IMS- TWEEDS BLAD. Zaterdag 30 Juli 1910. No. 1576. Twee Bladen en Zondagsblad. IN HOCSIGNOWSES Dit nummer bestaat uit foor HoJ en Huis. Uil de Pers. Drankbestrijding. Reclames, Mededee- linyem enz. (20 Cents per Regel.) Verkrijgbaar bij de bekende ver- koopers en de meeste Drogisten en Apothekers. Centraal-Depót L I AKKER, ROTTERDAM. Pi&atselijk STleuws. Unenieenlea'aad. mm. Om de maden of wormen in kersen, welke maden afkomstig zijn van de kersvlieg, te ver nietigen, moet men le. de kersen vroeg plukken 2e. de afgevallen vruohten oprapen 3e. den grond onder de kerseboomen omspitten, waardoor de poppen vernietigd worden, omdat ze daardoor te diep in den grond komen. Het onder 2 en 3 genoemde kan nu nog worden toegepast. Niemand kweekt graag stokkerige wortels en knollendaarom zal hy goed doen de bedden dadelijk na het opkomen der plantjes met roet te overstrooien. Om te voorkomen, dat de wortels klein en nietig blijven, moet men niet te dik zaaien; dun zaaien is echter niet gemak- kelijk, daarom moet men later de plantjes uitdun nen. Bewaar en droog de bloesems uwer vlierstruiken vlierthee geeft een heilzame zweetafscheiding en dit is minder bekend in melk gekookt, is vlierbloesem een goed afvoermiddel. Een uitne mend bloedzuiverend huismiddel is zegt Pastoor Kneipp het sap der vlierbessen, dat met suiker, iets kaneel en wat aardappelmeel, om te binden, door kinderen en volwassen graag genuttigd wordt. Tonnen en vaten, welke kwalijk rieken, kan men zuiveren door ze met water te vullen gu er wat zemelen door te roeren. Gaat de inhoud gisten, dan leegt men het vat en spoelt het met schoon water uit. Zoo noodig herhale men dit. Bewaar vochtige schoenen door ze op een koele, donkere plaats aan de veters op te hangen, dan drogen de zolen ook. Wil men vochtig schoeisel toch glanzend poetsen, dan doe men bij het smeer eenige druppels melk. Om natte schoenen snel te drogen, vuile men ze met zeer droge haver, erwten ot droge asch en zet ze op een^ warme of tochtige plaats. Ook kan men ze losjes vullen met courantenpapier, steke dit in brand en late dan de asch eenigen tijd in de sohoenen. Het schimmelen van schoeisel kan men voorkomen, door het te bestrijken met een mengsel van 9 deelen terpentijnolie en 1 deel kamler; 't weert ook de ratten en muizen. Bestrijking met ricinus- of wonderolie moet ook helpen. Scheuren in hoeven moet men eerst goed schoonmaken en dan aanvullen met warm gemaakten honing en was. Voor brosse hoeven is een goede zalf; 7 deelen was, 14d. rundertalk en 21 d. levertraan, warm gemengd. Voor zachte hoeven 7 d. was, 7 d. terpentijnolie, 14 d. varkensvet en 14 d. lijnolie, eveneens warm gemengd. Voor paarden, die veel in moeras of water komen14 d. teer en 42 d. varkensvet, ook weer warm gemengd. Op het hek van menig erf staat; Wacht u voor den hond I" Op de deur van menige woning behoorde te staan 1 Wacht u voor den mensch 1" OBSERVATOR. Weelde. Telkens komen tegenwoordig berichten, die er duidelijk op wijzen, dat aan de he- dendaagsche inrichting onzer maatschappij wat hapert. Wi) bedoelen de berichten over grooter en kleiner oneerlijkheden, door ouderen en jongeren van jaren gepleegd, de rechtsgedingen, waarin misbruik van ver trouwen een groote rol speelt. Was men oneerlijk, omdat men "gebrek leed, en ging men met het geld van anderen er van door, omdat men op die manier in de dringenste behoeften der zijnen wilde voorzien Ook in dat geval zou men zich aan diefstal schuldig gemaakt hebben en straf verdienen Maar er zou dan toch reden bestaan, om verzachtende omstandigheden te pleiten. Doch neen Velen van hen, die in de laatste jaren op de bank der beschuldigden wegens oneerlijke handelingen plaats namen, hadden het niet zoo slecht en leden geen gebrek. Maar zij maakten alleen misbruik van vertrouwen, omdat ze te druk uitgingen, omdat ze speelschulden hadden of op andere wijze speculeerden, en vooral, omdat ze te weelderig leefden. Ja, dat leven in weelde is hoofdzakelijk de oorzaak van al die on eerlijkheden, waarop wij wezeD. De menschen hadden het over het algemeen niet zoo slecht en de verdiensten waren zelfs beter dan vroeger. Maar men had veel meer noodig voor een deel omdat de levensbehoef ten inderdaad grooter geworden zija. Doch zeker ook voor een ander deel, omdat men op een zooveel grooter voet leefde en de tering niet meer naar de nering wist te zetten. Och, als men aan jongeren van jaren dat oude spreekwoord nog eens herinnert, wordt men vrij dikwijls met een spotlach begroet en voor ouderwetsch en bekrompen uit gemaakt. De tering naar de nering zetten*, allemaal gekheid In >onzen« stand moet men zoo wonen, behoort men aldus zijn huis in te richten en dient men op deze wijze gekleed te gaan. Of daarvoor de middelen aanwezig zijn en of de verdiensten het toelaten, dat is eigelijk bijzaak. Men »moet dat alles nu eenmaal in 2> onzen* stand hebben en het dient er dus wel te zijn ookZoo wordt er tegenwoordig ge dacht en gehandeld, tot men eindelijk want ook dat andere oude spreekwoord »De kruik gaat zoolang te water, tot ze berst,heeft nog altijd niet uitgediend zich niet meer uit zijn schulden weet te redden en dan neemt wat aan anderen toebehoort. En dat alles, om gedurende eenige jaren op een grooten voet te kunnen leven en inlusschen, als men nog eenigszins ernst met zijn verplichtingen maakt, voordurend in angst over onbetaalde rekeningen te verkeeren Maar daarom zouden we dan aan onze medemenschen zoo luid mogelijk willen toeroepen »Breekt toch liever heden dan morgen, met die heillooze en voor ieder onverantwoordelijke manier van leven, en zet, al heet dan ook erg ouderwetsch, de tering naar de nering Men beginne niet met zoo rijk, maar veel liever met zoo eenvoudig mogelijk het leven in te richten, om dan langzamerhand de welvaart te zien toe nemen. Men zal dan ook zeker zonder vrees aan den ouden dag kunnen denken. Zoo handelden onze va deren, en zij en hun kinderen. En de vele instellingen van liefdadigheid, die ze in het leven riepen, zijn er altoos goed bij gevaren. Gelijk die vaderen zullen ook wij weer moeten handelen, als we willen dat eerlijkheid en te vredenheid onder ons haar tenten zullen opslaan en dat het in de laatste jaren jammerlijk geschokt vertrouwen zal worden herstelt. Zeker, laat ieder er vrij naar streveD, in de maatschappij behoorlijk vooruit te komen en een trap hooger dan zijn ouders te klimmen op de ladder. Maar vooruitkomen is niet enkel geld verdienen. Eu een trap hooger stijgen is met wat dichter komen bij allerlei laag genot. De ware vooruitgang bestaat in meer kennis, meer beschaving, meer heerschappij over eigen lusten en begeerten. Hij staat het hoogst, die met een onzer voorgangers zeggen kan Alles is mij geoorloofdmaar ik wil mij niet door iels laten overheerschen*. (»Oranjevaan.«) „Roofpolitiek." Zoo noemde de Nederlander terecht wat de vrijzinnig-demokraten in Amsterdam IV uithaalden. 't Was er zoo geloopen. Baron Roëll, een zeer bekwaam lid der Gedeputeerden van Noord-Holland was bij de laatste Statenverkiezing gevallen. Zou dus ook als Gedeputeerde moeten heengaan. »Jammer«, zei menigeen. Ook mr. J. C. de Vries, een geestverwant van den vrij liberaal Roell. En Mr. de Vries nam zijn ontslag als Statenlid, om Baron Roell 'n nieuwe en goede kans te bieden. Rechts vond men dit goed. En stelde geen tegen-kandidaat. Maar dat deden de vrijzinnig-demokraten wél. Ze stelden dhr. Barnstein, 'n jood, in de Jordaan wel bekend. En bij herstemming werd dhr. Barnstein gekozen. Niet prettig voor mr. de Vriesnog minder prettig voor Baron Roell. 't Offer is te vergeefs gebracht. De raven hebben 't weggepikt. Een en ander zal niet zeer bevordelijk zijn aan de algeheele saamwerking den linker- groepen't levensideaal van dhr. Rood- huijzen. De Nieüwe C. zegt dan ook »Voor onze geestverwanten hier ter stede ontsteekt het gebeurde te Amster dam, zoo kort voor den dag waarop in de vacature Lely in de Provinciale Staten zal moeten worden voorzien, althans dit licht, dat nu natuurlijk van de geringste medewerking hunnerzijds om dien zetel door een vrijzinnig- demokraat te doen bezetten, geen sprake kan zijn.* 't Ziet er met de Linksche concentratie niet al te best uit. (De Banier.) GEHEELONTHOUDING IN HET OUDE TESJAMENT. (III) Thans sla ik eens met U op Spreuken 23 29-33 B.ij wien is wee, bij wien, ook armoe bij wien gekijf, bij wien het geklag, bij wien wonden zonder oorzaak, bij wien de roodheid der oogen Bij degenen, die bij den wijn vertoeven, bij degenen, die komen om gemengden drank na te zoeken. Zie den wijn niet aan als hij zich rood vertoont, als hij in den beker zijn verve geeft, als hij recht opgaat In zijn einde zal hij als een slang bijten en steken als een adder. Een waarschuwing voor den wijn ja of neen Ik zeg van een ernstige. Toen in het 4de jaar van Jojakim, Juda den koning van Babel in handen gegeven werd, voerde deze naar zijn hof mede drie jongelingenDaniël, Hananje en Misaël en gaf bevel dat men ze van des konings tafel zou te eten eB te drinken geven, te drinken van »den wijn zijns drank.* Daniël wilde echter niet drinken van den wijn des konings en zie hij blinkt in schoonheid, kracht en verstand uit boven alle anderen. Uit deze en tal van andere plaatsen blijkt, dat de Joden reeds vroeg het verbond wisten tusschen bedwelmde dranken en wijn en het benevelde verstand niet alleen, maar dat zij ook al dikwijls de onthouding van bedwelmende dranken als het eenige radi cale middel toepasten. Zij beschouwden dit als goed te zijn voor een gezond lichaam, een helder hoofd en voor de volmaking van hun geestelijk leven. In Levit. 10: 8 en 9 wordt aan Aarons geslacht verboden tijdens den tempeldienst bedwelmende dranken te gebruiken. En de Heere sprak tot Aiiron, zeggende Wijn en sterkendrank zult gij niet drinken, gij noch uwe zonen met U, als gij gaan zult in de Tent der samenkomst, opdat gij niet sterfthetzij een eeuwige inzetting onder uw geslachten.* Hieruit blijkt dat onder het oude Israël het beginsel der geheelonthouding een hoog beginsel was. Zoo zou ik door kunnen gaan, doch voorloopig genoeg. Aan het einde van dit hoofdstuk moet ik nog weer eens voor de zooveelste maal opkomen tegen een dwaal begrip, als zouden wij Christengeheelonthou- ders met het aanhalen van bovengenoemde plaatsen uit de H. S. ons geheelonthouder zijn willen verdedigen. Och neen, dit aan halen geschiedt meer met het oog op de geschiedenis der onthoudingsideé. Ons beginsel rust niet op enkele plaatsen uit den Bijbel maar op de geheele H. S. Ds. Van Krevelen zegt in zijn s-De Heilige Schrift en de geheelonthouding* >Vat ge juist op, dan erkent gij, de groote beginselen van godtvrucht en godsverheer lijking, van recht en waarheid, van reinheid en liefde, welke de Schrift van het begin tot het einde voorstaat, van kracht blijven in alle omstandigheden, in alle verhoudingen eeuwen door, en door de leidingen des Heiligen Geestes werkelijkheid worden meer en meer. »En elders Laat bij een onpar tijdige lezing van de H. S. blijken, dat de vromen onder Israël bedwelmenden wijn gedronken hebben en dat zij dien wijn hebben geprezen als een gave Gods, dat neemt niet weg, dat wij kunnen blijven strijden voor geheelonthouding en toch ten slotte den Bijbel weer aan onze zijde hebbenomdat de groote levensbeginselen der H. S. in de tegenwoordige omstan digheden geheelonthouding eischen.< Niet is het onze bedoeling den Bijbel pasklaar te maken voor ons zooals vele menschen het doen voor zich, niet is het onze bedoeling om met een den Bijbel onwaardig tekstengescherm onze beginselen te verdedigen. Wat het verband van Heilige Schrift met Geheelonthouding aangaat, ga ik geheel mee met Ds. Van Krevelen, waar hij aan het slot zijner rede zegt »Let maar op de praktijk door de Schrift geteekend, dan is het volkomen vrijheid om bedwelmenden drank te gebruiken, maar insgelijks volkomen vrijheid om dien niet te gebruiken. »Let men op de beginselen, door de Schrift gepredikt, dan is het uitbanning van alles wat ons eigen heil en dat van den naaste, wat het Koninkrijk Gods in den weg staat, uitbanning van den bedwelmen den drank.* S. J. v. d. V. Middclharnis. Door de politie is tegen A. P. procesverbaal opgemaakt wegens mishandeling De twee hier in de kaai liggende vischsloepen van de firma Kolff Zn., zijn onderhands verkocht aan Gebr. Van der Windt te Vlaardingen. Op die zelfde werf wordt een stalen vischsloep gebouwd voor beug en haringvischerij voor de firma Kolf! alhier. Woensdag werden door den voorz. namens het bestuur der afd. S'dijk e. O. der Nat. Chr. Geh. OntH. en door den heer J. Vroegindeweij aan de nagelaten weezen en weduwen der verongelukte visschers van de sloep „Luctor et Emergo" f191 uitgedeeld als opbrengst eener collecte en uitgave der preek „Schipbreuk lijden doch niet vergaan". Groot was de dankbaarheid. Stad aan 't Haringvliet. Personen die hun 8 jarigen dienst bij de Militie hebben volbracht worden er op gewezen dat zij zich 1 Augustus a.s. ter secretarie moeten aanmelden voorzien van hunne zakboekjes om bij de landweer te worden ingedeeld. Maandagavond 6 uur a.s, zullen de brandspuiten in onze gemeente worden ge probeerd. (Zie verder publicatie.) Meldden wij in het vorige nummer dat het vervoer van grint naar den Zeedijk gegund was aan A. Schuurman voor 97 ct. de M3. ook het vervoer der brikken naar den Zeedijk is gegund aan denzelfden persoon voor denzelfden prijs. Toen de veldarbeider V. D. G. Woensdag langs het Haringvliet liep zag hij op het slik een zeehond liggen welke, door een paar geweerschoten gedood was. In hoeverre hij hiervoor premie geniet is nog niet bekend. Bijna bij alle boeren alhier is men bezig met het aardappel delven. Over 't algemeen moet de regen er nog niet veel kwaad aan gedaan hebben. Den Bommel. Alphabetische Naamlijst der lotelingen lichting 1911. Brijs Anthonij. Eek van Jan Jacob. Fluit Joost. Hardendood Leendert. Hoüeman Arend. Huijr Hendrik Pieter. Jacobs Quirinus Johannes. Jongeling Bastiaan Cornells. Kievit Jan. Lokker Hen drik. Melissant Matthëus. Meijde van der Jan Hendrik. Meijer Anthonij. Mijs Marinus. Plaat van der Matthëus. Prooijen van Leen- deit. Quist Pieter. Reiühoud Johannes Stolk. Andries Pieter, Terhoeve Hendrik. Ver- maat Arend. Weerd de Adrianus Jacobus. Welle van der Cornells. Door C. Driesse is een postduif ge vangen waarvan de rechtervleugel van onder geelgemaakt was en voorzien van het nummer 106512 Het dochtertje van M. H. had het onge luk in de kreek te vallen. Door de hulp van een nabijheid zijnd meisje werd zij nog bij tijds gegrepen. H. G. had bij het smeden het onge luk dat er iets in zijn oog terecht kwam, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Ooltgensplaat. In den tuin van Mr. A. J. C. van Weel alhier werd door de tuinlieden eene Meloen gekweekt, wegende 9 V2 KG. Ernstige pogingen worden vanwege de afdeeling Ooltgensplaat der vereeniging »Het Groene Kruis* aangewend om alhier te komen tot wijkverpleging, f 750 zijn jaar lijks hiervoor benoodigd. Men rekent op f 150 subsidie te krijgen van de Hoofd- vereeniging, f 100 van de Diaconien, f r 50 van de Gemeente, f 150 van het Groot Algemeen Armbestuur en f150 uit eigen kas jaarlijksch. De verpleegster zal gratis disponibel zijn. Het ledental der afd. klom van 108 tot 200. Velen zien dus reeds het groote nut van deze zaak in. Oude Tonge. Aan den milicien verlof ganger J. van Vliet, is een vergoeding toegekend van fo,6o voor eiken dag dat hij onder de wapenen zal verblijven. Door I. de Winter, koopman alhier is een otter opgekocht, welke een lengte had van 1,14 M. Dirkslaiid. Het Bestuur der gemeene Uitwatering van Dirksland maakt bekend dat bij Koninklijk Besluit van n Juli 1910 No. 32 Consessie is verleend om voor den tijd van 3 jaren alzoo tot den 20sten Sept. 1913 als tot heden een schutgeld te heffen van 1 cent per ton. Waar echter thans voor de nachtschut tingen een vierde meer wordt betaald dan voor de dagschuttingen is bij het nieuwe Koninklijk besluit bepaald datVoor schut tingen gedurende den nacht, van geabon- neerden zoowel als van niet geabonneerden Een cent per ton extra geheven wordt. Deze nieuwe bepaling treedt op den 20 Sept. as. in werking. Donderdag 27 dezer is door den landbouwer M. van der Ham alhier de eerste rogge van 't nieuwe seizoen binnengeoogst. De handel in aardappelen heeft weder om een aanvang genomen. Men besteed 2.a f 3.per Hectoliter naar kwaliteit. In enkele soorten vertoont zich de ziekte. Melissant. Aan den heer C.Tieleman is eervol ontslag verleend als opperbrand- meester aan de brandspuit alhier, terwijl in zijne- plaats is aangesteld de heer D. Tiele- man. Het programma van het op 2 Augs. a.s. in deze gemeente te houden Oranjefeest luidt als volgt Voorm. 8V2 u. inluiden van het feest met de torenklok; van 9 10 u. optocht der schoolkinderenvan 10 11 u. tractatie der Schoolkinderen. Nam. van 1 23 u. optocht met paardenvan 3 4 u. ringrijden met paardenvan 4 5 u, fietswedstrijd met hindernissenvan 51/2 6 ilj u. volksspe len van 7 8 u. conceit van het fanfaregezelschap; van 8Y2 9V2 uur optocht met fakkellicht. Extra trams zullen op dien dag rijden richting Ouddorp 's avonds 11 u. richting Middelharnis 's avonds 12 uur. Woensdag j.l, vergaderde de ver eeniging het >Groene Kruis*, tot het doen van rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, waarbij bleek dat was ontvangen f iSó.gè1/^, uitgegeven f 137,45 zoodat het goed slot 49,511/2 bedroeg. De keur voor den Gabriëllena polder is goedgekeurd van H.H. Ged. Staten terugontvangen. Aan de loting voor de militie die op Donderdag xx Augs. a.s. des voorm. 9% te Dirksland zal plaats hebben moeten deelnemenA. Rechtum. M. van den Bosch, J. Dale, A. Doornheim, C. van Dijk, P. Goedegebuur, J. Groenendijk, J, M. Hendrikse, J. M. Kleijnenberg, J. van de Klundert, C. Melissant, J. Oorbeek, H. Overweel, A. Robijn, P. D. Sieling, C. A van der Spaan, J. Trommel, A, van der Vliet. Aan den Heer Burgemeester is tot 13- Augs. a.s. verlof verleend. De vorige week maakten de leerlin gen der openbare school onder geleide van het onderwijzend personeel een reisje naar Rotterdam, waar de diergaarde, de francche bazar enz. werden bezocht. 'sAvondg keerde het gezelschap in opgewekte stem ming aan het station terug, waar het werd afgehaald door het muziekgezelschap. Stellendam. Bij het korte onweer dat zich Maandag ontlaste, sloeg de bliksem op den telegraafdraad tusschen Goedereede en Stellendam, In het kantooor te Stellendam werd de bliksemafleider erg beschadigd. Met een knal sprongen twaalf spoeltjes der ver zekering tegelijk stuk, waardoor de verbin ding met andere kantoren verbroken was. Hoewel Van der Vlugt op het kantoor was, stond hij gelukkig op dat oogenblik niet in verbinding met het toestel. Daar reserve materieel op het kantoor aanwezig was, kon het beschadigde spoedig door nieuw worden vervangen en de dienst weer doorgaan. Ouddorp. Het mooie zomerweer lokt weer tal van bezoekers naar deze streek ona een gedeelte van hun vacantiedoor te breDgen. Naar men verneemt bestaan er plan nen om een feestcommissie te organiseeren voor de a.s. Koninginnedag. Onze dorpsgenoot F. v. d. Linde en gezin hoopt deze week naar Amerika te vertrekken, tot verbetering van hun maat schappelijke positie. Verslag van het verhandelde in de Openbare vergadering van den Raad der gemeente Soiumclsdijk. op Don derdag 28 Juli 1910. Voorzitter de heer Timmerman ie Weth. Afwezig de Burgemeester en Peekstok met kenuisgeving. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen eu onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken; a. van de Comm. der Koningin in de prov. Zuid-Holland, dat tot leden der gezondheids commissie zijn benoemd de heeren Knops en Van Bijleveld. b. idem dat in de plaats van Ds. Van Dolder is benoemd Dr. Areats te Oude Tonge. c. van Ged. Staten, dienst 1910 honden belasting. d. procesverbaal kasopname gemeenteont vanger. Er was in kas f 51.35s. e. van Ged. Staten een schrijven, dat zij de wijziging van haven en kaaigelden niet strikt noodig acht en dat een opzettelijke re„ geling wel achterwege kan bljjven. f. van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie dat er geen bezwaar ^bestaat tegen de oprichting van een hulp telegraaf en tole« foonkantoor mits er een voldoend aantal personen gevonden worden, die een verbinding met het rijk willen aangaan, en zich aansluiten. Er moet onderzocht worden in hoeverre er behoefte bestaat aan een verbinding met binnen en buitenland. g. Een schrijven van den min. van waterstaat dat genoegen genomen wordt met het verzoek van 't gemeentebestuur van Sommelsdijk met de vestiging van bovengenoemde inrichting in 't kantoor onder aanwijzing van den direoteur. De kosten van de telefoon lessenaar komen voor rekening van de gemeente terwijl die van 't personeel door 't rijk gedragen worden. Eventueele verplaatsing van 't kantoor door de gemeente wordt vergoed, doch deze moet zoo veel mogelijk voorkomen wordeu. De hr. Van Dorsser vraagt of de belangheb benden zich nog moeten aanmelden, waarop de voorz. zegt, dat het dagelijksch bestuur zal bekend maken, dat de ingezetenen zich kunnen aanmelden. Er zal alzoo aan een lang gekoes terde wenoch worden voldaan. De hr. De Graaff vraagt of zij, die reeds aangesloten zijn, hier ook aangesloten worden, waarop de voorz. zegt, dat hij dat niet denkt. Alle voorgaande stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Komt aan de orde: Aanbieding der rekening van 't Burgerlijk Armbestuur over 1909, waaruit blijk;, dat dit jaar een batig saldo ople vert van 440,83'. Voor het nazien dezer rekening worden aangewezen de hrn. Born, De Graaff en Van Dorsser. Dan volgt rekening der Gemeente. Gewone ontvangsten f 28255,34 Buitengewone ontvangsten f 13907,82 Samen 1 42163,16 Gewone uitgaven f 28212,03 Buitengewone uitgaven f 13311,93 Samen f 41523,96 1909 levert een batig saldo op van f 43,41 gewoon, f 595,89 buitengew. Samen 639,30 Voor het nazien dezer rekening worden aangewezen de hrn. Joppe, Peekstok en Van Dorsser. Hu volgt het schoolverslag over 1909 van het hoofd der School op 31 Mrt. 1910. De houtbevloering der klassen is voortge» schreden. In de 5e, 6e, 7e en 8e klas zijn proeven genomen met gaskachels. Deze verspreidden een onaangename reuk, de muren werden vochtig, het verfwerk werd aangetast en verwarmden de lokalen onvoldoende. De inspecteur van de volksgezh. heeft op een schrijven van de Bonds afd. van de ondw. een bezoek gebracht aan de school. Door de vochtigheid blijft veel stof kleven, de platen vergaan erdoor enz. Bij regen lekt het veel. De inspecteur vondt het gebouw hoogst onso liede. lie banken mochten om te beginnen in de laagste 4 klassen wel eens geverfd worden. De school werd wederom voor verschillende doeleinden gebruikt. Op de speelplaats kwam een beter urinoir. Op 1 Februari 1909 bedroeg 't aantal leerlin gen 331, op 1 Nov. groeide dit met 45 aan, terwijl er af en aan samen 9 bijkwamen, alzoo 430 leerlingen; 51 verlieten er de school (buiten leerplicht), 7 vertrokken naar elders, 1 naar de Chr. School en x c verleed. Op I Februari

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3