TWEEDE SLAB. Zaterdag 10 September 1910. 25sle Jaargang JS*. 1588. 2 Antir evolution air Orgaan voor tie Zuidliollaiiilsclte en Zeeunielie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES EXTRA PREMIE T. BOEKHOVEN. Twee Bladen en Zondagsblad. uitgever ■USe sïaklifeeirï voor «2c MecSactBe bestemd, Advertentiën ess verdere Administratie franco toe te ateiscieis aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit Officieel €*edeelte. Drankbestrijding:. Ueze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag, ibonnementsprljs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. v 7) zonder n 50 n Buitenland bij rooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50 zonder ƒ4,50 per jaar UzQEdorlijke nummers 5 CeHt. Met Zondagsblad 7 Cent. SOMMELSDIJK. Telefoon Intercom». Ho. 3. Advertentie» 10 cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zjj begaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. voor de Lezeressen van ons blad. Wij zijn werkelijk verheugd thans iets voor onze Lezeressenvoor onze Vrouwen en Meisjes te kunnen doen, haar iets aan te bieden, waaraan zij werkelijk voor haar leven iets hebben, een werk van blijvende waarde voor haar tegenwoordig of toe komstig gezin. Wat is nuttiger voor de practische Huisvrouw of voor haar, die het zal woiden dan een practisch goed geschreven werk, dat raad geeft voor alie huishoudelijke zakeD, voor de \voning, voor de keuken, voor den kelder. Het is ons gelukt voor onze Lezeressen verkrijgbaar te stellen tot den onbegrijpelijk lagen prijs van 50 cent, ir. p. p. 60 et het bekende gerenommeerde wtrk van Me vrouw S. J. BARENTZ—SCHONBERG H (Tweede veel vermeerderde Uitgave) Practische Huisvrouwen, wij willen u nog even een zeer verkorte opsomming geven van wat U in dit werk van 50 cent vindt. Voor de Huishouding Het Schoonmaken en onderhouden van Meubelen, Tapijten, Gasgloeilicht enz. Uitmaken van Vlekken, Tafeldekken, Wasch, Regeling der werk zaamheden, Voedsel en Voedingswaarde, Inkoop der Levensmiddelen, Visch eD Vleesch, Groenten, Vruchten, Het zeer uitgebreide gedeelte Kookkunst, dat een vormt. En dan inmaken van Groenten, en andere Conserven. Ten slotte Zorg voor het Lichaam, als Bad, Beweging, Kleeding, Rust, Slaap, Ventilatie, enz. enz. Kortom, het is een duidelijk volledig en bevattelijk werk vcor elke Nederlandsche Huisvrouw, die op de hoogte van haar tijd wil zijn. Het kookboek alleen is een ware bron van kennis. Alle Recepten, zoowel van de meest eenvoudige als voor de uitvoerige Keuken worden hierin duidelijk gegeveD. Het boek is uitsluitend voor de Lezeres sen van ons blad tegen 50 cent en inlevering van onderslaanden BON verkrijgbaar. BOA voor de Lezeressen van dit Blad. De ondergeteekende wenscht als lezeres van dit blad te ontvangen voor de hierbij- gaande 50 of 60 cent in postzegels of post wissel. 1 ex. Barentz-Schbnberg, „HET BOEK VOOR BE HUISVROUW". Naam Woonplaats KENNISGEVING. Tot zoolang de voorraad strekt, wordt ieder in de gelegendheid gesteld den aan den havendijk alhier liggenden grond gratis te bekomen. Zij die daarvan gebruik wenschen te maken, vervoegen zich zoo spoedig mogelijk ter getueente-secietarie alhier. Sommelsdijk 8 September 1910. Burgemeester en Wethouders, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. J. TIMMERMAN Mz. w.b. Invordering 's Rijks directe belastingen. De Burgemeester der gemeente Ooltgens- plaat maakt bekend, dat het kohier No 3 der personeele belasting over het belastingjaar 1910 invorderbaar verklaard op den 2 Sept. 1910 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting8chuldiginge verplicht is zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ooltgensplaat 5 September 1910. De Burgemeester, Joh. VAN PUTTEN. Rijden besaltslag en grindzand. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ooltgensplaat zullen op Woens dag den 14 September 1910 des nam. ten 3 ure bij enkele inschrijving aanbesteden Het rijden van circa 20| M1 besaltslag en van circa 20 M' grindzand van de Kaai der Sluissehe haven naar aan te wijzen plaatsen aan den onderberm van den Mariadijk. Inlichtingen zijn te bekomen bij den opzichter C. Hartmans. Het vervoer moet plaats hebben voor 21 Sep. 1910. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ter Gemeente Secretarie van Ooltgensplaat voor Woensdag den 14 Sept. 1910 des nam. ten 2£ ure. Ooltgensplaat 7 Sept. 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Wethouder De Burgemeester J. VAN NOORDT. Joh. VAN PUTTEN. Ifiinasenland. Centraal Bureau van Weldadigheid, opger. te Utrecht, den 25en Mei 1908. Het doel van bovenstaand Bureau is christelijken arbeid, scholen,[Evangélisatiên, inrichtingen van barmhartigheid, enz. waarbij de Heere Jezus Christus als de eenige al- genoegzame Zaligmaker en Koning wordt erkend, financieel te steunen, door de be staande kostbare en ondoelmatige wijze van collecteeren te vervangen door een goedkoop en solied stelsel van inzameling. Daartoe is het land verdeeld in districten waarin Correspondenten en collectanten zijn aangesteld. Verzoekt nu een Vereeniging geldelijken steun, zoo doet het Centraal Bureau, nadat het de deugdelijkheid en noodzakelijkheid der aanvrage heeft onder zocht, voor dat doel collecteeren in de verschillende districten. Deze collecten wor den door Correspondenten voorbereid, zoo dat het publiek met des collectanten komst zoomede met het doel, waarvoor hij komt bekend is. Door deze wijze van werken worden reis- en verblijfkosten, benevens gidsloonen uitgespaard en is het publiek gevrijwaard tegen oplichting. Het C. B. v. W. betrachte de grootst mogelijke spaarzaamheid, aangezien het doel, goedkoop en solied collecteeren, steeds in het oog wordt gehouden. De Directeur en bijna alle Correspondenten verrichten hunnen arbeid geheel belange loos zonder eenige vergoeding, alleen uit sympathie voor het doel, (slechts zeer enkele Correspondenten ontvangen wegens bijzon dere redenen een kleine vergoeding) terwijl de Inspecteur, de eenige gesalarieerde, voor zijn zeer omvangrijken arbeid niet meer dan een bescheiden salaris ontvangt. Allerlei verhalen omtrent hooge salarissen en dure werkwijze van het Bureau, verhalen, die helaas bij sommigen gehoor vinden, zijn louter onwaarheid en verdachtmaking. Van de noodzakelijkheid van verbetering en opheffing der grove misbruiken, die zich menigmaal bij de tot dusver meer gebruike lijke wijze van collecteeren voordoen, is men algemeen overtuigd. Welnu, het Centraal Bureau van Weldadigheid kan na een ander- halfjarige werkzaamheid, dus op ervaring gegrond, constateeren, dat het zijn doel goedkoop en solied collecteeren, volkomen bereiken kan. Dat dit doel tot dusver nog niet volledig bereikt werd, vindt alleen zijn grond in de geheel ongemotiveerde oppo sitie, welke van zijn optreden af tegen het C. B. v. W. van sommige zijden gevoerd wordt. Het heeft geen kerkelijken grond slag en wenscht geheel onpartijdig ten opzichte der verschillende kerken, als aller dienaar, slechts de nederige rol van collectant te vervullen. Met aandrang en vrijmoedigheid vraagt het C. B. v. W. de belangstelling, mede werking en steun van geheel het christelijk publiek. Worden deze geschonken, vele nooden kunnen dan gelenigd, menige chris telijke arbeid, die thans een kwijnend leven leidt, tot bloei gebracht worden Men leene 't oor niet meer aan verdachtmakende ver« halen, waartoe geenerlei grond bestaat en men zij overtuigd, dat de oprichters geen ander doel beoogen dan het publiek belang en daarin de zaak des Heeren te dienen. Het Beitnur J. E. N. Baron Schimmelpenninok van der O je van Hoevelaken, Voorzitter. Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Ljjnden van Sandenburg, Secretaris. Jhr. Mr. L. H. J. M. van Aach van Wficfc, Vice-Voorzitter. G. H. L. Baron van Boetzelaer. R. Derksen. Mr. W. Th. Grothe van Schellach. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman. Mr. M. P. Thomassen Theussink van der Hoop van Blochteren. Mr. J. J. de Waal Malefijt. Directeur: Jhr. J. H. v. Asoh r. Wjjk. DE VOS ZONDER TANDEN. Te Murden, Watford, was een herberg die heette DE VOS. 't Was de beruchtste en de gevaarlijkste uit de heele buurt. Maar daar werd ze gekocht door den schoonzoon van Sir WILFRID LAWSON, en die maakte er een geheelonthouders-koffiehuis van. Maar hij hield den ouden naam. Alleen hij zette er iets bij. Het bleefDe Vos. Maar hij was zijn tanden kwijt. En zoo hangt er dan nu een uithangbord buiten, waarop te lezen staat DE VOS ZONDER TANDEN. Geheelonthouders- koffiehuis. 't Zal nog wel een heele poos duren, eerdat wij al deD vossen van die soort de tanden hebben uitgeslagen. DE MISDAAD DER VADEREN. Ik, JEHOVA, uw God, ben een ijverig God, die misdaad der vaderen bezoek aan de kinderen Zoo predikt, sedert vele eeuwen reeds, het gebod Gods de droeve waarheid der erfelijkheid, welke de geleerden, die wel eens meer achteraan komen, vooral in de laatste tientallen jaren hebben ontdekt. In de Deutsche Lehrer-Zeitung geeft een onderwijzer een p ij n 1 ij ke bevestiging van de waarheid door het gebod gepredikt. »Hoe mijn >domste< er uitziet zoo schrijft hij en hoe hij mijn geduld tel kens op nieuw op de proef weet te stellen, behoef ik niet mede te deelen. Gij kent hem immers allenhij zit bij u ook heel vooraan op de laagste bank, waar teruggeplaatst worden niet meer mogelijk is. Mijn PETER NONHEBEL denkt daar niet diep over na en zijne ouders ook niet. En toch mag ik niet boos op hem zijn, wijl hij met de anderen geen gelijken tred kan houden. Hij heeft veel, zeer veel te dragen. Hoe ik dat bedoel .De reuzenlinde op het kerhof kon nog slechts dé onderste kerkvensters binnenzien, toen de oude dominee OTIUS in het kerkeboek schreef 't Was een kwade dag voor de gemeente de 3 September 1757. De Franschen zijn van Hanau hier d»orgetrokken en hebben een zwaren druk op het land gelegd, geld en levensmiddelen opeischen- de. Sommigen van de vreemde soldaten hebben een leelijken streek uitgehaald en REINHARDT NONHEBEL, die voor hen moest vrachtrijden, benevens zijn zoon KASPAR zoo op brandewijn getracteerd, dat zij niet meer konden staan of gaan. Toen is de oude, die traag in zijn werk, maar des te liever in de herberg was, bij het aanzetten der paarden onder de wielen gevallen en het achterrad hem over den hals gegaan. Hij moest sterven op de straat bij de brug. Het jonge bloed (bedoeld is de zoon), dat, naar de moeder vei haaltnog nooit brandewijn had ge proefd, heeft er nu voor het eerst van gedronken. Het hopen der moeder op betering en hulp in de huishouding is nu ook verdwenen, omdat zij meent, dat wie er een maal aan geroken heeft er niet meer kan afblijven, 't Is een ellende met het drankdrinken, 't maakt de grootste boeren klein en de zwaarste zoo licht, dat de beslaglegger hen in den zak naar huis draagt. Men heeft den dooden 's avonds naar zijn huis gereden. Tekst Romeinen, kap. 6, vs. 23. Ziedaar voorzoover bekend is de eerste zwarte aanteekening in het schuldre gister van mijn PETER. Maar verder, In het jaar 1792 vindt men van de hand des volgende predikants onder 1 Januari deze opmerking Gestorven KASPAR NONHEBEL. Hij werd bevroren gevonden op de landstraat dicht bij de W.sche grens. Hij is een dronkaard geweest, is op den laten avond uit de stad naar huis gegaan, heeft zich onderweg neergelegd en is, ten gevolge van de strenge koude, niet meer opge staan. Het droevig einde van zijn vader is hem door God ten voorbeeld gesteld, maar hij gaf er geen acht op. Nu zullen de kinderen van den zoon de beenen moeten uitstrekken onder de tafel van vreemden, daar ook hun vader veel geld schuldig is aan den kastelein, die niet langer wil toezien. En thans Mijn PETER NONHEBEL heeft veel te dragen Deze beide aanteekeningen omvatten de ellende van drie, neen vier geslachten. Misschien zijn 't er nog meer Er zijn erfelijk belasten als die de hand uitste ken naar het glas, dat reeds den grootvader en den vader in het graf bracht, dan wordt met de eerste teug een erfenis aanvaard, een verdrag gesloten, de wil geknakt, de dood aan tafel genoodigd. Daarom mogen, moeten en willen wij juist als Christenen de ontzaglijkheid niet ver zwakken van de gedachte, welke ligt in het feit, dat de kleinzoon te dragen heeft des grootvaders denken en doen< O, indien er geen andere reden was, om het alcoholgebruik te bestrijden, dan zou de waarheid der erfelijkheid ernstig genoeg zijn, om ons daartoe te dringen. SPlaafseiyik Meuwm. Sommelsdijk. Eene vergoeding van f 0.50 per dag is toegekend aan J. Holleman wegens opkomst onder de wapenen. Agenten van suikerbieten, die voor hunne bieten op de Kaai eene ligplaats verlangen, worden verzocht voor 20 Septem ber opgave te doen bij den Havenmeester alhier van het aantal gecontracteerde Hec tare. Middelharnis.* Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te Leimuiden den Weleerwaarden Heer H. N. P. J. Berkhout, die Kapelaan was te Middelharnis tot kapelaan te Middelharnis de Weleerwaarden Heer J. H. E. van Brero. (15 Augustus priester gewijd,) Dinsdag werden te Brussel 6 Post duiven losgelaten welke toebehooren aan de Heeren J. Schilperoord en A. Witvliet. De duiven werden om 7.20 uur in vrijheid gesteld bereikten hunne hokken als volgt: No. 1 A. W. 10.26 uur No. 2 J. S. 10.30 uur. De andere 4 duiven kwamen voor 12 uur op hunne hokken aan. Dinsdag ontstond er bij A. K. op den Oostdijk een begin van brand sinds de bewoners afwezig waren, gelukkig dat de vrouw te huis kwam welke het gevaar ziende, dadelijk aan het blusschen begon, wat haar gelukte. Een en ander had haar nogal schade veroorzaakt. Door den heer J. Timmers is de tweede prijs, een 3-jarige metrie ten deel gevallen in de Oude Tongsche verloting. Naar men ons meedeeld had de slagersknecht van P. Z, Dinsdag het onge luk met het halen van een beest, dat het dier met hem de dijk afliep en beiden in de sloot terecht kwamen. Daar spoedig hulp aanwezig was kon hij na veel moeite de reis weder voortzetten. Donderdag had het zoontje van C. Jordaan het ongeluk door een wagen te worden overreden waardoor hij zich zoo ernstig bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Donderdag kwam P. B. met paard en wagen over het Visschersdijk en kwam in aanraking met een aldaar staande kar met galanterièn van Gebr. Polak, welke zoodanig op zij werd geduwd dat deburry tegen de daarbijstaande wed. M. Langbroek aansloeg en deze tegen den grond viel, en haar arm ernstig bezeerde. Toen den Timmerman Joh. Mossel man zich hedenmorgen per flets naar zijn werk begaf bij den Heer J. H. Zeedijk had hij het ongeluk met het uitwijken voor een hem tegemoet komende wagen met zijn fiets in een wagenspoor te komen, met het gevolg dat hij met flets en al in de sloot terecht kwam, met de schrik een nat pak en een paar ontvelde beenen liep dit ongeval nog al gelukkig af. Stad aan 't Haringvliet. Wederom komt in deze gemeente een geval van Febris Typhoïdea voor, en wel A. West dijk no. 120. In eenige weken tijd» is dit reeds het vierde geval. Voor de betrekking van tijd helpster in de nuttig handwerken hebben zich acht solicitanten aangemeld. De levering van steenkolen en petrole um voor het aanstaande winterseizoen is gegund aan de laagste inschrijvers te weten petroleum C. Knape voor 8ct- Per liter steenkolen S. de Wachter voor f 0,97s per H.L. Ooltgensplaat Bij de op dezer dagen gehouden loting te Oude Tonge is de hoofdprijs, zijnde een Utrechtsch rijtuig met een paard, ten deel gevallen aan den heer W. v. Kempen Gzn, en een 1J/2 j. paard aan den heer L, de Vo» beiden wonende alhier. Deze week zijn evenals vorige jaren op het fort Prins Frederik een 150 solda ten gearreveerd. Een heele drukte in ons dorp. Oude Tonge. De lotelingen E. Stander M. van der Jagt A. de Boed, C. van Schelven en J. C. Osseweijer zullen 17 Sept. a s. te Dordrecht worden ingelijfd. Vrijdag 2 Sept. waren ruim 50 paarden en veulens aangevoerd en 14 stuks hoornvee. Tegen C. F. uit Nieuwe Tonge is door de politie procesverbaal opgemaakt.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3