in „1 Wapen m DiitslaM," Het beste en roorHeeligsli Advertentien. M. v. d. STAD Sommelsdijk. R. MEES Z00NEN, (Buitenland. DU1TSCIILANI). JBELGIË. ITALIË TURKIJE. GRIEKENLAND. BULGARIJE. NOORD AMERIKA. ARGENTINIË. KOREA. tdeiuenffd Meuws. Kulm voorhanden W. v. <t. IIEIJDEP. 94F" Oude Machines worden in ruil aangenomen. 3512 Kassiers en Makelaars in Assurantiën. RENTEN VAN GELDEN DEPOSITO Bewaring van Waarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zijn. Safe-Deposit, ten een deel van hun vermogen beslist in grond willen vastleggen en daarbij het maken van een behoorlijke rente geheel als bijzaak beschouwen. Gemeld wordt, dat een boerderij, welke plm. t 250 huur deed, voor ongeveer f 25000 werd verkocht. C, B. VRAA.GBA.AK. Aart den heer H. K. te D. Den heep L. Huizinga Folkingstraat 32 Groningen, schreef ons naar aan leiding van uw vraag om een adres voor dip voor schapen, dat hij een hoeveelheid daarvan uit Engeland heeft doen komen, welke prachtige resultaten heeft opgeleverd. Aangezien hij dat bij wijze van proef heeft gedaan en goed geslaagd is, brengt Z.Ed. het in den handel. Volgens de definitieve vaststelling, hebben de werkelijke rijksinkomsten in het boekjaar 1909 twee en zeventig en een half millioen mark meer, en de uitgaven veertig en een half millioen mark minder bedragen, dan de begrooting had voorzien. Dientengevolge wordt ook de leeniDg ten behoeve van de dekking van het te kort van 239 tot 126 millioen mark ver minderd. Men begint zich te Berlijn thans ernstig ongerust te maken over de afme ting, die de staking op de Duitsche werven heeft aangenomen daar niet alleen de belangen der koopvaardijvloot op het spel staan, maar in een zeker opzicht ook die van de verdediging ter zee. In derdaad is van een groot aantal der in aanbouw zijnde oorlogschepen de kiel gelegd op particuliere werven. Op het oogenblik zijn 7 pantsersehepen, 3 gepant serde kruisers en 6 beschermde kruisers in aanbouw op werven, die niet aan den staat toebehoorende. Volgens de „Patriote" zijn de Belgische staat en de erfgenamen van koning Le opold er niet in geslaagd tot overeen stemming te geraken omtrent een minne lijke schikking der kwestie van de Koburger stichting. Gravin Lonyai en de schuldeischers van prinses Louise houden hun rechten staande, terwijl de Belgische staat zijn tegoed in zijn geheel blijft opeischen. De e e r s t e Italiaansche Dreadnought de „Dante Alighieri", te Cassellamare di Btabia, onder gejuich en gejubel, in tegenwoordigheid van den koning en de koningin en van den hertog en de hertogin van Aosta, te water gelaten. Een groole menigte woonde de plechtigheid bij en ook de burgemeester van Rome en Napels ontbraken niet. De „Varo", zooals het hier heet, was bepaald op half 12, maar om tien uur is het aantal aanwezigen reeds tot over de honderdduizend gestegen. Koningin Elena zou ditmaal den traditioneelen druk op den electrischen knop geven, od zichtbaar bewogen moet de sympathieke vorstin dit hebben gedaan. De t w e e d o Italiaansche Dreadnought, die deu naam Conti di Cavour" zal dragen is reeds in aanbouw in het arsenaal van Spezzia. In 't geheel zullen er vier worden gebouwd. De andere twee heeten „Leonardo da Vinei" en „Giulio Cesare". De Grieksche gezant diende bij de Porte een nota in, waarin geprotesteerd wordt tegen het aanhouden van de boy cot tegen Grieksche koopwaren. De gezant stelt de Turksche regeering verantwoor delijk voor de daardoor ontstaand mate- rieele schadede reeds op 20 millioen francs geschat. Op de nota van den Griekschen gezant werd door de Porte geantwoord, dat de Turksche regeering alles in het werk gesteid heeft, om den boycot te doen ophouden. Griekenland van zijn kant moest, aldus verklaart de Porte, het zijne er toe bij dragen, om den boycot te doen ophouden door een meer passende houding inzake de Kreteuser kwestie aan te nemen. De verkiezingen hadden zonder incident plaats. Alle ministers zijn gekozen, behalve die van Oorlog en Marine, die geen candidaat waren. De gemeenschappelijke Rkallystiscke en Theotokislische candidateulijst behaalde overwinningen in verscheidene departemen ten. Venizelos, op Kreta de groote voorrech ten van inlijving van dit eiland bij Grie kenland, is in Attica uit de stembus ge komen, met een groote meerderheid. Er wordt reeds beweerd, dat Venizelos belast zou moeten worden met de samen stelling vau een ministerie na zijn ontslag name op Kreta. De minister van Handel, minister van Buitenlandsclie Zaken ad interim, deed aan den ï'urkschen gezant uit naam van de Bulgaarsche regeeriug mededeelen, dat ingewilligd waren de voorstellen der Porte betreffende den terugkeer van Tarksche vluchtelingen en emigranten, die naar Turkije willen terugkeeren. Deze zullen door de Turksche autoriteiten op drie punten van de grens worden ontvangen en hun wapens inleveren. De regeering der tusschen Turkije en Bulgarije hangende gevaarlijke kwesties schijnt tot stand geko men te zijn. In een brief aan Lloyd Griscom, den president van het New-Yorksche landelijk republikeinsck comité, ontkent president Taft ten stelligste, dat er een breuk tusschen hem en Rooseveldt zou ontstaau zijn. Hij verklaart boveudieu van meening te zijn, dat de geruchten omtrent deze breuk af komstig zijn uit het kamp der reactionnaire republikeinen, Te ilio de Janeiro is het protocol on derteekend, waarin Brazilië en Argentinië verklaren, de beleediging, den vlaggen hun lier consulaten in de respectieve hoofdsteden aangedaan, te betreuren, en er in toestem men, in de toekomst samen te werken tot versterking der vriendschapsbanden. Een Keizerrijk minder op de wereld De annexatie van Korea, waartoe in Juni 11. als definitief' besloten was, en die alleen werd vertraagd door de onderhan delingen betreffende de toekomst der Koreaausche dynastie is thans een voldongen feit. Het sedert 518 jaren heerschende vorstenhuis is afgezet en wordt, opgenomen in het keizerlijke Japansche buis. Feitelijk is ook bier, evenals bet bij de annexatie van Bosnië-Herzegowina het geval was, een siuds jaren bestaande toestand formeel bevestigd. Alleen had hier de inbezitneming van het land niet plaats krachtens internationaal mandaat, maar uitsluitend krachtens het //recht'/ der verovering. Binds 5 jaren is Korea niets aDders geweest dan een Japanseh protectoraat. En nu heelt Japan alles bereikt, waarnaar het streefde: vrije beweging in Mandsjoerije en een nieuwe provincie, die 10 millioen inwoners heeft, maar er minstens vijf maal zooveel kan voeden, met een oppervlakte, half zoo groot als gansch Japan. Dooreen krachtig aangevat en doorgezet bescha vingswerk, niet genoeg te roemen, al geschiedde het dan ook uit een oogpunt van baatzucht, door deu bouw van scholen, straatwegen, spoorwegen, ziekenhuizen bebosschingen en economische verbeterin gen, heeft Japan een nieuwen bloeitijd van dit land voorbereid, een land, dat duizenden jaren verzonken lag in diepen slaap. Treinroof. In de provincie Münster werden in den laatsten tijd herhaaldelijk, aanslagen gepleegd op spoortreinen, en ofschoon telkens een grondig onderzoek werd in gesteld, was er geen spoor van de mis dadigers te ontdekken. Zaterdag jl. nu bemerkte de machinist van een trein tusschen Telgte en Münster, dat men opnieuw had getracht den trein te doen ontsporen, door een ploeg stevig tusschen de rails vast te zetten. Hij kon echter gelukkig den trein nog tot staan brengen. Er werd onmiddellijk door een commis sie een gerechtelijk onderzoek ingesteld, en een politiehond op het spoor van de daders afgezonden. De hond begaf zich dïrect naar het huis van een spoorweg werker. Deze en nog een andere arbeider zjjn nu onder verdenking, de aanslagen te hebben gepleegd, in voorloopige hech tenis genomen. Door de machine gegrepen. Het „N. v. N." meldt, dat Vrijdag middag aan boord van de Duitsche stoom boot „Cleopatra", die bij de Hembrug ligt, een ernstig ongeluk heeft plaats gehad. De 2e machinist werd door de machine, die voor het electrisch licht aan boord zorgt, gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. De le machinist werd eveneens gewond. Hij kreeg toen de man rondslingerde, een slag met een der beenen tegen den slaap. De zwaar gewonde 2e machinist werd naar Amsterdam vervoerd en in 't gast huis opgenomen. Baldadigheid. Maandagnacht heeft men op deu hoogeu weg langs den Scheveuingsehen Weg alle rustbanken uit den grond gerukt en over den weg geworpen, tot groot ongerief van de wandelaars. Gemeene baldadigheid. Zondagavond om 11 uur zijn brandende lucifers geworpen in de brievenbus van het sration Staatsspoor te Ënschdé, Beambten, die rook uit de bus zagen komen, wierpen emmers water in de bus en waarschuwden den directeur van bet postkantoor, die de bus deed openen. Van de 150 brieven en briefkaarten, is een groot gedeelte half verbrand en ongeschikt voor verzending. De dader is niet bekend. Gevaarlijk jongensspel. Zij waren met een troepje bijeen t8 Arnhem en een van de jongens deed het voorstel, 'n Indianenkamp imitatie van jongenssphantasie natuurlijk in te rich ten. Het plan vond bijval, het kamp kwam tot stand, de indianengroep werd gefor meerd en sloeg zijn kwartier op aan de Tivolilaan, te Arnhem. Een der kornuiten moest een vijand voorstellen door de andore opgespoord. De gevangene werd heel „ludiaansch" behandeld. Zijn makkers bonden hem aan een boom' duwden hem zijn peije als prop in den mond, waarna nog een zak over zijn hoofd werd gedaan. Zoo lieten zij hem aan zijn lot over, want de andere „Indianen" gingen de „prairie" afatroopen en op jachr. De arme makker, die voor gevangene speelde, had zware oogenblikken, adem halen kon hij haast niet, zich bewegen evenmin en aan hard schreeuwen dacht hij niet eens, want de prop in den mond belette hem zulks. Slecht een zacht gekreun kon hij er uit brengen, wat door een voorbijganger werd opgemerkt, die hem uit de „gevan genschap" verloste. Het werd boog tijd, dat het uur zijner bevrijding naderde want zijn gelaat was reeds geheel blauw. De jonge „Indiaantjes bleven op jacht en dachten aan hun vriendje niet meer. Gevaarlijk jongensspel Ongetwijfeld het gevolg van de indianen-vertelsels over Vlug-voet, Witte-Beer, of, hoe die Indianen-kop-stukken meer genoemd worden. („Geld.',) Tram gederailleerd. Men schrijft uit Middelburg aan de „N. O."; Toen Maandagavond de zoogenaamde werkmanstram. die bestaat uit eeu motor wagen en twee der klasse-wagens der oude stoomtram, de markt alhier op reed, geraakte de eerste aanhangwagen bij den wissel uit de rails en werd over de steenen medegesleept totdat hij tegen een paal der electrische geleiding reed. Het zich onderaan de paal bevindende orna ment werd gegeel verbrijzeld en zoowel de paal als een der armen werd scheef getrokken. De wagenbestuurder viel door den schok tegen de voorruit, die daar door brakde man werd gelukkig niet gewond en kwam evenals de talrijke passagiers, voor het grootste deel werk lieden der maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, met den schrik vrij. Ge lukkig dat de draden het hielden, anders zou zeker grooter onheil zijn aangericht, want men is hier nog niet vertrouwd met de electriciteit. De diefstal van 18000 gulden. Over den diefstal in het Centraal Ho telbureau der E. M. S. te Scheveningen wordt het volgende nog meedegedeeld Reeds vóórdat men tot de ontdekking was gekomen, dat de dieven naar Keu len waren gereisd, had de directeur der hotels aan een bevriend hoteleigenaar aldaar telefonisch het signalement opge geven en had deze den tact gehad, het signalement per circulaire aan alle hotels in Keulen rond te zenden, met het ge volg dat reeds des avonds van het Hótel Monopole bericht kwam, dat de directie vermeende dat het drietal aldaar intrek had genomen. De politie, dadelijk hier van verwittigd, vond de bewuste personen die reeds spoedig door de mand vielen en met hun nieuw gekochte koffers en inhoud naar het politiebureau werden overgebracht. Intussehen was, zoodra te Scheveningen bekend was, dat de verdachten naar Keulen waren gereisd, eeD lid van de directie der E. M. S. daarheen vertrok ken. Zjjn komst was aan de politie aldaar gemeld en hij vond dan ook bij aankomst des nachts te 1 uur 40 twee detectives te zijner beschikking. In het politiebureau aangekomen, her kende hij de verdachten, waarop dadelijk werd overgegaan tot hot opnemen van den inhoud der koffers. De buit bleek in twee gelijke doelen te zijn verdeeld. Na constateeren van een eu ander werd proces-verbaal opgemaakt, na ondertee- kening waarvan de politie niet het minste bezwaar had de gelden, waaraan slechts enkele honderd gulden ontbraken, met de koffers en de gekochte nieuwe kleede nen tegen ontvangbewijs aan het lid der directie af te geven, die daarmede reeds Zaterdagmiddag 3 uur 20 te Schevenin gen terug was. De gelden waren dan ook te 4 uur in deu namiddag reeds weder in de kas van de hoteldirectie gestort. Door den storm. Maandag werd te Amsterdam door de Hoornsche boot Vereenigiug* aangebracht een in vasten beurt op Stadskanaal varend tjalkschip, dat Zondag op de Zuiderzee ter hoogte van Marken zijn zeilen had verloren, Dronken wisjes. Twee meisjes van 15 en 17 jaar waren Zaterdag zoo onder deu invloed van drank en maakten zooveel rumoer in de Groote Houtstraat te Haarlem, dat de politie het noodig vond haar een plaatsje in het politieburau in de Smedestraat te geven. (H. D.) Een vliegmachine bij Purmerend Zondag in den vroegen morgen, onge veer balf drie, zag de nachtpolitie van Purmerend, wandelende op den Achterdijk aldaar, aan den Noord-Oostelijken horizon richting Edam, 'n licht jopkomen, dat met groote snelheid naderde. Spoedig hoorde ze ook het geweldig razen van 'n machine op een hoogte van van 'n paar honderd meters. Het licht bleek een zoeklicht te zijn, In een sierlijke bocht draaide men vlak langs de Oostzijde der stad, waarna pijlsnel de richting Oosthuizen werd genomen. Volgens de politie kan het niet anders dan eeu vliegmachine of 'n bestuurbaar luchtschip geweest zijn. Voor de waarheid vau het bovenstaande staat zij in. Wie heeft dat voorwerp in dien uacht nog meer gezien. (//Tel.//) De Zeppelin VI. Z'ondagoclneud ie Friednchshafen voor eeu proefvlucht opgestegen, is na een wel geslaagden tocht te O os bij Baden-Baden geland. Een stadgenoot van ons, die het dalen had gezien, is zoo viiendlijk geweest, er ons Maandagavond telefonisch verslag van te doen, zoo schrijft de »N.K.C.« Het was eeu piachtig gezicht, zeide hij het luchtschip landde zoo kalm en gelei delijk alsof tiet het Uselmondsche bootje was. Een been a/gekneld. Maandagochtend half 7 zou de 19-jarige schippersknecht C. J. de W., thuisbe- hoorende te Almkerk, aanboord van de sleepkast //Rheinsche Schilfakrtgesellschaft XIV// in den mond van den Kil, nabij VVïilemsdorp, den vlieger ophalen. Daarvoor wordt een staaldraad aan den kop dier roeiboot bevestigd, over eeu blok aan een der davits gehaaid eu aan den as der lier bevestigd. Bij liet opdraaien schoot die draad echter van de lier eu sloeg hij om het linkerbeen van den schippersknecht, dat daarvoor even onder de knie geheel werd afgekneld. Nadat de hevig bloedende woud was afgebonden, werd de jongeling door de sleepboot «Mars//, welke het schip op sleeptouw had, naar Dordrecht gebracht, waar in het kantoor van den havenmeester de geneesheer A. M. V. van Aardenne hem de noodige hulp verleende. Per rader brancard van de politie is hij vervolgens naar het Ziekenhuis te Dordrecht gebracht en daar ter verpleging opgenomen. („D. Ct.«) Het vermiste meisje uit Oosterbeek. Men verzoekt aan de Arnh Ct. het vol gende op te nemen 't Is nu reeds een maand geleden, dat Dora Kraak uit Oosterbeek is verdwenen. Verdwenen zonder ook maar een enkel spoor. Hoe is 't mogelijk vraagt men zich af. Het kind is toch niet zoo maar in eens van den aardbodem verdwenen IndieD het verdronken was, zou nu toch zeker het lijk, eenig kleedingstuk of iets der gelijks gevonden zijn. Allerminst behoeft men nu te denken aan verdrinking. Waar moet dan nu anders aan gedacht worden dan aan ont voering of moetwillig wegloopen Het laatste is echter zeer te betwijfelen want ons is bekend, dat Dora veel te veel gehecht was aan haar moeder. Zij was zeil zeer opofferend tegenover haar. Dus zal zjj niet moedwillig baar moeder eenig verdriet aandoen. Alzoo zou er dan ten laatste niet anders overblijven dan ontvoe ring en hiertoe overgehaald door beloften van geld of iets dergelijks. Bekend toch is, dat Dora gaarne de een of andere lekkernij had en er zeer op gesteld was om met deze of gene mee te rijden. Wel weten wij, dat de justitie op alle mogelijke manieren traoht Dora weder te vinden. Doch tot nu toe blijkt alles echter zonder resultaat. Waaraan moet het te wijten zijn Aan het talmen van de eerste dagen Dit voorzeker is een voorname fout. Er is te lang gedraald. Allerlei redenen of verontschuldigingen zijn hiervoor bij te brengen, maar o. i. echter weinig, die de overheden vrijplei ten. We herrinneren er aan, dat de rijksveld wachter uit Oosterbeek kort na het ver dwijnen een week met verlof is geweest, dat de burgemeester een maand met verlol ia. Zoo zou men door kunnen gaan met noemen van personen, die met verlof zijn geweest. En dat alles zou moeten genoemd ter verontschuldiging. Doch laten we dit thans rusten en over gaan tot de nuchtere beschouwing van al les wat omtrent deze zaak de ronde doet. Het meisje zou reeds verschillende kee- ren gevonden zijn. Helaas, dit is niet waar. Heeft de politie of justitie zich reeds in verbinding gesteld met de buitenland- sche politie Met verwondering vernam ik dat de Duitsche politie nu pas (na het ontvangen der prentbriefkaarten Dinsdag jl.), in ken nis gesteld werd met de vermissing van Dora. Moet omdat de ouders niet bij machte zjjn een f500 of 1000 als premie uitte loven, alles maar op z'n elf en dertigst gaan P Wat meer voortvarendheid activiteit ware in deze zeer gewenscht. De veelbesproken prentbriefkaart. Over de prentbriefkaart, die ontvangen werd door den politieman L. R. uit Oos terbeek schrijft men nog aan de)„ Arh. Cte Deze politieman spoedde zich met djé kaart naar den gemeente-secretaris. TJr werd gepraat en gesproken, 't Resultaat was, dat er geschreven zou worden naar de politie te Loujsendorf. Ook werd overwogen, iemand daarheen te zenden teneinde de zaak te onderzoeken. Daar komt den volgenden dag de waar nemende burgemeester op het gemeente huis en vraagt naar den secretaris. Die is even een brief posten in Arnhem 't kan ook wel zijn, dat hij naar Duitsch- land is. Natuurlijk keek de waarnemen de burgemeester daar vreemd van op. Die wist nergens van, amateur-recher cheur moest te Louisendorf zijn en ging daarvoor tot voorbij Bonn, terwijl Loui sendorf in de nabijheid van Kleef te vinden is. Lotingsvaria. De families Ligtendal te Harlingen „boffen" telkenmale als de nationale militie teruggekeert. Reeds waren 13 jongelingen uit dit geslacht allen die er voor in aanmerking kwamen vrij geloot. De vorige week trok ook de 14e een vrij nummer. De volgende vermakelijke aankon diging lazon we in een plaatselijk blad uit Friesland De burgemeester van Weststellingwerf verzoekt vergunninghouders en ook hun die zonder vergunning sterken drank verkoopen, om op 23 Aug. a.s., den lotingsdag geen sterke dranken toe te dienen aan de lotelingen. Wolvega, 18 Aug. 1910. De Burgemeester voornoemd Mr. C. v. N. S. De aankondiging is officeel en staat aan het hoofd van het blad. Een uitnoo- diging door het hoofd der gemeente hulpofficier van justitie, gericht tot hen die zonder vergunning sterken drank verkoopen, klinkt wel wat vreemd. („Zw Ct") De boschbrand in Noord-Amerika- De ontzettende boschbranden in de Amerikaansche staten Idaho, Washington en Montano, die nu reeds weken duren, hebben volgens de totdusverre ingekomen berichten, reeds 90 menschenlevens ge- eischt. Dit weet men zeker, maar er worden nog een 200-tal houtvesters vermist, die ook vrij zeker in de vlammen zijn om- gekomen. De steden buiten de vuurzóne zijn opgepropt met vluchtelingen, van wie velen met brandwonden overdekt zijn. De totdusverre geboden hulp is geheel en al ontoereikend. De gouverneurs der zwaar geteisterde staten hebben zich tot president Taft gewend, opdat op groote schaal hulp worde verleend. De schade aangericht in de houtversterijen, is niet te overzien. Ook de op andere wijze door den brand aangerichte schade bedraagt nu reeds 3 millioen dollar. Achtduizend menschen zijn zonder dak. Veertig steden en dorpen op) het gebied der drie ge noemde staten worden met algeheele vernietiging bedreigd. De lijst der indirect door den brand veroorzaakte doodelijke ongevallen zal stellig nog veel grooter worden, wanneer alle bijzonderheden bekend zijn. BYOUTERIËN, GOUD- en ZILVERWERKEN, GALANTERIËN en LEDERWAREN, SIGAREN en SIGARETTEN, BOLPOOT's EAU DE COLOGNE, KORFP's CACAO en CHOCOLAAD, Aanbevelend, 3171 Rotterdam, Xqfdblaak no. 4. met één dag opzegging 51V2 pCt. tien dagen r 3'j\ Voorlangeren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2