Zaterdag 10 September 1910 25sle Jaargang N°. 1588. Antirevolutionair Orgaan voor de Knidfioflandiche en SBeenwselie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle stukken voor «le l&edactle bestemd, AcSvertentiën en verdere Administratie franco toe ie zenden aan den Uitjeever. liet gaat osss allen aan. Tot eene verklaring Hei machtwoord in den Socialen Tain-» era Uasultooiiw, Dese Gourant verschijct elkea Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n n n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder 4,50 por jaar Afzonderlijke Rnsamers 5 Cent. Met Zondagsbed 7 Cent. UITGEVER Tetteffflfflro IntercoKim. So. 2. Adrertentiën 10 Cent per regel en 3/2 snaai. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Adrertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Niet in alles wat ons omringt, stel len we belang. Er is een laakbare, te rijetreuren belangstelling, die zich met |bens anders doen wat al te veel be moeit. Er is belangstelling maar haar bedilzieke zuster, de nieuwsgierigheid, komt maar al te veel de deur openen om te zien, wat er aan 't handje is. Er is velerlei belangstelling, maar elk mensch dient in gegeven tijden onder gegeven omstandigheden die belang stelling op één punt te concentreeren Niet in alles en allen kan men te gelijk en met evenveel inspanning belangstellen de menschelijke geest is daar niet ruim en forsch genoeg voor. Wie zich met alles en allen be moeit, stelt in niets belang. Want de belangstelling is niet een om zich heen turen, alle kanten uit der samenle ving waarmee we slechts aanraking hebben; also! onze ziel als een politie agent staande op een kaai alle hoeken en straten van 't dorp ingluurt f er niet iets te doen is waar zijn ambtelijke waardigheid zich mee moet inlatenneen, belangstelling grijpt dieper de levensomstandigheden aanziet ze dieper in zoekt naar den inhoud, de waardij wenscht naar den oorsprong en denkt om de gevolgen. Wie belangstelt in 's levens zaken, blijft er niet aan hangen, maar gaat er met zijn ganache denkvermogen op in en rust met, voor hij de beteeke nis van de feiten begrepen, zij 't ook met Paulus »gegrepen« heeft, opdat hij, een en ander waarlijk kennende, de middelen mocht vinden tot herstel zoo er krankheden zijn; tot voort- gaanden bloei; zoo de levensbeweging .in haar wortel uitstekend is. Eén zaak is er thans door heel 't Vaderland, die de belangstelling in bijzondere mate gaande maaktde invoering der doodstraf. De sexueele moord te Renkum, waar een meisje wreedaardig geschon den en om 't leven gebracht is roept aller belangstelling in 't vraagstuk der doodstraf wakker. Maar natuur lijk ook in de vraagWat is er toch in ons Volk in beweging, dat zoo dag aan dag moord en doodslag gepleegd kunnen worden. Welken geest bezielt ons volk te genwoordig? En waar zijn die uitin gen van sexueelen hartstocht en daar mee gepaard gaanden moord de oor zaken en de gronden van. Waar is de dieper liggende fontein waaruit al dat vuile water zoo dagelijks opborrelt. Een student in Rijswijk schiet een getrouwde vrouw dood. Een paar we ken daarna melden de bladen weer van een Groninger student, die een meisje var. 17 jaar treft en daarna zich zelf doodschiet. Uit Amsterdam komen ook rechts zaken voor over doodschieten van szijn meisje. Kinderen worden meegelokt om ontuchtige handelingen te kunnen be drijven in de omstreken van Scheve- mngen en Hilversum. Ken wader in Vaals waarschuwt 't publiek, dat in Den Haag studenten van de Pulytechnische school met meisjes van 1315 jaar zich zoodanig bemoeien, dat de rechterlijke tusscheu- komst geëischt wordt. En nu nog Renkum, dat niet alleen staat. Bij zooveel overtreding, want 't gaat ons allen aan, komt de vraag naar voren: Wat is de oorzaak? En zou de invoering der doodstraf hier niet preventiefd. i. voorkomend tus- schenbeide kunnen treden. Onzes inziens is 't hoog tijd, dat de Overheid tot de invoering overga Niet alleen om schrik van ronds- omrne te brengenniet alleen omdat haar 't zwaard niet tevergeefs in han den is gesteldniet alleen om die rnenschen voor altijd onschadelijk te makenmaar om aan 't snelvlietend leven onzer dagen ook daardoor wat paal en perk te stellen. Gewis de Overheid heeft 't recht tot de doodstrafze zal schrik ver spreiden, als er slechts één gevallen is onder beulshandenmaar ze zal ook weer op 't leven kalmte van be raad gaan drukken. Daarom, door de doodstraf, zal de hand minder snel naar 't moordtuig grijpen, en 't ver stand koeler en kalmer en berede- neerder gaan optredende zenuw achtige gehaastheid des tijds zal wijken en ieder zich veel meer rekenschap gaan geven van zijn doen en laten. Gewisuit het hart komt de dood slag voort't is de zonde, die woelt en wroetmaar die zonde vindt een vruchtbaren bodem in den ijlenden tijd, die geen denken en nadenken meer overlaat. De doodstraf zal tot bezinning leiden. Tot zich rekenschap geven van wat men wil doen en de gevolgen. En al blijft het feit der zonde be staan en dies de wortel leven van allen doodslagde doodstraf zal ook in sociaal opzicht deze goede vrucht dragen, dat men meer waarde gaat hechten aan 't leven van zijn naaste, omdat men zich genoopt zal zien, in allen ernst, z nder overijlen, de ge volgen te overrekenen, uit vrees voor de ontzettende straf. Die moorden gaan ons allen aan. En een rustiger leven gaat ook ons allen aan. Daarom heelt de doodstraf thans aller belangstelling. In den komkommertijd houdt de Pers zich met velerlei niet-poltieke zaken bezig en vooral niet, want de hoofdredacteuren zijn soms in 't Bui tenland, met teere kwesties. Zoo komt 't ook, dat we al sinds de Statenverkiezing weinig zaaks heb ben gelezen over den Bond, de Con centratie van Unie-liberalen als Rood huizen met de Sociaal-Democratie. In 't Verkooplokaal te Rotterdam bij de verkiezing in district. I was 't Stemt Rood. En ook op andere plaatsen klonk hetStemt Rood. Maar in Utrecht werden harde noten gekraakt over 't feit, dat terwille van een Socialist de liberale zetel werd verkwanseld. In Friesland liet de li berale partij een harer mannen val len en een Socialist kwam er voor in de plaats. Nochtans: een en ander heeft veel stof opgejaagd en de vraag, die mis schien bij de Algemeene Beraadsla gingen in de Kamer om antwoord vraagt, zal deze zijn Is de Bond van Unie Liberalen en Socialisten klaar üf is 'tnog geen botertje tot den bo dem 't Zal toch wel tot eenige verklaring moeten komen, wat de Unie Liberalen tot een toenadering tot den Socialist drijft. Het volk mag toch en moet toch weten, wat de Unie Liberalen in hun schild voeren. Zal die partij vertrouwd kunnen worden, dan heeft elk kiezer te -v/eten, of 't de bedoeling is der Unie-Liberalen om met de Socialisten voor goed gemeene zaak te maken. Bij de Statenverkiezing bleek van veel vriendschap. M aar een Coalitie is nog een stap verder. Zal 't tot een verklaring dier Coa litie komen in 's Lands Vergaderzaal We zullen afwachten. Er ligt aan allen strijd één grondge dachte ten grondslag. Of Landen en Natiën en Volken of individuen een strijdvoerensteeds is er één grond oorzaak één worteldenkbeeld, waaruit ja nog andere denkscheuten kunnen uitspruiten, maar dat toch het hoofd motief blijft van de wéder zij dsche spanning of verbittering. In den Socialen strijd is dat motief, is het machtwoord Recht Recht zoekt de arbeider. Recht zoekt de patroon. Recht zoekt elke verongelijkte. Recht zoekt de Middenstand. Recht de Handel, de Nijverheid, de Scheepvaart Recht eischt de School, de Kunst, de Wetenschap. Geen factor van 't Maatschapsleven wil bestaan zonder dat haar recht geschiede. Maar hier ontsluit zich een onmete lijk veid van denken en wegen en wikkenvan oordeeien en veroordeelen. Wat is 'i Recht voor den een Wat- dat van den ander Waar houdt 't Recht van den werk man op vóór dat 't onrecht voor 't Patroonsleven begint. Wie bakent precies de grens tus- schen Recht en Onrecht at. En dat niet voor één terrein Maar op alle terrein des socialen levens Wie is 't genie, die dat alles voor- en overziet En daar durft men nog te spreken van de Oplossing van den Socialen strijd. Arme onkundige Ne derige van geestGelukkig zijt ge, als ge aan de oplossing gelooft. Houd 't ideaal maar vastDoch de waarheid zal u vrij maken ook van die dwaling. OT imn UfiTMIJtt. 'k Heb eens net gedaan als de Amster- damsche diamantbewerkers en 'b ben een dag of acht op reis geweest. Alleen 'k heb het niet zoo groot aangelegd als zij. 't Is toch 'n wondere wereld. Ia »het Volkï is dien diamantbewerkers herhaaldelijk herinnerd, dat zij niet moeten vergeten, hoe ze ondanks al hun voorspoed en hoe het hun ook naar den vleeze gaat toch ^proletariërs^ zijn en blijven. Ik daarentegen heb het nooit zoover kunnen brengen 'k ben nooit een prole tariër geweest en 'k zal het wel nooit worden ook ik ben en blijf een simpele s-bourge- ous.« Het onderscheid zit 'm ook daarin, naar 't schijnt, dat de diamantbewerkers-prole tariërs 'n uitstapje maken naar de Brussel- sche tentoonstellingdat ze in verfrissching er tusschen de Zwitsersche bergen gaan wandelen of in 't Geuldal eenige dagen in pension gaan en Heven als baronnen, gelijk de teekenachtige uitdrukking van een op merker luiddeTerwijl ik me zuike weelde niet veroorloven kon en me ertoe moest bepalen, binnen de grenzen van ons vader land, niet als baron, maar als'n heel gewoon menschje wat rond te zwerven ter wijl er duizenden »bourgeois« zijn, die zich zelfs deze weelde niet veroorloven kunnen en aan huis en zaak gebonden, niet verder komen dan de naaste omge ving van de plaats hunner inwoning. Maar dit alles tusschen haakjes, 'k Heb wederom de opmerking gemaakt, dat er, ja in 't buitenland heel wat schoons en buitengewoons te zien is, maar dat men toch waarlijk in ons eigen vaderland de oogen ook nog wel te gast kan laten gaan. Wie zoo hier en daar, in verschillende plaatsen des lands familie of kennissen heeft zoodat ie niet van 't eene hotel in 't andere hoeft te sjouwen, maar eiken avond weer een vriendelijk ontvangst treft en eiken morgen bij 't heengaan een hartelijk »Tot weerziens« wisselen kan, .die geniet ook o p een reisje binnen ons land meer dan hij in acht dagen »ops kan. Als ik zoo 'n dag of wat op reis ga, dan vertoef ik ook één dag in de hoofd stad. Eén dag in Amsterdam Eere wien eere toekomt, ook onder de steden des landsAmsterdam heeft nu eenmaal de oudste brieven en als Den Haag, het in rijkdom en weelde, Rotterdam in scheep vaart en inwonertal gaat overtreffen, dan blijft Amsterdam toch de oudste brieven houden. Echter de Amsterdammers moeten 't me niet kwalijk nemen, 'k heb dien eenen dag nu geen »koninklijken« indruk van de stad gekregen en als straks het Belgische vorstenpaar er op bezoek komt, dan be hoeven ze voor de vergelijking met Brussel nu niet zoo bang te zijD, De entree bederft het al. 't Centraal-station is grootsleedsch en imponeert wel't Damrak kan wel mee doen en maakt zelfs bij avond in den elecirischen lichtgans een schitterenden indruk maar dan Eerst de logge Beursklomp, sober op het sombere af, niet het minst als tegen Beurstijd de „doodsklok van het Damrake luidt. Dan is de verte, de veel te kleine >Dam,« waar »Naatje« nog altijd staat als beeld van Nationale lawaleradig'neid en op 't terrein van de Oude Beurs, in 't hartje van de stad, in de schaduw van 't vorstelijk paleis, waar men een millioenen- gebouw verwachten zou, een trotsch ge wicht van zo-eeuwsche bouwkunst tegen over 't Paleis, dat de 17e vertegenwoordigt daar vindt men van lichte timmerplanken en veel glas met schreeuwende reclame zich brutaal aan de voorbijgangers opdringende 'n uitver koopgevaarte, waar men s-koopjes« kan gaan doen Dat maakte me, 'k wil 't bekennen, wat »nijdig« en misschien dat ik wat bevoor- oordeelend tot de conclusie kwam, dat de Amsterdamsche. stedemaagd haar gewaad wat zorgvuldiger herstellen en vernieuwen moet, wil zij de Koningin onder haar zusteren blijven. Eén dag in Amsterdam den mees- ten tijd heb ik toch gedwaald door wat de echte Amsterdammer met 'n weinigje stadstrots, met 'n heel flauw glimlachje van vergoelijkend meelijden, met eeD goed hartigheid, d;e 'n ietsje prikkelen kan, »de provincie« noemen. 't Is me 'n raadsel, dat menschen, die voor hun plezier op reis gaan, zulk een voorkeur toonen voor den spoortrein. Liefst zoeken ze 't zoo uit, dat ze 'n >snel« heb ben. 'n Boemel tergt hun geduid en 'n locaal- trein, waar ge elke vijf minuten 'n kop koffie kunt drinken, gesteld dat er buffetten waren aan al die kleme halte'tjes, is hun 'n gruwel. Vele .menschen weten 't eenvoudig niet, wat een genot het is per boot over de tallooze wateren, bv, van Holland en Fries land te gaan. De buitenlanders, die van Amsterdam uit hun boottochtjes in 't rond maken, of op de Friesche meren komen zeilen, moeten ons vaak leeren, hoe men 't moois van ons land het beste zien kan. En waarlijk, op 't dek van 'n stoomboot gezeten, die kalm door de wateren glijdt, niet zóó langzaam dat het landschap ver velen gaat en toch niet zoo vlug, of ga kunt er de détails rustig van opnemen daar kunt ge uzelf zijn. Dat kunt ge in den hossenden, schokkenden, jakkenden, jagenden spoorwaggon, waar ge in'ts-sei- zoen« klem gezet zijt door een haring- pakkenden conducteur, tusschen 'n dikken huisjesmelker en 'u breedschoiige matrone, die absoluut aan één vijfde van de waggon- breedte niet genoeg hebben niet. Intusschen ben ik door enkele dagen reizens van twee waarheden meer dan ooit overtuigd geworden. Eerstens, dat het een zegen is, wanneer de dagelijksche arbeid eens door een korte rustpooze afgebroken wordt en in de tweede plaats, dat het nog veel grooter zegen is, wanneer na den korten rusttijd de geregelde arbeid weer wacht. Het is een weelde, als eens één keer van 't jaar van Zondag tót Zondag elke morgen 't plan van den dag naar luim en neiging kan worden vastgesteld. Maar wie aan werken gewoon en tot werken gescha pen is, vindt het dan tocfl weer 'n zegen, als de klokkewijzer weer van uur tot uur zijn arbeid vaststelt. De rustdagen breken \slaafsche van den arbeid en dat is hun hoogst genot. Maar den arbeid zelf kunnen we niet missen. Zonder geregelden arbeid is de mensch niet in z'n element. Lichaam en ziel zijn nu eenmaal op arbeid aangelegd en dat merkt men 't best, als na de rust de vingers weer jeuken gaan, om de een z'n spade, de ander z'n schaaf, de derde z'n pen op te vatten. Jammer alleen, dat er nog zoovelen zijn, die geen rusttijd kennen, anders dan op den dag des Iieeren. Toch is die zoo noodig. Zelfs een koe melkt men niet't gans che jaar door en de akker moest om zeven jaar onder Israel 'n jaar braak liggen En al wil ik nu bij den mensch voor geen jaren of weken pleitenLaat ieder, die er wat aan doen kan, den arbeidenden mensch enkele dagen van rust gunnen. Met fris- schen moed en grooter opgewektheid keert hij dan terug tot zijn sgoddeiijk beroep. Zijn kracht is vernieuwd, zijn geest ver kwikt, zijn blik verruimd hij is eens »vrij« geweest van zijn arbeid, maar heeft dan ook 't genot en 't geluk van dien arbeid te hooger leeren waardeeren UITKIJK. Het Drogen van Aardappelen. In de laatste jaren heeft in Duitschiand een nieuwe industrie, welke aardappelen tot grondstof heeft, groote vordering gemaakt n.l. die, welke ten doel heeft aardappelen te drogen, ter verkrij ging van een duurzaam en op de markt verhan delbaar veevoeder. Door het drogen kan men de groote verliezen, welke tijdens het bewaren inden winter worden geleden tegengaan. Aan de andere zijde tracht men deze industrie zooveel mogelijk te bevorderen, om de markt van aardappelen en aardappelprodukten te ontlasten en om den Duit- sehen landbouw betreffende zijn behoefte aan veevoeder minder afhankelijk te maken van het buitenland. Aangezien deze industrie wellicht ook hier te lande toepassing kan vinden, geven wjj daaromtrent eenige algemeeue opmerkingen. Men onderscheidt twee stelsels van aardappel- drooginrichtingen. Volgens het eene worden de aardappelen, na gewasschen te zijn, tot scbjjven of reepjes gesneden. Deze komen in trommels, waarzij met een stroom van heete vuurgassen in aanraking worden gebracht, welke het water aan de aardappels ontrekt, zoodat deze den trommel in drogeu toestand verlaten. De drooginrichtin- gen, welke volgens dit stelsel werken, kunnen ook voor het drogen van andere produkteu als bieten, en bietenloof, gras, groenvoeder, koren, chichorie, enz. gebruik worden. Het andere stelsel berust op 't volgende beginsel. Na te zijn

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1