lokker, Pooipe ton IMomoit S to., Advertentiea. Commanditaire Vennootschap lederen Zaterdag ruim voorzien fuin^ en Landitouw. Is Magnesia voor de cultuurge wassen noodig Verplaatsbare Hoenderhokken. gfultenlami. DENEMARKEN. FRANKRIJK. SPANJE. PORTUGAL. GRIEKENLAND. SERVIË. MONTENEGRO. THIBET. Ueiiieii^i ilieuws. De vorige week gleed een werkman te Hoorn, bij het vervoeren van een beton-ijzeren regenbak, van den wagen af, waardoor hij tusschen bak en wiel bekneld raakte. Tengevolge van de bekomen verwondingen is de ongeluk kige overleden. 1 ©OGENBLIKKEN OM UIT te blasen zijjm aiieera moge lijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. in a. Effecten, Coupons, Prolongation. b. Hypotheken en Credieten. c. Verzekering-en op alle gebied, ook tegen Ziekte. DEPOSITO RENTE tot 4 «/0 's jaars. 3672 YerscüB Saucijzen a 5 ct. - Fijn Krentenbrood, Kadetjes enFranscbe MeMrooflen. Eerste kwaliteit Tafelbeschuit, beslist beter dan de fabrieksbescb.uit, die bij winkeliers weken lang in bussen bewaard is. PRIMA TAFELH0NI6 40 EN 75 CENT 3665 J. V4iT GENT, Sommelsdijk. Of men houdt het huwelijk zoo lang mogelijk tegen, totdat de jongelui de ouders voor een fait accompli stellen en dan de echt wordt aangegrepen als een middel om zoogenaamd aan de schande te ontkomen. Ik lees dat in den Bijbel anders. En al behoeven wij niet in alles het patriarchale huwelijksleven te gaan nadoen, ik vind het zulk een schoone aanwijzing als ik van die oude godsmannen lees, dat ze zich niet enkel vermeiden in den stillen omgang met God, maar zich ook wel degelijk bezig hielden met de vraag, waar er 't best voor haren zoon een meisjes te vinden was. En dat zonder eerst te vragen, hoeveel geld, schapen enz. zij meebracht Laat er toch in den huiselijken kring, bij de opgroeiende maagden en jongelingen met heiligen ernst en ook wel met heilige vreugde en vroolijkheid, want de echt is geen juk, dat men op zich neemt, maar een zich schikken naar de ordinantiën Gods, in welker opvolging ook blijdschap gesmaakt wordt laat er toch over het huwelijk, gelijk het is naar den wille Gods, eerlijk gesproken wordt n. Laat de jeugd voor gevaren worden ge waarschuwd. Dat kan in kuische woorden. Op een algemeene bespreking maakt de jongeling en de jongedochter zelf de toe passing wel. Zeg het hun maar, dat wie op zichzelf vertrouwt een zot is, maar dat de Heere onze God staande houdt, wie tot Hem opziet. Leg ze de bede vroeg op de lippen sLeid ons niet in verzoeking« maar stel dan ook niet zelf den weg der verzoeking voor hen open Wij stemmen van ganscher harte in met de aanstaande Wetten der Zedelijkheid maar wordt het dan geen tijd, dat we in onze eigen kringen rondzien, waar het onkruid te wieden valt? UITKIJK. Wjj spraken in een vroeger artikel over „Mag nesia-meststof een nieuw artikel op de meststof- fenmarkt, waarvan we onzen lezers het gebruik ontrieden ofschoomwe de waarde van de magnesia als voedingsstof erkenden, ftu vraagt ons iemand wat waarschijnlijk ook anderen zullen hebben gedacht „Hebben onze gewassen werkelijk zoo'n behoefte aan magnesia? Ik hoorde er nog nooit van. Ik hoorde steeds dat de boer maar veor 4 stoffen diende te zorgen". De vrager heeft gelijk: over magnesia als planten voedsel is maar heel weinig tot dusverre gerept, en over de nood zakelijkheid om daarmee te bemesten, nog min der. Men meende vrij algemeen, dat onze cul tuurgewassen er maar weinig van noodig hadden en dat weinigje wel in iederen bodem konden vinden, 't Moet echter anders zijn dunkt ons,en een goed werk hebben o. i. zij gedaan, die de magnesia als plantenvoedsel en noodzakelijke be- mestingsstof wat meer naar voren hebben gebracht. In ons land was het vootal de heer K. de Vrieze te Groningen, die op deze zaak het rechte licht deed vallen. Eén van de 4 stoffen, door den vrager hierboven bedoeld, is phosphorzuur. Elke land- en tuinbouwer kent den naam, kent de meststoffen, waarin het phosphorzuur aan de gewassen wordt verstrekt, en weet, van hoe groote beteekenis die stof voor de plantenvoeding is: wie zou er aan denken bij zjjn bemesting het slakkenmeel, superphosphaat of beendermeel weg te laten Maar slechts heel weinigen weten, dat magnesia in het samenstel van vele onzer cul tuurgewassen een niet mindere plaats inneemt dan het phosphorzuur. 't Is daarom goed dit eens te doen zien. Welnu wij willen eens opgeven hoeveel deelen Phoshorzuur (Ph.) en Magnesia (M.per 1000 deelen in enkele gewassen voorkomen. In gewoon gras 4.3 Ph. en 4.1 M; in rijperoodeklaver4.4 Ph. 6.9 M. in aardappelloof 1.2 Ph. 3. 3M. in koolzaadstroo 2.4 Ph. en 2. 5. M. in mangel- wortelloof 0. 8 Ph. en 1. 4 M.in suikerbietenloof 1.3 Ph. 1.7 M. in lupine-boon 4. S Ph. en 4. 5 M. in lupine-loof 3.7 Ph. en 3. 4 M.in paarde- boonenstroo 3. 2 Ph. en 2. 6 M. in erwtenstroo 3. 5 Ph. en 3. 5 M. in wikkenloof 2. 7 Ph. en 2.3 M. Spreekt hieruit niet ten duidelijkste, dat mag nesia een groote rol speelt in de plantenvoeding een niet mindere dikwijlsdan het phosphorzuur Zeker, 't zou een groote fout zijn die rol te mis kennen en er bij onze bemesting geen rekening mee te houden. Maar, om dit laatste te doen, behoeven we niet onze toevlucht te nemen tot een aparte meststof, waarin magnesia voorkomt. Dat die slimme handelaars ze den boer presen teeren, bewijst, dat zij zich ook van de landbouw wetenschap op de hoogte houden, dat ze weten magnesia mag eigenlijk bij de bemesting niet ontbreken. De boer echter, die ook „op de hoogte" is, weet bovendien, wat die handelaars veinzen niet te weten; dat in de Stassturter kalizouten rijkelijk magnesia voorkomt, waarvoor de kooper niets betaalt, omdat het kali-gehalte den prijs bepaalt en de magnesia derhalve een gratis toegift is. Wie met kalizouten mest, mest tevens met magnesia. Men houde zich daarom aan de ge bruikelijke meststoffen en aan deze alleen. C. B. Verplaatsbare hoenderhokken ziet men in ons land weinig of niet, toch is het geen nieuwig heid. Elders in Frankrijk en Duitschland b. v. komen ze veel voor. 't Zijn vooral landbouwers daar die ze in gebruik hebben, want inzonderheid dezen, die over een groot terrein te beschikken hebben, kunnen er nut van trekken, dat zoodanige hokken geven. Dat nut is drieërlei le kunnen de hoenders nu hier, dan daar hun voedsel vin den en wordt alzoo op goedkoope wijze de eier- productie bevorderd2e zuiveren zij gras- en bouwland van schadelijk gedierte 3e bevorderen zij door hun uitwerpselen de vruchtbaarheid van den grond. Men moet, deze voordeelen overwe gende, zich eigeiyk verwonderen, dat ook ten onzent de verplaatsbare nachthokken voor hoen ders nog niet in zwang zjjn. Wat gaat er nu op het stoppelveld geen massa graankorrels verloren, waarmee een aantal hoenders zich dagen lang zou kunnen voeden I Hoeveel groen voeder en insecten zouden onze hoenders opmenigstuk land kunnen verorberenwat al onkruidzaden zoude'n zij onscha delijk kunnen makenhoe zouden zjj kunnen meehelpen in grasland en boomgaard ter bestrij ding b. v. van de vaak heerschende emeltenplaag welke soms zoo'n groote schade veroorzaak I (Ver gissen we ons niet, dan heeft de Directie der Ned. Heide-maatschappy reeds enkele jaren ge leden, ter verdelging van insecten, van verplaats bare kippenhokken gebruik gemaakt) En dan is de mest, welke door de hoenders op het land wordt gebracht, ook niet onbeteekenend, zooals trouwens iedere kippenhouder op zijn erf, waar zijn 'hoenders losloopen, gemakkelijk kan nagaan en waarvan hij de bemestende werking bij een niet te klein getal, allicht zal merken. Elk hoen geeft gemiddeld per jaar 5 kilo mest, welke in kwaliteit bij de beste Peru-Guano niet behoeft achter te staan: een heidestuk of ander weinig vruchtbaar stuk grond zou door een flink aantal hoenders, die er een tijdlang op rondscharrelden daardoor voor een behoorlijke cultiveering wor den voorbereid, Zulk een kippenhok alB wagentje ingericht, behoeft niet kostbaar te zijn, niet fraai zelfs niet netjes afgewerkt, daar het slechts tijdelijk dienst doet en dan na schoon gemaakt te zijn, wordt opgeborgen. Wie wat knutselen kan, maakt er zelf een. In genoemdelanden ziet men ze in aller lei vorm en van allerlei maaksel. Practisch is de hoofdzaak. Het hok zij gemakkelijk verplaatsbaar door één persoon, of zóó dat een paard er voor gespannen kan worden. Zeer dienstig is een ruimte onder den wagen, waar het hoendervolkje een schuilplaats tegen zon, regen en wind kan vin den. Nog doelmatiger wordt zoo'n schuilplaats, als aan drie zijden een geteerd geschilderd of geolied doek ot zeil is aangebracht. Er zijn ook hoenderwagens welke in plaats van de ruimte onder aan één der zijden een tweeden lossen wand hebben, hangende aan twee scharnieren. Staat het hok op een bepaalde plaats, dan wordt de losse wand opgeslagen en door twee paaltjes on dersteund waardoor dan een afdak ter beschutting wordt gevormd. Is er geen water in de nabijheid der standplaats, dan moet dit in een kruik of emmer worden aangevoerd. Door een gedeelte van het terrein met vlechtdraad af te zetten, kan men de hoenders telkens een frissche weide plaats geven. Wij gelooven, dat een proefneming met een verplaatsbaar kippenhok wel zou voldoen en allicht navolging zou vinden. C. B. RUSLAND De Tzaar heeft de door deRijksdoema en den Rijksraad aangenomen Finland wet bekrachtigd en daarmee is Finland geknecht. De koning keurde de door kabinets formateur Blaus Berntsen voorgelegde lijst van ministers goed. De afgevaardigde Berntsen wordt mi nister-president, minister van Nationale Defensie en //ad intermv, minister van Eeredienst. De kamer nam het voorstel aan van den afgevaardigde Breton, dat voorstelt een commissie voor het algemeen kies recht te benoemen, bestaande uit 44 leden: gekozen »au scrutin de list// en volgens de beginselen der evenredige vertigenwoor- diging. Het doel van Breton is, de gebreken der evenredige vertegenwoordiging in het licht te stellen. De begrooting van het departement van Oorlog brengt het landleger op 115.69:1 man, terwijl dit in 1909 80.000 man sterk was. Deminister van FinanciëeD kondigt verscheidene andere wetsontwerpen aan, o.m. een leeniug van 15.000.000 peseta's, die in tien termijnen aflosbaar zal zijn. De minister van Financiën verklaart in de Kamer, dat de operaties rondom Mellila 53.829.000 peseta's aan overvoor- ziene uitgaven noodzakelijk maakten. Het antwoord der Spaatsche regeering op de Vaticaansche nota over de wijziging van art. 11 der Spaansche grondwet is te Rome aangekomen. Het antwoord is in zeër krasse bewoordigingen gesteld en geeft nadrukkelijk te kennen, dat de Spaansche regeering de toegestane vrijheid van godsdienst niet wederom wenseht te besnoeien. Het staatsblad behelst het besluit waar bij de regeering gemachtigd wordt, de tarieven van invoer en de scheepsrech ten te verdubbelen voor die landen waar Portugal op voet van minder begunstigde natie behandeld word. Het besluit kan den lsten Februari 1911 in werking treden. Een lijst der landen, die door het dubbel- tarief getroffen worden, zal van regeerings- wege verschijnen. Het incident tusschen Griekenland en Roemenië is definitief gesloten, daar Roe menië de door Griekenland aangeboden voldoening aanvaard heeft. De Oostenrijksch-Servische commissie tot regeling van de Drina-grens, heeft uitspraak gedaan ten gunste van Servië, zoodat drie-vierden van de Drina-eilanden aan Servië zullen komen. Het Parijsche //Journal// publiceert een telegram uit Weenen, volgens hetwelk Montenegro op 13 Augustus tot koninkrijk zal worden geproclameerd. Vorst Nikita moet de toestemming der mogendheden reeds hebben ontvangen. Volgens te Petersburg ontvangen be richten wordt in Thibet voor het uitbreken van een grooten opstand gevreesd. De Engelschen zullen een aanzienlijke troe penmacht naar Darjeeling zenden. De Tliibetanen eischen den terugkeer van den Dalai Lama, hetgeen China slechts wil toestaan, in geval de Dalai-Lama zich schriftelijk verplicht, van iedere inmenging in de politieke aangelegenheden af te zien en er zich toe te bepalen, niets dan zijn geestelijke waardigheid te vertegenwoordi gen Verdwenen met f. 250.000, Omtrent de arrestatie van den voort- vluchtigen banklooper F. J. A. R., vernemen wij van onzen Utrechtsche oorrespondent nog dat dank zij de activiteit der Ara3terdamsche en der Utreoht8ohe politie reeds Donderdagmiddag in de verschillende hotels en logementen aldaar, het signalen van R. was verspreid, zoo ook het burgerlogement van den heer J. H. Rietveld, aan de Voorstraat 28. Omstreeks half elf kwam daar iemand bin nen, die door zijn zonderlinge en zenuwachtige handelingen dadelijk de aandacht op zich vestigde van de dochter van den logement houder die reeds van het signalement op de hoogte was. De onbekende, die voorgaf Nobel te heeten, en handelsreiziger van beroep te zijn, zeide van Amsterdam te komen, en woonachtig te zijn te Rotterdam. Hij vroeg een kamer om er den nacht door te brengen, en intusschen had hij plaats genomen op een stoel in den meest afgelegen hoek van de gelagkamer, terwijl hij zijn jas aanhield en met zijn rug naar het lioht ging zitten! Toen vroeg hij een broodje met kaas en een kop koffie, terwijl hij intusschen schuw het oog gevestigd hield op de deur en sterk kleurde en af en toe kuchte, als een der aanwezigen hem wat nauwkeurig opnam. Hoewel de dochter des huizes reeds dadelijk argwaan tegen den vreemd doenden bezoeker had opgevat, liet zij hiervan toch nog niets blijken aan haar vader, doch toen de verdachte hevige onrust aan den dag legde bij het teekenen der nachtlijst, meende de juffrouw den tijd gekomen, om haar vader te waarschu wen en hem haar vermoedens mee te deelen. Qp raad van haar vader ging de juffrouw dadelijk met de nachtlijst naar het politie bureau, en binnen weinige oogenblikken was de politie aanwezig. Inmiddels had de verdachte zich naar zijn kamer begeven, na eerst om een stukje postpapier gevraagd te hebben, daar hij zooais hij zeide, nog een brief aan zijn vrouw moest schrijven. De politie ging dadelijk naar de slaapkamer van de verdachte en vroeg wie hij was. Weer gaf hij op Nobel te heeten, doch aangezien hij zich niet voldoende kon identifieeren, gelaste hem haar te volgen naar het politiebureau, alwaar hij gefouilleerd werd en op hem bevonden een portefeuille met, naar men zegt, f 42.000 a f 43.000 aan bank papier, chéques en gereed geld. Aangezien de politie zeer sober was met het verstrekken van inlichtingen, kunnen wij omtrent het ver hoor weinig mededeelen. Naar wij van terzijde vernomen heb!) en, moet de verdachte op het politiebureau door de mand gevallen zijn toen hij niet voldoende kon verklaren, hoe hij aan zulk reusachtige som gelds kwam. Volgens onzen zegsman zou hij verklaard hebben met f 177.000 uit Am« sterdam te zijn gevluoht, waaronder f 107.000 aan bankpapier en conten en f 7o.ooo aan en chèques. Aangezien er maar ongeveer f 43.000 op hem werd bevonden, vroeg men hem, waar de rest was gebleven. Na lang aarzelen moet hij toen verklaard hebben, het ergens onder Naarden te hebben verstopt. Blijkbaar wist de politie dat hij een geldtaschje bij zich gehad moest hebben. Reden, waarom zij dan ook hedennacht dadelijk het onderzoek heeft ingesteld in het logement, waarin de verdachte had gemeend zijn intrek te moeten nemen. Eerst werd de gelagkamer onderzocht, daarna de slaapkamer en ten slotte het bed waarop hij had gedacht te gaan rusten. Alle moeiten bleken tevergeefs. Het taschje is nog niet terecht, hoewel de polilie dézen morgen ook een naukeurig onderzoek heelt ingesteld. Vermoedelijk is dus het taschja verstop: onder Naarden, terwijl althans indien de verdachte de waarheid gesproken heeft, het voor de hand ligt, dat R. via Naarden de reis heeft gemaakt naar Utrecht. Hedenmorgen (Vrijdag) is beklaagde aan een scherp verhoor onderworpen, terwijl hij vermoedelijk reeds hedenmiddag op transport zal gesteld worden naar Amsterdam. Later weer bleek, dat op den aangehou» dene f 43.000 werd gevonden. Recherche uit Amsterdam en Utrecht zijn naar Naarden gegaan. Vrijdagmorgen om xi uur is de verdachte per trein naar Amste rdam getransporteerd. Vreeselijk ongeluk. Dinsdagavond omstreeks 7 uur had te Rijswijk op het werk van Dh. v. Elshout achter de buitenplaats van Dh. Labou- chère aan den van Vredenburchweg een vreeselijk ongeluk plaats. De werkman H. A. J. C., wonende in de Bioemstraat ta Den Haag, zou van de machine van een in beweging zijnden zandtrein stap pen, doch gleed uit, zoodat zijn linker been onder de machine kwam en het been boven de knie werd afgereden. Door dr. Aügestijn werd de eerst hulp verleend, en een voorloopig verband gelegd. Daar men den toestand zeer ernstig achtte, werd ook geestelijke hulp ingeroepen. Door den weleerw. heer A. Leusen, kap. aldaar die spoedig ter plaats was, werd den man aldaar het H. Oliesel toegediend, waarna de ongelukkige man door de gemeentepolitie van daar naar het ge meenteziekenhuis te Den Haag werd overgebracht. („Residentiebode".) Hóóg water. De toestand langs de Maas en de Waal is tengevolge van den aanhoudenden was van het water, zeer ongunstig. Ver scheidene uiterwaarden zijn reeds onder- geloopen, en komt er niet zeer spoedig eenige val, daD zijn de hooger gelegene aan de beurt. Bij vele overlaten in de kaden zjjn wachten geplaatst, om die zoo noodig met vereenigde krachten op te hoogen en te versterken. Ook de loswallen staan geheel onder water, zoo dat het laden en lossen der goederen met groote moeilijkheden gepaard gaan. Uit Arnhem schreef men Dinsdag De Rijn heeft weder een bijna even hoogen stand bereikt als dezen winter, 't Ziet er treurig uit met de uiterwaarden en het prachtige gras, dat daar nog niet gehooid is. De stand was heden 1140 boven Amst. P. met een was van 16 cM. Uit Keulen wordt nu slechts 3 cM. was gemeld. Tengevolge van de geweldige regens is de stand van het boezemwater in Friesland al weer zóó hoog, dat men er in de laag gelegen hooilanden last van heeft en aan de verhuurders ver goeding der waterschade gaat vragen. Eene booze daad. Vermoedelijk tengevolge van boos opzet zijn - naar men aan de „N. R. Gt." meldt Dinsdagnacht 8 van de 12 opzetplaatsen der steenfabriek van den heer Van Dusselaorp te Zennewijnen bij Tiel onder water gezet. Millioenen stee- nen, die daarop te drogen lagen, liggen als modderbrokken terneer. Bij droog weer duurt het minstens drie weken, eer de plaatsen weer bruikbaar zijn. Een groot deel van de 50 werklieden zijn daardoor buiten werk. De gasmotor, die de sloot drooghoudt, waarin zich 's nachts het kwelwater ter hoogte van eetxige centimeters verzamelt, had tot des avonds laat gewerkt. Ongelukkige val. Dinsdagmorgen werd op het troitoir aan den Kaldeukerkerweg te Venlo een in nachtgewaad gekleed persoon aange troffen, waarvan onmiddellijk aangifte bij de politie werd gedaan. Bij onderzoek bleek, dat het de 84 jarige W. F. was, blijkbaar uit het raam der bovenverdie ping naar beneden gevallen was en vermoedelijk aan schedelbreuk is overle den. De familie bij wie bij inwoonde, was nog in diepe rust en niet weinig ontsteld, toen de politie van het droevig voorval kennis gaf. Een déraillement. Te Hoofddorp derailleerde Dinsdag middag een locomotief, die gebruikt werd bij den aanleg van de spootweglijnen. Door de groote snelheid, waarmede werd gereden, kantelde de machine en viel onderste boven. De machinist had nog gelegenheid de stoom af to sluiten, waardoor grootere onheilen werden voor komen. Behalve de brandwonden, die de machinist bekwam, die gelukkig niet van ernstigeu aard zijn, kregen geen van de drie personen, Hie zich op de machine bevonden, eenig letsel, hetgeen wel een wonder is te noemen. Ais oorzaak van dit ongeval kan' volgens het „Haarl. Dbl.", met zekerheid worden vastgesteld, het onbesuisde rijden door den machinist, waarvoor hij ook meermalen een waarschuwing had ontvan gen. De materieele schade is, voor zoover het nu reeds nagegaan kan worden, nogal van eenige beteekenis. De machine Jigt nog op zij. Geen soliedhecht en wel doortim merdgebouw In een Amsterdams politierapport kwam het volgende voor „Bij het ophijschen van een mand turf aan een perceel in de St. Jacobstraat, is de hijsehbalk naar beneden gevalleD, medenemend een stuk van den gevel en van het dak. „Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor". Bekneld. Kinderontvoering. Een kermist eiziger heeft pogingen aangewend te Zwaagdijk (N. H.) een kind te ontvoeren. Gelukkig werd zijn pogen tijdig ontdekt. De man wist te ontkomen. Door de stoomtram overreden. Te Maastricht is Maandag om 11 uur even buiten de Tongersche poort door de stoomtram een jongen van 5 jaar overreden. Het kind was terstond dood. Verdronken. Zaterdagnamiddag is in de rivier de Lek onder Jaarsveld overboord geslagen en verdronken een 18 jarige schippers knecht uit Waspik. Zaterdagmiddag is te Hiilegom een 10-jarig jongetje .bij het zwemmen verdronken. Een Amsterdammer, die te Oost huizen aan het hengelen was, is daar Zondag verdronken. Een 8 jarig schoolknaapje, M. V., wonende in de Amsterdamsche straat te Scheveningen en sedert Woensdagnamid dag j.l. vermist, is Maandagmiddag dood gevonden onder een pakschuit van een schipper op Rotterdam in een sprank van tiet Kanaal bij de Sjinpoststraat. Een waarschuwing voor onze jongens Zondag speelde de jongen V. te Breda met zijn vriendjes „bok sta vast". Hij nam zijn sbrong te groot, kwam met het hoofd tegen een muur, waardoor een hersenschudding ontstond. Vrijdag is hij aan de gevolgen overleden. Door een outo overreden. Maandagavond heeft te 's-Gravenhage op den hoek van de Van der Vennestraat, ter hoogie van de daar gevestigde politiesectie, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 14- jarige jongen stond met kameraadjes te spelen en week, zooals jongens meer uit baldadigheid doen, eerst op het laatste oogenblik uit voor een aankomende taxi-outo. De jongen week echter uit in verkeerde richting en werd door de auto overreden, met zoo nood lottig gevolg dat hij in zeer bedenkelijken toestand naar het gemeenteziekenhuis werd vervoerd. 1 SUNLIGHT VAN I Aanbevelend,

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2