25sle Jaargang N". 1587. voor de Xnidliollandsclie en Zeeuwsehe Eilanden. „Het Doel rar ie ïéïïbw". MEI, VOLLEDIG KOOKBOEK Woensdag 7 September 1910 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES EXTRA PREMIE T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stukken voor «Se Wedaetle kestemd, Advertenties! en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. De vijanden des Volks. Uit de Pers. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent, UITGEVER Telefoon Smtercomsn. No. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrij dagmorgen 10 uur. voor de Lezeressen van ons blad. Wij zijn werkelijk verheugd thans iets voor onze Lezeressen, voor onze Vrouwen en Meisjes te kunnen doen, haar iets aan te bieden, waaraan zij werkelijk voor haar leven iets hebben, een werk van blijvende waarde, voor haar tegenwoordig of toe komstig gezin. Wat is nuttiger voor de practische Huisvrouw of voor haar, die het zal worden dan een practisch goed geschreven werk, dat raad geeft voor alle huishoudelijke zaken, voor de woning, voor de keuken, voor den kelder. Het is ons gelukt voor onze Lezeressen verkrijgbaar te stellen tot den onbegrijpelijk lagen prijs van 50 cent, Ir. p. p. 60 ct het bekende gerenommeerde werk van Me vrouw S. J. BARENTZ—SCHONBERG: (Tweede veel vermeerderde Uitgave). Practische Huisvrouwen, wij willen u nog even een zeer verkorte opsomming geven van wat U in dit werk van 50 cent vindt. Voor de Hutshouding, Het Schoonmaken en onderhouden van Meubelen, Tapijten, Gasgloeilicht enz. Uitmaken van Vlekken, Tafeldekken, Wasch, Regeling der werk zaamheden, Voedsel en Voedingswaarde, Inkoop der Levensmiddelen, Visch en Vleesch, Groenten, Vruchten, Het zeer uitgebreide gedeelte Kookkunst, dat eeD vormt. En dan inmaken vaD Groenten, en andere Conserven. Ten slotte Zorg voor het Lichaam, als Bad, Beweging, Kleeding, Rust, Slaap, Ventilatie, enz. enz. Kortom, het is een duidelijk volledig en bevattelijk werk voor elke Nederlandsche Huisvrouw, die op de hoogte van haar tijd wil zijn. Het kookboek alleen is een ware bron van kennis. Alle Recepten, zoowel van de meest eenvoudige als voor de uitvoerige Keuken worden hierin duidelijk gegeven. Het boek is uitsluitend voor de Lezeres sen van ons blad tegen 50 cent en inlevering van onderstaanden BON verkrijgbaar. BOM voor de Lezeressen van dit Blad. De ondergeteekende wenscht als lezeres van dit blad te ontvangen voor de hierbij- gaande 50 of 60 cent in postzegels of post wissel. I ex. Bareutz-Schönberg, „HET BOEK VOOR DE HUISVROUW". Naam Woonplaats BEKENDMAKING. Herziening van het Algemeen Polderregle ment. Het bestuur van de Polders loozende op de haven van Sommelsdijk (Oudeland en Everdina,) maken door deze bekend dat zij tengevolge aanschrijving van Heeren Gede puteerde Staten der Provincie Zuid-Holland d.d. 9 Augustus 1910, B, no. 2692 (le afd), GS. no. 36 van heden tot den 16 November 1910, in de vergaderzaal op den Doete te Sommelsdijk ter visie zijn gelegd: een ontwerp besluit der Provinciale Staten tot herziening van het algemeen Reglement voor de poldersin de Provincie Zuid-Holland met toelichting en modelhoefslagboek. Voorts zijn hierbij gevoegd een exemplaar van, ter voldoening aan art. 137 tweede lid tin 141 tweede lid van het ontwerp reglement door hen ontworpen modellen begrootingen en rekeningen. Dat bezwaren tegen het ontwerp voor 1 December a.s. bij bet College van Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland schrif telijk moeten worden medegedeeld. l)at het ontwerp besluit met bijhoorende toelichting en modellen tegen betaling van f 0,25 bij den uitgever N. Samson te Alphen is verkrijgbaar gesteld. En opdat niemand hieromtrent onwetend heid voorwende zijn deze aangeplakt en af gekondigd daar waar het beboort. Sommelsdijk, 3 September 1910. Dijkgraaf en gezworens van depolder loozen de op de haven van Sommelsdijk. De Secretaris, De Dijkgraaf, (get.) J. v. SCHOUWEN, (get.) K. De GRAAF, waarn. Secretaris. Gemeentebegrooting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Middelharnis brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1910, van den 2en dezer tot den dag der behandeling in den Raad, ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing is neder- gelegd en, tegen betaling der kosten, alge meen verkrijgbaar gesteld. Middelharnis, 1 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. BEKENDMAKING. Het bestuur van de polders de Oost en Westplaten Flakkee onder Middelharnis en Sommelsdijk maakt ingevolge schrijven d.d. 9 Aug. 1910 H. H, Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, bekend dat het ont worpen algemeen Reglement voor de polders in de Provincie Zuid-Holland vanaf heden tot den 15 Nov. 1910 ten kantore van den Heer C. J. H. v. d. Broek te Middelharnis voor een ieder ter inzage is nedergelegd en dat bezwaren tegen voornoemd omwerp schrif telijk moet worden ingediend bij H. Ged. staten van Zuid-Holland voor 1 Dec. a.s. Middelharnis 31 Aug. 1910. Het bestuur voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, J. v. PAASSEN. K. J. DE GAARff. PUBLICATIE. Het bestuur van het Waterschap de Oude polders loozende op de haven van Middelhar nis, maakt bekend dat vanal heden tot 15 Nov. a.s. ter kantore van den Secretaris ter visie is neder gelegd een ontwerp besluit der Prov. Staten tot herziening Van het alge meen Reglement voor de polders in de Prov. Zuid-Holland met toelichtingen model boefslag- boek benevens een exemplaar van ter voldoe ning aan de Artikelen 137 tweede lid en 141 tweede lid van het ontwerp Reglement door Ged, Staten van Zuid-Hohand ontworpen middelen, begrootingen en Rekeningen. Be zwaren tegen het ontwerp moeten aan Ged. Staten voor 1 Dec. a.s. schriftelijk worden meegedeeld terwijl het ontwerp besluit met bijbehooren toelichting en modellen, tegen betaling van f 0,25 bij de uilgever N. Sam son te Alphen is verkrijgbaar gesteld. Middelharnis 1 Sspt. 1910. De Secretaris, De Voorzitter, NIJGH. J. v. d. KOOGH. Zoo menigmaal hoort men van vrie- den en vijanden des Volks gewagen, maar de waardij en beteekenis van de be- en veroordeeling tot vriend of vijand is zoo verschillend. L)e historie van elk Land, ook van 't onze kent haar tijd, dat metgroo- ten ophef van Vrienden des Volks werd gesproken De 18de eeuw had zijn aanhangers van Voltaire, Russeau Robespierre zijn Patriotten en Keezen zijn Anti-Stadhouderlijken of Staats- gezinden en zijn Oranjeklanten. En 't is bekend, wie in die dagen Vrienden des Volks werden genoemd. En die vrienden verjoegen den Stad houder die vrienden braken met alles wat in volk oud en eerbiedwaardig was, die vrienden wrongen historisch goed gebleven toestanden stukze schiepen nieuwe organen, nieuwe levensgewoon ten, nieuw gemeenschapsleven, waar van echter ten huidige dage de dege lijkheid van grondslag wordt ontkend. Nochtanstoen heeten ze Vrienden des Volks en wat niet in politieken zin dacht als zij waren Vijanden van de Gemeenschap. Totdat de Fran- sche legioenen de zoogenaamde Vrien den en de verachte Vijanden samen snoerde tot één Volk, dat met zijn herboren Volksbestaan ook de schuch terheid medebracht om elkander niet te verketteren. Napoleon noemde zich een Vriend des Volks, der Volkeren; toen begre pen die Volkeren, wat ware vriend schap was. En de burgers, en de volken sloten zich aan een om 't dierbaarste, wat men bezatzijn eenheid en zijn vrijheid te beveiligen. Toen was heel Nederland heel Europa één, om dien „Vriend", uit Elba gevlucht, op St. Helena te doen verkwijnen, aan veel levensvreug de en vriendschapsbetuigingen ge speend. Vriend of Vijand des Volks te zijn wat is de maatstaf toch Is hij vriend, die, dat Volk in zijn slechte gewoonten en opvattingen stijft F Is hij vriend, die dat Volk diets maakt, dat het leven des Staats en Maatschappij alleen om hem beteeke nis heeft? Is hij vriend, die dat Volk de wonden der maatschappij dagelijks peilen laat zonder dat de olie tot genezing kan aangebracht worden P Is bij vriend, die dat Volk opwekt tot vreugd en levenslol en nooit hen aanmaant 't oog te vestigen op dat eeuwig leven, waarin verheerlijking van God alleen doel en werk zal zijn En zijn al die anderenvijanden Er wordt zoo menigmaal met dat «Vrienck geschermd. Er wordt mee gesold. Er wordt mee bedrogen. Mee bedrogen, om op den rug des Volks op te klimmen tot hooger positie, werkkring, ambt en eer en fiuantieele voordeelen; om macht en invloed. Wat wij dan een Vijand des Volks noemen Hem, die de verlossing der menschheid uit 't hart des menscben en dies des Volks wil wegrukken en uitbannen. De menschheid zucht en zoekt te rug 't Verloren Paradijs. En hij is de vijand des Volks, die dat zuchten wel hoort en dat zoeken wel opmerkt, maar de dwaalwegen aanwijst, waarop een Volk reddeloos zijn ondergang tegemoet gaat. Wie in een Volk het Godsgeloof ondermijnt; de religie verfoeit; de Kerk veracht en 't oog alleen ontsluit voor materialistische doeleinden die is de vijand. Want in een materialistisch jagen is de weg naar dat verlaten Paradijs niet terug te vinden. Dan moet 't oog omhoog, 't hart naar boven, want hier beneden is 't niet dan in overgave van alle kracht aan God. Die overgave stemt tot vrede, vreugde en rust. Door die overgave is er contact tusschen hemel en aarde. Hij is de vijand, die 't Voik van zijn God losmaakt. «Nederlandsche Stemmen« schrijft in 't no. van 31 Aug jl. over: Baantjesjagerij en bureaucratie. Van onzen Engelschen medewerker In Nederland verwekte de alintjeszaak* indertijd heel wat beroering. Hier zou nie mand er zich |om bekommerd hebben. Lordschappen, Baronetries, allerlei onder scheidingen zijn te koop, en mooie baan tjes staan open voor hen, die de in 't za del tzittende partij trouwelijk hebben gediend. Nog onlangs werd mij door een ambte naar gevraagd, of ik iemand onder mijn kennissen had, die in den adelstand (peer) wilde worden verheven. Hij zou 't gedaan kunnen krijgen door 20.000 pond sterling aan een bekend instituut te offeren. De tegenwoordige regeering schijnt 't echter wat al te bont te maken. Niet alleen duwt ze haar vriedjes in alle Vacante postjes maar ze schept voortdurend nieuwe baan tjes om haar volgelingen fatsoenlijk onder dik te brengen. 't Is moeilijk nauwkeurig aan te geven hoeveel nieuwe betrekkingen er door 't aan roer zijnde kabinet zijn in 't leven geroe pen, naaar 't staat vast dat er tenminste 1100 ambtenaren voor nieuwe instellingen zijn benoemd tegen een totaal bedrag van 130.212 pond sterling aan salarissen. Het aantal benoemingen aan de ver schillende departementen gedurende 't laat ste liberale bewind bedraagt 873, en 't totaal hunner salarissen 239.775 pond St. Uit deze feiten blijkt opnieuw de soci alistisch getinte staatkunde der Britsche liberalen. Waar wij 't protest in de con servatieve bladen tegen zulk nepotisme als vanzelf sprekend, hadden verwacht, deed 't ons vreemd aan in 't orgaan der Engelsche Sociaal-Democratische partij ^Justice,* een hoofdartikel te vinden tegen de baantjes scheppende politiek der Radicalen gericht. Onder 't hoofd 2>The tyranny and corrup tion of liberal bureaucracy,* schrijft de beken'e socialistische leider H. M. Hynd- man (dezelfde, die wegens zijn ijveren voor een krachtige Engelsche vloot door de Hollandsche socialisten werd aangevallen) een [gezouten stuk, waaruit we niet aarze len een en ander aan te haleu.J Hij begint met een paar rake woorden over democratie. »Valsche phrazen,* zei Brontevie O Brien 70 jaar geleden, spelen een zeer belangrijke rol in 't politieke leven. ^Intelligente Democratie* is jeen van die phrazen. Democratie is volgens Bax, geen zeker middel om achter de waarheid te komen in maatschappelijke zaken. Met 't besluit der meerderheid wordt niets bereikt. Niemand denkt er aan de beslissing der meerderheid in te roepen in wetenschappe lijke philosophische quaestiën. Indien de 1,500 000.000 bewoners der aarde vandaag door stemming moesten besluiten of de aarde rond dan wel plat was, dan zou een overweldigende meerderheid voor een platte aarde stemmen.* Belangrijker echter dan de behandeling der democratie, acht hij de steeds toene mende bureaucratie in Engeland. »'t Is nog al zacht uitgedrukt wanneer ik zeg, dat bureaucratie de verderfelijkste regeerings- vorm is, welke ooit is uitgevonden zijnde een verpestende samenstelling van arrogan tie en corruptie.* 2 Wij worden op het oogenblik aange tast door een heele zwerm van bloedzui gers, (liberale bureaucraten,) aangesteld niet door conservatieven maar door 'Radi calen, om over ons den baas te spelen. 2N00U is er iets schandelijker verricht in onze geschiedenis, dan *t plaatsen van do laagste elementen uit 't partijleven in hoogbetaalde betrekkingen, als een beloo ning voor 't weinige werk dat ze voor hun partij hebben verricht.* Zoo spreekt Hyndman, de revolutionair. Waarlijk het Engelsche Radicalisme wordt plus socialiste qeu le sociahste. 27 Aug. '10. Oscar Felix Prins. En nu roepen de Nederlandsche liberalen nog over onze baantjesjagerij. Pot en ketel, dunkt ons. Onder het hoofdje Propaganda van de daad, schrijft 2>Arnhemsch Dagblad De Maasbode vertelt een »oude geschie denis.* Het is niet de eerste maal, dat er op gewezen wordt en het zal wel niet de laatste maal zijn ook. Maar de Maasbode brengt terecht het ï-frapper toujours* in toepassing. Het is geschied in het hartje van Limburg. In een groot aanzien ijk hotel. Nomina sunt odiosa. Een hooggeacht vriend der katholieke pers vroeg er 2-de Maasbode Was niet te krijgen. Dan de Tijd Ook dit blad kon niet ter lezing wor den verstrekt. Dan een ander Khatoliek blad Er was geen Katholiek blad te krijgen. Wat dan wel op de leestafel prijkte Handelsblad, Nieuwe Rotterdammer, Telegraaf en het Nieuws v. d. Dag. Dit is geschied in het jaar 1910, in het hartje van het Katholieke Limburg in een groot aanzienlijk hotel. De hooggeachte vriend der Khato- lieke pers, die ons dit mededeelt, was hierover zoo gebeld, dat hij zijn intrek nam in een ander hotel, waar wel de Katholieke pers ter lezing werd gelegd. Misschien zijn er onder onze lezers, die over dit alles hoogelijk verbaasd zijn. En toch kunnen wij de verzekering geven, dat dit feit lang niet alleen staat. Voor velen ook in het Katholieke Zuiden is de liberale pers eenvoudig de pers. Dit moet nu toch eindelijk eens uit zijn. En het best kan dit geschieden door de Katholieken zelf. Vraag altijd op reis, in stations, hotels, koffiehuizen enz. naar Katho lieke bladen, en deze onthoudbare toe stand moet gaan veranderen. Ook daar hebben wij de ondervinding van opgedaan. Een eenvoudige propaganda van de daad is t die wij hier aanbevelen. Er is hierin nog veel te doen. Maar van succes kunt gij verzekerd zijn. De propagande van de daad mag ook onzerzijds wel eens ter hand worden ge nomen. De antirev. pers heeft zeker n et minder dan de Roomsch-Katholieke over achteruitzetting te kiagen. Maar onze man nen kunnen daaraan zonder veel moeite een eind maken. Zij moeten zich meer laten gelden. Bij notarissen, hotelhouders, winkeliers enz. behooren zij op te komen voor het goed recht van hun eigen pers. Het moet aan deze personen duidelijk gemaakt wor den, dat er voor eenige bevoorrechting der liberale bladen geen reden hoegenaamd meer bestaat. Onze invloed onder het volk nam in de laatste jaren toe. In breede kringen worden de liberale en ^neutrale* couranten niet meer gelezen.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1