«Ti BLAD. Zaterdag 6 Augustus 1910, Antirevolutionair 25sle Jaargang N°. 1578. Orgaan v«©r «Ie ZuhlItollaiiilNclie en Keeawsehe Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle strafckera voor tie Hedaciie lie^emd, Advertentiën era verdere Administratie franco foe Ie «endera aara den Uitgrever. Pc Duizendste éeliool niet den liljliel. Tssira™ era fzandftouw. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. a zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Inferconn. lo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. Ik ben tnet mijn staf over deze Jordaan gegaan en nu ben ik tot twee heiren ge worden. Gen. 32: 10. Dit woord van den aartsvader Jacob paste voorzeker in zijn mond. Als balling had hij zijn land verlaten, vluchtende voor den wreker, voor Ezau, zijn broeder, met een staf en een oliekruik als eenige bezitting. En thans is de vlakte bedekt met zijn kudden van schapen en runderen, kameelen en ezelen. En toch werd deze danktoon geuit in den grootsten nood. Jacob keert terug, rijk en machtig doch als een schrikbeeld rijst daar voor hem op de gestalte zijns broeders, die hem tegentrekt met vierhonderd mannen. 'tls om zichzelven te herinneren aan de zegeningen des Heerenmaar ook om daarop als op ontvangen be wijzen van Gods gunst te pleiten, dat de aartsvader aldus spreekt. De toe komst is wel donker, maar de her denking van het heerlijk verleden kan hem sterken. Zulk een stemming past ook ons bij de aanbeveling van de twee en dertigste Uniecollecte. Ook het begin van ons Christelijk onderwijs was klem en gering en thans is het land bedekt met een menigte scholen met den Bijbel Een halve eeuw geleden was het aantal onzer scholen nog geen honderd, met misschien 20000 leerlingen. Tegengewerkt werden we ofnoode geduld; bespot of met minachting voorbijgegaan. »Het onderwijs aan de bijzondere school kan niet goed zijn de gebou wen gebrekkig, de leermiddelen on voldoende, de leerkrachten geringen daarbij de kostbare tijd gaat verloren met psalmzingen, bidden en bijbel lezen Zoo heette het immers. En toen we in 's Heeren kracht voortgingen, toen werd de tegen stand feller en somwijlen scheen de school met den Bijbel ten doode p- geschreven. Maar nimmer scheen haar onder gang zoo nabij als met de Wet van '78. En zietde bangste dagen werden juist de meest gezegendewant als vrucht van het Volkspetitionnement kwam de Unie met hare Augustus- colleete. En van die collecte ging kracht uit door hare opbrengst, die in den geld nood onzer scholen hielp voorzien. Doch meer nog door den band, dien zij deed ontstaan tusschen de voorstanders van het Christelijk onderwijs en door de veerkracht, die zij wekte. En thans is de dnizendste school met den Bijbel geopend en nog dit jaar kan het leerlingental del60,U00 overschrijden Wat heerlijke uitkomsten in 50 jaar! De Heere heeft groote dingen ge daan, dies zijn we verblijd Maar, schoon ons hart van dank moge overvloeienwe moeten ons verheugen met beving. Er bestaat gevaar, dat we ons ver heffen, nu we sterk geworden zijn. Daarom is het noodig, dat we terug zien op ons klein begin. Er bestaat gevaar, dat" onze ijver zal verminderen, nu de strijd minder zwaar werd. Daarom is het noodig, dat we gedenken de bange dagen van zelfverloochening, die achter ons liggen. Er bestaat gevaar, dat onze lieide zal verflauwen. Daarom moeten wij gedenken aan de dagen, toen alle christenen in Nederland met eenparigen schouder zich opmaakten om de School met den Bijbel te behouden, die met on dergang bedreigd werd. Misschien meer nog dan vroeger is thans noodig, dat alle vrienden der Christelijke School samenwerken om te waken vo:r de School met den Bijbel. Daarom is de jaarlijksche collecte zoo onmisbaar. Dan immers worden alle kleine verschillen vergeten om samen te offeren op het altaar der liefde voor Neêrlands jeugd Duizend Scholen met den Bijbel Honderd zestigduizend leerlingen En tochonze ijver mag daarom niet verslappen Tienduizenden kinderen, die op onze school behoorden, kunnen daar nog geen plaats vinden, wijl de ouders de kosten niet kunnen dragen. Duizenden ouders gevoelen nog niet de noodzakelijkheid hun kinderen te zenden naar een school, waarin de zelfde christelijke 'geest heerscht als in hun gezin. De kinderen van ons volk hebben, meer nog dan vroeger, behoefte aan een school, waarin gehuldigd wordt de leuzeVreest God, eert den Koning De rijke zegen, ons in meer dan dertig Augustusmaanden geschonken, stemt tot zulk een groote dankbaarheid. Die dank moet zich uiten door onze offervaardigheid, maar ook door ge- meensehappelijken ijver en gebed. Onze scholen hebben geld noodig. Maar, meer nog dan dat, hebben zij behoefte aan ons gebed. Ons gebed om zegen op ons onder wijs. Ons gebed om liefde onder de broederen. Ons gebed om bewaring voor onze scholen tegen alles, wat haar zou kunnen schaden of benadeelen. En daarom als de Oogstmaand komt, willen wij ons te zamen opmaken. De oogst kan zoo rijk zijn bij zoo rijke dankensstof. De Uniecollecten steeds stijgende Duizend scholen met den Bijbel Honderd zestigduizend leerlingen met meer dan vier duizend onder wijzers Mogelijk straks, als dankoffer, een tonne gouds voor onze duizend scholen Gemeenschappelijk gebed, gemeen schappelijke arbeid en offervaardig heid weren alle verdeeldheid en ver sterken den liefdeband, die alle vrien den van de Christelijke school moet vereenigen God de Heere, Die ons tot hiertoe in weerwil van onze tekortkomin gen en gebreken zoo rijkelijk zegende, verblijde ons ook thans weder door een heerlijke uitkomst Unieblaadje No. 44. nS' A Ziekteverzekering. v i Den 18den Juli is door Min. Talma een tweetal wetsontwerpen ingediend nl. een ontwerp Radenwet en een ontwerp Ziektewet. De Radenwet beoogt een verdee ling van 't Rijk in gebieden of dis tricten, die hun medewerking ver- leenen moeten bij de uitvoering van wettelijke regelingen betreffende den arbeid. En voor iedere groep van Raden van Arbeid wordt opgericht een Verzekeringsraad. Deze Verzeke ringsraad helpt weer mee aan de uitvoering der Verzekeringswetten, waarvan de Ziektewet er één is. Het is dus de bedoeling met het centraliseerend karakter der vorige ontwerpen, als ongevallenwet, te bre ken en getrouw aan de toezegging in 1908, de Verzekering aan de belang hebbenden zooveel mogelijk in handen te geven. De Ziekteverzekering beoogt het uitkeeren van een geldelijk bedrag bij ziekte. Dat bedrag bedraagt de helft van 't gemiddelde der loonklasse, waartoe de verzekerde bij den aan vang der ongeschiktheid tot werken behoorde. Het wordt uitgekeerd over 6 dagen 's week, en na vijf dagen ziek zijn, gedurende ten hoogste 6 maanden. De premie wordt voor de helft door den werkgever en voor de andere helft door den verzekerde betaald en bedraagt zooveel als in de zes dag loonklassen is uitgecijferd. Onze eerste indruk is een gunstige maar 't ontwerp Kuyper gat meer. Daar ontving men ook geld bij bevalling en overlijdenwas ook de uitkeering iets hooger. Nochtans we verheugen ons, dat deze sociale wet er is. Dat de arbeiders er nu maar bij ziekte, 't genot van mogen trek ken en dus, dat men niet te lang talme in de 2e Kamer. DEBT UITKIJK. »Der verdwijning nabij« Dat lijken me zoo de oud-liberalen de geestverwanten van Thorbecke, die niet willen meedansen om 't gouden kalf van 't Algemeen Stemrecht. Het is voor een ieder duidelijk. Bij elke stembus boeten ze één of meer zetels in. Dat was verleden jaar alzoo met de Kamer-verkiezing en ook dezen zomer weer hebben zij bij de Staten-stembus 't gelag moeten betalen. Vóór eenige jaren werd Van Houten al uit de Eerste Kamer gestemd. Dat kón nu nog zijn een op zichzelf staand feit, gelijk mr. Samuel altijd 'n man a part is geweest. Dat kón zijn afkeer, die niet .zoozeer het beginsel gold, als wel den politieken persoon, die dat beginsel in toepassing bracht. Maar dit jaar was 't erg duidelijk. De stok sloeg weer door 't vrijzinnig geboomte en 't waren overal de oud-libe rale takken waar de klappen op neer kwamen en die op den grond vielen. In Friesland moest immers de oud-liberaal worden losgelaten, wilde men den zetel in de Eerste Kamer voor de vrijzinnigen behouden. Maar 't allergevoeligst zijn deze oud-li beralen getroffen in de na verkiezing, die plaats had in Amsterdam IV, waar de vrijzinnig-democraat den oud-liberaal Roëll leelijk klopte Amsterdam IV is op-end'-op liberaal. Zoo liberaal als Drenthe. Wij hebben er geen kans. Bij generale verkiezingen vertoonen we er de vlagwe geven er den moed niet op ook weten we nimmer hoe raar een stembus-stuivertje rollen kan maar tot nog toe is Amsterdam IV een ^gepachte district voor de liberalen, waarin ze voor- loopig meer last zullen hebben van den rooden gtijpwolf, die vooral in de groote steden onverzadiglijk is, dan van de Chris telijke partijen, die er beslist de meerderheid niet hebben. Maar dat nu ter zake. Bij de Staten-verkiezing was den heer Roëll, lange jaren lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, iets menschelijks overkomenhij was gevallen. Dat vonden velen jammer. Roëll was haast onmisbaar in 't college van Gedeputeerden. Niemand, die zóó thuis was in polder- en waterschapzaken als hij .die man komt wel terug, meende de liberalen meerderheid, en daarom koos je zoolang 'n >strooman« als Gedeputeerde, die zoolang zou zitten, tot de heer Roëll weer in de Staten teruggestemd was. Dat nu ook juist hém dat ongelukje treffen moest Mr, J. C. de Vries, die voor Amsterdam IV zat, stond opde heer Roëll werd candidaat gesteld en menigeen beelde zich in, dat hij er zonder slag of stoot, misschien wel bij enkele candidaatstelling komen zou Eylacie wat liep dat mis. De Rechterzijde onthield zich. De stembusboog kan niet altijd gespan nen zijn, dacht zij. Wij konden immers over de Staten stembus tevreden zijn kans had den we weinig of niet .wij lieten dat nu de vrijzinnigen maar eens uitvechten. En zoo ging de stemming tusschen liberaal, vrijz.-democraat en socialist. Ze gaf géén beslissing. Herstemming was noodig tusschen de eerste twee. En toen ving in dit district een strijd aan tusschen deze beide practies der vrij zinnigheid, die in scherpte en heftigheid niet ónder deed voor den ergsten anti- clericalen veldtocht. En de vrijzinnig democraat wón 1 Dapper door den socialist geholpen. Na de overwinning feest'ten zij, of ze Kuyper zelf overwonnen hadden en in den feestroes klonk een toon vanzoo moet het alle vijanden der democratie vergaan Ze hadden een gevoelige les gehad, de oud-liberalen en als ze op hun standpunt stijf bleven staan, dan zouden de weinigen die nog in stateD en standen zitten er successievelijk uitgewipt worden. 't Ziet er dan ook donker voor hen uit. Ze zitten aan alle zijden vast Links is alles tegen hen. Alleen in het zeldzame geval, dat ze ergens met een man der Rechterzijde in herstemming ko men, kunnen ze op den steun van een déél der Linkerzijde rekenen. De sociaal democraten steunen hen wat de kern van hun leven betreft zelfs dan niet meer. En aan de Rechterzijde vinden ze in den strijd met Links weinig steun. Zie het aan den heer Roëll. De chr, Historischen en roomsch- katholieken steunden hun officieel. De antirev. waren verdeeld maar steunden in geen geval zijn tegenstanders. En toch haalde deze uiterst bekwame candidaat het niet. Nu kan het gebeuren, dat de een of ander partij bij de stembus leelijk afgetakeld wordt, zonder dat zulks een bewijs is van afgeleefdheid. Dat hebben wij ook ondervonden. In r905 vielen onze mannen als kegels in het spel. Maar de partij bleef gezond. Bij de laatste verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag gingen de sociaal-demo craten bij tientallen naar een kelder. Maar de levenskracht der partij was er niet door verminderd Met de oud-liberalen gaat het anders, 't Is de verzwakking van den ouderdom, 't Is niet een geweldig verlies ineens, dat ze lijden, omdat ze hun beginselen zoo op den voorgrond geschoven hebben dat alle andere partijen zich geprikkeld gevoelden. Ach Sinds ettelijke jaren doen de oud liberalen weinig anders dan al maar water bijgieten in den verschaalden wijn hunner beginselen, zoodat ten slotte niemand dien meer lust. 't Was noch in een debacle. Zeer geweldige nederlaag 't Is een afbrokkelen van ouderdom't verweeren van een vergroenden en ingevre ten muur, waar geen restrauratie meer aan helpt. De oud-liberalen hebben hun tijd gehadze hebbèn nun vrouw ontleefd. Legen den ouderdom is geen kruid gewassen. Als de bloedvaten uitkalken, is de dood nabij. Wat er de groote oorzaak van is? Deze, dunkt me zoo, dat de oud-liberalen vele jaren lang als groep genomen geen hooger zucht kenden, dan de macht te bezitten. Zij vooral zijn het geweest, die jaren lang in de Kamer, in de Staten en in de gemeenteraden zichzelf en hun vrienden voorthielpen en de anderen verstooten. Als wij antirevolutionairen, klagen over achter uitzetting, die wij ondervonden, dan zijn het de oud-liberalen in de dagen hunner macht en hoogheid geweest, die ons Knepen en Kielden en Knoeiden. Hun kringetje was 2-het« volk. In de regeerings-colleges oefenden zij de macht' uitin de wetenschap waren zij voor den katheder geschiktin het notariaat werden hun broeders en neven en vrienden gezetin de groote pers gaven zij den toon aan voor burgemeester waren zij geknipt zij waren de buren van het land. Zoo is 't jaren lang geweest. Als ik nu den tijd mijner jeugd herinner, dan kan 't nog in me kooken gaan. j>Jij behoort tot de secte, die overal tegengesproken wordt, hoorde ik een hunner eens zeggen. Zij waren de heeren van Staat en Stad. En daarom ik ontveins me niet, dat de strijd tegen de valsche democratie voor de christelijke partijen zwaarder wordt, naar mate de oud-liberalen van 't staatkundig tooneel verdwijnen maar desalniette min ze gaan, wat mij betreft heen zonder begsterd te zijn UITKIJK. Groenbemesting. De lezers weten waarschijnlijk, wat men hier onder verstaat: het onderploegen ter bemesting van een of ander vlinderbloemig gewas, 't zjj geheel of ten deele. Dit geschiedt dan voornamelijk met het doel met die groene massa den grond rijker te maken aan stikstof vooral en aan humes. Aan stikstofde vlinderbloemige gewassen toch weten met behulp van kabouters bacteriën de luchtstikstof te benaderen, te benutten voor eigen groei, om ze later aan den bodem ten goede te doen komen. Op de lichte, schrale, zandige humusarme gronden zijn de lupinen aangewezen voor groen- bemesting daardoor kunnen zonder groote kosten gronden, te voren ongeschikt voor cultuur geschikt worden gemaakt, en andere, niet zoo arm, aanmerkelijk beter en vruchtbaarder. Oost-pruisen en Pommeren is er door de lupine-teelt in het landbouwbedrijf een gansche ommekeer gekomen en men is daar van meening zonder die teelt niet te kunnen boeren, 't Is goed hierop ten onzent nog eens de aandacht te vestigen, omdat in vele onzer hooge zandstreken de waarde eener lupinegroenbemesting nog niet wordt gekend. De roggebouw is dezen zomer vroegen daarom is het nu zoo'n schoone gelegenheid lupine in den rogge-stoppel te zaaienhoe eer toch hoe beter, opdat een flink gewas worde verkregen. Men wachte niet tot de rogge naar huis kan wor den gebracht: kunnen de garven (schooven)niet op een nevenliggende akker worden geplaatst, dan zette men ze op den akker in rechte rfjen en ploege oumiddelijk het land ondiep om. Later, indien het niet te iaat in den tijd is, kan men de strooken, waar de garven hebben gestaan, nog wel bouwen. Zoo noodig wordt na het ploegen geëgd, daarna onmiddelijk gezaaidhet zaad hoewel vrij grof, mag niet te dtep worden ingeëgd in niet te drogen grond is 2—S c. M. voldoende Men zaaie liefst de blauwe lupine, welke vlugger opschiet dan de gele, en niet te dun, dikker dan men gewoonlijk de gele doet3 H. L per Hectare. Met het rollen, indien noodig, is de bewerking

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1