Woenskag 27 Juli 1910. 25ste Jaargang JN°. 1575 voor de Xuidbollandsrlie en J8eeuw§elie Eilanden. I II Antirevolutionair Orgaan M I IN HOC SIGNO VINCES Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. Advertsatiën 10 cent per regel en i/t maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en ®aal. Dienstaamvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters eD vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Twin- en Landbouw, Geen Sta «friezen, Onderwijskosten. 'n Stap vooruit. Leeringen wekken. Buitenland. ENGELAND. SPANJE. DUITSCHLAND. TURKIJE. RUSLAND. NICARAGUA. ARGENTINIË. Loting Nationale Militie. 1 1lli! i reeds. De lg het geheele ehtig op boven agveld God. handen s lot, landen tempel gewijd, ente geworden. ij Leuthen, die ergang. L. P. ren, uw. hart geven en geven in het zal het steenen lemen en zal u lind hart en de lige geest, oude geest is erkeerd en we el hart. eregeld hart. m f'A Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. UITGEVER T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Tcleioom Inlcreoran. Mo. 2. Ai8e stafelsen voor «Ie Kealactie toestemd, Adverftenliëfi en verdere Administratie irasseo toe te genten aan «Sen RJItgever le nieuwe geest is verstandige geest geloovig hart. gehoorzaam hart. m teder, week en gezegeld hart begrepen Welke iren gereinigd zon- ardigen geheiligd izus Christus, God enschen wil, eene iim, een Verlosser B. Pascal. >orn. als God zich die zondigen, Als e opgeeft, heeft hij genezen. Hieronymus. lit verdragen, dat en weten, maar ze ook in hun jong en schuld op ande een ander vuil te liet schoon. kieschkeuriger op :>nd steekt, dan op ;t. 2, Laurillard, jjlid«leii§tan<lsc®0peraite. Wat is Coöperatie 't Wil zeggen .saamwerking. Ze heeft plaats, waar de individueele werkzaamheden ver- eenigd worden tot een gemeenschap pelijke acte met 't oog op de voor- deelen, welke uit die samenwerking voortvloeien. Eendracht maakt macht en de pijlbundel onzer vaderen blijft jmg altijd het mooi symbool van Jachtige eenheid door saambinding en saamwerking. Coöperatie is geen optellen, maar ^vermenigvuldigen van krachten. Co öperatie is niet 't bijeenvoegen van individueele krachten van één tot twee, drie, vier enz. krachten, maar het is een saambinden van aller kracht tot een veelheid. Iemand heeft eens juist opgemerkt: »de alleenstaande mensch verliest de helft van zijn waardede mensch, die zich met een ander vereenigt, ver dubbelt haar.« En 't is zoo. Wat is een mensch met den besten wil be zield, als hij alleen staat. Maar zoo -ervaart hij hulp, ot al zijn verstan delijke vermogens komen in actie en met den ander staat hij en linantieel m verstandig dubbel krachtig. Wat Vereenigen is in 't algemeen, coöperatie in economische zaken. En omdat 't aantal economische [verschijnselen zoo velerlei is, is er ok een groote soort van coöperaties. Coöperatie tot gezamelijken inkoop van artikelen voor 't bedrijf. Tot gezamelijken inkoop en ver- nop van gebruiksartikelen. Bou w-Coöperatie; Loterij-coöperatie; rediet-Coöperatie. Coöp. Melk-en boterfabrieken, en aasmakerijen. Of in groote trekken Landbouw-; Nijverheid-, HandelscoöperatiesKar tels en Syndicaten en Trusts Naam- looze Vennootschappenzoogenaamde Modelfabrieken; Verzekeringswezen in al zijn vormen van Eaifleisenkassen spaar- en voorschotkassenbanken enz. enz. Er zijn zelfs Coöperatieve apotheken. Er zijn productie- en consumtie- oöperaties in allerlei vorm. Be laatste vinden het meest be- trijding, om de eenvoudige reden, dat men zich aansluitend aan zulk een consumptieve broodbakkerij bv. zich daarmee losmaakt van zijn vroe- geren bakker en deze dus een klant mist. De Middenstand had vroeger voor yoöperatie geen oog, maar toen hij aan de lijve ging voelen, dat de groote huizen hem in hun Kapitaalkrachtig heid 't bloed aftapten, begon hij uit levensbehoud de idee der Coöperatie eens nader te overwegen, en er zijn hu reeds steden, zoo bij Utrecht, waar officieel bestaat een Middenstands operatie. Het doel van dien Bond is 'tn door federatieve saamwerking de idelijke en stoffelijke belangen van 5n Bond en dus den aangesloten |ereenigingen te bevorderen om rachtig op te treden tegen dat gene 'at de belangen van den Bond zou tonnen schaden en ook tot gezame lijken inkoop van daarvoor geschikte lederen. Tot dien Bond traden reeds ral van vereenigingen toe uit 't geheele Band, die zelve reeds op coöperatieven "Tondslag stonden. Zoo, door Coöperatie, kan de Bond 'edkooper werken door voordeeliger '"oopen in 't groot, maar hij kan zich i door gezamenlijk optreden ver ben tegen buitenlandsche gevaren otdoor een eventueele wetgeving, die den Middenstand schade zou berokke nen. Zoo'n Middenstands-Coöperatie kan niet anders dan met vrucht werkzaam zijn en de geldelijke voordeelen zijn met gering. Er wordt tegenwoordig van regeer'ingswege heel wat voor den land en tuinbouwer gedaan, maar van die bemoeiingen nog lang niet genoegzaam geprofiteerd, omdat vele belanghebbenden 't moge vreemd klinken, maar 't is waar I geen kennis dragen van 't bestaan dier officieele per sonen, instellingen en vereenigingen, te hunner behoeve aangesteld en in 't leven geroepen, of althans niet weten in hoe verre zg daarbij belang kunnen hebben. Wij willen daarom in enkele artikeltjes de aandacht op een en ander vestigen. 't Zal ieder wet bekend zijn,[.dat we sinds enkele jaren hebben een Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, aan het hoofd waarvan staat Minister A. S. Talmatot vóór kort was de Heer Lovink Directeur-Generaal, thans de heer P. van Hoek. Behalve de bureelen van den Alge- meenen Dienst zijn bij de Directie v. d. Landbouw 7 afdeelingen, n.i.1. Onderwijs 2. Veeteelt, Akkerbouw, Tuin bouw en UitvoeriDg van verschil lende Wetten. 3. Veeartsenijkundige Dienst. 4. Aigemeene Landbouwwetgeving, Boscbbouw, Domeinen. 5. Zuivelbereiding en Laboratoria. 6. Verslagen en Statistiek. 7. Secretarie en Expedi tie. Van de inrichtingen voor Landbouwonderwijs noemen we allereerst: de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen, welke inrichting bestemd is voor de opleiding van we tenschappelijk gevormde land-, tuin- en bosch bouwkundigen voor Nederland en Koloniën, alsmede voor de vorming van leeraren bij het land tuin- en boschbouwonderwijs. Directeur is de Heer L. Broekema. Buiten het gewone onderwijs dat over 3 jaar is verdeeld, bestaat er nog gele genheid de studie één of meer jaren voort te zetten, terwijl bovendien over onderdeelen der land-, tuin- en boschbouwwetenschap en daarmee verwante vakken speciale cursussen worden gehouden waarvan inzonderheid te noemen de cursus in economische jgeographie. Aan genoemde inrichting zijn verbondena. Het Instituut voor Landbouwwerktuigen en -gebouwen b. het Instituut voorphytopathologie. Het eerste Instituut heeft ten doet de landbouwers voor te lichten bij den aankoop en het gebruik van werktuigen en gereedschappen, het verrichten van onderzoekingen op het gebied der landbouw- werktuigkunde, het geven van adviezen aan landbouwers en landbouwvereenigingen over het stichten en veranderen van gebouwen (boerderijen, stallen, schuren, hooibergen, enz.Directeur is de Heer S. Lako. Dit instituut is een hoogst nuttige instelling en niet minder het tweede, waarvan Prof. dr. Ritzema Bos het hootd is. Hier kan men inlichtingen krijgen en worden onderzoekingen gedaan in zake plantenziekten en de middelen ter bestrijding daarvan. Bij het vragen van advies zende men, zoo mogelgk één of meer exemplaren der vermeende schadelijke dieren en aangetaste planten in. Nog bestaat te Wageningen en Rijkslandbouw school met 3-jarige cursus, bestemd om aan aanstaande landbouwers die kennis en ontwikke ling bij te brengen, welke voor een richtige uitoefening van het landbouwbedrijf onmisbaar zijn. Tot deze school behoort ook eed éénjarige voortzettingsklasse ten behoeve van hen, die zonder breede vóórontwikkeling zich voor den koloniale landbouw wensGhen te bekwamen. Di recteur dezer inrichting is de Heer J. van Dam. C. B. Dit «Ie Pers. De Friesche liberalen zijn geen »Siin- friezeni. Deze naam >Stanfriezen« is afkomstig uit hetgeen gebeurde bij de huldiging van Filips II te Brussel in 1555. Van alle provinciën waren daarvoor edelen ontboden naar Brussel. Uit Friesland was afgevaardigd Gemma van Burmania van Ferwerd. Knielende moesten de edelen den eed van trouw aan den nieuwen koning afleggen. Allen deden dit, behalve Gemma van Bur mania, die wel den eed wilde doen, maar niet knielende. Want zeide hij: De Frie zen knielje ahnne for God.« D. i. De Friezen knielen alleen voor God. Het werd den stoeren Frieschen edelman toegestaan. Vandaar den naam van sStanfriezeni of Standfriezen.' Zulke Stanfriezen zijn echter de tegen woordige Friesche liberalen, blijkens de jongste verkiezing voor de Eerste Kamer, niet. De sociaal-democraten wilden den oud- liberalen van Beyma niet. De liberalen zeiven gaven hem prijs, en stelden den vrijzinnig-democraat Lely er voor in de plaats. Ze deden een knieval voor de sociaal democraten. (Leidenaar.) Het Huisgezin geeft een paar cijfers over de toeneming der onderwijsuitgaven in ons land. In 1878 kon men alles en alles voor het lager onderwijs het bijzondere, dat toen niet gesubsidieerd werd en lang niet de vlucht van thans had genomen, natuurlijk er buiten gelaten met even 7 millioen toe. In 1908 was men de 29 millioen zeer dicht genaderd. Wel zijn in deze 29 millioen ruim 5 millioen begrepen aan subsidiën van het Rijk aan de bijzondere scholen, maar van den anderen kant vergete men niet, hoeveél bijzondere scholen er nu zijn tegen in 1878 en hoe daardoor in meer dere of mindere mate een groot aantal gemeenten ontheven worden van kosten, waarvoor zij anders zouden komen te staan. Wel bedroeg in 1878 het inwonertal in ons land ongeveer vier millioen zielen tegen in 1908 vijf en driekwart millioen maar ook dit in 't oog gehouden is een sprong van 7 millioen tot bijna 24 voor het openbaar onderwijs buiten alle even redigheid met den aanwas der bevolking. Waar nog bijkomt, dat de kosten ver meerdering bijna uitsluitend op het Rijk drukt. De uitgaven der gemeenten gingen slechts van 6 tot 9 millioen vooruit, aldus vrijwel gelijken tred houdend met de toeneming der bevolking. Die van het Rijk stegen van nog geen 9 ton in 1878 tot bijna 20 millioen in 1908. De Standaard teekent daarbij aan Het is goed deze cijfers eens te ont houden. Zoo nu en dan, als 't den heeren ge legen komt, wordt ook aan de linkerzijde geklaagd over de toeneming der onder wijsuitgaven en dan wordt er altijd bij verteld, dat dit komt door de onzettende sommen die het bijzonder onderwijs uit de schatkist haalt. Maar de cijfers leeren héél anders. Die zeggen voor het onderwijs vijf millioen, en voor het openbaar onderwijs ongeveer vier-en-twintig millioen. De openbare school ontvangst dus altijd nog vijfmaal meer dan de bijzondere. De minderheid van de natie ontvangt voor haar onderwijs f 5.als de meerder heid der natie metfi.naar huis wordt gezonden. Van gelijkheid alzoo in de verste verte nog geen sprake. En heel geen aanleiding om le zeggen dat de bijzondere school tegenwoordig zooveel kost 1 We gaan toch vooruit De heer Duymaer van Twist heeft de schriftelijke vraag bij de Regeering ingediend, of deze bereid is mede te werken, dat in de richting van meerdere Zondagsrust op de spoorwegen worde gestuurd. Daarop antwoordde ze o. m. »In verband met de Zondagsrust is sedert eenigen tijd een onderzoek aanhangig naar de bezetting van de treinen des Zondags, ten einde gegevens te erlangen, om op grond daarvan tot opheffing van meerdere treinen op Zondag te kunnen overgaan, voor zooverre dit met de belangen van het publiek vereenigbaar is«. Dat is een stap vooruit. Als de Regeering nu maar niet te schroomvallig is en om een handjevol rei zigers Zondagstreinen behoudt, die best vervallen konden (»Onze Courant.v) Indertijd deelden we onzen lezers mede, hoe de liberale staatsman mr. van Houten over het huwelijk dacht en dit maar wilde afschaffen en vervangen door een onderling contract. Een z.g. huwelijk volgens dit stelsel is Maandag in den Haag voltrokken. De aankondiging van dit huwelijk luidt ^Ondertrouwd (volgen de namen receptie 25 uur op Zondag 17 Juli a.s. (volgt straat en huisnummer), te 's-Gravenhage. Onderteekening der hu welijkscontracten op Maandag 18 Juli 1910 te 's-Gravenhage. Wettelijke huwelijksvoltrekking 2>Zoodra de Ne- derlandsche wetten in de individualiteit van gehuwden waarborgen. Zoo wordt er met de heiligheid van het huwelijk omgesprongenen dan nam men het Dr. Kuyper kwalijk, toen hij als zijn meening uitsprak dat er zich in ons volks leven paganistische (heidensche) factoren openbaarden. Wageningsch Nieuwsblad. In het Lagerhuis werd gedebatteerd over het ontwerp, waarbij de civiele lijst des konings geregeld wordt. Het ontwerp beveelt aan de civiele lijst te wijzigen in overeenstemming met het rapport eener commissie, dat voorstelt den koning jaarlijks 470.000 pond toe te staan en 10.000 pond voor iederen zoon, die den leeftijd van 21 jaar bereikt. Geen toelage wordt vastgesteld voor den prins van Wales, daar deze de inkomsten ontvangt van de hertogdommen Cornwall en Lancaster. Een voorstel van Barnes om de toelage des konings van 470.000 pond op 385.000 pond te stellen, werd verworpen. Ten slotte werd met 197 tegen 19 stemmen het regeeringsvoorstel aangeno men. De koning van Engeland heeft Dinsdag een proclamatie ge teekend, waarin de datum van zijn kioning werd bepaald in de maand Juni van het volgende jaar. In het begin van 1911 zal de dag zelf worden vastgesteld. In de gansche provincie Santander is de toestand voortdurend zeer ernstig. Door de politie zijn alle mogelijke voorzorgsmaat regelen genomen. Te San Puerto staken 6000 mijnwerkers. De troepen hebben bevel ontvangen, om zich gereed te houden voor vertrek naar het door de aigemeene staking bedreigde gebied. De //Berliner Lokal Anzeiger// bevat een telegram uit Weeneu, meldende dat men in officieele kringen er van overtuigd is, dat het gerucht, als zou Turkije zich aansluiten bij den Driebond, waarheid bevat. Dit gerucht doet sinds eenigen tijd de ronde en is afkomstig uit Konstantino- pel en Rome. Te verwonderen zou het niet zijn, wan neer de Ottomaansche regeering, vooral na de ondervinding in den laasten tijd met betrekking tot de Kretenser-kwetsie haar heii zou zien in een aansluiting bij den Driebond, Toch mag men tegenover het bericht van die voorgenomen aansluiting bij den Driebond eenigszins sceptisch zijn. Turkije moet tot op zekere hoogte de mogendheden der Triple entente, Engeland, Frankrijk en Rusland, juist ter wille van Kreta, te vriend houden en een zich in de armen werpen van den Driebond kan voor het Ottomaansche rijk noodlottige gevolgen hebben. In elk geval staat vast, dat de betrekkingen tusschen Stamboel, Weenen en Berlijn, op het oogenblik zeer goed zijn. De politie nam den afgevaardigden Rizanoer gevangen, die betrokken is in de zaak der politieke samenzwering. Toen men huiszoeking bij hem deed, vond men be langrijke documenten. De ministerraad besloot alle middelen te baat te nemen ten einde den boycot tegen Griekeuland te doen ophouden. Laat in den avond gisteren publiceerde de regeering een nota, waarin medegedeeld werd, dat het geheime comité der samen zweerders verschillende revolutionnaire plannen gemaakt had, zooals o.a. een aigemeene opstand, het ombrengen van eenige ministers en Kamerleden, het vormen van een nieuw ministerie, de ontbinding van het parlemeut, nieuwe verkiezingen, de afschaffing van den staat van beleg en het vervangen van een aantal hooge ambtenaren door anderen. Een nieuw conflict is tusschen Perzië en Rusland uitgebroken. Naar eenige te Moskou verscheinende bladen vernemen, ontstond te Asterabad in bet consulaatsge bouw een gevecht tusschen kozakken en verscheidene Turkmenische werklieden, waarbij een der kozakken gedood werd. Onmiddelijk beval de Russische consul, dat een Russische kanonneerboot, die in de Kaspische Zee tegenover een dorp in de provincie Asterabad geankerd lag, vuur zou geven. Verscheidene hutten werden omver- geschoten en talrijke inwoners gedood en gewond. De moordenaar van den kozak werd in hechteuis genomen. Niet zonder reden maakt men zich te Washington ongerust over het lot der Amerikanen, die als krijgsgevangenen in handen van president Madriz van Nicaragua gevallen zijn. Reeds heeft het departement van Buiten landsche Zaken te Washington zich tot Madriz gewend, om hem onder het oog te brengen, dat de Amerikaansehe regeering het fusileeren der krijgsgevangenen niet lijdelijk zal aanzien. Tevens werd Madriz herinnerd, dat de voornaamste reden waarom de Vereenigde Staten president Zelaya dwongen zijn ambt neder te leggen, was, dat ook deze gevangen genomen Amerika nen ter dood liet brengen. In een plechtige vereenigde zitting vaD Kamer en Senaat werd heden het resultaat der presidentsverkiezing openbaar gemaakt. De heer Saenz Pena is tot president der republiek gekozen met 264 van d>_ .00 stemmen, de la Piaza werd met 259 van de 300 stemmen tot vice-president gekozen. De Loting voor de 'ationale Militie, lichting 1911is vastgesteld als volgt Te OUDDORP, Woensd-.g 10 Aug.: Voor Ouddorp 2 uur, Stehendam 3 uur, Goedereede 3^ uur. Te DIRKSLAND, Donderdag 11 Aug.: Voor Dirksland 9 uur, Melissant 972uur, Herkingen 9% uur, Nieuwe Tonge 10 uur, Sommelsdijk 10,30 uur. Te MIDDELHARNIS, Donderdag 11 Aug.: Voor Middelharnis 1 uur, Stad a./h. Haringvliet 2 uur. Te OUDE-TONGE, Vrijdag 12 Aug. Voor Oude Tonge 10 uur. Den Bommel 1 o1/uur, Ooltgensplaat u uur. i| I' lil i k '9 t -!; 'T BI IL.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1