tooi* «Ie Zui«lliollaii«lsclae en Zeeuwsehe Ëllanden. Woensdag 29 Juni 1910. Antirevolutionair 25ste Jaargang JM°. 1567. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. mgen. Vernieuwde aciie. mm Ie Dordrecht worden I zal in de morgen- van Veelo, te lo Voorzitter van de Irts zullen als spre- jloh. Visser van Kot uitverkiezingen de d Kamp te Slie- zending en het |3e Ds. VV. T. van onderwerp mede- Idagsamenkomst te 1 Anken van Perni.s. en is van de school phouten van Bolnes. van de overheid IJs. VV. VV. Meijnen ra-p Het meeleven l werk der zending, Irnge van Dordrecht lreken. De dag zal lm bidstond voorde lede in de zaal van I). V. zal voorgaan Ipen. |en de zonde, even- haar schootkind].' It een stoutert en ftraks het weer sust J. Runyan. In Christus is onze I van Clairveaux. lm in zijnen rijkdom armoede. Den rijk. maar zijne armoede lazarus is niet dooi |n rijkdom zalig ge Augustinüs. Schaamt te zeggen' men te denken. Hieronymus. i heilige trotsch of de Heere pluk Spurgeon. EEN GROOT WAAGSTUK. I Het is een groo' laagstuk te prediken lant wanneer ik dei Ixnsel beklim, om l't even of de kerk kervol zij, dan we, lit zij zoo goed als |dig is om het even ik er zelf aan denk niet aan denk, dai aakt in hét gehet ben verschil in Ider. geval heb ik éei |oehoorder meer dai te zien is, één on Ichtbaren Toehoor- br, God in den he- lel, dien ik wel niet ■en kan, maar die nnj Tel ziet. Deze To< - loorder luistert nauw - [eurig toe, of 't waa i, wat ik zeg, wan ok in mijn hart. Kierkegaard. Gelijk wij in het Ijdelijk leven de kos- j'lijkste wisselbrieven het donker niet lullen kunnen lezen. Joch ons van hunne Ichtheid en waarde lullen kunnen verze- Jeren, zoo zal onze ■iel niets kunnen on derscheiden van het perk des Heiligen teestes binnen in Ons biizij diezelfde Geest lus oog verlicht om let te onderscheiden, ll tracht men ons Iverigens op deuitne- pendste wijze daarbij [te bepalen. Alleen Jegeld de geloovigen. nadat zij geloofd juist daarom moet eleg zijn om te leereu ongeloof te worden F. Cüsterus. iet goud en paarlen, id zijt gij ontsierd. Cyprianus. fde en wijs bestel te [loven, aard vergolden ziet, almacht te gelooven, e tranen vaak vergiet, ozen dezes levens lat is noodig tevens I Rückert. mij een rein hart, n het binnenste van och niet krijgen kunt, kwelling te begeeren t met een helder oog, beter het te ontberen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met' Zondagsblad 75 Cent. j> zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50 zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. iJITGEVEB SOMMELSDIJK. Telefoon Intercom». No. 8. Advertontiën 10 cent per regel en3/, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. iDienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan 1 Advertontiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrij dagmorgen 10 uur. Alle stuliSiesis voor «Ie ISedactie bestemd, AHverlesiliëBa en ventere Administratie tranen toe te «emlen aan «lei® Uitgever De strijd voor de Vrije School is nog niet uitgestreden. En zij, die van de zijde der üpenbare-School-mannen op Pacificatie hoopten, zien z ch zeer bitter teleurgesteld, hoewel die te leurstelling niet aan ons, maar aan hun verkeerde inzichten is te wijten. Toen de Pacificatie of vredetoestand werd afgekondigd waren de vredes voorwaarden niet deze, dat we afstand deden van onze rechtmatige aanspra ken op volkomen vrijheid van onder wijs, maar integendeel, dat de tegen stander erkennen zou, dat wij met de Grondwet in onze hand, recht hadden om op voet van volkomen gelijkheid behandeld te worden. De Pacificatie veronderstelde niet een toegeworpen kluifje, waarmee de brommende hond stillekens in zijn hok zou retireerenmaar een vast leggen van 't feit, dat èn de Open bare èn de Bijzondere School tegen over elkander stonden als gelijken beiden meewerkend aan de nationale opvoeding van een geslacht, dat niet aan èèn partij, maar aan allen be hoorde. En dit niet goed doorziende, heeft 't Liberalisme steeds gemokt, wanneer de Subsidie voor onze Scholen hooger werd. Ze had 't kluifje bedoeld en daarnadaarna moesten de Christenen niets meer vragen't was welletjes zooer was genade bewezen en barmhartigheid betoond met die Scholen, maar meer dan een bedelaars fooi mocht 't niet wordenniet 't recht moest spreken, alleen de goe dertierenheid zou triumfeeren voor die Scholen. Had 't geheel aan hen gelegen, dan was er nimmer èèn cent losgekomen, en 't was dan ook 't Christelijke Kabinet Mackay, dat aan vankelijke uitkomst aanbood, maar de drang der omstandigheden verplichtte nu 't Liberalisme om niet al te zeer tegen te stribbelen, mits 't dan maar bij Mackays voorstellen bleef. Doch de situatie is veranderd. Niet alleen door de partijen van Rechts, maar door de mannen van Links is de toestand gewijzigd Door Rechts bleef 't beginsel van volkomen gelijkheid gepropageerd met toenemend succes, en door Links werd een beginsel naar voren ge schoven onder den invloed van 't Socialisme, dat aan de Openbare School geen goed deed. De herinnering van de Julianafeesten met hun soms anti-nationale openbaringen ligt nog versch in 't geheugen. De godsdien stige neutraliteit, sinds 1857 in de wet vastgelegd, bleef en de politieke neutraliteit kwam in 1909 aan 't woord. Wel werd van vele zijden door vrienden der Openbare School 't on houdbare van die politieke neutrali teit aangetoond; aangetoond, dat er een anti-nationaaleen anti-monar chaal een republikeinsch streven in lag opgeslotenmaar zelfs die oppo sitie der voorstanders eener gods dienstige neutraliteit, vermocht niet de oogen te openen van duizenden in den Lande, die dat Socialistisch gedoe doorzagen. De Raad van Rotterdam kwam met baar waarschuwende circulaire tegen de politieke drijvers in de School. Andere Raden voelden den sollicitanten de pols, hoe hoog de warmte voor 't Oranjehuis en de nationale instellingen en de Grondwettige artikelen gestegen was. Amsterdam wijzigde eenige arti kelen in de Schoolverordeningmaar juist daardoor werd te meer 't oog gevestigd op 't feit, dat de Raden ongerust werden over den geest van 't openbaar onderwijs en doekjes zoch ten om 't bloed te stelpen. Zoo komt er nu een vernieuwde actie op voor 't Vrije Onderwijs. Geboren uit 't bewustzijn der Recht- schen, dat er volledige vrijheid moet zijn, maar ook, dat de Openbare School niet is de nationale schoolin haar geest en doel een ander streven open baar komt, dan eertijds. Daarom dringt krachtiger dan ooit naar voren de schoolstrijd, maar onder een ander vaandelnet een ander devies nl. de Vrije School als handhaafster der nationale ideevoor God- Nederland en Oranje. Dat teekent Dinsdag 21 Juni j.l. trad de heer Roodhuizen op voor de vereeniging »De jonge Liberalen® te Rotterdam, met 't oog op de herstemming. De N. R. C. zegt in haar verslag »Voor den aanvang der vergadering «werd druk met socialistische lec- «tuur gecolporteerd. Het was een «luid venten met bladen en bro- «chures, alsof het een sociaal-demo- «cratische meeting gold. Dusop een vergadering door jonge Liberalen uitgeschreven, wordt geen liberale lectuur verspreid, maar de socialistische. Dit feit teekent den toestand. Het Liberalisme in de vangarmen van den socialist. Zijn propaganda op een liberale vergadering Och, och ze noemen zich nog voor 't oog der menschen «Jonge liberalen« noem ze gerustvolbloed socialisten En zoo is 'tin de liberale partij op tal van plaatsen den socialist vereert men, verlatend eigen vlag en vaandel. En de toekomstige strijd in Neder land zal er dan ook een zijn, niet meer van Rechts tegen 't Liberalisme maar tegen 't Socialisme, waarin 't Libera lisme is opgenomen. Rechts wint zetels van den liberaal en de Socialist wint ze, en zoo verzwakt die eens zoo machtige partij, welke in oude dagen slechts schampere woorden had voor 't niet-denkend deel der natie; de kiesdistricten te zijnen voordeele knipteonze mannen ner gens en nooit benoemdeen in den Schoolstrijd tijraniseerde. Voor de kopstukken onder hen, die de vroegere glorie gezien hebben, moet in die aftakeling veel weemoedigs liggen. De nieuwe politieke aera is ingeluid 't oude is voorbijgegaan Herbergsluiting Ook in Melissant sluit men de herbergen op Zondag, behoudens en kele uren. En zoo komt er langszamerhand door heel Flakkee een door Christe lijk beginsel geboden Sabbatsheiliging. Nieuwe Tonge wacht nog op af doende beslissing, maar ook dan zal bij eenparig optreden het voorstel er wel doorgaan. Vanzelf komt in Sommelsdijk de vraag ook weer aan de orde. Laten eenige leden der Antir. Kiesv. zich ermaar eens voorspannen of eenige Geheelonthouders om namen te krijgen op een adresdit adres aangeboden en we twijfelen geen oogenblik of als de zaak in den Raad komt, gaat ze er beslist door. Wie zijn de mannen in Sommels dijk, die rondgaan om namen te verzamelen? Laat men zich spoedig opmaken, opdat nog vóór 31 Dec. van dit jaar de herbergen gesloten zijn. Niet rusten voordat 't doel is bereikt. 't Is tweemaal mislukt en"t waar om kan verzwegen, maar ten derde male zal 't gelukken. De raad is in zijn meerderheid anti. en van zulke mannen mag niet en wordt ook niet anders verwacht dan dat ze, gesteund door een krachtig adres uit 't Volk, het Christelijk beginsel van Zondagssluiting hoog houden. Zuid-Rolland. 55. 27. Het stond voor de Statenverkiezing in onze provincie 51 Rechts tegen 31 Links. Nu na de herstemming 55 tegen 27 Links. Rotterdam was weer prachtig. Daar, eertijds brand- en glanspunt van 't Liberalisme, krijgt 't geducht slaag. De kracht der groote en kleine lib. pers is van geen beteekenis meer. Naar liberale adviezen wordt weinig meer geluisterd. Eertijds kwamen de lib. grootheden in hun sociëteit bij een staken de hoofden bij elkaar, en wie dan door Amicitia's gezelschap werd uitvei ko ren, kon er vast op rekenen, dat hij in Raad, Staten of Kamer kwam. Hoe zijn de rollen veranderd. De heeren zullen nog wel ter socië teit gaanen nog wel politieke zaken bespreken als voorheen, maar hun woord is dat des roependen in de woestijn. Rotterdam was prachtig. Hulde aan die flinke leiders daar en in de eerste plaatsdank aaD God, die 't Libe ralisme fnuikt en afbreekt, ook in onze provincie. Uit tie Pers. De herstemmingen. De zoo glansrijke overwinning in Z Holland geven tal van bladen stof tot juichen. Zoo schrijft s>De Banier? (Scheveningen) onder het hoofdje Zuid-Holland Over deze provincie gaat maar één jubel. Niet, dat er geen teleurstellingen zijn. O, zeker. Leiden weigert nog maar steeds een roomsch-katholiek af te vaar digen. Dat doet pijnlijk aan. In Gorkum bleef onze candidaat met 'n veel te groot aantal stemmen in de minderheid. Maar als provincie genomen, kunnen we niets dan juichen. Op Zuid-Holland zag aller oog. Konden de vrijzinnigen hier bres schie ten in onze wallen, dan gingen ze met vernieuwden moed op 1913 aan. De Staten van Zuid-Holland beslissen over de samenstelling der Eerste Kamer. En juist Zuid-Holland koos weer klaar en duidelijk rechts. Bij de eerste stemming zagen we al onze leden herkozen, en nu bij de her stemming wonnen we er nog vier zetels bij, terwijl ook in Dordrecht de anti-rev. met prachtige cijfers uit de bus kwam; cijfers die profetie voor 'n betere toekomst zijn. Maar de glorie licht weer op Rotter dam,. Daar bezitten ze 't geheim vaD goede stembus-aktie. In Rotterdam I werden gekozen de anti-rev. J. Valk en de tooinsch-kath. Hoogeweegen. De laatste is er op 't kantje af gekomen 43 stemmen meer dan Spiekmanmaar hij is er. En in Rotterdam V haalde de roomsch- kath. Van den Vijver 421 meer dan Mees, den meestgestemden liberaal. Hierover verheugen we ons zeer. Er blijkt uit, dat men onzerzijds niet alleen trouw van de roomsch-kath. vraagt maar ook trouw betoond. De »Maasbode« schrijft over de Rotterdam- sche overwinning. De triumf van het christelijk beginsel verleden week zoo schitterend binnen onze stad ingezet, heeft zich op den avond van Zaterdag heerlijk voltrokken. Zoo ooit, dan heeft de coalitie op den dag van Zaterdag een hechtheid en een kracht getoond, welke van beteekenis zal zijn voor de toekomst, niet alleen voor onze stad maar voor heel ons vaderland. Drie zetels winst heeft de coalitie bij deze herstemming te boeken, drie zetels, waarvan er twee zijn toegekomen aan Roomsch-Katholieken. Dit laatste feit' geett niet alleen de beteekenis aan van een stoffelijke winst, maar duidt vooral op de moreele betee kenis van deze merkwaardige verkiezings dag. Rotterdam, de tweede stad des rijks, heeft thans twee Provinciale Staten-zetels verworven voor Roomsch-Katholieken, gewonnen niet alleen door eigen krachten maar ook door de broederlijke trouw der coalitiegenooten, de Antirevolutionairen en Christelijk-Historischen. Dat is het heugelijke feit, het merk waardig gebeuren in deze dagen van ongewone beroering, waarin alle mensche- lijke hartstochten in werking werden gesteld om de christelijke partijen van elkaar te doen vervreemden. Rotterdam, het christelijk Rotterdam, dat Vrijdag met luide stem heeft gespro ken, heeft heel Nederland het schitterend voorbeeld gegeven van politieke trouw en eerlijkheid. Waar alles heeft samenge spannen om het christelijk volk te vertroe belen, heeft Rotterdam met onbevangen zin recht doen wedervaren aan zijn Roomsch-Katholieke burgerschap. In deze plechtige ure past ons geen leedvermaak over het verslagen liberalisme, noch over het afslaan van de opdringende macht der sociaal-democratie, welke hier in haar populairste mannen werd getroffen maar alleen moet ons hier een woord van hulde en dank van het hart voor de trouwe maatschap ons in deze dagen door de christelijke coalitiegenooten be toond. Rotterdam geeft thans nu een zuiver beeld van de coalitiepartij, een navol- gingswaardig model voor heel het vader land van wat er door onderlinge samen werking, door wederzijdsche trouw, en eerlijke waardeering door de christelijke partijen in Nederland valt te bereiken, In dezen zin zal het heugelijke gebeuren binnen deze stad zijn weerslag doen gelden op heel het vaderland en mag men aan de andere zijde erkennen, dat de jongste Statenverkiezingen in het teeken staan der duurzame hechtheid der christelijke coalitie, dan mogen wij met rechtmatigen trots en fier bewustzijn daaraan toevoegen, dat Rotterdam in deze schitterend is voor gegaan. Dat deze weerslag zich zal doen ge voelen, bleek reeds uit de talrijke tele grammen en telefonische informaties die op den avond van Vrijdag op ons bureau binnenkwamen uit alle oorden des lands. Op Rotterdam was aller belangstelling gevestigt, en wij twijfelen niet of bij het vernemen der glorieuze overwinning is uit heel het christelijk Nederland een kloek bravo opgegaan voor de christen-strijders van onze stad. En de ^Rotterdammer? Dat vreemde Rotterdam, waarover zoo velen geen hoogte kunnen krijgen, brengt de volledige victorie. In Rotterdam I zijn de beide rechtsche candidaten gekozen de beide sociaal- demoraten zijn gevallen. Al scheelde het weinig Wie in de Kamer-atmosfeer verkeert, en de felle uitingen van harstocht daar aanschouwt, kan zich moeilijk indenken, dat de vrijzinnigen niet als één man zouden overloopen op de sociaal-demo craten. Allerminst kan men zich dan voorstellen, dat er liberalen overgaan op de Christelijke ^candidaten in stee van op de socialisten. En toch is in Rotterdam I thans be wezen, dat inderdaad verschillende liberalen geweigerd hebben hun stem uit te bren gen op de sociaal-democraten, ja, dat sommigen hunner op de rechtsche can didaten moeten hebben gestemd. Onze overwinning in Rotterdam I we zien geen reden om dat te verbloemen is ten deele te danken aan de ont- houdings adviezen gegeven door de Nieuwe Rotterdamsche Courant en door de Nieuwe Courant. Gelukkig bedanken nog verschillende liberalen voor de eer van voor den rooden strijdwagen te worden aangespannen. Nog eens, wie Kamerlucht inademt kan met vreugde getuigen, dat buiten de Kamer, in de meer kalme maatschappelijke saamleving, leve vrijzinnigen er voor terugschrikken met de sociaal-democraten gemeene zaak te maken. Te dien aanzien waardeeren wij, dat ook in en onder vrijzinnigen, elementen van antirevolutonair beleid worden aangetrof fen. Inzonderheid verblijdt ons uiteraard de verkiezing van Mr. Hoogewegen. Het is voor antirevolutionairen die leiding geven steeds een allerverdrietigst verschijn sel, dat de roomsch-katholiek in stern- menaantal achterblijft. Nu echter Mr. Hoogewegen nog 43 stemmen boven den heer Spiekman komt, en dus toch is gekozen, zijn we tamelijk content. In Rotterdam III mocht het niet gelukken er den roomsch-katholiek te brengen. De uitslag van het allereerste stemdistrict die loskwam was daaromtrent reeds beslissend. Het district is overwe gend vrijzinnig, gelijk bij vernieuwing werd bewezen. Toch is volharden de boodschap. Geen enkele burcht is on overwinlijk. Op Rotterdam V gingen we vast. Dat de heer Van der Vijver, de sympatieke roomsch-katholiek, er zou komen leed geen twijfel. Met Mr. Hoogewegen gaat dus ook hij nu naar de Staten. Wij gunnen het den roomschen, die zoovele jaren meehielpen om aan antire volutionaire en christelijk-historische candidaten een overwinning te bezorgen, van ganscher harte. Laat ons nu maar niet te lang turen op de inderdaad afschrikwekkende cijfers van Leiden en Gorichem. Laat ons maar niet te lang jammeren over de Dordtsche achteloosheid. Rotterdam heeft, gevolgd door Den Haag, op den dag van Vrijdag de eer der Christelijke partijen in Zuid-Holland gehandhaafd. Wij willen hopen, dat onze overwin ningen de rechtsche mannen in Amsterdam zullen bezielen, om Dinsdag met leeuwen moed den strijd bij de herstemmingen te voeren. Het staat er onzes inziens niet best, maar met reuzeninspanning is er wellicht nog iets te bereiken.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1