BLAD. Zaterdag 25 Juni 1910. No. 1566. Twee Bladen en Zondagsblad. officieel Gedeelte. Lat de Pers. Reclames, MSededee- lingen enz. Rechtzaken. ÏNHOCSIGNOWSES Dit nummer bestaat uit Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de; gemeente Ooltgensplaat maken bekend dat op Dinsdag den 28e Juni a.s. des namiddags ten 2 uren, de gelegenheid zal zijn openge steld tot kostelooze inenting en herinenting Tan de ingezetenen die zich daartoe ter ge meentesecretarie aanmelden. Ooltgensplaat, den 21 Juni 1910. De Wethouder, De Burgemeester, A. HOBBEL. JOH. VAN PUTTEN LANDWEER Inlevering van Rijks goederen BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der gemeente Ooltgensplaat maken bij deze bekend, dat de in het verlotgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers der Landweer, die in den loop aan het jaar 1910 aanspraak kunnen doen gelden op ont slag uit den dienst bij de Landweer, op grond van het laatste lid van Artikel 81 der Land weer, verplicht zijn, de hun van Rijkswege verstrekte wapenen, voorwerpen van leder goed, kleeding, uitrustingstukken, reglemen ten en dienstvoorschriften in te leveren te Ooltgensplaat, in de Raadzaal op Zaterdag 23 Juli 1910 des voormiddag^ len 10.30 uur. Daar de verlofgangers moeten inleveren alle voorwerpen welke zij bij vroeger korps, het zij bij de Landweer heoben ontvangen, kun nen zij bij de inlevering verschijnen in bur- gerkleeding. Voor verdere bijzonderheden zie men het aanplakbord. Land- en Tuinbouw. Bijenteelt. Een imker vau den ouden stempel, d.w.z. een zoodanige, die niet met zijn tijd is meegegaan, gelukkig wordt het aantal van hen van liever lede minder ziet in de vermeerdering van het aantal zijner bijenvolken op zich zelf reeds een groot gewin. Hoe meer koloniën gij bezit, des te rijker gevoelt hg zichde welstand van een' bijenstal is in zijn oog recht evenredig aan de uitgebreidheid van het volkental. Velen weten nu al beter. De ervaring heeft het velen geleerd, dat men met enkele volkrijke koloniën een grooter gewin verkrijgt dan met 2 3 maal zoovele, die zich niet behoorlijk hebben kunnen ontwikkelen, tomen na den brom- of voorzwerm nog één of meer nazwermen, dan heeft die ontvolking ver zwakking van den moederstok ten gevolge deze verliest te veel volk en word niet zelden moe derloos. Is straks de tijd der hoofddracht daar, dan zgn er geen open genoeg om het veld in te gaan. Ook de laatst afgekomen zwermer brengen geen gewin, ze vallen te laat in den tijd om nog voldoende raat te kunnen bouwen, zelfs zijn zg niet in staat hun eigen winterkostje bijeen te halen. Tegenwoordig handelt een verstandig imker dan ook anders dan die van den ouden stijlhij beperkt zijn volkental zooveel mogelijk; den voorzwerm laat hjj alkomen (óf hij maakt een kunstzwerm, gelijk in ons vorig artikel is beschre ven), maar het nazwermen tracht hij te voorkomen; alleen ais er in zijn streek een late dracht is, laat hij een 2en zwerm uitvliegen,die in dat geval nog goed kan worden. Het nazwermen trachten te voorkomenhoe ge schiedt dat t Wil men na den vóórzwerm lieist geen meerdere, dan plaats men dien, na hem te hebben geschept, op üe plaats van den moederslok en deze komt op een andere plaats in den Btal te staan, 't Gevolg is, dat de moederstok zijn vlucht bijou verliest; blijke hij niettemin nog volkrijk, zoodat hij een 2e zwerm verwacht kan worden, dan neemt men hem enkele raten met rijp broed af, zonder de bijen, en voege die bij volken, welke nog moeten zwermen. Maar dit broed- ontnemen kan men ook nalaten en anders han delen, namelijk alle nioer-ol koninginnedoppen op 1 of 2 na uit den moederstok wegsnijden, en dit na 8 dagen nog eens. Bit laatste verzuime men niet, daar anders toch nog een nazwerm zal afkomen. Zelfs gebeurt dit nog wel bij het meest nauwkeurige nazien, want zoo licht ontsnapt een moerdop aan het zoekend oog. Boch dit is niet zoo ergmen slaat den opgevangen zwerm een voudig weer op den stok, nadat men dezen heeft geïnspecteerd, en alle konninginnecelien en ko ninginnen, welke men aantreft, er uit verwijderd heelt. Men zet hem dan tot den volgenden morgen vroeg op een koele plaats, in den kelder b. v. De bijen hebben zich dan bijeen gevoegd en de overtollige koninginnen werden door haar ver wijderd. ,'t ls een heel werk I" hoor ik een imker zuchten, die een tamelijken bijenstal bezit, 't Is waar, maar: zonder arbeid geen loonl En het loon kan hier, als de omstandigheden meeloopen, groot zijn. Men verzuime niet den moederstok na het afvliegen van den vóórzwerm de eerste dagen, tot zij weer beginnen voor te spelen, van water te voorzien, daar hg zijn waterdragers-heeft ver loren immers de vluchtbijen zijn alle gelrokken by den vóórzwerm, welke op de oude plaats is gezet. Ook geve men er de volgende dagen acht op, of de moederstok in 't bezit is van een be vruchte koningin. Zijn er na 4 weken geen eieren, dan moet zij door een bevruchte worden verran gen. De duizenste. Het stille, maar lieflijke Vreeland, aan de boorden van de Vecht wegscheulende tusschen hoog boomgewas, geniet de eer dat de duizendste school, met den Bijbel bij haar wordt geopend. Zoo is de opening van deze school niet alleen van belang voor dit dorpje van nog geen duizend zielen. Deze stichting spreekt tot heil van ods iand, tot heil van ons volk. Niet om de school als school. Hoe keurig het gebouw er ook uitziet, dat het waarlijk tot model kan strekken, 't blijft toch maar een schooltje. Maar dat deze school de duizendste is, dat maakt haar van beteekenis voor heel ons volk. De duizendste Dat moesten onze vaderen nu nog kunnen aanschouwen. Groen van Prin3terer en honderden meer, mannen van naam, wijd en zijd bekend, maar ook stillen in den lande, in eigen kring alleen bekend. Hoe ze op hun knieën God zouden dan ken voor deze zege. Maar de dooden zien het niet en kunnen er niet van getuigen. Dat is voor ons, le venden weggelegd. Voor ons om onzen God in ootmoed te danken. Voor ons weggelegd om van de trouw onzes Gods te getuigen. De duizendste i De eerste duizend vol. En nu gaan weer voort. Tot elfhonderd en dan tot twaallhonderd en dertienhonderd. Zoo maken we de tweede duizend half vol, tot vijftienhonderd. Neen, niet half, heel vol. De eerste duizend is vol. Nu beginnen we aan de tweede duizend. Of dat niet te veel is P Wel neen. Ge zoudt ze bijna alleen in onze steden kunnen zetten. Maar daarbuiten is nog zooveel ruimte. Komt, laat ons dan opmaken en bouwen En God van den hemel doe het ons gelukken. Een wei-verdiend compliment ontvangt het Ministerie-Heemskerk van X. in Het Centrum Van het Kabinet-Heemskerk kan zeer zeker niet gezegd worden, dat het op gebied van onderwijs niet met ijver ea tevens practisch werkzaam is, Werd de vorige week door de Tweede Kamer aangenomen de wet, regelend de nadere subsideering van het meer uitgebreid lager onderwijs, de Staatscourant van 17 Juni brengt thans het besluit van 2 Juni 1910 fStbl. 153J, waarin ook weder aan een meermalen uitgesproken wensch wordt voldaan. Gelijk bekend, moesten de bijzondere scholen vaak zeer lang wachten op de Rijkssubsidie en herhaaldelijk werd daarom verzocht het mogelijk te maken, dat een voorschot zoude kunnen worden bekomen. Dat verzoek is thans ingewilligd. Voortaan toch zal het bestuur eener bijzondere school in de maand Februari aan den Minister een voorschot kunnen aanvragen op de rijkssubsidie. Verleend wordt dan een voorschot van ten hoogste zestig ten honderd van de laatstelijk aan dat bestuur toege kende rijksbijdrage. Een schoolbestuur, dat voor de eerste maal voor subsidie iu aanmerking komt, kan een voorschot bekomen van hoogste zestig ten honderd op de aangevraagde subsidie, mits uit de gedane opgave de aanvankelijke aanspraak op subsidie voldoen de blijke. Natuurlijk wordt later bij de definitieve uitkeering der subsidie het bij voorschot genote in mindering gebracht. Het schoolbestuur moet zich bereid ver klaren terug te betalen, hetgeen eventueel bij voorschot te veel mocht zijn genoten. Voor de nakoming van deze verbintenis moeten zich twee borgen stellen, goed te keuren door den Minister van Binnenlandsche Zaken. Er bestaat alle reden, zoo besluit de schrijver terecht, den Minister dankbaar te zijn voor deze regeling, die bij menig schoolbestuur financieele moeilijkheden voor komen zal. Partij der twijfelaars. Door mr. Tideman werd in eene verga dering der Vrijzinnig-Democraten kiesveree- nigiDg te ljmuiden verklaard, dat de socia listen, zonder rechts of links te kijken, een vast beginsel nastreefden, doch dat de vrijzinnige partijen van vrijliberaal of tot vrijzinnig- democraat toe de partij der twijfelaars kon worden geöoemd. De heer Tideman verklaarde er een eer in te stellen tot die partij van twijfelaars te behooren. Als een lid der linkerzijde dit zegt, zal 't inderdaad wel zoo zijn 't Is dan ook zoo. Ge krijgt aan die vrijzinnigen maar geen houvast. Vastheid van beginsel treft ge bij hen niet aan. „Politiek" en succes geven bij hen den doorslag. Zien ze het dan zelf niet in, dat de beginselvastheid van den socialist de meer principieele gemoederen in hunne gelederen meer tot zich trekken, dan dat voortdurend getwijfel en gezweef. 't Is anders geen eerenaam „partij der twijfelaars". Kunnen ze het nu niet best begrijpen, dat het volk zich niet meer durft toevertrouwen aan hunne twijfelachtige leiding, en zich veel liever begeeft onder de vastere leiding van een Christelijk Bewind. Met dat al, komt hun twijfelen de Chris telijke en socialistische partijen ten goede, linnenland. Herstemmingen. OVERIJSEL. De herstemmingen voor de Staten van Overijsel hebben voor de vrijzinnige partijen nieuw verlies opgeleverd. Zwolle handhaafde zijn 2 vrijzinnigen. Enschedé verloren de vrijzinnigen geheel. In de plaats van 3 vrijzinnigen zullen nu 2 sociaal democraten en 1 R. Kath. naar de Staten gaan, In het geheel zijn dus vier vrijzinnige plaatsen verloren. Op het oogenblik zijn de Staten samengesteld uit 20 vrijzinnigen, 2 socialisten en 25 mannen van rechts. Voor taan zal de verhouding zijn 16 vrijzinnigen, 4 socialisten en 27 van rechts. iPSaatsefitjk nieuws. Soinmelsdijk. Arm maar eerlijk. Door een der kinderen van Leendert Troost werd dezer dagen een bankbiljet van ƒ25 en een bankbiljet van ƒ10 gevonden. De vrouw van L. Troost, J. Slui stelde hiermede den omroeper in kennis op wiens verzoek zij het geld bij den heer Burge meester deponeerde. Alhoewel het door den omroeper is bekend gemaakt heelt zich tot dusver er nog niemand voor aangemeld. Bij besluit van Ged. Staten is het besluit van Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente dd. 18 April 191 o vernie tigd waarbij de vergunning van W. van der Ree caféhouder alhier (station Nieuwe Ton- ge) werd ingetrokken. Middelharnis. Door L. Kroost zijn twee Postduiven gevangen welke gemerkt waren als volgt: N. U. HP. 08. B. 6111. en R. P. B. 08. 4438. Woensdagavond had het zoontje van »den Heer E. Hartogs het ongeluk tegen een lantaarnpaal te loopen waardoor hij zich bloedend aan 't hoofd verwonde en geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Kort verblijf. Maandag kwamen hier 4 personen uit N. Amerika welke op de westdijk hun intrek namen in een ledig staande woning, welke zij gehuurd hadden. Doch het scheen den vreemdelingen hier niet naar den zin te gaan, daar zij Woensdag morgen per stoomboot weer naar elders zijn vertrokken. Stad aan 't Haringvliet. Bij het ophoogen der dijken had één der arbeiders het ongeluk dat zijn spade kwam in de hand van één zijner makkers. Hierdoor ontstond zoo'n groote wonde dat genees kundige hulp moesten worden ingeroepen. De Collecte voor de Gewapende dienst alhier gehouden den 20 Juni heeft opgebracht de somma van ƒ4,50. Door den tijdelijk secretaris alhier is met ingang van 1 Juli ontslag aangevraagd. Door den Raad is aan het Algemeen Burgerlijk armbestuur 1911 een Subsidie toegekend groot ƒ1050. Het vervoer van grint voor de Spiersweg is gegund aan een tweetal voer lieden van Middelharnis. Den Bommel. Ter Gemeentesecreta ris hebben zich 29 personen aangemeld die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemeD. De alhier gehouden collecte ten be hoeve van bet Fonds voor den Gewapen- den dienst heeft opgebracht f 8,06. Ooltgensplaat. Door het dochtertje van P. van Putten alhier werd dezer dagen een postduif gevangen gemerkt aan de rechtervleugel 0 linkervleugel 852. Aan de rechterpoot een ringetje waarop N— 9946H. R. P. (S) 08. Linkerpoot waarop H. 80 H. O. N. 2883 1 Oude fomge. Door I. de Winter alhier is het grasgewas gekocht van den Molen dijk voor de som van ƒ4, Dezer dagen werden de boeken en kas van den Gemeenteontvanger opgenomen en in orde bevonden. Het grasgewas van den Spuidijk is gekocht door J. de Korte S. z, alhier voor de som van 57, Aan den milicien verlofganger L. Holleman is ƒ0,50 vergoeding toegekend voor eiken dag dat hij onder de wapenen zal verblijven. Burgemeester en Wethouders zullen op Zaterdag 25 Juni a.s. nm. 5 uur aan besteden de leverantie van -j- 75M3 zand franco op den wal. Inschrijvingsbiljetten moeten vóór gemeld uur ter Secretarie worden ingeleverd. Nieuwe Tonge. Donderdagmorgen moest Abr. H. bij den landbouwer D. A. B. gaan maaien. Na eeD oogenblik aan het werk te zijn geweest, schoot zijn zeis. door een ongelijkheid van het land uit en kwam in zijn linkerbeen terecht, hetwelk een ern stige wond veroorzaakte. Onmiddelijk werd hij naar iets te zijn verbonden voor het groote bloedverlies per rijtuig thuis gebracht, waarna door den dokter het been verbon den werd. Dirksland. Een meisje van I. Pape die zich met winkelgoederen van de kaai naar huis wilde begeven, werd door den al te vluggen wielrijdër Groenendijk, omver ge reden, met het ongelukkig gevolg, dat zij door een der scherven van een aarden pot, die daardoor brak, een vrij ernstige wond aan den arm bekwam, waarvoor onmidde lijk heelkundige hulp ingeroepen moest worden. Den manufacturier Goedegebuur uit Melissant bracht het er Woensdagmorgen ook niet best af. Hij kwam namelijk met zijn kar met goederen aanj den Staakweg in de sloot terecht. Met toegeschoten hulp werd met moeite alles weer op het drooge gebracht. Dat zulks niet voordeelig voor hem was, laat zich begrijpen. Herkingen. De collecte voor den ge- wapenden dienst heelt alhier opgebracht de som van f 3.07. Bij publicatie is door den Comm. der Koningin dezer provincie bekend ge maakt dat de afzonderlijke jacht op water wild zal worden geopend op 16 Juli e. k. Melissant. De gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze ge meente f 3.opgebracht. Door den gemeenteraad is besloten de politieverordening dezer gemeente aldus te wijzigen, dat de tapperijen op Zondagen zullen gesloten zijn van v.m. tot 11%' en van n.rn. van i1/^ tot den volgenden morgen 5 uur. (20 Cents per Regel.) Prijs per flacon van 230 gram f 1.—, van 550 gram f2,en van 1000 gram f 3,50. Hoe grooter flacon hoe voor- deeliger dus! Verkrijgbaar bij de be kende verkoopers en de meeste Dro gisten en Apothekers. Centraal-Depot L. I. AKKER. ROTTERDAM. Ssigezoïiclen ëtukkesi. De eopie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur Is het mij vergund een plaatsje in uw veel gelezen blad. Bg voorbaat mijnen dank. Dezer dagen wferd mij door het bestuur der Coöperatieve Suikerfabriek te Futtershoek een inschrijvi ngsbiljet en statuuten toegezonden om aandeelen te nemen in hunne op te richten fabriek. Tot mijn leedwezen las ik dat gemeld bestuur in hun Circulaire schrijft Be schitterende resul taten aan de Coöperatieve Suikerfabriek te Dinteloord verkregen rechtvaardigen het volste vertrouwen in deze Coöperatie. Vermoedelijk zul len de bestuursleden geen aandeelhouder zijn van gemelde fabriek anders waren zij met de toestand van de Coöperatieve Suikerfabriek van Dinteloord beter op de hoogte. Ik wil u geachte lezers ev n aantoonen hoe wij door het voorloopig Comité en thans door het bestuur misleid worden, die een weldenkend rnensch de haren te berge doen rijzen. Op de eerste vergadering die door het voor loopig Comité en onder voorzitterschap van de Burgemeester van Eijnaart geleid, werd Dinteloord tot het nemen van aandeelen werd door een landbouwer de vraag gesteld wat moet die grond kosten. O die is ons zeer billijk aangeboden daar zult u allerhoogstover te vreden zijn. Nu is het aandeelhouders allen bekend ƒ4600 per bunder hebben wij moeten betalen voor ongelijke zandgrond die volgens mijne meening slechts een waarde heeft van ƒ2000. Zoo dus een woekerwinst van ƒ2600 per bunder of te zamen ruim ƒ30000. Op diezelfde vergadering werd door die zelfde landbouwer de vraag gesteld voor hoeveei rente kunnen wg geld bekomen. O ja die is ons zeer billijk beloofd ongeveer 4 procent maar wij mogen het van mijn heer van Gils niet juist zeggen. Weldra kwam de tijd van leenen de leening werd uitgegeven aan den koers van van 96 en tegen 5 procent. Daar werd alleen aan de Obligatieleening ruim ƒ36000 verdiend. Dus geachte lezers nu weet u ten minste hoe of die billijke van Gilse met ons gehandeld heeft en dat het voorloopig bestuur zich met een kluitje in het riet heeft laten stuuren. Enfin maar dat thans het bestuur zoo iemand nog als hun da- gelijkschen Kassier wil hebben dat geeft mij te denken. In de afgeloopen Campagne hebben wij bij een Suikermarkt van ƒ15,00 getrokken ƒ12,00 basis 14 procent. Nu is er nog ƒ130000 winst gemaakt de afgevaardigde van Elakkee beloofde ons over de helft beslist de algemeene vergadering. Maar helaas het geheele kapitaal is reeds afge schreven. Wij kleine aandeelhouders die gemid deld 30000 K. G. per aandeel geleverd hebben betalen alzoo ƒ30,00 per aandeel maar die groote heeren die maar 15000 K.G. per aandeel geleverd hebben betalen alzoo maar ƒ15,00. Het is mij zelfs bekend hoe een lid van het dagelijks bestuur tegen iemand zeide ach, ja als de vergadering acht of 14 dagen voorbij is zijn de boertjes im mers weder te vreden men zoude hier goed het spreekwoord in toepassing kunnen brengen. Groote stelen en kleine stelen maar groote stelen het meest. De Coöperatieve Suikerfabriek te Dinteloord heeft gekost ƒ17000000 ongeveer tegen een rente van 5 procent dus wij moeten jaarlijks 85000 aan rente opbrengen, als wij nu den tijd eens terug kregen van het jaar 1902 of 1903 toen de Suiker slechts een marktwaarde had van ƒ7, ot ƒ8, waar zullen wij dan blijven, dan moeten wij aandeelhouders Bieten gaan verbouwen voor een prijs van 4 zegge zes gulden en dan is het een vanzelfheid dan leveren wij meer als 15000 K. G. per aandeel en dan zitten wij met onze groote Kapitaal en rente. Nu zal het bestuur misschien zegge dan koopen wij bieten maar dat is ook onmogelijk als de andere fabrieken die werken met een Kapitaal van 3 4 ƒ400000 en dan te vreden zijn met 3 5 4 procent rente dan kunnen gemelde fabrieken minstens 2 a Sper 1000 K. G. meer geven als onze Coöperatieve fabriek. Dus geacht bcBtuur van de Coöperatieve Suikerfabriek te Futtershoek ik kan u alleen deze raad geven Koopt grond voor waarde neemt geld tegen 4 procent en de Bieten moeten beslist voor of op den wal der fabriek geleverd worden dan ben ik bereid om aandeelen te nemen en dan zijn mgne aandeelen van Dinteloord te koop met 25 procent verlies. Hoogachtend, UEd. dw.dn., P. VAN DEN DOEL. Oude Tonge Landbouwer. Arrondlssements-Reehtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 21 Juni. UITSPRAKEN. G. B., 37 jaar en W. W., 27 jaar veld- arbeisters beiden te Ouddorp wegens mishan deling ieder tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. De vader van deze gezusters K. B., eveneens beklaagd van mishandeling werd vrijgesproken. &»eniGii$d Iieuw§. Een spoorwegongeluk. Zaterdagavond heeft op de spoorlijn Yersaillis Dreux een verschrikkelijke botsing plaats gehad. Om 5 u. 10 was de trein van Parijs naar Dreux aan het station Villepreux aangekomen. Toen de trein op het punt stond, weer te vertrekken, bemerkte de machinist dat er iets aan de locomotief haperde. Er was een defect, dat niet terstond hersteld kon wordeD. Men tele foneerde dus naar Versailles om een hulplocomotief, en men voorzag een ver traging van tenminste veertig minuten. Om deze reden gaf de stationchef bevel alle signalen op onveilig te stellende meeste passagiers verlieten den trein en kwamen op het perroD. Plotseling het was toen ongeveer zes uur liet zich in de richting van Saint-Cyr de stoomfluit van een in vollen vaart aansnellende trein hooren. Het was de sneltrein van Granville, uit Parijs (station des Invalides) om 5 uur 14 minuten vertrokken. De stationschef van Villepreux maakte zich in het eerste moment over het flui ten niet ongerust, wijl hij dacht, dat de sneltrein door het op onveilig stel en van de signalen gewaarschuwd, zijn gang zou verminderen. Plotseling onstelden allen geweldig. Op honderdvijfcig meter afstand van het station Villepreux maakte de weg een scherpe bocht. Juist in dezen bocht kwam de express Nr. 477 aan, full speed. En eeu oogenblik later, bliksemsnel, za gen alle aanwezigen, reizigers, stationbe ambten, dat het ongeluk onvermijdelijk was. Het meerendeel reizigers stormde op deu weg en met gewuif van hoeden en zakdoeken trachtte men den michinist kenbaar te maken, dat hij stoppen moest. Maar noch de machinist noch de sto ker schenen de noodsignaal te bemerken. De expres stoomde met volle vaart door. De reizigers en het spoorwegpersoneel, dat zich op den weg bevond, kon ter nauwernood nog op 't laatste oogenblik van de rails afrennen. De locomotief van trein 477 stiet op het achtergedeelte van den stilstaanden trein. Iets vreeselijks was gebeurt onder de verschrikkelijke angstkreten van allen, die het zagen. Men zag gedurende eenigentijd niets dan dikke wolken stof. Naar alle kanten vlogen vormlooze stukken rondtstukken hout en ijzer vlo gen naar alle kanten heen. En boven alles uit hoorde men ker mende jammerkreten. Eindelijk waren de stofwolken opgetrok ken en toen aanschouwde men een afgrij selijk schouwspel'. Op honderd meter afstand van station was het een onbeschrijflijke chaoseen onontwarbare hoop ijzer en houdt. Het voorste gedeelte van |de locomotief lag links in het veld, dat ander was naar den anderen kant gevallen rails dwars liggers waren ala glas afgeknapt. De eerste vier wagens de waggons eerste klasse en de restauratiewagen van den trein waren geheel vernield. Uit de onbeschadigde waggons stortten de reizigers zich op den wegde mees ten hadden nog geen begrip van den omvang der ramp. Met het reddingswerk werd spoedig een aanvang gemaakt. Telkens haalde men gewonden te voor schijn, kinderen, vrouwen en grijsaards. Een priester abbé Henis Bignon, zegende de stervenden, terwijl de doktoren en verplegers, onder de reizigers hulp boden. Volgens de „Martin" waren er Zon dagochtend om 1 uur al 19 dooden volgens het „Petit Journal" bedraagt het aantal gewonden 80. De lijken zijn afschuwelijk misvormd. De machinist van de sneltrein ia krank zinnig geworden. Tegenwoordigheid van geest. Omstreeks 7 uur Maandagavond viel te Maassluis een jonget je van 5 jaar van den spoorwegwachter S. in den Booner- vliet nabij 't station. Een reiziger, die in den trein zat, die juist over de spoorbrug reed, en het kindje zag drijven, trok aan de noodrem, spreng uit den trein en van de brug in den vliet, waaruit hij den jongen levend wist te

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3