Advertenties. FIRMA ARMSTRONG- SOMMELSDIJE, OPGERICHT 1738. Buitenland. ENGELAND. FRANKRIJK. ITALIË. OOSTENRIJK. SERVIË. TURKIJE. NICARAGUA. üeiiieiigd Hieuw*. OOGENBLIKKEN OM UIT te blazen zijn aiieert moge lijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Prijscouranten op aanvraag gratis en franco. De Engelsche posterijen hebben onlangs een onderzeesche kabel, van een nieuw type van Dover naar kaap Grisnez gelegd, met het doel de verbinding tusschen En geland en Frankrijk te verbeteren en proeven te nemen van aansluiting met Amsterdam en misschien ook met Berlijn en andere Duitsche steden. Dit is de eerste kabel van deze soort, die in open zee gelegd wordt, hoewel een dergelijke kabel vroeger reeds gelegd werd in het meer van Constance. De nieuwe kabel zal in gebruik geno men worden, zoodra als de correspondee- rende landlijnen gereed zijn. De tot nu verkregen resultaten zijn zeer bevredigend. De Fransche regeering stelt voor, een tweede kabel te leggen, om te voorzien in het toenemend verkeer, dat waarschijnlijk het gevolg zal zijn van een vermindering der lasten tusschen Engeland en Frankrijk, die dan in werking gesteld zal worden. Na heftige discussies, die gisteren van negen uur 's morgens tot negen uur avond met één uur pauze duurden, heeft de raad van administratie der Nationale Vakvereeniging van Spoorwegarbeiders, bestaande uit veertig afgevaardigden der verschillende spoorweglijnen, gisteren avond de volgende dagorder aangenomen »De raad van administratie der Nat. Vakvereeniging van Spoorwegarbeiders draagt het stakingscomité op, binnen den korst mogelijken tijd dag en uur te be palen die geschikt zullen voorkomen tot het uitroepen eener algemeene spoorweg staking, ais antwoord op de moreele belee- diging, besloten in de smadelijke weigering der maatschappijen, om met de Nationale Vakvereeniging van Spoorwegarbeiders te onderbandelen, aangaande de wenschen van het personeel, geformuleerd op het een-en-twiutigste nationale jaarcongres//. Op voorstel van Toffin, secretaris van den Nationalen Bond van Machinisten en Stokers, wier jaarcongres plaats heeft op 27, 28, en 29 dezer, zal waarschijnlijk met de eindbeslissing worden gewacht tot na afloop van dit congres. De omschrijving van de reden, waarom de staking moet worden uitgeroepen, name lijk de vorm kwestie, is onhandig gekozen. De overgroote massa van het publiek zal noch begrijpen, noch goedkeuren, dat het geheele spoorwegverkeer lamgelegd moet worden, alleen omdat de maatschappijen, bereid elk met haar eigen personeel te onderhandelen, weigeren met de Nationale Vakvereeniging van Spoorarbeiders te discuseeren. De groote vlootmanoeuvres, die dit jaar door de Italiaansehe marine uitgevoerd worden, zijn van 't hoogste belang. Zeventig linieschepen en zeven duikbooten nemen deel aan de oefeningen, die onder leiding van admiraal Bettoilo gedurende drie weken zullen duren. 't Is een buitengewoue geschiedenis. Een Oostenrijksche aartshertog wilde huwen met een vrouw uit den burgerlij ken stand. De Keizer weigerde zijn toestemming te geven. Er ontstond een heftig tooneel want die aartshertog had de vrouw zijner keuze harte lijk lief en wilde liever afstand doen van alle aartshertogelijke voorrechten, dan van die vrouw. Toen werd hij in den ban gedaanhij werd uitgestooten uit den Keizerlijken kring volgens de ijzere wet der Habs- burgers. De aartshertog bestond thans niet meer men Jkende slechts Johann Orth een vrien delijk, beschaafd, ontwikkeld man. In Weenen kon men moeielijk blijven hij verkoos het ook niet. Hij wilde naar het Verre Westen, naar Zuik-Afrika, en zijn jonge vrouw vond het goed. Hij had voor haar al zijne schitterende voorrechten opgeofferdnu was zij bereid, hem te volgen tot aan het einde der aarde. Er ligt in dat alles iets roerends en treffends. De kolommen der wereldpers gonzen tegenwoordig van de meest schunnige verhalen van overspel en ontuchtJohan Orth en zijn gade toonden, dat er nog ware, edele huwelijkstrouw bestaatecht goud van vier-en-twintig karaat. Zij zeiden de oude wereld vaarwelzij scheepten zich in op een koopvaardijschip, dat Orth had laten uitrusten, en het schip lichtte de ankers. Het schip heeft zijn bestemming niet bereikter is nooit meer iets van verno men verzonken is het in den afgrond der zee. Dat was het einde van bet huwelijk van Johann Orth. Men beklaagde hartelijk het droeve lot van den jongen man en zijn korten echt. Nadere informaties bevestigden de tijding er was geen twijfel aan het schip was met man en muis vergaan, Een aantal jaren zijn voorbijgegaan wij zijn Johann Orth en ziju tragisch lot reeds lang vergeten en terwijl de Oostenrijksche Staatscourant volgens de wet een laatsten oproep doet, om officieel den dood van Johann Orth te kunnen constateeren, komt daar in eens het buitengewone bericht, dat Johann Orth nog springlevend is. Hij moet met zijn vrouw het koop vaardijschip in een Zuid Amerikaansche haven hebben verlatenhet schip ging weer onderzeil, en is toen vergaan. De man, die dit verhaalt, had den oproep in de Oostenrijksche Staatscourant gelezenhij heet Lecointe, en is kapitein van de //Beigica.// Op een tocht naar de Argentinische grenzen ontmoette hij, op 500 kilometers van de bewoonde wereld, een landbouwer en jager, die vloeiend zijn vier talen sprak, eu van kooge afkomst scheen te zijn. De man leefde als een kluizenaar; Lecointe heeft acht dagen lang zijn gastvrijheid genoten en nu beweert de kapitein met groote beslistheid, dat die kluizenaar nie mand anders is geweest dan Johann Orth. 't Is een vreemde geschiedenis. De volgende kleine berichtjes uit Belgra do, doen een boekje open van de jongste knoeierijen met leveranties voor het Ser vische leger. Zaterdagmiddag werden de artillerie oversten Michael Rasjitsj eu Damyau Wlajitsj, op bevel van den Minister van Oorlog gearresteerd, wegens bedriegelijke handelingen bij de overname van legerbe- hoefteu, die door de commissie van deskundigen als van onvoldoende kwaliteit waren geweigerd. Zij dienden tegen bun arrestatie protest in. Voorts wordt uit de Servische hoofdstad bericht, dat de kassier van het ministerie van oorlog, Bloguvitsj, die het vorige jaar 38.000 francs had verduisterd, tot de zeer zware straf van 16 jareu kerker werd veroordeeld. De dezer dagen ontdekte anti-Jong- turksche organisatie, is naar allen schijn hoegenaamd niet ontmoedigd door de arrestatie van eenige harer leden, en schijnt zelfs bij de aanstaande verkiezingen op succes te rekenen. Aan de //Times// wordt uit Konstantino- pel geseindMen hecht hier veel gewicht aan de voorgenomen reis van den groot vizier door Europa en hoopt, dat deze zal strekken om de definitieve oplossing der Kretenzer kwestie een belangrijke schrede nader te brengen. Hoe langer hoe meer wordt het duidelijk, dat de huidige toestand niet bestendigd mag blijven en dat van een tijdelijke oplossing der kwestie niet veel heil te verwachten is. De Otto- maansche regeering wensclit bovenal de mogendheden nogmaals duidelijk en vol komen op de hoogte te brengen van haar standpunt in de kwestie. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Vereenigde Staten binnenkort in den anarchistisehen toestand waarin Nicaragua verkeert, zullen ingrijpen, Volgens de Amerikaansche interpretatie van de Mon- roe-leer heeft een Amerikaansche Staat, die de orde in het binnenland weet te handha ven, en zijn internationale verplichtingen nakomt, niets van een inmenging der Unie te vreezeneen Staat echter, waarin alles chronisch in de war is en waar zulk een ergerlijke anarchie heerscht als in Nicara gua, staat bloot aan het ingrijpen der Unie die zich verplicht voelt, de orde in het werelddeel te handhaven. Senor Madriz, die beweert tot president te zijn gekozen, heeft de eene helft van het land in zijn macht, terwijl Senor Estrada, zijn tegenstander, de andere helft in handen heeft. Geen van beiden blijkt in staat, den tegenstander te overwinnen, zoodat wanorde en bloedvergieten nog lang schering en inslag zal zijn. De regeering te Washington is er van overtuigd, dat, zoolang zij niet tusschenbeide gekomen is, de vrees voor de interventie van een andere mogendheid blijft bestaan, waaruit allerlei ernstige complicaties kunnen voortkomen. Men denkt er dus ernstig over, de orde in Nicaragua te herstellen. Onweer en overstrooming, 't Is ontzettend weer geweest Zondag en Maandagmorgen nagenoeg over one geheele land. Maar de berichten uit Amsterdam doen denken aan een nood weer als nog maar weinigen zullen heb ben bijgewoond. Hpt was half zes toen het begon. Een wolkbreuk luidde het onweer in. Onmiddelijk daarna dreunde de eerste slag vlak boven de stad, met zulk een geweld, dat velen de schrik om het hart sloeg. En gedurende twee uren was toen het licht haast niet meer van den hemel de donderslagen volgden elkaar met steeds kortere tusschen poozen, soms wat verder verwijderd, dan weer plotseling recht boven de stad. In dikke stralen bleef de regen doorstoomen, zoodat de meeste straten, vooral de lager gelegene, weldra in kanalen herschapen waren. Het duurde natuurlijk niet lang of de afvoerbuizen waren niet meer bij machte den geweldigen vloed te loozenoveral spoten fonteinen water uit de straat op, waar de leidingen onder den geweldigen 1 druk waren bezweken. In sommige stra ten zag men de menschen, zóó uit den slaap opgeschrikt en in hun nachtgoed nog, wadende tot hun knieën in het water, hopelooze pogingen aanwenden, om de overstroomiDg van de gelijk- vloersche verdieping hunner huizen fe keeren. Maar alle weghoozen met em mers en bezems was kinderspel tegen over de stortzeeën, welke onafgebroken, gedurende twee uren, neervielen alleen degenen onder de met overstrooming bedreigden, die voor de huisdeuren dammen van beddegoed hadden opgewor pen slaagden vrijwel er in het water buiten te houden. De bliksem sloeg op vele plaatsen in. In een stal in d« Rustenburgerstraat werd een paard door den bliksem dood geslagen. Op den Admiraal de Iiuyterweg onder Sloten ging de bliksem rakelings langs een melkkarretje, de bestuurder verloor het bewustzijn eu viel van den bok. Na korten tijd kwam hij echter weer bij, klom op zijn wagentje en reed verder. Ook het paard was ongedeerd gebleven. Een gat in de straat toonde aan waar de bliksem den grond was ingegaan. Van een huis in de Kerkstraat werd de geveltop afgeslagen, hetzelfde geschied de van perceel Overtoom 206. Een schuitenhuisje in de Amsteljacht- haven werd door den bliksem uit elkaar geslagen. De electrische tram tusschen Haarlem en Amsterdam ondervond vertraging, doordien de bliksem was geslagen in den geleidraad bij den Admiraal de Ruyter- weg, tengevolge waarvan de draad was afgeknapt. In het Gereformeerde Ziekenhuis aan de Ter Haarstraat werd een schoorsteen door den bliksem getroffen en in het gebouw geslagen. En werd groote ontstel tenis teweeggebracht, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan de Kostverlorenvaart, die de grens tusschen Amsterdam en de ge meente Sloten uitmaakt, speelde het onweder geruimen tijd om den schoor steen van een stoomgemaal, die eindelijk door een bliksemstraal werd getroffen. Het bovenste gedeelte kwam naar bene den, en in den schoorsteen werden verscheidene gaten geslagen. Onmiddelijk daarna werd een hooiberg op eenige meters afstand getroffen, hier ontstond een begin van brand, dat echter spoedig gebluscht werd. De storingen aan telegraaf en telefoon waren zeer talrijk, alleen aan telefoon wel 2500. Ook werd hier en daar brand veroor zaakt, echter niet met groote schade, daar het vuur telkens spoedig werd ge bluscht. In vele winkels werd zeer groote waterschade aangericht. Sommigen moes ten sluiten. In de Keizergracht bij de Utrechtsche- straat is door de hevige stortregens een tjalkscheepje volgeloopen en gezonken. De schipper en zijn gezin hadden nog juist tijd hun huisraad op den wal te brengen. Op den hoek van Vrolikatraat en Iepenweg staat een heimachine met stel ling, in verband met de rioleeringswer- ken. Dinsdagmorgen stond de machine een anderhalven meter lager dan Maan dag, en de heistelling week bedenkelijk af. In het Vondelpark zijn de vijvers op sommige plaatsen ver buiten den rand getreden, en hier staan lage plekken geheel onder water. Het hek dat de Vossiusstaat van het park afscheid is in het midden van die straat over een lengte van 50 Meter, een halve meter verzakt. De bazalten glooiing, waarop het is gebouwd, is in haar geheel mee weggeschoven. Te 's Gravenhage was het al weinig erger. Wel niet zulk zwaar onweer als boven Amsterdam woedde, doch een regenval als maar zelden is waargenomen. Maandag melden we reeds, dat verschil lende onderhuizen blank stonden. Door den regenval werd ook de kelder van het Koninklijke paleis onder water gezet. De knechts van het departement van Oorlog stonden in het keldergedeelte tot aan de knieën in het waterde directie van Hotel Central had de glazenwas- scherij te hulp geroepen in de drukkerij van de „Haagsche Courant" in de Wa genstraat waren vele krachten noodig om de machines, die gedeeltelijk onder water stonden, daarvan te bevrijdenin een schoenwinkel op de Ged. Gracht dreven de bottines in het water. Van den kant van den Rijswijkschen weg was het voor voertu:gen en voet gangers onmogelijk de stad in te komen onder de viaducten stond alles blank. En zoo was het op menig punt van de oude stad. De bewoners van de Schoolstraat, van de Spinozastraat, enz. waren genoodzaakt of in de huizen te blijven of door het water te waden. Vele winkeliers, o.a. de firma Gerson, hebban door beschadiging van hun goederen zeer belangrijke schade geledeD. Te Schevenigen heeft door den regen een aardschuiving plaats kehad in de duinen nabij „Petit St. Hubert" aan het Kanaal, daardoor is een groote hoeveel heid zand op de rails van de Staats- spoors'oomtram gekomen, ten gevolge waarvan de eerste tram uit Den Haag omstreeks 7 uur ontspoorde. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, maar het duurde tot ongeveer di/2 uur voor de trambaan weer in orde was gebacht. Van het onweder leden ook bier de telefoonverbindingen, 's Middags 12 uur waren reeds 200 storingen bekend. Uit andere plaatsen vermelden we de volgende berichten. Bij de firma Galesloot te Santpoort, waren iwee jongens in een schuur uien te pelleD, De bliksem sloeg door het dak en trof beiden knapen. De een werd bewusteloos maar bleek later niet gewond te zijn. Deze jongen heette Vos. De ander werd aan het been gewond. Hij werd naar huis gebracht en bevindt zich op het oogenblik vrij wel. Zeldzaam hevige onweders woedden Zondagmiddag en Maandagochtend boven Deventer. Onder Epse werd een groote boerderij toebehoorende aan baron Du Tour van Bellinckhave, gehuurd en bewoond door A. Hekkert, getroffen en brandde totaal uit. Nagenoeg niets werd gered. Een paard en 18 varkens vonden den dood in de vlammen. Het overige vee liep in de weiden. Het pand eD de inboedel waren verzekerd, doch de laatste laag. „En hij stierf Maandagmorgen is de oudste inwoner van Leerdam, de heer J. H. Visch, in den ouderdom van bijna 101 jaar over leden. Eert uwen vader en uwe moeder Wjj lezen in de „Midd. Crt.'' De 77 jarige weduwe A. werd Maandag j.l. in het oude mannen en vrouwenhuis te Middelburg opgenomen. Er werd een contract met de familie gemaakt waarbij besloten werd dat de vrouw drie maanden daar zou verblijven. Donderdag j.l. werd ze ontslagen, naar men zeide, omdat ze lastig was. Een dochter werd met haar komst in kennis gesteld doch weigerde de oude vrouw op te nemen. Daarna ia ze op straat gezet. Wijl ook de andere familie zich niets van de oude vrouw aantrok, bleef ze twee dagen zwervende en werd ze Vrijdag op het politiebureau gebracht, waar ze den nacht kon door brengen. Zaterdagmiddag is de vrouw naar het gasthuis overgebracht, waar ze afwacht wat verder over haar lot zal worden beslist. Sluwe oplichters. Men meldt uit Breda aan de „Tel." Een heer en dame, die sedert geruimen tijd gelogeerd waren in het pension Bak keren te Ginneken, zijn Vrijdag vertrok ken, achterlatende een schuld van circa f 780. Dit edel paar had bij den rijwiel handelaar Oomes, te Breda, 2 fietsen gekocht, natuurlijk ook zonder betaling. Bij den architect v.d. Plas, te Ginneken, waren zij geweest om bouwgrond te koopen aan den Ulvenhoutschen weg, om eene villa te bouwen, terwijl ze ook niet ongenegen waren een automobiel en meer dergelijke zaken aan te schaffen. De man gaf voor, bij het spoorweg ongeluk te Coutiy tegenwoordig te zijn geweest waardoor hij zenuwziek zou zijn geworden en tot herstel van gezondheid door de spoorwegdirectie naar Ginneken te zijn gezonden, om door Dr. Soer ge neeskundig behandeld te worden, wat werkelijk door Dr. Soer is gedaan. Hij vertelde' dat hem 200 000 francs schade vergoeding was aangeboden, doch dat hij 400.000 francs eischte. Toen familie B. eindelijk om geld vroeg, wilde hij met de1- rij wielen vertrek ken, doch dit werd hem bel te, waarop hij te voet uitging en bij de Duivelsbrug quasi flauw viel. Toen moest een rijtuig komen om hem bij eene familie te Breda te brengen, doch daar aangekomen zeide bij deze familie niet bedoeld te hebbende koetsier moest hem naar de Meerselscbe dreef brengen, hetgeen geschiedde. Van daar wisten de oplichters met de stoom tram naar België te ontsnappen. Het ongeluk te Vlissingen. Men schrijft uit Vlissingen aan het „Vad.": Betreffende het droevig ongeluk, dat Zaterdag op de werf der Kon. Maatsch, „de Schelde" te Vlissingen plaats had, kan nader worden gemeld dat de werkman R. een drijfriem op een der groote assen wilde leggen, ter wijl deze as in beweging was. De man werd gegrepen en enkele malen in het rond geslingerd. Toen de machine stop gezet werd, wat zoospoe dig mogelijk geschiedde, was R. reeds overleden eu bleek, dat de ongelukkige afgrijselijk verminkt was. R. was een man van 27 jaren, die een weduwe met drie kinderen achterlaat. Een spoorreisje. Een jongen, die Zondagmiddag op het Stationplein te 's-Gravenbage een tien- rittenboekje vond, wilde met behulp daarvan een spoorreisje naar Leiden maken. Onderweg viel hij echter in slaap en reed door naar Amsterdam. Daar werd hij aan de politie overgegeven, die zorgde, dat hij nog denzelfden avond behoorlijk geleide met den laatsten trein naar zijn verontruste ouders kon terug- keeren. Treffende sterfgevallen. Bij een buitenpartij van de vereeniging Limburgia in de duinen van het landgoed Duin en Kruitberg was men o. a. bezig met het houden van voordrachten. Een daarvan sloeg zóó treffend op de omstan digheden van een der aanwezige dames, dat zij een zenuwtoeval kreeg. Haar echt genoot schrikte daarvan zóó hevig, dat hij dood ter aarde viel. Een geroepen geneesheer constateerde hartverlamming. Zaterdagmorgen werd de vrouw van den heer K., wonende in de Van Marumstraat te Haarlem in hare woning door een beroerte getroffen, welke den dood ten gevolge had. In den middag kwam een zustor van de overledene een rouwbezoek afleggen, doch nauwelijks in de gang, trot ook haar een ernstige ongesteldheid. De toestand van deze vrouw was zoo ernstig, dat haar de H. Sacramenten zijn toegediend. („Haarl. Ct.") IliUSHT 1445 Citroen, Frambozen, Grenadine, Ananas, Limonade, Bier, Spuitwater, Kwast, Kogelfleschjes, Bessensap, diverse soorten mineraalwater, Rijnwijnen, Slaolie, Wijnazijn, Gemberbier! Roode en Witte Bessenwijn, Frambozen, Appel, Kruisbessen en Meiwijn, Ananas en andere vruchten in blik, Tafelzuur, Jams, Gember, Eau de Cologne, en nog vele andere artikelen worden in goede kwaliteiten tot billijken prijs geleverd door de

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2