h r> a .J .1C i Te BRIELLE, Zaterdag 13 Aug.Voor Brielle 11 uur, Oostvoorue 111/2 uur. Te HEEN VLIET, Dinsdag 16 Aug.: Voor Heenvliet nl'2 uur, Vierpolders en Zwartewaal 113/4 uur, Abbenbroek 12 uur, Geertvliet 12 Va uur. Te SPIJKENISSE, Vrijdag 26 Aug.: Voor Hekelingen 11 lj2 uur, Spijkenisse 12 uur. Te ROZENBURG, Maandag 29 Aug. Voor Rozenburg 11 uur. Te HELLEVOETSLUIS, Donderdag 1 Sept.: Voor Nieuw-Helvoet 11'/j uur> Hellevoetsluis 12 uur. Te NIEUWENHOORN, Zaterdag 3 Sept.: Voor Rockanje 11 y2 uur, Nieuwen- huorn 113/k uur. Te ZUIDLAND, Dinsdag 6 Sept. Voor Oudenhoorn iiV2 uur, Zuidland 12 uur. Officieel bedeel ie. Gemeenteraadsvergadering. De Burgemeester der Gemeente Ooltgensplaat maakt bekend, dat een Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag, den 28 Juli 1910 des namiddags ten 2 ure. Afge kondigd en aangeplakt. Ooltgensplaat, den 22 Juli 1910. De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. aieaws. Sommelsdijk.* Bij den Heer A. Hoog- zant alhier heeft men meer dan eenmaal de brutaliteit gehad om zijn fuiken stuk te trekken. J.I. Vrijdagnacht heeft men weder opnieuw zoo'n laffe daad verricht. De Heer Hoogzant looft nu f ro uit aan dengene die eenige inlichtingen daar omtrent kan geven. (Zie advertentie.) Jl. week zou schipper Gootjes met zijn knecht voor Schipper Ruitenberg de beurtveer waarnemen. Onder de vele goe deren was ook een dertigtal mudden tarwe van den Heer de Graaft. Bij de lossing daarvan werden maar 29 mudden gevonden en dacht men aan diefstal. Door de politie op 't raadhuis ontboden en huiszoeking doen, was natuur lijk een gevolg, doch schipper en knecht hielden pertinent vol't was hen onbekend waar het dertigste mud was, totdat na een paar dagen het terecht kwam en door de knecht van den heer de Graaft in 't pakhuis was achtergelaten. Iets van weinig beteekenis zfegt waar schijnlijk een of meer onzer lezers, doch om schipper en knecht, welke verdacht waren, (en het publiek iets slechts veel vlugger geloofd als iets goeds), van dien blaam te zuiveren, werd ons verzocht bovenstaande mede te deelen. Deze week zal de voorzitter der afd. Sommelsdijk e. O. der Nat. Christel. Ge- beelonth. Ver. onder de nagelaten betrek kingen der verongelukte vischsloep »Luctor et Emergo« f 144 verdeelen, zijnde de voorloopige opbrengst van de „Beeken- kamps Schipbreuk lijden doch niet vergaan" uitgegeven door bovengenoemde afd. Zij die den voorz. nog iets schuldig zijn, wor den dringend uitgenoodigd die schuid te voldoen. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen M. K. van Herkingen, wegens het rijden met een voertuig zonder lichtgevenden lantaarn in eene daarvoor niet bestemden tijd. Eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag a.s. des namiddags ten zeven ure. Ter gelegenheid der 50 jarige echt- vereeniging van Jb. Hartman en zijne echt- genoote Krijna Meerman zal het muziek gezelschap „Sempre Crescendo" hun heden avond (Dinsdag) eene serenade brengen. Hliddelliaruis J.i. Vrijdag trof de Gebr. Pietersen weder het ongeluk een paard te verliezen, daar dit dier 's mor gen dood in den stal lag. J.I Vrijdag had de slagersknecht W. Jongejan het ongeluk met zijn hand in een spekhaak te slaan dat hij zich ernstig verwonde, en geneeskundige hulp nood zakelijk was. De vorige week slaagde de milicien A. Witvliet na gedaan examen als serge ant bij de Infanterie. Van de haringvisscherij is te Vlaar- dingen binnen gekomen, de vischsloep VoorlichterA. M. den Braber met 14 last haring. De stuurman had het ongeluk zoodanig op zijn vaartuig te vallen dat zijn arm uit lit was. Als eene zeldzaamheid kan ge meld worden dat door den heer M. J. Bar- telse uit zijn tuin reeds Savoye kool gerooid is. Heden Dinsdagmorgen stond de vrouw van G. Onderdelinde in angstige spanning op 't havenhootd uit te zien naar haar man, wijl die Maandagmorgen met een roeiboot zich op 't Haringvliet had bege- veD, en nog niet terug was, en niemand haar eeuige inlichtingen kon geven waar of hij zich bevond. Doch wie schetst haar verbazing toen hij tegen den middag met de >ünderneming« alhier aankwam. Na den dag en den nacht op het Haringvliet te hebben doorgebracht was hij ten laatste in 't Spui terecht gekomen. Stad aan 't Haringvliet. Het inschrij vingsregister der nationale militie, lichting 1911 en de daaruit opgemaakte alphabe- tische naamlijst liggen gedurende acht dagen, ter gemeentesecretarie ter inzage. In de vergadering van Burgemeester en Wethouders d.d. 23 dezer is W. J. de Wachter benoemd tot assitent brandmeester. Zondag j.i. overleed de 80-jarige veearts Pieterse. Meer dan 40 jaren heeft hij zijne betrekking als zoodanig in deze gemeente waargenomen. Vrijdag werd het rijden van grint naar den Zeedijk gegund aan A. Schuur man voor den prijs van 97 cent de M3. Door de vele regen in den laatsten tijd gevallen komt veel kwaad in de aard appelen. Wanneer het weer niet spoedig veranderd, ziet het er treurig uit voor de landbouwers. Oen Boitnnel. Het inschrijvingsregister der Nat. Militie lichting 1911 ligt ter secretarie ter inzage voor belanghebbenden. Personen, die hunnen 8 jarigen dienst bij de Militie hebben volbracht worden er op gewezen dat zij zich 1 Augustus a.s. ter secretarie aan moeten melden voorzien van hunue zakboekjes om bij de Landweer te worden ingedeeld. Door schipper Van Zanten is een postduif gevangen gemerkt Lou vain 9634I0 Ooltgensplaat. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is vergunning verleend tot den verkoop van sterken drank in het klein aan C. Olbree echtgenoote van den Heer L. Moelker en L. Breeman beide woonachtig alhier, de eerste in het perceel gelegen aan den Slikdijk alhier en de laatste in het perceel gelegen in Nieuw- straat alhier. Oude Tonge Het Kohier no 1 op de bedrijfs en andere inkomsten belasting dj. 1910/11 is aan den Ontvanger ter invor dering ter hand gesteld. Aan den milicien-verlofganger J. de Boer is een vergoeding toegekend van f 0.30 voor eiken dag dat hij onder de wapenen zal verblijven. Op Woensdag 3 Aug. a.s. n.m. te 4 uur zal de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting die zich ter Secretarie aanmelden. Het inschrijvingsregister voor de lichting 1911 met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst ligt gedurende acht dagen voor een ieder ter Secretarie ter lezing. (Zie verder publicatie.) Nieuwe Tonge. Door de zoon van den landbouwer A. v. E. is een postduif gevangen met een ringetje aan zijn poot gemerkt Anvers 1910 oó| ]o Dirksland. Jl. Zaterdag is naar Bergen op Zoom overgebracht de zoon van L. C. Bruggeman, ten einde voor hem aldaar genezing te zoeken in een inrichting voor zenuwlijders. Naar men zegt, zullen een of meer per sonen, die met het lot van den jongen bewogen zijn en onbekend wenschen te blij ven, voor een jaar de kosten hieraan ver verbonden bestrijden. Naar wij vernemen is de heer C. de Graaf, Rijksveearts alhier, huurder geworden van het woonhuis Voorstraat 171, eigenaar P. Brooshoofd, en zal dit binnen korten tijd door hem worden betrokken. De Burgemeester is vanaf 23 dezer voor den tijd van 3 weken uit de Gemeente afwezig. Herkingen. De gedane rekening der Gemeentedienst 1909 is vanaf 23 dezet gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage neergelegd ter Gemeente Secretarie. Gieineenteraadl. Vergadering der Gemeenteraad van Herkingen, gehouden op Vrijdag 22 Juli, 's voorm. 10 uur. Afwezig door ziekte, de "Weth. Kastelein. Na opening der vergadering door den Voorz. Mr. C. Zaaijer en voorlezing der notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd, komen aan de orde: Mededeeling ingekomen stukken, ie. Een sohrijven van den heer Van Loon, onderwijzer aan de O. L. school alhier, inh. aanneming zijner benoeming vergezeld met een dankbetuiging voor het in hem gestelde ver trouwen. 2e. Proeesverbaal van boek en kasopname bij den Ontvanger der gemeente, waaruit bleek dat alles iu goede orde verkeerde en in kas aanwezig was overeenkomstig met het bedrag versohillende met ontvang en uitgaaf f 335,81. In de Armenkas bleek aanwezig f 516.79. 3e. Een missive van H.H. Ged. Staten, goed gekeurd terugzendende de wijziging der Begr. 1909. 4e. De mededeeling van den Commissaris der Koningin in deze Provincie, dat aan den heer Burgemeester een verlof wordt verleend vanaf 23 Juli tot 13 Aug. mits de waarneming van het ambt wordt opgedragen aan de daarvoor in aanmerking komende wethouder. De Voorz. steld voor deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen. Wordt daartoe besloten. Volgt nu de op te maken voordracht voor 2 leden in het College van Zetters, ter vervulling der vacature ontstaan door periodieke aftreding van de beide wethouders Munters en Kastelein In de vacature Munters wordt met algemeene stemmen als no. 1 daarop geplaatst A. Munters en als no. 2 na gedane stemmingen J. v. Kempen. In de vacature Kasteleijn wordt na herhaalde stemming als no. 1 daarop geplaatst J. den Boer en als no. 2 eveneens met herhaalde stemming L. van der Velde. Dan zegt de Voorz. stellen B. en W. voor, het loon der Gemeentewerklieden eenigszins to verhoogen. Altijd is dat iets hooger geweest als dat van den boerenarbeider, zegt de Voorz. en is van meening dat behoorlijk is. Zij moeten veel de laarzen gebruiken en hebben daardoor ook meer onderhoud. Bij den landarbeider heeft eohter loonsverhooging plaats gehad, het is dus billijk dat ook het loon der gem.werklieden een verandering ondergaat. Thans is het vanaf I Nov. tot April 75 oent, van April tot Mei 80 cent, van Mei tot half Juli f 1.10, van half Juli tot Nov. f 1.25. Wordt voorgesteld eene verhooging als volgt vanaf Nov. tot April 80 oent, van April tot half Juli f 1.10 en voorts tot 1 Nov. t 1,25. Op de vraag of den Raad zioh hiermede kan vereenigen, zeggen de heeren Van Kempen, Keiizer en van der Velde hiermede aoeoord te gaan, aangezien daarmede voornamelijk de verhoogingon plaats vinden in den tijd dei- winter en voorjaarsmaanden. Ook de andere heeren stemmen stilzwijgend de verhooging toe en wordt dit voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Is ingekomen eene aanvraag van de alhier saamgestelde Feestcommissie, om gebruik te mogeu maken van een der lokalen der O. L. sokooi, om een en ander groen te maken en versieringen in gereedheid te brengen. Geen op of aanmerking gehoord, wordt ook dit toegestaan. Dan zegt de Voorz. te zijn gekomen aan de rekening der gemeente dienst 1909, dooh wensoht vooraf de leden nog mee te deelen, B. en W. het noodig hebben geacht, de spuikolk weer te openen. De haven gaat steeds achteruit. Tenzij dus den Raad de proef wonscht voort te zetten, zal evenals voorheen worden gespuid. Keijzer: Wordt er dan ook nog in gewerkt. Voorz.: Ja zeker. Hij zal met een paar man toch moeten worden bijgehouden. Keijzer en Van der Velde geven te kennen, het beter te aohten met meerder volk in eens de haven een reparatie te doen ondergaan. Volgens hunne meening was dit nu de gesohikste tijd en is daarvoor volk te vinden. Doet men dat niet, kan ook de haven, waar nu op plaateen droogvoets kan doorgegaan worden, voor het najaar niet goed in orde zijn. Den heer Den Boer merkt op, dat de haven zoodoende veel geld hoeft gekost en de haven meer achteruit dan vooruit is gegaan. De Voorz. vindt van niet. Den Boer: U hebt gelijk dat U dat zelf niet bekend. De Voorz.U moet dat eerst bewijzen met cijfers. Daarna volgt de rekening der Gemeente, dienst 1909. De bescheiden worden in handen gesteld van de heeren Keijzer en Van der Velde en vergeleken met de door den Voorz. voorgelezeiie posten van ontv ang en uitgaaf en de door den Secretaris bijgevoegde memorie van toeliohting. De rekening was als volgt in ontvang f 10726.8sin uitgaaf f 10374.96 en mitsdien sluitend -met een batig saldo van f 351,89 72. Deze voorloopig vastgestelde rekening zal aan h.h. Gedeputeerde Staten ter goedkeuring worden opgezonden en onderworpen. Als laatste punt der agenda is te behandelen een reclame H. Omslag en stelt de voorzitter voor daartoe in geheime zitting over te gaan. Vooraf bestaat nog gelegenheid voor op- of aanmerkingen, iets te vragen of te zeggen in het belang der gemeente, waarvan de leden ditmaal een ruim gebruik maakten. De volgende opmerking wordt den voorzitter door den heer Keijzer gedaan. Op de kaai zijn een drietal vloeipalen die niet meer voldoende zijn om aan te meren; kan daar niet eens naar worden gezien De voorzitterB. en W. hebben drie nieuwe besteld. Keijzer: Dan wilde ik B. en W. wel eens vragen of het niet gewenscht was nog voor het najaar een lantaarn op de mestkaai te plaatsen. Het kon soms, als er veel schepen liggen, met donker weêr gebeuren dat kinderen van schippers of zij zelve door de plank niet te kunnen zien, misstappen eu verdrinken. De voorzitter zegt een onderzoek toe of het al of niet noodig is een lantaarn te plaatsen. Den BoerWij hebben al meer gesproken over de verhooging van het salaris der Weth. Kunnen we daar nu geen besluit in nemen De voorzitter: Ik verzoek u daarmee wel te willen wachten tot de behandeling van de a.s. Begrooting. Keijzer: Hoe is het nu gesteld met de ver betering der Elizahethstraat Voorzitter De akte van overdracht zal heden middag alhier passeeren. Dan ga ik met verlof voor drie weken en zal dan met de Weth een plan der straat in gereedheid brengen eu in de dan e.v. vergadering den Raad voorleggen. KeijzerDan kan dat nog lang duren, wat niet aangenaam is voor de bewoners. De voorzitter stemt dat toe en geeft te kennen geen bezwaar te hebben het zoolang uit te stellen De heer Den Boer gelooft dat het dan veel te laat zal worden en vraagt den voorzitter waarom wel de steen is aangekocht geworden voor de akte passeerde, en de voorbereidende werkzaamheden aan de straat zelve niet De voorzitter zegt, dit in verband stond met de nu gedane rekening 1909. Den Boer merkt op nu het vertrouwen een maal bestond, waarvan de aankoop steen bewijs aflegt ook het andere werk had kunnen gebeuren. Volk was ook nu wel verkrijgbaar. Hij zegt uit vertrouwbare bron te hebben vernomen dat andere reden de oorzaak zijn van het oponthoud der straat n.l. deze dat de Voorz. zelve den notaris den tijd heeft gegeven wat hem aangaat tot September. De Voorz. Ja zeker, dat is zoo. Dan is het nog tijd genoeg. Den Boer. Gij behoeft niet door de slik te loopen en over een klomp steenen trachten te zien die voor de ramen gestapeld liggen. De Voorz. Het gaat niet aan, nu eenmaal vanaf 1907 tot half 1910 hun een aanbod is gedaan, direct en overhaast daaraan gehoor te geven. Den Boer. Daar mag u geen gebruik maken, v. d. Velde zegt alleen dan aan den kant van den voorz. te staan ging het om die personen die dat aanbod hadden tegen gestaan. Nu het evenwel de bewoners in zijn geheel geld is het zaak de straat ten spoedigste te verbeteren. Ook met het oog op de komende drukte van werkzaamheden. De Heer van Kempen vind het ook jammer dat door een en ander reeds genoemd zooveel kostelijk tijd is heengegaan. Langer uit te stellen lijkt hem dan ook niet raadzaam. De heer Den Boer vraagt of de voorzitter morgen nog wil vergaderen. Dan is de acte gepasseerd. De voorzitter zegt niet te vergaderen en gaat op reis. Den BoerKan het dan van avond niet Voorz.: Ook dan kan ik niet. De heer Den Boer verklaart dan met de weth. te willen vergaderen tijdens afwezigheid van den voorz. en vraagt of de voorz. geen bezwaar daartegen heeft. De voorzitter zegt van niet; de Raad moet dit zelf weten. De heer v. d. Velde zegt, er dan ook maar een weth. is. Alle leden sluiten zich hierbij aan dat spoedige behandeling der straat noodig is, al is het zonder aanwezigheid van den voorz. Hiermede wordt de discussie daarover gesloten. De heer v. d. Velde vraagt of het ook nog in de bedoeling ligt van het dagel. bestuur, op de nieuwe poort der algemeene begraafplaats aan te brengen de woordensZalig zijn de dooden, die in den Heqre sterven. De voorzitter zal rekening houden met deze vraag en zegt in deze een nader onderzoek toe. De heer v. d. Velde waarschuwt ook nog voor het gevaar van een riool dat nog open ligt in de omgeving van de schuur van Eek, en vraagt of dat niet met planken kan worden gedekt. Er zijn daar altijd veel kinderen aan 't spelen, waarvoor het zeker gevaarlijk is. De voorzitter zegt niet te weten of het op den weg der gemeente ligt hiervoor zorg te dragen. V. d. Velde: Zoo niet, kunt u het misschien anderen verplichten? Den Boer vraagt den voorz. welke reden aanwezig kan zijn dat de heer Huiser zooveel oponthoud ondervindt met het bouwen eener woning, daar er nog geen vergunning toe is verleend. De voorz. zegt advies is ingewonnen ter plaatse waar bet behoort, nl. bij de Gezond heidscommissie en dat tot op heden nog geen antwoord is ingekomen. Zoodra dat wel het geval is, zal het in de e.v. vergadering d.a.v. den Raad worden onderworpen. De heer Keijzer dringt tenslotte aan op een betere heining, bv. een ijzere op het oprei bij Bruinse. Hij meent dat dit op den duur goedkooper zal zijn als nu het geval is, daar voortdurend moet worden gerepareerd. De voorz. verzoekt eerst nu af te wachten, nu meerdere palen aldaar zijn aangebracht. Bovendien acht hij een ijzeren hek onnoodig en stelt voor voorloopig te volstaan zooals het nu is. Niets Jjjmeer te verhandelen, sluit de voorz. de openbare vergadering en gaat over in geheime zitting ter behandeling van reclames H. Omslag. (Gedeeltelijk ongecorrigeerd.) Ïïïg-eieoüïilefi zinkit ru, De oopie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) t'IS DEN MORIAAN GEWASSOHEN. Mijnheer de Redacteur De lezers, die trouw de polemiek hebben gevolgd tuaschen de heeren van de Sehiedamsche en mij, zullen na lezing van 't laatste stuk van den heer J. Herweijer wel tot de conclusie zijn gekomen, dat die heeren maar voortdurend om de zaak heendraaien en geen open kaart durven spelen. Dat hun hoofdbeginsel, hun eenig doel is aan de landbouwers geld te verdienen, willen zij maar niet erkennen. Kolommen vol hebben zij al geschreven, maar die paar enkele woordjes, waarin zij verklaren, dat het hun om de duiten van den landbouwer is te doendie woordjes houden zij maar voortdurend in de pen. De waarheid wil er bij die heeren maar niet uit, mijnheer de Redacteur. Én daarom is zoo'n discussie eigenlijk doelloos, hoewel zij toch weer deze nuttige kant heeft, dat al zeggen de heeren van de Sehiedamsche niet de waarheid, de lezers zoo zachtjes aan toch wel begrijpen waar de schoen eigenlijk wringt. Die heeren trekken niet voor niets leelijke gezich ten! „Schoenmaker blijf bij Uw leest" durft de heer H. te sohrijven. Of ik dat niet altijd gedaan heb I Ik ben altijd gebleven in de lijn van eigen orga nisatie van de landbouwers. In 1893 behoorde ik tot de oprichters der landbouwvereeniging. De Eendracht te Herkingen en op 26 Mei 1897 werd op mijn voorstel de Elakkeesche Boerenbond gesticht. En ik blijf die lijn volgen om den gehee- len Flakkeesehen boerenstand in éénen, grooten, onafhankelijken Bond saam te brengen. Als alle menscheu zoo bij hun leest bleven als ik, en zich niet mengden in bedrijfsorganisaties van anderen, dan was er wei minder geharrewar dat gelooft de heer H. zeker ook wel. Merkwaardig zijn de woorden „De Propaganda van de Laudbouw-Onderlinge is zoo uit de hoogte geschied, dat dit voldoende is da boeren voor zichtig te maken.Waarlijk, als dit nu een argument moet zijn tegen de Landbonw-Onderlin- ge, dan staat zij er nog zoo slecht niet voor. De propaganda is op een heel gewone wijze gevoerd. Zeker, de propagandisten traden beslist en overtuigend op, omdat zij wisten een mooie goede zaak voor te staan. Eu wie gelooft in de rechtvaardigheid en de doelmatigheid van zijn organisatie, die treedt ook met wat vuur op. Zoo'n propagandist vraagt geen gunsten, die vraagt slechts overweging van 'tgesprokene. Willende landbouwers niet naar hem luisteren dat moeten z(j zelf weten. Een propagandist voor de Laudbouw-Onderlinge staat niet te bedeleu om aansluitingen. En wil men dit nu noemen „propaganda maken uit de hoogte", mij goed, doch dat zegt niets ten kwade van de Landt/ou«f-Onde;liiige. Neen, dan doet de Sehiedamsche dat anders. Hier voor mij heb ik een schrijven van de Directie van 't Bijkantoor te Rotterdam, gedateerd 18 Mei 1909, waarin zij de Landbouwvereeniging „De Eendracht" onder handen neemt, omdat deze Vereeniging geweigerd had aan de Directie te Rotterdam vergunning te geven in haar midden te Herkingen een lezing te houden over dat „verschrikkelijk gevaarlijke arbeidscontract". Dat is geen propaganda uit de hoogte, maar propaganda „met dwang" en dan nog wel van menschen die niet geroepen worden, doch zich zelf uit eigenbelang opdringen. Dat is nog wat anders. En waarom „De Bendracht" geweigerd had f Omdat ze niet wilde medewerken om de landbouwers te laten verontrusten door de opgeblazen voorstellingen van de Heeren van de Sehiedamsche. „De Bendracht" vond het niet noodig de landbouwers beangst te laten maken, waar in 't geheel geen angst behoefde te bestaan. Belachelijk, mijnheer de Redacteur, zijn de argumenten waarmede, en de wijze, waarop de heer H. tracht goed te praten zijn bewering: „Door U aan te sluiten bij de Landbouw-Onder linge ontlast ge in de Industrie. Iedereen dacht, dat hiermede bedoeld was de industrie in haar geheel, omdat er staat nde" industrie, dus al die menschen die nu reeds val len onder de z. g. industrieele ongevallenwet zooals de fabrikanten.de timmerlieden enz. Maar neen, de heer H. bedoelde een industrie, en dan nog wel een industrie, die eigenlijk niets anders is dan datgene wat iedere veehouder voor zich zelf doen kan, op de boerderij, n.l. zijn veevoeder bereiden. Als „de industrie" haalt de heer H. aan een coöperatieve maalderij te Overschie, en nu doet de heer H. het net voorkomen, of die maalderij buiten het landbouwbedrijf staat. Zij staat er integendeel midden in I Dat zoo'n coöperatieve maalderij zou worden opgenomen in de Landbouw-Onderlinge, spreekt vanzelf, want zij behoort tot het bedrijf. Maar zegt de heer H. zoo'n maalderij met machines is veel gevaarlijker dan een gewoon boerenbedrijf en nu moeten de boeren, die niet van de maalderij prolïteeren net zooveel betalen als de boeren die er wel van genieten. Kijk, mijnheer de Redacteur, de zaak zit zoo. Wij weten nog niet precies waai eigenlijk de oorzaken zitten van de iandbouw-ongevaiien. De een zegt, dat de machines erg gevaarlijk zijn, een ander spreekt over de paarden als zeer ge vaarlijk een derde voert aan dat de knechts te onverschillig zijn en daardoor veel ongelukken krijgen, een vierde beweert, dat het varen naar en van 't land zoovelen het leven kost, enz. enz. Ieder weet het weer beter dan een ander, en waar het zoo staat, kunnen wij wel zeggen, dat niemand het Weet en zoo is het ook. Daarom is op de oprichtings-vergaderingen van de ver schillende provinciale Landbouw-Onderlingen besloten dat gedurende den eersten tijd door alle landbouwers een zelfde voorschotpremie zal worden betaald, doch, zoodra er voldoende gegevens be kend zijn omtrent de oorzaken van de landbouw- ongevallen zal er een kiassifleatie der bedrijven plaats hebben. Dan worden er z. g. gevaren- klassen ingevoerd. Maar eens moeten wij nauw keurig Weten waar de gevaren zitten, Daarom is door de Landbouw-Onderlinge een nauwkeurige statistiek van de voorgekomen ongevallen aan gelegd en deze wordt trouw bijgehouden. Die statitiek zal dan de grondslag leveren voor de indeeling der bedrijven ingevaren-klassen, Over een paar jaar als men dus voldoende onder vinding heeft komt de zaak precies op haar beentjes terecht. En als dan gebleken ls, dat de maalderijen zoo gevaarlijk zijn, welnu dan zullen zij meei in den omslag moeten betalen dan de mindei; gevaarlijke boerderijen. Maart omgekeerde kin ook best gebeuren, want al zegt de heer B. nu, dat een maalderij zoo ge vaarlijk is, daarom is dat nog niet bewezen. Op dit gebied is ie heer H. toch zeker ook niet deskundig. Het is de bedoeling van de Landbouw-Onder linge om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot een op ervaring berustende indeeling in gevaren- klassen en dan betaalt ieder precies naar 't gevaar, dat er op zijn bedrijf bestaat. Is dat nu niet orde? Ten slotte zegt de HeerH.„En nu wordt het genoeg" en legt het bijltje er bij neer, want „wij durven een principenstrijd niet aan." Merkwaardige verklaring. Iemand, die stelsel matig den strijd over beginselen (principes)ont wijkt, verwijt ons, wat hij doet. Wij hebben al tijd de beginselen voorop gesteld, de beginselen van de Coöperatie van de boeren tegenover die van de speculatie van de Heeren der premie maatschappijen, maar over die beginselen glijden de Heeren steeds heen. Toch is dit de hoofdzaak. En zoolang de Heeren niet hebben aangetoond dat het onderling dragen van het bedrijfs-risico nadeeliger is dan het overdragen van dit risico aan een premie maatschappij, zuilen wij ons erf maar gesloten houden voor de Heeren De Heer H. geeft mjj aan 't einde nog den raad: „Pas op Uwe vriendeD." Ik neem dien raad gaarne aan, en wil den Heer H. nog de verzekering geven dat ik aan mijzelf ook nog een raad heb gegeven, n.l. dezen„Houdt de bestrijders van het coöperatief beginsel goed in 't oog". Daarom zult U mij direct op de bres vinden ais onze boeren-organisatie wordt bedreigd doot wien ook. En als U eens lust hebt de Landbouw- Onderlinge in 't openbaar aan te vullen, w(j blij ven gereed: Wij houden de lampen brandendeI A. W. KEIJZER, Secr. der P. O. C. voor Overflakkee. Milissant, 25 Juli 1910. Hiermede sluiten wij de discussie. Het hoor en wederhoor is dunkl ons genoeg, Redactie, Verkoopingen Op Woensdag 27 Juli des voormiddags 9 uur te Stellendam in het Logt ment van Troost ran 152 pereeelen Tarwe, Haver en erwten in de Adriana Eendracht, Hals en Grooten Zuiderpolders. Notaris VAN SCHOUWEN. Inschrijving naar de winning van 4 per eeelen Bouwland, tezamen groot 5.09.90H.A (11 G. 31 R. V. Maat), in polder Oud Kraaijer, gemeente Melissant, tusschen den Noorddijk van polder Onwaard en den Oud Kraaijerschen Dijk toebehoorend aan den beer K. den Baars te Sommelsdijk. De ver huring geschiedt voor 7 jaar ingaande dit jaar. Vastgestelde pacht f 38 per Voornsc' Gemet. Inlichtingen te bekomen en geteekende inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór olop Vrijdag 29 Juli 1910 ten kantore van Nota ris VAN DER SLUYS te Dirkstand. Op Vrijdag 29 Juli 1910 des avonds 7 uur in de zaal van den heer K. J. Meijer te MiddelharnisInzet van het huis met erf aan de Noordzijde van den Ring te Middel harnis, kad. Sectie B. nr 2268, ten verzoeke van de Erven van de Wed. Johs Buth te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 30 Juli, 's avonds 5£ uur 7 per eeelen Wilhelmina-tarwe in den Piaspolder onder Goedereede en in den r/Nieuwenoord// op de r/Doornlapr/ onder Ouddorp in het logement van Akershoek te Ouddorp. No taris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 30 Juli, inzet en Zaterdag 6 Au gustus, atslag telkens 's avonds 6 uur, van 2 pereeelen Bouwland onder Ouddorp in de polders het Oudeland en Oude Oostdijk, om 1 te aanvaarden blootschool 1910, in het loge ment van Akershoek te Ouddorp Notaris VAN SCHOUWEN. Op Zaterdag 30 Juli 1910, des namiddags 3 uur in de zaal van den heer K. J. Meijer te Middelharnis Haver, in i/de Oostplaatf te Middelharnis, ten verzoeke van de heeren Dingeman Slis en Jacob Knöpste Middelharnis en Nieuwe Propstijer Haver in den polder het Oudeland, in den Geerkavel te Middel harnis, ten verzoeke van den heer J. C. van Oostende aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 5 Augustus 1910 des avonds 1 uur in de zaal van den beer K. J. Meijer ie Middelharnis: Afslag van het huis met erf aan de Noordzijde van den Ring te Middel harnis, kad. Sectie B. nr. 2268, ten verzoeke I van de Erven van de Wed. Johs. Buth te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op nader te bepalen dagen in de maand Au-1 gustus 1910 inzet en afslag van de nog nieuwe I bouwhoeve „de Halve Maan" met boomgaard I bouw-en weiland, zeer gunstig gelegen tusschen I de gemeenten Sommelsdijk en Dirksland aan den Oudeiandschen dijk, in den polder het OudelaM te Sommelsdijk, groot 8,26.40heet. (20 gem. 119/, roeden Sommeidjjksche maat) in perceelenen combinatiën, ter verzoeke van den Heer G. H. van den Berg te Sommelsdijk. Notaris VA» BUUREN. ffemen^d Nieuws. Een vreeselijk drama. Zijn vader en moeder vermoord. Heden (Maandag)ochtend vroeg spoeldel bij straudpaal 99 aan het Scheveningscbel strand aan een aanvankelijk onbekend per-J soon, die echter teekenen van leven gaf- Na door toepassing van de bij drente lingen voorgeschreven middelen te bijgebracht, antwoorde hij op alle hem I gestelde vragen niets. Hij maakte echter reeds dadelijk doorI zijn zichtbaar anstige, ontdane en schuifel houding den indruk van bezwaard te zij" met iets verschrikkelijks. Eindelijk kwam hij er toe zijn naam op te geven en bleek hij te zijn een "j Bachrach, uit Lochem, 28 jaar en bleek later ook dat een broeder van hem in I Haag aan het Spui woonde. Hij is Israëlietisch godsdienstleeraar I' Lochem en tevens doctorandus in de letteren 1 in 't bezit van de hoofdakte van onderwij' zer, Nadat men zich in betrekking had ge'l steld tot dien broeder, een onderwijzer) gebleken dat deze bericht had ontvang6111 dat zijn broeder in den nacht van Zateraagj op Zondag zijn beide ouders, te Ij' woonachtig, had vermoord, Omtren dat dran Eener: daad ovl armoede doelde b is in eei krankzinl van aanhl De bu politie u: dat de lijjj zijn en vraagd. De klaarblijl- leven he naar het waar de veilingen een eers B, Een t den Ai meldt, bia-rivië opgega! De bi Plet Cr steeds v bury, d Napolioi stad gele Telegj melden, van de hebben toestam Zij wo; boseche ten, zo en scha 200.000 dene rei onheils De Jt delijk g naamd g jaar op Tiran tiscbe r< gezellen politieke bet toe) guerilla Bourbon gevange langen c Thane goede g< vermoge gevange bij in vj meest v hij nog De stakker vrijheid l In de dagen ergelijk die hem bel" liel maal d< dend n en gaf een zig minee kwam, I vriendel bleef gi onmidde Dinsi meisje spoorloo Het Let r ou haar verstraa tabak e hanger Arnbenc Seder Theodoi Zwarte 's Mor^ wandel dinnetj koffiedn te vore bleef, gaan. Maar te vorei kon ne: Dinsi als aaa school, netje Een.sla; morgen Bij den langs i netje n Dora opgehel Bonen terngwi de eers scbappe tweede| kranten meisje scheeld weg

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2