Firms VAM STEUN i Do., - Kassiers. AdvertBntien. Tuist-" ess Tautltjouw» Kamers?anten voor den Zomer. SPANJE. PORTUGAL. DENEMARKEN. RUSLAND. CHINA. PERZIË. ©OGENBLIKKEN OM UST te feiaseti sljti aSÊeen moge lijk wanneer Sun Sight Zeep werdt gebruikt. 2ij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Firmanten W. VAN KASSEL en F. D. VAN STEIJN Jr. MIDDELHARNIS, OQLTGENSPR AAT, Ring A 113. Telefoon Int 19 Kade. Telaf. Inlerc. No. 4. Telegram-adres Steijn Middelharnis. Telegram-adres Steijn Ooltgensplaat. Incasseering op Binnen- en Buitenland. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten. Sluiten prolongatiën en Beleeningen op Binnen- en Buitenlandsehe Effecten. Verzilveren Coupons tot de meest concurreerende prijzen. Geven Voorschotten en SSedrgjSskaplfaal. Verstrekken gelden onder hypothecair verband op huizen en landerijen tegen billijke rente en voorwaarden. Koopen en Verkoopen alle Chèques en vreemde banknoten tegen koersen concurreerend tegen de Rotterdamsche Administreeren Gelden en onroerende goederen van derden tegen zeer billijke conditiën. Assureeren op inboedel Casco, gebouwen, enz. enz. 34.05 Verzekeren op het leven en tegen Ongelukken en brandschade. Nemen Gelden h deposito tegen de hoogste rente-koers! daalder of twee gulden per maand missen. Eu ten tweede zou 't onmogelijk zijn, dat ook op dit gebied de gezegende ver zekeringsidee toepassing vond en dan wel in de richting van het Draagt elkanders lasten Deze zaak móét besproken worden. Eerst moest er ons sanatorium staan. Maar nu komt dan toch ook de vraag aan de orde, hoe onze mannen daar gebruik van kunnen maken. UITKIJK. Voor de meeste onzer kamerplanten, enkele zeer gevoelige uitgezonderd, is het goed dat zij in den zomer naar buiten worden gebracht: door frissehe lucht en zoDneschijD moeten zij, evenals vele menschen, die iu den winter lang zijn op gesloten geweest, weer op heur verhaal komen tot meerdere ontwikkeling. Wanneer men een gedeelte van den tuin daarvoor afzondert, een zonnig, beschut plekje en de planten daar met eenige smaak tot een welgevormde groep, ver- eenigt, dan kan men er veel plezier van hebben. De plaatsing geschiedt met oordeel, d.w. z naar den aard der planten: zoogenaamde harde plan ten, als .Rhododendrons, Laurier, Oranjeboompje, Laurus-ïinus en Kvouyinus, houden zich goed zoowel in de volle zon als in niet te dichte schaduwCactussen en Vetplanten tieren het best iu de volle zon, Varens daarentegen in de schaduwde meeste bloemplanten plaatst men het best op een ietwat beschaduwde plek, tropi sche bladplanten, als de Palmen,in halfschaduw. Alle plauten dieuen beschut te zijn tegen tocht en harden wind. Om ze niet te doen omwaaien, maar vooral ook om ze niet aan 't gevaar van uitdrogen bloot te stellen, moet men de potten niet op, doch in den grond zetten, slechts 1 5 2 c.M. er boven; dit laatste ia gewenseht, opdat door zware regens de tuiuaarde zich niet met de aarde in de potten vernienge. Planten in kuipen blijven echter boven den grond, daar de bakken zouden gaaD rottenmen regge er een 3-tal buk- steenen onder en zorge, dat, de kuip waterpas komt te staan. Aleer men de potten ingraaft, rangsckikke men ze eerst, waarbij aan iedere plant voldoende ruimte tot ontwikkeling woidt gegeven,en over zie dan het geheel, ol dit als groep aan het oog voldoet. Is dit geschied, dan neme men depot- ten weer van hun plaats en make de gaten. Dit doe men niet met een schop maar met een pun- tigen, dikken paal, in 't midden der gevormde cirkels. Min of meer schuin steekt men den paal in den giond en draait hem eenige malen rond, tot het gat betekend naar de groute van den po-, vrij diep is. Na hetiuplaatsen worde.de aarde rond om den pot aangedrukt. Bij het ingraven op deze wyze is er ondtr den pot een spits toeioopend gat, waarin het overvloedige giet- of regenwater uit het bodemgaatje gemakkelijk wegloopt; ook worden wormen en ander ongedierte daardoor verhinderd binnen te dringen. Heeit men kwij nende of zieke planten, welke iu de kamer te veel geleden heuoen dan is buiten brengen en ingraven niet voldoende, om ze te doen herstel len. Zulke exemplaren moeten, nadat men de kiuit wat ios heeft gemaakt en de zieke wortels weggesneden, vrij iu den tui t worden uitg. plant, op een gunstig plekje, in goeden grond met .-nden koemest toebereid. Bij gemis van zooui.ugen mest, worden de planten als ze Uegi» ..en te groeien, met verdunden koemest gegierd, 's Avonds giet men ze, bij groote hitte, ook 's morgens vroeg als de zon nog niet fel schijnt. Beiüe keereu na de begieting voige een besproeiing der bladeren met een broesgietertje. Met dit uitplanten bewijst men alle planten, ook al zijn ze niet ziekelijk, een weidaad. iJe palmen verdragen het echter niet, men denke hieraan. Tijdig oppotten in de le helft van Sept., van sommigen nog eer heel voorzichtig, is geraden. Na verblijf van een paar weken, op een beschut schaduwplekje, waaroij het kluit en bladeren niet aan voedt mag ontbreken, komen de plan ten weer in heur winterveroiijl. 0. B. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is het met den toestand der uien eigenaardig gesteld. Wat Nederland aangaat kan het n. v. worden medegedeeld. Het belooft hier een zeer schrale oogst te worden, wat in alle streken van ons land het geval is; daarvooi zijn verschillende oorzaken: le. is er in verschillende soorten minder uit gezaaid als het vorige jaar 2e. is de z. g. plaag der „maueu" sterk ge komen en is, wat er is opgekomen, voor een groot deel tot even de helft teruggebracht; 3e. is er minderwaardig zaad georuikt wat nu zijne geve lgeu doet zien. Beu dergelijke ichrale oogst is ook bekend van JJuitschIand,Bugelaud en Frankrijk. Wie nu zou meenen, eu de boer in het alge meen doet dal, dat hiervan een beslist gevolg is, dat de prijzen zeer hoog zuilen zijn, vergeet iu dezen een machtige factor en wel eene, die een kolossaai groot gewicht iu de schaal legt. Wau- neer wij toch terugdenken aan het vorige seizoen moet het voor elkeen, die goed iu den uieuhau- del georienteerd is bekend zijn, dat toen door Spanje quantums werden geleverd, die over honderd duizend kisten liepen, daaruij in aan merking genomen die ui is van zeer mooie vorm en van goede kwaliteit- Wat Spanje nu voor dit jaar belooft is bepaald bijzonder, ten eerste is de a. s. zomeioogat be slist van dien aard dat er een enorme voorraad zal zijn van beste kwaliteit, waarbij gelegenheid in dit jaar, om nog duizenden kisten meer at te leveren, als vroeger wel geschiedde; totaal een voorraad, die haast tot het ongeloofelijke be hoort. Waar nu een tweede belangrijke mededeeling uit Spanje bekend is, n.l. datdea.s. winteroogst er prachtig voorstaat en zeer buitengewone gevallen uitgezonderd, reusachtig belooft te zijn, moet men niet meenen, dat, bij tegenslag in de Nederland9Che oogst, het er voor siaat alsof een dure prijs komt. We weten ook, dat op bijzondere kwaliteit moet- gelet zoodra het Hoiiandsche uien geldt, omdat ze over het geheel op het oog nim mer met buitenlandsehe kunnen concurreeren. Dat die kwaliteit zoo goed zal zijn, is, gegeven de reeds bekende omstandigheden, niet te ver wachten en wat heeft dan het quau- tum van Nederland tegenover de groote massa te beduiden, terwijl de uien vau hier voor het groot3te deel toch door het buitenland nog worden genuttigd. Moge men dat bedenken en behoorlijk tegen over elkander overwegen; Mogelijk komt men dan tot de bloote werke lijkheid en zitten de boeren zich niet op de „beurzen" n odeloos warm te maken. A. ENGELAND. De gehouden optocht van suffragettes, die door fraai weder begunstigd werd, was wel de meest indrukwekkende eu grootste die ooit is te zien geweest. Om zes uur vertrok de optocht, die anderhalf uur duurde. De voortdurende stroom van in het wit gekleade dames, die gebeurde vlaggen droegen eu groene takken met purperen eu witte bloemen, leverde een mooi schouwspel op. Door 15 muziekkorpsen weid aanhou dend gespeeld. Alle beroepen waren in den optocht vertegenwoordigd. Het meest indrukwek kend waren de talrijke aan de univer siteiten studeerende dames in haar studen tendracht, en de 600 suffragettes, die in de gevangenis hadden gezeten. De aanvoerster der suffragettes, mrs. Drummond, reed te paard aan het hoofd van den stoet. Men zag ook dr. Aletta Jacobs en eenige Hoiiandsche dames. Minister Asquith heeft eene deputatie der suffragettes ontvangen. Tot dusver weigerde de minister dit te doen, wat, zooals men weet, het vorig jaar aanleiding gaf' tot allerlei wanordelijkheden in de vergadering van het parlementsgebouw. Het koninklijk besluit betreflende de vrijheid van godsdienstoefening, dat dezer dagen door de Spaansche regeeriug werd gepubliceerd, heeft niet alleen betrekking op Protestanten, maar op alle godsdien stige genootschappen, die niet tot den staatsgodsdienst behooren, ook op de Joden en Muzelmannen. Het is juist, dat het koninklijk besluit van 1876, dat buiten werking is gesteld, slechts van dissidenten spreekt, maar liet jongste besluit omvat alle godsdienstige genoot schappen, die zich van den staatsgods dienst ouderscheiden. Dientengevolge wor den alle kenteekenen en godsdienstoefe ningen van al deze genootschappen voor laan toegelaten, met uitzondering van vergaderingen onder den blooten hemel. De koning van Portugal heeft voor de keus gesteld het kabinet te ontslaan, of de Kamer te ontbindentot het eeiste besloten, zoo wordt uit Lissabon aan de //Köln. Ztggemeld. De Kroon zal nu trachten een cabinet d'a f f a i r e s te vormen. De Rijksrechtsbank velde vonnis in het proces, dat, volgens besluit vau het Pol- kething, werd aanhangig gemaakt tegen den ex-premier Christeusen en den ex mi nister van Binnenlandsche Zaken .Berg, wegens nalatigheid in dienst begaan door het niet optreden tegen den voormaligen minister van Justitie Alberti. Cliristensen werd vrijgesproken, terwijl I3erg tot betaling van lüüö kronen aan de staatskas, subsidiair 60 dagen arrest, weid veroordeeld. De proceskosten ten bedrage van 10.000 krone komen voor rekening van de staatskas, maar Berg betaalt een vijfde van die bedrag. "Volgens e„en bericht uit St. Petersburg zal een strafvervolging ingesteld worden tegen een aantal personen uit de aanzienlijk ste kringen der Russische hoofdstad, die beschuldigd worden de verpleegden, jonge weezen van de onder hun beheer staande gestichten, gebrek te hebben laten lijden, om zich te bevoordeelen. De kinderen sliepen, in groot aantal bijeen, in een kleine vochtige kamer, eu werden zeer slecht ge voed. Het geld dat voor de gesfich.en werd gegeven, staken de edele dames re gentessen en heereu regenten in hun eigen zak. De //New-York Herald* ontving een telegram uit Peking, meldende, dat de onderkoning van de Chiueesche provincie Hoenan vier hoofdofficieren, waaronder generaals van de achtste legerdivisie, heeft laten arresteeren en in de gevangenis zetteD, onder beschuldiging, dat zij werkdadig aan de revolutionaire propaganda hebben deel genomen. De onderkoning gelooft, dat hij aldus een beweging, die ten doel had een militairen bond te vormen om het leger en daardoor de regeering te beheerschen, in de kiem heeft verstikt. De kritieke toestand van Hoenan is nog verergerd dojr hevige overstroomiugen in de noordelijke afdeeling Shaniifoe. Lr zijn berichten ontvangen, dat vele menscheu zijn omgekomen eu dat er hongersnood beerscht. Op het eiland Hainan aan de Oost kust van China, is de pest uitgebroken. Gedurende de maand April zijn op dat eiland 3000 Ghiueezen aan de pest gestor ven. De arrestatie van 19 Perzische politie agenten door een Russische patrouille in de straten van Tebris en zulks op bevel van den chef van de Russische troepen aldaar, heeft te Teheran, Perzië's hoofd stad, groote opgewondenheid veroorzaakt. Eveneens is men zeer verontwaardigd over de beschimping van een aanzienlijken mullah (geestelijke) door de Russische militairen Men vreest dat dit een provocatie is om gelegenheid te hebben, het westen van Perzië te bezetten. Het Perzische dag blad „Scherk" roept in krachtige taal de Perzen op, hun nationaal bestaan tegen de Russen te verdedigen. Gemenvc! Nieuws Een verwoest leven. Wij lezen in de „Ned." Vrijdag 17 d9zer ontving de hoofdcommissaris van politie te Den Haag een brief van een predikant van een klein dorpje in de provincie Drente met eeoige aanwijzen- gen omtrent een 18 -jarig meisje, dat de ouderlijke woning had verlaten en waar schijnlijk in Den Haag in verkeerde omgeving was gekomen. De recherche werd aan 't werk gezet, en in den morgen van 18 Juni was 't meisje aan 't hoofdtbureau en verhaalde 't volgende Zij was met weinig geld in Utrecht gekomen, en na aldaar een Dacht te hebben gelogeerd, had ze nog 50 een-. In Utrecht ronddolende, werd ze aan gesproken door een vrouw, die baar gaarne wilde helpen. Deze, een beruchte krppelaarster uit Den Haag, nam haar mee naar baar woonwagen, waarmee ze op dat oogenblik te Utrecht was. Tusschen Utrecht en Amsterdam werden verschil lende dorpen bezocht en afgebedeld met allerlei negotie. Gedurende do Juliaua- feesien was het illustro gezelschap te Amsterdam en vandaar nok het terug naar Den Haag, waar het arme kind overgeleverd werd iu handen der dochter van de koppelaarster, die haai'in Uirecht had opgepikt. Deze vrouw, zoo mogelijk nog dieper gezonken dan haar moeder, en evenals deze een verdierlijkt schepsel, dwong het nog onnoozele kind tot oriiucbt, en toen ze zich verzotte, werd ze mishandeld. De gevolgen van een en ander open baarden ziah "al spoedig in een vreeselijke ziekte, tengevolge waarvan ze in hot Academisch ziekenhuis te Leiden werd opgenomen. Niet genezen ontslagen kwam ze weer te Oen Haag, en zoo werd ze in deerniswaardige toestand door de politie gevonden ten hnize van de koppelaarster. Schamel gekleed, ziek en ellendig, zóó dat ze haast niet kon loopen, kwam ze op het hoofdbureau van politie, waar ze vriendelijk werd ontvangen, en met een kop koffie en een boterham werd verkwikt. Bitterlijk schreiende, werd ze door een rechercheur gebraeht naar een arts, die dadelijke opname in het Gemeente-Zie kenhuis noodzakelijk achtte. Daar was echter geen piaals en door de verdere bemoeiingen der politie is ze Maandag j.l. in het R. K. Ziekenhuis opgenomeD. Bjj een verhoor, waarvan proces verbaal is opgemaakt bleek dat devrouw, die haar in Utrecht aansprak en meenam dezelfde is, die door de Haagsche Recht bank in 1908 is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens koppelarij en tot heden reizend onder een anderen naam, van plaats tot plaats gaande zich aan de ten uitvoerlegging van net vonnis wist te onttrekken. De recherche heeft dadelijk een van haar bekwaamste mannen uitgezonden om de beruchte koppelaarster te arresiee- reo. Maandag is ze te Rijnsburg aangehou den en naar het huis van bewaring te Den Haag overgebracht. Een woord van lof mag de politie in deze niet worden onthouden. De wijze waarop de zaak is behandeld, de snelle afwikkeling en da toon waarop tegen het arme ongeluk kige kind werd gesproken, heeft ods bijzonder getroffen, zegt onze berichtgever die ongeveer 30 jaar in den strijd tegen de prosiiiutie een werkzaam aandeel had, en als zoodanig op verschillende piaaisen n et justitie en politie in aanraking kwam. Nimmer, zoo voegt hij hierbij, deed ik to vergeefs eun beroep op hulp en medewerking, en ik vond ook hier harten die warm klopten voor een arm onge'ukkig meisje. Wie peilt het leed en het lijden van dit kind, nog geen 18 jaar oud, voor altijd ongelukkig. En wie schetst naar waarheid de smart der arme ouders, eenvoudige menschen, die niet kennen den omvang der ellende, eu de lichamelijke verwoesting van de zonde der ontucht, als ze straks, na drie, miskennen vier maanden, hun kiud terug zien, ontkomen ja, doch met een toekomst voor zich van niet te beschrijven ellende en jammer. Zeppelin naar de Noordpool. De voorexpediiie naar Spitsbergen, die de mogelijkheid van een Noordpooltocht met Zeppelinluchtschepen moet onder zoeken, vertrekt op 2 Juli uit Kiel. Bij Spitsbergen ligt de groote Noorsche ijsboot „Phönix" gereed, waarmee men tochten in het ijs zal ondernemen. Aan de voor-expeditie nemen graaf Zippelin, prof. Hergesell en een heele rij andere professoren deel. Trouwe plichtsbetrachting. Te Eppegem, België, gaf, naar het ,11, v. A." vermeldt, een spoorwegwachte- het volgend voorbeeld van trouwe plichts betrachting. Een onweer woedde, een bliksemstreal sloeg neer en stak het woon! nisje van den wachter in brand. Maar d9 wachter stond inzijnediensthut met den heftboom in de hand, met welken hij den naderenden trein op het vereischte spoor moest brengeD. In het brandend woonhuis waren zjjne vrouw en kinderen ten prooi aan de vlammen. In den trein zaten misschien honderd reizigers en meer, wier leven hij in handen had. Liet hij den hefboom los om de kinderen te redden, dan on'spoorde de trein. Hij bleef op zijnen post en redde zijn hzirgezin, toen hij het leven der reizigers had gered. Een kranig stukje. De Engelsche couranten maken met waardeering en uitvoerig gewag van een kranige redding van eenige Engelsche dames, door den wachtmeester le klasse van het 3de regiment huzaren A. van der Zijden, in garnizoen te 's-Gravenhage, die door droevige famiiieomtsaudigheden in Engeland met verlof vertoefde. Zondig 12 Juni had bjj Hampon Court op de Theems een botsing plaais tusschen een eleotrische pleizierjacht en een skiff, waarbij de laatste overvaren werd eti de inzittende een heer en dame met iwee dochters en een zo >n te water geraakten. De jonge mm zonk onmiddelijk naar. de diepte, terwijl de andere drenkelingen zich io doodsangst wisten vast grijpen aan het hek wei k bij de schroef van de electrisohe boot., die oogeobiikkelijkatopfe Spoedig zouden ze echter eveneens ge zonken zijn a's niet onze landgenoot, wachtmeester v. d. Zijden, die zich aan boord vaa het pleiziervaartuig bevond, in do sterk gez vollen en ene! strooraende rivier w ts gesprongen om al zwemmende de meest uitgeputte drenkelingen te onder, leunen. Met behulp van de bemanning en eenige passagiers werden de op deze wijze geredden aan boord gebracht, waarna zo naar een dichtbij liggende huisboot werden vervoerd, waar ze lief derijke verpleging vonden. De jonge man werd ondanks herhaal delijk dreggon niet meer gevonden. Het 3de regiment kan trotsch zijn op zoo'n kranig onderofficier, die in den vreemde zulk een blijk gat van moed en beradenheid. Barbaarsch Rusland. We lezen de volgende statistiek over vonnissen in het Czarenrijk Statistiek over de maand Mei: 7 7 doodvonnissen, tegen 44 in April. Het grootste aantal levert Petersburg (29). Sedert 1 Januari 1910 278 doodvonnissen. In Mei zijn 9 doodvonnissen voltrokken sedert 1 Januari 100 Er zijn 21 redacteuren van dagbladen gestraft (administratief dus zonder rech terlijk vonnis) tot een gezamenlijk bedrag van 7450 roebel. De grootste geldboete (1000 roebel) werd opgelegd aan het dagblad „Roeskoje Slowo." Sedert 1 Januari werden gestraft 74 redacteuren ten bedrage van 23,800 roebel. In de maand Mei werden vier dag bladen opgedoekt. Droevig ongeluk te Reeuwijk. Men schrijft ons Te Reeuwijk had Vrijdag j.'. eeu droevig ongeluk plaats. De veenarbeider J. S., werkzaam in de veenderij van den beer Heij, had bet ongeluk, vermoedelijk tengovo'ge vau een roeval, in zijn roei bootje te vr'r'en, en in een zich daarin bevindende pot met vuur terechtte komen. Zichzelf biijkbiar nie' kunnende helpen, vonden andere arbeiders hem eenigen tijd later in bewusteloozen toestand en met vreeselijke brandwonden. Na veel lijden is S. Zondag aan zijn bekomen brandwonden overleden. Een uitgaansdag. Men schrijft ons uit Kluudert Woensdag, den 22 dezer, zullen de werklieden der firma Van der Made, alhier, geheel op kosten van hun patroon, eenj plezierreis naar Ro.terdam maken. Nadat zij 's morgens eene boottocht door de Ro'terdamscha havens gemaakt zullen hebben, zal do Rotterdamsche Diergaarde beioeht worden. Vervolgens zal het uit 170 a 180 posoneu bestaande gezelschap een kinematograaf-voorsielling bijwonen. Schuur ingestort. Ta Heusden is onder donderend geraas de groote schuur aan den Damer van den voermaa B. ingestort. Hot puin kwam dwars over den aangrenzenden weg terecht en geiukkig mag het heeten, dat juist niemand passeerde. De vrouw was geen miuunt uit de schuur. Zij schrok echter zoo erg, dat geneeskundige hulp voor haar moest worden ingeroepen. De piarden, die onder het puinlagen bedolven, heeft men ongedeerd te voor schijn weten te halen. Oorzaak onbekend. Diefstallen bij 's Rijles Marinewerf te Amsterdam. Herhaaldelijk werd de laatste maanden op 's Rijks-Marinewerf te Amsterdam koper ijzer enz. gestolen. Donderdagjl. zijn de dieven ontdekt doordat de vrouw van een hunner een partijtje koper aan een opkooper in haar buurt verkocht en het verkochte even daarna in beslag werd genomen. Alle drie zijn werklieden op bovengenoemde werf. Zjj stonden te goeder naam bij de superieuren bekend. Een '104-jarige gestorven. Te Haarlem is overleden mevr. W. J. v. d. Tuuk, weduwe van den heer Vermasen, in den ouderdom van 104 jaar. Zij was tot het laats toe in het volle bezit barer geestvermogens. K3Ë&.1" Cr edicten, Hypotheken, EffectenAssurantiën en Administration. imunri! 0ude TongeVrÜ<3agB 10—12 uur Wed. KANTERS. /SESSÜni N Dirksland, Donderdags 10—12 uur Hótèl „DE KOOPHANDEL." 1 WnWLII Ouddorp, Donderdags 1,50—5 uur Hó'èl BELLE VEU."

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2