ttechtszaken. Weelcverslag Tan Geld- en FonflsenmarM. iqio waren er alzoo 480 60 is 370 leerlingen De groote aanwas van leerlingen veroorzaakt een overbevolking. 61 leerlingen van thans hebben in de laagste klas geen behoorlijke plaats. Met Augustus komt er een groote toe vloed van leerlingen. Er kunnen nu verschil lende wegen gevolgd worden om overeenkom stig de wet te blijven, bv. splitsing in paralel klassen, lokalen bijbouwen. Het Hoold der school vreest dat de verbouwing van ziju wtoning tot schoollokalen en een nieuwe woning voor hem wel tot de vrome wenschen zal behooren. Het ongeoorloofd schoolverzuim bedroeg 3 pCt. Over 't onderwijs. Op advies van t rijks schooltoezicht is een proef genomen met het vervangen van leien door papier. De leien werden overal afgeschaft, behalve in de 3 laagste klassen. Als het Hoofd de school te Sommelsdijk eens vergelijkt met die van Mid- delharnis, dan laat de onze nog al wat te wenschen over. Dan moeten er nog veel platen en kaarten aangeschaft worden. In vele op zichten Btaat de school ten achter bij andeie scholen. Van de Fransche Taal profiteerden 8 leerlingen, waarvan er binnenkort misschien nog 2 afgaan. De schoolbibliotheek ziet er armzalig uit. Er is geen geld om haar te onder houden, laat staan nog haar uit te breiden. Het onderwijs in de nuttige handwerken wacht ook nog op reorganisatie. Verslag plaatselijke schoolcommissie. Over 't algemeen vereenigt zij zich met dat van t hoofd der school. Zij is van meemug dat voor de verwarming vulkachels het best zullen voldoen. Zij behoeven geen aandacht van den onderwijzer en zijn schoon in t gebruik. De school is van slechte constructie. Er is slechts èèn uitgang. Bij brand is er groot gevaar temeer daar de deuren naar binnen opengaan en bii een paniek niet geopend zouden kunnen worden. Als de Raad besloot de banken in de laagste klasse te laten verven, dan zag ze deze in plaats van de oude sombere kleur gaarne een lichtere b.v. eikenhouten kleur geven. De schoolcommissie is levreden over het personeel al hoewel zij van meening is, dat de resultaten grooter hadden kunnen zijn bij een kleiner aantal leerlingen. Waar nu b.v. met Augustus een To leerlingen in de eerste klas zouden geplaatst moeten worden, daar kan geen sprake zijn van goed ouderwijs. Dat is te veel gevergd van den onderwijzer. Minder goede leerlingen worden het slachtoffer en blijven achter. De bovenwoning van 't hoofd zou verbouwd kunnen worden tot lokalen voor de hoogste klassen. De schoolbibliotheek wordt altijd onderhouden van de leescenten en opbrengst handwerken. Doch dit blijkt niet te kunnen bestaan en daarom geeft de comm. de Raad in overweging een bedrag van f 50 per jaar uit te trekken voor de bibliotheek. Van de Sckoolspaarbank wordt niet zoo druk gebruik gemaakt hoewel de voorz. het aantal uitgegeven boekjes nog al g°In verband met het voorgaande zegt de voorzitter dat een en ander een schadepost voor de gemeente zal worden, maar er zijn zaken, die gedaan moeten worden. De heer Van Dorsser betoogt nog de noodzakelijkheid van de uitbreiding der school. De voorz. zegt, dat men aan de wet moet voldoen, 60 leerlingen willen toegelaten worden en er bleven er 11 zitten samen Deze mogen niet worden toegelaten om in één klas onderwijs te ontvangen. De wet eischt daarin voorziening, maar nu is de vraag hoe. De vrome wensch van mijnheer Thielman, om zijn woning herschapen te zien in een paar klassen enz. verdient wel over weging. Dok kan men op een andere manier te werk gaan, maar hoe ook aangevat, het vergt offers van de gemeente, die niet voorkomen kunnen worden. Het is voor den Raad moeilijk zich uit te spreken en daarom vraagt de voorz. of het niet goed was, dat de Raad he dagelijksch bestuur machtigde om m overieg met de schoolcommissie en 't hoofd der school een plan te beramen om in die behoefte te voorzien en dat dan aan de goedkeuring van den raad te onderwerpen. Het is een zaak die groote overweging verdient. Wel wil de voorz de Raad een uitspraak zien doen over kleinigheden als het verven van schoolbanken enz. dhr. Van Beek. Nu laten verven en later soms gaan breken, is dat wel in orde. Was het niet beter dit tegelijk te doen? dhr. De Graaft. Met 1 Aug. zou de gelegenheid klaar moeten zijn voor de leerlingen. Was dat Set vTn tevoren te voorzien 1 Aug. zit men met de handen in 't haar, dan moet men zich behelpen en waar de kinderen te bergen. De klacht had weken vroeger in den Raad gebracht moeten worden. Hij is van meening dat nooddeuren wel aangebracht konden worden. Wat de kachels betreft heeft de Raad zijn plicht gedaan en kanen zal daarmee voortgaan. Toch gelooft hij dat er veel overdreven is b.v. wat de tocht betreft. Misschien ligt dat wel voor een groot deel aan de onderwijzers, die niet goed veutileeren. De voorz. verzocht nu den Raad, zich uit te spreken omtrent het Verven van de schoolban ken. De banken zullen niet onder de verbouwing lijden. Worden ze geverfd, welke kleur dan. dhr. De Graaff. Zou het niet gaan de aanvrage om de banken te verven achterwege te stellen Bii kale banken lijdt het onderwijs niet. Mijnheer Van Dorsser kan zich best vereenigen met de hr. De Graaff. De voorz. komt nu op de banken in de Bewaarschool. T 'is hard noodig, dat die banken geverfd worden. Dat kan in de vacantie nog wel. Allen zijn daarvoor. Nu volgt bespreking ander ondergeschikt punt n.m.l. de schoolbibliotheek. dhr. Van Beek. Hoe ging dat vroeger dhr. Van Dosser. Ja, dat weet ik eigenlijk niet. Ik zou het willen verbinden aan de heele zaak en het opdragen aan het dagelijks Bestuur. Niemand is hier tegen. De voorz. stelt nu voor verbouwing, banken, bibliotheek enz. enz. in handen te geven van 't dagelijksch Bestuui in overleg met de schoolcommissie en 't hoofd der school. Dan moet dit bestuur met een rapport bij den Raad komen ter goedkeuring, met dien verstande, dat zoo spoedig mogelijk gewerkt zal worden. Allen voor. Dan is ingekomen van M. Dijkers een verzoek om ontheffing hondenbelasting 2de halfjaar, wegens opruiming hond. Daar was niets tegen. Bij de rondvraag vraagt alleen dhr. Joppe het woord en vestigt de aandacht van t dagelijksch Bestuur op een boom voor de woning van de weduwe Van Schouwen. Bij storm bestaat gevaar, dat hij om slaat en in de woningen tan den overkant bv. bij Den Baars. Er is nog slechts één flinke wortel, die hem staande houdt, die boom zal voor de veiligheid weg geruimd moeten worden. Dit vmdt dhr. Van Beek ook. De voorz. zal een onderzoek laten ms-ellen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de openbare vergadering gesloten. Verslag van de Vergadering der Ge meenteraad te Stellendam gehou den op Vrijdag 22 Juli 's nm. 5 uur. De Voorz. opent deze vergadering met gebed. Afwezig de Heer Moerland. Ingekomen een schrijven van Mejuff H, van Gelder verzoekende tegen 1 Augustus eervol ont slag te verleenen al9 helpster bij de nutigeh.w. der O. L. school. 2e. Een reclame van Jb. Troost Mz. omdat men naar zijn meening hem te hoog heeft aangesla gen in den H. O. en dringf aan op verminderen daar hij anders zelf voor dé Commissie zal ver schijnen. Wordt besloten het aan de Commisie daarmede belast over te laten. 3e. Ingekomen een schrijven van Sm. van der Vlugt Fz. welke vraagt hem eervol ontslag te verleenen als Hulptelefonist, door vertrek naar een andere plaats. De Voorz. stelt voor in zijn plaats nu Sm. van der Vlugt. Sr. als Hulptele fonist te benoemen en als plaatsvervanger M. van der Vlugt Fz. dit voorstel wordt door den Raad aangenomen. IntusBchen komt de HeerL. Moer land binnen. De Voorz deelt mede dat op de laatst gehouden veiling van de Familie Brinkman door hem is gekocht een gedeelte Tuingrond aangrenzende aaa de Begraafplaats, Kadaster sectie B No. 670, 671, 672, 673, 674 en 656. groot 24 Are en 85 cA., voor de Bom van f 10,10 onkosten 9 en 1 trekgeld zoodat het totaal bedraagt f 1109. 20 te betalen onkosten dadelijk en koopsom 1 Oct. 1910. De Voorz. stelt voor de gelden die men hiervoor te kort komt te dekken door een leening en tevens B. en W. te machtigen tot het doen van noodige stappen. Hiertoe wordt met. alle stemmen besloten. De Heer I.. Moerland merkt op dat met de vergrooting der begraafplaats de zelfde regel geldt als met een nieuwe aan te legaen begraafplaats en dat men dan gevaar loopt te dicht bij de bebouwde kem der Gemeente te komen. De Voorz. wijst er echter op dat in een vorige vergadering een teekening ter tafel is ge weest en heeft men dit goedgevonden, ook heeft men het aan Ged. Staten opgezonden welke het zelve ook goedkeurdeook levert het voor de bestaande kom der Gemeente geen bezwaar daar het nieuwe gedeelte wel meer dan 50 M. daar vandaan is. Verder deelt de Voorz. mede dat nog zijn ingekomen twee adressen het eerste van de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier met een verzoek aan de Gemeenteraad of het niet mogelijk is om des Zondags de Herbergen en Koffiehuizen te sluiten of zoo dit niet kan uren te bepalen b. v. dat ze open mogen zijn van 's morgens 5 uur tot 8. 30 uur en 's middags van 11.30 uur tot 1.30. Want het zal u niet onbekend zijn dat de Zondag steeds meer ontheiligd wordt en vooral dat in de nabijheid der tramhalte din gen geschieden dig op Zondag onbehoorlijk zijn. En waar de Raad nu zoo niet in zijn geheel, dan toch voor het grootste deel zich buigt voor Gods woord zoo dringt zij er op aan dat dit aan genomen wordt, want ook in DirkBland en Nieuwe Tonge is men ons reeds voorgegaan met Zondags te sluiten. De Voorz. deelt mede dat men met Dehandelen dezer zaak moet wachten tot eene volgende vergadering daar het eerst nog behan delt moet worden bij B. en W. De Heer P. Holleman vraagt echter even het woord en wel over eene zinsnede voorkomende in dat adres. Dat hij het zeer beledigend vindt waar staat: „en waar de Raad zoo niet in zijn geheel", m.d. w. dat er een paar zijn welke zich niet buigen voor Gods Woord, hij meent dat daar de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk vo strekt niet het recht toe heeft daarover te oordeelen, en daarom stelt hij voor tegen die zinsnede pro test te teekenen ook. De Heer L. Moerland vindt het schandelijk om zoo iets te opperen en dat van een Kerkeraad en wel met Ds. Hoogendijk voorop. De Voorz. brengt in rondvraag hier tegen te protesteeren, waartoe eenparig wordt besloten. Het tweede adres is van de Kerkeraad der Geref. Kerk verzoekende om des Zondags de Herbergen te sluiten en gelet ook op de herbergen gelegen in de nabijheid der tramhalte welke eventueel schadelijk werken op geestelijk gebied. Dit adres wordt ook aangehouden tot eene volgende ver gadering. De Heer P. Holleman vraagt of er niet iets aan de sloot aan de N. O. zijde van de Molenkade kan gedaan worden door b. v. iederen week versch water in te laten en wanneer de heer de Vogel dit niet wilde toestaan om dan die meed gelegen aan de Molenkade aan de Gemeente te nemen. De Voorz. zegt dat er reeds eerder een plan is gemaakt en tegelijk met het rioleeringsplan is opgenomen, hij wijst er op dat de heer Moerland dit plan gemaakt heeft. De heer Moerland zegt dat het nog niet terug gezonden is, omdat er eerst lichtdrukken van ge nomen moeten worden. De Voorz. verzoekt den hëer Moerland het plan te bespoedigen opdat men wanneer't rioleerings plan niet door mocht gaan, toch die slooten mochten verbeterd worden. De lieer P. Holleman vraa&t nog of het niet mogelijk zou zijn dat J. Misse! welke zich in het Krankzinnigengesticht te Loosduinen bevindt zou kunnen entslagen worden of soms om te probee- ren met 14 dagen verlof te vragen, want hij zegt dat hij van buiten af goede berichten van hem gehoord heeft. De heer Biemond stemt ook hier mede in en meent dat men hem dan niet langer op kosten der gemeente mag houden, hij merkt ook nog op dat naar hij vernomen heeft Missel nog geërfd heeft van zijn vrouws vader en dat het beter was dat hij dat dan eerst op leefde. De Voorz. deelt mede dat hjj hier omtrent een schrijveD ontvangen heeft van den waarnemenden Directeur der inrichting datum 12 Juli. Dat Missel nog hoe genaamd niet vooruit gaat en dat hij nog maar kleine werkjes kan verrichten. De Voorz. merkt nog op dat hij iederaar kost f 330, waarvan de Provincie een gedeelte vergoed zoodat hij voor de Gemeentejaadijks kost f225. Hij zal echter nader informeeren daar de berich ten van deze personen niet met elkander over eenkomen. De heer Moerland vraagt nog of de bijlage der bouwverordening reeds aan de ambachtsliïden is gezonden. De Voorz. zegt van niet, doch dat hiervoor zal gezorgd worden. De Heer J. van Seters vraagt nog even het woord n. m. of het gedeelte aan den Z. O. ach terweg van J. van Oostenbrugge tot A. Kooiman waar putten in zjjn, zoodat men met een voer gevaar zou loopen om te vallen en ook wanneer het suikerbietenryden begint, wordt die weg het eerst slecht. De voorz. deelt mede dat er juist op een ver gadering van B. en W.over gesproken is en dat men besloten heeft die putten aan te vullen ten tweede vraagt de heer vat Seters waarom de be handelingvan de weg in Kavel 20 zoo op de lange baan (geschoven wordt, daar reeds zoo dikwijls uitstel gegeven is. De Voorz. zegt dat nu uitstel is gegeven 1 September en dat men dezen datum niet hoopt te overschrijden. De heer Holleman verlangt nog even het woord of het slop tusschen A. Kooiman en C. Lokker niet beter zou kunnen iugericht worden dat even als de andere de gooten langs den kant loopen en zoodoende het vuil en gier welke over de straat loopt toch aan de kant zou blijven. De Voorz. keurt dit ook niet af doch is van meening dat de goot van Visser tot Ds. Taal in slechte toestand is, zoodat deze voorgaat en met het slop zou men in elk geval eerst moeten zorgen dat de gier welke uit de mestputten loopt binnen gehouden moet worden. Zoo wordt dan besloten te vragen aan bovengenoemde personen te trach ten het doortranende gier tegen te gaan. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorz. deze v rgadering. Arrondissement*-Rechtbank. (Kamer van Vacantie.) Zitting van Dinsdag 26 Juli. Moord tc Middelhar nis. Dinsdag stond terecht de 19-jarige bouwknecht Laurens E., wonende te Middelharnis, thans ge detineerd, beklaagd van het op 23 Mei j.l. op zettelijk van het leven berooven van de 31-jarige Anna Gootjens. Beklaagde, een stevige boerenknul, gekleed in een eenvoudig jasje en donker fluweelen broek, was heel kalm. Op de vraag van den president of hij bij zijn bij den rechter-commissaris afgelegde bekentenis bleef, antwoorde hij bevestigend, De herinnering aan het feit bracht beklaagde nog even onder den indruk, doch hij huilde niet. Hij verklaarde een wrok tegen het meisje te hebben gehad, omdat zij hem verweten had, dat-ie siga ren van den baas, waar zij beiden in dienst waren Th. v. d. Bol te Middelharnis had wegge nomen. Beklaagde zei dat hij bevreesd was, dat hij weggejaagd zou wordeh en dat hij dan nergens meer tereGht kon. Pres.: Maar dat woog toch Diet, op tegen wat je gedaan hebt. Weet je hoeveel steken je hebt toegebracht Beklaagde knikt ontkennend de oogen neerge slagen. Pres.Niet minder dan drie-en-twintig messteken. Beklaagde kon daarna weer gaan zitten. Hij bleef kalm, de oogen hield hij neergeslagen en hij Dam geen notitie van de binnenkomende ge tuigen. De beide deskundigen, de dokters R. de Jos- selirj de Jong en C. H. van Herwerden, verklaar den dat ze de lijkschouwing hadden verricht. Geconstateerd was door hen, dat vier van de 23 wondeD reeds doodelijk waren. Een wond onder aan de borst was door-en-door. Zij hadden voorts geconstateerd dat de messteken met groote kracht waren toegebracht, omdat het mes nogal bot was. De eerste getuige, de brigadier der Rijksveld- wacht H. van Boekhout, was den avond van den moord ter plaatse van de misdaad geroepen. Hij had daar de ver9lagene op het bleekveld ge vonden, het lichaam doorboord, met messteken. De gemeenteveldwachter L. Van Antwerpen' had beklaagde onmiddelijk na den moord ge sproken. Beklaagde had bekend en hem in een sloot het mes aangewezen, waarmede hij de mis daad had begaan. Th. v. d. Bol verklaarde dat beklaagde van Januari af bij hem in dienst was. Getuige heeft beklaagde in dien korten tijd niet genoeg bestudeerd om zijn karakter te kunnen beoordeelen. Of beklaagde driftig is kon getuige dus niet verklaren. Wel heeft hij beklaagde onder 't stoeien met andere knechts hoorenzeg gen Als ik driftig word, zou ik wel iemand kunnen doodsteken 1 Wat de verslageue betreft gaf getuige toe dat ze erg heerschzuchtig was en dat ze graag „de baas speelde". De vrouw van getuige Bol verklaarde dat Anna (de verslageue) om kwart over zessen den boom gaard was ingegaan om het wasebgoed binnen te halen. Ze was nog niet lang weg of beklaag de kwam bij vrouw v. d. Bol staan, die stond te strijken en zei ik heb ze doodgestoken I Ze kunnen je wel zóö driftig maken I Beklaagde droeg toen een bebloed mes in de hand. Vrouw v. d. Bol was den boomgaard ingegaan en had daar het lijk van Anna gevonden. Getuige G. Van ützel was daags vóór den moord in gezelschap van beklaagde geweest. Beklaagde had zich toen over de verslagene aldus uitgelaten: 't Zal niet beteren of ik moet bloed gezien hebben 1 Den volgenden dag had getuige 'n gil gehoord. Hij herkende de stem van Anna. Toen hij getuige naderbij kwam, vond hij Anna dood liggen. Meteen zag hij beklaagde bij den welput staan. Getuige was naar hem toe gegaan, doch beklaagde was plotseling in den welput verdwenen. Hij lag reeds onder water, toen getuige hem er nog uithaalde. Getuige had beklaagde ook weieens hooren zeggen: Als ik in gevaar kom,zou ik wel iemand kunnen doodsteken! en wat het karakter van Anna betreft, was het getuige ook bekend, dat ze erg heerschzuchtig was. Getuige G. Van B. verklaarde, dat hij drie vier weken vóór den moord met beklaagde had gesproken: Beklaagde had gezegd die meid (hier wordt bedoeld de verslagene) is een kreng. Je zoudt ze in je drift doodsteken. Vandaag of morgen steek ik ze nogeens dood! Als ik de kans krijg, draai ik mijn mes door d'r d... Getuige had in die uitdrukkipgen aanleiding gevonden na den moord zelf te zeggen Nou hij heeft goed zijn woord gehouden 1 Beklaagde ontkende die uitdrukkingen te heb ben gebezigd. Hij zei dat hij nog nooit met dien getuige alleen was geweest. M. Busch, is de getuige, tegenover wie getuige v. B. zich had uitgelaten. Getuige voegde er aan toe dat v. B. nog had gezegd Nou, ze heit 't verdiend ook 1 Uit het getuigenis van getuige D. Vroeg in de Weij bleek, dat de verslagene tegen hem had gezegd dat Laurens (beklaagde) weer sigaren had weggenomen en dat ze 't tegen den patroon zou zeggen. Getuige V. in de W. had dit aan be klaagde gerapporteerd, die bedreigingen had ge uit. Beklaagde werd nog eens ondervraagd nu. Nog steeds kalm gaf hjj nu een omstandig verbaal van het gebeurde. De verslagene kwam hem in den boomgaard voorbij, waarna beklaag de haar aansprak: Zeg, Anna, wat is dat nou met die sigaren De verslagene was, volgens beklaagde, toen gaan razen, waarna beklaagde haar een stomp had gegeven. Direct daarop was hij met het mes gaan steken. De president wees beklaagde er op, dat hjj een ontzettend feit gepleegd had, waarop beklaagde antwoordde, dat hij niet het plan had, het meisje van het leven te .berooven. Rechter O. W. Sipkes wees beklaagde er op dat hij vroeger in dienst van zekeren Seegers, volgens vele getuigen, den baas met een broodmes moet hebben bedreigd. Beklaagde ontkende dit. Op een vraag van het O. M. zei beklaagde, dat de verslagene het steeds daarop had aangelegd om verkeering met hem aan te knoopen. Hij was enkele malen met haar uit geweest, doch wilde niets meer van haar weten. Hjj had nu een ander meisje. Het O. M.dat waargenomen wordt door mr. J. Bake, schilderde het bloedige tooneel, om de vraag op den voorgrond te brengen: is voorbe dachte rade aanwezig? Volgens Z. E. Ab. wél. want iedereen kan weten, dat een mes, als dat van beklaagde, tot aan het heft in een lichaam gestokeD, den dood moet tengevolge hebben. Z. E. Ab. nam in aanmerking beklaagdes jeugd en onbevlekt verleden, om zeven jaren gevangenisstraf te eischen. Beklaagde hoorde dezen eisch kalm aan. Zijn verdediger mr. E. J. J. v. d. Heijden, sprak er van, dat, ware dit feit 300 jaren terug gebeurd, men van hoogere machten zou hebben gesprokenthans spreekt men van drift. PI. schilderde nu het opkomen van de onaangename verhouding tusschen beklaagde en de verslagene. Beklaagde kende Anna reeds voor dat hij bij v. d. Bol in dienst kwam, van feesten in het dorp. Toen beklaagde dan in dienst kwam bij v. d. Bol, had Anna uitgeroepen: Nu krijgen we een goeden knecht! De verhouding werd er echter niet beter op, eer slechter, want beklaag de wilde immers van een verkeering niets weten. PI. gaf voorts een exposé van het feit zelf, schilderend de gemoedsstemming, waaraan be klaagde onderhevig was. Ten laste is hem gelegdop om te dooden, maar volgens pl. is hiervan geen sprake. Elke boui«knecht, ook beklaagde draagt een mes, dat ieder oogenblik noodig is. Beklaagde heett de verslagene een afstraffing willen toedienen, doch hjj was te ver gegaan, hij had ze doodgestoken, voor dat-ie 't zelf wist. Aan de opwindende uit drukkingen door beklaagde gedaaD, hechtte pl. geen waarde. Mocht de Rechtbank opzet wel aanwezig en bewezen achten, dan riep pl. de clementie der Rechtbank in. Beklaagde is geen type van moor denaar, veeleer dat van een boerenjongen. Hjj is uit een oppassende familie, die heel gunstig bekend staat. Het O. M. diende van repliek, handhavend het standpunt van opzet. Na dupliek bepaalde de Rechtbank de uitspraak op Vrijdag 29 Juli a.s. Beklaagde had gedurende dit pleidooi steeds met de oogen neergeslagen gezeten. Geen spoor op z'n gelaat verried dat hjj wroeging had en hjj gedroeg zich net alsof de zaak hem niet aanging. Gemengd Nieuws Hitte in Amerika. In het oosten van Noord-Amerika is het heetzeer heet. Een gloeiende, druk kende luchtstroom gaat over de oosterlijke staten, en een nu en daD opkwikkend regenbuitje duurt gewoonlijk zoo kort, dat het weinig of geen verkwikking geett. De menschen sterven er van de hitte, en van anderen, die verkoeling zoeken in liet water, verdrinken er. De hooge tem peratuur eischt zoo verscheiden slachtoffers. Half New-York stroomt de smoorheete stad uitop Couney Island waren Zondag meer dan een half millioen mehschen om een luchtje te scheppenen een bad te nemen. De temperatuur op straat te Chicago was Zondag ]20 graden Fahrenheitde hoogste temperatuur in 9 jaar waargenomen. De Philadelphiërs hadden 100 graden te verdragen 5 menschen stierven er aan. Een Episcopaalsche dominee in eeu der voorsteden van Middletown (Connecticut) bood in de kerk al zijn hoorders vanille- ijs aan, dat hij zelf gefabriceerd had. Niemand van de kerkgangers sloeg de bupsch uitnoodiging af. Te New-York verdrongen de menschen elkaar voor de badinrichtingen. In den namiddag vielen 9 menschen dood nepr op straat, terwijl een groot aatital door de warmte bevangen personen naar de zie kenhuizen werden gebracht. Kano omgeslagen. De heer Veldhorst, inspecteur der vermogensbelasting te* Sneek,; ontdekte toeD hij Zondagmorgen nabjj Heerenzijl op het Sneekermeer zeilende was, een drijvende omgeslagen kano. Hij ontdekte verder nabij den wal een persoon met het hoofd boven water, die korten tijd later aan land stapte en aohter het riet verdween, Bij hem gekomen was de man geheel uitgeput en hij wilde, dat men hem maar liet liggen aan de blauw- bleeke gelaatskleur te zien had de man een moeilijken strijd gehad. Het bleek te zijn een bewoner van Sneek. Een jacht nam den drenkeling op. De man is herstellende. („L. Ct.") W. F. J. Keuchenius. f Gedurende de reis van het s.s. „Rind- jani" der Rotterd. Lloyd dat Zaterdag uit Batavia te Rotterdam arriveerde, is aan boord overleden de heer W. F. J. Keuchenius, agent der Javasche Bank te Semarang. Het stoffelijk hulsel werd in de Middellandsche Zee aan de golven toevertrouwd. De gezagvoerder der Rindjani" hield daarbij een toespraak een der passagiers dankte namens de familie. Een nieuwe Köpenickiade. Het eiland Sicilië mag zich thans ook op zijn Köpenick-geschiedenis beroemen, al is er dan ook niet sprake van iemand, die zich als kapitein, m aar als commissaris van politie vermomd heefi. In het stadje Ramacca, nabij C.itauiagelegen, verscheen een in het zwart gekleed meneer, die zien met een sein]ven van den prefect, bij een karabiuierspost aandiende. Hij had, zoo verklaarde Hij kort en bondig, de geheime opdracht, bij verscheiden groot-grondbezitters een huiszoeking te doen. Wijl de pseudo-commissaris van politie zich even ongenaakbaar en grof gedroeg als een echte politie-commissaris zich in Italië gewoon is, zich te gedragen koesterde niemand van het Karabiniers- commando eenigen argwaan en werden meneer den commissaris drie karabiniers en vier politie-agenten meegegeven. Met dit gevolg bezocht de pseudo-commissaris verscheiden buiteenplaatsen, waar hij on der allerlei voorwendsels, den bewoners groote geldsommen wist af te persen. Toen hij 's avonds eenige duizenden lires bijeen had, zond hij ziju escorte naar Ramacca terug, zeggende, dat hij daar den volgenden dag weer zou komen voor een nieuwe strafexpeditie. Daarna liet hij een rijtuig inspannen om naar Cata nia te rijden, ten einde daar, volgens zijn zeggen, den prefect verslag van zjjn zending te geven. Toen meneer de com missaris evenwel volstrek niet terug kwam, begon men te Ramacca argwaan te krijgen, en zoo kwam men er achter dat men door een slimmen bedrieger bij den neus genomen was. Noodweer in Duitsland. Van Zaterdag op Zondag in den nacht heeft over bijna geheel Duitschland een noodweer gewoed, dat overal grootesohade aanrichtte. Boven BrnnSwijk woedde 'n zwaar onweer, vergezeld van een wind hoos, die het park van het slot te Wolfs burg totaal vernielde en het dak van het slot wegrukte. De oogst is geheel vernietigd. Om Keulen zwaar onweer, hagel en storm. Aan den midden- en beneden-Moezel was het weer zoo erg, dat een groot aantal menschen nit angst de huizen verliet. De schoorsteenen wer den van de daken geschoren, honderden boomen ontworteld en de oogst mijlen in den omtrek vernield. Op een groot aantal wijnbergen zjjn de wijnstokken neergerukt, ontelbare telefoon- en tele graafpalen zijn omvergewaaid, Te Mon- dorf werd de bovengrondsche leiding voor het eleetrictrisch licht vernield, zoodat de geheele badplaats in duisternis gehuld washet dak van een hotel werd opge nomen en 30 meter vqr weggeslingerd Te Neurenberg woedde een geweldige orkaan, vergezeld van zwaar onweer. De fruit- en hopoogst is geheel vernield. De menschen werden op straat door den storm neergeworpen. In de buurt van de stad werden 300 vierkante meters denneboomen tegen den grond geslagsn. Burg1?lijken *3a ml. OUDE TONGE. Geboren: Johanna Pielernel'a, d, v. J. A. Ronimelse en J Bosman Leenderd en Sia z. en d. van D. Kievit en F. Goemaat Aria, d. v. D. Oudzegel en A. Knöps. Overleden Leendert van Markensteijn oud §7 j., echtgenoot van K. Kievit; Dingeman van Loon oud 5 maanden. HERKINGEN. Overledefl Dina Kaslander 89 j. wed. van wijlen C. Bolluut. Berk en Mciiooi. Predikbeurten op Zondag 31 Juli a.s. NEDF.RL. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. en 's nm. (Doopsbed) Ds. Westrik. Middelharnis, vm. en's av. Ds.Bruining. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polbuijs. Don Bommel, vm. en nm. dhr. Valk van Rotterdam. Ooltgensplaat, (Langstraat), nm. dhr. Hack. Ooltgensplaat, vm. dhr. Haok van de Langstraat. (Collecte voor de Generale kas.) Dude Tunge, vm. Ds. Hoogendijk van Stellendam. Nieuwe Tonge, vm. en nm. Ds. Wentink. Horkingen, vra. en nm. (Doopsbed.) Ds. Addink. Bij den 4den rondgang collecte voor Chr. belangen.) Dirksland, vm. en nm. Ds. Lammars. (Collecte voor de Christelijke school.) Molissant, vm. Ds. Kroese. Stellendam, 's av. De. Hoogendijk. Goedereede, vm. (Doopsbed.) Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. en nm Db. van der Kooij. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. v. Lummel van Znidland. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. Ds. Esselink. Den Bommel, vm. en nm. (Cat. Zondag 29) en Ds. Dekker v. Ooltgensplaat. Maandelijksohe col- leote voor de Zending) en 's av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en 's av. Ds. Dekker. Stellendum, vm. en 'b av. Ds. Taal. Ouddorp, vm. en nm. Ds. van Duin. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Ooltgensplaat, vm. en av. leeskerk. Dirksland, vm. nm. en 's av. leeskerk. Melissant, vm. nm. 's av. J leeskerk, HerkiDgen, vm. nm. en 's av. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. Ds. Róssing. EVANGELISATIE. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Trillaard van Aalburg. (Voor uitvoeriger zie men onze Kerkbode.) MELISSANT. Mej. N. Touw onderwijzeres aan de openbare school alhier legdo met gunstig gevolg examen af voor hoofdakte l.o. terwijl dezelfde akte werd behaald door onzen vroege- ren dorpsgenoot den Heer D. van der Zande. Na regen komt zonnesohijn, dat is deze week ook bewaarheid op de fondsenuarkt. Reeds in ons vorig verslag wezen wij op de vermoede lij ke oorzaken van het dure geld en na de daling, die in de afgeloopen week op de Oiiemarkt plaats vond, dat veel op een paniek geleek, werd de geldmarkt iets ruimer. Dat het heden en de toekomst der geldmarkt thans beslist over de gebeurtenissen op de fondsenmarkt heeft ook Amerika bewezen. Ook daar een hevige dalingzonder dat hiervoor bepaalde oorzaken waren. De Bankstaten vertoonden op het einde der vorige week een surplus resorve van 40.000.000 dol. tegen 27.000.000 dol. een week te voren. Dus het geld was ruim in tegenstelling met 1907 toen de bankstaat een deficit toonde in de reserve. De oogstberiohten hoewel minder optimistisch dan voorheen geven tooli grond voor een redelijken oogst. Doch de marktleiders in Wall-Street keken verder. Zij begrepen, dat straks de industrie weer met nieuwe kraohtza! opleven, hiervoor getuige de medevallende staat van de Steel trust, zij begrepen dat dit voor een groot deel moest samenvallen met de jaartij ksche oogstbeweging, en zagen dat de geldmarkt, hoe ruim ook voorzien thans, tooh niet Jzou bestand blijken tegen een gelijktijdige vraag van én den handel èn de industrie. Waar Europa meer een taktiek van onthouding had gevolgd en de positie'B in Europa niet groot waren, daar moest ruimte worden gemaakt om te koopen, om daardoor de vorderingen op het vaste land te doen toenemen, m.a.w. een gun stiger betalingsbalans te krijgen en zoodoende; zioh te wapenen tegen mogelijke eisohen aan de geldmarkt te stellen bij de naja.irsvraag ten gevolge der oogstbeweging. En Amerika heeft zijn doel bereikt. Het is er in geslaagd het vasteland aan 't koopen te krijgen up een niveau dat werkelijk goede kansen biedt. Het ie een kraohtige maar korte daling geweest, die ver moedelijk met een even kraohtig herstel zal gevolgd Jworden, waarom op dit Diveau. ons de markt wel aanlokkelijk sohijnt. Er zijn natuurlijk pessimisten dooh worden zij in het gelijk gesteld welnn dan is het meer geluk dan wijsheid want redelijke motieven ontbreken tenzij men doelt op de politiek. Ook op dit gebied zullen de meningen verdeeld zijn en van zelf zal een van beide meeningen in 't gelijk gesteld worden, dooh of men zioh waarlijk zoo ongerust behoeft te maken Wanneer men alles hoort betreffende de politiek de spoorwegen eD de nijverheid, dan wordt ons alles toegelioht in het belang van de spoorwegen of de tiUBts. Maar wordt voldoende rekening gehouden met de andere belangen Wil een zaak goed gaan dan moeten beide zij den er bij gebaat worden. De handel die verdient en zioh ontwikkelt en de industrie die verdient en zioh ontwikkelt geven beiden de bronnen van bestaan aan de spoorwegen. Als nu de Spoorwegen niet kunnen bestaan dan met tarieven die handel en nijverheid belemmeren, zijn of de tarieven te hoog of de opzet der Spoorwegen is van dien aard, dat zij niet kunnen blijven bestaan. Vandaar dat men de interstaatscho Commissie ook niet behoeft te wantrouwen al waren sommige be slissingen niet in het voordeel der spoorwegen. Een langen tjjd waren de spoorwegen vrij in haar doen en laten en dat toen geen sohromelijke misbruiken zjjn ingeslopen wegees machtsmis bruik, wie zou het betwijfelen. Nu heeft de intorstaatsohe Commissie inderdaad een moeilijken tijd door te maken en nemen wij alles in aan merking dan komt het ons voor dat zij nog geeD positieve grond heeit gegeven tot wantrouwen.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 4