An tirevo lu tionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Zaterdag 30 Juli 1910 25ste Jaargang N\ 1576. 1 foor lie Ziiidli»llaiid*elie en ^eeuwsciae Eilanden. T. BOEKHOVEN, SOMMELSDXJK. Alle staatokesi voor «Ie Medaetle bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan desa Uitgever. Mei® durf! Ite Coöperatie. Buitenland. DU1TSCHLAND. FRANKRIJK. SPANJE. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder ƒ4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER feleffoos» InfercoHiin. Aio. 2. Advertentie» 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. bi m Wat maakt een volk groot 't Ligt al besloten in een tweetal woorden Heb durf Neen, hoe hoog we 't intellect ook aanslaan; hoe we kennis en wetenschap ook respecteerenhoe veel waarde arbeidskracht en kapitaal ook als ''zelfstandige econonomische factoren mogen bezittenen intellect, en kennis, en wetenschap, en kapitaal en arbeids prestatie 't zijn alle te zamen mufie krachten en dorre staken, nooit tot hefboomen te gebruiken, alsdateene, dat machtige, dat alles bezielende ééne ontbreekt: Heb durf. Gun den man van wetenschap zijn vermogen om aan den voet staande de hoogte des bergs te berekenen met 't fijnbewerktuigste instrumentmaar hooger staat voor onzen geest de kloeke, koene toerist en bergbeklim mer, die met stok en proviand gewa pend den kolossus beklimtde moei lijkheden der bestijging aandurftde kloven wil overtrekken met touw en ladder ze overkomt en eindelijk op den top zich moede neerzetafdroogt van zijn moede voorhoofd de zilte parels, die hem uitgeperst werden, nog voor hij den top had bereikt. Zoon reiziger is een manHij heeft durf! En zoo moet 't ook zijn in 't sociale leven. De jonge kerels, die 't leven ingaan, moeten verachten leunsels en steunsels van Overheidsmachtmaar met durf bezield den voet zetten op 't moeilijk pad naar socialen vooruit gang. Wat! Ziet naar onze Vaderen, die dwars door ijs en ijzer durfden banen zich een weg van victorie en handels glorie Op wien leunden ze Op luttele geschriften van zeevaart kundigen Up overleveringen en mondelinge ver halen. Maar ze hadden durf en al vroren ze vast in 't ijs, dan sloegen ze 't schip stuk tot brandhout en koesterden ziqh ver van hun vader- landsche erve aan den gloed, dien dat verspreiddemaar oek hun harten waren verkwikt, omdat ze een daacl gedurfd hadden éèn daad maar, doch uiting van energie, die ons nu nog beschaamt. Het Nederlandsche Volk durft niet genoeg. Als 't nog waagt (en 't waagt veel!) dan is 't een erbarmelijke geld speculatie, die de nationale levenssap pen rooftde sociale ellende vermeer dert; de economische verhoudingen verergert. Wagen! ja! maar zulk wagen is nog geen aandurven van een njeuwe toekomst uit eigen kracht ge- beren met eigen stalen volharding losgewrongen uit den chaos van par ticuliere, egoistische en sociale driften en motieven. Heb durf! waarde Nederlanders! Kijk eens naar andere Landen, wat men daar doet. Doet dat ook naar uwen cardmaar doet het. Twijfelt niet aan u zelf, maar srel al uw geld, uw talent, uw zielskracht in beweging tot één daad Pakt aan in handel, in industrie, in organisatie, in scheep- en zeevaart in school en kerkLaat los de Staatslijn die uw scheepje voorttrekt, maar weest u zelfweest Nederlandereen man. Weest iemand, die elke zilveren koorde van staatshulp veracht, maar de ijzeren keten van energie en volhardingsver mogen en dagelijksche teleurstelling, die neerslaat maar weer opheft, met eere draagt. Stormen kunnen loeien, maar elke storm slaat de wortelen niet los, doch vaster in de aarde. Hebt durf Neder landers En laat de Staatshulp, kanker voor een heroieke toekomst op alle terrein des levens, varen! Hoe kan de ambachtstand zich tegenover 't groot Kapitaal handhaven. En herhaalde malen is 't antwoord hetzelfde geweest,door coöperatie alleen. Waarom? Omdat' één der eerste voorwaarden van;; den Am bachtsman isde concurentie van 't Kapitaal bedwingen concureeren dus met de concurentie, die hem door de Kapitaalkrachtigen wordt aange daan. Hoe kan hij de concurentie 't hoofd bieden Door goed en goedkoo- per te produceeren en te verkoopen. Hoe kan hij goedkooper en goed verkoopen. Ook door coöperatie. .aBSi Maar nu staat de Ambachtsman, na de beantwoording dier hoogst belang rijk vragen nog voor de hoofdzaak. Want, zoo luidt de vraag verder Hoe is goed en goedkoop produceeren mogelijk En dan moet aan zes eischen worden voldaan de ambachtsman moet; de noodige bekwaamheid bezitten. hij moet de productiekosten tot een minimumbedrag terugbrengen. hij moet zich kapitaal kunnen verschaffen om grondstoffen en werk tuigen te kunnen koopen;; om zijn werkplaats in te richten naar de eischen des tijds en de hoogte van 't vak hij moet ook genoeg vertrouwen genieten om te kunnen dingen naar aannemingen, hij moet reclame kunnen maken, hij moet zelf contant betalen en betaald worden. hij moet zijn winst in de Bank kunnen brengen, opdat ze weer winst afwerpe; of in één woord alle zes eischen genoemd hij moet economisch van zessen klaar zijn. De ambachtsman moet de noodige bekwaamheid bezitten. Deze krijgt hij door coöperatie nietwel door studie, ervaring en afkijken. Voor een en ander zorgen Ambachtsscholen, Vakscholen, Teekenscholen enz. plus de dagelijksche praktijk. En wie niet al te dom uitgevallen is, kan in onzen tijd de noodige bekwaamheid erlangen ook uit vakschriften en allerlei pero- dieke uitgavendoor 't bezichtigen van tentoonstellingen en andere zaken. Wat dus de bekwaamheid betreft (en een mensch is nooit te oud om te leeren) kan in den tegenwoordigen tijd te kust en te keur. En als de ambachtsman maar wil, dan komt 't kunnen er ok wel. Aan 't eerste punt wordt dus voldaan, door energie,ij ver, wilskracht en opoffering van verstan delijke gaven en krachten. Punt 2 nl. terugbrengen der pro ductiekosten tot 't kleinst mogelijk bedrag is al niet goed mogelijk zonder coöperatie, tenzij de Ambachtsman, uit eigen middelen genoeg heeft. Heeft hij zelf geld genoeg, wat zeer twijfel achtig is, dan kan hij de beste machines aanschaffen, de beste knechts huren de ruimste lokalen met de doelmatigste en tijd-en geld-besparende werktuigen en inrichtingen laten bouwen door inkoop in 't groot al aanstonds groote voordeelen behalenzijn winst in de Bank op intrest zetten enz. enz. maar dat terugbrengen der productiekosten tot 't kleinst mogelijk bedrag kan hij niet, zelf geen kapitaal bezittende als hij coöpereert, want door zich te vereenigén met zijn collega's komt hij tot de crediet coöperatie Zij leg gen allen een kapitaaltje in, maden zich een bank en ontvangen daaruit weer 't noodige om inkoopen te doen. Komt daarbij nog een wisselbank, dan is de zaak gezond. Want een Wisselbank is een bank, waar hij onmiddelijk op vertoon van een re kening, ook .de gelden ontvangt. Hij heeft b.v. voor burger A. een hek gemaakt van f 125dat zou hij niet contant betaling door A., tot 1 Jan. onbetaald blijven, als wanneer de rekeningen worden uitgeschreven. Maar de Wisselbank geeft hem onmiddelijk na 't leveren van 't hek, de 125 gld. tegen een geringe vergoe ding. En smid heeft dus direct na de aflevering zijn geld, en geeft dat weer terug, als burger A. de rekening komt betalen op 1 Jan. Door zich te coopereeren kan hij dus niet alleen geld krijgen tot inkoop uit de Credietbank, maar hij kan ook over geld beschikken, als 't werk afgeleverd is. (Slot volgt.) OP IMsa uifMiJi. Wie hebben ze sterk gemaakt Menschelijkerwijs gesproken dan. Wie hebben de coalitie gemaakt, tot wat ze du is Hebben dat Kuyper en Lohman en Schaepman gedaan en wie met en na hen hun arbeid hebben voortgezet Hebben het de deminee's gedaan De kapelaans en de pastoors. 'k Zal niet ontkennen, dat deze allen daartoe ieder op z'n eigen terrein, dapper hebben meegewerkt. Maar zij alléén zouden het toch alweer naar den mensch ge sproken niet hebben klaar gekregen. Wie hebben de coalitie sterk gemaakt Sterk en machtig Dat hebben de liberalen gedaanDe oud-liberaien. En de sjonge garde.« En de vrijzinnig-democraten. En niet te vergeten de socialisten Of dat soms een paradoxe is Och, neen 't is een zeer gewone, heel eenvoudige waarheid. Er was een tijd, dat ik buiten woonde en me daar verheugde in 't bezit van een moestuin, dien ik thans, nu de groenten elk jaar duurder worden, steeds meer ga betreuren. Ik plukte er groote, malsche doppers, zooals ze langs de deur niet worden geventik haalde er schalen vol aardbeien uit en kweekte kooien, die men op de fruitmarkt tevergeefs zocht. Maar mijn tuin had een inconvoniënt. Hij paalde aan mijns buurmans weide- kamp. En die buurman was norsch, bits, nurksch, onhandelbaar. Koppig als 'n os en dom als 'n varken. Hij stond bekend als de lastigste baas van 't dorp bij wien 't makste paard uit baloorigheid kwade kuren kreeg, omdat het zulk een meester eenvoudig niet naar den zin was te maken. Wijl hij nu in zijn kamp den ganschen zomer 'n paar ossen vetweidde, en gezegde kamp slechts door 'n greppel van mijn land gescheiden was, versterkte ik mijn fron tieren aan die zijde door 'n beg, Maar ach op 'n kwaden morgen kom ik buiten en zie tot m'n spijtige verbazing twee ossen in m'n tuin loopen. 'n Kroten- bed vertrappend en van m'n doppertjes de malsche koppen afbijtend. Met 'n knoestigen stok, dien ik als 'n vlegel op de ossenrug- gen dansen deed, joeg ik de beesten naar hun wettig domicilie terug en zag toen, hoe ze m'n heg met hun logge lijven hadden geforceerd. Beklag bij buurman hielp niet. >'tWas zijn schuld niethij lag 's nachts op bed; sliep niet bij z'n ossen Ik liet m'n heg opzetten en versterken, maar jawelenkele dagen later daar waren de ossen weer in m'n tuin en ver- woest'ten m'n perkeD. Toen ben ik aan 't werk gegaan. 'k Had net 'n week vacantie. Ik heb alle mogelijke palen, die ik bijeensleepen kon als schoorstukken tegen m'n heg gezet. Ik doorvlocht ze met prik keldraad. Kortom, ik maakte er een os- dichte veekeering van, die dan ook het gansche jaar stand hield, ook al gaf buur man er als hij zich in de avoDddonkerte onbespied waande, soms allernijdigste schoppen tegen. Die heg is de coalitie-heg. En nu kan men begrijpen, hoe ze zoo sterk geworden is in den loop der tijden mits men het derde der vergelijking in 't oog houde en dus niet meene, dat ik de tegenstanders der coalitie ossen noem Daar zijn ze in elk geval veel te verstandig voor Eerst was die coalitie niet sterk. De gemeenschappelijke christelijke be ginselen waren er wel en de gemeenschap van belangen, daaruit voortvloeiende werd ook wel gezien, maar de band was nog niet hecht. Door de herhaalde aanvallen echter der vrijzinnige groepen op ons gemeenschap pelijk christelijk erf, werden de coalitie partijen wel genoodzaakt, om paal na paal aan te dragen en de eerst zoo zwakke heg maar aldoor te versterken. Nu kan men zeggen de palen hebben het gedaan en ook de paalzetlers hebben het gedaan, maar evengoed: de tegenstanders, die ge durig de heg wilden forceeren, die hebben het gedaan. Maar dat gelooven ze niet. Dat is zoo aan alles te merken. De sociaal-democraten hopen nog altijd op den 3>grooten dag«, als de christen arbeiders bij handslag beloven met hen te zullen optrekken. En de vrijzinnigen praten gedurig over een verandering in de partijgroepeering, als aan den eenen kant komen te staan alle conservatieve en aan den anderen kant alle democratische elementen. Wat nu dit laatste betreft och in de komkommerdagen mag een publicist, z'n pen es even laten gaan ik zeg niet, dat zoo iets in alle gevallen en in alle omstandigheden onmogelijk is Er zijn onder alle christelijke partijen trappen en graden Dat hoeven we niet onder stoelen of banken te steken. Prof. Fabius en de eerste de beste Patrimonium-man denken over sociale vraagstukken nu niet precies eender. Onder de roomschen is eenzelfde verschijnsel waar te nemen en geeft bv. het j>Centrum« niet hetzelfde geluid als de »Maasbode«. En als de Christ. Hist, partij, die nog te veel in haar ontwikkelings tijdperk is, vol groeid raakt, zal 't zelfde verschijsei; ook daar zijn op te merken. Dat nu nooit-ofte-nimmer de conservatieve elementen van Rechts en van Links elkaar vinden zullen, waardoor dan vanzelf de meer democratische geesten ook elkander gaan naderen, zou ik niet durven beweren. Maar ik zou 't bejammeren. Want als dat ooit gebeurt, dan staan de christelijke grondbeginselen niet zoo onaantastbaar, als thans, zoolang de coalitie stand houdt. In theorie, ja kan men wel zeggen, dat de mannen van Rechts elkander altijd wel weer vinden zullen, als de beginselen in gevaar komen, die zij gemeenschappelijk belijden, maar dat is theorie. In theorie kan men de aarde uit haar voegen lichten, maar de groote moeilijkheid is, om 'n steunpunt te vinden voor den hef boom, waar men dat mee doen wil. In de praktijk komt daar politiek tusschen. Stel u eens voor, dat er een »demo- cratisch« ministerie zit, steunend op een democratischemeerderheid denkt ge, dat die meerderheid zich niet tienmaal bedenken zal om zulk een Kabinet ten val te brengen Ook al kwam het bv.» met een, overigens zeer bescheiden, voorstel tot vergemakkelijking van de echtscheiding 't Is daarom zoo te hopen, dat in den boezem der christelijke partijen zelve over eenstemming wordt verkregen over de zoo noodige sociale wetten. 'k Heb daarvoor goede hoop. Maar zonder eenige vrees ben ik toch niet. Er is hier tweeërlei belang, dat met elkander moet worden verzoend er is geen klassen- maar wel vaak een belangensUi)d. En om in dien strijd als één man op te trekken, moet er van twee kanten zelfver loochening worden getoond. De arbeiders moeten zich geheel vrij houden van den invloed, die de socialisti sche vogelaar op hen wil uitoefenen. De gevolgen der zonde kunnen worden verzacht, zij zullen nooit worden weggenomenwie dat heimelijk hoopt en van een christelijke Regeering verwacht, leeft in utopie. De werkgevers moeten zich wachten voor het Kains-standpunt. Het is heerlijk, dat steeds meer de oogen open gaan voor de behoeften van het arbeidende volk. Als daardoor van allen, met name van de werkgevers opofferingen gevraagd worden, is dat niet, wijl er steeds meer behoeften worden geschapen, maar voorloopig tenminste nog 1 wijl steeds meer de oogen voor de werkelijk bestaande be hoeften opengaan. De toekomst van ons volk zal er voor een goed deel van afhangen, of deze twee, die vaak verschillende en toch nog meer gemeenschappelijke belangen hebben, elk ander zullen verstaan. UITKIJK. Het eiland Helgoland is onder de oor logshavens van het Duitsche rijk gerang schikt. De chef van het marine-station der Noordzee, admiraal graaf von Baudis- sin, heeft voor de nog in aanbouw zijnde haven van Helgoland en de Helgolandsche wateren in 't algemeen, en een haven- en zeepolitie verordening uitgevaardigd volgens de wet der rijks-oorlogshavens, waardoor dus de haven van Helgoland tot een rijks- oorlogshaven is verheven. Het resultaat der in Frankrijk gehouden departementale verkiezingen kan men in het kort als volgt samenvatten Van de 1446 zetels vallen er 194 aan de conser vatieven, 164 aan de progressisten en 896 aan de vereenigde linker fractiën ten deel. De regeeringspartijen winnen 13 zetels. Daarenboven werden nog gekozen 142 geünilieerde socialisten, die 18 zetels win nen. Het verlies wordt geheel door rechts gedragen. De conservatieven verliezen 6 en de progressisten 25 zetels. Op den oud-minister-president Maura werd te Barcelona een aanslag gepleegd door een zekeren Roca. De dader, een jongeling van 18 jaar vuurde onmiddelijk nadat de oud-minister uit den van Madrid komenden sneltrein was gestapt, drie rfe-

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1