigens worden de notulen onverandert goedgekeurd en geteekend. Vervolgens deelt de voorz. mede, op hem de droeve plicht rust, voor tot de behande ling der Agenda over te gaan, te gedenken den Heer E. Kastelein, in leven langen tijd lid van den Raad en geruimen tijd wethou der dezer gemeente. Zijne plaals aan de rechterzijde staat thans ledig. Hij zal, aldus den voorz. hoogstwaarschijnlijk lang duren eer hij het gemis van hem gewoon zal zijn. De verstandhouding liet niets te wensclien over. Steeds werden zijn adviezen op lioogen prijs gesteld. Zijn gemoed was van dien aard, dat elk hem mocht lijden. Vriendelijk voor iedereen, viel de achting dezer gemeen te in ruime mate hem ten deel. De voorz. meent de tolk der vergadering te zijn door te zeggen hij nog lang in de gedachtenis zal blijven voortleven. Zichtbaar ontroerd werden deze welgekozen woorden door den voorz. uitgesproken eii evenzoo door den Raad' in ernst aangehoord. Voorts is ingekomen een Missieve van H.H. Ged. Stat. waarbij wordt megedeeld aan deze gemeente een bijzondere ^subsidie' voor het lager onderwijs dienst 1910, is toegekend groot f 875.00. Aangevraagd was f 1000. Een schrijven van den Heer C. Huizer, intrekkende zijn gedaan verzoek eene woning te bouwen direct naast de reeds bestaande, in eigendom aan hem toebe- hoorende. Hieraan is toegevoegd een nieuw verzoek een woning te mogen bouwen op het daar achter gelegen hofland. Hierom trent zal advies worden ingewonnen bij de Gezondheids Commissie. Den Boer. Zou 't nu gaan met het bouwen van een woning De voorz. Ik kan mij lastig daarover uitlaten. Daarna verlaten de voorz. en weth. Munters, als uitmakende het Algemeen Armbestuur de vergadering. Onder voorzitterschap van den Boer wordt overgegaan tot Rekening en verant woording daarvan over het jaar 1909. De Heeren van Kempen en Keijzer zien de verschillende bescheiden na en worden door hun accoord bevonden in Ontvang op f 178,82 in Uitgaaf op f 960,455 batig saldo f 758,365. De voorz. en weth. Munters, worden ter vergadering geroepen en op de vraag van den voorz. geantwoord alles in orde was, bevonden. De rekening wordt daarop goedgekeurd. Daarna doet de Heer Keijzer de opmer king het hem vreemd voorkomt met de leverantie der goederen voor gemeld Bestuur. Voorz. Doet dat nu liever niet. Wij hebben ons verwijderd gedurende het onderzoek. Nu is deze zaak afgeloopen. Het lijkt mij ook niet in overeenstemming met de Gemeente Wet. Vogt nu de Begrooting 1911 voor genoemde Armen, in Ontvang en Uitgaaf op f 1420. Dan zegt de voorz. is ingekomen eeu verzoek van van Rumpht, om verhooging zijner jaarwedde infunctie van ophalen der vuilnis. De voorz. komt dit verzoek billijk voor, aangezien meerdere zinkputten zijn bijgekomen, en het heeft Burg. en Weth. goedgedaeht eene verhooging voor te stellen van f50 op f 75. Keijzer. Ik zou deze zaak maar liefst verdagen. Wij zijn allen daarop niet voor bereid. De tijd is te kort geweest, dit nader te onderzoeken. Wellicht is f '75 nog wel te weinig of ook wel f 50 te hoog. Den Boer. Zijn er soms ook al opmer kingen door verschillende menschen gedaan over zijn werk En wanneer zal die verhooging aanvan gen Voorz. Met nieuwjaar g&at de verhooging aan, indien daartoe wordt overgegaan en zal dus straks met de Begrooting rekening worden kunnen gehouden. Mans. De werkzaamheden van den karreman laten wel eens veel te wensclien over. Dat wil zeggen het betreft zijn zoontje. Het vuil wordt op de bepaalde tijden niet spoedig weggehaald en vanzelf uitelkander gereden, zoodat de ingezetenen het tweemaal moeten vergaderen. Ik ben geheel niet tegen verhooging, zoo maar aan de verplichting voldaan wordt. Keijzer. Ook ik ben niet tegen verhooging als er maar werk voor gedaan wordt. Van karreman tot Burgemeester moet elk die de gemeente dient een goed salaris hebben. Bij de verdere discussie blijkt ook de overige leden voor verhooging zijn nu de gemeente kom wordt uitgebreid en het ook kan worden verdiend. Onder voorwaarde goede controle gehouden wordt op het uitoefenen van het werk daaraan verbonden. Voorz. Is iemand voor het verdagings voorstel Zoo niet. Is aangenomen nu reeds te beslissen. Iemand tegen het voorstel van B. en W. de post te brengen op f 75 Zoo niet. Dan is dat aangenomen. Komt ter tafel de Gein. Begr. 1911 en wordt deze in Ontvang voorgesteld op f 10.558,23. Bij het voorstellen der verschillende posten Uitgaaf, wordt den Heer den Boer gelegenheid geboden te spreken over den post salaris Weth. Den Boer. Ik zag die post 't liefst wel wat hooger geraamd. Ik acht niemand voor f 16 per Weth. geschikt 0111 met lust het werk der gemeente na te gaan, Daar voor is ze te uitgebreid vooral wat betreft haven en kaaiwerken. Keijzer. Hoe is dat geregeld op andere gelijksoortige gemeenten b.v. Melissant waar zelfs geen waterwerken zijn Voorz. Ik meen het te Melissant f 75 is dat voor Weth. wordt uitgetrokken. Wil de Boer dan eens voorstellen een of andere verhooging Natuurlijk onder aanwijzing der oorzaken die daartoe aan leiding geven. De Raad adviseert en Ged. Stat. stellen deze post vast den Raad gehoord. De Heer den Boer stelt voor de post te brengen op f 80 onder aanvoering der argumenten het wenschelijk is in deze gemeente b.v. tweemaal per week het gemeentewerk te gaan bezien en voor zoodanige bezoldiging met lust het verdere werk aau het Wethouderschap verbonden kan worden behartigd. De voorz. merkt op dat Wethouderschap een eerepost is en blijft en in geen geval bet karakter draagt te worden bezoldigd en het dus maar een tegemoetkoming is voor verlies van tijd. Eenvoudig presen tiegeld als dat der Raadsleden. Voorz. Niemand tegen de verhooging van f 40 (zeker wordt bedoeld voor iedere Weth. (verslaggever.) Dan zal dit worden medegedeeld in de Begrooting. De Heer van der Velde merkt op ook weer f 10 wordt geraamd subsidie Am bachtschool. Voorheen had onze gemeente aldaar ook een leerling. Thans evenwei niet. De voorz. acht het gewenscht zoo een nuttige instelling deze kleine bijdrage daarom niet te onthouden, en de belang stelling te toonen door haar ze voor het komende jaar weer toe te kennen. V. d. Velde. Ik ben volstrekt niet onge negen al was het f 30 subsiede toe te kennen, als van uit onze gemeente leerling- jen) daarheen gingen, ik zie echter niet in het belang, daarin gelegen voor deze ge meente daar de gelegenheid daar heen te kunnen gaan voor personen uit deze ge meente van dien aard is niemand er ge bruik van kan maken. Na nog eenige bespreking wordt toch algemeen goedgevonden die post a f 10 te handhaven. Evenzoo een post groot f 15 die beschikbaar kan worden gesteld voor eventueele verdelging van musseüen, welke uitgaaf gelijk zal zijn aan die der Land- bouwvereeniging alhier, echter def 15 niet te bovengaande. De Gem. Begr. 1911 wordt daarna in Ontvang en Uitg. geraamd op f 1055S.23. De voorz. doet daarna mededeeling van Varkenvisser te Rotterdam een aanbieding is gedaan om begin October de nieuwe straat te bestraten voor 15 cent de Meter en is dus 5 cent goedkooper dan die door v. d. Velde alhier gedaan. Keijzer. v. d. Veldé heeft gerekend op niet de minste hulp van gemeente-werklieden. Is dat ook zoo met Varken visser Voorz. v. d. Velde heeft dezelfde voor waarden als Varken visser en staan in deze gelijk. De baan wordt gereed gemaakt, en hoopen zand worden door hun geslecht. Den Boer Wenschelijk is de rijders van het zand zoo vroeg mogelijk in kennis te stellen wanneer dat moet geschieden. Mans. Het zal zeker ook bezwaar ople veren voor ingezetenen met rijden enz. en vind het ook jammer het werk niet door inwoners dezer gemeente kan geschieden. v. d. Velde Ik ben er niet tegen het werk aan Varkenvisser te gunnen, alleen is het wat laat, wanneer er mee zal worden begonnen. Wenschelijk zou zijn wanneer ergens anders kon worden gestald. Zeer lastig zal het nu zijn voor de boeren in de straat. Volgens den voorz. kan een en ander best ondervangen worden en zal bovendien met een beroepstraatmaker het werk het vlugst worden klaargemaakt. van Kempen. Zelf heb ik v. d. Velke liooren zeggen hij niet gewenscht achte het werk door hem moest worden gedaan inet het oog op zijn klanten die dan zouden moeten wachten. Het werk wordt mede des te gemakkelijker met algemeene stemmen gegund aan Varkenvisser. Voorts deelt de voorz; mede, het is gebleken onmogelijk den beer bij van Over- beeke van beton te maken en daarom deze van steen is opgetrokken, en stelt ook voor aan de andere zijde een zelfde beer te maken deels ook met het oog daarop het dan niet zoo onooglijk staat, als wel aan eene zijde dat alleen was geschied. Ook dat wordt goedgevonden. Dan worden benoemd na herhaalde stemming en voor het tweede geval nóg bij loting tot Ambtenaar van den Burg, Stand. Den Heer M. Keijzer en tot lid van de Grindwegcommissie den Heer J. den Boer Beide functie's opengevallen door het overlijden van wijlen E. Kastelein. De voorz. overgaande tot onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen Raadslid den Heer J. v. d. Velde, verzoekt de Heeren Munters en den Boer zich daarmee te willen belasten. Deze worden accoord bevonden en diensvolgens tot toelating besloten. Alsnu vraagt de Heer v. d. Velde of de haven nu zoover is gevorderd er kans bestaat vow de bietencampagne deze in orde zal'zijn. De voorz. antwer met al de krachten die de gemeente bezit aan wordt gewerkt. Er is gezien naar meerdere personen en er is slechts een persoon daarvoor gevonden geworden. De Heer Keijzer zegt den voorz. eenige hulp toe tegen Maandag a.s. na eerst eigen werkzaamheden te hebben overzien «waar voor bij voorbaat de voorz. dank zegt. Ook vraagt de heer Keijzer of nu geregeld 'wordt gespuid. Waarop het antw. luid, geacht wordt als er in gewerkt wordt, beter niet te spuien de tijden wanneer zulks niet het geval is, dat wel te doen. De heer den Boer geeft den voorz. in overweging advies in te winnen van bevoegde personen omtrent het diep der kaai. Hij meent de stroom een verkeerde wending neemt door het verlies van kracht, een gevolg van het te diepe. Een zinkstuk zou ïAogelijk hierin verbetering brengen. Wanneer de voorz. met deskundigen in aanraking komt zal aan dit verzoek worden voldaan. De Hoer Keijzer zag gaarne aan den ingang der Elizabethstraat een goedgemaakte heining b.v. van ijzer aangebracht, wat deze niet weinig zal versieren. De voorz. wil liever bij wijze van proef een draadheining aanbrengen en wanneer blijkt die onvoldoende zal zijn een andere aan te brengen. Voor zoover hem bekend, lieeft het vroeger altijd goed gegaan. Met bewijzen wordt dat door allen daarmede goed bekend tegengesproken. De Heer Keijzer zag ook gaarne de reke ningen der Ambachtslieden jaarlijksch meer gelijk en daarmede rekening gehouden. De Voorz. Dat moet aan het Bestuur der gemeente worden toevertrouwd. Keijzer Ik zeg niet dat hier moedwil gebezigd wordt. v. d. Velde, 't Zelfde gevoelen als den Heer Keijzer deelen zeker ook alle leden van den Raad, maar daarom mag niet de gemeente op kosten worden gejaagd. Op voorstel van den Boer zal eene opgaaf worden gevraagd bij smid en tim nierman voor een ijzeren en houten heining dan kan in de e. v. vergadering een besluit daaromtrent worden genomen. Niets meer te verhandelen gaat de Open bare in geheime zitting over tot behande ling eener' ingekomen reclame II. Omslag. (20 Cents per regel.) :R SAINCTa het eenige middel tegen Asthma cn alle Berst en L,cngaandcei?ii?£ei?. Prijs per flacon van 230 gram f 1.—, van 550 gram f2.— en van 1000 gram f 3.50. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers en de meeste Dro gisten en Apothekers. Centraal-Depót: 1. AKKER, ROTTERDAM, I Meezonden stukken. De copie van Ingezonden 8tukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordeiijkheid der Redactie en Uitgever.) Arbeiders, vereenlgt u Do or een landbouwer te Den Bommel werd heden een aardappelrooimachine beproefd en aan gekocht. By deze proef waren vele boeren tegen woordig, welke verklaarden zich ook in de toe komst een dergelijke machine te zullen aanschaf fen. Een bericht, van strekking ongeveer als hier boven, kwam voor in de „Maas eD 8cheldebode" van Zaterdag j. 1. onder de rubriek; plaatselijks nieuws. Deze machines de elevators van het platteland gaan dus veroveren in Flakkee, wat voor de ar beiders jvan deze streken van verstrekkende ge volgen zijn kan. Immers, deze machines verrich ten denzelfden arbeid in één dag, waarover wel licht meerdere arbeiders 8 dagen noodig hebben. De landbouwers profiteeren terecht van deze machines. Gelydelijk maar zeker vervolmaken de boeren hun bedrijf door het aanschaffen der nieuwste landbouwwerktuigen. Voor hun bon den de boeren zijn immers reeds jaren ver- eenigd treden de knapste iandbouwieeraars op, die den boeren inlichten, hoe zij hun land moeten bewerken, welke meststoffen zij moeten gebruiken, hoe zij hun veestapel moeten verbe teren, enz. En nogmaals: Zij profiteeren ervan. En zij hebben gelykhet is hun recht. Maar gij, arbeiders, wat doet gij Wanneer straks by het in gebruik nemen vau nieuwe machines andere loonregelingen moeteu gemaakt worden, zijt gij dan daarvoor gereed Staat ge dan sterk genoeg een dusdanige loon regeling te bepalen en te doen aannemen, welke u voor schade vry waart? Zooals de toestand onder u thans is, zeker neen! En waarom niet? omdat gy verzuimd hebt wat de boeren reeds jaren hebben gedaan omdat gij de middelen van dezen tijd, welke u voor uit kunnen helpen en een beteren toestand kun nen bezorgen, tot heden ongebruikt hebt laten liggen-' omdat gy u\niet vereenig t en geen actie voert. In vereenigingen, in christelyke bonden, arbei ders van Flakkee, daar is in deze tijden uwe plaats! En nooit zult gy uw toestand verbeteren in dien 'gü dit moderne werktuig niet ter hand neemt. Ziet dan toch emu heen, neem dan toch een voorbeeld aan uwe bazen, die het weldoeD, reeds jaren vereenigd zijn in boerenbonden Is er nog één boer, die geen lid van den boerenbond is? Zijt ge dun stekeblind? Ziet ge dan niet in, dat in deze tyden, vooral met het oog op de toekomst, andere middelen noodig zijn dan vroeger om u te handhaven en om uwen toestand, welken toch verre van rooskleurig is, te verbeteren Rekent gy het u dan ten schande met gepaste middelen naar lotsverbetering te streven voor u en uwe huisgezinnen Maar is dat dan niet uw recht, ja zefs uw plicht? De R. C. arbeiders van Oude Tonge hebben de koe by de horens gevat en zich bereids ver eenigd in een bond. Maar daar mag het niet by blijven I Zy moeten gesteund worden door andere bonden van Flakkee. Vooruit dan, gy mannen van Patrimonium, gy R. K. arbeiders van Achthuizen, vereenlgt u en voert gezamelijk actie om met gepaste en eerlyke middelen uw lot te verbeteren. Richt u tot de voormannen uwer i party en ongetwyfeld zullen zij u helpen. Moge dan spoedig de tyd daar zyn, dat niet alieen alle landbouwers, maar ook alle arbeiders in bonden vereenigd zijn, dan is er geen mis voor de toekomst, en kunnen de arbeiders zonder vrees voor schade het in gebruik nemen der nieuwste landbouwwerktuigen tegemoet zien, want alleen ais gij vereenigd zijt, arbeiders, zult gy economische sehokken kimnen doorstaan. Vooruit dan, arbeiders, vereenigd n op chris- lelyken grondslag en gedenkt, dat by nieuwe tyden nieuwe middelen passen ARBEIDER. NEDERL. HERV. KERK. Sommelsdijk, na. en 's av. Ds. West rik. Middelharnis, vm. Ds. Bruining. Stad aan 't Haringvliet, nm. Ds. Bruining van Middelharnis. Den Bommel, vm. Ds. Emmen. Ooitgensplaat, (Langstraat) vm. dhr. Hack. Ooltgensplaat, vm. Ds. v. Vliet van Poortvliet (Bevestiging) en nm. Ds. Lutegn. (Intrede.) ude Tunge, nm. Ds. Emmen van Den Bommel. (Colleote voor 't orgel.) Nieuwe Tonge, vm. en nm. Ds. Wentink flerkingen, vm. en nm. Ds. AddiDk. Dirksland, nm. Ds. Kroesse van Melissant. Melissant, vm. Ds. Kroese. Stellendam, vm.Ds, Hoogendijk, Goedereede, nm. Ds. Hoogendijk van Stellendam. Ouddorp, vm. en nm. Ds. v. d. Kooij. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. dhr. iiiensoh van Veenendaal. Stad aan 't Haringvliet, vm. (Bed. H. Avondmaal) en 's av. (Nabetrachting) Ds. Esselink. Den Bommel, vm. en nm. (Cit. Zondag 36), (Collecite Christ. sohool) en 's av. leeskerk. Ooltgensplaat, vin. en 'b av. Ds. Dekker. Stellendam, vm. on 's av. Ds. Taal. Ouddoip, vm. (Bed. H.-Avondmaal) en nm. Ds. van Duin. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Ooltgensplaat, vm. en av. leeskerk. Dirksland, vm. nm. en 'a av. leeskerk. Melissant, vm. nm. en 's av. dhr. Barht van 's Gravendeel. Herkingen, vm. nm. en 's av. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. Ds. RÖBsing. EVANGELISATIE. Middelharnis, vm. en 's av. dhr. Vroegindeweij. (Voor uitvoeriger zie meu onze Kerkbode.) STAD AAN 't HARINGVLIET. Aan den Heer J. J. A. Stolk, onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, is op zijn verzoek met ingang van 1 Dec. eervol ontslag verleend. Transport f 8.218.18 St. Jacobi Parochie50. Marrum met Wester-Nykerk u 159.90 Nijawier met Wetzens83.65 Ooster-Nijkerk111.66 Oudehaske met Haskerhorne en ged. St. Johannesgau 97.22 Schraardit 54.70 Nieuw-Leusen11 58.74$ Ommen (stad) (G. K.) n 61.50 Rijss.n11 24.45$ Aalst (H. K.)11 7.11$ Gelselaar mei Geesteren 11 311.05 Hattum met Hattemerbroek 11 135.32 Nijkerk met Nijkerkerveen rt 514.20$ Jigmond aan Zee (giften) 11 20.25 Sloterweg met ged. Sloten 11 133.49 Ameide met Tienhoven 11 129.67$ Numansdorp met Middelsluis 11 28.12$ Otioiand met Molenaarsgraaf en Brandwijk u 150.42$ Streefkerk11 48.35 Ter Aar met Langer-Aar, Korter- Aar en Aardamu 112.38 Zwammerdam11 108.35 Aardenburg met Ede en St. Kruis 11 13.80 Nieuwerkerk op Duiveland 11 80.67$ Scboondijke (G. K.)1/ 133.75 Zevenbergen- (Kerken)11 36.40$ Totaal van 100 Locale Comité's f 10.863.37$ Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. De Uniecollecie bedroeg te Oltoiand 1 57,17, te Brandwijk f 48.en te Molenaarsgraaf 1 48,28$. Te Zevenbergen bedroeg de Unie-collecte in de Herv. Kerk f 23,75 en in de Geref. Kerk f 12,65$. Het bedrag der Unie-collecte bij de 10 0 gepubliceerde Locale Camiié's is reeds 49 gulden hooger dan de Unie-collecte bij die zelfde Locale Comité's in het'vorige jaar. Welk een moedgevend begin I Als de gevers aan de Unie-collecte vervuld zijn met dankbaarheid voor het bezit van reeds duizend scholen met den Bijbel, dan zal deze Unie-coilecie door 's Heeren gunst met een verrassenuen uitslag bekroond worden 1 Zoo zij het 1 R. DERKSEN, Secretaris der Unie. WËEftBEftlCMT. PER TELEGRAAF. Verwachting van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Zwakke tot matige meest N. wind zwaar be wolkt tot bewolktweinig of geen regen zelfde temperatuur. Vóór ons ligt een zenuwachtige beurs, achter ons een bewogen beurs. Dit is ongeveer in korte trekken de toestand, zooals deze te schetsen is. Men zou haast gaan denken aan het beeld van een wipplank, waar de eene zijde naar beneden moet als de andere naar boven gaat. En hoe is deze onzekerheid te rijmen met allerlei goede verwachtingen Schijnbaar is deze dan ook in volkomen tegenspraak, maar in werkelijkheid is geen wijziging gekomen in den toestand. De geld markten zijn over het geheel ruim, d.w.z. dus uit dien hoofde bestaat" er geen vrees. Het kwam zelfs voor dezer dagen, dat er voor het ter markt komende goud geen koopers te vinden waren. Wel een bewijs, dat er inderdaad weinig geldbehoefte bestaat. Doch wat hapert er aan Welnu we kunnen het weer beant woorden met hetzelfde antwoordMen vreest, dat iets zal gebeuren, wat nooit gebeuren zal. Handige marktmanipulanten weten intusschen van zulke omstandigheden gebruik te maken, om hun persoonlijke oogmerken te kunnen najagen. Daarom zien wij in het verschiet beslist goede vooruitzichten, al moge de markt momenteel weer eens rijzende of dalende zijn zonder bepaalde reden. Wat de lustelooze stemming zeer in de band werkt is, dat velen nog met zornervacantie's afwezig aijn, en daarom achten wij momenteel den toestand onder den invloed van allerlei iactoren, die ieder op zich zelf geen invloed zouden uitoefenen, maar die alles te zamen genomen zoowat uitdrukken het bekende Hoilandsche spreekwoordVele kleintjes maken éène groote. Er bestaat een zeer uitgebreidde baisse positie, waarom slechts zeer weinig noodig is, om op eens de markt zich krachtig te doen herstellen. Op de Olie- en Cultuurmarkt heerschte zeer groote bedrijvigheid. Eerst zag men Koninklijke dalen, op het bericht dat zij in oorlog gekomen was met de Standard Oil groep. Daarop volgde

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 4