r BOTERWAFELTJES J Advertentien. FIRMA ARMSTRONG SOMMELSDIJE, OPGERICHT 1738. Barometers, met sarantie, maf f 3.50 TMioirtrsjaiflScts. Dai- bi araflMli, voor eta Ml, maf 50 ets. Gebr. HAZELZET, Opticiens, L' Firma VAN OUDGAARDEN 1 O Buitenland. ENGELAND. DUITSCHLAND. PORTUGAL. MONTENEGRO. TURKIJE. NICARAGUA. Gemend Hieuws. „Wat ia èr die Ambachtsche toren Prijscouranten op aanvraag* gratis en franco. Telefoon 4990 Kipstraat 34a ROTTERIIAM. 3844 V/HIIi; MKtll'! I a 13 cent per ons. licht in 't gewicht. II. TMJfliflMüMi, Mian leef bak leer Sommelsdijk, BRIELLE -MIDDELHARN1S. Kantoor gevestigd sedert 1831. Correspondentschap le klasse van de Nederlandsche Bank. Plaatst gelden a Deposito met drie dagen opzeggen 3'/2 pCt- 's jaarsmet een maand opzeggen 33/4 pCt. jaarsmet drie maanden opzeggen 3% pCt. 'sjaars; met zes maanden opzeggen 4pCt. 'sjaars; met twaalf maanden opzeggen 4 pCt. 's jaars. ZITDAG te OUDE TONGE iederen Vrijdagmorgen van 10—12 unr bij Waare in 't kantoor van de Boerenleenbank. 34°4 r* -<* dm 1 I'lsif I l< m r 3 A neen, onze kweekelingen zijn al dagen ach tereen in volle actie en onverpoosd, met een ijver, die aan het ongelooflijke grenst, ver zamelen zij den zoeten honigschat, den heer lijken nectar, waarmee zij zich voeden en waarvan wij ons straks ook te goed kunnen doen. Een enkele slechte dag kwam er tusschen, maar die deerde nietintegendeel, het brengt de diertjes, die zich zouden overwerken en wier levenstijd door den zwaren arbeid al te zeer zou worden verkort, wat tot kalmte. Wat genot is het nu voor den imker, om op de hei bij zijn volken een kijkje t.e- gaan nemen. Zoodra hij een paar uurtjes vrij heeft, of als de afstand groot is, of op den Zondag gaat hij er heen en niemand gevoelt zich gelukkiger dan hij, wanneer hij het lustig gezoem hoort zijner kweekelingen en de weelde van den honig ziet en opsnuift, welke hem tegenglinstert uit de raten. En als hij de volken een voor een optilt, om te onderzoeken of en hoeveel ze in gewicht zijn toegenomen, dan glanst zijn gelaat nog blijder en verrukt klinkt het uit zijn mond: 't Is verbazend, wat zijn ze zwaar geworden 1 Wat hebben zij gewonnen 't Is geen fantasiebeeld, dat ik hier voor stel. 't Is blijde werkelijkheid voor menigen imker, nu al, nu de campagne nog in vollen gang is. Op vele dagen bedroeg het gewin onzer volken plm. twee pond per korf of kast, en tal van imkers, die zich ook reeds in een voorzomerdracht mochten verheugen en nu van het heidegewin bovendien, ver klaren zich al uitermate tevreden. Wij zagen Gravenhorster boogkorven op de bascule een gewicht van plm. 70 pond halen. Is het wonder, dat wij, imkers, zeer prettig gestemd zijn Dankbaar zijn we reeds, nu ai in ieder geval dit jaar niet als zijn drie voorgangers met een zwarte kool behoeft te worden aan- geteekend. Moge de zon van voorspoed nog een paar weken blijven schijnen, ook in let terlijken zin, dan zijn we ook voldaan, zeer voldaan. 1910 is dan voor ons een jubeljaar. Gedurende een heelen dag ontlaste zich boven westelijk Schotland een ge weldige plasregen, die noodlottige gevolgen na zich sleepte. Uit vele districten worden overstroo mingen en vernieling van den oogst ge meld. Verscheidene wijken van Glasgow zijn overstroomd. Op sommige plaatsen staat het water in de straten vier voet hoog. Gelijkluidende berichten komen nit enkele gedeelten van het noorden van Engeland. Een offieieuse toelichting tot de rede van Keizer Wilhelm is niet uitgebleven. De „Norddeutsche" van Bismarck's da gen af als spreekbuis door den Rijks kanselier gebruikt, schrijft naar aanlei ding van de protesten van een deel der pers tegen de Koningsberger redevoering van den Keizer, dat deze rede geen re- geeringsdaad, maar een persoonlijke meeningsuiting van den monarch was. Als zoodanig ademt het den geest van het plichtsgevoel, steunend op godsdien- stigen grondslag, van hetwelk de keizer herhaaldelijk getuigde bij de uitoefening van zjjn heerschersberoep, en dat zich steeds bevestigd heeft. Deze verklaring die wel niet de be doelde „koudwaterstraal8 is, zal toch stellig niet nalaten ietwat verkoelend te werken op de hoofden der vrijzinnige scribenten. Bij een diner te Marien burg kwam de keizer zelf op de redevoering te Koningsbergen gehouden, terug in een toespraak waarin hij o.m. zeide „Marienburg en de ridders der Duitsche orde leerden, dat Christendom en de Duitsche geest onafscheidelijk verbonden zijn. Dit is de verklaring van de woor den die ik te Koningsbergen gesproken heb. Zooals mijn grootvader en ik ons bewust waren dat wij arbeidden aan een door oüzen Heer en God ons opgelegde taak, zoo meen ik ook, dat ieder eerlijk christen, wie hij ook zij, zich daarvan bewast is. De aanhangers van een partij of richting moeten de handen met an dersdenkenden ineenslaan, wanneer het gaat om een groot werk voor het va derland te doen. ^De eene godsdienst moet den andere in liefde verdragen." De uitslag der verkiezingen is tot op heden 90 ministerieelen, 40 monarchis ten en conservatieven en 14 republikei nen. Zondag heeft te Cettinje de uitroeping van het voormalige vorstendom tot Ko ninkrijk plaats gehad. Er heerschte bui tengewone feestvreugde, 's Ochtends te half zeven vergaderde de Kamer in ge heime zitting eD nam een adres van den Vorst aan, waarin hem verzocht wordt den titel van Koning aan te ne men. Een nar later werd hem dit adres ter hand gesteld door een deputatie uit de Kamer, waarna hij zijn handteeke ning zette onder het desbetreffend be sluie, hetwelk de Kroonprins van het balkon van het paleis aan het leger "en het volk voorlas., De nieuwe Koning vertoonde zich daarna met al de zijnen aan de jubelende menigte. Den dag te voren had het Montene- grijnsche volk deD vorst een aangrijpende ovatie gebracht, waarbij het opperste legerhoofd gouden eerewapenen in ont vangst moest nemen. Torst Nicolaas hief de wapenen voor het leger in de hoogte, kuste ze, en kuste daarna eveneens de drie soldaten, die hem de wapenen hadden overhandigd. Daarop had de inwijding plaats van het nieuwe regeeringsgebouw, waarin de plechtige proclamatie tot koning moet plaats vinden, 's Middags kwam kroon prins Alexander van Servië met een groot gevolg te CettiDjo aan. Des avonds trok een groote fakkeloptocht door de schitterende geïllumineerde residentie. Ongeveer 20.000 Montenegrijnen zijn in hun prachtige en rijk geschakeerde drachten naar Cettinje saamgestroomd. Zij trekken in optochten door de stad en houden niet op voor het koninklijk paleis vólkliederen te zingen, terwijl zij als teeken van uitbundige geestdrift een vinger in het rechter oor steken De feestelijkheden duurden nog de heele week voort. Een nota van de Porte aan de mo- gendheden-protectoren van Kreta ver klaard, dat de Ottomaansche regeering de verkiezing van Venizelos en andere Kretenzers voor de Grieksche Nationale Vergadering beschouwt als een provoca tie van de zijde van Griekenland. Ver der vraagt de nota wat de mogendheden denken te doen om den dreigenden toe stand te verbeteren. Een telegram uit Manaqua bericht, dat president Estrada in de noofdstad is aangekomen en daar met geestdrift is ontvangen. Hij benoemde een kabinet uit con servatieven, die z'ch in de algemeene achting verheugen. Talrijke aanhangers van het oude re giem zijn onder beschuldiging van sa menzwering gearresteerd. Auto-ongeluk. Zondagmorgen is op den rijksweg Roer- mond-Venlo, bij Swalmen, de 62 jarige M. Nijs, kantonnier te Baexem, die, ver gezeld van zijn zoon, per rijwiel over den weg reed, gegrepen en tegen den grond gesmakt door den auto van den heer Bruinwold Riedel, commissionnair in effec ten te Amsterdam. De auto kwam tegen een boom terecht, doch de inzittenden, kwamen met den schrik vrij. Vrij ernstig gewond werd Nijs opgeno men. Gebleken moet zijn, dat de bestuurder van den auto aan 't ongeluk geen directe schuld had doordien Nijs op 't gegeven signaal den weg overstak. Cholera-vaccine. In een brief van 23 Juli vau vertrouw bare zijde uit Batavia ontvangen, komt de volgende mededeeling voor>/Dr. Nij- land heeft Zondag gepubliceerd, dat het hem gelukt is een cholera-vacciDe te maken en schijnt in een daarna gehouden vergade ring van medische autoriteiten vooruitzicht op practisch succes te hebben verkregen. ('/N. R. Ct/') Dynamietaans lag. Men meldt uit Heerlen d.d. 28 Aug. aan de #Tel." Dinsdagnacht, ongeveer te half twaalf, werd de bevolking van Heerlen opgeschrikt door een vreeselijken knal. Bij zekeren Gerards, handelaar in kruidenierswaren, wonende in een der voornaamste straten der stad, had men een brutalen dyuamiet- aanslag gepleegd. Men had de patroon aan de klink van de deur gehangen. Na den slag hingen er nog twee gloeiende lonten aan de klink. Deur en twee zij vit rines werden totaal verbrijzeld. De knal veroorzaakte veel opschudding er was een groote toeloop van volkwan neer in Heerlen des nachts een schot af gaat, kan men het voor zeker houden, dat er ongelukken gebeuren. De daders en de drijfveer der daad zijn onbekend. De politie heeft het zaakje in handen, Wij begrijpen niet, hoe de daders het hart hebben gehad, de lont aan de dear te binden het was om een uur dat de straten 'en ook de winkel, waartegen de aanslag werd gepleegd, nog hel eleetrisch verlicht waren, terwijl het verkeer in de straten nog niet geheel en al stil lag. Ernstige mishandeling te Hendrik-ldo- Ambacht. Evenals in zoo vele dorpen, bestaat te Hendrik-Ido-Ambacht overklaarbare vij andschap tusschen de bewoners van de deelen, waaruit de gemeente bestaat. De jongens die aan den Veerschen dijk, of de Steenplaats wonen kunnen die uit de kom van het dorp niet luchten of zien, en telkens, als de gelegenheid zich voor doet, geeft dit aanleiding tot kloppartijen. Vooral op lotingsdag, als Donderdag, wanneer de „dijkers" naar hetdorpmoeten, zijn de gemoederen in beroeringen trekt men al gauw van leer. Eenige jaren gele den eischte „lootjesdag" een slachtoffer, werd een jonge man zoodanig mishandeld, dat hij overleed. Donderdag is het er ook weer ernstig naar toegegaan. Weer waren de lotelingen en hun aan hang in twee troepen verdeeld, „dorpers en dijkers". Laatstgenoemde waren zeer vechtlustig gestemd en zongen^ voort durend hun, de „dorpers" uittartend, krijgslied [toch hoog, Wat zijn er die AmbacütBche jon [gens toch droog." Ook worden de Ambachters in dezen zang uitgescholden voor „hongerlijders". Driemaal werd de troep door de politie weggejaagd, maar telkens kwam hij terug. Toen het donker werd, moest eerst Jan Molendijk van den Oostendam het ont gelden. Deze, een vrachtrijder kwam met een rijtuig aangereden en werd staande gehouden, terwijl zijn paard voor den kop werd geslagen. Later drongen ze de wonÏDg van den loodgieter Seton binnen, doch deze ont haalde hen zoo vriendelijk dat de schreeu wers gauw de deur uit waren. Er waren ook al klappen gevallen, doch niet ernstig nog. Zekere Adam Kanterj kreeg een slag, viel neer en hield zich, of hij buiten westen was. Dit was echter niet het geval, maar daaraan had hij 'c te danken, dat hij niet meer ransel kreeg. Tusschen negen en tien uur, het was pikdonker, was de bende voor de wo ning van Dr. Ramberg. Deze hoorde het spektakel, doch kon wegens de dui sternis, geen inenBch onderscheiden. Plotseling weerklonk een doffe slag, alsof een pistool werd afgeschoten. De veldwachters de rijksveldwachter Lou- erse van Lekkerland en de gemeenteveld wachters Groenendijk en Stok snelden toe en vonden daar hevig bloedende liggen den 18-jarigen J. Smit, sloopersknecht op de werf van de firma Frank Rijsdijk. Smit was bewusteloos en had een diepe wond boven het rechteroog. Dadelijk werd hij bij Dr. Kamberg binnengebracht, die hulp verleende. Hij constateerde een spuitende wonde en dat de schedel op de plaats der blessuur was ingedenkt. Daarom achtte hij onmiddelijke over brenging, naar het Ziekenhuis te Dor drecht noodzakelijk. Daar werd hij door Dr. Goemans geopereerd. Zijn toestand was Vrijdag redelijk. De burgemeester, de heer W. Spoor, stelde oogenblikkelijk met de politie een onderzoek in. De namen van hen, die bij bet geval tegenwoordig waren, waren bekend en tot diep in den nacht werden ze in verhoor genomen. Hoogstwaarschijn lijk is de wond toegebracht met een klomp. De substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Dor drecht, Mr. H. J. Tautenhoofd, kwam Vrijdagmorgen al vroeg te Hendrik-Ido- Ambacht om een onderzoek in te stellen. Verscheidene personen werden doorhem verhoord. Tal van klompen werden door den rijksveldwachter op last der justitie in beslag genomen. "Wie de dader is, is nog niet bekend. De „Dijkers" hebben, toen Smit een hunner werd weggevoerd, wraak gezworen. Ze schreeuwden, dat ze het op de dorpera den Sisten Aug. op Zwijn- drecht wel zouden verhalen. („D. Ct.") Verdronken. Vrjjdagmorgen had G. Liewe, knecht in dienst van de firma H. Wjjnbergen, Kleine Kattenburgerstraat te Amsterdam toen hij groenten wilde brengen op het bij de superphosfaatfabriek liggend stoom schip „Saturnus", het ongeluk in het IJ te vallen. Vrij spoedig werd de dren keling op het droge gebracht, doch de levensgeesten waren geweken. Een dokter van den Geneeskundigen Dienst kon slecht den dood constateeren. De 16 jarigen zoon van den visscher P. Spil te Beets (N. H.) is Vrijdagmorgen verdronken. Hij was lijdende aan toeval len. („Hbld.") Een meteoor. Vlak bij Erzeroem is een meteoor neergekomen, een groote' helderstralende vuursteen. Zijn val ging met donderend geknal als van een kanonschot gepaard. De bevolking werd door een panischen schrik bevangen. Clement van Maasdijk, f Clement van Maasdijk, de bewuste aviateur van Heerenveen, thans in den Haag, is bij een proefneming met zjjn vliegmachine Zaterdag van eeD 50 Meter hoogte gevallen. Hij werd op slag gedood. Aldus luid den de berichten. De volgende bijzonderheden zijn nog aan de „Arnh. Ot." ontleend De verloofde van den heer Van Maas dijk was op het terrein toen het ongeluk plaats had. Een diep tragisch oogenblik was het toen zij zich naar de plek van het onheil wilde begeven, waarin zij evenwel verhinderd werd. Zij zonden in October zijn getrouwd en Van Maasdijk had zjjn meisje beloofd daarna niet meer te zullen vliegen En over het ongeluk schrijft het blad o.m. Op imponeerende wijze maakte hij de eerste, tweede en derde wending van zjjn rondgang, maar bij de vierde wending zagen de aanwezigen dat de machine blijkbaar door het nemen van een te scherpe draai, groote schommelingen begon te maken, die de kijkers met grooten angst vervulden en onmiddeljjk den indruk gaven, dat er iets niet in orde was, op dat oogenblik heeft de aviateur waarschijnlijk zjjn tegenwoor digheid van geest verloren, want instede vooruit te vliegen en zoodoende zijn balans weer te herstellen, bleef bij draaien met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn evenwicht totaal verfoor en ais een aan geschoten vogel pijlsnel op het terrein achter de ringallee, waartegen de hangar was aangebouwd, neerkwam. Het allereerst werd de vader van Van Maasdijk's aanstaande met het verschrik kelijke feit in kennis gebracht, vervol gens werd getelefoneerd naar de politie met verzoek onmiddelijk op het terrein te komen en zorg te dragen voor een dokter en een brancard. Het ambtelijk beslag dat door den commissaris van politie op het toestel was gelegd, ia Zondagmorgen opgeheven, waarna de overblijfselen der machine in de loods zijn opgeborgen, die intusschen van alle versierselen de kransen die Van Maasdijk elders gekregen had, waren erin opgehangen was ontdaan en waarvan een vlag halfstok woei. Over de oorzaak van het ODgeiuk oppert de heer Albert Kapteijn, ingenieur, in het „U.bld." de meening, dat het moet toegeschreven worden aan plotseling op tredende gyroscopische kracht der zich in rotatie bevindende deelen van motor en schroef, waardoor de machine zou zijn achterover gebuiteld. Van het vliegcomité te Heerenveen was 't aanbod ingekomen om op zijn koBten Maasdijk aldaar te begraven. Daar Van Maasdijk vroeger had gezegd, als hem ooit een ongeluk mocht gebeuren, te Arnhem te willen rusten, waar zjjn verloofde woont, zou zijn stoffelijk over schot daar ter aarde worden besteld. De stoet zon om half twaalf van het Diaconessen te Arnhem vertrekken. Het comité voor de organisatie van een vliegweek te Arnhem, heeft besloten, gelden bijeen te brengen voor de op richting van een monument, op de plaats waar V"an Maasdijk gevallen is. Het comité wendt zich daartoe tot sportver- eenigingen en belanghebbenden. Het comité voor de vliegweek te Arn hem heeft van het organiseeren van een vliegweek thans geheel afgezien. „Het comité, dat uiteraard door zjjn aangegane verplichtingen in veel opzich ten is teleurgesteld, is van meening, dat het ongeluk van Zaterdag al het andere zoover iD de schaduw stelt, dat van het nu doen vliegen op een terrein waar een jonge man zoo droevig om het leven kwam, geen sprake kan en mag zijn, al was het alleen uit piëteit tegenover de nagedachtenis van den zoo sympa thieken Clement van Maasdijk"* Het comité te Heerenveen heeft het plan een gedenksteen of zuiltje op het vliegterrein te Heerenveen op te richten ter herinnering aan de vliegdagen van 31 Juli4 Augustus en aan het his torische feit, dat toen voor het eerst door een Nederlander in het publiek boven Nederlandschen grond gevlogen is. Het hoofd' af gereden. Toen de stoomtram der Meierjj, Vrij dagmorgen om 7.20 vertrokken uit at. Oedenrode naar Eindhoven, Woensel passeerde, liep nabij de woning van den burgemeetser een kind plotseling van achter een heg vlak voor de machine. Het hoofd van tiet kind werd bijna geheel afgereden. De kleine was op slag dood. De machinist heeft niet de minBte schuld (,'a-H. Ct.") Door een windvlaag. Donderdagmiddag, omstreeks half twee reed de zoon van den heer Kingma kassier te Makkum, met zijn rijwiel langs den weg te Schettenserbosch, onder SchetteDs, bij Bolsward. Door een windvlaag woei de hoed van den heer Kingma af. Toen hij dezen wilde grijpen, geraakte hij het stuur kwijt, waardoor hij op de tramrails viel, juist voor een passeerenden goederentrein, die hem overreed, Beide beenen werden hem afgereden. Nadat een geneeskundige den ongeluk kige had verbonden, werd deze per per sonen tram naar Sneek vervoerd en aldaar in het St. Anthoniusziekenhuis ter ver dere verpleging opgenomen. („L. Ct.") Verpletterd door een dorschmachine. Het eenig 3-jarig zoontje van den landbouwer Bax, te Beugen (N. Br.), kwam in een onbewaakt oogenblik tus schen de in beweging zijnde dorschma chine, zoodat het geheel verpletterd werd. Door den tram aangereden. Door de laatste tram van Egmond is Zondagavond vermoedelijk aangereden E. Houlkooper, wonende te Alkmaar. Maan dagmorgen werd zijn lijk naast de spoor baan in de Bergermeer gevonden. Een oog uitgeslagen. In het gehucht Ophoven-Sittard is Maandagnacht zekere St. bij een vecht partij een oog uitgeslagen. Onvoorzichtigheid bij het baden. Een Rotterdammer, die Maandag te Scheventngen een zeebad nam, waagde i zich ondanks de waarschuwingen van )J het badpersoneel, te ver in zee. loen hij zelf eindelijk om hulp riep, zwommen twee badlieden van het Zee bad naar hem tcezij wisten nog een onheil te voorkomen. Plotselinge dood. Te Oostwoid (Gr.) ging de 68-jarige arbeider Jan van Lange Maandagmorgen met een wagen klaver halen. Hij stapte van den wageD, zakte ineen en was dood. Hondentrouw. Een hond uit de gem. Wierden, die naar Njjmegen verkocht werd, wist bij zjjn nieuwen meesier te ontsnappen en kwam, na vijt dagen zwervens, bij zijn ouden baas terug. Citroen, Frambozen, Grenadine, Ananas, Limonade, Bier, Spuitwater, Kwast, Kogelfleschjes, Bessensap, diverse soorten mineraalwater, Rijnwijnen, Slaolie, Wijnazijn, Gemberbier, Roode en Witte Bessenwijn, Frambozen, Appel, Kruisbessen en Mei'wijn, Ananas en andere vruchten in blik, Tafelzuur, Jams, Gember, Eau de Cologne, en nog vele andere artikelen worden in goede kwaliteiten tot billijken prijs geleverd door de Telegr.-adresOUD6AARDEK. Zandpad B No. 193. Telph. Interc. No. O. BELAST zich met den aan- en verkoop van EFFECTEN op binnen en buitenl. beurzen; VERZILVERT Coupons tot de meest concurreerende prijzen GEEFT VOORSCHOT en sluit Prolongaties en Beleeningen op binnen en buitenl. Effecten BEZORGT polissen van brand, glas, transport, levensverzekering enz.; INCASSEERT wissels op binnen en buitenland ADMINISTREERT gelden en onroerende goederen van derden tegen zeer billijke conditiën BEWAART effecten, goud, zilver, enz. in haar brandvrije kluis volgens bepalingen, die gratis verkrijgbaar zijn.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2