Zaterdag 6 Augustus 1910. voor lie Zuiilltollaiiiflsclie en Zeeuwscfie -Eilanden. Antirevo lution Orgaan 2 25sle Jaargang M\ 1578. IN HOC SIGNO VINCES TWEll BLAB. EXTRA PREMIE „Iet tt voor ie Msvronw". <L II I J I T. BOEKHOVEN. Twee Bladen en Zondagsblad. uitgever, SOMMELSDIJK. Alle siBilifeep voor «Se I&etiacfle toesteiiad, Advertentiësa esra verdere Administratie frasae© toe te %eradie«B aan deag Uitgever. ISO* voor de Lezeressen van dit Blad. Officieel Gedeelte. Uit die Fer§. Binnenland. Drankbestrijding". PIaat§eSffSi JSïleiiws. - —I—- - doen tien-jarigen zoon aan den arm over werd zichtbaar toen hij zooveel men. en gezagvoeder. die toestrooming vroeg hij, en de :rkante schouders isen, mijnheer U ïndde zich thans Dew, die de jacht over den ngehaald. en schouder, ïenblik spreken, ;j verloren was. te uilen, volgde 3Ut, sche-politie com- t is de man, dien ris het bevel tot werd in hechtenis ontkende niets e-beambten werd leid. ejuffrouw le Neve dering ging door ambtenaren zag. gelegenheid zich s vooraf erkende ypiste was. beleid hadden ad niet een der n gemerkt, d journalisten aan ret buitengewone en was de opwin- i onbeschrijfelijk, icteur Dew waren ;et, en liepen dan eder half uur werd taf op de hoogte g der boot. le hij met zijn drie ?oint weg, zonder jalisten er acht op slapeloozen nacht zich aan dek be- - ve heeft nog eenige scheen niet aan 't Crippen zich nog zijner gezellin, en gesprek met haar, hervatte. s Quebec wachten eertig voet onder en zij hun vonnis de medeplichtige vlenschen van op- van wellevendheid, uitgestooten door met den mensch, spoor verlaat, en ijn ongebreidelde, pen bij de mensche- genade te wachten, vanden der aarde, ijn, totdat hij naar gevoerd, kan hem bereiken van den ;rst lijden nog een voor eeh misdadi- gezonken als deze [verheerlijkend slot ileven, dat verward lelijke strikken van eid 1W5 K' Deze Courant verschijnt eiken Woeastüag en Zaterdag.- IbOimementsprijS per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Ceilt. zonder 50 n Buitenland bij rooruitbetaling met Zondagsblad 7,50 zonder ƒ4,50 per jaar. ifa ouderlijke rmmmerë 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. telefoon Intercomm. So. S. Advertenties 10 cent per regel en 3/,t maal. Reolasnes 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Biemstssnvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij besiaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit voor de Lezeressen van ons blad Wij zijn werkelijk verheugd thans iels voor onze Lezeressen, voor onze Vrouwen en Meisjes te kunnen doen, haar iets aan te bieden, waaraan zij werkelijk voor haar leven iets hebben, een werk van blijvende waarde voor haar tegenwoordig of toe komstig gezin. Wat is nuttiger voor de practische Huisvrouw of voor haar, die het zal worden dan een practisch goed geschreven werk, dat raad geeft voor alle huishoudelijke zaken, voor de woning, voor de keuken, voor den kelder. Het is ons gelukt voor onze Lezeressen verkrijgbaar te stellen tot den onbegrijpelijk iagen prijs van 50 cent, ir. p. p. 60 ct het bekende gerenommeerde werk van Me vrouw S. J. BARENTZ—SCHONBERG (Tweede veel vermeerderde Uitgave) Practische Huisvrouwen, wij willen u nog even een zeer verkorte opsomming geven van wat U in dit werk van 50 cent vindt. Voor de Huishouding, Het Schoonmaken en onderhouden v%n Meubelen, Tapijten, Gasgloeilicht enz. Uitmaken van Vlekken, Tafeldekken, Wasch, Regeling der werk zaamheden, Voedsel en Voedingswaard.-, Inkoop der Levensmiddelen, Visch en Vleesch, Groenten, Vruchten, Het zeer uitgebreide gedeelte Kookkunst, dat een vormt. En dan inmaken van Groenten, en andere Conserven. Ten slotte: I org voor het Lichaam, als Bad, Beweging, Kleeding, Rust, Slaap, Ventilatie, enz. enz. Kortom, het is een duidelijk volledig en bevattelijk werk vcor elke Nederlandsche Huisvrouw, die op de hoogte van haar tijd wil zijn. Het kookboek alleen is een ware bron van kennis. Alle Recepten, zoowel van de meest eenvoudige als voor de uitvoerige Keuken worden hierin duidelijk gegeven. Het boek is uitsluitend voor de Lezeres sen van ons blad tegen 50 cent en inlevering Van onderstaanden BON verkrijgbaar. De ondergeteekende wenscht als lezeres van dit blad te ontvangen voor de hierbij- gaande 50 of' 60 cent in postzegels of post wissel. 1 ex. Barentz-Schönberg, „Ï1ET BOEK VOOR DE HUISVROUW". Naam Woonplaats '9 Eüijfc» directe betastingen. -De Burgemeester der Gemeente Sommelsdijk -maakt bekend dat bet Kohier der BedrfjfsBelasting over het belastingjaar 1910/11, invorderbaar ver klaard op den laten Augustus 1910 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijn aanslag, op den bjj de Wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdijk. den 3 Augustus 1910. De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. (L. B Hï ©KDEROG 's K ij lts directe belastingen. De Burgemeester der Gemeente Middelharnis maakt bekend dat het kohier No l van de be lasting op bedrijfs en andere inkomsten over het dienstjaar 1910/1911 invorderbaar verklaard op den 1 Aug. 1910 aan den Ontvanger is ter hand gesteld en dat ieder daarop voor komende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaaldenvoet te voldoen. Middelharnis 3 Augustus 1910. De Burgemeester, L. KOR VINK. (L. B.) 8'oor Hof en SStuis. Als uw sigaar inbrandt, dan „werpt baar weg" zegt ge ja, dat is het beste, maar daar toe komt niet ieder zoo dadelijk, en daar om raden wij: houd dan den kant, waar detabak niet doorbranden wil naar beneden, en niet naar boven, als men meestal doetdoor toetreding der zuurstof (lucht) aan de onderzijde wordt dan het branden bevorderd, terwijl aan den bovenkant de verbrandings producten zonder zuurstof door de tabak heentrekken. Door de hitte van het strijkijzer zegt Dr. Svehla, die proeven nam worden typhus diphtheritus-, tuberkelbacillen enz. gedood. Een enkele streek met een goed heet strijkijzer is voldoende, en dunne stoffen, als zakdoeken, over haar geheele dikte té steriliseerenzijn de stotfen van dichter weefsel, dan moet men meer dere malen aan beide kanten van het weefsel strijken, om het verlangde sesultaat te verkrijgen Wie veel drinkt, moet veel transpireeren. Kleine hoeveelheden water, liefst met wat zuur vermengt, bij kleine teugjes genomen, zullen eerder den dorst stillen dan een snel achtereen met volle teugen naar binnen gespoelde hoeveel heid. Op heete dagen behoort het nuttigen van vruchtenijs of natuurijs achterwege te blijven, omdat anders zoo licht een darmaandoening het gevolg kan zijn. Men moet leeren zich te ge wennen aan een voorzichtig gebruk van koude dranken. De beroemde Parijscke „koning der keuken" Exoffier heeft in een 12-tal geboden eenige vingerwijzigingen gegeven, wat zooal buiten de smakelijke toebereiding der spijzen tot een gosde keuken behoort. Bij inachtneming dezer regels zoo meeat hij zal zelfs bij een eenvoudige keuken ook de meest verwende maag worden gestreeld; wij willen daarom die wenken aan onze huisvrouwen niet onthouden ze zijn de volgende; 1. De smakelijkheid van-een spijs hangt meer, dan men wel meent, er van af hoe de spüs er uitziet. De samenstelling der kleuren is even belangrijk als die der gerechten. 2. Een gerecht moet er niet bont uitzien, maar ook niet eentoonig en vervelend. De kleuren der gerechten moeten zacht ineenvloeien. 3. Buiten gewone zorgvuldigheid vereischen de aardappelen, die bij iederen schotel voorkomenvan hun toebereiding hangt het af of de maaltijd verve lend of gezellig zal zijn. 4. Alleen een barbaar zal bij gebraden vleesch aardappelpurée geven, deze mag alleen bij gestoofd vleesch worden opgediendbij gebraden vleesch behooren gekookte, in enkele gevallen ook gebakken aardappelen; de laatste moeten vooral ais gar neering dienst doed. 5. Ook bij de aardappelen lette men op de kleuren-combinatie geen bruin gebakken aardappelen b. v. bij roode groenten, wel bij spinazie, groene kool, enz. 6. De samen stelling van menu en van 't dessert is van groote beteekenis. 7. Men lette er op, bij welkejgereeh- ten compoten moet worden opgediend, en óf 't zure of zoete compote moet zijn. 8. De augnrk, zoo dikwijls geminacht, kan toch bij den maal tijd een' feestelijken indruk maken. Inschuiven gesneden, kan de augurk bij vele vleeschgerech- ten een delicatesse zijn. Zij mag niet worden opgediseht bij vette vleeschsoorten en ook niet bij wild. 9. Niet alleen de kleuren der gerech ten moeten elkaar aanvullen, maar ook de smaak. Dit is van belang voor de vleeschsoorten en da vruchten en natuurlijk ook voor de groenten. 10. Vleezen met sterk eigen smaak, wild b. v. moeten bijmengsels van zachlen smaak hebben. 11. De visch is geen op zichzelf staand gerecht «n moet in smaak overeenstemmen met het vleesch, b. v. visch met wijnsaus mag niet worden gevolgd door zuur toebereid gebraden vleesbh. 12 Veel gewicht moet worden gelegd op soep, welke het begin van het diner uitmaakt en de maag moet voorbereiden op wat volgt. Zij moet geen ver rassing zijn, maar moet zacht en bemiddelend optreden. De voorschriften van dezen geraf- fineerden gartronoom zijn hier en daar niet onvermakelijk, hij heeft veel noten op z'n zang, maar toch zullen de huismoeders met zijn wen ken beur voordeel kunnen doen. Wie den middelbaren leeftijd nadert en zijn hoofd helder, zijn stap veerkrachtig, zijn spieren vrij van logheid, zijn zenuwen vrij van beving, in êên woord, wie ondanks de registers van den burgerlijken stand, zijn jeugd behouden wil, wachte zich voor lang slapen. Niets veroudert zoozeer als loomheid. Meubels (pluche) verven doet men met een mengsel van Panamahout (halven stuiver) in 1 Liter water met een' zuiveren borstel, gedoopt in dit warm mengsel, borstel men de meubelstof. Wil men een lichtere kleur, dan moet het af treksel koud zijnhet hout wordt in dit geval niet gekookt, maar laat men gedurende drie dagen in koud water trekken. Mos kan men van de daken verwijderen, bij droog weer, door begieting mat kalkwater, waar- iD eenig ijzervitriool. Oude munten (koperen) maakt men schoon met parafinezilver met vloeipapier en goud; met vochtig gemaakt krijt. De reiniging eener naaimachine geschiedt, door alle deelen, welke anders geolied worden te bestrij ken met een penseel of ganzenveer, gedoopt in benzine. Men daait de machine flink penseelt nogmaals veagt zorgvuldig af en oliet dan. Ook petoleum kan in plaats van benzine gebruikt worden. Naaimachines kan men ook zeer goed met petoleum smeren. Een nachtlamp in zieken- of slaapkamer is altijd schadelijk; is er een noodig, dan plaatse men die in het nevenvertrek. Om de onaange name lucht der nachtlamjes weg te nemen, hange men in de nabijheid een met azijn gedrenkte spons. De oude streek op de viool. Hij was dan geweldig boos De Haagche >Torenwacht« in de Mid- delb. Cour, Verbeeld u, daar wordt in Scheveningen een tentoonstelling van huisvlijt gehouden waar een «christelijk» Utrechtsch professor de voorzitter van is en die denk u dat es inWe zijn in de 20e eeuw en in Nederlanddie des Zondags gesloten is. Daarover toornde de baas. En in zijn toorn zag hij, erg grappig, prof. F an Veen voor prof. Hugo Visscher aan nam niet eens de moeite te onderzoeken hoe eigenlijk dë haak in den steel zat en stoof op in blinde woede, omdat hij meende dat deze dolle Kuyperiaan 't 'm had gele verd. Toch is dat zoo niet. Prof. Visscher is er dood onschuldig aan. En prof. Van Veen is lang geen «Kuy periaan" I In z'n boosheid gooide die Torenwachter er o.ui. ook dit uit »Indien hij zich met het openstellen van een tentoonstelling op Zondag niet vereeni gen kan, welnu dan bemoeie hij er zich ook niet mee en late dat werk aan den »paganist« over". Dat is de oude streek op de viool »Als gij maar een stille partij waarU, zei Thorbecke tegen Groen. Dan waren we te dulden Maar dat zijn we juist niet I Wij willen op eerlijke wijze trachten ónze beginselen ingang te verschaffen, net zoo goed als ook de vrijzinnigen het doen en daaraan kunnen de heeren zich nog maar niet wennen. Een Tentoonstelling op Zondag gesloten maar hoe is 't in de wereld mo gelijk Alles staat op z'n kop in ónzen tijd Alle goede vormen en overgeleverde tradities worden met voeten getreden ach ja <Onze Cf'.) Z. K. H. Prins Hendrik aangereden. Men seint ons Z. K. H. de Prins, die thans met H. M. de Koningin en Prinses Juliana bij H. M. de Koningin-Moeder ten Paleize Soestdijk logeert, maakte Woensdag middag met den intendant van het Paleis een fietstocht. Op den Amers- foortschen straatweg werd Z. K. H. aangereden door een ftetsrijdster, waarbij de Prins kwam te vallen. Later bleek, dat door den schok zijn schouder was ontwricht. De Prins werd in de villa van Me vrouw van Dorp binnengebracht en daarna per auto naar het Paleis Soest- dijk vervoerd. Des avonds bracht Dr. G. Muysken, de hofarts, een bezoek aan het Paleis Het ongeluk is betrekkelijk goed afgeloopen. De toestand van Prins Hendrik schijnt niet ernstig te zijn, want Z. K. H. stond hedenmorgen op het bordes van het Paleis te kijken naar een défilé van versierde rijwielen langs het Paleis. Of de Prins aan zijn voornemen, om morgen naar Brussel te gaan ten einde daar de Tentoonstelling te bezoe ken, gevolg zal geven, is nu nog niet zeker. ZIJN HUISBIJBEL. Ziehier zei een gewezen dronkaard, terwijl hij naar zijn huisbijbel wees, die op tafel lag ziehier her eerste wat ik gekocht heb voor mijn opgespaarde drankcenten. Vroeger was hier geen Bijbel in huis. Nvt vind ik er mijn vreugd en mijn troost in. WAT HIJ HAD GEMAAKT. Ik heb zoo pochte een drankverkooper in de laatste drie maanden wel duizend rijksdaalders gemaakt. Je heb veel meer gemaakt, viel hem een ander in de reden. Wat dan vroeg hij. Je heb mijn jongen tot een dronkaard gemaakt en zijn moeder tot een door kommer gebroken vrouw. En je hebt nog meer slachtoffers van dat soort gemaakt. Maar eenmaal zult ge rekenschap van je daden moeten geven OOK GEK! Zeg, Kees, waar drink je voor Ik krijg er eetlust van En er is geen brood in huis Zeg, Kees wat eet je dan Veka. WERKGEVERS TEGENOVER DEN ALCOHOL. Er zijn nog slechts weinige werkgevers, die het inzien welk een geldelijke schade de alcohol berokkent aan het bedrijf. Maar langzamerhand gaan toch de oogen open en 't wordt meer en meerdie vrij van alcohol zijn, gaan voor. Ook in ons vaderland begint men dit te erkennen. In het reglement der machine- en mo- torenfabriek, voorheen Thomassen Co, te Arnhem, komen voor vaste werklieden bepalingen voor betreflende verlofdagen met behoud van loon en reispenning. Maar daar wordt ook vermeld 5 Wie bovendien lid van een geheelonthoudersvereeniging is, krijgt daarenboven nog eenzelfde som (als reispenning n.l.). Goed gezien van die firma Als de ar beider alcohol vrij is, dan levert hij beter werk en de patroon heeft er ook voordeel bij. In de pers is deze handelswijze der genoemde firma aangevallen, 't Heete over drijving. Zelfs zou de rechtvaardigheid hier zoek zijn. Nu is 't zeker mogelijk, een zóó matig alcoholgebruik te maken, dat dit aan 't werk geen schade berokkent. Maar daarte genover dient niet vergeten, dat hier den patroon de maatstaf ontbreekt. Geen alcohol is geen schade, dat staat voor hem vast. Maar hoe veel alcohol ieder arbeider in 't bijzonder zou kunnen gebruiken zonder nadeel voor zijn werk, dat kan niemand uitmaken. In het buitenland is dan ook het hier besproken beginsel reeds langen tijd ge huldigd. Merkwaardig is in dit ofizicht het on derzoek vóór ruim een jaar door den Rijnsch-Westfaalschen Vrouwenbond bij groot-industrieelen ingesteld naar het nadeel door den alcohol teweeggebracht en de beteekenis der drankbestrijding onder de arbeiders. In het antwoord door een der groote firma's gegeven kwamen de volgende woor den voor »Het jaarlijks verlies door den alcohol voor een fabrikant met honderd arbeiders schatten wij op ongeveer duizend Mark. Wij zouden tenminste gaarne dit bedrag uitbetalen aan de vereeniging of den persoon, die al onze arbeiders alco holvrij of tot matige drinkers zou maken. Deze firma geeft dan ook aan de ge- heelonthoudersvereenigingen ter plaatse een vaste jaarlijksche bijdrage en bovendien een geldelijke toelage voor eiken geredden drankzuchtigen arbeider. Reeds in 1902 verklaarde Andrew Car negie, de Amerikaansche staalkoning ik oordeel dat de geheelonthouders tien per cent meer waard zijn dan niet-onthouders. En hij betaalde dan ook aan zijn werklieden, zoo zij een geheel jaar onthouder waren, tien percent boven hun gewone loon uit. De fabrikant C. Reinlander in Westfalen betaalt aan zijn arbeiders en arbeidsters, die aan het einde van een maand een ver klaring onderteekenen, waarbij zij op hun woord van eer en geweten verzekeren, dat zij in de verloopen maand geen alcoho lische dranken hebben gebruikt, een be looning uit, bedragende over het geheele jaar een som van 25 Mark. Zijn zij bovendien bij een geheelonthoudersvereeniging aange sloten, dan wordt het jaarlijksch bedrag 40 Mark voor volwassen, 30 Mark voor jonge lieden. De Röchlingsche ijzer-en staalgieterij te Völklingen, waarvan de directie, »tot de overtuiging gekomen was, dat die arbeiders de grootste waarden hebben, die in 't geheel geen alcohol gebruiken* kende aan hen, die langer dan een jaar lid van de ORDE DER GOEDE TEMPELIEREN zijn, premiën toe ten bedrage van 40 Mark per jaar, na een lidmaatschap van twee jaren 60 Mark per jaar, enzoovoort. Sommelsdijk. Dinsdag jl. zou de 13 jarige Cornelis van 't Hof een paard naar de weide brengen, doch het paard bevond zeker zijn vrachtje wat te licht en wierp hem op d«n grond. Bewusteloos werd de knaap opgenomen en thuis gebracht alwaar hij bloed overgaf zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Eene vergoeding van f 0.50 per dag is toegekend aan den milicien-verlofganger C. van Dongen wegens opkomst onder de wapenen. *Als een bijzonder voorrecht en zegen kan worden gemeld dat in deze gemeente, die meer dan 3000 zielen telt, in 70 dagen tijds nog geen sterfgeval is voorgekomen. Hliddelharnis. Door verkeerden wis selstand liep Donderdagavond de laatste trein uit da richtiDg Ouddorp nabij het station op den aldaar staanden waterwagon. De schok was zoo hevig dat zij over de beide dorpen gehoord werd. De waterwa gen werd buiten het spoor geworpen en held sterk over. De postwagen kantelde en eenige ruiten in het balcon van een perso- nenwagon (die volgens een ooggetuige, ook buiten de lijn staat) werden verbrij zeld. De dienstdoenden postconducteur L. Koote bezeerde zich bij het ongeluk zoo ernstig dat hij zijn dienst voorloopig niet waar kan nemen. Er zijn alhier in vele gezinnen kinderen aangetast door de mazelen. J.l. Zaterdag gaf A. Witvliet 2 postduiven mede welke door de Postduiven vereeniging »De Sperwer* te Rotterdam doorgezonden werden naar Berlijn. Aldaar aangekomen werden zij te 6.30 uur losge- f If!!! l V .-•ai H 'xiTÜ h ~V*SW~

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3