Woensdag 3 Augustus 1910. 258le Jaargang N°. .1577. voor de Zuidbollandsche en Zecnwsclie Eilanden. KONINGIN EMMA. I I :N| I An tirevolu air Orgaan IN HOC SIGNO VINCES I linger». T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Buitenland. 1 wel de oorzaak van ij 11. »Is er misschien vroeg hij. »0, zeker, was het antwoord, iet kookt niet. »En Irnot dan een heeie mord geeft stof tot odsdienstige samen- niet aan Kerkes en gen en kringen aan en vergaderingen en aan boeken en ntaren en critieken. iok niet aan eenige drijfveer bij veel en landsclie en binnen- et Koninkrijk Gods. ze dagen bijzondere toch doet liet nauw- iestand ons wel eens van den Schotseben in op de rails en bet. n plaats. staande de wagens zoo weinig vorderen len dan zijn Kookt t De beweegkracht van Christus moet aar zekere beweging ilige Geest. Het vuur bet water op kook- len. Alle uitwendige i zeiven zoo weinig, jen groot gevaar, dat oorzien in den stof- ïding de geestelijke ;eren. Zelfs een we als die te Edinburg wanneer bet vele ewerkt in stoom, leiland in de harten n en bidden we om itstorting van den ts de machine, welke Maar gelukkig, er is het overvloedig om Hen blijder dan ooit or van rijken zegen, op keer. Job. 16 13 Lvji s... v- -v 1 i ood, als gij God niet God komt wel eens it, dan van waar gij Dr. E. LaURILIiARD, ZT Daze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag- ibOJmementsprljs p®r drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Ceat. v zonder 50 Buitenland bij YOOrultbetaiing met Zondagsblad f 7,50zonder f 4,50 per jaar. kfs©aderlijke mummers 5 Gent. Met Zondagsblad 7 Cent. 'OITGBYBS Ifeleiwoni IntfcreoHaEs. Ho. 2. Adyertentfën 10 «ent per regel m maal. Reclames 10 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel m V» Maal. öieastaaiiYragen ®n Dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. Groote letters en vignetten morden berekend naar de plaatsruimte dis zij beslaan AdYertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle ukken de tteridctSe fcesteissd, Advertenlfën eia verdere Admlraflsftratle franco toe Se acoden aait den Uitgever. He Coöperatie. II. (Slot.) In ons vorig artikel zagen we de beteekenis der coöperatie (de noodige bekwaamheid blijft een persoonlijke zaak van verstand en wil enz.) de ambachtsman richte op een Crediet - bank; een Volksbank of Voorschot bank. Maar dat raakt nog maar de zaken, die hij persoonlijk noodig heeft. Er zijn echter ook dingen, produc ten te koopen, die men gezamenlijk noodig heeft. Bij de Credietbank kan zich aan sluiten een schilder, een smid; een timmerman en allerlei handwerk, maar die hebben nog niet altijd gezamen lijke inkoopen te doendaarvoor moeten al de schilders zich weer coöpereeren om hun vert, kwasten enz. gezamenlijk in te koopenal de smids om evenzoo gezamenlijk te koopen ijzer en smidskolenal de timmerlui om gezamenlijk in te koopen: hout. Naast de Crediet coöperatie, die aan iederen ambachtsman dus geid geeft voor zijn persoonlijken inkoop, staat ook de Inkoops-Coöperatie, bij wie alle ambachtslui van 't zelfde gild terecht komen. En deze Inkoops-Coöperatie is van groote beteekenis. Vraag 't den boe ren; den steenkolenkoopers, die in »bond« zijn. Waarbij nog komt, dat dan voor gezamenlijke reclame ook gezorgd kan worden en dat is uit den aard der zaak weer goedko per, dan wanneer hoofd voor hoofd moet gaan adverteeren. Wanneer dan bij al deze coöpe raties zich nog voegt de drang om de koopers contant te doen betalen, dan begint de ambachtsstand zich reeds krachtiger te ontplooien. Ziet hij dan nog kans om zijn winst te kapitaliseeren in de Spaarbank, dan komt er heslist en zeker onder den zegen des Heeren verbetering in zijn zaken. En gaan de zaken behoorlijk, dan kan de coöperatie zich nog verder uitstrekken. Dan worden opgericht de Ziekenfondsende Pensioenfondsen en al die andere organisaties, die 'tleed van ziekte, invaliditeit en ouderdom, begrafenis, bevallingen als anderszins helpen verzachten. Dan kan ook opgericht worden de Verbruiks-Coöperatie, met eigen win kels, eigen bakkerijen, eigen melk inrichting en eierenhandeleigen meubelzaken en voorts alles, wat niet zoozeer tot de »zaak« als wel tot het huisgezin behoort. Worden aan de eigen inrichtingen bepalingen verbonden, dat nl. niemand lid mag zijn, die in godsdienstig of zedelijk opzicht een schande is voor de coöperatiedat geen jenever- of alcoholverkoop mag plaats hebben dat niet verkocht mogen worden bro chures, boeken, plaatwerken, die aan- stootelijk zijn ot de goede zede ver onachtzamen, dan kan door zoon coöperatie een allerbeilzaamsten in vloed geoefend worden op het gods dienstig, geestelijk en zedelijk leven der coöperators. En nu is een Verbruiks-Coöperatie, zooeven genoemd, juist een der beste middelen om 't geld te krijgen voor al de andere coöperaties, Wie op allerlei wijs coöpereeren wil voor aankoop voor credietvoor zieken fondsen enzmoet beginnen met een Verbruiks Coöperatiedie kan geld in kas brengeneen grond-fonds op securen vormen voor de toekomstwaaruit al 't toekomstige kan worden opgebouwd. Wie voorstander is van coöperatie, moet onzes inziens met de verbruiks- vereeniging aanvangen. Doch dan diene ze ook grondslag te staan. Tul-is- en Landbouw. MINISTERIE VAN LANDBOUW, HANDEL EN NIJVERHEID. Directie van den Landbouw Stand der landbouwgewassen op 15 Juli 1910 Slot. Bruine loonen hebben iets van de regens en den harden wind in begin Juli te lijden gehad. De stand is vrij goed op de klei in Noordholland in Zuidholland en Noordbrabant. Op het veen in Noordholland en in Zeeland staat het ge was goed. Witte boonen, die op Tholen en Walcheren nogal verbouwd worden, staan daar zeer goed. Consumptie-aardappelenDe aardappelen heb ben zich flink ontwikkeld en staan er over het geheel goed voor. De gewone ziekte is in de laatste dagen in vele streken op getreden, terwijl de z. g. krulziekte zich heviger doet gelden dan Daarentegen staan de Richters, Eureka's en Eigenheimers op de nieuwe dalgronden in Drenthe er zeer goed voor. In verband hiermede is de stand van de fabrieksaardappelen in Groningen dooreengeno- men slecht vrij goed, in Drenthe goed. Ook op de Overijsselsche dalgronden staan de aardappelen slechts vrij goed. Suikerbieten. De bieten ontwikkelen zich over 't geheel zeer goed, en zullen, als Augustus warmte geeft, hooge opbrensten kunnen geven. De stand is zeer goed in Zeeland, en op het veen in Noordholland, goed tot zeer goed in Groningen. Elders is de stand goed. Cichorei. De stand is in Friesland en Zuid- holland goed tot zeer goed, in Groningen, waar het gewas van slagregens heeft geleden, slechts matig tot vrij goed. Uien. Dit gewas staat over 't geheel onbevre digend, hetgeen grootendeels wordt toegeschre ven aan het slechte zaaizaad dat in 1909 gewonnen is. Vele perceelen staan te dun, terwijl ook de kroefziekte en de made van de uienvlieg schade doen, althans in Zuidholland. De stand is slechts matig in Zeeland, matig tot vrij goed in Zuid- holland, en vrij goed in Noordholland. Klavers. De klavers, die zich in het begin van den zomer buitengew ion welig ontwikkeld hebben en een zware eers e saele beoben gegeven ont wikkelden zich iu den matsten tijd minder goed. Toch is de stand van de roode klaver overal goed of zeer goed. De witte klaver heeft iets meer kelijk klein is, is in uitstekende toestand gewon nen. Het grootste deel van den hooioogst heeft gedurende de regenachtige dagen tot 11 Juli buiten gestaan, waardoor de hoedanigheid vrij wat geleden heeft, hetgeen nog erger geweest zou zijn, indien het weer, behalve vochtig ook warm geweest was. Ook nu nog staat er vrij veel hooi buiten. Kan de hooioogst derhalve, wat de opbrengst betreft, uitmuntend genoemd worden, de qualiteit is dooreengenomen, niet meer dan vrij goed tot goed te noemen. Klaverhooi is er eveneens zeer veel gewonnen, en waar men van klaverruiters gebruik maakt, is ook de hoedanigheid goed. Waar deze nog niet in zwang zijn, heeft de qualiteit van het klaverhooi, dat niet vroeg is binnengekomen, veel geleden. Het gebruik van ruiters neemt in de laatste jaren in vele streken sterk toe. ENGELAND. Minister Asquith, antwoordende op een vraag, betrefïenden de veto-conferentie, deelde mede, dat de vertegenwoordigers van de regeering en de oppositie twaalf maal vergaderden, en zorgvuldig de verschillende tegenstellingen onderzocht hebben. 1858. 2 AUGUSTUS. 1910. De Koningsvrouw, die d' oude Oranjestam Gesierd heeft als een bloem de dorre hagen, Die uit haar land van bosch en bergen kwam, Om laatsten Willem1 s laatste schreên te schragen, Die 't hart van Vorst en Volk gevangen nam, Die liefde gaf en liefde slechts kwam vragen, De Moeder, die 't van God gegeven Kind Tot lieveling der natie wist te maken, De liefde, waarmee 't volk Oranje mint, Weer als vanouds in laaien gloed deed blaken, Den band weer bond, die Volk en Vorst verbindt, Tot sterk en krachtig snoer, niet licht te slaken, De Regentes, voor dubb'le taak gesteld Die 't schip van Staat met vaste hand moest leiden Door felle branding soms en golfgeweld, En tegelijk haar Dochter voorbereiden Ter toekomsttaak, die machtige eischen stelt En spanning vroeg van Kind en Moeder beiden, De Koninginne-Moeder, naast den troon Een plaats zich kiezend, waar zij mee kon werken, Die tranen drogen kon van meenge koon, Den lijder troosten en den zwakke sterken, En, niet gehinderd door den last der kroon, Voor menig hart een zegen kon bewerken, Die hooge Vrouw zij hulde en eer gebracht Op dezen dag, dien we aan Landsmoeder wijden; Zij Gods gena haar licht en levenskracht Zijn liefde moog' haar liefdrijk hart verblijden! Haar naam blijv' leven bij het verst geslacht, Haar roem weerklinke tot de verste tijden. Timotheüs. A. L. inde laatste jaren. Onder de consumptieaardap pelsoorten schijnt deze laatste ziekte het meest op te treden bij de Blauwen en Watten, doch ook soorten, die er tot dusverre vrij van gebleven waren, zijn er thans door aangetast. Voorts schijnt de krulziekte het veelvuldigst voor te komen in Gelderland, Utrecht, Zeeland en Noord brabant. Toch zijn de verwachtingen van den aardappeloogst goed. .Broeiend, vochtig weer in den eersten tijd zal echter nog veel schade kun nen doen. De stand is overal goed. Fabrieksaardappelen. De krulziekte, waarvan hierboven sprake was is dit jaar in buitengewoon hevige mate opgetreden onder de Paul Kruger, eene soort die wegens haar groot productiever mogen in de Veenkoloniën veel verbouwd wordt. Trof men in vorige jareD slechts weinig zieke stammen tusschen de gezonde aan, thans zijn 70 pet. en meer van alle stammen ziek. Vele perceelen zullen slechts de helft of een derde van een normalen oogst geven, zoodat de stand van de Paul Kruger vrij slecht te noemen is De andere soorten fabrieksaardappelen hebben van de krul veel minder te lijden. Toch is op de oudere dalgronden de stand van de fabrieksaard appelen iu het algemeen ten gevolge van natte, koude weer in de laatste weken achteruitgegaan. "W den invloed van de koude dagen van de laatste weken ondervonden en staat iets minder goed dan de roode. Lucerne lijdt in Zeeland nog steeds onder de natte weersgesteldheid van 1909 en heeft weinig voeder. De stand is daar matig. In Gelder land, Zuidholland en Noordholland is de stand goed. Weiland. Evenals de klavers groeiden ook de weilanden in Mei en begin Juni zeer snel, zoodat er overal weide in overvloed was. Gedurende de koude, natte dagen der laatste weken is echter ook het gras eenigszins achteruit gegaan, terwijl ook bet etgroen zich slechts langzaam ontwikkelt, hetgeen echter ook wordt toegeschreven aan de zware snede gras, die er eerst is afgehaald. Niettemin is de stand van het weiland, voor zoover dit niet van den hoogen staDd der rivie ren lijdt, goed in vele streken zelfs zeer goed. Op verschillende plaatsen, als in Friesland en Zuid holland, was het gras zoo overvloedig, dat men in vele weiden de door het vee niet afgegraasde bossen heeft afgemaaid en gehooid om nieuw gras te krijgen. Grashooi. Wegens den weligen grasgrosi heeft men vroeg kunnen maaien en voor qpn deel ook kunnen oogsten voor de regenperiode inviel.Dit gedeelte van den hooioogst, dat echter betrek- Het resultaat der conferentie is, dat, hoewel er tot dusverre nog geen overeen stemming is bereikt, de besprekingen toch zoover gevorderd zijn, dat, volgens onze meening bet noodzakelijk en wenschelijk beide is, dat deze besprekingen worden voortgezet. Het Lagerhuis is verdaagd tot 15 November. Den 3en Augustus zal een formeele zitting gehouden worden om de onderteekening in ontvangst te nemen van de Koninklijke goedkeuring Tan het wets ontwerp der Koninklijke troonsbestijgings verklaring. Een wetsontwerp is n.l. aangenomen tot wijziging van de verklaring, die de konin gen van Engeland bij hunne troonbestijging moeten aflegger. Die oude formule was zeer krenkend voor de vele Roomsch-Katho- lieken en Non-conformisten, terwijl toch in de nieuwe formule de Prolestantsche troonsopvolging ruimschoots verzekerd wordt. SPANJE. Het antwoord van den H. stoel op de Spaansche nota zal waarschijnlijk de terug roeping van de Ojeda tengevolge hebben den gezant van Spanje bij het Vaticaan. Het antwoord uit Rome luidde, dat de H. stoel de onderhandelingen slechts wil voortzetten indien minister Banalejas de door hem onlangs afgekondigde koninklijke besluiten over de congregatiën voorloopig buiten werking" stelt. Canalejas zal in geen geval aan dezen eisch gevolg geven. Blijft dus het Vaticaan zijn standpunt handhaven, dan kan van verder onderhandelen geen sprake zijn. HONGARIJE. De Hongaarsche Kamer heeft met groote meerderheid de ontwerp-begrooting voor het loopende dienstjaar goedgekeurd. Dit maakt een einde aan een onweitigen toestand, waardoor sedert den len Jan. I.1. de inning van de directie belastingen verhinderd werd Ook nam de Kamer net wetsontwerp betreflende de recruteering aan. De recruteering zal in Mei beginnen. BULGARIJE. Tusschen Turkije en Bulgarije blijft het wegens de ontwapeningskwestie in Mace donië nog gespannen. Op de vriendschap pelijke vertoogen van den vertegenwoordiger van Bulgarije te Konstantinopel antwoordde de Porte, dat zfj vast besloten is, de ontwapening iu geheel Macedonië, zonder in 't minst iets toe te geven, door te zetten. CHINA. De Chineesche regeering heeft besloten de kolonisatie in Mandsjoerije en Mongolië uit te breiden. Ten einde de kolonisatie meer volgens een vast plan uit te voeren, heeft de prins regent aan de ministeriën van Binnenlandsche Zaken, Landbouw en Koloniën opgedragen, een uitvoering kolo nisatie plan uit te werken. Als kolonisten komen in hoofdzaak inwoners van de zui delijke, door provinciën in aanmerking CUBA. Naar een telegram uit Havana meldt, is generaal Miniet, de aanvoerder der op roerige Gnbaneezen, door de troepen der regeering in zijn kamp, nabij Nueva Escocia, gevangen genomen. Het leger der opstan delingen werd na eenige schermutselingen verstrooid en vluchtte voor een gedeelte in de bosschen. NICARAGUA. De regeering van president Madriz van Nicaragua heeft een nota-circulaire gezon den aan de regeeringen van. Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië Spanje en de republieken van Midden-Amerika, waarin gewezen wordt op de voorgenomen inmen ging van de Yereenigde Staten in de binnenlandsche aangelegenheden der repu bliek. üe nota zegt, dat de burgeroorlog met de inneming van Blueiields eigenlijk geëindigd is, maar dat de Amerikaansche kruiser //Paducah// troepen geland heeft en de rebellen indirect steunt. De Amerikaan sche regeering verlangt bovendien, dat Amerikaansche schepen vrij in en uit zullen mogen gaan hoewel zij wapens en munitie aan boord hebben voor de re bellen die zich iu Bluefields verschanst hebben. President Madriz heeft deze dingen aan president Taft medegedeeld en geëischt, dat de Vereenigde Staten de neutraliteit zullen bewaren. De nota verzoekt nu, dat de regeeringen van bovengenoemde staten bij de regeering te Washington stappen overstroomingen geteisterde ;J I li üi "73S| *0".

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1