I Advertenties. Hotel en Restaurant van RENNESSE Hoogstraat 126, BOTTERDAM. m Centra il '■In j Tuin™ eia JLsanfllBOiiw* Wat nog al eens gebeurt i PORTUGAL. ITALIË. OOSTENRIJK. TURKIJE. HONGARIJE. RUSLAND. NOORWEGEN. NOORR-AMERIKA. OOGEN BLIKKEN OM UIT te bladen zijn alleen moge lijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart de zuiverste zeep doet het werk. Let vooral op Hoogstraat 126. T' Bel n f ttB - II ■m H i ii' ook in onze kringen hier en daar god vruchtige meesters staan, die op een open bare inrichting hun kennis opdeden, daar is 't hun eenparig getuigenis, dat ze ondanks die opleiding zijn staande gebleven in het geloot tol bewijs van Gods almachtige genade of eerst later op krachtige wijze door God werden wedergebracht op den rechten weg waar hun opleiding hen vandaan deed dolen. Geen wonder, dat een liberaal mensch in den regel wat voor den openbaren on derwijzer over had Mits hij 't niet uit zijn particuliere kas behoefde te betalen, maar er een greep voor doen mocht in 's Rijks schatkist of in die der Gemeente, konden de openbare onderwijzers nog wel iets van hun gedaan krijgen. Vooral in de grootere plaatsen. Hoe berooid de gemeentelijke tinantiën er soms aan toe waren een traktement- verhooging of verbeterde salarisregeling kon er altijd nog af .en nu is 't verre van mij, te beweren, dat die onderwijzers te veel verdienen, maar dit wil ik maar zeggen, dat ze altijd in een heel goed blaadje stonden bi] de liberale heeren eu dat het voor dezen een harde zaak moet zijn, nu ze zien, hoe ze van die openbare onderwijzers verdriet beleven hoe ze zich eigenlijk geneeren moeten, om met hen over de politieke en publieke markt te gaan 't ls ook werkelijk tragisch. Met de moderne dominees is 't al lang miszij klagen steen en been, dat de openbare school het volk van allen gods dienst vervreemdt, en als blijvend protest richt'ten ze in Den Haag een eigen kweek school voor 't onderwijs op En zie nu de onderwijzers eens In Amsterdam hebben B. en W. zich krachtig teneer moeten stellen. Men kent de leer van de »absolute neutraliteiu, door Ossendorp te Leiden en zijn »Wij kunnen niet k onder woorden gebracht. Daartegen heeft het gestormd. En met name de liberalen voelden hun beter ik wakker worden en protesteer den mee, dat de kinderen onzes volks niet zouden kunnen gevoelen, wat het zegt dat er een Oranjeprinses geboren wordt En wat doen nu die onderwijzers Meer speciaal te Amsterdam. Wij wisten 'tniet en hadden 'took niet kunnen gelooveneerst de speciale open bare afstraffing, die B. en W. hun hebben toegediend, opende onze oogen. De Amsterdamsche openbare onderwijzers zijn 'n soort schoolkrant gaan schrijven, die bij de ouders gratis wordt thuis bezorgd en waarin ze hun z-paedagogisch gewetens ontlasten en verkondigen, dat de »kinder~ ziel hun te heilig is, om ze bezig te houden met onbegrijpelijke dingen, zooals daar zijn de verhouding tusschen Nederland en Oranjev Dat gaat het kind te hoog Het landstelsel van een os kan het be grijpen, maar de Juliana-vreugde en de Oranje-blijdschap liggen boven zijn bevat tingsvermogen. In diezelfde s>ouder-nummers« wordt ook de verhouding tusschen hoofd en perso neel besproken op bekende Bonds-manier, zoodat de ouders en de kranten- naneuzende kinderen gaan inzien, wat 'n nietsnut zoo'n hoofd is wat 'n sta-in-den- wegwat 'n schooltyran wat 'n dagdief wat 'n nagelbijter enz. enz. Zoo gaat er dat naar toe. Tal van ernstige liberale menschen zien dezen gang van zaken met leedwezen, met bekommernis, met kregele verbittering aan. Ik kan 't me zoo begrijpen. Ze hadden anders verdient. Maar is het niet hun eigen schuld Zij hebben den openbare onderwijzer van God den Schepper en van Christus Jezus den Zaligmaker geëmancipeerd is het dan zoo wonder, dat hij zich meer en meer ook van alle aardsche banden losmaakt UITKIJK. Dat men minder van sommige meststoffen pro fiteert, dan wel gekund zou hebben, als men een klein beetje verder had gezien, dan z'n neus lang is. Wat we hier mee bedoelen Aan welke mest stof we hier in de eerste plaats denken -Aan 't chilisalpeter, dat al zoo veel voordeel leverde aan honderden en aan 't feit. dat nog lang niet algemeen genoeg de mannen der prak tijk een enkel baaltje in voorraad hebben, om het uit te kunnen strooien als er het gewas om vraagt. Hoe vaak komt het niet voor, dat men z'n bieten nog wel graag wat helpen zou als men maar wat salpeterzout had staan. Doch eerst be stellen, dat wordt morgen, overmorgen voor de kaart haar adres bereidt en stellig duurt 't een kleine week of nog langer eer men 't zout kan uitstrooien. Dus men ziet er maar at. En als 't straks op 'n delven gaat, mompelt men: toch jammer, dat ik in der tijd geen baaltje chili voorradig had. En zou dit alleen de bieten gelden Neen immers. Denkt maar eens aan 't sterke verlaDgen naar wat etgroen of nagra9. En ook hieraan, dat een klein beetje chilisalpeter of3/, baal) den groei al krachtig bevorderen kan. Niet waar, we voelen 't nu wel, wat we bedoel den. Op elke boerderij moestemen steeds een baaltje chilisalpeter in voorraad hebben, dan staat men immers altijd terstond gereed, als men hier of daar eens bij wil springen met wat stik- Btofmest. Want dat is toch veelal het planten- voedsel, waarom in de eerste plaats veel gronden vragen. Huitenlasid. BELGIË. In den namiddag van 26 Juni brak brand uit op het tentoonstellingsterrein, waar op dat oogenblik juist duizenden bezoekers wareD. Het spreekt vanzelf, dat het brand alarm hevige consternatie verwekte. De brand was uitgebroken in het cafe //Metropole.» De brandweer kon ni9t ver- hindereu, dat het groote café in een mini mum van tijd geheel was uitgebrand. Het was een indrukwekkend schouwspel die vlammenzee, op het tentoonstellingsterrein, doch niet minder angstwekkend, waar groot gevaar bestond voor het overspringen van het vuur. Men vreesde vooral voor het gebouw van de Duitsche afdeeling, dat onmiddelijk voortdurend bespoten werd eu voor het paviljoen van Monaco. Het mocht gelukken de Duitsche afdee ling ie reddenhet gebouw van Monaco echter werd zeer beschadigd. Toen men liet vuur meester was, bleek, dat 't café „Metropole" geheel was uitge brand alleen de cassa werd gered. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het nieuwe Kabinet heeft Teisxeiro Souza tot President minister en minister van binnen], zaken. De Koning teekende het besluit, waarbij de tegenwoordige Ka mer wordt ontbonden. De Kamerverkiezingen zullen den 28sten Augustus plaats hebben. De Cortes zal den 23sten Sept. bijeenkomen. De Kamer nam een ontwerp aan, waarbij de begrooting van Oorlog met 10 millioen lires wordt verhoogd tot bestrijding dei- kosten, die de aanbouw en het onderhoud van luchtschepen en vliegmachieues mede brengen. Luitenant Hofrichter werd door den krijgsraad tot degradatie en 20 jaar tucht huisstraf veroordeeld. Als verzachtende omstandigheid werd in aanmerking genomen Hofrichtar's zeer goede militaire dienstprestatie, benevens zijn door psyciaters vastgestelde geestelijke minderwaardigheid. Het vonnis heeft alle instanties gepasseerd en de veroordeelde kan geen recht van beroep of cassatie meer doen gelden. Het voorarrest wordt van de straf afgetrokken. Door de Kamer werd in eindstemming de begrooting voor het loopende jaar goedgekeurd. Het tekort bedraagt 10 V? millioen Turksche ponden. De rapporteur verklaarde evenwel, dat bet werkelijke tekort niet meer dan vijf millioen zou bedragen. Keizer Frans Jozef opende als koning van Hongarije het Hongaarsche parlement en hield bij deze gelegenheid een troonre de, waarin hij zeide, dat hij zich met de resultaten der parlementsverkiezing geluk- wenscht en mededeelde, dat de regeering haar krachten zou aanwenden om 'n wetti gen toestand in het land te herstellen. Wat de financieele kwestie betrett, is het drin gend noodig, de bank-kwestie te regelen. Da regeermg zal een ontwerp indienen, hetwelk berust op het beginsel van het algemeen kiesrecht en het nationale en militaire karakter van den Hongaarschen staat zal eerbiedigen. In de openingsrede werd nog gezegd, dat bij de legerorganisatie rekening gehou den zal worden met de financieele draag kracht van het land. In de rede wordt verder geconstateerd, dat de liefde voor den vrede bij de volke ren van Europa steeds toeneemt. De rijksraad heeft het wetsontwerp, betref fende Finland, neen door de Rijksdoema aangenomen vorm, goedgekeurd. Ook Noorwegen schijnt thans grootere waarde aan de versterking van zijn marine te hechten. Volgens een bericht uit Chris- tiania moet de regeering, wegens den gunstigen stand der staatsfinanciën, voor nemens zijn, een voorstel bij 't Storting in te dienen, om vier millioen kronen van het vijf milioen bedragende overschot van het budget van het voorgaande jaar, als bui tengewone uitgaven voor de marine te besteden. Het congres der Vereenigde Staten is Zaterdag uiteengegaan. Gedurende de laatste zittingsperiode werden niet minder dan 1.055.0O0.000 dollar aan credieten toegestaan. Dit is de duurste begrooting, die de Vereenigde Staten ooit gehad heb ben. Zij is tien millioen dollar hooger dan die van verleden jaar. President Taft, die het meerendeel van zijn voorstellen zag aangenomen, is over de werkzaamheden van het congres buitengewoon tevreden. MEXICO. Porfirio Diaz en Ramon Corral zijn met overweldigende meerderheid van stemmen, respectievelijk tot president en vice presi dent der republiek herkozen. €iieiHcii^(l Nieuws. Een treinbotsing voorkomen Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur kwam een extra trein uit de richting Assen 't station te Groningen binnenstoomeD, maar doordat het signaal op onveilig werd gesteld, moest hij ter hoogte van de Lodewjjkslraat stoppen. Ondertusschen kwam van dezelfde richting, op dezelfde lijn, de Hollandsche middagsneltrein van 5.12 uur aan. De bocht bij de Lódewijk- straat maakte het den machinist Verhoeks uit Zwolle onmogelijk den extra trein te zien. Hij stoomde door, totdat hij hem op korten afstand 'genaderd was. Toen bemerkte de machinist het gevaar en door uit alle macht te remmen mocht het hem gelukken zijn, eigen machine nog juist bijtijds tot stilstand te brengen, waardoor een ongeluk, dat niet te overzien zou zijn, voorkomen werd. („Prov. Gron. Cr.") Een veelbelovende knaap. Door de Buasumscho politie is de band gelegd op den 16-jar. bloemenventer V. aldaar, die in den nacht van 10 op 11 Juni door het uitsnijden van een ruit zich toegang had weien te verschaffen tot het kantoor van den houthandelaar Weetjens en door 't forceeren van een bureau een klein geldbedrag had ver- meesterd. Diezelfde knaap heeft in den nacht van 24 op 25 dezer op dezelfde wijze in 't zelfde kantoor ingebroken, doch vond niets van zijn gading. In Laren (N.-H.) heeft hij uit een onbewaakte vilia nog 8 gulden gestolen dit had plaats den 25en wijl 2 meisjes hem in de nabijheid der villa hadden gezien viel de aandacht op hem. V. wordt verdacht van meerdere in braken. La ff aards Op een nacht hebben baldadigen van twee paarden in een weide achter de „Leeuwerik" bij Zutfen de staarten afgesneden, blijkbaar om uit de opbrengst van het paardenhaar eenig voordeel te trekken. De politie zoekt de daders tot nn toe vruchteloos. Door een drijfriem gegrepen. Men meldt uit Tilburg aan de „Tel." In de fabriek van de firma Mutsaers Zu., kwam Maandagnamiddag de arbeider Jansen, in aanraking met een saelloopende drijfriem met het noodlottig gevolg, dat hij, na eenige malen tezijü meegeslingerd, naar beneden stortte. Hoogst ernstig gekneusd werd hij in bewusteloozen toestand naar het gasthuis vervoerd. Een krankzinnige ontvlucht. Uit het krankzinnigengesticht te Cas- tricum is Maandagnacht ontvlucht de bekende Willem Roos van 't trio, die door het gerechtshof in Juni 1908 is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar en zes maanden, wegens diefstallen in de cacaofabriek van Blooker en in de Nieuwe Huishoudschool enz. Nader hand werd hij in Gastricum ter verpleging opgenomen. Hij ontvluchtte op de fiets van den dokter en zette koers naar Amsterdam, waar hij, volgens beweren, Maandag gezien werd. Omtrent deze ontvluchting meldt men nader aan de „Tel." De man van het beruchte trio is gekleed in zijn eigen blauw colbertcos- tuum en heeft verlakte schoenen aan in één woord, hij ziet er uit als een heer. Roos had zich reeds voor 14 dagen geoefend om weg te komen, door zich op den zolder te verstoppen, om te zien hoe lang het duren zou, eer men hem vond, hetwelk na drie uren plaats had Hij kwam 15 April op Duin en Bosch en wist door goed gedrag allerlei facili teit9n te verwerven o.a. deed hij bood schappen in het dorp hielp den vrachtrijder goederen van en naar het spoor brengen en was in vele ingezetenen bekend, die zich maar niet konden begrijpen, dat zulk misdadiger zooveel vrijheid genoot. Die vrijheid heeft hij tot Zondag jl. niet misbruik, want hij deed toen nog een boodschap bij den leverancier De Haas' in tegenwoordigheid van een verpleger. Te 2 uur Zondagnacht is hij er vandoor gegaan, nadat bij de fiets van I)r. Melcbior uit de schuur had gehaald. De dokter heeft op dat ongewone uur wel een fiets achter zijn woning hooren rijden, maar dacht, dat het de nachtwaker was, die er op zat. Roos heeft, vóór hij wegreed, nog ingebroken in het admi nistratiegebouw, waar hij f 25 wist te bemachtigen. Maandagmorgen zes uur werd de politie met de ontvluchting in kennis gesteld. De nachtwaker, die de zalen inspecteert, heeft bij zijn inspectie Roos niet gemist, want bij had eenige dekens in de lengte opgerold op de krib gelegen en deze behoorlijk toegedekt. Het vermoeden bestaat, dat de ont vluchte koers heeft gezet naar Rotterdam, waar hij als varensgezel wel een heen komen zal hebben gevonden en zeker wel gelegenheid heeft om naar Engeland over te steken. Een onverantwoordelijke toestand. Men schrijft aan de „Haagsche Cou- rant" Dezelfde zéér gevaarlijke patiënt, de 32-jarige heer R., die dezer dagen opschudding in de omgeving der Laan van Meerdervoort verwekte wist Woens dag, na een worsteling met zijn vier verplegers, wéér te ontvluchten hij veroorzaakte eerst een volksoploop op de Laan, zette 't toen op een \oopen en sprong in een in volle vaart zijnde tram zijn verplegers moesten dien sproDg eveneens wagen. Met gevaar voor hun leven. Al de reizigers in de tram waren natuurlijk in angstwant zij zagen ter stond dat ze met een krankzinnige te doen hadden. Ter hoogte van het Swee- linckplein sprong de heer weer van de tram, die in vollen gang was, en viel tegen den grond; zijn verplegers moeten dien sprong ook weer wagen, en nu begon e-m jacht; met behulp van de politie die den pa iënt daar overal kent. Hij werd aan het einde der Pyrmontkade gegrepen en door de verplegers, bjjgeetaan door agenten onschadeljjk gemaakt door hem een singel om te doenen zoo werd de ongelukkige naar zijn woning teruggebracht, waar de verplegers en de geneesheer, Dr. Soesman, ongeveer niets te vertellen hebben, daar de familie niets medewerkt Te avond of morgen zullen groote ongelukken gebeurende lijder is ontoerekenbaar. Moet er eerst iemand van dien toestand het slachtoffer worden, zoo vraagt men zich afis er geen autoriteit, die kan optreden voor de openbare veiligheid en die van den lijder zeiven Heden hebben allo verplegers outstag genomen uit die verpleging op last van den geneesheer. Later lezen we weer in hetzelfde blad De gevaarlijke patiënt uit de Laan van Meerdervoort, die telkens weet te ontsnappen, ia weer ontvlucht na een verpleger een slag op het hoofd te hebben gegeven. De politie bijgestaan door speurhonden en verplegers, hebben den ongelukkige teruggevonden in de boschjes van Poot. Hier is hij weer in een singel gelegd, en per auto onder sterk geleide van verple gers, naar „Bloemendaal", bij Loosduinen overgebracht. Een ontvluchte aap. Mevr. W. D., aan de Leidschevaart, te Haarlem, bezit een aap. Vrijdagmiddag zijn kans schoon ziende, brak hij uit en maakte een wandeling in de omgeving. Hij zocht zijn weg niet op den beganen gtond, maar over de daken. Een wilde jacht, waarbij zich verschillende verma kelijke tooneeltjes voordeden, volgde. En eindelijk, nadat men een uur of wat ia het getouw was geweest om sinjeur te pakken te krijgen, gelukte dit een paar mannen, die hem op een zolder van een der huizen aan de Brouwersstraat, alwaar hij zich op een aldaar staand bed had neergevleid, overmeesterden. (O. H. Ct.) Een urn. Te Aalten (Dr.) is Dinsdag in het veld een groote urn opgedolven, die met beenderen was gevuld. De urn is ongeveer 42 centimeter hoog, de bals 22 centimeter in doorsnede. De urn is zoo goed als ongescbonden. Een groote fabriek afgebrand. Vrijdagnacht heeft aandePersoonshaven no. 48, te Rotterdam, een groote brand gewoed in de fabriek van kunstmest en veehoeder van den heerlman J. v.d. Have. Sedert 4 weken was het complex gebou- wea wederom met één uitgebreid. Een steenen gebouw van twee verdiepingen hoog, met eene zuiggas-installatie in een aangrenzende machinekamer. In dit pand worden tapioc}-worte|8 gemalen tot meelpoeder en was200.00ö Kg. op dien zolder opgeslagen. Een hoofdagent van politie ontdekte te 3.15 den brand door hel waaien van rook uit de fabriek over de Persoonshaven Dadelijk werd de brandweer gealar meerd, die met acht sectiespuiten èn stoo- brandspuiten ter plaatse verscheen Hierna werden twee stoomspuiten en 4 sectie-spuiten in werkeng gesteld I zoodat met. 13 stralen bon worden water gegeven. Een drijvende stoomspuit richtte haar vaste straalpijp van de haven af in het brandende fabrieksgebouw. [)e brandweer1, die werkte onder leiding vaj den hoofdman, den heer A. Driebeek slaagde er in, de aangrenzende fabrieks gebouwen te sparen. Het nieuwe steenej gebouw ging nagenoeg verloren. Reeds een half uur na het uitbreken stortte het platte dak in en vervolgens de vloer der tweede verdieping, alwaar 1500 zakken meel lagen opgestapeld, Door vallende stukken «teen werd een pijpleider van een der stoomspuiten aan het hoofd getroffen en bloedend verwond, De helm werd eveneens vernield. Gedurende den gebeelen dag werd Zaterdag nog door de drijvende stoom- brandspuit „Havenwerken III" en een viertal slangen op de waterleiding, op de brandende massa tapiocameel water gegeven. De machineriën, die zich op de eerste I en tweede verdieping bevonden, zijn geheel verloren. De groote zuiggasinstal. latie, die zich in demachinekamer bevindt heeft waarschijnlijk alleen waterschap en eenige beschadiging door vallend puin bekomen. De fabriek is op beurspolis verzekerd voor 80.000. Een hedendaagscli middel van vervoer, Een passagier van de paardentram Veenwouden Dokkum vertelt Reeds eenigen tijd zaten we in den wa gen en wachtten op 't vertrek. Plotseling kreeg een der medereizigers trek in koffie. Och conducteur wacht nog even, hé? I Nog even 'n kop koffie drinken. Kan 't nog wel 1 't Kou nog wel en geduldig wachten we tot de heer zijn koffiedorst had gelescht et we konden vertrekken 'n tamelijk tijdje na den officieelen tijd. Kalm sukkelde 't paardje verder. Opeens hield de wagen weer stil. We dachten minstens een nieuwe passagier te zien binnenkomen, maar we zagen niets, Ja toch, daar aan den kant vat den weg stond eenzaam eu verlaten een geit. Daar stapt de conducteur uit, eet melkemmertje in de hand. Werkelijk, 't was om de geit. We stopten, omdat de conducteur 't beestje even rarest melken! 'k Wist niet wat te doen, lachen om 't komische van 't geval, of huilen om een dergelijke nalatigheid p Eu dan moet je komen uit een stad, waar een »electrisciie« is. Daar wat nu .we stoppen al weer geen passagier ie zien slechts een huisje. Daar stapt de conductuer uit. Melkem mertje in de hand, gaat hij naar 't huisje, Ohjanu was het raadsel opgelost: de couducteur woonde daar en bracht de versche geitenmelk aan moeder de vrouw. tijd want SfIUiiT Het beste in de stad voor Logies.* Voor Dineeren speciaal ingericht. Munt uit door lag© prijzenvlugtff ©tt© en zindelijke bediening. 3784 Bel Burgem Ooltgensp! dat op 251 verzoekscf roep Cafèl Vergunnin drank in het bened dastraal b A. No. i6| 385 en binnen twj bekendma leenen v| bezwaren brengen. 0oj Burgem De Wet] J. VAN Burgerm Ooltgenspi dat op 251 verzoeksch zonder, wo| aan de dastraal bi B. No. 71 gelegen a weken na| kan een Vergunnin ter en W< Ooi Burgeme De Wet| J. VAN Kohier BURGI Gemeente' een afschl Hoofdelijk durende tot en meti Secretarie OoltgJ De Burg De A. HOI Kenniss BURGI Gemeente een afsch| Belasting 1910, gedj l9io, tot gemeente ligt. Ooltg| De Burgj De A. HOI

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2