SEESTS BLAB. Antirevolutionair Orgaan voor de Zaidltollandüelie en Zeeuwsclie Eilanden. BEEN Centrale R. Kiesv. IN HOC SIGNO VINCES Zaterdag $5 Juni 1910 S5ste Jaargang N". 1566. 1 T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de lledaetle bestemd, Advertenties! en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. De waarheid Isa de politiek? Vegtel. De Beukelaar. De Christelijke School en een Adres. Sonnevanck is nu onlangs geopend. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar, Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. Wo. 2. Advertentiën 10 Cent .per regel en 3/? maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. l op 29 Juni, zooals was megedeeld, maar op WOENSDAG 6 JULI (D.V.) De Secretaris, J. v. d. WAAL. (Slot.) Wanneer een politieke partij in de minderheid is en oppositie voert, dan zeer zeker komt er sprake van »de waarheid bovenak, omdat ze in die op positie haar beginsel scherp en beJijnd uitspreektomdat ze dan propageert omdat ze dan de tegenstelling moet doen uitkomen tusschen haar en 't Kabinet. Maar zoodra die oppositie de teugels van 't bewind in handen heelt gekregen, en met andere oppo santen saam moet mee en samenwer ken om voor Land en Volk wetten tot stand te brengen, dan wijkt »de waarheids voor de zelfverloochening. Dan is er èèn doel om met de ver bondenen één actie te voeren voor wat 't Binnenland aangaatmaar om óok met de tegenstanders één actie te voeren, zoodra 't Buitenland door Oorlog of Vrede er bij gemoeid wordt. Moet dan 't beginsel eener partij losgelaten worden? Geenszins. Maar men spinne toch ook weer niet steeds aan eigen draad, want dan wordt 't een beginseienstrijd onder vrienden en medestanders, waardoor wel strijd, wel actie gevoerd wordt, maar 't Volk als Volk geen praktische resultaten ervaart. Dan i3 't als met spuitgasten, die rondom 't brandende huis staan te twisten, of spuit A dan wel B bij den muur gezet zal worden, maar ondertusschen brandt 't huis niet alleen uit, maar ook buurmans woning wordt een prooi der vlammenof wanneer 't water wast en de polder jongens zoeken ruzie of ze voor de bekisting eiken dan wel greenen planken zullen gebruiken. Zulke'bet weterij, zulke principiënreiterei komt niet te pas. Maar opportusnisme komt evenmin te paswant in dit geval laat men de beginselen geheel los en grijpt rijp en groen aan om toch wat teeken van actie te openbaren. Neen, geen rechthebberijook geen opportunisme; maar staand op 't standpunt der beginselen geven en nemen. Kan men de heele Zondags rust niet krijgen, dan een gedeelte der treinen laten stil staan kan men den geheelen dwang der vaccinatie niet opheffen, dan alleen voor dege nen, die gewetensbezwaar hebben kun men 't loterijspel niet geheel verbieden, dan toch inperkenkan men den drankduivel niet geheel be- toomen, dan toch een haak in den neus leggen. Steeds 't beginsel voorop maar gevende en nemende en zoo 'ungzamerhand komend tot de volle Ontplooiing van de vlag. Maar dit eischt zelfverloochening van alle zijdenen al is »de waarheid bovenak uit een theoretisch oogpunt o°g zoo beminnenswaard, praktisch Jeidt 't tot een ondergang van de Christelijke actie der drie gecoaliseer- oe partijen. Het leven is zoo veelvormig; de ideeën zoo geschakerd, de versplinte ring zoo fijn, vooral in de laatste 20 jaar, nu alle menschen kiezers en alle kiezers beoordeelaars zijn der politie ke kwesties, dat een praktisch staats man in coalitie nooit en nimmer op zijn eigen, persoonlijke standpunt kan blijven staan. En hoog, zedelijk hoog staat de politicu s die, eigen wil verzakend en eigen systeem wat glippen latend, toch 't doel bereikt door geven en nemen. Zeker, dan duurt 't langer eer men er is, waar men wezen wilmaar wie doorholt, krijgt een ongeluk. En om vooruitgang, niet om ver ongelukking is 't te doen. Wie onder 't Liberalisme wil blijven leven, hij klage, dat een Christelijk Kabinet niet 't volle beginsel ontplooitmaar die onder dat juk van den wil, hij oefene lijdzaamheid en zelfverloochening. Dan komt de waarheid van zelf. De Standaard schreef 18 Juni In Middelharnis kwam de heer Vegtel met groote meerderheid uit de bus,ondanks de lasterlijke bestrijding, waaraan hij heeft blootgestaan. Dat hij slechts eenige stemmen minder haalde dan zijn medegekozene bewijst wel dat onze menschen zich aan minderwaardige praatjes niet veel storeD. Zoo weinig stoorde men er zich aan, dat zelfs in 't dorp Middelharnis, 't brandpunt der bestrijding, de heer Vegtel nog enkele stemmen meer haal de dan de medecandidaat Warnaer. Trouwens, de taktiek der linkerzij nl. de persoonlijke bestrijding, zoo van dr. Kuyper als van anderen, heeft 't Liberalisme afbreuk gedaan, en die partij hoe langs zoo verdacht gemaakt in de oogen van een weldenkend kie zer. Ons volk laat zich niet meer ten tweede male ophitsen, 't Is geschied in 1905, maar met onberekenbaar nadeelig resultaat, w,ant de 52-48 hi, ha, holeidden tot een Kabinet van porcelein, dat zoo wat niets in 't Staatsblad bracht, dan twee wetsont werpen van vorige Kabinetten. De Pensioeneering van dr. Kuyper gleed van de baan en een onderling strijden en krakeelen over Alg. Kiesrecht was de eenige onrijpe vrucht. De heer Vegtel is van de aanhitsing der Liberalen op Flakkee geen slacht offer gewordenwel hebben ze zich verachtelijk gemaakt, als die droeve lotgenooten in Rotterdam II, waar ook bij minne strijdmanier, de antirevolu tionair met vlag en wimpel werd her kozen. Wel droef, als een eens machtige partij, de kluts geheel kwijt, in zulke strijdwijze haar sterkte moet zoeken. Men moet meelijden hebben als 't zwaard verbroken is bij den ridder en hij den knuppel gebruikt. Hoe laf b.v. 't plaatselijk nieuws in »Vooruit« waar stond, dat in N. Tonge de opkomst onder Vegtel om half negen zoo gering was »dat men besloot de lezing niet te laten doorgaan. De heer Van Zielst uit N. Tonge heeft in een ingez. stuk in»Vooruit« op dien leugen gewezendoch hoe laf van dien «niet gewonen correspon dente! om zoo'n leugen te debiteereir Zoo poogde men stemming te maken tegen den hr. Vegtel, maar 't mislukte. De Zierikzeesche strijdmanieren der liberalen vinden bij de Liberalen op Flakkee heel wat sympathie. Maar Zie- rikzee staat berucht in Nederland. Of Flakkee ook berucht worden zal. 't Lijkt wel zoo, de verkiezing stond althans in 't beeld van de persoonlijke verdachtmakingen. En nu is de afta keling van 't Liberalisme nog maar aan 't beginnen in de laatste jaren, 't Kan dus nog wat moois worden, als die zich voortzet in de provinciale Staten enz. Maar 't baat zoo weinig, al dat schelden. Tot den heer Staalman is wel eens in den eersten tijd van zijn optreden gezegd waarde heer, gij maakt u druk met afbreken, maar wanneer begint uw opbouw P Tot prof. Fabius, de kampvechter tegen de verplichte verzekering, werd op 3 Juni 1908, toen hij zijn rede tegen den verzekeriDgs-dwang uitsprak door een debater gezegdprofessor, wanneer geeft ge nu eens wat positiefs voor den arbeider in zake verzekering. En tot mr. V. d. Laar, die zoo graag door de Liberalen geciteerd wordt uit zijn Beukelaar of Klaroen, is ook de vraag uitgegaan: Gij zijt geen vriend van de coalitiegij ziet in haar deze en die gebreken, maar wat wilt ge dan en waar komen we, als we u volgen. 't ls zoo gemakkelijk te critiseeren maar zelf aan 't roer komende, wat kan men dan op den grondslag zijner vroeger gepropageerde ideeën be ginnen Komt men ooit met zulke opposanten tot reëele, tot werkelijke actie Met theoretische bespiegelingen kan men den honger naar sociale wetten niet stillen. Dan moet er iets positiefs zijn; geen iuchtspiegeiing, geen nevelbeeld. En dit dunkt ons in de geschrif ten van mr. V. d. Laar bedenkelijk, dat hij 't mes der critiek te veel en den truffel tot opbouw te weinig ge bruikt. Een Staatsman, als hij zulks wil zijn, moet vooral met. 't heden reke nen dan komt van zelf de historisch geworden toestand aan 't licht en is er in de toekomst waarborg voor bestendiging. En 't dunkt ons niet verstandig van den Beukelaar om voor 't Liberalisme steenen aan te dragen waarmee ze de Coalitie smijten. Noch verstandig, noch tactisch, noch recht vaardig. De bond van antirev. Kiesvereni gingen te Amsterdam heeft een adres van H. M. de Koningin gezonden met de bede, dat de wet op 't lager onder wijs meer nog dan tot dusver de opkomst der vrije School bevordere. Temeer, waar blijkt, dat de neutrali teit niet meer 't Karakter bez t van een godsdienstige alleen, maar ook van een politieke en daarin de natio nale sympatieën voor Oranje en Vor stenhuis worden ondermijnd. Alle Kieszereenigingen in Nederland, aangesloten bij het Centraal comité worden verzocht adhesie te betuigen en te teekenen het verzoekschrift, dat van uit Amsterdam is toegezonden. Dat dan ook enkele kiesv. op Flak kee de ontvangen stukken naga, en teekene, opdat 't Hare Majessteit behage door de veelheid der adres santen dat adres in overweging te ne men. Men moet 't ijzer smeden als 't heet is en wat over een lib. kabinet niet is te verkrijgen wordt wellicht geschonken door ons Rechtsch kabinet. De Vrije School voor heel de natie. OP S9KX V1TSAMJM. De eerste Nederlandsche inrichting voor tuberculose-lijders. Wel was reeds eenigen tijd geleden de opname van patiënten begonnen, met al wat daarmee in verband staat, maar eerst nu 't hoofdgebouw gereed was, kon men, om zoo te zeggen, zich aan de buitenwe reld presenteeren. Wat dan ook met eenige plechtigheid is gedaan en waarbij men niet verzuimd heeft, Gode de eer te geven en het uit te spreken, dat van Hém alleen de ver wachting is in den strijd tegen de tuberculose. Wat het gebruik der middelen geenszins uitsluit, wat de oprichting van Sonnevanck trouwens zélve bewijs!. Gaarne erkennen wij, dat van andere zijde deze zaak 't eerst in aangevat en we hebben eerbied voor den onverdroten ijver der mannen, die reeds hier en ginds een sanatorium hebben opgericht. Met name noemen wij den Bond van Nederlandsche onderwijzers, dien we op onderwijsgebied zoo vaak moeten bestrijden, maar die zich in dit opzicht voor zijn leden zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. Toch was Sonnevanck noocfig. "Vooreerst voldoen de bestaande sanato ria volstrekt nog niet aan de vraag naar opname, maar bovendien vragen we voor al onze kranken een christelijke omgeving, als ze ter verpleging uit onze gezinnen moeten weggebracht worden. De strijd tegen de tuberculose is eerst de laatste jaren begonnen. Met opzet zeg ik strijd. De christen erkent, dat alles ligt onder 't voorzienig bestel des Heeren. Hij regeert absoluut. En ook de onmeetbaar kleine bacil, waarvan we sedert Robert Koch haar in 1882 in 't ziekteproduct der tuber culose-lijders ontdekte, weten dat zij door haar vermenigvuldiging de ziekte veroor zaakt, kan zich roeren noch bewezen tegen Gods wil en doet ook positief alles en niets anders dan wat God behaagt. Toch neemt dat niet weg, dat ziekte en dood gevolgen der zonde zijn, die in deze bedeeling nooit zullen weggenomen worden, maar waartegen de Heere Christus ons voorging om ze te bestrijden. Als zijne navolgers spreken we dan ook van den strijd tegen de tuberculose. Vóór 25 jaar was daar geen sprake vaD. Nu nóg is een afdoend geneesmiddel tegen de tering niet gevonden, maar men weet toch, dat de tuberculose, waarvan de longtering slechts een der vele verschijnselen is, in het eerste, ja zelfs in het tweede stadium tot staan gebracht kan worden en zonder verdere nadeelige gevolgen blijven. Reeds dat is zulk een heerlijke gedachte. 'k Herinner me uit m'n jeugd, hoe deze en gene, die teringachtige verschijnselen verioonde, met zorg werd aangezien hoe men vaak van den eenen dokter naar den ande en toog en hoe wanhopig het was, dat niets baatte en de kranke langzaam een zekeren dood tegemoet ging. Thans is dat zoo anders Tuberculose blijft een gevaarlijke kwaal en waar men er maar 't geringste spoor van schijnt te ontdekken, is 't zaak direct d n geneesheer een onderzoek te doen instellen, want juist in het eerste stadium is er verreweg de meeste kans op genezing. En dan zijn de eigenlijke geneesmiddelen bijzaak, temeer waar de fondst van »het« geneesmiddel zoo lang op zich wachten laat. Hoofdzaak is een geregelde levenswijze; een voortdurende inademen van zuivere frissche lucht en een sterke voeding. Het doel toch is, 't lichaam te sterken en te harden en te wapenen in den strijd tegen de tuberculose-bacillen. Bijna niemand is daarvan vrij. De doktoren, die lijkopening verrichten, verhalen ons dat bijna ieder mensch sporen van tuberculose vertoont. Er zijn slechts weinig menschelijke organismen, die geheel vrij van bacillen zijn, maar bij de meesten krijgen ze geen kans tot een doodelijken aanval. En waar ze in meerdere of mindere mate de weefsels van het lichaam beginnen aan te tasten, daar is het de groote vraag, of 't onder Gods zegen gelukken mag, het lichaam zooveel weerstandsvermogen te geven, dat het in den strijd tegen den vijand óf geheel overwint( óf de nederlaag geruimen tijd weet te verschuiven. Daartoe dienen de sanatoria. Daartoe diene ook Sonnevanck. Maar ik kan niet nalaten, hierbij uit te spreken, wat ik reeds meermalen aanstipte een misstand, waarin móét worden voorzien. 't Verblijf in een sanatorium is uiter- daad niet goedkoop. En omdat het beste voor onze kranken niet te goed is wensch ik ook op 't geld niet te beknibbelen. Of de droom van sommigen werkelijkheid wor den kan, dat voor 'n gulden daags een eenvoudige, maar degelijke verpleging mo gelijk is, laat ik in 't midden. 't Is nü nog zoo niet. Eu al ken ik de tarieven van Sonnevanck niet, een 12 a f 15 's weeks is er al gauw mee gemoeid. Daar komen dan bij de reiskosten, ook voor bezoekende familileden, de uit rusting en mogelijke kleinigheden, dat gaat al gauw in de papieren loopen. Daarbij komt, dat het jammer is van 't geld als een kuur niet ten einde toe wordt volbracht, zoodat er ettelijke weken, eenige maanden allicht mee gemoeid zijn. En nu is het zoo waar, wat iemand mij onlangs eens zei: Voor de gegoeden en voor de onvermogenden is sanatorium-ver zorging te verkrijgen, maar voor de kleine burgerij is ze hoogst bezwaarlijk. En dat is ook zoo. De gegoeden hebben 't geld liggen ne - men het van hun overvloed af. De onver mogenden hebben nog eens kaDs, dat ze worden gesteund, al geven we toe, dat die kans, gezien de geringe hulpmiddelen, niet groot is. Maar de »kleine burger* (de gewone kwartjes en guldens, intrubiant aan allerlei Chr. stichtingen) zij zitten er mee. Een goede kennis van me zou graag een zijner kinderen naar Sonnevanck sturen. Maar hij zit in 't moeilijkst van z'n leven. De opleiding der kinderen kost geldver dienen doet er nog niet een zijn spaarpot is uitgeteerd het kan niet. Zoo zijn er tientallen. Zulke menschen gaan niet om hulp vragen, en men kan ook voor dezulken niet bede len. Want armoede is er niet; de man heeft goed z'n brood. Toch schikt het hem niet, om nu een paar honderd gulden voor verpleging uit te geven. Over enkele jaren als zijn kinders volwassen zijn, wel en dan is 't misschien te laat Leenen zal men zeggen. Ach, men weet niet, hoeveel moeite de man, die een goede betrekking of een ruime broodwin ning bezit tóch nog vaak heeft, om aan contanten te komen, zonder zakelijk onder pand. Of er dan geen uitweg komen kan Mij dacht van wel. Zou 't onmogelijk zijD, dat aan soliede personen, na 't inwinnen van de meest om standige inlichtingen vergund werd de ver- plegingskosten langzamerhand, per week of per maand, aan te zuiveren Wie geen f 200 ineens kan geven, kan soms wel 'n

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1