Advertentien. 2 Tw Z Jï e: „Hel i H QÖGËNBUKKÊN OM uit te blazen zijn alleen moge» HiH wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want BOJ de zuiverste zeep doet het werk. Blad. &rt' try BigWlf|| f afgeloopen. Natuurlek mag de bemesting niet worden vergeten, als ten minste bij de voorvrucht er niet op gerekent is. Ze is niet duur, want men behoeft immers van de dure stikstof weinig of niet: f>0 kilo als het gewas niet voortwil. Aan phosphorzuur heeft lupine eigenlijk geen behoefte, omdat haar wortels dit wel uit den bodem weten te krijgen, yeel beter dain anderen gewassen evenwei, 't volgend gewas heeft die stof wel noodig en daarom is het goed die nu reeds te geven, b. v. 6—8 baal slakkenmeel. Aan kali heeft lupine het meest behoefte men strooie 4 4 6 baal pateukali uit. Kaïniet wordt kort te voren aangewend, slecht verdragen: 't chloor kar. op de ontkieming nadeelig werken. Kali- en phos- phorzuurmest worden met den stoppel onderge- bouwd. Een versche kalkbemestiug werkt vaak verkeerd, allen een matige gift geeft soms een gunstig resultaat, maar zulk een matige gift komt reeds in 't slakkenmeel voor. Enting met aarde een kar of 6, 7 van vroegeren lupinen akker kan noodig zijn en is in ieder geval nuttig. C. B. filuiienland. FRANKRIJK. De //Matinu heeft een artikel over (le vermoedelijke opbrengst van den oogstin Frankrijk. De vooruitzichten zijn zeer slecht. Het hoofdproduct van den Fran- sclien landbouw, de tarwe, die gewoonlijk de helft van de landbouwproductie (4.667 millioen francs) bedraagt, heeft door ver schillende omstandigheden wel het meest geleden. In de eerste plaats door insecten, gevolg van den zachten wintervooral in het midden van Frankrijk en in eenige departementen van het noorden. Vele akkers lijden van de roest, op andere ver dwijnt de oogst onder een overvloed van wilde peulgewassen. Men schat den ver- moedelijken oogst op niet meer dan 110 milioen hectoliter. De haver valt insgelijks tegen tengevolge van de vochtigheid. Ook het hooi heeft veel van de overvloedige regens geleden. Op vele plaatsen ligt het te rotten. Een ander zeer belangrijk product vau den Franschen landbouw, de aardappel, die anderhalf millioen hectare beslaat, onder vindt veel nadeel' van de phytaphora infe- stans, die rotting medebrengt. De wijnbouw, die pas een geweldige crisis heeft doorgemaakt en waarvan men dit jaar goede vooruitzichten koesterde, lijdt nog meer door de overvloedige voch tigheid dan de andere voortbrengselen overal hoort men klachten over ziekten in den wijnstok die te lijden heeft van ver schillende cryptogamen. In 't geheei wordt de oogst op 2 milliard francs minder geschat dan in normale jaren. Ook in andere landen van Midden Euro pa hebben overstroomingen en overvloedige regens groot nadeel aan den oogst toege bracht. ITALIË. Uit de buurt van Milaan komen berichten van de geweldige verwoestingen door een cycloon, die vergezeld ging van sneeuwbuien. De Po-vlakte is totaal ver woest de lawines hebben de toegangswegen tot de bergen versperd, TURKIJË. Tusschen de Turksche en de Diiitsche regeering ziju onderhandelingen gaande over den verkoop van 2 Duitsche oorlogs schepen aan Turkije. Eerst heeft de Turksche regeering pogingen gedaan te Londen, om een paar Engelsche oorlogs schepen te koopende Engelsche admirali teit verklaarde echter, dat men er geen missen kon. Duitschland vraagt, naar men in Konstantinopel verhaalt, voor de 2 schepen plus alle gesehutsmunitie, de niet te hoogè som van een half millioen pond 5% millioen gulden tewijl de schepen terstond geleverd kunnen worden. Men verwacht dan ook, dat Turkije zal toeslaan. De eerste van de 4 torpedojagers voor de Türksche vloot, die in Duitschland gebouwd worden, is eenige dagen geleden te Konstantinopel aangekomen geestdriftig begroet door de bevolking. Op Samos zijn ernstige woelingen uit gebroken. De bevolking van het eiland wenscht dat de gouverneur, vorst Kopassis, uit zijn ambt ontslagen wordt. De regee- riug te Konstantinopel wenscht evenwel niet aan dezen wensch te voldoeude bevolking komt dientengevolge in opstand. Reeds is een bataljon infanterie naar Samos gezonden, terwijl ook een kanonneerboot en 2 torpedobooten daarheen zullen vertrek ken. HONGARIJË. De Kamer bespreekt het ontwerp over de leening van 560 millioen. De minister bestrijdt-de anonieme aanvallen die blijk baar cystematisch in de buitenlandsche bladen tegen het crediet van Hongarije gedaan worden. De financieele toestand van IIoDgarije is in ernstige kringen te goed bekend, dan dat deze aauvallen kun nen schaden. Hongarije is altijd met zorg zijn verplichtingen jegens het buitenland nagekomen. De minister bestrijdt de bewe ring, dat de leening voor militaire doel einden gevraagd wordt. Het doel van de leening wordt in het ontwerp nauwkeurig aangegeven. Zij, die de politiek van Oostenrijk-HoDgarije kennen, weten, dat dit land geen oorlog wenscht. De regee ring vraagt volkomen vrijheid van handelen wat betreft het oogenblik der emissie, en de plaats waar de uitgifte geschieden zal. Het outwerp wordt ver volgens met groote meerderheid aangeno- gen. RUSLAND. Generaal Reinbott, de voormalige pre fect der stad Moscou, die na de revisie van den befaamden senator Garin in staat van beschuldiging gesteld is, heeft door drie advocaten een verweerschrift laten opstellen. Het lijvige boek 400 blad zijden poogt wel den Moriaan te wasschen, maar slaagt er slechts in aan te toonen, in welk een vergevorderden staat van corruptie de Russische ambte naarswereld verkeert. Generaal Reinbott tracht zich in zijn verweerschrift vrij te pleiten door de schuld op anderen te werpen. Het geheele verweerschrift is een mouu ment van de algemeene corruptie in de Russische ambtenaarswereld en toont aan dat de ministeries de corruptie bevorderen en er aan meedoen. BRAZILIË. Met 174 tegen 54 stemmen heeft het Congres maarschalk Hermes de Fonseca tot president der Braziliaansche republiek uitgeroepen. Cüemen^d fticuws. Tusschen de dorschmachine verpletterd. Te Niehove is Zaterdag een arbeider tusschen de dorschmachine van den land bouwer Talens geraakt. Hjj werd op slag gedood. Marechaussee te Papendrecht. Naar de „Dord. Ct." verneemt, moeten bij de Regeering plannen in overweging zijn, om op Papendrecht, waar thans tijdelijk een detachement marechaussee is gevestigd, een vaste brigade te statio neeren en daarvoor een kazerne te doen bouwen. Ernstig ongeluk te Vlaardingen. Te Vlaardingen had de 60-jarige L. van Haren, schipper op een kolenschuit het ongeluk, toen hij aan een voorbij varende stoomboot een touw toewierp, dat werd vastgemaakt zonder medeweten van den kapitein, dat door dea gang van het schip de haak van het touw in zijn been ging, terwijl ook °een deel van den bolder sloeg. Het gevolg was, dat Van Haren overboord werd getrokken en vree- selijk werd gewond. Bovendien brak de ongelukkige nog zijn been. Per brancard werd hij naar het Zeikenhuis gebracht. Bloedige vechtpartij. Zaterdagnacht en Zondagmiddag zijn onder Spaarndam de arbeiders Koek en Berk, door tijdelijk in den polder werk zame Belgische arbeiders, na woorden wisseling in een herberg, met messteken verwond, de laatste ernstigde dader dezer verwondingen, zekere Vouts, is na een woeste jacht in den polder door po litie en burgers gearresteerd. Verdronken. Maandagmorgen is te Dieren uit den IJsel aan den Doesburgschendijk opge haald het lijk van een ongeveer 40-jarig manspersoon, gekleed in grijs colbertcos- tuum. Uit brieven, op het lijk gevonden, blijkt, dat de man waarschijnlijk in Rot terdam thuis hoorde. Het lijk is ter plaatse gekist en naar het lijkenhuis vervoerd. Het 4-jarig zoontje van den heer W. M. Verbeek, te Beesd, geraakte Za terdag al spelende in een sloot. Toen men het knaapje ophaalde was het reeds dood. Het lijk van den sedert Donderdag vermisten M. de Wit, sluiswachtersknecht te Echten, is Maandag uit de Hoogeveen- sche Vaart opgehaald. Men schrijft ons Zaterdagmiddag verdronk het 4-jarig zoontje van de wed. A. Kooyman te Nieuwpoort. Met z'n drieën speelden zij in een boot, hij duikelde over den rand, en eer men hem hulp kon bieden, was hij reeds overleden. Wel werd door Dr. Schols nog getracht de levensgeesten op te wekken, maar tevergeefs. Een verwoestende stortbui. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt Een nooit geziene stortbui, een ware waterhoos, heeft Dinant en omtrek ver woest. De straten waren geblokkeerd en de bewoners zijn in hunne huizen opge sloten. Het is een ware ramp voor heel de streek. Het was drie ure in den namiddag toen de regen begon en die hield twee volle uren aan. In de stallen stonden de paarden tot aan de borst in het water. In de Leffe- vallei is een molen vernield Al de hoven zijn totaal verwoest. Hout, kruiwagens, zelfs keukengarief en landbouwgereedschap drijft weg. Ook uit Hoei worde gemeld dat een vreesverwekkend onweer een groot9 ver woesting heeft aangericht. Sommige stra ten zijn in woedende snelstroomen ver anderd het water lichtte de riooldeksels op en het water springt omhoog. De trein van Civen naar Landen reed tot aan de assen der wielen door het water en met heel den omtrek was de gemeen schap gebroken. Het is hier eveneens een ware ramp. Men vreest nog slechte tijdingen van elders Bedreiging van het Kamerlid Pastoors. Woensdagmiddag zoo meldt het „Dbld. v. Noordbr. vervoegde zich de vrouw van den fietsenhandelaar M. te Ginneken, in erg opgewonden toestand aan de wo ning van den burgemeester van Ginneken den heer Pastoors, lid van de Tweede Kamer, om dezen te spreken doch de burgemeester was afwezig. Daags te vo ren had deze vrouw aan het raadhuis, alwaar de fietsenhandelaar den nacht in 't cachot had doorgebracht zich tegenover de politie uitgelaten, dat de burgemeester niet lang meer zou leven, en dat vandaag of morgen een zeker plan zou worden uitgevoerd. Donderdag ontving de burgemeester een brietkaart uit Rotterdam waarin hem kennis werd gegeven, dat zijn leven werd bedreigd en hem werd verzocht aan een opgegeven adres telegrafisch de reiskosten RotterdamBreda te zenden, dan zou de schrijver, een zekere Van E., onmiddelijk overkomen en twee brieven overleggen, als bewijs dat een zekere M., fietsenhan delaar te Ginneken, den burgemeester naar het leven stond. De heer Pastoors overhandigde de brief kaart aan den kapitein der marechausee. Deze stelde zich onmiddelijk in verbin ding met de recherche te Rotterdam, en weldra werd de schrijver der briefkaart aangehouden, in wien de politie een ouden bekende der justitie aantrof. Zaterdagmiddag werd M. door den brigadier Zuurveldt en de gemeen te-po- litie gearresteerd en naar het raadhuis gebracht, alwaar hij in verhoor werd genomen, doch weder werd vrijgelaten. Men deelt echter mede, dat de zaak in onderzoek is en hier waarschijnlijk aan geldafpersing moet worden gedacht. Van E. is opnieuw gearresteerd. M. moet de vorige week te Rotterdam zijn geweest en heeft v. E. daar ontmoet, met wien hij bevriend was. Door een trein overreden. Op den spoorlijn tusschen Vlaardingen en Maassluis is Dinsdagmorgen door een spoorarbeider het verminkte lijk van een onbekend man gevonden, die waarschijn lijk in den vorigen avond door een der laatste treinen is aangereden. Het lijk is zonder door omstanders of politie herkend te zij a naar de begraafplaats te Maas sluis overgebracht. Kermisweê. Dinsdagnacht om half drie, na afloop van de kermis, heeft een tot nog toe onbekend gebleven persoon, op de Groote Markt te Haarlem, den zoon van den onderwijzer H. aldaar een levensgevaar lijke snij wond in den rug toegebracht. Het mes drong tot in de borstholte door de toestand van den verwonde is levens gevaarlijk. De dader wordt opgespoord. Toch brutaal. Te Amsterdam kwam iemand bij de po litie mededeelen, dat hij Maaudagavond op de Marnixstraat door 2 pl.m. 1.8-ja- rige personen was aangesproken en om geld voor nachtverblijf gevraagd. Terwijl hij den een een kwarije gaf, rukte de andere hem zijn portemonnaie met eenig geld uit de handen, waarna beiden ont kwamen. Van den bedriegerdie bedrogen werd. 't Regende al dagen steeds maar door, alsof er geen eind aan komen zou, de wegen om de stad werden als in een modderpoel herschapen. Toch waagt een enkele fietsrijder zich nog op den weg naar Leiden. Doch hij blijft enkeling. Echter bij de kromming van den weg gekomen zag hij voor zich uit nog enkele fietsrijders, oogenschijnljjk niet bij elkaar behoorende, daar zij ook op tamelijken afstand van elkaar reden. Even aan-trappen en trachten kennis te maken, dan viel de weg niet zoo lang. Toen hij den achterste had ingehaald trachtte bij door middel van „het slechte weer en de aanhoudende regens der laatste dagen," een gesprek aan te kuoopen, wat hem dan ook werkelijk gelukte.Intusschen trapten beiden verder. De voorsten stapten af bij een kleine, gewoon uitziende boeren woning en gingen naar binnen, na hun fietsen tegen den muur te hebbeD gezet. Ook onze man en zijn nieuwe „vriend" kwamen aan huis, waar zij ontdekten, dat wel een hartversterking was te krijgen. De „vriend" stelde dan ook voor even aan te leggen, 't geen onze man zonder weifelen aannam. Zoo zaten beide tweetal len eenigen tijd te praten, toeD een van de mannen van het eerste tweetal een spel letje ging doen met de kaarten. Eerst rustig, dan werden ze wat luidruchtiger, tot eindelijk de nieuwe „vriend" van onzen man opmerkzaam werd, en eens ging kjjken. Na eenige „spelletjes" te heb ben toegekeken, werd hij uitgenoodigd ook eens mee te doen. 't Was met zijn drieën of vieren veel gezelliger. Even weifelde de nieuwe „vriend",dan vraagt hij iets en zet een gering bedrag, en op de vraag „Een, twee, drie. waar ligt Ruitenboer denkt de man even, wjjst een kaart aan en heeft gewonnen. Zoo werden nog eenige „spelletjes" gedaan, dan werd ook „onze man" uitgenoodigd, een spelletje mee te doen. Kom, zegt z'n „nieuwe vriend", beproef het ook maar eens, ik heb al driemaal ge wonnen jij kan toch ook geluk hebben. Onze man laat zich niet lang nooden, en doet een „spelletje" mee. Maar reeds bij zijn derde „spelletje" heeft hij ai wat hij aan geld bij zich had, verloren. Even laat hij |vertwijfeld het hoofd hangen, dan vraagt hij of de „heeren"jsoms een bank biljet kunnen wisselen. Deze vraag wordt door het eerste tweetal bevestigend beantwoord. Onze man zal even naar buiten gaan, om het geld, dat in zijn „zadeltasch" zit, te halen en als bij weg is, lucht een van het drietal zijn genoegen, door een hartgrondig: „'t Gaat goed Hein". Maar de vriend, voor wien het minder goed ging, blijft wel wat heel lang weg. Als eindelijk het drietal gaat kijken waar bij toch blijven mag, blijkt dat er in den geheelen omtrek geen levend wezen te bespeuren valt, en van de vier fiet sen zijn er nog maar twee over. Wat was er intusschen gebeurd „Onze man", die ongeveer vijf gulden verloren had aan dit drietal, vond het waarschijnlijk billijk dat hij voor die vijf gulden althans wat kreeg hij had uit de fietsen van de „heeren" de beste gekozen, en was er daarmee „stil van door gegaan." (Vad.J Een der slotbedrijven is afgespeeld, dr. Crippen en zijn gezellin zijn gevangen genomen. We hebben er weinig van meegedeeld uit kieschheid maar de gevangenneming geschiedde onder zulke eigenaardige om standigheden, dat de mededeeling daarvan de moeite waard is. Wie was dr. Crippen Een Londensche tandarts, van wien de buitenwacht weinig vernam. Doch enkele weken geleden kwam de lijding, dat de man zijn vrouw had ver moord, en er met eene andere, mejuffrouw le Neve, was van door gegaan. De Engelsche politie zette het op haren en snaren, om den voortvluchtigen moor denaar te grijpende beroemdste detec tives werden aan het werk gezet, maar alles was te vergeefsch, totdat de opzien barende tijding kwam, dat het tweetal te Antwerpen aan boord moest gegaan zijn Van het stoomschip »Montrose«, die onder stoom lag naar Amerika. Twee detectives snelden naar Antwerpen, doch zij kwamen te laat het schip was reeds vertrokken. Wat nu te doen Inspecteur Dew behoefde er geen vijf minuten over te denken hij stak met een detectieve onmiddelijk in zee op de jacht van den moordenaar, dien hij te Amerika hoopte voor te zijn. Er was nog een ander hulpmiddel, dat van onberekenbaar nut wordt in het opspo ren van misdaden, namelijk de draadlooze telegrafie. Zoo'n telegram bereikte den gezagvoerder van den „Montrose", op de hooge zee. Hij keek er zeer verrast van op. Hem werd gevraagd, of hij den beruch- ten dokter en diens gezellin niet aan boord had. De gezagvoerder antwoordde, dat er een man, een passagier aan boord was, die verbazend sterk op den gezochten tandarts geleek. Maar van een vronw, die hem vergezelde was geen spoor te ontdekken. Niemand wist er van geen der officieren geen mensch! De man, die op Crippen zoo sprekend geleek, en volgens de lijst niet als tandarts maar als koopman was ingeschreven, was vergezeld van zijn zestienjarigen zoon. Of was die zoon mejuffrouw le Neve Had zij zich de haren laten knippen en een heerencostuum aangetrokken, om de politie te misleiden? Toen de „Montrose" de Canadeesche haven naderde, keek Ctippen verwonderd naar de reusachtige belangstelling, die het binnenstoomende schip ontmoette. Of was het om hem te doen Hij wandelde met zijn zestien-jarigen zoon alias mejuffrouw le Neve aan den arm over het promenade-dek. Hij werd zichtbaar opgewonden en angstig, toen hij zooveel mannen aan boord zag komen. Hij wendde zich naar den gezagvoeder. »Wat beteekent toch die toestrooming van menschen, kapitein vroeg hij, en de zeeman antwoordde, de vierkante schouders ophalend»Dat zijn loodsen, mijnheer Een van die loodsen wendde zich thans tot dr. Crippen. Het was de inspecteur Dew, die de »Montrose« in de wilde jacht over den schuimenden oceaan had ingehaald. Deze klopte hem op den schouder. „Mag ik u een oogenblik spreken, mijnheer Crippen begreep, dat hij verloren was. En zonder een woord te uiten, volgde hij den inspecteur in de hut. Hier stond de Canadeesche-politie com missaris Dew zeide >Dit is de man, dien wij zochten. Toen las de commissaris het bevel tot arrestatie voor, en Crippen werd in hechtenis genomen. Hij bekende of ontkende niets en tusschen de beide politie-beambten werd hij naar zijn eigen hut geleid. Zelf klopte hij aanmejuffrouw le Neve opende de deureen siddering ging door haar leden, toen zij de ambtenaren zag. Inspecteur Dew gaf haar gelegenheid zich te verkleeden, doch reeds vooraf erkende zij, dat zij de gezochte typiste was. Met bewonderenswaardig beleid hadden de arrestaties plaats gehad niet een der passagiers had er iets van gemerkt. Maar toen tweehonderd journalisten aan boord kwamen, was het buitengewone nieuws spoedig verbreid, en was de opwin ding aan boord natunrlijk onbeschrijfelijk. De plannen van inspecteur Dew waren uitstekend in elkaar gezet, en liepen dan ook prachtig van stapel. Ieder half uur werd hij per draadlooze telegraaf op de hoogte gehouden van de nadering der boot. 's Morgens vroeg roeide hij met zijn drie assistenten van Father Point weg, zonder dat de aanwezige journalisten er acht op sloegen. Crippen was na een slapeloozen nacht vroeg opgestaan, en had zich aan dek be geven. Mejuffrouw Le Neve heeft nog eenige uren geslapen, maar verscheen niet aan 't ontbijt. Na het ontbijt begaf Crippen zich nog een half uur naar de hut zijner gezellin, en voerde een fluisterend gesprek met haar, waarna hij zijn wandeling hervatte. De gevangeniscellen te Quebec wachten de gevangenen. Daar, veertig voet onder den beganen grond, zullen zij hun vonnis hebben af te wachten. Een moordenaar en de medeplichtige van een moordenaarMenschen van op voeding, van beschaving, van wellevendheid, en thans als melaatschen uitgestooten door de maatschappij Zoover kan het komen met den mensch, als hij het koninklijk spoor verlaat, en gehoor verleent aan zijn ongebreidelde, zondige hartstochten. Doch al is voor Crippen bij de mensche- lijke gerechtigheid geen genade te wachten, daar diep in de ingewanden der aarde, waar zijn verblijf zal zijn, totdat hij naar het schavot zal worden gevoerd, kan hem de ontfermende genade bereiken van den Heiland, die in zijn bitterst lijden nog een zalig troostwoord had voor ee'n misdadi ger, die even diep was gezonken als deze ongelukkige man. Mocht dit het Godverheerlijkend slot zijn van een menschenleven, dat verward was geraakt in de doodelijke strikken van Satan en eigen zondigheid 03 Ol UI O ïtrt Deze Col ibonneil BuiteiilJ Vfzondcl D voor dt Wij zi: voor onzi en Meisj te bieden leven iet: waarde v komstig Wat Huisvrouv dan een dat raad g voor dt voor d Het is verkrijgb; lagen pri het beke vrouw S. (Tweedt Practise nog even van wat 1 Voor de en onder! Gasgloeili Tafeldekk zaamhede Inkoop Vleesch, uitgebreid vormt. EJ andere C Ten sli als Bad Slaap, i Kortou bevattelijk Huisvrouw wil zijD bron van van de uitvoerige gegeveD. Het bc Sen van q Van onde De on< van dit b gaande 5 c wissel. I ex. BOLK Naam Woonpl 1 01 De Burg 'fflaakt beM «ver het b &laard op

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2